DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im ftt>. 107 floiHieFd drie en j&argiwg DINSDAG OH nmainer bostaat nit 2 bl&tiets A boTinementsprJjs bij voornftbctnling per 3 mnandon f 2.—, fr. por post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsniimte Brievon franco N.V. Book- on Ilandolsdr. v.h. Horms. Costor Zoon, Voordam C9, Tel. Adniinistr. No. 3. Rodactie No. 33. Dlrecteur: G. II. train. lloofdrodacteurTJ. N. A.DEMA. 10 MET Bnltenland DE MINISTERCRISIS IN DUITSCHLAND EN HET ULTIMATUM. Dr. Mayer, de Duitsche gezant te Parijs, heeft bedankt om als kabinetsformateur op te treden. Naar de „Vossische Zeitung vemeemt, is het zeer waarsehijnlijk, dat dr. Strsemann met de opdracht zal worden belast. In den Rijksdag zetten gistermorgen de fracties hunne beraadslagingen over t ulti matum voort. In de morgenuren was de par- lementaire toestand! in zooverre onveranderd, dat zoowel de Duitsche Volkspartij als de Democraten en het grootste deel van het Centrum de overtuiging zijn toegcdaan, dat zij het ultimatum niet kunnen aanvaarden. Volgens het „Berliner Tageblatf zou in den boezem der coalitiepartijen een omkeer der gevoelens ,zijn te bemerken. In het Cen trum zou het aantal afgevaardigden, dat v66r onderteekening der entente-eischen is, aan- zienlijk zijn toegenomen. Ook in de democratische partij zou het aantal stemmen v66r aannaning der eischen toenemen. Zelfs in de Duitsche Volkspartij begint zich volgens het blad een verandering van mee- ning te voltrekken. In de Sociaal-Democratische Partij zou na lange beraadslagingen een groote meerder- heia v66r aanneming der eischen zijn verkre- gen, terwijl de Onafhankelijken algemeen het ultimatum zouden willen aannemen. Naar verluidt zou een overeenstemming tusschen alle partijen aangaande de tegenover het ultimatum aan te nemen houding aan- staande zijn. Men zou willen pogen de oude coalitie te liandhaven, doch wanneer dit niet zal geluk- ken, dan is het zeer wel mogelijk, dat de meerderheidssocialisten woderom een plaats in de regeering zullen aanvaarden. Ook de kwestie van de ontwapening van Beieren staat zeer dicht bij een oplossing. In de besprekingen van de rijksrcgeering met den minister-president Von Kahr en den Bei- erschen gezant te Berlijn, Preger, heeft de rijksregeering alles aangevoerd om beiden te overtuigen van de noodzakelijkheid voor het Rijk van de ontwapening van de Beiersche tmrgerwacnten. Von Kahr heeft ten slotte er- kend, dat het belang van Beieren onderge- schikt was aan dat van het Rijk. DE BEZETTING VAN MET ROER- GEBIED. Volgens de „Petit Parisien" is het groot ste gedeelte van de lichting 1919, die onder de wapenen is geroepen, in de Rijnprovincie aangekomen. Tot op dit oogenblik heeft zich geen incident voorgedaan. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe. Namens den Poolschen ministerraad is een nota bekend gemaakt, waarin verklaard wordt, dat de regeering van oordeel blijft, dat de oproerige beweging niet tot het be- oogde doel leidt en dat daarom de regeering alle haar ten dienste staande middelen gebe- zigd heeft om de bevolking van Opper-Silezie tot kalmte te brengen en haar te bewegen den strijd te staken Om alle moeilijkheden te voorkomen heeft de regeering de grenzen van Opper-Silezie gesloten en zij houdt zich nadrukkelijk aan dezen maatregel. De regee ring heeft zich gewend tot de mogendheden en een uiteenzettmg gegeven van den toe- stand in Opper-Silezie en van de oorzaken daarvan en gevraagd of de mogendheden ook van hun kant iets willen doen om de bevol king te kalmeeren, door de verzekering te ge- ven, dat de kwestie van Opper-Silezie recht- vaardig en billijk zal worden opgelost, op den grondslag van het verdrag van Versail les en overeenkomstig den wensch, dien de bevolking bij de volksstemming heeft te ken- nen gegeven. De regeering richt zich met dit verzoek tot de mogendheden, er op wijzende welke moeilijkheden er dreigen wanneer de tegenwoordige toestand nog langer zou du- ren. Na afloop van een manifestatie te War- schau heeft een socialistische delegatie aan den voorzitter van den Poolschen minister raad een motie aajigeboden, waarin gezegd wordt: ..De werklieden te Warschau protesteeren vo°r het oog van het proletariaat der geheele wereld tegen de schending van den Poolschen volkswil in, Opper-Silezie om bij Polea te .1 zien daarin een ontkenning van het beginsel van het recht der volken om oyer hun eigen lot te beslisscn. De vergade ring noodigtde kameraden van Engeland, f rankrijk en Italie uit om krachtig te protes- teercn tegen de schending van den volkswil door burgerlijike regeeringen" De Poolsche regeering heeft aan Frankrijk, Jjcn'- en Engeland de volKende nota gezon- ,,De onlusten in Opper-SileziS zijn een Sf ulan wanh1°°P' veroorzaakt door vrees dat het resultaat der volksstemming niet in overweging zal worden genomen E)e Pool- scf bevolking heeft zich al zoo lang kalm gehouden ondanks de uitdagende houding der Tdens de volksstemming in functie gelaten I uitsche ambtenaren. Het agressieve optre- aen der milifaire organisaties, 't clandestiene vervoer van Duitsche wapens, de vervalschin- gen die bij de stemming geconstateerd zijn en de massa-invasie der z.g. „nieuwe emi- granten", hebben een anti-Duitsche stemming ooen ontstaan. De Poolsche regeering legt er nadruk op, dat die beweging tegen haar aa Is ontstaan m traeht mat alls mWMim WMiwsr zij bmehiW, seowel d« bwolbing van Opper-Silezie als die van Polen te kal meeren. De Poolsche regeering verzoekt de regee- ringen van Engeland, Frankrijk en Italie met nadruk om voor een spoedige beslissing te zorgen in de Opper-Silezische kwestie, over eenkomstig den geest van het vredesverdrag en de resultaten van het plebisciet". Een zelfde nota is aan Japan en copie daarvan aan de Vereenigde Staten gezonden. Wolff geeft een uitvoerig dementi op Pool sche berichten, die zeggen, dat daar, waar de opstanddingen heer en meester zijn, het nor- male leven is teruggekeerd. Mijnen en spoor- wegen worden verwaarloosd, zegt Wolff, en bij voortduring van den toestand zal de be volking aan grooten nood zijn blootgesteld. j Naar de „Tagliche Rundschau" uit Oppeln vemeemt, heeft de intergeallieerde commissie het aantal der bij de volksstemmingspolitie nieuw in' te deelen Duitschera, vastgesteld op 15.000. Een opmarsch van de rijksweer naar Opper-Silezie zou de commissie hebben ver- worpen. Naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" uit Kattowitz vemeemt, is de bezetting van Rosenberg en gedeelten van het district j Kreuzburg bijna uitsluitend door manschap- pen van geregelde Poolsche troepenafdeelin- gen geschied. De macht der Polen in het door hen be- zette gebied wordt steeds grooter. Het aantal molestaties van Duitsch-gezinde spoorweg- arbeiders neemt toe. Geheele straten zijn door de Polen versperd en worden onderzocht ter controleering, of er ook Duitschers wonen. Dte stad Kosel wordt emsitiig bedreigdi door Poolsche afdeelingen. De conferentie van ambassadeurs te Parijs zette gisteimorgen het onderzoek voort van de maatregelen, welke de orde in Opper-Sile zie moeten herstellen en de kalmte doen te- rugkeeren. Er werd besloten, de intergeal lieerde commissie te verzoeken aan de bevol king van Opper-Silezie den waren staat van zaken betreffende de grensregeling uiteen' te zetten, en daarbij te doen uitkomen, dat men nog bezig is deze kwestie te onderzoeken, zonder dat ook zelfs maar een voorloopige beslissing werd genomen. De Fransche regeering heeft de Duitsche nota beantwoord, welke aan Italic. Engeland en Frankrijk was gezonden. Zij herft gewe- zen op het tendentsieuse fcarakter der inlich- tingien, waarop Duitcchland afging, terwijl zij zegt, dat de onlusten voor een. gedeelte moeten worden toegeschreven aan het val- sche bericht der toewijzing van het Opper- Silezische mijndistrict aan Duitschland. Tevens herinnerde zij er aan, dat door de intergeallieerde commissie krachtige maatre gelen zijn genomen, opdat de geallieerde troe- pen hun plicht zullen doen bij het herstel der orde. Zij eindigde met te constateeren, dat reeds een aanmerkelijke verbetering in den toestand is ingetreden en verklaarde dat de intergeallieerde commissie geen hulp van buiten noodig heeft. EEN MISLUKTE AANSLAG OP NITTI Volgens een bericht uit Rome aan de „Fi- garo" zouden door eenige fascisten in de buurtschap Rionero revolversdioten op een automobiel zijn gelost, waarin zij meenden, dat de oud-minister-president Nitti gezeten was. Deze bevond zidh echter in een anderen automobiel, welke achter den eersten reed. Dit incident krijgt een politick tintje, nu het ver- kiezeingseomite van den tqgenstander van Nitti, Gicotti, een telegram heeft gericht tot den minister-president, waarin hij beweert, dat de revolverschoten zijn gelost door eenige agents provocateurs, die Nitti vergezelden. ONLUSTEN TE ALDERSHOTT. Te Aldersihott (Engeland) braken Zater- dag na het sluiten van de drankhuizen em- stige onlusten1 uit onder een groot aantal re- servisten, die winkels bestormden, d'e ruiten verbrijzelden en de uitgestalde artikden op straat wierpen. Temidden van de opgewoo- den menigfe werd plotseling een roode vlag ontplooid. De plaatselij'ke politic was on- machtig om de orde te herstellen, hetgeen ten slotte aan een patrouille cavalerie geluk- fce. SIERADEN-DIEFSTA'L TE WEENEN. De sieraden van prinses Elizabeth Lichten- stein, de dochter van den vroegeren Oosten- rijkschen aartshertog Karl Ludtwig, welke op verscheidene millioenen worden geschat en die in het gebouw van de Hongaarsdie lega- tie te Weenen werden bewaard, zijn op ge- heimzinnige wijze daaruit verdwenen. De sieraden waren met toestemming van de Oos- tenrijiksche autoritdten d'oor een koerier van de Oostenrijksche legatie naar Munchen ge- bracht, waar prinses Lichtenstein ze ter ge- legenheid van een bruiloft heeft gedragen en daama den 19den April op dezelfde wijze in het gebouw van de legatie te Weenen te- ruggebracht. DE KWESTIE DER ONTWAPENING. De correspondent van de „Times" vemeemt, dat Harding, de president van de Vereenigde Staten, van meemng is, dat een in hd bijzon- der voor de ontwapeningskwestie biieengeroe- pen conferentie bij den huidigen stand van 's-werelds zaken geen kans van slagen biedt. De Opperste Raad echter kan de ontwape ning bespreken zonder hiervan mededeeling te doen, totdat het voorbereidende werk vol- bracht en een grondslag van overeenstem ming bereikt is. De president hoopt, dat er uit zulk een rustige bespreking iets goeds voor de wereld kan voortkomen. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Tmpwelgt van h at stepwtan dar kolen- voorziening zijn de aardeweikfabrieken thana zoo goed als gesloten. Meer dan 46.000 ar- beiders zijn hierdoor geheel werkeloos. In Noord-Staffordshire werken nog geen 4000 arbeders twee of drie dagen per week. De nood wordt emstig. Er zijn te Sheffield thans meer dan 60.000 werkloozen. De hoop op een schikking is verlevendigd door een mededeelng van Lloyd George, die op het laatste oogenblik aan den koning be richt zond, dat hij tot zijn leedwezen verhin- derd was aan het Vctoria-station aanwezg te zijn om den Japanschen kroonprins te ver- welkomen wegens een kabinetsziting ter be spreking van het conflict in de mijnindustrie. In antwoord op een vraag in het Lager- huis zeide Lloyd George, dat de regeering haar best deed om een schikking te bereiken, maar dat het onraadzaam was voor het oogenblik meer te zeggen. Lord Weir heeft, volgens de „Times", aan de regeering. de mijneigenaars en de mijn- werkers een oemddelingsvoorstel gedaan, dat uitgaat van de stelling, dat alle voorstellen inzake een schikking, zelfs van tijdelijken aard, die uitsluitend op loonswijzigingen zijn gegrond, tot mislukking gedoemd zijn we gens de dalende neiging dex wereld-steen- koolprijzen. Lord Weir geeft daarom in overweging, dat men alle voorstellen en tegenvoorstellen zou doen vervallen en dat de regeering aan beide partijen een nieuw plan zal voorleggen om de kosten der steenkool te verminderen en waarbij rekening gehouden wordt met alle factor en, die de huidige kosten hebben ver- oorzaakt. Lord Weir stelt voor: Een terugkeer tot den werktijd van acht uur, waardoor de kosten aan loon zouden worden verminderd tot 24 s. 1 d. per ton. Herstel van den omvang der productie van 1913, waardoor het cijfer 20 s. 2 d. zou wor den. Uitschakeling van niet-economische schach- ten, die de kosten aan loonen tot 19 s. 2d. zouden terugbrengen, vermindering der loo nen met 2 s. per ploeg (hetgeen de mijnwer- kers wilden aanvaarden) waardoor de" loon- kosten per ton 16 s. 10 d. zouden worden. Vermindering der kosten, door de eige- naars, van magazijn^ bout, beheer der al- gemeene kosten van 1C s. 8 d. per ton (Maart 1921) tot 7 s. 2 d. Dit zou de totale kosten per ton 24 s. 8 d. maken de 8 pence zouden de „royalties" vertegenwoordigen. Lord Wer doet zes voorstellen, die de re geering aan partijen zou moeten doen voor een regeling van twee jaar. Deze voorstellen omvatten Een maandelijksche herzienng der loon- arieven door districtsverzoeimgsraden reke ning houdend met de kosten van levensonder- houd, gepaard met een of ander stelsel ge grond op productie per district. Gemeenschappelijke verklaring van eige- naars en mijnwerkers over de noodzakelijk heid om de productie van v66r den oorlog te bereiken. De voorgestelde 10 millioen pond bij wijze van steun zouden in de schatkist moeten biiven om de enorme kosten der werk- loozenonaersteunng te bestrijden. Overwin- sten zouden zoo mogelijk door de mijnwer kers moeten worden gebezigd om de uitrus- ting te verbeteren ook al zou daarvoor geld moeten worden besteed, dat anders het vol- gende jaar als dividend zou worden uitge- keerd. EEN 'STANDBEiELD VOOR JEANNE d' ARC TN ENGELAND. Voor de kathedraal van Winchester is een standbeeld van Jeanne d'Arc ontworpen, dicht bij het graf van kamdinaal Beaufort, een van de rechtere, die haar naar den brandstapel te Rouaan voerden. Het comite voor dit sitandi- beeld zegt dat het een kleine daad van vergel- diing zal zijn en het bewije zal leveren diat En geland zich aansluit biji de be wondering en eerbied voor haar van.' de groote aaitie, dte in haar dagen Engelands dapere vijand was. TOCH EEN MIINrSTERIEgLE CRISIS IN BEDGR? Geruchten blijven loopen' dat de eockalis- tische ministers, in het bijzonder Vandervel- de, toch over een paar dagen hun ontslag zuL len nemen. Zoo dit'niet gebeurt om de militai- re sanddes in hot 'Rijnland, dan zouden zij heengaan om de kwestie van den achturen- dag. De socialisten wfflen in ale geval tot de opposi'tie over gaan om' hunne partij inner- lijk te versterken. Al zal ministerAnseele daar eerst nog verzet tegen plegen, hit zal ten laait- stc wel voor eene scheuriog in de eigen partij terugideinzen, schrijft de „Stamdaard". ONGEREOELDHIE'DEN IN STIERMAR- IKEN. In een dbor de christclajk-sociale partij te St. Lorenz in Stiermarken bijeengeroepen kie- zeravergadering, waarin de gouvemeur van Stiermiarken, dr. Rinteler, en die il'andraad Priesching spreken zouden, kwam't tot era- stige ongeregeldheden. In de zaal waren een groot aantal ownimunisten: verschenen uit de naburige mijn Parschlung, dit tot de tafel, waaraan de gouvemeur zat, dbordrongen. Zij wierpen heml uit de eerste verdieping op straat. De gouvemeur stand, niettegenstaan- de zijn wonden, op, doch de menigte iiep hem na en sloeg hem1 tegen den grond. Hij werd in bewustdoozen toestand per auto naar Graz gehracht. Ook de landraad Priesching werd gewomd. DE JEANNE d'ARC FEESTEN. Wet natioaaal feest ter acre van Prankrijto f««mrij!Iea ea gaheilgde held in Jeanne d'Arc verechil vooraL zich over de geheele haa- oorwegen zal uitbreiden. 1— Volgens een offided communique uit Angora zijn de Turksche troepea tot het of- fensief overgegaan. Bigudji is reeds door de Kemalisten boet. De belkende Boeren-generaal Christiaan de Wet in emstig ziek. Uit Mosfcou wordt gemdd, dat Krassin te Moskou is aangekomen met twee gedele- geerden die door de Engelsche regeering zijn gemachtigd om maatregden te treffen voor de aankomst van een Bntsche handdsddega- tie. ProTinciaal Menws VRIJSTELLING VERLEEND. Aan de dienstplichtigen J. Visser, uit Heer- hugowaard, en J. A Blom uit Oudorp, is voorgoed vrijstelling van militiedienst ver- leena. AFDEELING NOORD-HOLLAND VAN DE VEREENIGINO VAN NEDERLAND- SCHE GEMEENTEN. In de op Maandag ten raadhuize te Am sterdam gehouden vergadering, zijn ter voor- ziening in de vacatures^ wegens ontslagname van de heer en J. Ch. r. Bletz, burgemeester van WeesperkarspeL wegens drukke werk- zaamheden en mr. r. J. M. van Sonsbeeck, dit jaar voor dte eerste maal geviierdl, in j dat de beweging chillende plaatsen van Franikrij'k, maar delsvloot van Nc te Orleans, waar men den 492stm vierde van de bevrijding der stad, te Parijs en te Straatsburg. In de FransChe hoofdstad wend1 de orde's miiddags op straat een oogenblik verstoordj toen een groep communisten die zich onder de feestvierende bij het standbeeld van Jeanne d' Arc bevond, begon te schreeuwen „Leve de Soyjet! Weg met Jeanne d'Arc I Weg met den oorlogDe politie greep onmiddellijk in en 20 pereomen' werden gearresteerd. •Dte tegen-beboogin^ werd uitgeloktf dioor den handelsagent Louis Frtere. Hqi had bioe- coojvfiguranten' gtehuundl en1 hum vijl francs gegeven om te fluiten wanneer Lteon Daudtet TOorbij zou komen. Negentien figuranten zijn gearresteerd doch later weer in vrijheid ige- steld. Louis Frere wend echter ter beschik- kimg van de politie gehouden. ZEE LIEDENGONFL1CT TE A'NTWER- PENL IDte Belgische zeelieden zijn niet ingegaan op htet voorstel1 van' minister Nteujean, om bij de uitbetaling der loonen1 het pond1 sterling te berekenen naar een geleidelijk dalenden koers. Dientengevolge hebben de reeders, aangesiloten bij dte „Unioc des Anniateuns Beiges" al1 him schepen opgelegd'. Zij ver- klarera echter, dat zij bereid blijiven, aan te monstenen op de wonvaanden: door minister ^^on^&TnTh^temiteg en fc Nteujean voorgeSteld. Htet gevolg van dit con- cCming gekozen de heeren G. Berg- fhot is, dat de pmnvoommng^ nog seCretarte van Haarlemmerliede m door tusschehkomst van den staat gesdnedt, q. L. A. Wagenfeld, wet- houder der gemeente Hilversum. Omtrent 'net door het hoofdbestur der ver- eeniging van Ned. Gemeenten aan de afd. N. Holland gevraagdte gevoelen over de door den minister van binnenl andsche zaken ge- stelde vraag over de al of niet wenschelijk- heid van het behoud van het gemeentever- slag, kon de vergadering zich algemeen met de mewiing van net afdeelingsbesfuur ver- eenigen, dat iedere gemeente geheel vrij moet worden gelaten en de gemeentewet ook in dien zin moet worden gewijzigd. Omtrent eventueele opheffing van de Ver- eeniging van Electriciteitsbednjven en vor- ming van een onderafdeeling, zoogenaamde sectie, van de afdeeling N.-Holland van de verecniging van Nedenandsche Gemeenten, waardoor de tnogelijkheid wordt geopend dat in die sectie oo*. leidera v«u gemcentelijke electriciteitsbedriiven zitting kunnen nemen, bradit een langaurige discussie en wel door- dat het afdeelingsbestuur en het bestuur van de V. E. B. omtrent de bestuursvorming en macht niet tot overeenstemming waren geko- men. Na heftige bestrijding van de door het af deelingsbestuur voorgestelde statutenwijzi- ging, door de aanwezige bestuursleden van de V. E. B., werd wtel met meerderheid van stemmen goedgevondten te geraken tot het instellen van een sectie voor gemeentelijke electriciteitszaken, doch werd met 45 v66r en 93 stemmen tegen besloten dat die sectie geen afzonderhjke statuten mag hebben, om- dat de gemeentebesturen en zij allcen de ver- antwooraelijkheid van alle te nemen besluiten hebben te dragen en dus niet de beslissing omtrent genoemde zaken aan anderen wen- schen over te dragen. Ook de statuten van de verecniging verzet- ten zich tegen eene de in gevaar verkeert. DE ARBEIDERS IN MET ROERGEBIED Dte „Vorwarts" miaalkt melding van een conferentie der vertegenwoordigers van den Duiitschten bond van' vakvereenigingen, waar vooral gedtelegeerdm uit het bezette gebied aanwezig waren. De vergadering, die twee millioen1 arbeidera vertegenwoordigde. nam een motie aan, waarin zij instemming be- ituigen met het I. V. V., dat belt herstel der ver- woeste gtebieden een1 absolute nodzakelijkheid is voor het eoonomisch evenwicht van Europa. Krachtig. wordt geprotesteerd tegen' het aan- wendten van alle dwangmaatregelen, „die slechits uitvloeisels zijn van het Entente-ka- pitalisme en' de Duitsche arbeiders jarenlang zouden maken tot arbeidsslaven voor een im perial istisch' dotel". Verder wordt opnieuw verklaard, dat geen maatregeien van de En tente de arbeiders en beambten kunnen doen wanlkelen in' hun frouw aan de Duitsche re- publitek. Voorail verkiaren de vertegenwoordi gers der bezette gebieden dat zij a!le maatre gelen, die de bedoding hebben het bezette ge bied van Duitschland af te scheiden, met alle hun ten dienste staande middelen zullen be strijden. OMI3 MILLIOEN FRANCS. Htet hof van appel te Toulouse krijgt een dezer dagen een rechtskwestie te beooraeelea, over een erftems van 3 millioen frs. Belaog- hebbenden1 zijn de koning van Spanje een ze- kere Mkne Sacaze. Een druikker te Parijs, een zefcere Saptene, heeft bij testament zijm zuster Mine Siacaze onterfd, ten bate van Alfonsus XIII. Mine Sacaze bestrijdt de gteldigheid van het testa ment, door aan te itoonen althans dit wordt door haar gepoogd dat de erflater gek was toen- hij mijn tastamemt maakte. HSoewel deze zich meennaien eenigszins vreemd gedroeg, door te pas en te onpas „Vive le rod I" te roepen en eens zelfs te paard een miagazijin bimnenreed, roepende: „C'est nous qui sommes les chevaliers", vond de rechtbank in eersten aanleg hierin geen re- den om hem omfbloat van' gezond verstand te verkiaren en oondudeerde tot geldigheid1 van het .testament. KORTE BERICHTEN. Volgens bij het Amerikaansche Roode Kruis ingekomen berichten' heenscht te Wladi- wostok een longenpest-epidcmie. Ini dien Pruisischen landdag is herrie weest naar aanleiding van een voorstel salarisverhooging voor bisschoppen en tholieke priesters. De communist Schultz be- pleiite het niet toestaan. De ftaliaansche cud-minister Tedesoo is dlood) in de straat gevonden. Men vermoedt, dat hij zich uit de 4de verdieping van een huis geworpen heeft. Vandaag zul'len in het bureau dter scheepsmachinisten te New-York bemidde- lingsvoorstelen besproken ingediend door de regeeringsbemiddelaars teneinde inzake de staking bij de scheepvaart tot een schikking te komen. Het hoofdbestuur der Duitsche oommu- nistische paridjl heeft de uitsluiting van Paul Levy uit de par krachitigd, HH Uit Madrid wordlt aan' de Fransche bla- den gemeld, dat bij een sfierengevedht, dat al- daar op 6 Mei ji. werd gehouden, orie stie- renveditera zijn gewond; een1 „afficcionado", i die in de arena was gespromgen, werd' door *n Stier gedood. In de Finsche pers heeft Maxim Gorki een oproep tot dte geheele wereld gericht, waarin hij hulp voor de vertegenwoordigers van het Russische intellect verzoekt Hij zegt daarin, dat 4000 k 5000 Russische ge- leerden den hongersnood nabij zijn. De revolutionnairen in het district Pa- Hoogland en rijs (communisten, synndicalisten en andere laan 20, van revolutionnairen) hebben op de Prte Saint Gervais betoogingen in de open lucht gehou den om te protesteeren tegen het onder de wapenen roepen der lichting 1919. In Noorwegen is een machinistensta- king uitgftbrokan, die alle stoombootan in het land omvat. Men reliant met de mogelijkheid, partij1 melt 36 tegen' 7 stemmen be. i zich tegen eene dergeliike regeling. Na deze beslissing deelae dr. K. I&iipers te emster, voorzitter van de V. E. It., mede. dat ingevolge besluit van de in den ochtend door deze vereeniging gehouden vergadering van eene liquidatie van de V. E. B. niets kan komen. Als protest tegen de genomen beslissing waardoor de bedrijfsleiders van gemeentelijke electriciteitsbedrijven in de vergaderingen van de sectie, enkel een raadgevende stem zullen hebben verlieten een groot aantal voorstanders van de V. E. B. de vergadering. Op voorstel van den voorzitter wordt dan ook goedgevonden de punten „voorstel tot wijziging der statuten'' en „verkiezing van bestuureleden sectie dectridteit", aangehou- den. Nadat een der aanwezigen nog onder de aandacht van het bestuur heeft gebracht dat het Rijk voor de landbouwtelling zijnde een rijksbelang, een zoodanige lage vergoeding aan de gemeentebesturen toegekend heeft, waardoor 6f de telling onmogelijk wordt 6f de gemeentebesturen een belangrijk bedrag hebben bij te passen, hetgeen het bestuur on der de aandacht te bevoegder plaatse zal brengen, werd de vergadering gesloten. UIT NOORDSCHARWOUDE. De oproeping voor sollicitanten naar de betrekking van hoofd der UL.O.-school al- hier is reeds geruimen tijd gesloten. Hoewel een flink aantal sollicitanten aan den oproep gehoor heeft gegeven, heeft tot op heden nog geen benoeming plaais gehad. UIT BERGEN. Ingekomen en vertrokken personen in April 1921. Ingekomen J. Cohen, N.I., koopman, Bergerweg 12, van Amsterdam. A Ma- rees, N.1T, assistente huishouding, Kastanje- laan, van Alkmaar. K. Rood, R.K., dienst- bode, Kerkelaan, van Bovenkarspel. Jb. ezin, R.K., slager, Jan Jacob- rootebroek. A. D. Pastoor, E.L., pensionhoudster, Kruisweg 40, van Alk- j maar. H. Zwarts en gezin, R.K., graniet- werker, Wilhelminalaan 21, van Amsterdam. M. Schermerhom, wed. Kaan en gezin, I geen, z. b., Russenweg 20, van Wiennger- waard. N. Wortel en gezin, Nil., tuin- i bouwer, St. Antoniusstraat 47, van Koedijk. is

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1