AlkmaarscheCourant fS Maandag 9 Mei. DokUrpraatje*. F e n i 11 e t o n. Christoffel en Columbus Honderd Drla en Twlntlgsta Jaargang. M*. 1*0. 1981. No. 15. Wie den naam heeft van vroeg opstaan. kan wel lang blijven slapen", zegt een spreekwoord. Wie, gelijk de Nederlander, over de geheele wereld den naam heeft van zoo buitengewoon zindelijk te zijn zal heel wat kunnen zsndigen, eer aan dien roep af- breuk wordt gedaan. Hoe het, op den. keper beschouwd, met die zindelijkheid is gesteld, heb ik al uiteen gezet. Nu komt de vraag: hoe maken we een eind aan het tekort aan zindelijkheid (dit klinkt toch heel wat beta-, dan de grofheid: Hollandsche onzindelijk- heid zou hebben gedaan!), dat het kenmak is ook van onze tubaculosebestrijding? Voor ons volwassenen is het haast onbegrijpehjk, dat we nagenoeg al ons doen en laten heb ben moeten leer en. We kennen zooveel din- gen, die geheel van zelf spreken, dat we niet meer a aan denken dat alleeen ervaring ons die dingen heeft geleerd. In de eerste plaats is het noodig, dat we volkomen ervan doordrongen zijn, dat invoe- ring van ziektekiemen in het licnaam voor- waarde is voor het ontstaan van velerlei ziektcn. Wanneer die kiemen maar kenbaar waren, zooals bijv. schimmel op roggebrood, dan zouden we ons er voor in acht nemen. Omdat ze voor het bloote oog geen biizonde- ppen bezitten (behalve dan die HjV niadait te een prtvaat hebben bezocht, bo- vendieni ifelksns. wanneer de onderwijza meent, dot reiaiging noodzakelijk is. Op de scholen meet word-en toegezien op de rein- he'd, beter nog: op de kortheid van aMe ma- gels. Het onderwijs brenge zoodra en zoo het begrip „vies" den kinde- sche ren bij. Y Is vies met ongewasschen handen te eten. Y is smerig iets in den niond te ste- kem, wat alem and anders in zijo mondi heeft gchad. 't la omgezond, te dainken uit ander- manB kopje of glas; de gemeenschappelijke drinkbeker op school moet worden uitge- spoeld door elk, die ham gebruikt heeft, en worden 'cuoonganaaikt door elk die bem ge- bruiiken zal. Wanneer de onderwijzer gebruik ma aid- van zijn. gezag en zijn zedelijk over- wicbt op het kind, oin dit den afkeer van wat met rein is, scherp in te preaten, zal hij aan dc gemeenschap een dienst te meer bewijzen. De allerbeste leerachoo' voor wat dokters noemen reinheiidl en zindelijkheid zou het sa natorium kunnen zijn en het ziekenhuis. Juist zdj die aldaar hulp zoeken, zijn heel toegankedjSc voor allalei wijze lessen, die in hun belang warden gegeven. Maarles- van onzichtbaarheid!), zeggen „gewone" menschen, dat ze er met zijn. Het vuil, dat je niet ziet, is niet vuil, en daarmee uit. An- dere menschen, de dokters, redeneeren juist andersom: wanneer ik niet weet, dat iets rein is, beschouw ik het als vuil, en behandel ik het als vuil! Ik maak het rein op een da ma- niaen, die nauwgezet onderzoek en ervaring hebben geleerd, en street er naar het eens rein gemaakte ook rein te houden. Zie hier het grondbeginsel van de moderne wondbe- handeling, waaraan hondadduizenden hun levensbehoud hebben te danken. Een reinheid als de dokters toepassen in de uitoefening van hun beroep, kunnen ze niet in het dagelijksch leven overbrengen. Maar wel passen zij een veel grooter zindelijkheid toe in het gewone leven, wel is voor hen het woord vies van veel wijder beteekenis dan voor de leeken. Ik meen, dat hierin een der oorzaken is gelegen van het doorloopend ge- zond zijn van de allenneeste dokters, die juist krachtens hun beroep zooveel meer ge- legenheid hebben tot besmet worden. De dokters hebben hun beroepsreinheid en de buitengewone zindelijkheid in 't gewone leven moeten 1 e e r.e n. En als a 11 e anderen in het dagelijksch leven deden als zij. zou er heel veel gewonnen zijn in den strijd tegen tuberculose en andere besmettelijke ziekten. Daartoe moeten we beginnen bij het begin 't kleine kind. Vroeger zette ik al uiteen, hoe ook bij de verzorging van den zuigeling rin- -T -- rv-'1 zedu- teekenis gaat hechten aan het woord „vies." Alles, waarvan we niet weten, dat het zinde lijk is, is vies. Onze handen in de eerste plaats. Die zullen we hebben te wasachen na elike behandeling van niet schoone din gen. Wat we zullen eten en drinken, behoort zindelijk te zijn, en met zindclijke voorwerpen te worden gebruikt. Wij! moeten1 aan onze kinderen van jongst af leeren „vies te zijn" van allerlei, dat niet bepaald) schooai is. Dat zal heel moeilijk zijn, want zelf zijln we „niet vies uitgevalleo", en zelf hebben we ook niet die niieuwerwetsche zindelijkhddl geleerd. Zeker zal herhaald- na- denken en1 overleggen en probeeren, telkens weer, ons op weg helpen Zoo focli leeren we allerlei kleine gew-oontetjes aan en hebbelijk- heidjes af. Met tocwijding en volharding zul len we het een1 heel eind kunnen brengen En, wanneer wij, ouders, de kiem tot gToote zin- delijkheidl in onze kinderen hebben gelegd, dan moeten onze mede-opvoeders helpen, die verder te ontwifckelen. De school met andere woorden Tot den inboedel van elk schoollo- kaal moet behooren een ruime waschgelegen- heiid! met zeep en overvloed van schoone hand, doeken. Hiervan moet gebruik gemaakt wor den door onderwijzer en leerling, onmiddel- Ernstiige en langdurige ziefctc heeft het den schrijver dezer opstollen onmogelijk ge maakt zoo geregeld mede te werken, als nij zich had voorgesteld. door de schrijfster van „Elisabeth and her German Garden" 9) ,„AichtervolgenP herhaalde de stewardess met een heftiige hoofdibeweging. Ze legde het woord verkeerd1 uit en zocht er een verdacht- makimg van haar reputatie in. „Ik ben nu al—haast! tien jaar wcduwe," antwoordde ze boos, en de Kapltein heeft mij zoo rn-in te achtervolgen als iemand' anders. Hiermee hadden ze de gl'azen deuren be- reikt die toegang geven tot d'e eetzaal, en' de stewardess, haar opdracht volbracht hebben- do, bleef eer ze hen alleen liet en weer naar boven ging nog even verontwaardigd staan om hun toe -te voegenu „Als u dan zu'ke goeie vrienden vain hem bent waarom hoeft u zdjni naam dam te vragen,?"' »Wie zijin naam?" vroeg Anna Felici-tas. 'Van den K'aptein immers!" riep de ste wardess driffig. „M'aar den naam van. den- KapYeim kan ons miets schelen'," lichtte Anna relieitas b»ar geduldig in. We begeeren niets hoegenaamd van deru Kap'itein te weten." s „Nlou dan begon de stewardess Doch ze beheerschte zich, en nadat ze al'leen nog op biitteren toon had opgemerkt: „Dle mijn- heer was de KapYein," ging ze de trap op en waren ze van haar bevriid. Anna Rose herstelde zich het eeret. „U ziet dat we uw raad opvolgden," riep haar na, hopendle haar hart door die vlet- mdte nwriadeeling tt verzichtwu. „U heeft ons sen in reinheid in „overdreven" zindelijkheid worden juist daar niet gegeven! El ken pa tient woraien een mnfll per dag gewoonlijk heel vroeg in den nuorgen de handen gewa&schen, en als regel is het daarmee ui-i I De rusters hebben geen tijd om v66r elken maaltijd op- nicuw hum patten ten, te wasschen, en de bui tengewoon groote beteekenis van stelselma- tig ondmi<mt met woord en daad in zinde lijkheid, zooals dat ooderricht eigeolijk alleen - in ziekenhuizen zou kunnen worden gegeven, is of over het hoofdi geren, of verwaarloosd i geworden. Hoe overweldigend zou de beteeke nis van het ziekenhuis toenemm, wanneer Y ook eens opzettelijk zou worden ddeostbaar ge maakt aan Laag-bij-den-grondsch onderwijs in gezondheidsleer, te beginnen met zindie- lijkheidl en luchtverversching Maar ook het verplcgaud! personeel zelf kan nog in mendg opzicht ziodelijka zijn op eigem handen en bedienkcn, dat het nog ver- kieslijker is, ze niet vuil te maken, dan ze oeret vuil em daaraa schoon te maken. Voor zoover mij bekend- is, wordt alleen in operatie- kamera door verpleegstera gebruik gemaakt van gununi handschoenen, maar wordien deze ncoit aangetrokken, wanneer die zustere ge- vaar loopen, hare handen vuil -te maken met etter, outlasting enz. De handschoenen kun nen door kokem weer volkomen rein worden gemaakt, en voor een dergelijke reinigin'gs- -kuur zijn de hnmdem zelve ongescfaiktl Stadsnieuws VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-HOLLAND Zatadagmiddag ten 12 ure vergaderde in het cafe „Centrar bovengenoemdd vereeni- ging. De voorzitter, de heer Jac. Zuurbier, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit ova de groote opkomst. Uit de mededeeiingen van den secretaris, den heer E Dz. Govere, bleek, dat de wereld- markt met wol overvoerd is. Van de Vereeniging tot Verbetering van den Wolhandel in Drenthe .was bericht van aansluiting bij de Federatie ingekomen. De heer J. Bruin rapporitiede aamens de financieele commissie, dat deze de rekening volkomen in orde had bevonden. De rekening werd met een nadeelig saldo >ot 163,40 en een totaal uitgaaf van 1281,goedgekeurd. Ook de rekening van de Fedaatie wad goedgekeurd. De secretaris, die de rekeningen had toe- gelicht, las hierop het jaarverelag, welks voorlezing drie kwartier vorderde. Besloten werd om het jaarverelag in druk te laten verschijnen. Wij vermelden uit het veralag, dat de malaise in den wolhandel den arbeid van de vereeniging zeer heeft bemoeilijkt. 28 Juni begon de wolontvangst, waarbij de plaatselijke commissien uitnemende hulp verschaften.Totaal werden 17894 vliezen ont- vangen, wegende 89990 K.G Hiervan was 15000 K.G. prima, 38000 KG. lste, 35000 KG. 2e, 8400 K.G. 3e, 1750 K.G. 4e, 1000 K.G. bruin en 400 K.G. losse kwaliteit Pri ma en le kwaliteit was ruim 59 pet van de productie, waaruit bleek, dat Noord-Holland een uitnemende schapenwol oplevert. De afzet van de wol was in 1920 allertrcurigst In April 1920 was er te Londen nog eenige vraag, doch spoedig bleek, dat men reeds toen de hoogste prijzen had gezien. Elke valgende veiling bracht een verdere daling. 1 Februari werd de wol van de vereeniging als volgt genotead: Prima 13, le 1,15, 2e 1, 3e 0,65, 4e 0,55. Een lichtpunt werd de den 3en Mei weer ioch gezegdi dlat we't aan den Kap'tein moes- ten vrageai." IV. Diem avonKf, in hum oouchottes liggendte, schoot het -hum te binnen, daf de stewardess misschien een food- moest hebbesm: dat zou haar zoo oovriendelijk makem! In't eerat rnog zonrier den indruk, van- hun jongsfe er- varingem veromderstelden ze dat zc heftig pro-geallieerd was en al de Junkers onder hum vooroudere lal' gespeurd en vcoordeeld1 liad. Maar idaarna was't hun iogevalleni, diat fante Alice -gezegd bad1: „J!uillie zult je ste- wardtess mahiurlijk een klein-igheid moeten ge- vem" Deze noodzakelijkheid had hum toen al be- nauwd, wamit tot nu toe h-adriom ze eerder in dc gemaikkelij-ke posiitie van de ,J»fooidien" dam van de fooien-gevens verkeerd, en ze wis- ten imi de verste verte miot wat aan een ste wardess toekwam. Tante Alice trouwens evenm'ira, schecn -het; want teen ze Y haar vroegen, antwoordde ze vaag, dat ze nu ze met een1 Amerikaansche boot gingem zeker Amerikaa-nsch geldi moesten geven, dollars en zoo, en- ze had! niet veel verstand van dollars. Ze wist alleen dat je ze door vier deelde en met vijf vermenigvuldigde, of net andersom, dat kon ooken toen ze, nog altijd even wijs, haar gevraagd hadden, waarom dat gedaan geopende veiling te Londen, zoodat de laat- ste dagen weer prijzen aan de vaeeniging gevraagd worden. De onkosten, waarover beatrijdas van de vaeeniging hoog opgaven, zijn met inbegrip van loonen, kamonkosten, verzekeringskosten en kosten voor de Fedaa tie, nog geen 12li cent pa K.G. De vaeeniging telt thans 496 con-tractan- ten. Van de wol was nog geen 10d« deel vakocht. De secretaris rapporteerde, na de voorle zing van het verslag, ova het onderzoek naar de wolbewerking vanwege de producen- ten In het rapport kwam naar voren, dat de Nedalandsche wollenstoffenfabrikanten mis- bruik maken van de onmogelijkheid voor het buitenland om de wol te koopen. Een onder zoek had uitgewezen, dat de fabrikatie van wollen stoffen in Eluitschland, plus de ver- voerkosten, 2,24 pa M. zou kosten. In Til- burg werd met een baal wol bij een fabrikant een proef genomen. Deze fabrikant ontkende aanvankelijk, dat de fijnere stoffen van de wol gemaakt konden worden, doch op g-rond van netgeen in Duitschland mogelijk was ge- bleken, werd hem het tegendeel duidelijk ge maakt. In Maart ontvmg de vaeeniging van den fabrikant dan ook een schrijven, waarin erkend wad, dat van de wol alle stoffen te maken ziin In het schrijven werd verzocht een kw an turn prima en le soort wol beschikbaar te stellen, om daarvan voor de mannelijke en vrouwelijke leden van den boe- renstand stoffen te maken, mits men bereid was deze stoffen te koopen. De stoffen zou den niet mea behoeven te kosten dan de lste hand aan de fabrikanten betaalt. Van de 2de soort wol zouden dekens gemaakt kunnen worden. Ook met 'n fabrikantenfirma bij Leek 'te Groningen waren ondahandeling^n aan- geknoopt. Daar bleek, dat voor de fabricatie van dekens 3de soort wol gebruikt- wordt Toch ontvangt deze fabriek van producenten le kwaliteit wol, om daarvan voor him ge bruik dekens te vervaardigen. Van de 164 KG. wol worden 12 dekens vervaardigd. Spreker toonde een zeer goede dekm, die vervaardigd was van 3de kwaliteit Zeeuw- ache wol. De conclusie van het onderzoek was: ten lste dat de fijne wol-industrie in ons land met de Hollandsche wol onvoldoen- de bekend was Ten 2e dat de Hollandsche wol zoo verschillend in kwaliteit is, dat geen enkele branche de voile kwantiteit kan gebruiken; ten 3e om tot zelfbewerking van He wol te geraken zou het noodig zijn de wol- industrie al hun branches te doen uitoefenen; ten 4e is Y onmogelijk om in ten bedrijf de wol-industrie in al haar branches uit te oefe- nen, omdat iedere branche een geheel bedrijf vormt; tea 5e wordt a op gewezen, dat iedae branche, wil het een bedrijf van eenige beteekenis zijn, een zoodanige hoeveelheid {jrondstoSen vordert, dat de geheele Neda- andsche wolproductie daarvan slechts 1/5 deel zou kunnen leveren. Een eigen fabriek zou daardoor een speculatief bedrijf moeten worden; ten 6e werd geconcludeera, dat het onmogelijk zou zijn om alles in een bepaalde kwaliteit te laten bewerken voor eigen leden. Voor het laten vervaardigen van dekens zou het wel voordeelig zijn dit gezamenlijk te doen en daarvoor dan te geven de wol die daarvoor gebruikt wordt. Dan kan men voor- komen, dat de fabrikant de betere wol ten ei gen bate omruilt voor een slechtere. De consumenten, die willen dat de sajet goedkooper wordt, zouden a toe moeten ko- men om de afname van een hoeveelheid sajet te garandeeren. Gezien de prijzen van de gekamde wol, oordeelde spr. voorts dat het overweging vadiende om van de wol gekam de wol te laten maken. In verband hiermede heeft de Ned. Wol- Federatie op haar agenda voor de in de vo-1- product werd, zei ze dat dit de vlugste manier scheen om te zien hoeveel een dollar eigenlijk was, en of ze nu alstjeblieft eens even stil wilden zijn, want ze had zoo'n hoofdpijn. De fooien die zij1 in hun toorte leven hadden- zien uiidieelen, werden -aan Y eind en nooif -aaa Y begun v&a iets gegeven, maar Axnsri- kanen warem vodgens Taote Alice ail verwerken en die elaers te verkoopen. De hea Raat kon zich a niet mede veree- nigen om de wol op eenigerleiwhze te laten verwerken. Spr. oordeelde, dat de wol in ruwen vonn altijd eenige waarde behoudt en was van meening, dat door bewerking de wol steeds minda zou opbrengen. Spr. oor deelde, dat men moest blijven een vereeniging van wolproducenten, doch niet van stoffenfa- brikanten. (Applaus). De heer Stapel sloot zich bij deze ziens- wijze aan. Spr. wees a op, dat het gevaar- lij-k was om zich afhankelijk te maken van an- daen. Dit zou noodwendig het gevolg zijn, omdat de producenten van de wol van de stoffenfabricatie niets weten De heer de Boa vaonderstelde, dat het, zooals de zaken nu stonden, geen aan beve ling vadiende om nader te overwegen voor eigen rekening de wol te verwaken tot wol len stoffen. wij leven evenwel in 1921, waarin als eisch van den dag de social-isatie spreken ze ook Engelsdi, toch andere, en mis schien waren ze dus wel -anders, ook op dit punit en verwachtten ze fooien aan Y begin en aan Y eind' Anna Rose voelde grooten lust haar hoofd ovaboard te steken en Anna Feli- cit-as to vragen, of zij ook nietf dacbt, dat dit wel't geval kon zijn, maar ze was bang de menschen in de couchettes aan den ovencant te staran. Anna Felicias lag in de bovenste couchette aan hun kant van de hut en Anna Rose als de oudste en dus (naar ze Anna Felioitas be- duidde) de beste nachtrust behoevende, in de onderete. Aan de overzijHe waren precies twee eendere couchettes, die elk „hun levendie lading hevatten", zooals Antn-a Feliciias, na eens voorzich-tig tussclien de gondijntjes te hebben doorgegluurd, haar zuster toefluis- -terde. Toen ze ma Y diner in hun hut fcwamen, om naar bed' te gaan, scheen heit vertrekje eeret leeg; behalve dam, dat er-allerfei onbe- zielde dingen -hingen, zooals kleeren en een afschuwelijke benauwde luch-t. De outdek- king deed' hem schrikkem, want „de levende lading" lag roa- en sprakeloos, zonda evenwel' eenig gellnd te doen hooren diat op slapen wees. Zoo stil en vlug -als ze kxwiden, begonneo ze hun boelitje to omtpakken- en- zich ite ontklee- dem, maar dit bleek lang niet gemiakkelijk, want er scheen feitelijk voor niets plaats, zcTfs niet voor henzelve. Ieder oogenblik ke- ken ze eens even onrustig naar He geslolten igordijnen, die bol uiitsto-ndm, en snuften1 ze eens voorziditLg en- zargvuldig om vast te stellen wat het eigenlijk voor een lucht was. Het leek wel op een mengsei van de saus, die je met Kerwtatis over plumpudding eat. en van Duitscha slaapfcamum, tatugwa bij gehoord wordt Spr. zou de voomtandem daarvan a op willen wijzen, dat hier een ter rain is om ieta dichter te komen tot hun doel: „de producenten en consumenten dichter bij elkanda te brengen", opdat a zoo weinig mogelijk aan den strijkstok bijlft han- gen. Zij zouden op deze wijze dekens kunnen bestellen tegen een prijs, waaraan het gehate kapitaal geen cent verdient. (Applaus.) De voorzitter gevoelde niets voor het idee om het product te verwaken. Spr. was a wel voor om dit met een deel van het product te doen, ter orienteering. Spr. sloot zich voorts aan bij het gesprokene van den hea de Boer. Spr. was er Yoor om 1/100 gedeelte van het product voor gezamenlijke rekening te laten verwaken. De heer Raat wilde, dat de vergadering zich ook hiertegea vaklaarde. Mea stelt zich te veel afhankelijk van fabrikanten, die minder gunstig gezind zijn tegenova het werk van de organisatie. De voorzitter wees a op, dat in de vaga- dering van de Fedaatie slechts het nemen van een proef besproken zal worden. Een fa brikant, die de proef wil nemen, had men ge- vonden en wel een, wien men ten voile het ver- trouwen kon schenken De hea Stapel bleef van meening, dat men met het atgeven van de wol op betere koersen moest wachten. In geen g«4l diende men het product aan anderen over te leveren De hea Jm. B-laauboa stelde in het licht, dat beoogd wad de Fedaatie de vraag voor te leggen een klein deel van het product bij wijze van proef bij een betrouwbaar fabri kant te laten verwerken. Spr. gaf de vaga- dering in overweging voor het bestuursvoor- stel te stemmen. Vaschillende producenten, niet-ledea, zijn a reeds toe overgegaan de wol te laten ver werken en het bleek, dat zij daardoor een goeden prijs voor hun wol kregen. De de kens, die zij ontvingen, waren veel lager in prijs dan in de winkels.. Na de proefneming heeft men tegen de fa brikanten een wapea mea in de hand, wan- nea zij beweran, dat van de Noord-Holland- sche wol geen fijnoe stoffen gemaakt kunnen worden. Spr. waarschuwde a voor, om naar bui- ten den indruk te vestigen, dat men in eigen vereeniging zwak stond. Spr. wilde het be- stuur vol ledig vertrouwen ochenken en toe- staan, dat met een klein deel van het product de proef werd genomen. (Applaus). De hea Spaans stelde de vraag of het klei ne deel van de leden ter vergadaing aanwe- zig het recht heeft te stemmen ova het ver- waken van de wol. Men had slechts een contract geteekend voor den gezamenlijken vakoop. De secretaris betoogde, dat het geen voor- stel tot het verwerken van het product gold. De voorgestelde proefneming was niets meer dan het inzenden van een deel naar een ten- toonstelline De proefneming zou weinig kunnen komen en a wordt alleen beoogd, om meer licht te verschaffen ova het product. Het voorstel van den heer Raat, om zelfs geen enkel kwantum voor het nemen van de proef beschikbaar te stellen, wad met 33 te gen 21 stemmen verworpen, zoodat werd be sloten in de vagadering van de Fedaatie v66r het nemen van de proef te stemmen. Na eenige bespreking wad bij acclamatie besloten den gezamenlijken vakoop te doen voortbestaan. Men was algemccn van mee ning, dat zulfcs in vaband met het voortbe staan van de vereeniging noodzakelijk was. Van verechillende kanten wad in het licht gesteld, dat enkele buitenstaanders slechts Hoor het bestaan van de vereeniging voor hun product iets meer hadden kunnen maken. De heer Raat betoogde nog de wensches lijkheid om voor de nieuwe schea te trach- ten de schea 1920 in veiling van de hand te doen. Spr. was a voor om indien er in de veiling geen ambitie was, het product nog een jaar in handen te houden. Besloten werd aan het bestuur ova te la ten een veiling te organiseeren wanneer dit van meening was, dat het gewenscht was dit te doen. De aftredende bestuureleden, de heeren K. Jonka en Jac. Zurbia, werden bij accla matie hakozen. De hea M. Zijdewind te Texel wad tot afgevaardigde voor de Provinciate Fedaatie gekozen De heer Jac. Zuurbter wad als lid van be stuur da Federatie herkozen. De begrooting voor 1921 wad goedge keurd De contributie wad op 1,pa jaar ge steld. Daarnaast wordt van iedaen sdiapen- houda van 1 tot 10 schapen f 0,50, van 11 tot 25 schapen 1,—, van 5 tot 50 schapen 1,50 en daarboven 2,geheven. Op voorstel van den hea Stapel wad be sloten om de contributie voor teden-echapen- houders niet-contractanten op 5,— te stel len. Na de roodvraag volgde eluiting. ALKMAARSCHE EXPORTVEILINO. De gewone jaarlijksclie algeiueene verga daing van aandeelhouders in de N. V. Ala- maarsche exportveiling van land- en tuin- bouwproducten had j.l. Zatadag plaats in de bovenzaal van het caf6 „Qraanhandel", aan het Luttik-Oudorp. In totaal waren a 14 heaen aanwezig. De voorzitta, de hea P. A. de Lange, opende de vagadaing met een woord van welkom aan de aanwezigen en de pera. Spr. deelde mede, dat de hea Wagenaar, secre taris, wegens ernstige ziekte afwezig was en sprak de hoop uit, aat spoedig hastel moge volgen. De adjunct-aeaetaris, de hea Schoorl, las hiaop de notulen da vorige vagadering, die onveranderd waden vastgesteld. De voorzitta makte op, dat enkele bladen reeds de aanvoeren ta veiling mededeelen en Y opetaan. Het was een lucht, waarin ze niet graag ging slapen, maar ze zagen geen nriddiel om iets open -te zebtan. Eerst mcenden zc do stewardess the belilen en haar te vragen of a geen raampje open- loom, maar zc zagen geen raampje, en Y was imtusschen ook maar beta haar niet lastig te valen; nu ten minste nog niet1; niet, ea ze met juasttheid' vastge steld hadden wat haar eigenlijk scheelde. Wel werdfen deze overwegingen niet tusschen hen uMgesproken, angistig als ze waren om te storen wat achiter de gordijn-tjes lag, maar ieda wist voor zich precies wat er bij de an- dae omging; want dit hadden ze reeds lang geleden opgemakt je bent niet voor niets tweelingen! Y Gaf eemge moeilijkhcden ea Anna Feli ci-tas veilig en wel in haar couchette was aan- geland. Nadat de rest van haar lichaam a al in was, hingen' haar lange beenen nog hul- pelbos maar beneden, en Anna Rose, die al netjes in haar eigen kooi lagzag zich eindelijk genoodzaakt (nadat ze met mocite den lust bedwongen had' aan de bengelendfe voeten te trekkeni, om te zien wat a dan gebeuren zou) op -te atiaan, en ze een zetje te geven, want Anna Fel-icitas begon' daar in de h-oogte al- lervreemdste geluiden te maken. Zoodoecde kwam Anna Rose's hoofd een oogenblik op to lijn met Anna Felioitas' couchette en zag ze tot haar vabazing dat haar zuster, of- schoon ze nu haar beenen bij zich' had, nie+ de gaingsfe aanstalten maakte om ze netjes neer to leggen en' onda de dekens uit te atrek- ken, maar dat ze als Y ware in een slordige hoop bleef liggan, met opengespallrte oogen en een van haar lange vlechten in haar niond blijkbaar weretdeod' mat can. naar alten aefaijlo, oogwpaatoB aanwail van onbvdwing- vroeg den hea Rodewiin bij ae opgave steeds de aanvoaen te vermelden. Deze zegde zulks toe. Vervolgens las de hea Schoorl het vaslag van het bestuur ova den toestand da ven- nootschap, ingewlge art. 10 da statutes Wij ontleenen daaraan het volgende: Een weegbrug en een paklooda waden in het afgeloopen jaar aan het bedrijf der vei ling toegevoegd, te a amen kostende 20340. De ernatige crisis, die in het najaar van 1920 uitbrak in dai koolhandel, veroorzaakte dat de veilingslijn en de weegbrug belangrijke renteverliezen hebben opgeleverd. Ook ande re omatandigheden werkten daartoe mede. De weegbrug kwam eerat in Juli gaeed. Er wa den dientengevolge slechts 88 wageas ge- wogen. Langs de veilingslijn waden van Juli December 102 wagens vervoerd. Tengevolge van herstelling van de lijn en het maken van de weegbrug, is zij slechts in de tweede helft van het jaar 1920 beschikbaar geweest, wat op het resultaat da exploits tie ten zeerste van invloed is geweest. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat deze inrichtingen ook door niet-groentenverzenders tegen beta- ling van het gewone rangeer- en weegloon gebruikt kunnen worden. De handel kan a zijn wagens laten wegen, wat ook de inhoud zij, van den lagen loswal kan ieda zijn goe- deren valaden. Dat de oorlogsprijzen voor groenten geen stand zouden houden, was te voorzien, of- schoon de hoeveelheid voor sommige groen ten toenam, bleef de waarde in totaal belang- rijk onda het cijfa van 1919. Er werd ge- veild voor 260.214.50,waarvan /162314.71 voor fijnere en 97899.79 voor grovae pro- ducten. Om het daaruit voortvloeiend verlies te copmenseaen, is reeds in het voor jaar van 1920 besloten tot verhoogen van het veilings- percentage. Dit is thans 5 pet. voor de fijne re en 2 pet. voor de grove producten, de eigenlijke veiling levade daarbij een bruto winstsaldo op van 4238.53 Vt tegen f 4612.71 K in 1919. Een overzicht van den aanvoer da diverse artikelen in het jaar 1920 en 1919 vagelij- kenderwijze opgesteld, werd als bijlage aan het verslag toegevoegd. Reeds eerda is dit overzicht in de Alkmaarsche courant in zijn geheel overgenomen. De veilingspercentages blijven nog gunstig afsteken bij die welke eldas geheven worden en zullen voor de telers nog steeds aantrek- keiijk blijven. Langzaam aan komen meer kooplieden de markt bezoeken en wordt ook de producten- toevoer grooter. Dit proces moet zijn loop hebben. Een goede hannonie tusschen koop lieden en aanvoerders kan niet genoeg ge- waardead worden. Het onderhoud der bezittingen werd naar behooren verzorgd. De emballagaekening gaf een voordeelig saldo van ongevea 600, netgeen in 1921 nog hooger zal zijn, omdat nog mea emballage werd aangesc' aft en de nieuwe pakloods beta controle op afgeven en terugbrengen van manden en kisten mogelijk maakt. De nieuwe pakloods waarvan verechillen de ruimten kunnen worden verhuurd, is een gewaardeerde verbetering van ons veilingbe- arijf. Met het vahuren der bagruimten gaat het tengevolge van de minder gunstige tijds- omstandigheden niet zoo vlot; de kleine ruim ten zijn alle vahuurd, de grootere slechts gedeelteliik. De tegenwoordige huurprijzen zullen echter noodzakelijk verhoogd moeten worden, indien, gelet op de hooge bedragen van rente en aflossing, onderhoud, assuran- tie enz., de exploitatierekening geen nadeelig saldo zal blijven opleveren. Hetge envoor den bloei van onze veiling baar lachen Gedurendc eenige oogenblildcen sloeg An na Rose haar in stiMe gade, voelde zich daar- op echter eveneens door eon lachbui aange- grepeni en scharrelde, met een' haastigen biik op de urtpudlende gondijnen1, in haar eigen couchette terug, de dekens ova haar mond trekkende. Met moeite wist ze zichzelf tot kaltnte te brengen door zich haar verechillende vaant- woordelijkheid voor den geest te halen en ze op haar vingers na te telen: de 2 vijf-pond- biljetten onder -haar kuussen, voor extra uit- gaven tot ze -in' New-York hun kapitaa! zou den onivangen, de kaarten, de passen en Anna Felici-tas toen twee dikke blonde staarten ova den bovenrand van haar cou chette naar beneden kwamen bangen, gevolgd door Anna Feliciitas' hooM-. „Jte hebt vergeten het licht uit te draaien", fluisterde Anna Felici-tas, baar wimpers nog vochliig van haar lachaanval; en baai ha is nog verda naar beneden sfcrekkende, tot haar fori chit vu-urrood zag van -inspamning, deel- e ze als haar overtuiging mee, dat ,,de leven de .lading" achta de gordijnen te oordee- len naar haar verdacht geheimrinmig ge- drag niets to hun- hut te maken had en aM-lig uitoewekenen moesten zijn. ,,E>uitscHe uitgewekenen", liet Anna Feli oitas a op volgen, nadrukkeliik knikken- dc; ag -handig van haar, vond Anna Rose, in a-ainmerictog genomen dat ze als't ware op haar hoofd stond. ,£>ultsche uitgewekenen fluiisterdie Anna Felioitas, en- ze snoof veelbe- teekenend, doch omrichJtig. Misschien zijn't wel m-annen", fluisterde ze opnieuw, nu wer- kelijk bea-ttasti^end soad. III11^0)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5