Alkmaarsche Courant Fen i lie ton. Christoffel en Colnmbns Donderdag 12 Mei. Rechtszaken vr. Ntaclsnieuws ProYinclaal Nieuws Ms. 1§9. »2L! Honderd Oris sn Twlntlgsta Jaargang. i aRRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 10 Mei KLPPENDIEFSTAL. (Vervolg). Catharinua v. d. Berg, rijwielhersteller, broeder van vorige getuige, verklaarde gelijk zijn broeder. Hi> heeft een persoon gezien, waar hij kan niet zeggen dat het beklaagde was. De president wees ook deze getuige op zijn verplichting de waarlieid te zeggen. „Ben je bang voor beklaagde?" vroeg de president. Getiuge lachte, rnaar maakte den president n«et veel wijzer. Beklaagde moest weer de voorstellmg ge- Beklaagde moest weer ae voorsifinu^ gc- ven van den nachtelijken wandelaar, doch ge tuige kon niet pertinent verklaren dat het be klaagde geweest is. De getuige L. Wester, directeur van den Handelsraad L. T; B. te Schagen, heeft op Woensdag 24 Februari de boot van schipper v. d. Kolf achter zijn woning zien liggen en zag op de schuit staan een korf met kippen. Hij heeft die kippen zorgvuldig bekeken. Het waren gele. kippen. Een haan heeft hij niet gezien. Er waren meer dan 3 kippen, een' er van geleek op een Wyandotte. De kippen zijn weggehaald door een persoon, maar hij kan niet zeggen dat dit beklaagde was. Beklaagde zeide te weten, dat dien dag meer korven met kippen zijn vervoerd. Pleiter stelde dezen getuige eenige vragen van weinig beteekenis. J. A. Wester, administrateur L T. B., heeft op de boot 6en korf met kippea gezien. Het waren gekleurde kippen. Pleiter vroeg of getuige deze mand met bijzondere aandacht heeft bekeken. Getuige herhaalde, dat het gekleurde kippen waren. De schippersknecht J. Broers deelde mede, dat er op den bewusten datum1 1 mand met kippen op de boot stond, toen deze uit Pur- merend kwam. Het waren gekleurde kippen en deze mand is afgehaald door beklaagde, a an wiens adres de mand met kippen was verzonden. Pleiter wilde dat „gekleurde" wcl wat na- der omschreven hebben. Getuige zeide, dat het ge£n witte kippen waren. Zij maakten een donkeren' indruk. Getuige v. Erp zeide nog, dat hij de kippen heeft gekocht op de straat, die genaamd wordt „De Markt", niet op de eigenlijke markt. Daarop werd gehoord de getuige k ddchar- gi Jannetjc Prins, 55 jaar, echtgenoot van ornelis Geel, te Schagen. Zij werd gehoord tot het gevcn van inlichtingen. De verdediger heeft deze getuige voor la- ten komen op verzoek van beklaagde. De moeder van beklaagde zeide, dat haar zoon dien nacht thuis was geweest Hij is vroeg opgeataan, want hij moest boelhuizen bezoeken. De verdediger heeft niets te vragen aan deze getuige. De officier besprak in zijn iequisitoir de houding van beklaagde. Vooraf rcleveerde het 0. M. het vonnis dat beklaagde heeft ondergaan en waarvan deze voorgeeft niet te weten voor welk feit hij is veroordeeld. Spr. noemde die houding ver- zwarend voor beklaagde en- het bleek in zijn nadeel. Spr. ging de aanwijzingen nog cens in den breede na. Beklaagde heeft groote moeite gedaan om de zending kippen te ver- eenzelvigcn met de gestolene, maar dit is hem niet mogen gelukken. De onbekende koop- man, van wien hij de kippen heeft gekocht, kon spreker niet stilzwijgend voorbij gaan. Die bestaat natuurlijk niet. Spreker wees nog op de overeenkomst in de kleur en ze zijn duidelijk herkcnd door ge tuige van Zoonen. Wat de mankheid van de eene kip betreft, kon spreker zich voorstellen dat dit een gcvolg is van het feit, dat de kip pen geruimen tijd in het nauw hebben gdze- ten De gestolen kippen zijn in handen van beklaagde geweest. Zij zijn vervoerd in den nacht van den morgen dat beklaagde de kit> pen aan v. Erp heft verkocht. Ook meende 12) door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden". Anna Rose geloofde niet wat hij zei, en' ver- dachit hem van den wensch haar wait te wil len opvroolijken, doch onwillekeuriig gleed tech een straaltje hoop haar hart binnen. Nadat hij een oogenblik weg was geweest, 1'usse terug met een deken en cen paar Ails u dan bepaaid op den' grand wilt zit ten zei hij, hun de kussens achter den rug sroppende, waarbij Anna Felicitas haar oogen mot opendle en haar hoofidt zoo slap liet hao- ^en,» J™® udtzag also! het er ieder oog^blilk zoui kunnen afrollen, „als u be paaid op den vloer wilt zittten, miaaik1 het u dan1 ten' minste zoo mafckelijik mogelijk." J .una Rose merkte op, terwijH ze hem fajelp om het onverachilliige hoofd van Anna Feli citas tegen het kussen te vleien, dat ze't nut van t je gemakkelijk maken niet kon inzien, wanneer je op't punt stomd te yerdrinken. ,,Och wat! Die verwenschte Wukte-make- njnep de man ongeduldig uit. n'Dat zou oom Arthur net zoo hebben. kun nen miroepan", ontviet Anna Rose, die zich opeens volkomen. thuis gevoelde, ,.of neen hij zou eigenlijlk gezegd hebben „die ver... de druktemakerij." De man liachite weer. „Is die oom dood?" vroeg hij, bezig met Anna Felicitas' hoofd, dhit, alle ipoginigen ten spijt, teUcens weer op zij zakte. JDbod?" herfiaaldle Anna Rose, voor wie het denikbeeld, dat oom' 'Arthur ooit zooiets rustigs als dood' zou kunnen zijh, en nooit meer zou vloekeai' iets ongerijnids had. „U zei, moen ik, dat hij vroeger ook zulke Kagen zei." „0 ja, maar hij is hMiamaal ni*t dood. spreker, dat de persoon die In den nachl Is ezien, is geweest.de persoon van beklaag- Spreker eindigde met 10 maanden ge vangenisstraf tegen beklaagde te vorderen. Beklaagde vroeg een week uitstel om ze- keren de Vries te hooren, van wien hij de haan heeft gekocht. Mr. de Groot zeide, dat het voor hem even gemakkelijk is voor beklaagde een vriispre- kend vonnis te vragen als door den officier een veroordeeling. Het O. M. zal moeten aantoonen de juist- heid van zijn bewijzen. Pleiter noemde de houding van beklaagde domheid. Het nieuwe Wetboek van Strafvordering zal het derj lijke verdachten gemakkelijker makern omi zij zich veel eer van rechtskundigen 'bijstand kunnen voorzien. Beklaagde heeft de dom heid gehad om te meeneu dat hij kon volstaan met ae verklaring die hij heeft afgelegd voor den hulpofficier van justitie c. q. den burgee meester van Schagen. Pleiter besprak ook de houding van bekl. ten opzichte van het vroeger onaergane von nis ter zake kippendiefstal. Pleiter neemt niet aan, dat beklaagde hierdoor de zaak opzette- lijk heeft willen vertroebelen. Bekl. heeft plei ter medegedeeld, dat hij de 5 kippen heeft ge kocht van een onbekende, maar hij weet wel den naam van den man van wien hij den haan heeft gekocht. De cafdhouder Kwantes heeft pleiter per briefkaart medegedeeld, dat die bewuste de Vries te Oostzaan woont Pleiter heeft geen gelegenheid gehad nader naar dien de Vries te informeeren. Ook heeft het pleiter aan ge- legenheid ontbroken om te informeeren naar zekeren de Graaf, van wien bedoelde de Vries den haan zou hebben gekocht. Indien kon uitgemaakt worden dat beklaagde de haan inderdaad heeft gekocht van de Vries, zou dit een belangrijke aanwijzing zijn voor de onschuld van beklaagde. Pleiter wees nog op het weinig betrouw- bare in het waaraemingsvermogen van som- mige getuigen, wat pleiter door voorbeelden nader aantoonde. Er bestaat mogeliikheid, dat men die vale kippen gekleurde kippen noemt. Het is jammer, dat die kippea hier niet aanwezig zijn. EJe idenfiteit van de kip pen staat niet vast en zoolang die niet vast staat, is een veroordeeling van beklaagde uit- gesloten. Pleiter besprak ten slotte nog eenige an- dere aanwijzingen en eindigde met op nader 1 onderzoek door den rechter-cormn issaris aan te dringen. Gaat de rechtbank hier niet op in, dan zit er niets anders op, dan dat bekl. zal moeten worden vrijgesproken. De officier repliceerde op enkele punten in pleiteFs betoog, die daarop weer door plei ter werden beantwoord. Mr. Muller twijfelde of het hooren van den bewuste de Vries iets zal uitwerken. Deze zal niet positicf kunnen verklaren dat het dezelf- de haan was. Beklaagde zeide, dat de haan die hij heeft verkocht, raszuiver was en dat was de haan van juffrouw Langedijk niet. Beklaagde zeide nog op de vraag van mr. Muller, dat hij de kippen niet heeft gekocht van Heske Meijland of van Blauboer. De uitspraak werd bepaaid op a.s. Dins- dag. POGING TOT DIFESTAL MET INBRAAK. Daarop werd behandeld een zaak tegen de 17-jarige Paulus Sch. wonende te Helder en Leender v. d. W. los werkman oud 19 jaar. Beklaagden stonden terecht terzake dat zij zich hebben schuldig gemaakt ooirin^ tot diefstal te Helder. De slager Anton Bandt heeft op 15 Febr. zijn woning's avonds am 8 uur met zijn vrouw verlaten. Verdekt hadd'en zich in de woning opgesteld de politieagenten Kramer en Abhenes. Zulks op verzoek van getuige, hij wien meer werd gestolen. Hij had 400 achtergelaten in de winikellade. Mr. Muller deelde aan getuige Bandt mee dat de broer van getuige den ambtenaar van de reclasseering en bijgevolg ook de justitie am den tuin heeft geleid amtrent den persoon van eereten beklaagde. Mr. Muller releveerde welke schade er uit voortvloeit wanneer de justitie leugenachtig wordt ingelicht. Had de broer van. getuige destijds de ju stitie naar waarheid ingelidit dan zou getui ge niet de schade hebben gehad, dat deze be klaagde hem meennalen heeft bestolen. De agent Kramer heeft met zijn collega Abbenes zich verdekt opgesteld in de woning van A. Bandt. Omstreeks 8 uur hooxde getui- Nog fang niet hoor! Het tegendeel." De man lachte voor den derden keer, en na dat hiji Anna Felicitas' hoofd' eindelijlk een hcud'ing gegeven had', die, volgens haar zus- ter ten minste „van eenig zelfrespect getuig- de", vroeg hij met wie ze reisden. Nlu keek Anna Rose hem aan, met znoveel trotsche onafh ankelijkheid in haar blak als zag hot aankomen. HSj was op't punt te zeg gen „Arme ifeinderen," of zooiets. Dat hadden de kennissen van oom Arthur ook tel kens ge- mampeld. Jia, iedereen had hen feitdUjfc klaagd, van't begin van den ooriog af. En tante Alice's vriendinnen hadden haar ook beklaagid, omdat zij die nichtjes moest her- bergen, en de vrienden van-oom' Arthur die met hem kolfden, hadden het hem stellig ook diikwijlls gedaan en hum medelijdien door de noodige krachttermen verduidelij'kt. O, ze werd er naar van „We reizen met elkand'er," anitwoordde ze 'kortaf, haar kin vooruitstekend. „Maar dat vind' ik niet genoeg", zei de man. „Nliet hallf genoeg. U moest een moeder of too bij u hebben." Iedereen kan geen moeder hebben", ant- woordde Anna' Rose bits, terwijl haar een paar dikke tranen in de oogen sprongen. ,^oo," zei de man, terwijl hij den deken wat steviger om bun lijdzame becnen sdoeg. nZoo is t beter. Nergens noodig voor, nog n ziekte op te loopen ook." Anna Rose, Mij dat hij1 niet op't chapitre moeders was doorgegaan, antwoordde, dat het er, met den dood voor oogen, naar haar idee al bitter weiindg toe deed, of je je nog 'n ziekte op den hals haalde, wiaarop de man weer began' te lacbem, een stoel naar zich toe haalde en naast hen ging zitten. Ze zag niet in wat er voor grappigs was in deze vreeselijke situatie, maar niettemin klonk er iets heertijks vertroostend* in zoo'a opgwtwMen lacfa. t Oaf je opeens noM ®e- ge femand in de kanrer komen waar getuige zich had opgesteld, daarop werd een lucifer ontstoken en herkende Kramer beklaagde P. S. Deze P. S. is door hem aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Bekl. was in het bezit van verschillende eleutels, zooals bleek na fouil leering op het bureau. Beklaagden hebben met elkaar afgesproken elkaar te zullen helpen bij dien diefstal. Bekl. P. S. heeft v. d. W. een pootje gegeven en heih zoo over de schutting geholpen. Het bleek dat P. S. heel veel heeft gestolen en 'u fijn leven heeft geleid. Hij is zelfs in. het bezit gekomen van een motorfieta. 'De ouders, ook bij de behandeling der zaak tegenwoordig, kunnen niets tot verontschuldiging van hun zoon zeggen, De pres. wees er den tweeden beklaagde op dat ook hij op dien verkeerden weg is. Hij gaf zich over aan veelvuldig bioscoopbezoek en is verslaafd aan het sigaretten rooicen. De officier vorderde tegen v. d. W. 3 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren en te gen Paulus S. 3 maanden gev. De verdediger mr. Jozepihqs Jitta oefende eenige critiek op de dagvaarding wat de ten- lastelegging aanbelangt. Wat de strafmaat betrof refereerde pleiter zich aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak a.s. Dinsdag. VERiDUISTERI'NG VAN KOPER'DRAAD. De 23-jarige monteur F. H* O. monteur te Amsterdam stand terecht terzake verduiste- ring van koperdraad in 1919, gepleegd1 te AndSjk of elders in het arrondissement. Het bedoelde koperdraad was opgeslagen in het magazijn van den smid W. Peetoom, die aan- gewezen was als uitvoerder van een werk der electrische installatie door de aannemers Scholten en Pijper ondernomen. Beklaagde vervoegde zich aan het maga zijn om verschillende electriciteits benoodigd- heden die hij moest gehruiken en hield dan telkens een hoeveelheid draad over die hij zich toeeigende. Bekl. was aangehouden door den rijksveld- wachter Morsch an 2 rollen koperdraad zijn op hem bevonden. Bekl. is gehuwd en heeft kind. Het O. M. vorderde met het oog op de gce- de antecedenten van beklaagde 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Beklaagde is best tevreden met dezen eisch. M IS HANDEL 1NG. Adr. Corn. S. 26 jaar, landbouwer te Hei- loo heeft zich op 14 Maart schuldig gemaakt aan mishandeling van den tuinbouwer J. Ooijevaar uit Limmen door hem met een touw te slaan. Ooijevaar kwam om geld bij den vader van beklaagde en kreeg in de schuur ruzie met den zoon, die daarop een touw nam en hem de schuur uit ranselae. Beklaagde zeide dat hij getuige met een wollen spantouw op zijn ruige pet heeft ge- slagen en voor de rest geen nieuws. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. WEDERSPANNIGHEID EN MISHAN DELING VAN EEN AMBTENAAR. De arbeider J. de V. te Enkhuizen heeft op 20 Maart opzettelijk den dienaar van politie J. Swier misfaandeld en zich tegen hem ver- zet, toei^ Swier hem-ter zake openbare dron- kenschap en ordeverstoring voor den hulp officier van justitie wilde leiden. Beklaagde was niet verschenen. Hij is lastig en een dronkaard. Eisch 1 maand gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN SCHDP. De visscher Dirk G. uit Egmond aan Zee heeft zich schuldig gemaakt op 14 Maart aan diefstal van een scbop ten nadeele van A. Wokke, grondwerker te Bergen. De schop is ontvreemd uit een schuur, staande bij de Zanderij te Bergen aan Zee. Eisch tegen den niet verschenen beklaagde 1 maand gevangenisstraf. MISHANDELING. De 51-jarige hardhoorige koopman Klaas B., te Schagen, stond terecht ter zake mis handeling van den* eveneens hardhoorigen 78-jarigen stoelenmatter J. Goudsbloem mede aTdaar. B. gebruikt water uit dezelfde regenbak. De vrouw van Goudsbloem haalde water uit de regenbak en beklaagde en zijn diensf- meisje stonden tegen hem te schelden. Gouds bloem kwam er ook bij en werd door beklaag de tweemaal tegen den grond gegooid. Beklaagde erkende zich kwaad te hebben gemaakt op Goudsbloem omdat deze op een heel ander, zoo'm gezond gevoel zooiets als 't wa'kker worden' op eeni zonnigen morgen en 't kalmeerende gebruik van je ochtenblad en je onitbijt, na een afechuwelijke nachtmerrie. Ze vend het eigen'lijk wel prettig dat hij naast hem kwam1 zitten; 't leek haar zoo'n vr:endelijke, hulpvaardige, zoo'n echte steun- gevenxie man, en ze hoopte maar dat hit be- trouwbaar zou zijn. Tante Alice bad.wel ge- zegd', dat er maar hdel wein'ig goeie mannen waren, behalve natuurlijk iemands eigen man, maar deze scheen foch wel de gunstige uit- zonderingen te behoorenen ze overwoog, dat hij niu niadat hij1 hum zoo heerlijik verzorgd1 had toch ook nauwelijks meer als een „vreemde" man kon worden beschouwd. Op cen oogenblik, toem hij den anderen kant uit- keek, stak ze haar hand uit den deken en raak- tc even, heel voorzdchtig, z66 dat hij't niet voelen kon; zijn jas aan. 't Gaf haar een ge- waarwording van steun en veiligheid en ze hoopte miaar dat tante Alice het met zou heb ben afgekeurd als ze haar naast hem had zien zitten en geweten, dat ze dit zelfs aangeaaam vond. Volgens haar gewoonte was tante Alice heel vaag geweest in haar antwoord, tben Anna Rose (na haar belofte, niet met vreemde man nen te praten of dit Anna Felicitas te permit- teeren en verlangend om alle mogelijke in- lichtingeni in te winnen, die haar in haar veran'twoordelijke positie te pas konden ko men) gevraagd had: „M)aar wanneer zijn mannen niet langer vreemd?" „AIs je met hen getrouwd' bent", zei tan te Alice. ,J>an heb je ze natuurlijk lief." Em ze zuchtte ddep, want het was haast bed'tijld. Et was vender geen' spoor van diem onder- zee&r te zien< geweest. 'De Duitsche dames hielden zich overtuigd, dat de kapitein hem op de een of andere ma nia had meegedeald, dat hij1 hen aan boord had, «n ze lietan «r zich avnved op vooe- leelljke manler zijn {fienstmdsje ultachold. Eisch 25 boete of. 25 dagen. HUISVREDEBREUK. Wilhelmina D., oud 19 jaar, wonende te Egmond aan Zee, en dienstdoende aldaar stond terecht wegens het niet voldoen aan de herhaalde vordering om zich uit het school- lokaal te verwijderen. Het hoofd der school, de heer J. 0. Bos- schaart, kreeg op 3 Maart des namiddags bezoek van beklaagde, die naar klasse no. 5 vroeg. Zij liep heen en weer te scharreleq en vroeg waar haar broertje Willem was. Het meisje was tamelijk opgewonden en luiseerde niet naar het verzoek van het schoolhoofd om zich te verwijderen. Beklaagde zeide dat zij kwam om haar broertje te halen, die school moest blijven. Zij heeft den bovenmeester niet meermalea hoo ren zeggen dat ze heen moest gaan. Eisch f 10 boete of 10 dagen. MISHANDELING VAN EEN AMBTENAAR. Aan Aaldert E., visscher te Enkhuizen, werd ten laste gelegd mishandeling van den a'gent van politie S. Klauwers, door hem in den nacht van 27 op 28 Maart tegen de bee- nen te schoppen. Beklaagde verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap en was erg luidruchtig. Hij werd boos op Klauwers die hem met zijn electrische zaklantaarn belcihtte. Bekl. was niet aanwezig. Tegen hem werd 25 boete sub.s 25 dagen hechtenis gevorderd. Hierna sluiting der zitting. demblflc met 130.000; laagste de flrma Bakker en Karssen te Alkmaar met 107.000. Het werk is aan deze finna gegund. DE TABAKSBELAST1NO. Voor de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van klein-fahrikanten in de sigaren-induBtrie trad giaterenavond in het cafe Central alt spreker op de heer J. Veldkamp, lid van het hoofdbestuur. De opkomst was gering, slechts 7 belang- stellenden hadden aan den oproep gehoor gegeven. De voorzittex, de heer A. W. Gerver, heet- te de aanwezigen welkom, er zijn spijt over uitsprekende, dat niet meerderen waren opge- komen om voor hunne belangen te pleiten. De heer Veldkamp, hierna het woord ver- krijgende, vestigde er de aandacht op, dat de i abaksbelasting een belasting op de tabak UIT BERGEN. Na gehouden bespreking is, in overleg met het Prov. Electr. Bedrijf, overeengckomen dat de hoogspanningskabel voor het pompsta- tion zal worden gel'egd langs Bergerweg, Dorpstraat, Karel de Grootalaan, Natteweg, Nieuwenweg der Binnenlandsche Exploitatie- ij van Onroerende Ooederen te Haarlem, Oldenburgstraat, Notweg en Bree- laan, vanaf den Notweg, naar het pompsta- tion. Deze weg is te verkiezen boven den door het Prov. Electr. Bedrijf voorgestelden weg langs Dorpsstraat en Breelaan en heeft het voordeel, dat de Dorpstraat en Breelaan op de smalste plaatsen niet behoeven te wor den opgebroken en de kabel thans bijna over- al in den berm van den weg kan worden ge- legd. De geheele kabellegging zal v66r 1 Juli a.s. moeten geschieden. In de maand April 1.1. zijn door de ge- meente-politie 32 melkmonsters genomen. De reinheid was bij 26 monstens goed, bit 3 vol- doende en bij 3 onvoldoende. Het hoogste vetgehalte bedroeg 4.2 pet., het laagste 2.4 pet. Het grootste soortelijk gewicht was 1.0329, het kleinste 1.0276. Vijf monstens toonden een ontoelaatbaar vetgehalte. UIT OUDORP. Gevonden voorwerpen. Een taschje iohoudende portemonai met eenig geldl rozekrans eniz. Inliditingen bij de politic. UIT VENHUI'ZEN. Aan den dienstplichtige P. Laan, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van Mili- tiedienst verleend. UIT WTERINGERWAARD. Aan den dienstplichtige A. Slikker, uit de ze gemeente, is voor goed vrijstelling van dien d'ienst bij de Militie verleend. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De baldadigheid onder d'e jeugd gaat hier zoover, dat 1.1. Zondag het post- en telegraaf- kantoor niet meer veilig was. Door inklim- ming gelukte het de jeugdige apachen in de tijdelijk leegstaande directeurswoning biitnen te dringen. Gelukkig waren de kantoorloka- len voor hen niet bereikbaar, waardbor erger werd voorkomen. Bij de Justitie is deswege een klacht ingediend, en zij is de diaders reeds op't spoor. UIT ZIJPE. Alhier begint men behoefte aan electrifi- catie te gevoelen. Er is eene beweging begon- nen om aansluiting op den kabel Helder— Schagen te verkrijgen. Die aanslutting zou dan te Oudesluis beginnen, als het dichtst bij dien kabel gelegen. UIT SCHAGEN, Door die bouwvereeniging „Schagen'" zijn Woensdag 16 woningen aanbesteed. Hoogste inschrijver was de heer Geuzebroek te Me- staan, dat de passagiers hum redding aan hen te danken hadden, alsof het schip Sodom en Gomorrah was geweest en zij de eene recht- vaard'ige, wiens aanwezigheid deze ongeluk- kige stedem had kunnen redden. De Ameri- kaneni daarentegen waren evenzeer overtuigd, dat de duikboot, bij nadere overweging, tot het inzicht was gekomen, dat er met president Wilson niet vie! te gekscheren en ze dus lie- ver een prooi was gaan zoeken, die de Macht en Majesteit van Amerika niet achter zich had. Nlaannate de tijd verliep en de St. Lucas ophield met zig-zaggen, ontstond er een steeds toenemend geyoel van verluchting aan boord'. Het doodvonnis was ingetroldken, of ten' min ste opgeschort; bijna iedereen bleek genezen te zjjm van zijn zeeziefkte en iedereen was ge- reed zijn buurmam met hartelij'ke welwillend- heidi te overladen. Rij'ke passagiers achtten zidi niet te igoed een praatje te makan met ar- me passagiers; ze kwamen van het ecrste- klasse dek en spraken tegen hen, alsof ze van 't zelfde vlecscn en bloed waren. Een millio naire uit Chicago, die den Oceaan reeds veer- tig maal'was overgestoken, zonder iemand ooit een woord te gunneneen praestatie, waarop ze even trotsch was als een artiest op zijta beste scheppingen vroeg ('t is werkelijk waar!) aan iemand in een vuilen re- genmiantel, wier kleine jongen nog erg bleek zag, of hij bang was geweest; en een aristo- cratisch iomgmensch uit Boston praatte een heelen tijd met een' Engelsche dame, zonder vooraf geinformeerd ite hebben, of ze wel van goedie familie was. iDe stemming op de St. Lu cas diem dag moet, in h aar eenvoudige welwil- lendheid', de stemming in het Koninkrijk der Hemelen zeker dicht nabij zijn gekomen. Zoo zie je alweer, merkte Anna Rose op, die graag re pas en1 te onpas miaar bij vocrkcur te onpas filosofeeride, „hoe het goede uit het kwade voortkomt." 'Deze wijsheid verikondigde ze omstreeks vita uur middags, tegen Anna Felicitas, totni majshMr Tkntt (oedtr dien aatm had moest zijn, maar de minister koppelde er een wet op de huisindustrie aan vast. Nu de wet is aangenomen, is daar niet meer aan te tor- j nen. Spreker zette dan enkele artikelen dezer wet uiteen, waarvan sommige de klein-indu- strie sanctionneeren en andere haar dupeeren. De meeste klein-fabrikanten ziullen b.v. niet kunnen voldoen aan den eisch omtrent de I ruimte voor elken tabaksbewerker8 M*. De vrije werkruimte in ieder werklokaal mag niet minder zijn dan 40 M,. De hoogte der lokalen moet zijn 3.20 M. boven 1.80 M., dua 4 Meter. De heer Veldkamp bepaalde verder de aan dacht op het artikel, dat zegt, dat het bedrijf niet mag worden uitgeoefend in het perceel waarin men woont, noch in dat er naast. Er ia echter een nieuwe bepaling, dat het laatste toelaat, mits dat perceel niet bewoont wordt. Onjuift is het, dat art. 86 verlichting zou geven, omdat het zegt, dat art. 23 niet van toepassing is op lokalen, waarin op 1 Jan. het bedrijf werd uitgeoefend. Ook een paar volgende artikelen, waarin vorige bepalingen worden opgeheven, geven geen verlichting, geliik spreker nader aangat. Hij zette verder uiteen, hoe het atrippen buitenshuis is afgeloopen en dat men voor verzending van ruwe tabak eerst vergunning moet aanvragen, gelijk in den distributietijd. Spr. deelde mede, hoe 'het bondsbestuur naar den Haag was geweest om den minister te vragen naar zijne plannen. Daar z.ex. niet aanwezig was, hadden de bestuurdere hunne eigen plannen aan den referendaris medegedeeld: het door den staat verschaffen van centrale werkplaatsen. Gevraagd was, of de klein-fabrikanten niet konden coopereeren, waarop zij geantwoord hadden, dat dit zeker niet zoo erg glad zou loopen. In de Kamer had de minister giezegd, dat hij wel van die werkplaatsen wou verhuren; de winkeliers-fabrikanten daarentegen moes- ten hun bedrijf maar bij de grootere fabri- kanten onderbrengen. Spr. wees er op, dat er een strooming is om wetswijziging te verkrijgen, de klein-fa brikanten willen een wetje naast deze nieuwe wet. Wanneer wij niet op de groote trom slaan, zal niets worden doorgevoerd van alles wat de minister in de Eerste Kamer zei om de wet aangenomen te krijgen. Er moet veel gedaan worden, om te voorkomen, dat vele klein-fabrikanten gedrongen worden werk te zoeken in de grootere fabrieken. In de Eerste Kamer erkenden zelfs 19 leden, dat de kleine industrie geholpen moest worden. De Ned. Bond van klein-fabrikanten in de sigarenindustrie heeft een propaganda over het geheele land geopend om een gezamen- lijke actie te voeren in het belang der klein- industrie. Om dit zoo goed mogelijk te kun nen doen, is het plicht, dat Tedere klein- fa'brikant zich aansluit. De heer Heusy stelde den heer Veldkamp een vraag over de hoogte der werklokalen, waarop deze mededeelde, dat het met de voorgeschreven hoogte zoo nauw wel niet zal worden genomen, indien de ruimte in de breedte kan worden gevonden. Spr. wees daarna nog op tal van kleine be palingen, die misschien over het hoofd wor den gezien door de belanghebbenden, maar die toch niettemin door hen dienen te worden gekend, indien zij zich moeflijkheden willen besparen. De heer Bergman vond het een stap in de goede richting, dat de werkplaatsen beter moeten zijn ingericbt dan tot dusver. Een wantoestand vond spr. het, dat de klein- fabrikant na afloop van de dagtaak van zijn personeel nog zooveel heeft te doen en spr. de beminnelijke vreemdeling zich bekend ge maakt) even verdiwenen was om thee voor hen te bestellein; en Anna Felicitas, nu weer in staat behoorlijlk overeind te zitten en overal notitie van te nemen (dank zij de rustige uren in de buitenlucht), glimlachte met den goedi- ;en, ffl'etsen, dwaas-gelukkigen1 glimilacn van I en herstellende. 't W as zoo h^mijk, niet meer zceziek te zijn en niet meer gered te hoeven te worden Was ze in staat geweest veel te pra ten, dan' zou steilig ook aan' 't filosofeeren zijin gegaan' over het groote aamtal van iemands negatieve zegeningen over al de vreeselijke dingen die je met behoeven te over- komen. Werkelijk, als je ze eenmaai begint op te tellen, fcomt er geen eind aan, dacht ze, tot tranen bewogen, en toch mopperen de men- schen zooveel! Anna Felicitas verkeerde in dien vreem- den, gelu/kzaligen. toestand van beterschap, waarin een mensch overtuigdi is, rnooit meer te zullen mopperen. Ze glimlachte tegen ieder die voorbij ging en haar toevallig aankeek. Met preoies diezelfde vriendelijke^lappe goed- willigheid zou ze op dat oogenblik ook tegen den duivel gegUimilacht hebben als hij haar verschenen was, of zelfs tegen oom Arthur. Als een gevolg van het dudkboot-incident doorleefden de tweelingen den aangenaam- steo dag dien ze in maanden gehad hadden. En het besef hiervan bracht Ann a Rose tot de opmerking omtrent het goede dat uit't kwa de voorlcomt. De achtergrond: een roll end schip en een koude wind, die je bij' elken1 hoek tc pakkeni nam, was wel wat eigenaardig, moest ze bekennen, voor zoo'n zeldzaam prettigen dag; maar achtergronden; legde ze haar zuster uit die alweer dadelijk toe- stemmendi glimlachte komen er niet veel op aan; wat v66r je ligt, dat is van belang! Wat voor nut hadden bdjvoorbeeld die heer- lijke zomenniddagen in de prachtige tuinen' en bosschen gehad, die oom Arthur zoo fraai cmilijatian?

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5