BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in bet OeroeentebUd van Alk- maar No. 739 is opgenomen hun besluit van 13 Mei 1.1. omtrenr het VERKRIJOBAAR STELLEN VAN IJS UIT DE GEMEENTELIJKE IJSFABRIEK. Welk besluit, heden afgekondigd, gedu- rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen to taling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 24 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. van de rechtspositie der ambtenaren, als- mede het daarop door den voorzitter gege- ven antwoord, bevattende het verzoek aan den heer Dresselhuys om met zijn voorstel te willen wachten, totdat over ongeveer veer- tien dagen de voorzitter de regeling van werkzaamheden tot aan het zomerreces, zal kenbaar hebben gemaakt, dat uit deze mede- deeling van den voorzitter niet met stellig- heid mag worden afgeleid, dat het wetsont- werp alsdan aan de agenda zal worden toe- gevoegd. Het Hoofdbestuur verzoekt de Kamer dus te willen bevorderen, dat bedoeld wetsont- werp op de eerstvolgende agenda zal wor den geplaatst. HET ONGELUK IN DEN DIERENTUIN. Het ho! te 's»Gr»venhage heeft gisteren uit. spraak gcdaan in do zaak, die het gevolg was van het ongeluk bij den berenkuil in den Ilaag. •chen Dierentuin. Men zal zich herinneren, dat in 1915 een kinderjuffrouw, die op een o! an. dere wijze onder het bereik van de beren was gekomen, door een hunner een arm werd afge« rukt. De rechtbank had den Dierentuin veroor. deeld tot schadevergoeding, op te maken bij ataat, op grond dat de kooi onvoldoende ver- zekerd was geweest. SCHIJNDOODPISTOLEN EN -REVOLVERS. Eenigen tijd geleden werd de aandacht van den minister van justitie gevestigd op den mogelijken invoer hier te lande van z.g.n. schijndoodpistolen en schijndoodrevol- vers. Deze voorwerpen, vuurwapenen in den zin der Vuurwapenwet 1919, met de daarbij tohoorende patronen zouden het voordeel hebben, dat 'aan getroffen personen geen blijvend letsel worat toegebracht, doch de getroffene gedurende ongeveer tien minuten buiten staat wordt gesteld te handelen. Door het schot wprdt de getroffene n.l. over- strooma met een wolk van gas, welke door aanta^ting van de oogen het zien onmogelijk maakt, voorts op de ademhalingsorganen werkt en tevens een sterk angstgevoel gedu rende den werkingstijd kan doen optreden. De minister acht het bevorderen van de aanwezigheid en het gebruik hier te lande van deze revolvers en patronen niet onbe- denkelijk, mede omdat die voorwerpen wel in hoofdzaak zullen worden aangewend voor verboden doeleinden en kwaadwilligen daarin een gemakkelijk middel hebben, hun doel te bereiken door bijv. bij beroovingen, enz. hun slachtoffer tijdelijk weerloos te maken, terwijl zij mogelijk voor blijvende ge- volgen en een gestrenge straf, waartoe het gebruik van gewone vuurwapenen zou kun- nen leiden, niet beangst behoeven te zijn. De minister heeft thans aan de commissa- rissen der Koningin te kennen gegeven, dat het afgeven van consenten voor den invoer van schijndoodpistolen en -patronen onge- wenscht wordt geacht, er tevens de aandacht op vestigende, dat becLoelde vuurwapenen en patronen wel te onderpcheiden zijn van de z.g.n: hondenpistolen en knalkurkpistolen, die een z.g.n. knalkurk tot ontploffing bren- gen, welke ontploffing slechts geluid ver- wekt. Het schijnt toch te zijn voorgekomen, dat onder de benaming honden- of knalkurk pistolen ook bedoelde schijndoodpistolen werden ingevoerd of verkocht. Voorts heeft de minister er op gewezen, dat het hem ter voorkoming van het in om- loop brengen van die pistolen, enz., ge- wenscht voorkomt, dat alle door de hoofden van plaatselijke politie af te geven machti- gingen tot het voorhanden hebben van vuur wapenen slechts worden verleend onder de beperking, dat zij niet gelden voor die z.g. schijndoodpistolen en -revolvers. VALSCHE MiUNT. De politie uit Hlelmiood" en Mierlo heeft te Mierlb, bij Eindhoven, twee personen gearres- teerd, verdacht van vervaardiging en uitgifte van valsche munt Er werden valsche rijk&- daalders, vormen en grondstoffen voor het maken van valsch geld in beslag genomen. Een1 der gearresteerden werdi indertijd te Luik tot 10 jaren gevangenisstraf, wegens het maken van valsch geld veroordeeld. Ook wordt hij verdacht vroeger te Rotterdam, val sche broodbons te hebben vervaardigd. De politie schijnt hier de hand op een gevaarlijk persoon gelegd te hebben. Het valsche geid was vrij goed nagemaakt. AANGEHOUDEN. In verband met de onlangs gepleegde in- braak bij het Deventer Dagblad, waarbij on geveer 1000 werd ontvreemd, heeft de po litie aangehouden A. v. d. M. en G. M. S., beide Rotterdammers en oude bekenden van de politie. Van der M. zat reeds in voor- loopige liechtenis te Dordrecht wegens een te Gorcum gepleegde inbraak. Op G. M. S., die bij zijn arrestatie te Rotterdam een revolver wegwierp, werden inbrekerswerktuigen ge vonden. JONGEN OVERREDEN. Op den straatweg bij Abcoude werd gis- termiddag een fietsende jongen door een au- tomobiel aangereden. Ernstig gewond werd hij met hetzelfde voertuig naar Amsterdam overgebracht, doch overleed reeds onderweg aan de bekomen verwondingen. BRANDWONDEN. Terwijl de machinist M. van de R. T. M. Zondagmorgen 4 ure bezig was stoom te maken voor den dienst 4.30 van Burgh naar Rotterdam, sprong de vuurbak uiteen, waar door M. zooaanig door den ontsnappenden stoom en stukken vuur aan't onderlichaam amen en aangezicht getroffen verd, da! hij bedekt met vreeeelijke brandwondeti on- middellijk per auto naar bet ztekenbui* te Noordgouwe is vervoerd. D« stoker bekwam slechts lichte brandwonden in 't gelaat, doordat bij zich voor de machine beyond. De loonkwestie in de venen is thans in alle kolonien opgelost. Vrijdag kwam de over- eenstemming te Emmer-Compascum en Nieuw-Weerdinge tot stand. De baggerma- chines worden nu met spoed naar het veld gebracht. Thans wordt 75 pet van 1920 be- taald. INBRAAK. Te Leimuiden is ingebroken in de consisto- riekamer der Geref. kerk, waar ongeveer 200 ontvreemd is. Ook is ingebroken bij den burgemeester, den heer Th. C. C. Nina- ber, die tijdelijk afwezig is, zoodat nog niet kon worden vastgestela, wat daar is gesto- len. WEER OP VRIJE VOETEN. E>e varensgezellen D. C. de Or. te IJmui- den en C. Pr. te Velseroord, die aangehouden zijn als verdacht van het wegbregen van een schip, zijn weer op vrije voeten gesteld. HEVIGE BRAND. EEN PRETTIGE PARTIJ. Uit de aideeling Rotterdam der Communis- tische Partij zijn onlangs eenige leden zon der vorm van prooes geroyeerd'. Op een goe- den dag kregen ze van den secretaris een vriendschappelijk brief je thuis, waaria ze nog a's W(aarde K(ameraad) worden. aange- Sproken, doch dat hun te gelijkerbjd mededee ling doet, dat ze van de ledenlijst zijn afge- voerd en in Amsterdam in hooger beroep kun- nen gaan. Redenen, voor het uitreiken van het roode paspoort worden niet gegeven, doch in voorconferenties met vertrouwde partijgenoo- ten, in vergaderingen van de afdeeluxg en van den Revolutionair Socialistischen Vron- wenibond is over de gronden voor de ex-com- xnunisatie ampel en niet altijd even bed'aard gediscussieerd. Daar bleek, dat er een com munist de woestijn was ingestuurd, wijl hij 's nachts met een recherCheur zou gewandeld hebben, een ander wreef men als doodzonde aan, dat hij een politie-agent in zijn familie had, een derde had men met een burgerlijk journalist gezien, terwijl hij 'bovendien op een bank had zitten lachen met een reeds vroeger geroyeerden „kameraad'". De kroon spande echter het geval van een juffrouw, die er uit was gezet, wijl een vrouwelijk bestuurslid1, bij haar op visite, het „gevoel had gekregen" in een spionnage-nest to zijn verzeild. Dit idee was bij haar gewekt door een mijnheer,' een mede-gast, die v6or ztch keek als het vrou welijk bestuurslid het oog op hem richtte en die steelsgewijze het bestuursllid aangluurde als haar oogen in een andere richting gin- gen. Dat dergelijke dwaasheden. bij een deel der leden ontst'cnuning hebben gewekt tegen! de bestuurders, waarvan er tr^uwens ook reeds een paar in ongenade moeten zijn gevallen, is begrijpelijk. In bovengenoemde vergaderin gen is die ontstemming niet zuinig tot uiting gekomen. KORTE BERICHTEN1. De Rijksmiddelen hebben in April 1921 ruim 3 millioen meer opgebradht dan in April 1920. Verschenen is de Mem. v. Antwoord (Tweede Kamer) inzake het wetsontwerp-De Geer betreffende te zwarem: gemeentelijken belastingdruk. De Hanidelsvereeniging Amsterdam" zal over 1920 een slotdividend van 30 pet. uitkeeren en haar kapitaal van 20 tot 30 mil lioen veriioogen. De president van le Javasche Bank de heer Zeilinga is weder naar Indie vertrok- ken. Op ongeveer 25 c.M. in het zwarte veen, onder ae bonkaarde, werd te Erica door Harm Bijlsma bij het turfgraven een nage- noeg geheel gaaf menschen.ijk gevonden, waarschijnlijk van een man. De beenderen er in waren vergaan. Het vie wae door het lij! M he! veen gelooto. i Te Xintelo. gem, Aalten, is gisteren de landbouwer B. G. door het op hoi slaan van zijn paard onder zijn zwaar bevrachte wagen geraakt en zoo ernstig verwond, dat hij aan de gevolgea is overleden, Het voorstel tot liquidatie van die N.V. Hotel „Atlanta" te Amsterdam is ingetrok- ken. ProTinciaal Nieuws UIT NOORDSOHARWOUDE. Vrijdagavond trad in Concordia op, het Tweede Kamerlid de heer Duijs, daartoe uit- genoodigd door de aid. Langendijk van die S. D. A. P. Het aantal bezoekers was vrij tal- rijk. De voorzitter bracht bij de opening in herinnering het min of meer spottend be richt in „de Langendijker", toen de vorige maand wegens ongesteldheid de vergadermg niet kon doorgaan en gaf hierna het woord aan den spreker. De heer Duijs begon met er op te wijzen, dat die S. D. A. P. geen partij van bolsjewisr me is, doch een partij waar in getracht wordt langs organisatorischeu weg te komen tot op- hefting van het kapitalistisclie stelsel. Wel loopea in de partij evenals in elke andere de persoonlijke mceninigen over versohillende punten uiteen, doch over dit punt zijn alien het eens. Spreker wees verder op den oorlog en zijn gevolgen en merkte op dat dit een: lichtpunt kan hebben gebracht, u.l. dit, dat de oogen van een massa menschen daardoor zijn open aan. Dit is zeker, dat het kapitalistische stelsel op het oogentolik bezig is, zich te over- leven. Het kindje dat na het einde van h<*t feodale stelsel vanaf 1789 is begonnen te groeien, ligt nu op het sterfbed, om plaits te maken voor een nieuw kindje: het Sosialisme. Er wordt meermalen gezegd, dat wij het op de k'leinbedrijven voorzien hebben, doch zijn het niet de grootbedrijven, is het niet de trust- vorming die de kleine bedrijvea naar den kel- der helpen. Wij willen de menschen het socialisme brengen. wordt meermalen gezegd, doch net socialisme kunnen wij niet brengen dat moot groeien. Staan ,wij tegenover het Christendom? Men verwijt ons dat Christendom en Soci alisme niet samen'kan gaan; ik zou echter willen, dat de Christelijke kerk aan onze zijde brengen, wordt meermalen gezegd, doch het staat. aldus spreker. Zelf ben ik Christelijk opgevoed, doch heb in het Socialisme meer Christendom gevonden, dan ik in de Christe lijke kerk geleerd heb. Spreker toonide verder die verschillende mis- bruiken van het kapitalisme, door alles ah koopbaar te beschouwen. Zelfs de beschaving is met geld te koop Onze strijd wordt vele malen beoondeeld als zou het een strijd zijn, uitsluitend voor stoffe- lijke verbeteringen. Die echter met onze strijd bekend is, weet beter. Onze strijd gaat niet alleen voor de stoffelijke doch ook voor de zedclijke verbetering Onzen strijd voeren we met de macht van de organisatie, doch niet met de wapenen, zooals het kapitalisme dat doet, z.g.n. voor de eer van. het vader- land, of om de zelfstandigheid daarvan. We zoeken niet onze kracht in burgerwach- ten of ander wapengeweld, doch in het geor- ganiseerd optreden. Hoe machtiger de organisatie is, hoe spoe- diger het kapitalistisch stelsel omgaat in het Socialisme als economisch en maatsdiappelijk stelsel. N'a de pauze wees spreker op het in deze maatschappij algemeen voorkomende verschijnsel dat de bouwers in de kleinste hui- zen wonen, de linnenwever de slechtste klce- ren draagt, enz. De winst staat bij het kapi taal voorop, niet de mensch. De arbeider wordt gebruikt, zoolang zijn kracht kan die- nen; daama is hij overgeleverd1 aan de bedee- ling of iets dergelijks. Er moet een emstige drang komen, wil het kapitalisme verbetering brengen. Dat hebben de beruchte, of be- roemde Novemberdagen bewezen. Er is toen voldoende bewezen, dat het hen niet gaat om het recht doch om de macht, doch tevens dat ge alleen niets zijt, doch tesamen, ten slotte alles kunt bereiken. Ik zie nog de angst die volgde op de vuistslag van Troelstra, wat voelde minister Ruys die zich nu sterk waant achter zijn burgerwacht, zich toen klein. Troelstra had zich echter vergist Hij heeft dit in de Kamer ruiterlijk erkend. Hij had verwacht, dat de oorlog de menschen meer wakker gemaakt had. Spreker ging verder na, hoe voor het Staats- pensioen steeds een felle strijd moest wor den gestreden, doch na November 1918 men alles wilde doen hoe men verder nadat Troelstra erkende zich vergist te hebben, van verschillende gedane toezeggingen terug- kwang ja nadien sommige toestanden slech- ter zijn geworden als ooit te voren. De vuist van Troelstra heeft echter dit voordeel gehad dat het Staatspensioen van 2 op 3 en de leeftijdi van 70 op 65 jaar kwam. Nog twee zulke vuistslagen en het pensioen is van kind af verzekerd. Daama wees spreker op de verwoestingen die de oorlog der kapitalisten heeft aange- richt, de zware lasten, die ook in ons land van dien oorlog het gevolg zijn en de ver- keerde plaatsen, waar men voor die lasten dekking zoekt. (Applaus). Men wenschte dit niet te halen bij hen die gedurende den oorlog hun totaal vermogen van 7000 tot 11000 millioen toen verhoogd zagen, doch jaarlijks gedurende 21 jaar moet daarvoor 97V2 millioen gulden worden opge- bradit, waardOor vrijwel alle socialistisdie wetgeving noodwending zal komen stop te staan. De staatsschuld is gedurende den oor log gestagen van 1200 tot 2500 millioen, dus meer dan verdubbeld. Met een daverend ap plaus besloot spreker hiema zijn! rede, die van begin tot het einde in alle stilte, af en toe door applaus onderf>roken, gevolgd werd. De voorzitter sloot met een woord van dank de vergadering. UIT BERGEN. DIJKGRAAF SCHAGERWAARD. pe heer P. Raap te Harencarspel is herko- zen tot dijkgraaf van den polder Schager- waard. UIT HEER«HUGOWAARD. UIT HOORN. Zondag heeft de Noord-Hollandsche Schietbond een algemeene vergadering ge- houden in een der zalen van hotel du Com merce te Amsterdam Uit het verslag van den penningmeester, de heer Alb. J. Bos te Overveen, bleek dat er een batig saldo in kas was van 79.90. De bestuursverkiezing werd om verschil lende redenen uitgesteld tot de volgende algemeene vergadering, die gehouden zal worden tijdens den wedstrijd op geweer, die werd vastgesteld op 9 en 10 Juli te Hoorn. Deze waistrijd zal bestaan in korps, perso- neele lste en 2de klas schutters en vrije baanwedstrijd. Een commissie werd benoemd, die verier het programma zal uitwerken. UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagmiddag voltalhg. Van den inspecteur voor het lager onder- wijs was bericnt mgekomen dat het besluit om de aanvang der schooltijden op 9 uur te brengen was goedgekeurd. Goedgekeurd was terug het besluit tot het plaatsen van een leening op aandeelen. Ingekomen was het verslag van de Han- delswinteravondschool te Schagen. Bericht was ingekomen dat het bouwvoor- schot per woning 1110.90 is. De voorzitter deelde mede dat op 1200 gerekend was. Het mindere komt voor reke- ning der gemeente. Ingekomen was de rekening en het verslag van de Gezondheidscommissie waaruit een saldo bleek van 307.77. Van de vereeniging van Burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen was be richt ingekomen dat de kosten voor bijzonder politiemaatregelen 3 cent per inwoner zijn of voor deze gemeente 105.8014. De voorzitter deelde mede, dat dit het vo- rig jaar 114 cent was, doch toen veel later met de bewaking begonnen was. Ter tafel kwam de rekening van't levens- middelenbedrij f over 1920, met een nadeelig saldo van 1075.34. Als gevolg van de opmerking van den heer de Vries in de vorige vergadering was van het gemeentebestuur van Warmenhuizen bericht ingekomen betreffende het nog niet verlagen van den gasprijs. Er werd in dat schrijven gezeg, ddt in ver- gelijking met de kostprijs van de kolen de isprijs op 1 Januari 1920 zeker 30 ct. per 3 had moeten zijn, dat het waar was dat eledrs een goedkoopere prijs per meter ge- vraagd wordt, doch dat dan ook het behalte van het gas minder was. In Amsterdam b.v. is de colorische waar- de 42, tegen hier 53 a 54. Gehoopt werd dat na deze uiteenzettin zal blijken, dat de raad van Harenkarspe! het vertrouwen in het beheer der gasfabriek behouden heeft. De voorzitter deelde mede, dat er na deze inzage geen kwestie van wantrouwen mag bestaan. De heer de Vries: Als het op technische gronden wordt bestreden is er niet veel te gen te zeggen. Ik ben geen technicus. Toch is het opmerkelijk dat de stijging van de ko- lenprijzen wel, en een daling van de kolen- priizeu niet van invloed is op den gasprijs. De voorzitter: Daarvoor worden de oor- zaken opgegeven. Dat uw zegsman geschet- terd heeft, staat vast. De heer de Vries: De kwaliteit kan ik niet beoordeelen, doch van de winter wilde het gas zelfs zeer slecht branden. De voorzitter merkte op dat ook veelal lampen en stellen daarvan de oorzaak zijn. Uit het verslag van het gasbedrijf bleek, dat de winst voor Warmenhuizen 1061.63 was en aan Harenkarspel 596.56 wordt uitgekeerd. Van de accountant die bela3t was met het onderzoek in hoeverre het mogelijk is om de overeenkomst met Warmenhuizen zoodanig te wijzigen, dat ook electrisch in de gemeen te mag worden geleverd was heden een rap port ingekomen dat, omdat er nog geen tijd voor inzage geweest was, tot de volgende vergadering werd aangehouden. Ingekomen was het verslag van den toe- stand der gemeente waaruit verschillende punten werden voorgelezen. Er bleek o.m. dat het aantal zielen 2985 is, het aantal kiezers 1386, 1373 en 1807 en de totaalkosten voor het onderwijs geweest zijn 32948.80. In verband met een van Ged. Statij inge komen schrijven, zal in de volgende vergade ring een voorstel tot instructiewijziging voor gemeente-ambtenaren en verloskundige aan de orde komen. Inzake de plannen tot aansluiting bij het waterleidingbedrijf was te Dirkshorn en Tuitjenhorn een vergadering gehouden, waarbij bleek dat er vooral te Dirkshorn veel voor gevoeld wordt. De voorzitter pleitte op verschillende gronden voor aansluiting en bracht daarbij zoowel na- als voordeelen naar voren. Ook de heeren de Vries en Francis lieten zich als voorstanders uit, terwijl de heer Bakker mededeelde er na de uiteenzetting van den voorzitter niets tegen te kunnen zeggen. De heer Dekker vond het jammer dat te Waarland geen vergadering heeft plaats ge had, al was het alleen maar geweest een verklaring van den voorzitter. De menschen schijnen er daar weinig voor te gevoelen, zoodat het wel noodig is om eenige uiteenzetting te geven. De voorzitter deelde mede, dat de inspec teur geen tijd meer had. Ik zal, zeide de voorzitter. echter nog een poging doen en zoo deze niot slaagt zal ill het zelf op me named- De hear Franrfa vroeg welke richting de hoofdbuis uitgaat. De voorzitter deelde mede da! de hoofd buis door Kalverdijk gaat. De aansluiting gescneidt echter in de ge- heele bebouwde kom. ook door Kerkbuurt. De buis gaat verder door de Laanweg, met eer: zijtak door Waarland en 't Veldt naar Zijdewind. De aansluiting kan er binnen 1 jaar zijn. De heer Francis was er van "overtuigd dat de kosten voor verschillende menschen moeielijk zullen zijn, doch de voordeelen we- gen ruimschoots tegen de nadeelen op. De raad staat voor een belangrijke beslis- sing, doch alleen uit hygienisch oogpunt moet men er reeds voor zijn, De heer Bakker sloot zich daarbij volko- men aan. De voorzitter, besprekende de maatregelen die tegen onwilligen zullen moeten worden genomen, was van oordeel, dat onbewoonr baarverklaring zal moeten volgen, als in een woning geen waterleiding komt. Daama sprak de raad met algemeene stemmen zich in beginsel voor de waterlei ding uit.. Officieus was van het R. K. kerkbestuur te Tuitjenhorn een verzoek ingekomen en ook was er een adres van de ingezetenen om aansluiting van 'n bijzondere school aldaar. Ook in het Waarland was sprake van een verzoek om de openbare school over te nemen. Het zal noodig zijn om te Kerkbuurt 2 lokalen, te Waarland 2 lokalen en te Dirks horn 1 lokaal bij te bouwen. Het Rijk vergoed 25 pet. voor de aanbouw als het een openbare school geldt en deze in elk geval tot einde 1923 openbare school bliift. bit geldt dus dan alleen voor de school te Dirkshorn. B. en W. hebben een bezoek gebracht bij den inspecteur om een en ander te bespre- ken en ook om een bespreking te houden be treffende het vervolg-onderwijs. Daarbij bleek tevens dat de commissie niet uit 7 personen doch uit 5 of 10 moet be staan. Het laatste kwam B. en W. in dit ge val het beste voor. Als gevolg van de besprekingen stelden B. en w. voor, de school te Dirkshorn aan te bouwen. De gemeente heeft daar nu reeds recht op 4 onderwijskrachten, terwijl er mo- mentee! 3 zijn. De aanbouw te Kerkbuurt en Waarland was even noodzakelijk, doch omdat daar voor geen 25 pet. vergoed wordt was het be ter af te wachten, tot de overdracht voor elkaar staat. De noodige spoed moet voor de school te Dirkshorn worden gemaakt omdat de bepaling tot 25 pet. slechts gedu rende 1921 geldig is. Ook ten opzichte van het vervolgonder- wijs zal dit voor jongens en meisjes anders eregeld moeten worden dan dit tot heden et geval was. De heer de Vries.vroeg of het met het oog op de 25 pet. nief mogelijk was om de over- name nog een paar jaar uit te stellen. De openbare school heeft al zoo lang haar plicht gedaan, dat twee jaar 1 anger geen kwaad zal doen, 25 pet. vergoeding voor 4 lokalen zal niet onbelangrijk zijn. De voorzitter geloofde niet dat dit te be reiken zal zijn. De besturen zullen zoo lang niet willen wachten. Bovendien, officieus staat de ovemame reeds vast en zou het dus konkelen zijn. De heer de Groot zou een zoodanige han- deling niet fair achten. De heer de Vries merkte op, dat aan de bepalingen van de* wet voldaan wordt. Het was zeker wel de moeite van het on derzoek waard. Na verdere bespreking werd besloten een onderzoek in die richting in te stellen. Besloten werd tot verbouw van de school te Dirkshorn over te gaan. Als leden in de scnoolcommissie werden bij acclamatie benoemd de heer Blad, mevr BlankendaalSlijkerman en L. Suiker, de heer v. d. Laan, mevr. SchoorlWaijboer en J. Koomen; de heer Smeets, mevr. Nieuw- boer—Blankendaal en G. Jonker en A. Kistenmaker. Daarna sluiting. Jlarktbericbteii PURMEREND, 24 Mei. Aanvoer en prij- zen van heden: 17 stapels fabriekskaas 72 per 50 K.G.; met rijksmerk 73; 50 stapels boerenkaas 71; met rijksmerk 77; 2 stapels commis- siekaas met rijksmerk 80; 7 stapels Goud- sche kaas 65; 1037 K.G. boter 2.50 2.65; 210 vette runderen 1.602 per K.G.; 596 melk- en geldekoeien if 350-- 750; 17 stieren; 41 paarden 200550 120 vette kalveren 1.701.90; 954 nuchtere kalveren 2070; 365 vette varkens 0.961.04 p. K.G.; 107 maga- varkens 0.96—/ 1.04 p. K.G.; 107 mage- 42; 553 schapen 50—/ 75; 916 lamme- ren 20—/ 38; 850 kipeieren 9.50; 825 eeneieren; 102 bokken. „rT_TT ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 23 Mei 1921. In de heden gehouden veiling werd betaald voor Nieuwe aardappelen 3052 p. 400 K G. Aardbeien 1.60—/ 1.86 per K.G. Asperges Dikwit 0.53—/ 0.65 per bos. Asperges Dikblauw 0.350.46 p. bos. Bloemkool I 31—/ 42 per 100 stuks. Bloemkool II 18—/ 25 per 100 stuks. Kropsla 1.30—/ 4.90 per 100 stuks. Pieterselie 3.10—/ 6.20 per 100 bos. Postelein 0.62^0.82 per ben. Rabarber 8—/ 14.10 per 100 bos. Raapstelen 0.601.30 per 100 bos. Radijs 1.60—/ 5.20 per 100 bos. Selderie 4 30<-/ 8.30 p. 100 bos Spinazie 6.2044 per 100 K.G. Wortelen 10.90—/ 15-60 per 100 bos. Aanvoer 1800 bos Asperges, 16000 Krop sla, 1600 bos Wortelen, 260 mandjes Pos telein- w J AMSTERDAM. 24 Met. De aardappe- lenprijzen waren heden: Drentsche red star f 45, Zeeuwsche blauwen 11—/ 12.50 Zeeuwsche red star 8.509.50,, Limb, industrie 6.50—/ 7. Aanvoer 2 ladingen, 380 H.L. ZWAAG, 23 Mei. Veiling Bangert en Omstreken. 1 Bloemkool 15 tot 32 ct., Aardbeien 62 tot 85 et., Spmaais 1 tot 5 el, Andljwis 2 tot 4 Het hof gelastte een comparitie van partijen in persoon, met hun raad'slieden, op 2 Juni; voor het Kon. Zool. Botan. Genootschap in den persoon van den directeur van dat Ge= nootschap. VQORBARIG. Naar aanleiding van een bericht in de dag. bladen betreffende de oprichting van een Hollandsch vocaal kwartet, verzoekt Mevr. Suze Luger ons mede te deelen, dat dit be. richt, voorzoover haar naam hierin als mede. werkster wordt genoemd, minstens genomen voorbarig is. DE LOONKWESTIE OPGELOST. Gisteren is te Zwolle door een hevigen brdnd de kapitale bocrderij van den landbou. wer Mulder in de Watersteeg bij Zwolle in de asch gelegd. Hoegenaamd niets werd gered en van de levende have kwamen 20 varkens in de vlammen om. Mulder was slechts voor 11.000, een te laag bedrag, verzekerd. Men zegt dat de brand ontstaan is door het spelen van kinderen met lucifers. SLECHTE VERKEERSWEG. Naar men meldt, is de toestand te Leiden van een gedeelte van de Papenlaan, van de grens tusschen de gemeenten Wassenaar en Voorschoten tot het station Voorschoten, zeer slecht en gevaarlijk voor het verkeer. Tot voor korten tijd moesten de passagiers van den daar rijdenden omnibus dezen onder weg vetlaten en hem een eind te voet volgen van. wege de gaten in den straatweg. Thans is op last van Ged. Staten van Zuid>Holland de weg voor doorgaand gesloten door een afsluitboom. DE JAPANSCHE KROONPRINS NAAR NEDERLAND. Het departement van Buitenland'sche Zaken doet mededeeling, dat de Japansche kroon. prins ter kennis van de Nederlandsche Regee» ring heeft gebracht, dat Zijne Keizerlijke Hoog. heid Prins Hiro Hito, kro'onprins van Japan, tusschen 15 en 24 Juni a.s. in Nederland hoopt te komen, om aan H. M. de Koningin zijne opwachting te maken. De Kroonprins zal vergezeld zijn van Zijnen Keizerlijken Hoogheid Prins Kan.In. BENZINEONTPLOFF1NG. Men meldt uit Vlissingen, dat, tengevolge van een benzineontploffing de rijwielzaak van Langwerden, aldaar, geheel is uitgebrand. Persoonlijke ongelukken van emstigen aard kwamen niet voor. POGING TOT DOODSLAG. Te Nieuwer.Amstel is aangehouden een 46. jarige man, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd op een inwoner dier gemeente op de Koenekade alhier. Hij had een revolverschot op dien man afgevuurd, echter zonder hem te treffen. Voor een cfuur van ongeveer 6 dagen zijn in deze gemeente ingekwartierd 3 officieren, 3 on« derofficieren, 13 manschappen en 18 paarden, Do«r het bestuur van den Noordemarkt. bond is aanbesteed bet v*>rgroot«n der berg> plaats voor gbhden mrtulgea, tlsmede Set schilderwerk aan gebouwen. Het timmerwerk is gegund aan den beer Haitsma te N.'Scharwoude voor 6259.het schilderwerk aan den heer K. de Vries te Oud> karepel voor 748. Hoogste inschrljver voor het timmerwerk was de heer C. Klinkert te N.'Scharwoude voor 7150, voor hot schilder» werk do firma Westendorp en Scheffer to Am> sterdam voor 1987.50. Is voor enkele jaren aan school no. 3 uit« breiding gegeven door bouwing eener hulp» school, thans is het aantal leerlingen gestegen boven 180, hetwelk mede is veroorzaakt door overplaatsing van leerlingen van school 4 naar school 3.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2