DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN A. FOETUm licmderd drie en Hwmtigwfc© jaargraig MAAJtDAG Jitfi U.7 Abonnementsprijs btj voornitbotaling per S maandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct, p. regel, grootore letters naar plaatsroimta. Brteven franco N.V. Bock- en Handclsdr. v.li, Harms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No, 33. HcofdredaciearTJ. N. AJDEMA. JS KEI Dlrecteor: 6. II. ERIK. Bultenland DE GPSTANID INI OP'PER-SILEZIfi. De „Daily Telegraph" verneemt, dat het mimisterie van iBniitenlandsche Zaken Vrijoag een uitvoerig memorandum aan den Quai d'Orsay heeft gezonden, bevaltendc een bere- deneerd1 an-twoord op de Fransche note van de vorige week, waarin het Fransche stand- punt 1 politick en techn-isch nopens net geheele Silizische probleem werd uiteengezet. Nlaar de „Pol'itisch-Parlementorisdie N-adirichtem" vemeemt vannde de Opper- Slilezische kwestie heden het onderwerp eener bespreking op de rijkskanselarij, schrijft de Tel.-cortr. uit Berlijn. De rijksregeering be- sloot, het vormen- van vrijwilligerskorpsen niette dulden. Mochten zich niettemin vrij- willigers in het volksstemgebied of de aan- grenzende sfcreek aanmel-den, dan zal de rijks regeering ervoor zorg dragen, dait dit geen aanleiding igecft tot incidenten, daar zij het zich tot vaak -heeft gesteld', in de Opper-Si- lezische kwestie elk incident met de gealli- eerdeni te vermiijld'en. De rijksregeering is er van ovariuigdi, dait het Duitsche standpunt, dat het standpunt van nechtvaardigheid is, in deze kwestie zal zegevieren. De meerderheid van het Poolsche Dieet heeft een resolutie betreffende Opper-Silezie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat het Poolsche volk zich loyaal neerlegt bij de volksstemming, welker uitslag de juiste demarcatielijn aangeeft voor het gebied, waar de meerderheid zich voor Polen heeft uitge- sproken. Acte nemend vani de mededeelingen van den minister-presidenl), verklaart het Dieet, dat de geheele Poolsche nat'ie op de Fransche republiek rekent, voor de sitnikite uitvoering van het Verdrag van 'Versailles. Het spreekt •leedwezeni uit over de Itali&ansche elachtof- fers en houdt zich overtuigd), dat de tragische gebeurten-issen geen n ad eel teen inv-loed zul- len hebbeni op de traditioneete Poolsch-Itali- aansche vniendsdbap. Uit Oppeln wordt bcrieht, dat in Zuid-Op per-Silezie talrijke Poolsche troepen- zijn aan- gekomen1, die voocmamelijk om Loslau zijn ge- concentreerd. Zaterdagniacht om vier uur was elke teleto- nische en telegrafische verbindtejg itusschen Btreslaui en het bezebbe gebied in Oppex-Sile- zife verbroicen. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. De wandaden van de Sinn-Feiners werden Zaterdagavond in het noorden van Engeland hlervat. In het district Jarrow branden gelijk- tijdig een dertigtel hooibergen af schrijft de correspondent van „De Gouranit" uit Lon- den. Te middemacht werd aan den oostelij- ken kant van Jarrow een hoofdgasbuis onder een brug o pgeblazen en geheel de sted in het werkere. AMe metaaifabrikanten in Bohemen werkloozenkassen, de daarbit aangesloten zijn voornemens hun arbeiders heden op arbeiders, thans reglementair een ha.ye uit- te zeggec, en een verkorten werirtijd van 32 keermg ontvangen en toch een voile bijdrage bestond uit een electricien, een huieknedht, 'n losse werkman en een slotenmaker. HIET NI'EUWE DUITSCHE KABINIET. De Tel.-oorr. seint uit Berlijn: De ,,Germania" publiceerde Zondagavond —m -0 de volgeode offideuze miediedeelingDe rege- volgena tot dusver mgekomen beriahten 3 per ling der samenstelling van het kabinet kan 11 uur per week in tevoeren. Bij de ongeregoldheden te Cairo zijn binnenkort tegemoet worden gezien. In het bijzonder zal ae portefcuillc van buitenland- sche zaken spoediig worden toegewezen. Het gerucht, dlat oe rijkskanselier dr. Wirth per- soonlijk de leiding van dit departement op zich zou nemien, is geheel ongegrond. PANAMA EN OOSTA RICA. Panama heeft aan een specialen afgezant naar de Vereonigde !Staten en de Zuid-Ame- rikaansche republieken opgedragen om den regeeringen de grenskwestie met Costa Rica uit te ileggen. De „Times"-correspondent meant, dat Panama zal weigeren onmiddel- lijk te handelen zooals Amerika verlangt in zijn noba en om nadere bespreking zal vra- gen1. EEN HUWELIJKS-MAN1IAK. Haroldi Hammond, een twintigjarig Alme- rikaansch' matroos, kan er zich op beroemen, elf vnouwen te beziitten, en- zdfs elf maal ge- huwd te zijn. Hij heeft vrouwen in bijna el-ke -havenstad," in Philadelphia, Hoboken, New York, Midland' Beach, Newport News en Bath Beach. In Nlew York heeft hij-, ongetwij- Mdl wegens de udtgestrektheid van de s-tad, liefst 'drie echigenooten. Een van zijln vrouwen heeft deze week, om niet ver te zoeken redeneni, zich van hem fatten scheiden, een ander heeft hun huwelij-k ongel- dig laten verklaren. iHlammond' zit thana in de gevangenis, on der beschuldiging van vcelwijvedj. Zijn adivo- caat voerde dtezer dagen voor den rechter aan, dat Hammond van goede familde is, en- geen enkele andere veronlschuildiging hieeft aan te voeren dan dat hij „vreeselijk veel plezier heeft gehad." HET EXTERRmGRI ALITEITSRECHr 3IESCHDNDEIN? De Duitsche bladen vernemen uit War- schau, dat de Duitsche zaakgelastigde al- daar aan het Poolsche departement van Bui- tenl-andsche Zaken een scnerpe formeele pro- tesitaote heeft doen toekomen tegen de bewa- king van het Duitsche gezantschaap te War- sdiau, door twee Poolsche recnercheurs, schrijft de Tel.-corr. uit Berlija Deze zijn zelfs zoo ver gegaan, dat zij de portiersvrouw van het gezantschap uitvroe- gen, wanneer de zaakgelastigde uitging, wie hem bezodit, wien hij uitnoodigde, enz. De 'Duitsche note verzoekt de Poolsche regee- ring, alle.maatregelen te nernen tot waarbor- ging van Duitschlands exterritoriale rechiien. Zij1 verzoekt om voldoening voor het gebeur- .w - de, evenals voor het arrcsteeren van een duister gehuld. Op een scheepswerf te Jarrow X)u-itschen- vice-consul en een regeeringscom- sonen gedood en 11 gewond' De „Frackfurter Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat aan den Rijksdag zal wordlen voorg^teld, de wet op het smofckclen van ka- pitaal naar het buiiteniandl nog voor onbe- paalden tijd te verlengcn. - F'iuime maakt, volgens de bladen, ver- schrikkeiijke dagen door-, doondat eenige hondeiden legioensoldaten en fasdsten waar- bdj zich d'e carabinieri van het gamizoen voe- gen, het den burgers ontzettend lastig ma- ken. Reeds 2000 inwoners zijn naar Joego- Slavite getogen1. Graaf Sforza -heeft een1 nota aan d'e ge- al-Geerden voorgesteld, dat Italite bemiddel-mi in de Opper-'Silezische 'kwestie zou optreden. 'Een aamtal loongcschillen in Denemar- ken zijln tot oplossing gebracht; algemeen- wordt erin toegestiemd, dat de loonien thans verlaagid worden, en in Augustus a.s. zullten worden herzien. De landarbedders hebben eveniwel- besloten, in staking te gaan. De Fransch-Turksche wapenstilstandl in Cilicite is dioor de Turkea verbroken. Nlaar de „Lokal Anzeiger" uit Dussel- dorp vemeemt, is er toestemming gegeven tot het houden van het concert der Berlijnsche vereeniging van ond'erwijzera, nadat de Fran sche auitoriieiiten zich ervan overtuigd had- den, dat het concert niets met pol-ilbiek uit- staande had. Duitsche groot-industrieelen achten de ache van Adenauer voor een 9-urigen ar- beidsdag ontijdig. Bij de aardbeving van 18 December 1.1. in China zouden 200.000 slachtoffers te be- treuren en vier groote steden verwoest zijn. is de eerste vier maanden van 't ontdekte een nadhtwach-t drie verdadite pei"- eonen, die op de vlucht sloegen en brandmid- delen aditerlieten. Te Wallsend werd een scheepsbouwwerf in brand gestoken waarbij 2 personen gearresteerd werden. In sommige gedeelten van Yorkshire werdten eveneens hooibergen afgebrand en te Tottenhamhail werd' een opslagplaats van hout in de asch gelegd. In het noorden van Lonen brak Zon- diagmorgen brand uit in een groote schoenfa- briek, die geheel afbrandde. In de Imche sted Cirk werd Zaterdag avond laat op de kade geschoten, waardoor de stoker van een buitenlandsche stoomboot emstig werd gewond. De „Times' deelt mede, dat een lid van de bemanning van het uit Rotterdam afkomstige Nederlandsche s.s. „Hoogetdj'" gewond werd', door een schot uit een militairen troep, welks haltgeroep hij niet gehoord of niet verstaan had. DE STAKING AAN DE A ME RIKA AN- SCHE SCHEEPSWE RIVEN. De arbeiders aan de Amerikaansche scheepswerven, die in staking waren gegaan tegen de \"oongestelde loonsverlagingen heb ben Davis, den minister voor Ar-beidsaange- legenheden, gemachtigd-, om na overleg met de reeders en de Shipping Board de loonsver- miindering voor hen te aanvaardan, die hij re de! ijk acht. GROOTE QNTPLOFFINO. Vrijdiagmidld'ag tegen ten uur was er in! de mimiiiefabriefk in de nabijheid van Glogau (Sdlezie) een' geweldige ontploffing. Eenige hondierden kmitmdjnen zouden in de lucht zijn gevlogen. Daar de ontploffiagen nog steeds voortduren, was het op het oogenblm nog niet mogelijk de pl-aats van het ongeluk te bereiken. Op het oogenbldk zijn er zeven gewonden weggehracht. DE HDUIDING VAN TI9ZA. !De „Pesti Hiriap" publiceert het protocol van den mindsterraad op 7 Juli 1914 gehou- den, waarin een bcslissi-ng werd genomen om- trent d'e nota, die aan Servie zou worden ge- zonden. Tisza verzette zich kradhfig tegen een ultimatum aan Servie, daar een onge- rechtvaardigde militaire interventie Oosten- rijk voor geheel Europa zou onteeren. Tisza nam tijdens den ministerraad viermaal het woord en liet zijn verklaringen in het proto col cpnemen. OOiMMUNI'STlSICHE BRUGGENVER- NIELERS GEARRESTEERD. Volgens een Wolff-bericht uit Munchen1 is het zg. „Sprengkommando" van de -Beier- sche communisten, dat tijdens de jongste on- lusten in Midden-Duitschland de opdracht had door het vemielen der spoorwegibruggen in Augsburg en Rcgensburg het troepm- transport van Munchen naar Mlidden- OurcMhlaod is vediindaren, geamsiMrdi. 'Hat missams, en verwacht medededing, welke maatregelen er zijn genomen tot bestraffing van de schuldigen. GEEN SPOORWEQSTAKINO IN -BELGIe. In d'e algemeene vergadering van de lande- lijke federatie van Belgisch spoorwegperso- neel te Brussel vcrklaarde de secretaris van de federatie, Idlat de bedireiging met staking kan worden opgeheven met het oog op de toegevende houding der regeering. Deze ver- klaring werd met algemeene bijval begroet. »DE AGENDA VAN D'E TWEEDE VOL- KE NBONDSVERG ADE RING1. De voorioopige agenda voor de Tweede Vol- kenbondisvergadering omvat 25 pun-ten, o.a. ■aanvullingen v. 't Volken-bondsvetdrag, regis- tratte van verdragen, de eeonomische blokka- de, de organisatie van H) secretariaat en van1 't Intemationaali -Arbeidsbureau, alsmede de verdeeling der taafc van den Volkenbond over de verschdllende leden. Het voomaamste punt is de oprichting van een intemationaal gerechtshof. Voorts verdient de bespreking der verminderlng van die bewapenir.g de aan- dacht; hierover zal een commissie, die in de vo-lgende maand bijeen zal komea, een rap port 6amenstellen. Voorts komen op de agen da voor de bemoaning van vier pennanente leden van den Volkeniboudsraad, de behande- lmg van nieuwe verzoeken en toetreding en het vaststellen der begxooting over 1920. KORTE BERICHTEN. Te rekenen van 13 dezer zal in Enge land de 'heffing op de waarde van den Duit- schen invoer, die volgens de wet op het in- nen van de schadeloosstelling aan de douane inoet worden 'betaald, 26 percent bedragen inplaats van 50 percent. De inter-geallieerde cootrole-commissie richtte een nota aan de Duitsche regeering om de levering te eischen van luchtschepen, ter schadevergoeding voor de in den zomer van het jaar 1919 vemielde zeven marine- luchtschepen. In den loop van de volgende week zal d!e Beiersche regeering bijeemkomen ter be spreking van de nota van de rijksregeering in zake de ontbinding van' de burgerwachten. De zaak tegen Landru, den Franschen Blauwbaard, die nu al meer dan twee jaar duurt, zal waaischijnlijk in October voor het Hof van Assizer van Seime-et-Oise, wegens een fouten datum in ten der stukken opoieuw worden 'behandield. De voorzitter van het uitvoerend comite van die 3e Internationale te M'oskou, de bols- jewistische volkscommissaxis Ziinowjef heeft als zood-anig ontslag -genomen in verband met tusschen hem en Lenin gerezen meen-ings- verschillBn betreffendie Idle nieuwe poili-tidce richiting van Lenin. Te Praag «tak«n BwAiuzwiri metaalbe- Tijdens jaar zijn 10.000 koelies uit Sumatra terug- KLEEDERMAKEB ALEIflAAR, (LA»6£ST3UT S4, Sisks^s Sires) DEN HAA6. (matlge Pryzen). gezonden, terwijl er in dien tijd slechts 5000 zijn aangekomen. Hodges heeft verklaara, dat het be- stuur van de Engelsche mijnwerkersfederatie bijeen zou worden geroepen, zoodra de eer ste minister de partijai uitnoodigde tot het houden van een conference. Er zal een Canadeesch ver tegen woor- diger te Washington komen. Te Keulen is een Fransche handelska- mer gesticht. Gemeld wordt dat Fiume aan geweld- plegingen van fascisten en legioensoldaten bloot staat. De minister van financial van Honga- rije, Legedus, dringt er op aan, dat het eind- doel van het financieele plan van Oostenrijk en Hongarije de eenheia van den munt- standaard moet zijn voor alle successie- staten. Heden beginnen te Weenen de bespre- kingen omtrent West-Hongarije. Te Tsaritsin, aan de wolga, is plotse- ling de bekende monnik Iliodore weer opge- doken, die destijds zoo'n invloed had aan het hof van den Tsaar. Thans heeft hij zich ter beschikking gesteld van de bolsjewiki. In het bekken van Graz in Stiermaiken- is petroleum en gas aanwezig op eene diepte van 640 M. Men heeft lagen ontdekt van 12 tot 15 M. In Weenen is eene Austro-Ameri kaansche petroleum-Mij. gesticht. Met de ontwapening der BeiersGhe burgerwachten is begonnen. Ook is begonnen met de teruggave van buitgemaakt spoor- wegmateriaai. Hongarije wil West-Hongarije vol- strekt behouden, wil daarvoor een aanzien- lijk deel van de Oostenrijksche oorlogsschul- den overnemen en biedt graan, vee en eeono mische compensatien aan, doch Oostenrijk blijft op de inlijving van West-Hongarije staan. ProYinciaal Nieuws UIT BERGEN. (Vervolg Raadsvergadering.) Na de pauze kwam het voorstel van B. en W. om in de gemeenteboerderij een twee de woning te doen bouwen ter sprake. De heer Bogtman wilde het werk nu niet uitvoeren en den opzichter vragen een plan te maken met 2 woningen aan den voorkant. De heer Hoksbergen ondersteunde dit .voorstel. De heer Baltus betoogde, dat op het oogenblik de werkgelegenheid voor de bouw- vakarbeiders niet zoo schiterend was, dat uitstel gewenscht was. Met het plan kon spr. zich echter ook niet vereenigen. De heer Apeldoom kon zich met dit plan ook niet vereenigen. Spr. was evenwel van meening, dat spoedige uitvoering wel ge wenscht was. De voorzitter vond het gewenscht de be- sprekingen over dit punt te schorsen, tot de opzichter aanwezig was. Volgens een schrijven van Ged. Staten verzocht den minister van arbeid de aan- dacht van den raad ar op te vestigen, dat door hot basluit tot afocheiding van de moeten betalen. Ged. Staten verwijzen naar de circulaire van den minister van 25 Jan., inzake de verlaging der uitkeeringen aan ongehuwden. lij goed toezicht is arbeidsschuwheid, vol gens den minister, onmogelijk. Ingevolge het verzoek van den' minister, verzoeken Ged. Staten- den raad de zaak op- nieuw te bespreken- en- op het afscheidiogsbe- sluit terug te komen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. op het standpunt blijven staan, dat aan degene die zonder werk komt, werk vensohaft moet worden. Zij willem daartoe medewerken, doch wenschen op het genomen besluit niet terug te komen. De heer Apeldoom1 wees er op, dat reeds de onmogelijkheid was gebleken om aan de vakmenschen productief werk te verschaffen en was van meening, dat de gemeente blijk diende te geven te waardleeren, dat de arbei ders er naar streven zelve, door aansluiiting bij de werkloozenkassen een deel van de zorg voor de werkloosheid op zich te nemen. Daar- om was het z.i. gewenscht om bij te werkstel- ling van werkloozen de ui et-aangesloten en een lager loon uit te keeren om op deze wijze drang uit te oefenen, dat ook zij zich aanslui- tee. De heer Baltus had het van den begine af betneurt, dat tot afscheiding was besloten. Spr. vond het jammer, dat B. en W. ook nu nog niet van 6tandpunt veranderd waren. De gemeente heeft van het besluit tot afscheiding eerder nadeel dan voordeel gehad. De weric- verschaffin-g kostte reeds duizenden-. De voorzitter zeide dat waarschijnlijk slechts een 1200 was uitgegeven voor werk, dat anders niet zou zijn uitgevoefd. Voor die 1200 heeft de gemeente nog werk gekregen. De heer Baltus meende, dat zoo noodig met het productief werkversehaffen kon worden voorgegaan. Spr. betreurde het, dat B. en W. ook na de aaodrang van bovenaf, hun standpunt niet wijzigden. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. de raad niet wenschten te beinfluenceeren. De raad heeft de beslissing. De heer Bosnian stelde voor op het schrij ven te awtwoorden, dat men van bovenaf maar een algemeene verpttchta regeling voor de gemeenten moest maken. De heer Baltus wilde op het besluit terug- komen en de regeering verzoeken de aanslui- ting voor alle gemeenten verpl-ichtend' te stel- len. De heer Apeldoom weer er op, dat de tee- stand nu zoo is, dat een Berger arbeider, die naar een andere gemeente gaa-t en werkloos wordt, dan wel een hoogere uitkeering uit de kassen ontvangt. Spr. vond deze toestand on- gewenscht. De heer Baltus: Het besluit om niet aange sloten te blijven-, was van die beginne af tout De heer Apeldoom: Aanvankelijk dach- ten wij, dlat de aansluiting de gemeente zoo- veel zou kosten. Spr. was thans tot die conclu- sde gekomen, dat het omgekeerde het geval is. Ook om dat men met productief werk maar een deel kan helpen. De' voorzitter wilde overeenkomstig het voorstel Bogtman besluiten. De heer Hoksbergen merkte op, dat de ge meente dan haar vrijheidl kwijt was en dan niets meer -te beslissen had'. Spr. sluit liever weer vrijwillig aan dan gedwongen. De meeste gemeenten zijn bij het fondls aangeslo ten. Bergen en enkele kleinere gemeenten miaken een uitzondering. Spr. kan met ontken- nen, dat de kleine gemeenten evantueele frau- de beter kunnen bekij'ken. De heer Baltus: In Bergen is dit zeker wel mogelijk. - i De heer ApeldoomDe bonden zorgen er zelf voor, dat het knoeien- wordt tegengegaan, door de kwaadwilligen te rooyeeren. Spreker dirong op stemming aan. De heer Hoksbergen meendle, dat de zaak nog aangehouden kon worden, opdat B. en W in een volgende vergadering met andere voor- stellen kwamen1. De heeren Bogtman en Oldenburg ver- klaarden zich voor aanhouding. De heer Apeldoom was daar tegen. De zaak was van \66i en achter bekeken. Spr. handhaafde zijn voorstel, om weder tot aansluiting te besluiten. Hier voor stem-den de heeren Apeldoom en Baltus. Voor aanhouding stemden de heeren Hoks bergen, Bogtman, Swaan en Oldenburg. De heer Bamaart, alsmede de gemeente- opzichter kwamen ter vergadering. Een langdurige discussie tusschen dte heer Apeldoom en de heer Roggeveen volgde hier- op over de verbouwing van1 de boerderij. De opzichter had de 2e woning achter ge- projecteerd om de meeste ruimte voor net bergen van de wagens te behouden. Deze projectie was bovendien veel goedkoo- per, dan twee woningen aan de voorzijde. De betreffende arbeider woonde bovendien liever aditer. De heer Apeldoom betoogde, dat de boer derij voor verbouwing aan de voorzijde was aangewezen. De woningen- komen dan beide op de zon- zijdie. Het gdieel krijlgt een- beter aanzien en meerdere ruimte behoefde niet verloren te gaan, wanneer men de woning even groot j hield als de achter geprojecteerde. De opzichter stelde nog in het lidht, dat em verbouwing aan die voorzijde aanraetrke- lijk meer zou kosten. De heer Apeldoom nam aan dat de koetan 1 Lets hooger zouden zijn, ma ax feleef ook daa I voor zijn plan. Beide heeren- verdedigden uit voerig hun zienswijze. Geen van hem gaf karnp. De heer Bogtman wilde het plan aanhou- den en onderzoeken of het plan anders ge- maakt kan worden. -De opzichter oordJeelde dit zeer on ge wenscht. Het gemeentebesdrijf had de ruimte noodig en spr. noemde een paar aannemers. die met het oog op hun werkzaamheden, het werk gaarae zouden uitvoeren. De heer Bogtman wlid dan voorloopig ds werkzaamheden van het bedirijf uitvoeren. De opzichter oordeeldie ook dit onge- wenscht. De heer Apeldoom' wilde het werk uitvoe ren, wanneer de teekening wordt gewijzigd Besloten werd de opzichter uit te noodi- gen een ander plan te maken met begrooting van kosten. Tegen- aanhouding stemden heeren Baltus, Bamaart en Oldenburg. De voorzitter deed hlerop de volgende mededeelingen: le dat de overdracht van-de grond van den heer Peeck adhter de' woningen van de hee ren Nenstiel, Baretta, enz., had plaats gehad; dat voor den bouw van het wijklokaal de le, 2e en 3e tennijn groot 11090 was uitbe- dito van de Uloscfaool groot 20.000. Over eenige dagen zou de uitbetaling van1 de 4e tennijn plaate hebben: dat de laatste tennijn van die gemeente-wo- ningen aan den Koogerdijk door het rijk zal worden terugbetaald1; d'at de gemeentewoningen aan do Zuider- geest met sucoes zijn bepleisterlci Het geld daarvoor is reeds uitbetaald; moet worden voor gefiegd ■gsfcraat en ver- achter den heer dat de kabel, die de electrificatie van het zal worden langs de Olc der langs den Nieuwland. De provinrie ging aceoord met de gevraag- de schadevergoeding van 1000.voor be- sdiadiging van den weg. Hierdoor is het niet noodig om de Karel de Grootelaan en Dorpastraat te beschadi- dat de provinde de weg naar SchoorL waarin de pijpen voor de waterieiding gelegd worden, een jaar in ondeihoud zal nemen; dat van geen der oudfers vier kinderen de Handefescholen te Alkmaar bezoeken, hat verschuldigde schoolgeld was on-tvangen'; dat de woning voor de concierge van het wijkgebouw voor 6 per week aan de pas be- noemde onderwijzer verhuurd was; dat aan de aannemer van de school het ma ken van 30 schoolbanken voor de sewn van 1466 was opgedragen. Deze banken moes- ten volgens voorschrift van den scfaoolopzie- ner gemaakt worden en waren per stuk maar f 4 duurder, dan de in dlen handel zijnde Amerikaansche banken; dat de verbouwing aan het tijdelijk school- lokaal 275 had gdcast; dat de aannemer van de Ulosdhool volgens het bestek meende te kunnen volstaan met raamsluitingen van goedkooper constmctie dan de architect de heer Wildeboer verlang- de. De meerdere kosten bedragen 500. Met het oog op de urgentie hadden B. en W., om- dat zij overtuigd waren-, dat ook de raad de betere sluitingen verlangde, de 500 maar gevoteerd; dat aan- den heer Botmam te Haarlem de levering van drie sdioolbordep voor de som van 390 was opgedragen. De schoolc ner had zich met deze opdracht1 dat het plan' van den bouw van den winkd voor den heer Hopman op de plaats van de vroegere smidse van den heer Hoebe, aan de provinciate adviescommissie was gezonden. met het verzoek daarover rapport uit te bren- gen. Een van de leden dezer commissie zal deze dagen de plaats in oogenschouw komen nemen; dat ae plannen voor twee andere huizen, waarover geschil was, waren gewijzigd, om- dat zij vreesden, dat de tijd- voor het verkrifi- gen van de rijkspremie zou verloopen. Deze plannen waren nu door 8. en W. goedge- keurd; dat aan mej. Verwey ziekteverio! was ver- leend. Buiten bezwaar van de gemeentekas, was in haar plaats mevrouw Strubbe be- noemd; dat de verlichting van het Smalle Pad, zal geschiedem wanneer de kabel in het park ge legd is; d'at de heer Schouten aan de Nesdijk een schadevergoeding vraagt van 50.n.l. voor twee jaar 25 per jaar, wegens bescha- diging van zijn grasgewas dOor de vuilnis- wagens. B. en W. meenden daarop niet te moeten ingaan dat de huurder van de tolgaarderswoning het huisje niet wilde huren, wanneer het boet- je er niet bij was, wanneer B. en W. het boet- je voor f 100 hadden aangekocht. B. en W. steldOn hierop voor om twee tuin- tjes achter de woning van den heer Baretta te verhuren voor 10 en 15 per stuk en per jaar en daar een hek te laten maken van 165. Op een vraag van den heer Bogtman ver klaarde de voorzitter, dat de gemeente altijd over de tuintjes kan beschiken. De tuintjes zijn 132 vierkante Meter en 178,5 vierkante Me ter groot. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd aan- de wijkzuster 4 weksn verlof te verleenen en aan mej. de Vries ate plaatswervangstar f 100.tee te kennen. Voor het ophalan van de geldan van het tclclici

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1