DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i ^zT^irzrrzi^.naar pl0Btsralmte no. m nnirnERDAG abandon! drie en tirinUgste j&argaag W DirectourG. H. KKAIL. lloofJredaetcurTj. N. ADEMA. 19 MET 3ITUATILPLAN - HO EK- KOO P6TRAAT* H E.U L* Het nemen van een beslissing over het lot schap Waterford) en van die landstreek zal niet zoo erg gemakke- man. arresteerden dertiea lijk gaan. Korfanty heeft de gemoederen te zeer opgezweept en bovendien zich het onge- noegen van Italie op den hals gehaald, van- wege de in de gevedaten gedoode Italiaansche eoldaten. A Is schadevergoeding zal Folen zeven millioen lire moeten betalen, uit welken eisch wel blijkt, dat de regeering te Warschau door Italife wordt geacht achter de opstandi- ge beweging te zitten, Wat den stand dier beweging betreft, die ii nog niet gewijzigd door de verklaring van Korfanty, dat hij bereid is zijne mannen terug te trekken en zich bij een eventueele beslis sing der geallieerden neer te leggen. In politieke kringen te Berlijn acht men het onjuist, dat het telegram van Korfanty het einde van het oproer zou beteekenen. Men is algemeen overtuigd, dat hij slechts een po- ging doet om met de internationale commis- sie tot nieuwe onderhandelingen te komen om definitief een neutrale zone en een demar- catielijn vast te stellen. Men gelooft niet, dat Korfanty emstig bereid is zijn benden terug te nemen en gaat daarom onafgebroken yoort met de organisatie der zelfbescherming. Da- gelijks sluitea vrijwilligers zich aan. De weinige erast van het aanbod blijkt ook uit de nog voortdurende aanvallen op ver- schillende plaatsen. Maar toch schijnt Korr fanty's populariteit te tanen, zooals betichten over massa-deserties zijner volgelingen doen vermoeden. Geldnood van den aanvoerder zou daarvan de oorzaak zijn, maar stellig ook het gebrek aan brood, dat alleen door werken is te verkrijgen. Geen wonder dus, dat er steeds meer ajbeidslust valt waar te ne men. Intusschen, de rust is nog lang niet her- steld en een zuiver oordeel van den Opper- sten Raad zal toch kwalijk mogelijk zijn, als de orde niet is teruggekeerd. Inmiddels maakt men zich in Duitschland opnieuw over die beslissing bezorgd, nu ge- ruchten de ronde doen, als zou de Fransche voorzitter van de intergeallieerde commissie in Opper-Silezie, general le Rond, binnen- kort vervangen worden door generaai Weij- anid, den man, die Polen verleden jaar be- oedde voor een nederlaag tegen Ruslaud. Als zooto grooi vriend van Polen in het volksstemmingsgebied de groote rol zal spelen, vreezen de Duitschers een voor hen minder gunstige beslissing. MEMORIE VAN TOELICHTINGEN behoorende bij het situatie- PLAN HOEK KOORSTRAAT—HEUL TE ALKMAAR. Uitgaande van de gedachte dat de ingeze- tenen van Albmaar thans wel eens een over- zicht wenschen van de voorgestelde wijzi- gingen van den hoek KoorstraatHeul, ver- meent ondergeteekende als mede-architect bij de uitvoering van het Bankgebouw van de Nederlandsche Bank te Alkmaar, niet be- ter te kunnen doen, dan een zoo duiaelij'k mo- gelijke situatieteekening aan te bieden, zoo- dat ieder belangstellende daarop kan waar- nemen, waarom de zaak thans gaat. De redenen waarom ondergeteekende eerst heden met een situatieplan hoek Koorstraat- Heul voor den dag komt is eenvoudig hierin gelegen, dat het feitelijk niet op zijn weg ligt om in de behoefte aan voorlichting te voor- zien, doch dat hij afgewacht heeft dat zulks van het Bureau Publieke Werken zou uit- gaan, zooals in gtootere plaatsen meer ge- bruikelijk is. Wanneer ik dan ook naga, dat er thans bij Publieke Werken en Bouw- en Woningtoezicht een meer dan overvloedig personeel aanwezig is, dan zou het werkelijk niet te veel gevorderd zijn, wanneer eene situatieteekening van bovengenoemde ingrij- pende wijzigingen op het uitbreidingsplan, aan belangstellenden kenbaar was gemaakt. Tevens zou het dan voor de Raadsleden ge- makkelijker zijn gemaakt om zich een oor deel te kunnen vormen. Ondergeteekende wenscht echter zijn eigen oordeel in deze zaak niet kenbaar te maken, omdat hij een zoo objectief mogelijk stand punt wil blijven innemen en dan ook alleen wenscht te wijzen op de op de teekening aan- gegeven oppervlakte A-B-C-D, die volgens het verbreedingsplan Heul, ter verbreeding van deze straat werd aangevoerd en waar voor de Nederlandsche Bank in ruil de be schikking krijgt over het stuk E-F-G-H, waardoor de breedte van het in dit geval het door de Gemeente aangekochte perceel van Pesser tot op ongeveer vijf Meter wordt te- ruggebracht. De mede-architect bij den bouw van het Bankgebouw van de Nederlandsche Bank te Alkmaar. P. N. LEGUIT. Buitenlandsch Overzicht Als om een antwoord te geven op de cri- tiek, in de Fransche pers op zijne rede over Opper-Silezie uitgeoefend, heeft Lloyd Geor ge nog een verklaring doen publiceeren, waarin hij zegt de voile verantwoordelijk- heid voor zijne Lagerhuis-rede te aanvaarden. Hij meent, dat de gewoonte van de Fransche pers om iedere uitdrukking van de geallieer- de opinie, welke niet met de hare overeen- komt, als impertinent te beschouwen, tot on- heil kan leiden, daar, indien aan deze hou- ding wordt vastgehouden, zij fataal kan wor den voor de entente. De Engelschen, Amerikanen m Italiansn aoudan zich rechtvaaxdig aan de hfuOingan van het vredesverdrag van Versailles, ook in dien zij voor of tegen Duitschland zijn. Enge- land kan niet anders doen, daar het verdrag, hetwelk het twee jaar geleden teekende, met voeten zou worden getreden. Lloyd George heeft deze verklaring ook daarom kunnen doen, omdat hij weet de pu blieke opinie achter zich te hebben, zelfs van de zijde, die het in den regel niet met hem eens is, en bovendien' staan Amerika en Italie aan zijne zijde. Frankrijk staat dus geheel alleen in zijne opvatting van de Opper-Sile- zische kwestie en het zal zich ten slotte wel moeten voegen naar de inzichten van zijne allid'6, die ae beslissing over de verdeeling van Opper-Silezie willen doen nemen door den Oppersttn Raad en niet door Korfanty. Het kan op de aanstaande conferentie te Lympne tusschen Lloyd George en Brianc wel eens minder vriendelijk toegaan, voora wanneer de debatten in de Fransche Kamer, die vandaag zouden beginnen, eindigen met een motie van vertrouwen voor de regeerinp want in dat geval staat ook Briand sterl Wel zijn tal van interpellates aangekondigc over de buitenlandsche politick, waarmee ae voorstellers het niet eens zijn, maar of zij hei: zullen aandurven om thans een kabinetscrisis uit te lokken, is twijfelachtig, wijl de volgen de week ook een vergadering van den Opper- sten Raad zal worden gehouden, waar, naar verwacht wordt, ook het rapport van' de in tergeallieerde commissi* amr Oppar-Silesie worden bah and*Id. za Buitenland. DE BURGER OOR'LOG IN IERLAND Tijdens een militairen voetbalWedstrijidi is ite Bandon in het graafschap Gork uit een mitralilleur op de soldatem en toeschouwers werd gevuund. Een1 scld'aait werd' gedood en drie der aanvallere gewond. Ook eenige toe schouwers werden gewond. Zaterdagavond zijn te Liverpool door Sinn Feihers weder versdiiliende aanvallen gedaan. Tusschen half elf en elf uur werden/ in ver- schillende wij'ken een zestal' huizen door ge- maskerde en igewapende mannen bezocht. De bewoners werden in bedwang gehouden, ter- wijl eenige mannen' de kleadjpi in petroleum drenikim, met het doel het nuis in brand te steloen. De bewoners van de aangevallen hui zen hebben alien bloediverwanten bij de Ier- sche pditietroepen. Het vuur werd door de brandlweer gebludit. Oolk in de worsted en van Londen kwamen Zaterdagavord1 ddrgelijlce aanvallen voor, waar bij verscheidene burgers oor geweer- en rewlverschoten werden gewond. Zoo kwamen eenige mannen bij! het huis van een vroegeren soldlaat van de Iersche hulptroepen' en be- weerden, dat zij1 hen kwamen arresiteeren. Men zeide hen, dat de gezochte juist uit was, waar- op ziji zich met geweld! toegang verechaften, verscheidene flcsschen- petroleum op den vloer iledigden en het hutis in brand staken Zaterdagmorgeni om' hen uur stond voor't abattoir aan den North Circular Road te Du blin een paniserauto van het Engelsche leger. Dertig gewtapenlde burgers deden' een aanval op den auto; ziji wondoen een eoldaat en gin- igeni er met hun buit vandoor. Even later tap- ten twee Sinn Feiners in, gckleed als Engel sche officieren, waarop de auto naar de Moumtjoy gevangenis ,r«*f. De manschappcn HOUTEN HUIZEN VOOR HET VERWOESTE GEBIED. Naar gemeld wordt, heeft de Commissie van Herstel de door Duitschland aangebo- den 150 millioen goudmarken in buitenland sche waarden aangenomen. Buitendien zou Frankrijk in het aanbod betreffende de leve ring van 25.000 houtea huizen voor het ver- woeste gebied hebben toegestemd. ICAPFTAALSMDICKELARIJ IN DUITSCHLAND. !De Beriijnsche strafkamer veroordeelde ma een langoudge beraadslaging prins Eitel Friedirich1 wegans kapitaalamoklrelarij tot 5000 mark boete. In aanmerking werd geno- men, dat zijn handeling niet aan eerlooze motieven of aan speculatiezucht was toe to schrijven. 'BOM1MEN GEWORPEN. iNaar uit Karlsruhe gemeld wordt heeft een Fransch vliegtuig, dat uit de richtinig Straatsburg kwatn, Zondagmiddag boven bet Bademsche dorp Fautenbach bij Achera in het Zwiarte Woud' gevlogen en een bom la- ten vallen, waardoor het dak van een hotel werd beschadigd. Een aadere bom viel in deo ituin doch ontplofte niet. DYNAMIETDIEFSTAL. Uit Toronto wordt aan de „Ti- mes" gemeld, dat er 28 pakjes dynamiet zijn gestolen uit de regeeringsopslagplaatsen te Allanburg (ongeveer 7 miilen ten Westen van den Niagara-waterval). De politie is van meening, dat deze diefstal het werk is van do roode dementen onder de werkloozen, en zij vreest, dat thans een dynamietaanslag zal worden gedaan op het Welland Ship Canal. DE VRIJE HANDEL IN RUSLAND. Het „Hamburger Fremdenblatt" ver- neemt van zeer betrouwbare bron te Moskou, dat de Raad van volkscommissarissen over- weegt, alle beperkingen op te heffen en alle takken van den handel vrij te geven. Dit be- richt wordt indirect door een nieuw dicreet bevestigd, volgens hetwelk alle naar Rut land in" te voeren goederen een belasting wordt geheven, in goud betaalbaar. VERKIEZINGEN IN ITALIA Volgens de laatste gegevens schijren d« socialisten honderd zetels verkregen te heb ben, hetgeen voor hen een verlies van 35 ze tels beteekent. De communisten zouden slechts 12 zetels hebben en er dus 20 verliezen. In de Kamers zullen de fracties in hoofd- zaak op dezelfde wijze gegroepeerd zijn als in de vorige, doch het evenwicbt tusschen de partiien schijnt beter verzekerd, hetgeen een gemakkelijke samenwerking met de regeering ten goede zou komen. In hun bespreking van den uitslag der ver- kiezingen wijzen de bladen er op, dat het ex- tremistische en revolutionnaire element ge heel vcrslagen is. De communisten leden overal zware neder- lagen, en de uitslag van deze verkiezingen zal wel het einde zijn van het bolsjewisme in Italie. Vooral wordt groote beteekenis ge- hecht aan de nederfaag dier communisten to oon adieve gevoerd. zijn er Deter afgekomen dan velen hadden verwacht, hetgeen kan worden toegeschreven aan de excessen der fascisten. In Ferrara, Reggio, Emilia en sommige an- dere plaatsen hebben de socialisten en com munisten echter niet durven stemmen ten ge- volge van de dreigementen der fascisten. De „Times" vemeemt uit Milaan, dat te Cremona een communisten-opstand was uit- gebroken; te hulp geroepen troepen waren fenoodzaakt van hunne machinegcweren' ge- ruik te maken, waardoor vele slachtoffeia werden gemaakt KORTE BERIOHTEN. Reuter vemeemt, dat het stopzebten van de immigriaitie in Paiestma slechts een tij- delijke maatregel is. Het voomemen zou la geallieerde krin gen bestaan, Karinthig door Joego-SlaviS to doen bezetten, indien in Oostenrijk volksstem- mingen zullen worden gehouden over de aan- sluiting bij Duitschland. Tegen den Duitschen Rijksdagafge- vaard'igde Kandorff, die canldidaat geweest van' de wacht zagen de twee vermeendt- offi- j is van de 'Duitsche Voilkspartdj in den kies- cieran, eni maaktea 'geen bezwaar om den auto krinig Halle, is een ache ingesteld teneinide door te laten. iDe „officieren" stapten uit, en hem te dwingen, zijin mandaat neer te leggeni, begaven zich naar bet vertrek van den gou- omdat hij voor de aanmeming van' het ultima- vemeur der gevangenis. Daar dsdien zij de t turn heeft gestemd. vrijlatiing van een gevangene. De igouvemeur De vorige week is het aantal1 werkloo- weigerde echter, en betwijfelde, of de „offi- zen in1 Denemarken met 5000 gedaald tot cieren-" wel te goeder trouw waren. Dezen 63.175 tegenover 14.000 op hetzdfde tijd^- trokken toen' hun revolvers, bonden en bind- stip van' verleden jaar. doekten den gouvemeur en een aanwezigen ambtenaar, en stotein hen m hun kamer op. Tegelijikertijd overvielen vijf Sinn Feiners de sdnldwachten en' verschaften zij zich toe- gang tot d'e gevangenis. Een' der scMdwach-1 ten slaagden- er in alarm te maken, en open de het vuur op de indringers, waardoor een huniner werd gewond. Op het gefluid1 van het vuren vluchtten alle Sinn Feinens, ook de beide „officicren", naar den pantserauto, waarmede zij wisten te ont-samenwerkii snappen. Inmiddels had ook de gouvemeur Dezer der gevangenis een ruit van zijn vertrek ge- broken en alarm gemaakt. De pantserauto werd' later in de nabijhrid van een station teruggevonden. Zij! was door het vuren slechts licht beschadigd, doch de bewapen/ing was weggenomen. Zestien personen zijn gearresteerd in ver- band met het optreden der Sinn' Feiners te Londen. Die politieke partijen in Sailzburg zullen zclf de vollksstemming omtrent de aaosluiting bij Duitschland onganiseeren. In Siberia zouden' de anti-bolsjewisti- sche opstootjes zich uitbreiden. 'De berichten omtrent! to naderende oplos- sing van het conflict in de Engelsche steen- koolindustrie houden aan. De cooperatieve vereenigin'gen in Enge- land verwierpen het denkbeeld van politieke Ml met de Labour-Parti j. Sagen is te Alexandrie het vonnis geveld in de zaak tegen een' bende, die in kor- tee tijd 17 vrouweni vermoordde. ;De twee vrouwen, die aan het hoofd van de bende ston- den en vier mannen, werden ter dood veroor- dieeld. De Indische dichter Rabindranath Ta- gore is met zijne familie thans in Hamburg. Vriidag zal hij eene voordracht houden voor de Hamburger Kunst-Gesellschaft. Daarns Troepen vmasten sea coloons gswapende sal hij verder reixen naar Z wed en ingevolge Sinn Feiners te Kilmack Theunas (grraaf-1 eene uitnoodiging van den Koning. V* EBOUw •ALKMA ARMEM9M- f.M A-IAUlT-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1