DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 115 Honderd drie en twintigste jaargang 2G MET ESN VERRASSING. Dit mnmncrlwstsftt ntt 2 Pladea Abonnomcntsprijs blj vooniilbctaling por 3 mnandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogel, grootore letters naar plaatsmlmte Biieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.li. Hems. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodaetie No. 33. YMJRAG Direetour: G. II. KRAIL HooMn-odacteurTj. N. ADliMA. In onze conclusies over het raadsdebat be- treftende den veeibesproken nieuwen verkeers weg, schreven wij dezer dagen: Het is een feit, dat de helft van onze raadsleden, daarin door verschiliende des- kundigen gesteund, in de Laat, als een breede, de geheele stad doorsnijdende straat, in verbinding met een verbreede Heul, over een brug naar het Nassaukwar- tier, den meest aanbevelenswaardigen ver keersweg ziet. Of in de toekomst zal blijken of dit al dan niet juist gezien is, kan thans moeilijk beoordeeld worden. Koopt men het huis van den heer Pesser niet, dan wordt de smalle Heul afgeslo- ten door het postkantoor en het gebouw van' de Nederiandsche Bank en maakt men de uitvoering van een later wellicht nood- zakelijk blijkenden verkeersweg onmoge- lijk. Koopt men het bewuste huis w i 1, dan verzekert men zich de mogelijkheid latere besluiten naar te blijken behoeften te kun- nen nemen. En zelfs wanneer later mocht blijken, dat de voorstanders van den nieuwen verkeers weg en alle deskundigen verkeerd gezien hebben, wanneer dus wat wij niet ver- wachten zou blijken dat het huis van den heer Pesser noodeloos werd aange- kocht Dan had de gem een te een schadepostje van in totaal 16(000. Maar zij had daarbij toch nog dit voor- deel, dat door het achteruit zetten van het nieuwe Bankgebouw een straathoek-ver- breeding van 3 Meter ontstaan is, die op dit toch reeds drukke en gevaarlijke kruis- punt het verkeer silechts ten goede kan ko- men. Wie dus het plan-Van den Bosch steunt, verzekert zich in alien gevalle van een ver- keersverbetering en schept de mogelijkheid een later noodzakdijk blijkenden verbin- dingsweg tot stand te kunnen brengen. Wie het plan afstemt, ontneemt elke mo gelijkheid op een later doeftreffend ingrij- pen en geeft blijkt uit de leerzame Alk- maarschc geschiedenis van het thans elk oed verkeer belemmerende Burgerwees- uis niets begrepen en niets geleerd te heb ben. De besprekingen in den Raad, en dus ook onze conclusies, hadden tot basis het plan- Van den Bosch, waarin voor den mogelijk la- teren aanleg van den daarin vervatten ver keersweg de aankoop van het huis van den heer Pesser noodzakelijk werd geoordeeld. Wij handhaven ten voile onze meening, dat de door verschiliende deskundigen geprcjec- teerde en aanbevolen verkeersweg van de Laat over de Heul, over een singelbrug naar het Nassaukwartier, de beste verbinding van dat kwartier, en de daarac'hter liggende nieuwe wijken met de oude stad zal vormen. De behoefte aan die verbinding wordt nog niet direct gevoeld, in de toekomst zal moeten blijken of die weg inderdaad wenschelijk is, maar men mag zoo hebben wij betoogd de uitvoering van een later wellicht noodza kelijk blijkenden verkeersweg thans niet on- mogelijk ma ken. En dit zou men doen door het huis van den heer Pesser niet te koopen. De Heul zou dan voor het plan-Van den Bosch te smal en dus ongeschikt worden. Men zou op den hoek daarvan een Bankge bouw zien verrijzen, dat. evenals thans reeds het Rurgerweeshuis, een elk goed verkeer be lemmerende sta-in-den-weg zou zijn. Zoo was ons oordeel en zoo zal wel de gedachtengang van alle raadsleden die vo6r den aankoop van het huis-Pesser stemden geweest zijn. Zij verkozen den door den heer Van den Bosch geprojccteerden weg verre boven dien welke door Burg, en Weth. in het uitbrei- dmgsplan in teekening gebracht is. j-a nu de verrassing. bfer 'V an den Bosch, de geestelijke vader van net nieuwe wegenplan, de man die over aue gegevens, kaarten en cijfers beschikte, Komt, zooals wij in ons vorig nummer ge- meld hebben, plotseling tot de ontdekking, a? l-£ i yerbouwing van het Bankgebouw, de Heul ook zonder dat dit gebouw een drie- tal meters achteruitgezet wordt, breed geuoeg hem geprojecteerden Hpt r i? uitvoering te kunnen brengen. Bankgebouw blijkt dus, ook zonder a huia-I esser wordt aangekocht. voor roogelijik latere uitvoering van zijn plannen geen sta-in-den-weg te zijn, al zal de Heul dan ter plaatse ook iets minder breed zijnfdan heer Van den Bosch zich dit gedeelte van zijn nieuwen verkeersweg oorspronkeliik ge- dacht heeft. Het is begrijpelijk, dat wanneer de heer Van den Bosch meent, dat de door hem ge- projecteerdc en in onze oogen verreweg de beste verkeersweg ook zonder den aan koop van het huis-Pesser later tot stand zal kunnen komen, het nuttelooze verkwisting zou zijn dit pand aan te koopen, tenzij men J 16000 wil offeren om op dit drukke kruis- punt een practische straathoekverbetering te kunnen krijgen. Na de mededeeling van den heer Van den Bosch is de toes fond dus zoo ge- wijzigd, dat wie thans den aankoop van het huis-Pesser afstemt wanneer men tanmin- •to Mi iteaming nu mog noodaakalijk mooht oordeelen niet elke mogelijkheid op een la ter doeltreffend ingrijpen ontneemt Wij willen de bespreking van den veran- derden tocstand met beeindigcn zonder even op het verwonderlijkc in de verrassing van den heer Van den Bosch gewezen te hebben. Niet alleen dat deze verrassing ieder die zich voor zijn plan interesseert zal verbaasd hebben, men zal bovendien ongetwijield toi de erkennmg moeten komen, dat de heer Van den Bosch de voorstanders van zijn straten- plan min of meer onjuiste, of laten wij liever zeggen, onvoliedige gegevens verstrekt heeft. De heer Willekes Macdonald bracbt een plan in teekening, de heer Van den Bosch wij- zigde dit plan zoodanig, dat het minder kost- baar zou zijn, hij verkreeg voor den o. L on- getwijfeld practischen verkeersweg de goed- keuring van deskundigen en den steun van vele raadsleden, van de Alkmaarsche pers en particuliereu. Wilde men zijn plan even wel later uitvoe- ren, dan was de val van het huis-Pesser nood zakelijk. Na deze nadrukkelijke verzekering, na de aanwijzing van dit huis als een besliste nood- zakelijkheid voor de mogelijkheid van latere uitvoering van zijn plan, hebben de debatten van v66r- en tegenstanders, in en buiten den Raad, natuurlijk allereerst over het al dan niet aankoopen van dit woonhuis geloo- pen. De heer Van den Bosch heeft er een spoed- vergadering van den Raad voor gevraagd, hij heeft aan de hand van zijn kaarten en berekeningen alien die zich voor zijn plan in- teresseerden er nadrukkelijk op gewezen, dat nu of nooit het Bankgebouw 3 Meter zou moeten wijken. En na al de heftige debatten, na pro- en contra-beschouwingen onder de burgerij ont- ketend te hebben, komt de heer Van den Bosch doodleuk met de mededeeling, dat het nieuwe Bankgebouw hem bij nadere beschou- wing toch niet te veel in den weg staat en de aankoop van het huis-Pesser dus eigenlijk niet noodig is. Hieruit blijkt de goede trouw van den heer Van den Bosch natuurlijk aangenomen dat deze tot dusverre over onvoliedige ge gevens beschikte. Maar in dat geval had hij niet in en buiten den Raad den indruk mogen wekken alsof hij tot in de kleinste details zijn stratenplan ge- heel overzien, berekend en overdacht had. Het blijkt nu, dat de heer Van den Bosch zich zelfs niet overtuigd had van den thans door de Nederiandsche Bank voorgenomen bouw. Hoe hij zonder de kennis der situatie-teeke- ning van den architect den aankoop van het huis-Pesser beslist noodzakelijk voor de uit voering van het door hem geprojecteerde we genplan kon noemen, is ons onbegrijpelijk. De heer Van den Bosch had door een min der zelfbewust optreden den Raad een noo- delooze vergadering kunnen besparen. Buitenlandsch Overzicht Gisteren zijn in de Fransche Kamer de de batten geopend over Briand s buitcnlandsche poiitiek. Er zijn in het geheel 13 intierpella- ties mgediend over dit onderwerp en na het houden daarvan zal de premier antwoorden. Zooais te begrijpen is, was de belangstelling der Kamer gisteren groot, daar men verwacht- te, dat Briand na eike interpellatie van' ant- woord zou dienen. Toen hij mededeelde dit met van plan te zijn, was de Kamer zichtbaar teieurgesteid. De eerste interpellant was Tardieu, die pro- testeerde tegen de achtereenvolgende wijzi- gingen van net vredesverdrag en de ver strek- kende concessies, die, volgens hem, Engeland had gedaan. Hij beklaagde zich over de ver- 1 aging der schuid v .Durtschland aan Franik- rijik. Deze werd door den,1 Frainschcm minis ter in October 1920 geschat op 214 milliard papieren francs of 136 milliard goudmarken; zij si thans teruggebracht tot 132 milliard goudmarken voor ai de gcallieerdcn of 58 milliard voor Frankrijk Tardieu zeide verder dat hij het betreurt, dat de storting van 20 milliard marken vertraagd is. Sprekende van de laatste rede van Lloyd George, zeide Tardieu, dat deze rede getuig- de van totale miskenning van Franlcrijk's be- langen. Dit gezegde werd door talrijke afge- vaardigden met gejuich ontvangen. Daaroa verweet hij op felle wijze aan Briand diens onzakelijkheid, waardoor ook het mee- ningsverschil met Lloyd George is ontstaan en hij bcsloot met een veel krachtiger poiitiek te eischen, meer overeenkomstig met het recht van Frankrijk en de macht van Frankrijk. De volgende interpellant had geen aan- dacht, de Kamer liep leeg, toen zijne rede werd aangekondigd. Belangstelling zal er waarschijnlijk pas weer komen, als Briand aan het woord komt, maar dat kan nog best tot einde volgende week duren. En pas daar- na zal de premier een definitief antwoord geven op de thans officieel door de Britsche regeering tot hem gerichte uitnoodiging om die Fransche regeering te doen vertegenwoor- digen op een bijeenkomst van den Oppersten Raad. Deze conference, waarvoor Briand wel veel gevoelt, zal dus waarschijnlijk niet zoo spocdig worden gehouden als eerst wel werd aangenomen. De bijeenkomst van Lloyd George en Briand zal vermoedelijk niet plaats hebben, want laatstgenoemde zou hebben verklaard in zulke conferentie geen heil te zien alvorens alle stukken omtrent de volks- stemming in Opper-Silezie an hare gevolgen eafavanoMi wanan, an hevanddan haaft die fir*a- sche regeering er in ioegestemd bedoelde con ferentie te doen vervangen door een vergade ring' van' dien Oppersten Raad. De Opper-Silezische kwestie heeft een ge- weldige scheur in de entente veroorzaakt. De rede van Lloyd George en de latere verklaring van dezen waren daarvan bewijzen. De En- gelsche bladen zijn het geheel met den pre mier eens, noemen zijne houding onberispelijk en verkondigen ook als hunne meening, dat de verdeehng van het gebied moet plaats hebben volgens een gezonde opvattuig van den uitslag der voltostemming, niet door Korfanty, maar door den Oppersten Raad, in overeenstemming met het vredesverdrag. De Fransche pers bespreekt natuurlijk ook Lloyd George s verklaring en het verbaast ons, dat zij zoo betrekkelijk weinig er op heeft aan te merken. De krauten zijn van oordeel, dat de Amerikaansche en Italiaansche open- bare meening geenszins zoo geheel op de hand van Engeland is als de Engelsche cer ate-minister schijnt te meenen. Overigena is men het met Lloyd George eens, dat de Op per-Silezische kwestie door den Oppersten Raad moet worden uitgemaakt, maar, zoo merkt men op, door den volledigen Opper sten Raad. Frankrijk, evengoed als Enge land, houdt zich aan het verdrag; het wenscht, dat Opper-Silezie zal verdeeld wor den volgens den uitslag van de volksstemming in de verschiliende gemeenten De regeering te Warschau heeft natuurlijk niet kunnen zwijgen over Lloyd George's trap naar dien kant. De minister-president Witos heeft in een toespraak in den Landdag verklaard, dat de rede van Lloyde Gorge de Poolsche natie droevig geiroffen heeft en on- gerustheid en diepe verontwaardiging heeft gewekt. Den toestand in Opper-Silezi6 be- sprekende, zeide hij, dat te verwachten was, dat door dejjenomen maatregelen de opstand spoedig gelreel uit zou zijn, indien de opstan- cfelingen maar niet bang behoefden te wezen voor aanvallen der Duifodieis, die zich aan de Oder verzamelen. Op Lloyd George's rede terugkomend, zei hij nog, dat de Engelsche minister-president een onverdiend verwijt had gericht tot Polen, als zou dit verantwoordelijk zijn voor het bloed, vergoten door de geallieerden, toen hij sprak van Polen, die gedwongen zouden zijn om aan de zijde der centrile mogendheden te vecliten. Hij zeide, dat het Poolsche iegtr nooit van harte zou vechten tegen de gealli eerden en alle pogingen van Duitschlaud daartoe zouden vruchteloos zijn. Na zijne afwijzing van het z. i. onverdien- de verwijt van Lloyd George maakte Witos dus een gebaar om bij de entente in het ge- vlei te komen, misscnien wel' op grond van een mededeeling van de Fransche regeering, dat zij niet zou dulden, dat de kwestie van Opper-Silezie anders dan op den grondslag van het verdrag van Versailles en den uit slag der volksstemming zou worden opgelost. Zij zou verder niet toelaten, dat gewapende Duitsche afdeelingen of Duitsche munitie over de grens van Opper-Silezie werden ge bracht. Dat deze mededeeling in den Landdag stormachtig gejuich zou veroorzaken, is dui- delijik. Er blijkt immers volkomeni uiit, welfc een groote vriendschap Fran<krijk voor Polen koestert en met zulk een grooten1 machtigen vriend durft Polen heel wat aan. Steun van Amerika krijgt het echter niet, wat blijkt uit het antwoord van Hughes op het Poolsche vcrzoek aan de Amerikaansche regeering om steun in de kwestie van Opper-Silezie in den Oppersten Raad. Hughes wees er op, dat het de poiitiek is der Vereenigde Sua ten om niet tusschcnbeide te komen in kwesHes, die zuiver Europeesch zijn. Hij voegde er bij, dat de Amerikaanscne vertegenwoordigers aan de Europeesche conferenti.es slechts deel- nemen als toeschouwers, uitgezonderd als rechtstrecks de belangen der Vereenigde Sta- ien ter sprake komen. De Vereenigde Staten zuMen daarom geen deel nemen1 aan de bespre. kingen der conferentie over Opper-Silezie, en geen opinie uitspreken over de regeling dezer kwestie. Wat de actie der opstandelingen in Opper- Silezie betreft, het zij dan al of niet met steun vanuit Warschau, is er nog weinig verbete- ring te merken. Buitenland DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe Van den beweerden terugtocht van Kor fanty is nog niets te bemerken. De militaire leiding der opstandelingen heeft bevolen, dat elke Engelsche officier met een Poolsch identiteitsbewijs voorzien moet zijn, anders zal hij worden ontwapend. In het district Kosel hebben de Polen hun stellingen bij Faehre-Alt-Kosel versterkt. De stad Rybnik werd weer tijdelijk bezet door de opstandelingen. De opstandelingen, die Kat- towitz belegeren, kregen nieuwe versterkin- genzij legden bij de ingangen der stad bar- ricaden aan, die elk verkeer onmogelijk maak- ten. Daardoor kan er ook geen brood in de stad komen. Korfanty laat in het door hem bezette ge bied belastingen heffen. Na hevigen strijd hebben de opstandelin gen zich meester gemaakt van de haven van Kosel, waar zij groote hoeveelheden levens- middelen ten behoeve van de voedselvoorzie- ping der bevolking in beslag namea. In de districten Pless en Rybnik zijn de spoorwcglijnen bezet door de opstandelingen. Op het station Loslau werd een trein met 600 Duitschers aangehouden; zij werden uit de waggons gehaald en OMargeiiradat naar een intemeeririgekamp. Een voor Duitschland emstig bericht van j Poolsche zijde uit Beuthen zegt, dat Duitsche j benden generaal Oratier, den bevelhebber van de intergeallieerde troepen te Kosel, heb- ben aangcvallen. Nadat zij hem hadden mis- handeld en beleedigd, schoten zij op zijn au- tomobiel, die door zestien kogels getrolfen werd. Door een toeval bled de generaal on- gedeerd. Alleen uit Hindenburg komen berichten omtrent teekenen, dat de Polen hun Iront achteruit brengen. De Duitschers houden zich kalm. Korfanty hedt alle bladen verboden. De Duitschers hebben Seichwitz genomen Een Fransche auto met munitie, die op weg was naar Sosnowice, werd op den straatweg door de Italianen aangehouden en naar Gleiwitz teruggebracht. Bij ernstige onlusten te Nicolai zijn zeven „Heimatttreue" Opper-Silezters doodgescho- ten. Korfanty heeft van de tnijndgenaars ge- eischt, dat zij hem als heerscher zullen erken- nen. Zoo niet, dan zal hij krachtige maatre gelen nemen. Overal nemen de opstandelingen in het door hen bezette gebied a lies in beslag wat zij machtig kunnen worden. Volgens het blad „Heer und Politik" zul len de woorden van Lloyd George onmiddel- lijk door daden worden gevolgd. Gisteren zijn dan ook twee Engelsche regimenten van het bezettingsleger in het Westen naar Op- perSilezie getranspbrteerd, waar zij er voor zullen zorgen, dat de Poolsche grens zal worden gesloten tegen alle invallen. Uit bovenstaande bloemlezing van Opper- Silezische berichten blijkt wel, dat de Duit schers zich niet onbetuigd laten en zich hef- tig verzetten tegen de benden opstandelingen. De Duitsche regeering heeft wel het vormen van een zelfbeschermingsweer verboden, maar zij zal er maar weinig aan kunnen doen, als de Duitsche Opper-Sileziers toch van zich afbijten. Intusschen zal Frankrijk daar wel siecht over te spreken zijn. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Woensdagavond had te Belfast een ern stige botsing plaats tusschen unionisten en katholieken. De troepen maakten van hun vuurwapens gebruik tot het herstellen van de orde. Een persoon werd gedood, velen gewond. Een medewerker van de „Times" verhaalt thans iets over Cork. De stad Cork lijkt kalm, bij Dublin verge- leken. Ofschoon op den morgen van zijn aankomst te Cork alle brievenbestellers van hun poststukken waren beroofd, was er uiterlijk aan het leven der stad niets bijzon- ders te zien.Ook in Patrickstreet was niets opvallends, al stonden er dan midden in de puinhoopen de verbrande huizen. Puinhoo- pen zijn normaal en gewoon, w^pt zij zijn karakteristiek voor onzen tijd. Er stonden een buitengewoon groot aan- tal flinke jonge mannen en mannen van middelbaren leeftijd op straat. Dat is tegen- woordig typeerend voor Cork en de meeste andere Iersche steden. Dit is natuurlijk deels te wijten aan de slapte in de haven en in za- ken in het algemeen, maar in hoofdzaak aan het sluiten der Ford-fabriek, die landbouw- machines zou leveren voor heel Ierland en waar 700 a 800 man werkten. Er waren op straat ook veel soldaten, maar betrekkelijk weinig van die onheilspellende vracht- en pantserauto's met militairen, die men zes- maal in het uur te Dublin ziet. De tweede man, dien de schrijver te Cork sprak, was de leider van een groote zaak, bij wien op den laatsten betaaldag mannen met revolvers waren binnengedrongen en al het geld hadden meegenomen. En de derde was een bankdirecteur, bij wien onbekenden, gebruik makend van het feit, dat de deur der kluis een paar minuten open had gestaan, 800 pond gestolen had den. ,.Dat gebeurt bijna elke week", zei de bankdirecteur. De meeste firma's te Cork betalen nu hun loonen in cheques uit Toch worden er danspartijen gegeven in Cork, een bewijs hoe Ierland thans op zijn hoofd staat. Ongetwijfeld, aldus de schrijver, maken in toenemende mate misdadige elementen mis- bruik van de ongeregelde toestanden in de zuidelijke graafschappen, tegen welke de po litic zoo goed als machteloos schijnt te zijn. Dan zijn er de ingewikkelde machinaties van Sinn Fein. En ook zijn er nog de Black- and-Tans. De ongelukkige bevolking zit al dus tusschen twee vuren, zoo niet drie. De vrouw van een groot zakenjnan te Cork kreeg op een dag van haar personeel mededeeling, dat haar tweede meid weg moest. Zij had zich schuldig gemaakt aan het spreken met Black-and-Tans. Maar, zei de de vrouw des huizes, zullen de Black-and- Tans niet een woordje mee te spreken heb ben als ik haar ontsla! De andere dienst- boden erkenden dit. De tweede meid bleef en tot dusver heeft men het huishouden onge- moeid gelaten. De stad Cork wemelt van spionnen, ver- telt de schrijver verder. Het is geen erg aan- gename sensatie, als men zoo nu en dan door de gordijnen van een hotelvenster wordt ga- degeslagen of bemerkt, dat men op straat gevolgd wordt. Herhaaldelijk werd den schrijver verze- kerd, dat de militante Sinn Fein-beweging uitsluitend een beweging van jonge mannen is dat de ouders dit afkeurden en htm zoons smsslren geeo. dual te amam aan de poiitiek. De politie heeft zeventien personen gear- resteerd in verband met de door de Sinn Feiners te Londen gepleegde gewelddaden Onder de gearresteeraen bevindt zich de leider der rebellen. DE BERECHTING DER OORLOGS- M1SDADIGERS. Zesendertig Britten, die getuigenis zullen moeten afleggen in de eerste twee berech- tingen te Leipzig van de Duitsche oorlogs- misdadigers, zullen heden naar Duitschland vertrekken. De berechting van Heinen, wien wreedheid tegenover Britsche krijgsgevange- nen wordt ten laste gelegd, begint Maandag; daarna komt aan de orde de zaak van Mul- ler, wien hetzelfde wordt ten laste gelegd. Zeven rechters van het hooggerechtshof te Leipzig, het hoogste hof in Duitschland, zullen de recbtbank vormen. EEN GBSTOORDE BEGRAFENIS. Dezer dagen werd te Chicago een voor- aanstaand lid van de iBoheemsche kolonie begraven. De stoet bestond uit twee en vijf- tig auto's, waarin zich familieleden van den overledene en vertegenwoordigers van open- bare lichamen bevonden. Een muziekcorps bevond zich in den stoet, doch toen dit be- gon te spelen, ontstonden er moeilijkheden. Het corps bestond namelijk uit ongeorgani- seerde muzikanten en de chauffeurs der rouwauto's weigerden daarom, het te volgen. Zij toeterden uit alle macht bij wijze van protest en een hunner trapte zelfs de groote from stuk. De familieleden verzochten den dirigent been te gaan, doch deze weigerde zich te laten intimideeren. Toen de chauf feurs aanstalten maakten voor een gemeen- schappelijken aanval op de muzikanten, die zich van hun kant voor de verdediging ge- reed maakten, boden de familieleden den di rigent dubbel salaris aan als bij heenging. Hij nam hiermee genoegen, waarna de be- grafenis voortgang kon hebben. ROEMENIe EN DUITSCHLA'ND. Uit Boekarest wordt gemdd, dat de minis ter voor het verkeer, Valeanu, in den nunis- terraad heeft verklaard, dat hij met Duitsche en Oostenrijksche firma's leveringscontracten heeft afgesloten voor de levering van 460 lo- comotieven en 2500 spoorwegwagons, een waarde vertegenwoordigende van 6.000.000 lei. De Duitsche regeering stolde als voorvvaar- de voor den uitvoer van dit materiaal, dat Roeimenie van zijn kant de tegen' Duitschland ingestelde geallieerde sancties betreffende den invoer in Rocmenie zou opheffen. De mededeelingen van Valeanu werden voor kennisgeving aangenomen en de eoono- mische commissie kwam daarop tot het be- sluit, dat men tot opheffing van de tegen Duitschland^ gerichte sancties moest over- gaan. KORTE BERICffFEN. Hlet dageJijksch bestuua- van de teirtiel- arbeidersorganisatie te Manchester heeft ge- weigerd een1 voorgeslagen loonsverl aging van dentig percent te aanvaarden. De uitvaart der echigenoote van Von Hindenburg geschiedde Woensdag te Hanno ver onder Suitengewone deelnemii^. In teg van geheele Grieksche koninklijke familie is Woensdag in de kapel van het paleis te Athene het dochter- tje van mevr. Manos fde vrouw van wijlen koning Alexander) gedoopt met den naam Alexandra. Koninig Konstantijn hidd het kind boven het doopvont. Ete Zuid-Slavische regeering heeft zich bereidl verklaard1 om een generaal Wrangel en zdjta genera len staf verblijf te geven in een plaats in haar land. De staking imi de kolenmijnen van Stier- marken heeft zidi tot de Nleder-Oostenrijk- sche mijnieni uitgestreict en omvat ongeveer 16 000 arbeidere. Arbeidersonilusten, ddor agitatoren aan- gewalkkerd, zijn uitgebarsten in de belangrij- ke iheeveldeni in het Surmah-dal, in Asam (Britsch-Indi6.) Op het stadlshuis te Gent is bij bet in- i trekken der stadsbiljetten gebleken dat er voor j een- hall millioen francs meer briefjes zijn in- gekomen dan er uiitgegeven waren. Er moe ten dus voor minstens een half millioen francs valsche briefjes in omloop gebracht zijn I Aan het observatorium te Uccle (Brus- sel) is Donderdagmiddag omi 3 uur 41 min. 46 sec. een aardbeving waargenomen, waar- van het centrum op ongeveer 45 kilometer afstand lag. Nabij Oonderange in het groot-hertog- dom Luxemburgr zijn Woensdag 3 auto's op elkaar gereden doordat de voorste plotseling stopte. Twee der inzittenden werden gedooa i en zes werden gewond. De „Giornale Italia" meldt dat de in i hedhtenisneming van een generaal, twee ko- i lonels en elf commandanten aanstaande is, beschuldigd van misbruiken en onregrimati-g- hedfen, welke verband houden met de functi- oneering van de oude Italiaansche militaire j rnissie te Weenen. De „Times" verneemt uit Bern: Ex-ko- I ning Karl heeft den bondsraad laten weten, dat hij in Augustus Zwitserland zal verlaten. Zijn bestemming is nog onbekend. De mijnwerkers te Seraing hebben be- Sloten tot staking uit solid'ariteit met de me- taalbewerlcera van Ougree Marihaye. Staten-Cfeneraal TWE'EDE KAMER. In de rifting van gisteren deelde de vcor- zifter made dat de central® sectie geen aan- leiding heeft gevonden om voor te stellen het i „H*d-j«-me-maar,'-ontwerp au rseds te behan- mnMMM hi

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1