Alkmaarsche Gourant YrS dag 20 Mei. F e n i 11 e t o n. Christoffel en Columbus Me. 115. 192L Honderd Oris en Twlntlgste Jaargang. oevonden voorwerpen. lederen werkdag, van 8 tot 1 uur, te be- vragen aan het Politiebureau in de Lange- straat bij den Wachtcommandant. Een colliertje, twee petten, een ljzeren beugel, een rok- of .veiligheidsspeld, twee taschjes met inhoud, eenige zegels, een pen- nenmesje, vier broches, een dop van een Pencalapotlood", een bankbilijet, een paar sokken, zes portemonnaies met en zonder in houd, een pommerans (doosje), twee paar g 1 ac6-handschoenen, een mantelband, twee zilverbons, een heerenhorloge, een insigne, een potlood (sleutel), een. hangertje met steen, een dameshoecf, twee honden en twee manden met waschgoed. Alkmaar, den 20sten Mei 1921. De Waarnemende Commissaris van Poiitie, J. H. O. VAN DEN BERG. Binnenland SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer Troelstra betref- fende verbetering van de treinverbinding van Leeuwarden met Holland: 1 Welke maatregelen zijn of worden ge- nomen om het tekort aan geoefend personeel aan te vullen, waarvan de minister het be staan toegaf in zijn rede in de vergadering der Eerste Kamer van 31 Maart j.L bij de bespreking der klachten over slechte trein verbinding met Holland? 2. Binnen welken tijd kan warden ver wacht, dat die aanvulling heeft plaats ge- had? 3. Waarin bestaan de moeilijkheden bij het verkrijgen van het voor de verbetering van de lijn LeeuwardenMeppel benoodig- de materiaal? 4. Wanneer ongeveer kan de wijziging van dienstregeling, waarop door burgemeea- ter en wethouders van Leeuwarden is aange- drongen, worden verwacht? luidt net antwoord van den minister van waterstaat: lo. en 2o. Met geoefend personeel is in hoofdzaak bedoeld het locomotiefpersoneel. De aanvulling van het tekort aan leerling- machinisten levert geen bezwaar op; zij is met kracht ter hand genomen, zoodat die ca- tegorie nagenoeg voltallig is. Het tekort be- staat echter in hoofdzaak nog in bestuur- ders van machines, welk tekort niet dan ge- leidelijk kan worden aangevuld, omdat een leerling-machinist, o. a. in verband met het bepaalde in artikel 80 van het A. R. D., pas 3 jaar na zijn indiensttreding geschikt is om met het tfcsturen van locomotieven belast te worden en ongeveer 3 jaar geleden ten ge- volge van de tijdsomstandigheden weinig leerling-machinisten konden worden aange- nomen. Daar evenwel in den aanvang van 1919 de aanneming van leerling-machinisten groote schaal is begonnen, met het oog de to en voorgenomen beperking van de 4o. Met 1 Juni 1921 vangt een nieuwe dienstregeling aan, die ten opzichte van het adres van burgemeester en wethouders van Leeuwarden aanleiding geeft, het volgende te vermelden. jr. In aansluiting op de boottremen 453 en 444 zijn op het baanvak Uitgeest—Haarlem 2 sneltreinen ingelascht met goede aanslui- tingen te Haarlem. Op het baanvak Leeuwarden—Stavoren zullen de treinen 454 en 461 ook des Zon- dags rijden. De treinenloop des Zondags op de lijn Leeuwarden'Meppel wordt verbeterd door de treinen 2418 en 2415 tusschen Heeren- veen en Meppel en de treinen 2424 en 2425 tusschen Groningen en Zwolle te rijden. In den zomer zullen wederom dezelfde nj- tuigen tusschen Leeuwarden en Rotterdam loopen als in 1920. Het overstappen ie Meppel van reizigers van en naar Friesland in en uit de Groning- sche treinen, dient te worden vermeden, om dat die treinen anders op het baanvak Mep- pelZwolle onnoodig zouden worden ver- zwaard, terwijl in de Friesche treinen vol- doende plaatsruimte beschikbaar is. Meer uitbreiding van den treinenloop kan thans nog niet geschieden. Ook de snelheid is thans op alle lqnen nor Op het baanvak voor toelaat, vergroot. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De volgende vragen zijn ingediend van den heer Sannes aan den minister van binnenilandsche zaken 1. Welke overwegingen hebbea den minis ter oji aan het gemeentebestuur van Emmen doen meedieelen, dat die veenarbeidert, die niet gcnegen zijn om voor ten mmste 70 pet. der in 1920 betaalde looneo het wenk te hervat- ten, van alle verdere stieunverleening behoo- ren te worden uitgesloten? 2. Is den minister bekendi, dat op enikele plaatsen de strijd nog wordt gevoem voor een loon van 80 pot. van het loon van 1920, terwijl op versdullende plaatsen reedis tal van groote en klcine vexveners voor dit loon faeb- ben gecontriacteerd en er waarschijnlijkheid bestond, dat op dit loon ook op andere plaat sen en voor meer arbeiders binnen korten tijd tot overeenstemming zou zijn gekomen 3. Had de minister tevoren overwogen dat de in vraag 1 genoemde mededeeling een ingrijpen in den strijd voor een loon van 80 pet. van het loon van 1920 ten nadeele der arbeiders beteekent en, zoo ja, welke motieven 'hebben den minister doen bcsluiten zicfa in den strijd tusschen veenarbeiders en verve- nere partij te stellen ten gunste van laatstge- noemdten? 4. hidden dit laatste niet de bedoeling van den minister is geweest, is bij dan alsnog be- reid onverwijld de voorwaarde betreffende de uitsiuiting van steunverleening in dier voege 1 worde van het wetsontwerp „nieuwe regeling van den dienstplicht" omirmt deze aangelegen- hedd zal worden beslist? Adit de minister het bevorderiijk aan het verkrijgen van goede resultaten eener mili taire vooToefening,' dat deze plaats vindt bij een instituut waar de oefenenden niet onder militaire tucnt staan, en niet de militaire Wee ding diragen, en bestaat niet het gevaar, dlat hierdoor teruggetreden wordt in toestanden. gelijk die in weerbaariieidskringen v66r 1914 en bij het vnoegere voorbereidend militair on- derricht werden aangetroffen en die onhoud- baar zijn gebleben Proylnciaal Nieuws missaris. De heer drukke werkzaamh' UIT STOMPETOREN. Bij de Donderdag alhier gehouden verkie- zing werd de heer W. Groot Cz. herkozen als directeur der Onderlinge Brandwaar- jorgmaatschappij voor roerende goederen in de Schermeer en de heer F. Poscn als com- J. Plugboer, die wegens eden had bedankt als se- cretaris-boekhouder, werd als zoodanig op- gevolgd door den beer P. C. Hartog te Alk maar. Bij den heer Jb. Govers, Noordervaart, Stompetoren is een postduif komen aanvlie- een, gemerkt op den linkervleugel (17 duif) m op een poot (Belgii-3025-20). UIT HEER-HUGOWAARD. Aan den dienstplichtige J. Stam, uit gemeente, is voor goed vrijstelling van dienst bij' de W-"JX,1J dat hij voor de functie van bestuuralid niet meer in aanmerking wenschte te komen. De heer Klippel stelde als bestuuralid voor den heer P. Heertjes. Hij meende dit te moeten doen, naar aanleiding van het feit, dat genoemde heer steeds zijn best voor de vereeniging heeft gedaan. Na gehouden stemming werden tot be- stuursleden gekozen de neeren P. Heertjes en J. Govers, die hunne benoeming aan- vaardden. Daama was aan de orde rekening en verantwoording van den penningmeester >e rekening wees aan een ontvangst van 163.86% en een uitgaaf van 158.05%, alzoo een batig saldo Yan 5.81, welke re kening op advies van de commissie tot na- zien dezer rekening werd goedgekeurd. Hiema volgde de bespreking omtrent het te houden schoolfeest. Het bes een voorloopig plan opgemaakt en, behoud van wijziging besloten de deze den Zijp aan den minister van oorlog Uit de door den inspecteur van den1 vrijwil- ligen landstorm uitgevaardigde circulaire R. op no. 65, dato 23 April 1921, schijnt de ge- 0p volgtrekking te moeten worden gemaiakt, dat - die minister van oorlog een regeling voorbe- diensttijden, laat het zich aanzien, dat in de reidt, waarbij de inspecteur der burgerwach- eerste helft van het jaar 1922 een zoo groot aantal leerling-machinisten aan het examen voor ondermachinist kan deelnemen, dat bij den zomerdienst 1922 het tekort aan be- stuurders van locomotieven zal zijn aange vuld. 3. Moeilijkheden bij het verkrijgen van het materiaal voor de verbetering van de lijn Meppel—Leeuwarden bestaan thans niet meer. Door den belangrijken achter- stand in devernieuwingswerken, welke ge- durende de oorlogsjaren door het niet ver- krijgbaar zijn van materialen ontstaan is, moeten echter zooveel vernieuwingen worden uitgevoerd, dat het inhalen van dien achter- stand, die voor vele lijnen bestond, slechts geleidelijk kan geschieden. Het ligt in het voornemen de verzwaring van den boven- bouw der lijn Meppel-Leeuwarden, voor zoover die op 1 Jannari j.l. nog niet was uitgevoerd, te voltooien gedeeltelijk in dit jaar en verder in het volgende jaar. door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 15) „Im iedter geval Antna Rose met toon. - hij is erg aardig", zei iets uitdageods in hiaar „0, zeker, erg aardig", stemde Anma Fdi- citas toe. „En als iematud- aardig is, doet het er wei nig toe wat voor gezicht hij heeft", vond An na Rose. „Heelemaal niets", beaamde Amna1 Felid- tas. „'En als die oederzeer niet was opgemv ken zoud'en we hem nooit hebben leercn ken- nen. Je ziet dns alweer, zei Anna Rose em eindigde met haar gelieffcoosde opmerking over het goede dat soms uit het kwade voor- komt. Ze voeren nu midlden op den Atl antischen Oceaaneni terwijl Emgeland1 stellig ini zijn cigenaardigen miist gehuld zou zijn, kwam de Amerikaansche zonneschijn hen al tegemoet. Bij' den dag, ja biji't uur bijima, werd1 de zee kalmer en; bliauwer, en voor duikibootcm be stond1 ongeveer geen' gevaar meer. Als je ooit koni zeggeni, dat het aamgenaam was aan board' van een schip (wat Anna Flieitas be- twijfeldie, want ze bieef het uit- en> aankleeden een moeilijfc probleem vinden1 en was niet ,,popul!air" die hut) zou je't rru van de St. Lucas kunnen zeggen. Den' geheelen1 dag lag je tnaar liui im een dekstocl te staren' naar de blauwe lucht en de blauwe zee, die je omslo- ten (net alsof je binnen in cen juweel leefde, vond Anna' Felicitas), en' je deed1 ntaar je best aani niets terug te dmken want er warem massa dingen, waaraan je maar liever een niet terug moest denkenEn' wanneer dfe ree ling van't schip aan den horizon te ver om- hoog ginlg, of er onder scheen te veidwijnen, tad je eenvoudig je oogen te sluiten en dam raderde het je oieti. Em al maar door scheen te ran zoo lakkar wans op je ^ezieht en apaal- ten gelegenheid zal geven tot het houden van vooroefeningen voor het bewijs van imdividu- eele geoefendheid onder leiding van personeel der burgerwacht. - Ligt het indlerdaad in de bedoeling van den minister, om de vooroefeningen voor den mi- litairen dienst voor een belangrijk deel uit handen te nemen van den inspecteur van den vrijwilligen landstorm en die op te dragen aan een instituut, welks karakter en bestem- ming, blij'kens verklaring der regeedng, een goheel ander is dan dat van vrijwilligen landstorm Draagt het de goedkeuring van den minis ter weg, dat van de zijde van den Bond van Vrijwillige Burgerwachten de voorstelling wordt gepropageerd als zou deze regeling, welke is uitgebreid mot de toevoeging, dlat ook naast de afdeeling van den vrijwilligen landstorm in dezelfde plaats zal worden ge oefend bij de burgerwacht, een voldongen feit zijn, terwijl todi eerst bij de behandeling de de wirndl met dem kwast van je gebreide Duitsche mnts en kwam mijiflhcer Twist je voorlezen, 't geen je meer nog dan iets an ders zoo prettig doezel'ig maakte. Htet bode dat bij altijd in zijn zak droeg en waaruiit hij1 hen telkens voorlas, hectte: ,jDich- ters die je dben denkon," een Amerikaansche bloemlezing van Engelsche poezie, die je vol- gens het voorbericht „den kortsten weg naar Iitteraire ontwikkeliing wees", en' hij las, mot een accent, dat de tweelingem tioen nog aller- wondetldjlcst voorkwam, Wordsworth's „Gde to 'Dooty 't geen den indruk op hen' maak te, alsof iemand, biji wijze van spreken', een maiestueuzen Gregoriaanschen psalm in de riboen' sidet en een> bokkesprong deed maken. Anna Rose, die haar oogen niet behoefde te sluiten, want het kon haar niets schelem, wat de reeling van't schip ten' opzichte van den horizon deed1, zette ze wijd open1 toen mijn- heer Twist met zijn meesterstufcken voor aen dag kwam. Ze was gewemd geweest ze door haar moeder te hooren voorlezen, met die wel- luidende gedempte stem, die je soms rillimgen van genot larngs je rug dieed1 gaam maar ze luisteKie toch met de beleefdheid en' dankbaar- beiid, verschuldiigdl aan den' goedhartigem vr;end, die haar aamgenaam traditte bezig te houden, em haar .groote ronde oogen toon- dem alleen haar verwondtering over de eigen- aardige miamier waarop hij met de maat om- sprong. Ook las hij hun Lycidas voor, dienzelfden Lycidas, dien oom Arthur voor eem race- paard gehouden had em haar beleefdheid al leen vcrhiniderde Anna Rose haar ooren dicht te stioppen. Nlu schoof ze slechts zoo onrustig heen1 en weer, dat ze mijnheer Twist weT moest uitleggen .toen1 hij' verwonderd ophield om haar aan te staren1 door den rook-kieurigen bri'l, dien' hij aan ddc droeg en die hem zoo op een reusachtigen glazenmaker deed1 gelij- ken dat het kwam doordat haar armstioel zooveel harder was dam1 zijzelf. Inmiddels sluimerde Anna Felicitas, over- wegende, dlat ze de aangegevem „korte .we gen naar Iitteraire onitwikkdimjg", gevoeglij'k Militie verleend UIT HEILOO Donderdagmiddag ontetond in de boeren- woning Eva's Hof, voor het Sportterrein aan den Srraatweg een binnenbrand. De bewoners de hth. Stoop en Veld waren afwezig en bij eerstgenoemden ontstond de brand, vermoedelijk door een brandend pe- troleumstel. De eigenaar de heer v. Oemeren en zijn knecht toevalliig op het terrein aanwezig ont- dekten een scherpe brandlucht en door het openschuiven van ramen wisten zij binnen te komen en met zeer groote moeite den binnen brand die bedenkelijke afmeting had aange- nomen te blusschen. De brand- en waterschade is evenwel be langrijk. Dit is reeds de derde maal dat bij den heer Stoop een begin van 'brand1 is ontdekt. Naar wij vememen is alles verzekerd. UIT BERGEN. Uitvoering Bergen's Harmonie, op Zondag 22 Mei a.s. 's avonds 7 uur in de Buitem- societeit. P r o g r a m m a. 1. Le Semillant, Pas Redouble, Z. Bajus 2. Premiere Berline, Polka, par Louis, Bil daut 3. L' Aurora d'un Beau Jour, Ouverture, J. Martin. 4. Fete Triomphale, Fantaisie, Joh. G. van Dam. 5. Doux Espair, Valse, P. Kelsen Pauze 6. Marohe De l'Avenir, Fern. Rousseau 7. Dans les Bois Piston Polka, Chs. Mul- dermans, 8. La Luxembourgeoise Ouverture, Jacq Martin. 9. Linda de Chamounix Fantaisie sur 1' Opera de G. Donizetti. 10. Une FSte D*Ete Potpourri Populaire, A. Kora. UIT SCHERMERHORN. Gisteravond hield de schoolvereeniging „Eendracht" alhier hare algemeene vergade ring in het lokaal „de Roode Leeuw" van den heer Schreuder. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer D. Rus, opende de heer J. Wonder de vergadering. Hij deelde mede, dat, naar aanleiding van een bespreking met de chris- telijke schoolvereeniging, dit jaar de kinde- ren van beide scholen samen aan het school feest zouden deelnemen, wat z. i. wel de goedkeuring der aanwezigen kon wegdra- gen. Flierna verzocht spreker den secretaris de notulen voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Nu volgde de verkie- zing van 2 bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren D. Rus en J. Govers Van den heer D. Rus was bericht ingekomen bestuur had reeds met voor- kinderen voor misdrijven, die sinds zijn veroordeleing •zijn ontdekt. Bij deze nieuwe aanklachten zijn ook zijn drie zoons betrokken. Zij z n voortvluchtig en worden door de poiitie gezocht. Hun ya- der en zij zouden op hun plantage niet min der dan 18 negers hebben vermocrd Twee van hen werden gedood op bevel van Williams door andere negers. omdat zij „oud waren en in den weg liepen". Een ou- de neger legde voor de rcchtbank de volgen de getuigenis af: „lk heb dikwijls allerlei pogingen in het werk gesteld om te vluchten, maar er was zeer weinig kans, want zij hid den ons des nachts in een kleine hut opgeslo- ten. Overdag bonden zij ons, voordat wij het veld ingingen. De ddie zoons waren nog jon- gens, toen ik in 1910 op de plantage kwam, maar zij waren toen reeds gewoon, door de velden te rijden en ons, negers, met groote zweepen af te ranselen als wij een oogenblii der hoogste klasse naar Amsterdam te doen den arbeid heten rusten gaan, terwijl de lagere klassen een uitstapje naar Bergen en Egmond zouden maken. De heer Los meendle hierover bezwaar te moeten maken en stelde voor, ook met het oog op de hooge kosten van een reis naar Amster dam, alle kinderen naar Bergen en Egmond te laen gaan, welk voorstel met 11 tegen 8 stemmen werd aangenomen. Ook volgde nog een bespreking van een subsidie bij de ge- meente Schermerhom aan te vragen, waar van het bedrag, wanneer de reis naar Am iens begrooting Iragen. Thans, sterdam werd gemaakt, vol zeker 100.zou moeten nu besloten was met alle kinderen naar Ber gen en Egmond te gaan, zou kunnen worden volstaan. subsidie aan te vragen voor het eventueel tekort. Dit werd dan ook besloten. Verder werd het schoolfeest nog vastgesteld op 2 Juni a.s. Na de gehouden rondvraag, waarvan ver- scheidene aanwezigen gebruik maakten en waar over verschillende onderwerpen soms niet al te zoetsappige discussi&n werden ge houden, sloot de voorzitter de vergadering Buitenland. De autoriteiten zijn bezig, een streng on- derzoek in te stellen, daar meer en meer blijkt, dat dergelijke toestanden als op Wil liam's plantage ook op andere plantagee in Georgia en in bijna alle katoenstaten voorko- men. GEDWONGEN HUWELIJKEN. •De „Daily Mail" verneemt uit Konstanti- nopel dat een wetsentwern is ingediend bij het parlemenf ie Angora dat het huwelijk van manneni boveni den leeftijd van 25 jaren ver- plicht zal stellen. Overtreders der wet zullen een vierde deel van1 hun vediensten moeten afstaan, hetwelk zal worden gestort in 1 andboutebanken, om1 den. boeren het huwenl mogelijk te maken. Geen1 volwassen ambtenaar zal vrijgezel mo- gen blijven. Schenkingen In land, leenfngen en opvoe- ding door den Staat, worden toegezegd als beloaning bij' hiuwelijk, terwijl verstokte celi- batairs bedreigd worden' met dwangarbeid. Rijkeni Turken onder de 50 jaar oud, worden1 aangemoedigd meer dan een vrouw te nemen, hetgeen tegenwoordig wegens den hoogeo le- vena9land'aard niet veel meer voorkomi. wOdete lW'- EEN REOENMAKER. De „Times" verneemt uit Toronto dat een regenmaker, Hatfield genaamd, een contract heeft aangegaan met de boeren van Alberta om den regenval in de droge deelen van het land te doen toenemen. De man, die in een kleine hut bij het Chappicemeer woont, is vol vertrouwen dat hij zijn contract kan nako- men. „De gemiddelde regenval hier is 2 duim, zei hij en ik heb mij verplicht om dien tot 4 duim op te voeren, doch ik hoop dicht bij de 8 te komen. Den lsten Mei begon Hatfield zijn „werk" en van Zondagsrust kwam voor hem dus niets dien dag. Binnen een week had hij re- gen beloofd, en ziet: reeds den derden dag begon het en dat duurde zoo met korte tus- schenpoozen voort tot Zaterdag. In viif jaar was zooiets in het droge gebied van Alberta niet voorgekomen. Het contract loopt over 3 maanden en be- paalt dat de regenmaker 12.000 gulden krijgt voor iederen duim regen boven den normalen val van 2 duim, tot een maximum van 24.000 gulden. Als bewijs van het goede vertrouwen of van de lichtgeloovigheid der menschen, kan dienen dat de 24.000 gulden werden bijeen gesbracht uit vrijwillige in- schriivingen van gezinshoofden uit de streek waar de regenmaker optreedt. TEGEN HET DRANKVERiBOD. Een kolossale optocht, waaraan meer dan duizend automabielen en tienduizenden be- toogers te voet deelnamen, trok dezer dagen met vliegende vaandels door New-York. Een en ander was bedoeld als een uiting van pro test tegen de wet op het drankverbod. Toen de optocht de woning van den burgemeester passeerde, vertoonde deze zich op het bordes en begroette de deelnemers. SLAVERNIJ IN AMERIKA. Naar uit New-York aan de „Daily Chroni cle^' wordt gemeld, heeft de officier van ju- stitie in de zaak tegen den katoenplanter John Williams in Georgia, die, zooals men weet, dezer dagen wegens mishandelingen en vermoording van negers tot levenslange ge- vangenisstraf is veroordeeld, een aantal nieuwe getuigen opgeroepen, zoodat Wil liams andermaal zal moeten terechtstaan Gemengd Nieuws onbewandeld kon laten, <?aar zc de meester- stukken alilemaal uit het hoofd kende, welbe- haaglijk vender. Zoo mi en dan viel ze werke- lijk heelemaal' ini slaap em hing haar mondi open, 't geen1 Anna Rose die niet kon uit- staan, dat haar geliefde tweeling er ook maar een moment minder mooi zou uitzien dan ze inderdaad1 was mog onrustiger maakte, fer- wijj zoowel de verechuldigdc beleefdheid als de lettenkundige ontwikkeling, die haar werd toegadiend haar verhindera^ haar zuster wakker te schudden. Daarbij1 hiad Anna Felicitas de hebbdijk- heid om plotselimg te ontwaken en te vergeten, dat ze beleefd moest zijn, zooals je overko- meni kan, wanneer je net wakker wordt en nog geen tijd hebt gehad om te bedenken, dat je een dame" bent. Jo-morrow to fresh woods and pastures noo", eindigde mijuheer Twist bijv. eens, met een zucht van voldOening bij de gedachte weer een stevig brok cultuur te hebben ver- werkt, waarop Anna Feliciias, pliotsdinig tot de werkelijkneid teruggebracht, miaar met haar oogen nog toe en een1 slap zwiebelend hoofd', argeloos lie* volgen: „In ieder geval rijtnit1 het tech ook op „btue". Waaiom klinkt het dan' tech eigenlijk zooveel minder mooi Mijnheer Twist richtte in zoo'n geval zijn hrillleglazen vriendelijk vragend naar Anna Felicitas, waarop Anna Rose dan, om die si- tuatie te redden, z66 omstandig begon uit te leggen wat haar zuster gemeendl had, dat ze mijlenver van1 't punt van uiigaog afdWaalde en. mijtn'heer Twist vriendelijk vragender keek dan ooit. Gewoomiijk sprafc Anna Felicitas Anma Ro se niiet tegen ze was er te slaperig en te ge- mak2mchtig voor maar soms gcbeurde net tech en' dan werd! Anna Rose kwaad, kreeg „cen' rood! hoofd" en begon., haar zuster met strengen blik aanziendle deze duchtijg onder handen te nemen. Mijnheer Twist sloot dan zijn bloemlezing om af zdjn1 aandacht aan het kleine intermezzo te schenken1, zijm ooren spitsende en zijn hooft schuiim! houdende als 'n wraaikzame terrier, die zich grondig voor een zaak intewaaeert, dedt het duurdle noedt laag of hat schip kreeg een zet en Anna Felicitas sUOot, plotse- ling verbl'eekend, haar oogen en werd1 onmid- deliijk het ,Jiuilpelooze hoopje akeligheid", dat niemand het hart had streng te behandelen. Over't algemeen waren. de passagiers in die tweede kajuit vriendelijfcer dan die in de eerste. De eerste was in1 kleine groepjes ver- deeid, die aldbor over alkaar fluisterden, zoo als Anna Rose opmerkte, nadat ze hen her- haaldeflijk had waargenomen, over het touw heen dat' haar van hen scheidde. De tweede kajuit dmaremtegiem vormde tot het eimde toe een igroote gtroep, Slechts hier en daar aan den. rand eenl beetje „uitgerafeld." En dit was het meest zichtbaar, waar de ..Twinklertjes", zooals de jongelui van de tweede kajuit hen familiair aandiuidden, dien omtrek van den cirkel verbraken, door zoo veel met mijnheer Twist te praten. Wat had mijnheer Twist aan hun kant te maken? Hij was eeni rijkaandl die in de eerste kajuit thuls hoorde; doch alle voorschriftcn ton spijt, die den onderlingen omgang der twee klassen verboden onder voorwendsel dat de dver- voile tweedle kajuit licht de een of .andere be- smettiing kon verbreiden verscheen hij niet alleen elken dag, maar zelfs meerdere malen daags op het achterdek. Hii moest de men schen van de boot natuurlijk met grof geld hebben. omgekocht, meenden1 de twcedc-klas- jongeliii, tot aan dbn dag w'aarop mijnheer Twist op die een. of andere manier te kennen gaf, dat hij de jonge dames Twinkler sind's ja ren gekend had, hen in hun nog niet lang vervlogen kinderjaren op zijn toen al volwas sen knieen had laten rijden en speciaal was aangesteld om op deze reis voor hen te zor- gen. Mijnheer Twist liet in't midden wie hem hiertoe had aange^tdd, behalve tegenover de jonge dames Twinkler zelve, en hun deelde hij mede, dat niets meer of minder dian de Voor- zienigheid hem tot hun verzorger had uitver- koren. Ondanks hun toenemenden diruf en opge- wektheid (toenemend naarmate't duikbootge- vaar vender op den achtergrond geraakte) en. hum' evenrear toenemende aeiidng om, hoard vu CHRISTELIJKE PATROONS-VAK- CENTRALE. Dezer dagen had te Amsterdam cen eerste bijeenkomst plaats ter oprichting van een Chr. Patroons-Vakcentrale. Het initiatief daartoe werd genomen door de Chr. Werkgeversvereeniging en de Chr. Middcnstandsvereeniging. Verder werd de vergadering bijgewoond door afgevaardigden van den Chr. Boekdruk- kersbond, Bond van Chr. Manufacturiers, Ned. Prot. Chr. Schippersbond, Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons en Chr. Bond van Rotterdamsche Melkverkoopers. Breedvoerig werd een schema voor een Chr. Vakcentrale besproken. In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op cen gemeen- schappelijk uit te geven blad en op de ver- houding van de vakvereenigingen tot de standsvereenigingen (Chr. Werkgeversveree niging er Chr. Middenstandsverccniging). Aan het einde der vergadering werd geeon- stateerd, dat de afgevaardigden der verschil lende verecnigingen zich in principe voor op richting hadden verklaard. Hiema werd een commissie benoemd om statuten en reglemen- tcn te onhverpen. Deze zullen aan de ver schillende vereenigingen ter behandeling worden toegczonden. Nog werd instemming met dit plan ontva gen van de Vereeniging van Chr. Schoenma- kers en Schoenwinkeliers. PROF. Dr. RITZEMA BOS NAAR AMERIKA. Het is bekend, dlat Amerika zijn grenzen voor onze Nederlandsche boomkweekerijpro- ducten heeft gesloten, omdat de autoriteiten aldaar meenen, dat dit de eenige manier is om Europeesche plantenziekten en schadelijke insecten buiten de landipalen te houden. Voor de tweede maal is een comrfiissie van kwee- kers over zee gestoken om Amerika open te boren, maar 't'lukt nog steeds niet. Per tele- graaf is Prof. Ritzema Bos nu door't Neder landsche comite uitgenoodigd, zoo spoed'ig mogelijk naar Amerika te komen. De regee- ring steunt deze pogingen en zoo zal Prof. Bos 14 Juni a.s. naar Amerika gaan. Van dit bezoek wordt veel verwacht en terecht, want, passagiersboot, teeschietelijk en galant te zijn, 0 -lijk ei waren1 ze op den laatsten dag van de reis nog ■niets meer met de TwinJclertjes „opgeschoten dan den eersten. Niet dat ze onder andere omstandigheden zooveel notit'ie van hen zonden hebben, geno men,. Wel neen Ini hun hlauwe mutsen, die, tot op bun wenkbrauwen getrokken, elk spriet- je haar verborgen, zagen ze er uit als babies. Aan tafel verschenen ze nooit; hun steeds aanwezige voogd, of wat hij dan wezen mocht, voederde nen op dek, met de toewij- ding van een moedervogel voor haar jongen, zocdat niemand, behalve dc twee Duitsche dames die hun hut dcelden, hen nooit zonder die mutsen gezien had. De jongelui schatten hen zoo omstreeks veertion, vijftien1 jaar; in ieder gevaf nog lang niet volwassen; als ze jongens geweest waren zoo in den lummcl-leeftijd. Maar een boot blijtt altijd een boot, en t is merkwaardig wat er al niet voor gckhfden kunnen worden uiitgeh'aald als men zoolang op die beperkte ruimte is aangewezen. Onge- tv,ijfeldl zouden de Twiinklers dan ook niette- gens'taande hun kinderlijkheid, hun onzicht- bare blikken en hun altijd zozo emstige ron de oogen, eer ze New-York bereikten, de voor werpen van1 verscbi'lilendie avances zijn ge weest, als mijhheer Twist hen' niet bewaakt had. In de tweede kajuit reisde er dien keer geen- vrouiwelijk wezen ondler dc veertien, zoo als de jonge mannen elkaar geergerd deden opmericen, behalve dan die tweeling, die er nog te ver onder was en een jonge dame van omstreeks dertig, die't grootste deel van dien dag met haar rug tegen een reddingsboot haar nagels zat te manicuren, ze met rood poeier polijstende tot ze in de zon blonken. Gedurende de eerste twee dlagen, .toen1 de her- innering aan hun' moeder de jongelui nog versch in 't geheugen lag, vermeden ze die jonge dame, omdat ze niet heel fatsoenlijk leek; een reden waarom ze gedurende het overige der reis juist buitengewoon in den smaak scheen te vallen. eooala ds mnaduBXM<| l 1 - U^ilVUU V CU1 HiLigmg J 1 1 )i (Wee* WMfligi.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5