DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ST.r ta>. 103 Boaderd dri© en tan®fiigsife« jurgung DONDEBDA© 12 MEI OH Trannnsrbaiteat uit 2 Dla.ton Dlrecteirr G. II. KRAH. IloofdrodacteurTJ. M. ADESLA. Buitenland. DE AANNEMING VAN HET ultimatum. _ii De Duitsche gezant te Londen heeft zicn gistermorgen gekweten van de hem ult Ber lijn opgedragcn taak om Lloyd George het Duitsche antwoord op het ultimatum te o-ver- handigen. Met stuk, dat geteekend was door dr Wirth, den nieuwen rij-kskanseher, was vervat in de volgende bewoordingen: Op grond van het besluit van. den Rijks dag is mii opgedragen met betrekking tot de beslissing der geallieerde mogendheden van 5 Mei 1921 namens de nieuwe Duitsche re geering het volgende, gelijk verlangd, te ver- klaren: De Duitsche regeering heeft besloten: lo. zonder voorbehoud of voorwaarde hare verplichtingen, zooals die door de commissie van herstel zijn vastgeateld, na te komen. 2o. Zonder voorbehoud of voorwaarde de door genoemde commissie met betrekking tot deze verplichtingen voorgeschreven garantie- maatregclen aan te nemen en te verwezenlij- ken. 3o. Zonder voorbehoud en onverwijld de maatregelen tot ontwapening te land, te water en in ae lucht uit te voeren, die in de nota der geallieerden van 29 Januari 1921 te harer kennis zijn gebracht, waarbij de achterstalli- ge maatregelen dadelijk en de overige op de voorgeschreven' tijden zullen worden uitge- voera. 4o. Zonder voorbehoud en onverwijld de berechting der oorlogsbeklaagden door te voeren en de overige niet-vervulde in het eer- ste deel der nota der geallieerde regeeringen van 5 Mei vermelde verdragsbepalingen uit te voeren. Ik verzoek de geallieerde mogendheden on verwijld van deze verklaring in kennis te stel- len." Deze nota is naar Parijs, Rome, Brussel en Tokio gezonden. In het Lagerlhuis heeft Lloyd George gds- teravond onder toejuichingen. der leden me- dedeeling gedaan van de verklaring der Duit sche regeering. Lloyd George zeide, dat hij de mededeeling aan de geallieerde regeerin gen had geseind en voegde er onder langdiu- nige toejuichingen ami toe, dat dit een volle- dige aanvaarding was van alle eischen. De Fransche minister-president, de minis ters van financial, ooriog, marine openhare werken en bevrijde gebiedten, benevens maar- schalk Foch en generaal weygand zijn gds- termorgen te halftien onder voorzitteirschap van Millerand op het Elysstee bijeengekomen. Het doel der besprekingen was, de maatrege len te bestudeeren welke noodzakelijk zijn voor de toepassing der intergeallieerde ver klaring d.d. 5 Mei? waarin, voor het geval de Duitsche regeermg het ultimatum aan- vaardt, de uitvoering der ontwapeningsbepa- lingen wordt aangegeven op militair, mari- tiem en luchtvaartgebied, welke reeds door de geallieerde mogendheden ter kennis van Duitschland zijn gebracht in hun schrijven van 29 Januari 1921. Ook werd de toepassing der fmancieele maatregelen onderzocht. Naar uit Berlijn geseind wordt, zou de Bei- ersche minister M. Heim o.a. verklaard heb- ben: Wij zijn bereid, met iedere regeling in te stemmen, die ons orde en rust waarborgt. On- ze burgerwacht is een instituut, dat wij zul len ontbinden, zoodra het niet meer noodig is. Het is ons om. de rust in Beieren en niet om politiek te doen. Italiaansche bladen hebben m den laatsten tijd heihaaldelijk de aan- dacht gevestigd op de ontwapeningskwestie van Beieren in verband met de volksstem- ming in Zuid-Tirol. Het is een dwaasheid om het denkbeeld van een Tiroolsch irredenta te verbinden met onze burgerwacht. De reehtsche pers in Duitschland veroor- deelt de aanneming van het ultimatum en spreekt zijn vrees uit, dat Frankrijk toch hog meer Duitsch gebied zal bezetten. De linksche bladen daarentegen hopen, dat deze cata strophe zal worden afgewend, terwijl zij den sympathieken indruk constateeren, welken de regeeringsverldaring heeft verwekt. De „Vor- wdrtsbeschouwt het kabinet als een nood- middel, om het Duitsche volk voor den onder- gang te bewaren, en deelt mede, dat de porte- teuille van Wederopbouw aan een soriaal- ocmocraat zal worden toegewezen, zoodat dc meerderheids-socialisten dan 4 ministers in het nieuwe kabinet zullen hebben. 1 ict Centurm-orgaan „de Germania" is van ooideel, dat met Wirth ook de waarborg wordt gegeven, dat achter de stemming in den Rijksdag ook de vaste wil staat, om met de aanneming van het ultimatum den weg te ^a"fn e<^ politiek van interaationale ZILa Berll]?sc¥ Pera verwacht, dat de verandermg in de njksregeering ook zal lei- kw/ wijagmg van het Pruisische ka binet en dat de socialisten thans aan de re- ^nngvan Pruisen deel zullen nemen. Wat dit laatste betreft, het „Berl. Tage- blatt" vemam reeds, dat de Pruisische mi nister-president Stegerwald bij een onder- houd met leden van het Centrum en van de Kijksdagfractie van de meerderhcidssocialis- ten verklaard zou hebben, dat hij "uit de ver andermg van de politielce constellatie, de noodige consekwenties voor Pruisen zal trek- ken. Het is thans wenschelijk, dat de meer- i eiheidssocialisten ook in het Pruisische ka- binet zitting zullen nemen, zegt het blad. Na c.e Pmkstcrdagen zal de heer Stegerwald daarom zijn ontslag indienen en den Pruisi- schoi landdag voor de gevolgen stellea. Het i* niet onwaarschijnlijk, dat die RiMcdcpheida- socialisten thans deel van de'regeering zullen willen uitmaken en dat wellicht opnieuw de oude coalitie tot stand zal komen. Het bericht van Duitsch land's aanvaarding der entente-eischen is te Londen met voldoe- ning ontvangen. De bladen betuigen vooral hun ingenomenheid met het niouws, omdat het een onmiskenbare stap is in de richting van het economisch herstel van Europa. De Fransche pers heeft het natuurlijk ook druk over het besluit der Duitsche regeering, maar erg veel vertrowen daarin blijkt niet. De „Figaro" twijfelt, of er wel sprake is van een omkeer tot een politiek van gezond verstand en goeden wil en raadt aan, alle be- perkingen te lezen, welke in de verklaringen our- der regeeringen en der partijen zijn vervat „De geallieen nal". „eischen van het kabinet Wirth slechts 66n ding, n.l. dat het afstappe van de politiek van ontduiken, beloven en op de lange baan schuiven. en zich eenvoudig en alleen houde aan de bepalingen van het vredesverdrag, welke door de overeenkomst van Londen nauwkeurig en in bijzonderheden zijn aange geven. In &n woord, zij willen1, dat Duitsch land algeheel en op loyale wijze zijn ver plichtingen naleve. E>e toekomst eisch van Ehiitschland een aanvaarding zonder voorbe houd. De „Echo de Paris" herinnert aan de ver- schillende kabinetswisselingen in den laatsten tijdden val van het ministerie Scheidemann, toen het verdrag van Versailles ter ondertee- kening aan het Duitsche rijk werd voorge- legd, het aftreden van Bauer, als gevolg van den Kapp-putsch. „De verandering van fi- gurant", schrijft het blad, „bewijst op duide- lijke wijze het verzet van het Duitsche volk tegen de wettige eischen, waarvoor het ge- dwongen is zich te buigen, doch welke het in zijn hart niet aanvaardt". En dan herinnert het blad nog aan Lloyd George's antwoord aan Briand in de laatste zitting van den Oppersten Raad: „In geval Duitschland ooit in gebreke zou blijven, zijn verplichtingen, in zake die schadevergoedin- gen na te leven, zal de sanctie betreffende het Roergebied worden toegepast op aanra- den der Commissie van Herstel of aer inter geallieerde contrdle-commissie, welke het in gebreke blijven constateert." De „Gaulois" zegt: „Laat ons toonen, dat wij onbuigzaam zijn en laat ons n6ch het ingebreke blijven, nbch de aarzeling, n6ch die duizend cn 66n kunstgrepen dulden, waarvan Duitschland zich tracht te bedienen, om aan zijn verplichtingen te ontkomen". Nog slechts enkele bladen bespreken het besluit van den Rijksdag. De katholieke „Li- bre Belgique" noemt het aanvaarden van het ultimatum het begin van den waren vrede, zoowel in economisch als in moreel opzicht Het besluit van den rijksdag zegt het blad moet ditmaal niet als een. vodje pa pier worden beschouwd. Het blad betreurt het, dat de geallieerden niet al veel eerder veel krachtiger zijn opgetreden en eindigt met den wensch, dat de geallieerden voortaan minder karig ten opzichte van Belgie zullen zijn dan tot dusverre het geval is geweest. De „XXi£me SiMe" schrijft o. m.: „Wij verklaren onomwonden, het te betreuren, dat Duitschland heeft toegegeven, want wij ge- looven niet aan Duitsdiland's oprechtheid en zijn overtuigd, dat de geallieerden bijzondier goed hebben toe te zien, dat Duitschland niet opnieuw zich aan zijn verplichtingen zal zoeken te onttrekken. De Duitsche menitali- teit blijft nog steeds die van het „vodje pa pier". Een bezetting van het Ruhrgebied zou geenszins een vemietiging van de Duitsche industrie hebben beteekend, doch veeleer haar omvorming tot plaatselijke industrieen die niet meer ahnachtig zouden zijn. Wij betreu ren het daarom, dat de bezetting van het Ruhrgebied niet is ten uitvoer gelegd. De „Nation Beige" staat ook vrij sceptisch tegenover het besluit van den rijksdag; toch toont dit blad zich veel gematigder aan de ,pCXifeme Sifecle". De .,Independance Beige" schrijft o. m. Duitschland weet, dat wanneer het thans zijn verplichtingen niet nakomt, het de geallieer den opnieuw eensgezind tegenover zich zal vinden, om het tot de uitvoering van wat het onderteekende te dwingen. De socialistische „Peuple" verklaart zich verheugd over het besluit van Duitschland, doch betreurt het, dat de meerderheid in den Rijksdag niet grooter is geweest. Het blad verwacht, dat, indien later blijkt, dat Duitsch land ondanks emstige krachtsinspanning niet in staat is de economische bepalingen van' het verdrag van Versailles na te komen en zich- zelf te gronde zou richten, het in de entente- landen niet aan stemmen zal ontbreken om van de geallieerde regeeringen te verlangen de realiteit beter onder de oogen te zien. DE OPOTANID IN OPPER-SILEZIe. De frankfurter Zcitumg" vemeemx uif Rome, dat de Poolsche gezant aldaar, Skir- mxtnt, aan graaif Sforza een schrijven van rouwbeklag heeft gezonden' in verband met de door de Italianen geledeni verliiezen in Opper- Silezie. mm De bladten zij!n in het algemeen nog gere- serveerd in hum houding. Naar aan de Franfurter Zeiitung uit Lon den. wordlt geseind, heeft het gewelddadig op- treden der Polen in Opper-Silezie, dat daar algemeen. streng wordt afgekeura, veel bd) voor een betere beoordeeling van e politiek. 'Bovendien zou het plan om zich tegen de z.g. Korfanty-lijn te verzetten in Etngelaad vrijwel vastsfaan. dto „Lokil Volgana Aimigar" is deer Poolsche benden bezette Oderhaven van Ko- sel door de Duitsche veiligheidstroepen in storm heroverd. Bij de gevechteii om Kosel werd geconstateerd dat de Polen Fransch ge- sohut gebruikten en dat vele Franschen in voile uniform aan den kant der Polen mee- streden. Deserteurs van de „Reichswehr" (het Duit sche leger) vormen een vrijwilligerscorps tus- schen Breslau en de grens in het district Kieuzburg. Er zijn daar een 10.000 mannen i rijeen onder leading van den commandant von Amim. Men vreest, dat zii naar Rosenberg zullen afzakken, dat door de Polen is bezet. Reuter vemeemt uit vertrouwbare bron te Londen dlat deze Duitsche concentratie ala zeer ernsig wordt beschouwd. Men vertrouwt, dat emstige gevolgen van Duitsche vergel- dingsmaatregelen zullen worden vermeaen. De Duitschers hebben totdusver groote zelf- beheersching getoond. maar de goede in druk, diaarooor gewekt, zou worden onge- daan gemaafct door een poging om tot geweld zijn toevludht te nemen, te meer nu de inter geallieerde commissie haar uiterste best doet om de Duitsche bevolking tegen aanvallen te beschermen. Gelijk door den Raad van Ambassadors bcslist is, zijn de geallieerdlen gezamenlijlk op getreden en hebben zij de Poolsche regeering verzocht zicb niet met de opstandelingen soli- dair te verklaren. Uit Rome wordt gemdd, dat het tot nu toe niet bevestigde bericht, dat de Polen vij- andige demonstraties hebben gehouden voor het Italiaansche gezantsdiap te Warschau, waaibij de Italiaansche vlag verbrand zou zijn, in geheel Italie de opwinding over den Poolschen opstand heeft doen toenemen „Id'ea Nazionale!" eischt dringend, dat Italie direct, en niet door de Entente, genoegdoe- ning zal eischen. Van Poolsche zijde wordt wecr eens ver- teld, dat dte opstand' eigenlijk het werk is van de „Orgesch. De Poolsche premier heeft in den Land dag medegedeeld, dat de Poolsche regeering in geenen deele aan de opstandige beweging in Opper-Silezie medeplichtig is, hetwelk moet blijken uit de door haar genomen maatrege len, in het bijzonder het sluiten der Poolsch- Silezische grens, welke maatregel nog steeds gehandhaafd blijft. (Reuter vemeemt echter uit Londen, diat de grens niet overal is geslo- ten en zegt, dat verdere vertoogen daarom tot dte Poolsche regeering gericht zullen worden) De premier verklaarde zich er tegen, dat van Opper-Silezite een afzonderiijke staat zal wor den gemaakt, omdat dit een schending zou zijn van het vredesverdrag en van den wil van het Opper-Silezische volk, terwijl het te- vens een bron van voortdurende troebelen zou wezen. Hij verklaarde ten slotte nog, dat de Pool sche regeering geen enkel impenalistisch oog- inerk nastreeft en dat tusscnen Korfanty en de intergeallieerde commissie een overeen komst is getrofften welke hoop geeft op een spoedige oplossing dter kwestie. De toestand' in Opper-Silezie is wederom slechter gewroden, naar uit Berlijn gemeld wordt. E)e opstandelingen maken selen tot een aanval op den Westelijken Oder- over. In het bijzonder wordt de stad Ratibor bedreigd. ^m Op aandrang van de vakvereenigingen in Duitschland is een aantal fahriefken in Op- -Silezie heropend. De Ehiitsche arbeiders loten om tot het uiterste den artoeid vol te houden, daar hun' producten van vitaal be- lang voor Duitschland zijn. De Poolsche op standelingen hebben echter overal de macnt in handen, en beletten hen te arbeiden. Te Hindenburg is professor Kleinwachter door de Polen gearresteerd en na eenige uren per auto in de richting van Beuthen w< voerd. De districts-controleur was niet machte, zijn vrijlating te bewerkstelligen. Op grond van deze gebeurtenissen is de beamb- tenwereld geneigd, in staking te gaan. Het gebouw der onafhankelijke vakveree nigingen te Hindenburg, waarin vluchtelin- uit de grensdistricten waren onderge- cht, is door een Poolsche bendte overval- len, die de vluchtelingen verjoeg. Een vak- vereenigin gsvertegenwoordiger, die aan den Poolschen aanvoerder verklaarde, dat het bouw ondter de beschenning der geallii stond, kreeg van dezen ten antwoord1, dat de geallieerden niets meer te bevelen hadden. DE VERDEELING VAN OFPER- SIL'EZIe. De „Times" vemeemt, dat dte drie interge allieerde commissarissen, die opdracht had den om verslag uit te brengen aan den Op persten Raad over het plebisciet in Opper- Silezig, niet in staat zijn gebleken een eenpa- rig advies uit te brengen. De Britsche commissaris, kolonel Perdval, stelde voor, dat de distrieten in het Z. O. en het N. W., waarin de aanspraken van de Duitsdhers resp. de Polen volkomen duidlelijk waren, onmiddellijk aan dezen zouden wor den overgedragen. De Britsche commissaris stelde eveneens voor, dat dte geallieerde troe- pen zouden worden geconoentreerd in het be- twiste gebied tusschen de beide distrieten Deze voorstellen werden gesteund door den Italiaanschen vertegenwoordiger, gene raal de Marines, maar de Fransche commit saris, generaal Lerond, was het niet met hen eens. Er zijn derhalve een meerderheids- en een minderiheddsrapport ingediend. HET VROEGERE DUITSCH-NrEUW GUINEA. Maandag heeft da regearinfl van hat Ana- Bralischa gemeeniebaat omeieaf het bujrigerlijfc bestuur overgenomen over dat deel van Nieuw-Guinea en de naburige kleine eislan- deni, die vroeger aan Duitschland! toebehoor- den. De eerste adkninistrateur ingevolge dit man- daat. is generaal Evan A. Wisdom, die reeds eenige weken met een staf van ambtenaren in \lieuw-Guinea is geweest. Immigratie, han- del en scheepvaart zulleni geheel onder con- x61e staan van het gemeenebest. Een1 groot deel van het vroegere Duitsch NSeuw Guinea is nog onbekend! en Australische mannen der wetenschap stellen thans een onderzoek in naar den delfetoffen- en plantenrijkdom. DE ORIEP. De Fransche minister van ooriog heeft een rondschrijven aan de mili'taLre autoriiteiten' gericht, waarbij maatregelen tegen de griep worden voorgeschreven. Alle manschappen n de kazemes zullen zich tweemiaal dlaags moeten ondcrwerpen aan een desinfectie; ook worden bijzondere maatregelen voor het redn- louden der gebouiwen gegeven. Te Parijs zijn tusschen 20 en 30 April 25 personen aan de griep gestorven, tegen 13 in de vorige decade. ZEELIEDEN1STAKI NO IN NIOORWE- GEN. Uit Christiania wordt gemeld, dat de zee- i iedenstaking in Noorwegen thans algemeen! is. Groote invloed daarvan' is op het verkeer met het buiten- en binnenland' te bemerken. De regeering heeft maatregelen genomen om in het noodigste vervoer te kumnen voorzien. Zoo is in het noorden van het land' tusschen de plaatsen, waar nog geen spoorweg ia een mo. tordienst ingesteld. 'De mail naar Engeland1 kon evanmlin over zee worden verzonden en deze is thans via andere landen vender ge- transporteerd. iDe binnenlandsche toestand is echter zeer kalm. DE BURG'EROORUOG IN IERLAND. De „Times" meldt omtrent een denkbeeld van een wapenstilstand tijdens de verkiezin- gen, dat men niet gelooft, dat deze wapenstil stand eenig effect zal hebben- op den eigenlij- toen uitslag der. verkiezingen. Of er een wa penstilstand zal zijn of niet, de Sinn Fein- candid;aten in achier alle distrieten van Zuid- lerland zullen zonder tegencandidaten wor den gekozen, maar een wapenstilstand zou een uitstdkand vooiteeken zijn voor bet begin van het tijdperic van zelfregeering in lierland' Wat beiend! is over het gesprek tusschen Sir James Craig en Dte Valera bevestigt de hoop, dat, nadat de verkiezmgen zijn gehou den en elk den politieken steun heeft geme- ten waarop hij staat kan maken, cr een al- Iersche poging zal worden gedaan om het lensche vraagstuk op te lossen. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Lord Weir's voorstellen- tot oplossing van het conflict in de steenkcol-industrie worden volgens den medewerker voor arbeidszaken van de „Manchester Guardian", in arbeiders- kringen als belachelijk beschouwd. „Central News" meldt, dat trots het feit dat de toestand thans emstig schijnt, onder de leiders der arbeidersbeweging steeds geheime besprekingen worden gehouden, om te trach- ten een oplossing te vinden, die de mijnwer- kers aannemelijk zullen achten. Men meent, dat de mijnwerkena hun eisch om een nationalen pot zullen loslaten, indien men een middel zal vinden om de slecht be- taalde distrieten te helpen en de loonregeling te stellen op een nationale basis. Andmijds wordt uit Newcastle gemeld, dat de spoor- wegmannen te Newcastle het daarheen wil len leiden, dat zij as. Zondag in staking zul len gaan. Ete politieke medewerker der ,J)aily Chro nicle" schrijft, dat het hoofdbestuur der mijn- werkers-federatie gisteren naar Londen zou komen en het vermoedelijk opnieuw een on- derhoud met de regeering zal vragen. Het Engelsche kabinet kwam onder presidium van Lloyd George weerlrij- een ter bespreking der transportensis. Het bestuur der spoorwegmannen is opge- roepen tot een morgen te Londen te houden vergadering ter bespreking van het embargo op het behandelen van buitenlandsche steen- kool. De transportarbeidersfederatie hoopt de actieve roedewerking van het spoorweg- personeel te verkrijgen, maar het is onzeker, of dit laatste bereid is tot uiterste maatrege len zijn toevlucht te nemen. De Board of Trade deelde mede, dat de re geering de noodige maatregelen zal nemen om te zorgen, dat geimporteerde steenkool vervoerd zal worden, doch dit besluit is niet van toepassing op brandstof, oorspronkelijk besteld voor niet-essentieele diensten. DE STAKING IN NOORWEGEN. Aiaogaande het arbeidsconflict in Noorwe gen bericht dte correspondent van „Poldt5ken", dat dte Bond van- Vakvereenigingen reeds een. besluit genomen heeft, tot uitbreiding dter staking. Er zal eene algemeene stalking met een wa arschuwiingstennijn van 14 dagen wor den afgtekondigd. De staking zal 50.000 ar- beidters omvatten. De spoorwegarbeidters zul len niet aan de nieuwe stalking detelnemen. EE-N MERKWAARDIG GEHEUGEN. De correspondent van „Daily Chronicle" te Huddersfield seint aan zijn blad, dat hij een man ontdekt heeft met een ongewoon sterk gehcugen. Het is de heer John Holroyd, een bouwvakarbeider te Birchencliffe, Hud dersfield. Hij heeft een systeem voor het ont- houden uitgedacht, dat berust op denkbeel- den-associatie. Holroyd heeft 31000 dinj in zijn hersenmagazijn ops da namen zeggen van al oa voetballers van de Northern union an van da ©verwinriaars van alle wedstrijden sinda 1860. Als hij eenmaal een veriaardagdatum hoort. vergeet hij dien nooit weer; meer dan eens kent hij de verjaardagen van kinderen beter dan de ouders. Zijn kalenderkennia is verblixffend. Hij kan de begindata van elk Paaachfeest noemen en elk Pinksteren sinds het jaar ten a. Chr. Korten tijd geleden vroeg men hem. hoe- veel seconden waren verloopen, sinds het be gin van den ooriog. Na eenig nadenken ant- woorddie -hij tot op Dinsdagavond 8 uur 5 verliepen er 212.875.000 seconden. Holroyd heeft al menige aanbieding gekre- gen voor optreden in Music-halls in Ameri- ka, maar die afgewezen. Voorbeelden van zulke sterke geheugeas zijn er meer. Een aantal vindt men vermeld in het voor eenige jaren verechenen boekje „Het Geheugen t VEEL L'ECTUUR. In de Dimsdag te Louden gehouden vcrga- dtering van de .^Women's National Liberal Association" is aangenomen een resolute waarin afkeuring woni't uiigesproken over de politick der Britsche regeering en haar dwangmaatregelen in Ierland, en aangedro-n- gen wordt op een ooimiddellijken wapenstil stand, amnestie, terugroepen dter troepen en onderhandelingen met de wettig gekozen ver- tegenwoordigera van het lensche volk. Nadat dte resolutie was aangenomen wend besloten dat elke afgevaardigde aan. den premier een- hriefkaart zou richten, waarop diens lensche politiek werd afgekeurd en dat men heden in optochf naar Downing Street zou gaan om al die briefkaaiten peraoontijk in te leveren. EEN VREEMD ONTWA'KENL Een bewoonster van Prince Consort-road in Kensington werd dezer dagen 's morgens vroeg gewekt door het geluid van het verorij- zelen van glas en de verschijning van twee mannen in -haar slaapkamer. Denkend met inbrekers te doen te hebben, riep zij„Mijn parels zijn in de reparatie". De mannen krabbelden overeind en bleken een eerzaam apotheker uit de buurt en een monteur te zijn. De apotheker had den dag te voren een auto gekocht en had dien morgen zijn eerste les gekregen. Eenklaps, vermoedelijk door een Tout van den nieuwen eigenaar, was de auto het trottoir opgereden en door de vaart waien de apotheker en de monteur door de ruit van de gelijkstraate gelegen slaapkamer naar binnen geschoten. KORTE BERICHTEN. De regeering van Peru is een revoluti- onaire samenzwtring op het spoon gekomen, en heeft dte voomaamste ieidas, waaronder generaal Benavides gearresteerd en gedepon- teerd. Ult Konmgsbei'gen wordt aan de Duit sche bl-adten gemeld, dat het dorp Prust bij Tilsit op twee huizen na geheel is afgebrand. Ved vee kwam in dte vlammen om. De dakloo- ze gezmnien zijn voorloopig in schuren- en stalilen ondergehracht. De onderhandelingen van het Belgi- sche spoorwegpersoneel met dien minister ou- ren nog voort. Mien' hoopt de staking te kun- nen voorkomen. Een Fransch staatsburger, de koopman A. Rueff, heeft te Berlijn met verschillende firma's transacties op touw gezet en daarbii bedrog gepleegd. Het tekort bedraagt 120 millioen kronen. Rueff is naar Frankrijk ge- vlucht Tegengesproken wordt het bericht, dat prins von Wied teruggeroepen zou zijn op Sen troon van AlbamS. r— Het !Elngelsche Hoogerhuis heeft een wet aangenomen, waarbij de vredesverdrag met Hongarije wordt geratifioeerd. Dte gemeenteraaa van Halle heeft met de stemmen' dter burgerlijke partijienl tegen, een voorstel tot dte oprichting van een monument voor de gevailen oommuniisten aangeno men. ©emeRgd Ni«nws. HET HAD-JE-ME-MAAR-ONT- WERP. De Commissie van Rapporteurs der Twee- de Kamer over het Wetsontwerp tot aanvul- ling der provinciale en gemeentewetten (het dusgenaamde Had-je-me-maar-ontwerpje), is gisteren ^oor de eerste maal bijeengekomen in verband met het uit te brengen voorloopig verslag. Tegen het „Had-je-me-maar-ontwerp" tot wijziging van de provinciale en gemeentewet is bij het afdeelingsonderzoek, blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer docs' nagenoeg alle leden bezwaar gemaakt. U. WILKENS f Men meldt uit Veendam: Burgemeester Wilkens is plotseling in den ouderdom van 55 jaren overleden. De heer Wilkens was sinds 1904 lid der Prov. Staten van Groningen. Hij was zeer in aanzien bij zijn gem'^entenaren. ZEEPOSTVERZENDING NAAR NED. OOST-INDIS. De directeur van het postkamtoor te Am sterdam maakt bekend, dat de zeepostverzen- ding naar Ned. Oost-Indie deze week als volgt zal geschieden: le. per stoomschip „Rindjan-i" van de Rot- terdamsche Lloyd met uitzondering van de sub 2. genoemde bestemmingen. Laatste bus- lichting ten' hoofdpostkantore aldaar 13 Mei, 8 uur's avonds, aangeteekende stukken tot 6 uur's avonds. Aan de bijkantoren kunnen aangeteekende stukken worden aangebodea

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1