Indira gezond, MQf gezontt. Maak geen gewoonte van het gebruiken van genetsmickielea. Ala gij ziek xijt, hebt gij waarschijnlijk medicijoea noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dSect gij met het gebruik op te houden. Zorgzame gewoon- ten, liohaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ootlasting, ea geregelde, vericwikken' de slaap dienen u gezond te houden. Wee# blij> a'le gij vrij zijt van verschijnae- len van merzwakte. Ala gij er aan twijfelt, kunnea Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen. Dit geneesmiddel schept geem ge- woonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 'a morgens met een doffe, kloppende pijn m den rug? Hebt gij blazen oader de oogen en zijn uw ttandea ea eake's gezwollen? Is de urine be- wolkt, zandeaig of brandend? Gesohiedt de loozing te veel of te wednig Zijn uw lede- mateti beverig en rheumatosch, >oral ibij vochtig weder? Zijt gij moedle1 altijd ver- moeid, zonder lust en wil xM? Wordt Sj duizelig na een poos gestaan te hebben? ebt gij last van rheumatiek, apit of ischias? Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze rragen, is het bepaald, noodig am een spedaal niergeneesmiddel te nemen, en fcunt gij niet beter doen dan onnriddellijk te be- ginnen met Fastens Rugpijn Nieren Pillen Te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber k f 1.75 per doos. zijn, dat de burgerij van Alkmaar van een en ander onkundig zoude zijn gebleven? ik her- haal het nogmaals: de steaelijke belasting- papieren hebben het reeds lang genoeg den Alkmaarsche burgers bewezen, hoe wij er hier financieel voorstaan, en zij doen zulks iederen dag opnieuw meer en meer. Er is wel een# meerdere malen op gewezen hoe ingezetenen van Alkmaar, ale hier niet strikt om de een of andere apeciale reden be- hoeven te blijven, op grond van den zeer hoogen belastingdruk Alkmaar den rug toe- keeren. M«n deed dat niet ten onrechte, M.H. Als men zoo een# het lijstje conatrueert van hen, die om gezegde redenen onze stad verlieten, zij behoorden tot de hoogst aan- geslagenen, dan zoudt ge versteld staan van net gezamenlijk cijfer, hetwelk deze personen aan den gemeentelijken kas bijdroegen! Die derving van bijdragen nu, M. H., wordt al weer over u omgeslagen. Ja maar zoo re- deneert men dan verder er komen andere personen voor in de plaats van buiten, die even hoog aangeslagen zullen kunnen wor- den. Ik antwoord daarop: laat men zulks aan- toonen; ik voor mij heb deze personen tot op heden nog niet kunnen ontdekken. En zoo blijft de Alkmaarsche Raad maar steeds door op een financieelen vulcaan voortleven en wiegt men zich zelven in slaap, en wordt maar steeds met nieuwe voorstellen aangekomen, voortvloeiende uit den boezem van den Raad en men stoort zich ten eenenmale niet aan de ernstige verma- ningen van een college van B. en W., aan de niet minder ernstige taal ook van onzen Wethouder van financien, uit wiens ingezon- den stuk in de Alkmaarsche Courant ge nog dezer dagen hebt kunnen vememen, hoe treurig het er hier voorstaat en nog treuri- ger voorslaan zal wanneer men op den inge- slagen weg voortijlt. Mag dat aldus blijven, M. H.? Een volmondig neen kan daarop slechts het eenparig antwoord zijn van alien, wien Alkmaar inderdaad lief is en die het wel meenen met de belangen van Alkmaaris in gezetenen. En laat men mij veroorloven thans in het licht, hetwelk ik zooeven liet schijnen over onzen financieelen gemeentelijken toestand, even nader te bezien de grootscheepsche plannen, welke ook al wederom uit den boe zem van onzen Raad de laatste weken voortkwamen met betrekking tot het zooge- naamde uitbreidingsplan onzer Gemeente. Oe zult weten, aat B. en W. om de tien jaren bij Gedeputeerde Staten onzer Provin- cie moeten aankomen met eene schets op Alkmaars plattegrond, waarop men, echter sans prejudice, d. w. z. zonder dat men zich aan een en ander gebonden wil achten, be- hoort aan te geven in welke richting men meent dat voor de innerlijke uitbreiding der Gemeente wel eens iets gedaan zoude kun nen worden. Zoo trokken B. en W. een lijntje op de kaart. daar waar zich de Kneppelbrug bevindt, welke het Nasaukwartier verbindt met de oude stad via de Vrouwenstraat. Hola, aldu# redeneeren eenige raadsleden, dat lijkt nu naar niet#, neen er dient te ko men over de Singelgracht van af daar waar zich ongeveer het bruggetje over de Hoever- vaart bevindt eene breeae brug naar de over- zijde van het water, daar waar zich onge veer bevindt de Lamoraalsluis, en doorgaan- de in de richting van de Laat moet dan even- fueel de Heul eene aanmerkelijke verbreeding ondergaan, zullen de huizen aan de zuidzij- de van de Heul minstens een drie meter ach- teruit moeten gaan in de toekomst, en om dat .plan, dat ziet u pas misschien over een vijftig jaren tot uitvoering zal komen niet thans onmogelijk te maken, moet het perceel Pesser aan het Ritsevoort worden aangekocht om alvast de Nederlandsehe Bank de gelegenheid te geven met het door haar nieuw te bouwen bankgebouw een drie- tal meter alvast binnenwaarts terug te gaan. Het is nu zoo eene mooie gelegenheid, want dat,perceel Pesser kunnen wij thans voor een prikje krijgen, voor ongeveer 24000 en daarvan krijgen wij dan ongeveer 8000 terug door verkoop van het overblijvend ge- deelte van dat perceel-Pesser, zoodat ons dat op het oogenblik maar een 16000 zal kos- ten. Ziet u, en noodig is het en strikt noodig ook, dat de Heul verbreed wordt, want die i9 voor een behoorlijken nieuwen verkeers- weg, gelijk wij ons dien gedacht hadden, lang niet breed genoeg. En nu is, M. H., over dat plan gestemd in eene onlangs gehouden openbare gemeente- raadszitting, en is het gevolg geweest, dat over het plan de stemmen hebben gestaakt, nadat in eene zeer kort daaraan voorgaande geheime zitting het voorstel royaal gekelderd werd met slecnts drie stemmen voor het voorstel, en nadat ook in de Commissie voor Publieke Werken de stemmen al zeer ver- deeld waren. Toen M. H. togen de voorstanders van het perceel Pesser aan den arbeid. Rijkelijk meest de drukinkt over de per sen der Alt- rnaaraehc blades woreLss het lofhed vwn het p**n der vooisteTlm tc bezingen. De Huel was veel te emal veor den nieuwen verksersweg! En wet heeft men zien gebeuren, M. H.? In de Alkmaarsche Courant van Donder- dag 19 Mei ziet men plots in de brulante kwestie in afdruk verschiinen het situatie- Elan-Hoek KoorstraatHeul, met onder et „Stadsnieuws" onder het opschrift: „He tan van den heer van den heer Van den osch" de mededeeling, dat van den voor' steller werd vernomen, dat hij na inzage te hebben genomen van den door de Neder- landsche Bank gewilden bouw zie teeke- ning in dit nummer meent te moeten af' zien van den aankoop van het perceel van den heer Pesser, aangezien de straat, d.w.z. de Heul nu reeas 10 Meter breed wordt". M. H. Hier is zeker van toepassing het „beter ik mag niet zeggen ten halve - maar laat ons zeggen op zeven achtste g< keerd dan voor het geheel gedwaald". Ee Fransch spreekwoord zegt: ,,Niets is ver- andelijker dan de vrouw". Als dit juist is, dan staan de vrouwen niet alleen. (Gelach.) Doch zoo zoude ik u willen vragen is het niet verbijsterend, dat na al die zoo- genaamde voorbereiding, welke het voorstel ehad heeft, dat nadat het en in Publieke "erken, fen in eene geheime zitting en in eene openbare zitting van alle kanten is be zien geworden, en er zooveel slof in en bui ten de plaatselijke pers over was opgewaaid, dat men nu op eens op het onverwacntst voor den dag komt met de min of meer naieve mededeeling, dat als men had geweten dat de Heul reeds 10 Meter breed wordt, men met het onderhavige voorstel niet voor den dag zoude zijn gekomen? M. H. Hierbij is het niet gebleven! Reeds den opvolgenden dag moest dezelfde Alk maarsche pers ons in een ingezonden stuk van den voorsteller wederom tot andere er- varing doen komen. Het beet daarin„Het is U den Redacteur van de Alkmaarsche Courant bekend wat ik gisteren heb me- degedeeld in zake.den aankoop van het per ceel Pesser en ik zie in, dat het Gemeentebe- lang blijft vragen, dat ik te doen opzichte mijn standpunt behoor te handhaven. Zoo eischt dan ook dat belang, dat ik openlijk herroep wat ik mededeelde; toen ik gisteren reeds mijne dwaling inzag, was het te laat die te herstellen. Ik vertrouw dat zoowel vo6r- als tegenstanders in de hangende kwestie deze verklaring zonder meer zal aan- vaarden, en hetgeen ik gisteren aan de pers mededeelde als niet gedaan zal beschouwen" De verklaring van den voorsteller aan- vaarden wij, M. H. Doch wat nu in 's he- mels naam te denken van de ernst, waarme- de voorstellen. die veel en zeer veel geld kos- ten, in den Raad worden aanhangig ge- maakt en waarop besluiten wotden geno men? Moeien wij reeds om die redenen ons, be- lastingbetalende burgers, niet scept. stem- men ook ten aanzien van het verder plan van uitbreiding, zooals dat door de voorstanders in den Raad coute qui coute wordt gehand- haafd? Mij dunkt dat aan het rechtvaardig karakter van die vraag dan toch niet is te ontkomen. Ik lees in een der plaatselijke organen dat, nu de vooretellers d'at gedeelte van hun voor stel hebben laten vhllen „het plan nog aan- trekkelijker wordf'. M. H. het begint mij- waarachtig te duizelen! Ik en velen wis en. zeker met mij konden in deze toegeeflijfcheid der voorstellers niet an- ders zien dan dat het geheele plan, zooals dat werd voorgesteld, er nog te gevaarlijker op is geworden, en dat de fuik, zooals men het heeft genoemd, thans nog ruimer dreigde opengezet te worden. Wat zal men thans zien gebeuren? Dit, M.H., dat in de eerstvolgen- raadszitting, welke a.s. Vriidag gehouden zal worden, wel venmoedelijk net plan tot aan koop van het perceel Pesser niet zal worden ingetrokken doch dat met nog te meer enthou- siasme ook het verder plamstel in de aanvan- kelijke garde van voorstemmers zijne verde- digmg zal vinden. Wel is waar is thans de beginselkwestie tot het plan van uitbreiding v. d. Bosch, zooals die aanvankelijk slechts was belichaamd in het voorstel tot aankoop van het perceel Pesser weer niet van de baan, doch men zal het daarbij niet laten. De uit voering van het plan van uitbreiding v. d. Bosch voor zoover die zoude betreffen alles wat buiten den aankoop van het perceel Pes ser viel, zoo heette het, zal pas misschien over een veertig of vijftig jaren ter sprake ko men. Alhoewel ik mij ook ten aanzien dier be- lofte ook bij een doorgeganen aankoop van het perceel Pesser zeer sceptisch gestemd ge- voel, zoo gevoel ik mij nog veel meer beangst omdat ook buiten de kwestie van aankoop van dat perceel de beginselkwestie tot het doen projecteeren van den v.oorgestelden verkeers- weg aan de orde van behandeling is gesteld geworden. En weer dan over hen nog meer, die thans al wederom zonder eenige raming van kosten hun stem over dat beginsel en ten voordeele daarvan zouden doen opgaan. Want, M.H. raadsleden gedenkt het wel, dan zit ge aan de zaak vast en zult ge U niet we derom daaraan kunnen' ontworstelen tenzij ge eveneeens toepast „het beter voor zeven achtste gekeerd dan ten hcele gedwaald." Weet ge wat het beteekent, wanneer ge U reeds thans uitspreekt in beginsel voor uitvoe ring van aankoop van perceel Pesser en daarvoor van en daardbor ook voor het plan- v. d. Bosdh, want deze zaken zijn niet te scheiden van het geheel onibegroote plan v. d. Bosch? Dit, dat, waar thans reeds wordt gewezen op het gevaarlijke van het kruis- >unt bij de groote kerk en op andere plaatsen der stad in verband met het steeds toene- mend drukker verkeer, dat ge niet over vijftig jaren, maar wellicht reeds binnen zeer korten iijd voor de uitvoering van het plan zult ge- zet worden ten' koste van ontzag'gelijke offers, welke die uitvoering al wederom van de ge- meentekas zal eischen. Dat is nuchter gezien, M.H. maar zoo gaat het nu eenmaal m de practijk. (Applaus). Is de uitbreiding der gemeente volgens het plan van den Bosch cum suis noodig en staat die in evenredigheid tot de behoeften van het nwendig stadsverkeer? Ziethier M.H. eene vraag die zich van zelve bij een ieder op- dringt, terwijil ook de vraag gesteld mag en moet worden of de gemeentefinanci&n gedoo- gen daarvoor die groote sommen te besteden, die uiteraard daarvoor vereischt zullen wor den?, gezten den neteligen financieelen toe- stand onntr ^tmeentelijke hiiiwbraiding? Easts gHUisuiitiaijhs uttoisffflfig of eens uw- braiding van v«rk«er#w#gtn binnen. sans ge meente! Geachts Tcehoordera, ziet, dat is eene kwestie die maar zoo niet, zooals men wel eens pleegf te zeggen in een vloek en een zucht is opgelost. Gdet op hetgeen ten aan zien der bestudeering eener dergelijke kwestie in onze stad in en buiten den Raad tot nog toe is voorgeva1 len, zoude men zoo zeggen, dat het is eene aangelegenheid van zeer eenvou- digen aard. Men laat zijne gedachten zoo maar eens in grove trekken over eene dergelij ke kwestie gaan, men philosofeert in groszen und ganzem waar ter plaatse binnen de ge meente wel wellicht eens iets zoude kunnen gebeuren ten aanzien eener verruiming, men verzuimt zijne aandacht te wijdeni aan den juisten toestand ter plaatse, waar men zich eene verruiming, men verzuimt zijne aan dacht te wijden aan den juisten toestand ter plaatse, waar men zich eene verruiming heeft gedacht, men belichaamd zijne oppervlakkige indrukken in een of ander plannetje, men doet dat alles buiten eenige berekening om wat dat plannetje wd zoude kunnen kosten, en klaar is Kees. Neen, M.H. z6o eenvoudig gaat het niet; men dreigt op die manier van behanddi vast te loopen. En zoo is het te Alkmaar nog toe geschied. Ik meeni het U zooeven te hebben aangetoondi. Zoo is men reeds met andere werken herhaaldelijk er in geloopen, bouw Gasfabriek die zooveel meer dan de ra ming kostte, veibreeding Kanaalkade, waar- van men geen flauwe notie van de kosten had. Reeds gaf ik ter gelegenhdd van de in- troductieve protestvergadering, wdke voor- verleden week ten huize van den heer Proot p'aats had als mijne meening te kennen, dat de zaak zoo eenvoudig niet is. Dat men alvo- rens een vast plan tot verruiming van een stadsgedeelte voor het voetlidit te brengen zeer nauwkeuri^ zijne gedachten heeft moeten laten gaan en zijn onderzoek heeft moeten uit- strekker tot eene nauwgezette opname van het stadsgedeelte, hetwelk men zidi vooretelt te verruimen, ten aanzien van alles, wat met dat stadsgedeelte samenhangt, met de drukte van het verkeer ter plaatse, met den economi- schen toestand en verkeeratoesfand over het geheel en in onderdeelen ter bedoelde plaatse. Gelukkig is het gebleken, dat ik in mijne meening met alleen heb gestaan; U hebt toch met mij kunnen lezen in het communique in de Alkmaarsche Courant" van 1.1. Vrijdlag- avond, dat de in den arm genomen deskundi- ge prof. v. d. Steur uit Delft alvorens zijn ad- vies aan de gemeente te geven een basis voor zijn advies wensdit te hebben in een onder zoek en in een zeer gedetaUleerd onderzoek in tc stellen en neer te leggen in cijters omitrent de op de verschillende toegangswegen tot de stad passeerende voorbijgangers, rij- en voer- tuigen, rijwielen, vee, enz. enz. [et was niet anders te verwachten en is niet anders dian toe te juichen, M.H. dat de zaak zulke wending thans neemt. T>och ik maak mijne en uwe toejuiching van- eene voorwaarde afhankelijk, en deze is, dat hier de hartgrondige wensch aan toegevoegd mag worden, dat prof. v. d. Steur aan zijn te ge ven einidadvies wel zoo goed zal willen zijn toe te voegen eene opgave van kosten welke aan de uitvoering van het zoo fel bestreden plan van uitbreiding zullen vast komen' te zit- ten. Daarover toch, M.H. gaat het in hoofd- zaak. Zonder profeet te willen zijn mag reeds Pesser thans voor dat geval het vermoeden worden uitgesproken, dat men ten aanzien dier kos- tenberekening, alles bijeengenomen, werkelijk niet ver van de 400.000 af zal komen. Ik waag het eene raming te maken, en stel als volgt: Voor aanki f 24000 8» Voor aankoop of onteigenins perceel hulpgebouw Ned. Bans waaraaji verleden jaar voof 25.000 is venbouwd Voor idem een negental opvolgen- de huizen aan den Heul geschat op ongeveer 10.000 elk oor idem perceel Overtoom, waarin winstgevende zaak inbegre- pen de bedrijfsschade Voor idem van twee perceelen diaarnaast Voor den te bouwen brug met in aanmerkingneming dat de nieuwe Texelsche brug op de begrooting voorkomt voor 48.000, Voor aankoop of onteigening van 2 perceelen met grond aan de over- zijde van de Singelgracht, gelet op het feit, dat een daarvan verledeq^ jaar is verkocht voor 6000, Voor aankoop of onteigening tuiogrond in het Nassaukwartier 130 meter lang bij 15 meter breed h 10 per meter Voor bestrating van dien tuin- grond 2000 strekkende meter k f 5 per meter Voor rioleering, gasleiding enz. stel i 16000. 40.000. 90.000. 20.000. 15000. 100.000. 15000. 195.000. 10.000. 3000. dan korn ik tot een totaal bedrag van 328500 Die cijfers M.H., zijn niet fantastisch. Bij dat alles laat ik nog buiten beschouwing de te verrichten aanmerkelijke grondwerken voor de graving van het bo'lwerk. Hierbij komt nog de afgraving van1 het Bolwerk. Hoe denict men daar een behoorlij- ce toestand te krijgen Wanneer ik zoo eens naga al hetgeen zoo- al door de voorstanders van dat plan ter jongst gehouden Gemeenteraadszitting werd naar voren gebracht, dan zie ik als allereer- ste geloofsaiitikel in het credo dier voorstan- der vooropgesteld: „Ik geloof in den vooruit- gang van Alkmaar! (Gelach). Gelukkig, M. H., dat er ten minste nog een greintje geloof in de wereld overblijft! 1 Ook ik, en waarsdiijnlijk gij met mij, M H. zijt niet ongeneigd te gelooven in den aanstaanden vooruitgang van Alkmaar. Zoo somber zijn wij nog niet gestemd, dat wij Alkmaar eene mogelijke vooruitgang in wel- vaart zouden willen ontzeggen. Ook strand ik herhaaldelijk op den uit- spraak der voorstanders dat regeeren is voor- uitzien. Echter lees ik ook in het raadsverelag dat niet ten onrechte door een onzer vroede vaderen werd gezegd dat het zoo moeilijk is n de toekomst vooruit te zien. Volkomen juist, M.H. En het is daarom1 dat ik onze weeds waderan toch op het haul aau willen druttw: Doet ntet, genjk d# nam kfjkk to d« lucht van de prenteboeken oozer jongeling#- jaran. Op het levenepad ook eener Gemeente liggen oneffenheden en Iruilen en weest voor- zichtig door maar altijd m het verre verschiet te gluren, dat gij niet in een dier kuilen te- recht komt. Want dan verzinken onze finan cien in den modeler of het zand, zooals ge wilt. i Men dCnfct zich de grandiose verruiming van1 Alkmaar dbor de gewildfe verbinding van het Nassaukwartier met de oude stad ten hcogste bevorderlijk te zullen zijn aan den vooruitgaande handel en industrie, aan het vooruitgaand verkeer voor die handel en in dustrie, en laatst not least ook bevondferlijk te zullen zijn voor het kunnen passeeren van onze Gemeente van de kant van Akersloot naar wat in de toekomst achter het Nassau kwartier nog zal komen te liggen (gelach) in de richting van Bergen en ook orngekeerd. Wat het eenste gezichtspunt aangaat, M.H zoude ik willen vragen: meent men dan in derdaad, dat zich door dien verruimden ver- keersweg meer handel en industrie zich zul len komen vestigen aan de zijde van het NoordLHollandsch Kanaal in1 de richting van Akersloot of in de richting van het Nas saukwartier? Immera toch neen! Het voor- deel toch van de industrieSn, wslk# zich reeds hebben geplant aan die ziids van het Noord-Hollandsch Kanaal ligt to het groote vooideel, dat zij aan het groote vaarwater zijn gelegen; langs water vervoeren derge lijke mdustrieen nunne groote goederen en met per as door de stad naar het Nassau kwartier of naar hetgeen nog daar achter zal komen te liggen; en, bovendien M.H. zal het Nassaukwartier of het land) hetwelk d'aar- achter komt, afgescheiden van de stadl dbor de beide deelen der stad snijdende spoorbaan wel nooit de bestemming erlangen van te wor den industrieterrein. Het zijn reeds toans al ien vreedzame burgers, die per pedes aposto- loorum, dat is op hunne voetjes hunne huis- houdelijke inkoopen zullen komen doen in de oude stad, en voor dat doeleinde is de althans vooralsnog de verbindingsbrug welke reeds bestaat over de Singelgracht ruimschoots vol- dbende. (Applaus). Dan verder werd genoemd het gemaldkelij- ker verkeer van buiten af door de stad1 been, het van de eene zijde er gemakkelijker to kun nen komen om rechtstreeks aan de andere zij de er weer uit te kunnen gaan. Een louter transito verkeer dual Maar stel ik de vraag, moeten wij dan. dat transitoverkeer door onze stad been, zonder dat iemand het inwendige der stad aandoet, ten koste va» dergelijke far belachtige sommen en laSten voor onze ge meente bevorderenImmers neen! Wij willen niet dat zij aan de eene zijde de stad binnenkomen om ons aan het andere ein- de den rug toe te draaien, desnoods met het bedankje, aat wij zoo eene goede gelegenheid hebben gdboden om door onze stad been de snelste verbinding te krijgen met plaatsen el der#. Wanneer ik dit betoog hield, M.H. dan was het mij er in de verste verte niet om te doen, am ook maar eenigen afbreuk te doen aan de vele verdiensten, welke zeer zeker menig Raadslid niet mag worden onthoudenspea- aal was het verre van mij en van' ons, M.EL, om niet het eeresaluut te brengen aan ban, die in de Alkmaarsche Pers nog dezer da gen werd genoemd: „iDe geestelijke vader" van het door ons gewraakte verruimingsplan an dan een eeresaluut voor den noesten ijver waarmede hij zich vaak voor een of andere de gemeente rakende aangelegenheid op de bres stelt. Het zal velen met mij hebben ge- peten, dat wij blijkens eene uitlating van lien geestelijken vader in een' ingezonden stukje in de Pera van Vrijdagavond 1.1. heb ben moeten vememen, de groote inspan- ning die dat heeft gevorderd hem meer heb ben aangegrepen, dan hij had verwacht." Dat deed en doet ons leed, M. H. En wi] wenschen dien geestelijken vader dan ook :aarne van harte toe, dat hij spoedig van en schrik zal zijn bekomen. Maar wat on»«wel leed doet eveneens, is dit, dat de geheele zaak van het verruimings- ilan der gemeente, niet evenals zoovele za- en die uit den boezem van den Raad voort kwamen, en die maar altijd door schatten van gela verslonden en nog verslinden wil len, beter onder de oogen worden gezien en meest nauwgezet worot rekening gehouden met wat onze gemeentelijke financieen, en de draagkracht der burgerij vermogen. Tegen eene dergelijke gestie onzer vroede vaderen meenen wij met den meesten klem en nadruk te moeten opkomen in den vorm van een krachtig, zij het dan ook niet onwelwil- lend op touw gezet protest. En nu stipte ik, M. H., nog niet aan het feit dat er nog zoovele andere belangen, die zeer zeker dienen v<56r te gaan, dat er nog zooveel andere belangen hier in Alkmaar zijn, aan welke het zoo hoog noodig wordt dat daaraan eens to den allereersten tijd de aandacht wordt geschonken, belangen en plannen, welke hoog noodig om nadere voor- ziening roepen, en die eveneens schatten van geld zullen vereischen. Ik memoreer slechts eenige zaken als daar zijn: „Eene cardinaire verbetering en ver- bouwing van ons Stedelijk Ziekenhuis: „De afwerking, op welke wijze dan ook, van de zich in zulk een lamentabelen toestand bevin- denden Doorbraak aan het Waagplein, (applaus), die reeds op zich zelve ook onge veer een ton gouds koste, en welken men dan toch werkelijk zoo niet majg laten liggen; ik wijs u op den vrijwel geheel onhoudbaren toestand, welke zoo langzamerhand to het leven is geroepen bij den overgang van den spoorbaan naar den Bregerweg. Ik vestig uwe aandacht op den nauwen toegangsweg vanaf het station via het Scharloo naar de stad, die dringend verbetering vereischt. De raad besloot hiertoe reeds en het is noodig dat de gelden daarvoor spoedig op de be grooting worden gebracht. (Applaus.) Ik moge verder bij dat alles niet onvermeld la ten het onberekenbaar vele, waarom nog zal worden gevraagd door groepen van de Alk maarsche Burgerij met betrekking tot het onderwijs, tot net van gemeentewege in het leven roepen van een verbeterd badhuis en zweminrichting, zaken, welke uit het oo, punt beschouwd van een groot sanita volksbelang niet uit het oog mogen worden verloren; ik moge u er op wijzen, hoe luide door velen wordt geroepen dat van gemeen tewege of met gemeentesubsidie tot stand kome eene, wilt ge het zoo Stadigo- kwrrzsaL wwarln Affcsnrar vITBsns behoor- lijk zal kunnen onder dak brengen zijne eigen burgers of vreemdelmgen, hetzij dan dat beoogd wordt het -scheppen eener gele- Senheid tot het houden van grootere bijeen- omsten voor hetzij sociale, hetzij kunstdoel- einden, of wat dies meer zij. Ik moge u wij zen op de steeds meer en meer bij onzen Raad inkomende aanvragen en dikwijls niet ten onrechte om subsidiefen voor za ken, waarmede een algemeen spetifiek Alk- maarsch belang is gemoeid. Op de kosten die verbonden zullen zijn aan de uitwerking van het gewijzigde in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie. Op de kosten verbonden aan de voorgeno- men herziening der bezoldigingen van ge- meentenaren. Maar ook bij dat alles sta steeds voorop als allereerste vraag: Of de financieele toe stand van de kas dier gemeente, doch dat wil zeggen die van de kas der Alkmaarsche be- lasting betalende burgerij, wel gedoogt, dat de gemeentelijke uitgaven maar steeds door de eene op de andere worde opgestapeld En is zulks niet het geval, M. H., en ik mag thans veronderstellen u genoegzaam te hebben aangetoond, dat Alkmaar staat op het punt om zich in hare financieele uitga ven te gaan verhangetL welnu, dat dan ge staakt worde eindelijk net maar blindeltogs weg blijven v66rstemmen voor gemeentelijke uitgaven, en het maar immcr en immer dood blijven wegwerken van gemeentelijke gelden, zonder dat men zich bewust er van is tevoren Wat met een en ander gemoeid is, en ten opzichte van plannen, waarvan menig raads lid geen flauwe notie heeft, welke de draag kracht daarvan is. En zulk een plan, M. H. is het thans aanhangige verruimingsplan onzer Gemeente, en daartegen gaat op de al lereerste plaats dan ook thans ons protest, Na voorlezing van dat protest, reeds door ons van de in hotel Proot" gehouden pro testvergadering afgedrukt, verklaarde spreker alien als voorstanders van de motie te ba- schouwen. (Applaus). Mocht ge u, geaehte tochoordera, met den inhoud dier motie kunnen vereenigen, welnu, dan verzoek ik u het tegenwoordig Comitfe van Actie wel te willen machtigen door uwe luide bijvalsbetuigingen om in een afzonder- lijk aan den Gemeenteraad te richten schrij- ven te kennen te geven, dat de tegenwoordi- gaat en dien ondersteunt. Ik heb gezegd. (Langdtmg app De voorzitter sloot hierop de vergadering als volgt: Dames en heeren, na het luide ap plaus op de zeer gedocumenteerde rede, dank ik u alien hartelijk voor de betoonde belang- stelling. De heer Cloeck: M. d. V., is het niet ge- permitteerd een enkel woord te zeggen voor degenen die het met het streven niet eens is of er mede sympathiseert? De voorzitter: Neen, mijnheer Cloeck. Wij hebben slechts uitgenoodigd degenen die met ons willen protesteeren De heer Cloeck: M. d. V., dat doet mij zeer veel leed, maar dan protesteer ik tegen deze wijze van negeering van de publieke opinie. (Applaus). Mr. [DorbeckIk wil mijn groote tevreden- heid uitspreken, dat zich hier in ons midden eenige gemeenteraadsleden bevinden. ik ge loof echter, dat het hier allenninst de plaats is en ook beneden de waardigheid van een afgevaardigde van onze gemeente, om in een publieke vergadering, waar het sledits te doen is om een woord van protest, in debat te tre- den. (Applaus). Daarvoor is nu eenmaal de „Harmonie" niet de plaats, maar daarvoor is m. i. wel de bestemae plaats het raadhuis, waar zeer zeker ieder raadslid binnenkort de gelegenheid zal hebben rijkelijk en vrijuit te spreken. Deze vergadering beoogt slechts te zijn een vergadering waarin een woord van protest naar voren komt en over de wijze van protest debatteert men niet. De heer Cloeck: Ik wil niet debatteecren. Mr Dorbeck: Men kan het met het ge- sprokene eens zijn en niet eens zijn, maar een raadslid heeft rijkelijk de gelegenheid om in den Raad zijn zienswijze naar voren te bren gen. Andere ingezetenen kunnen, evenals wij, een afzonderlijke vergadering beleggen, waarin zij protesteeren tegen het hier gespro- ken woord. Over een protest valt echter niet te redekavelen. Het doet mij genoegen te ver- nemen, dat £en der raadsleden het met ons niet eens is en ik hoop, dat hij zijn zienswijze in de cerstvdlgende raadsvergadering naqr voren zal brengen. (Applaus). De vergadering ging hierop uiteen. Ingezonden Stukken. y 71 V (Buiten vtrantwoordtlijkheid. van de Redat tie. De opname deze rubriek bewijst gtenS- zins; dat de ReuactU er nude instemt). Aan de Redactie van de Alk maarsche Courant, Alkmaar. Mijnheer de Hoofd-Redacteur, Gaame zag ik onderstaande als ingezonden stuk in Uw blad geplaatst, waarvoor b(j voor- baat mijn dank. Door plotseliug opgekomen verhindering was het me-niet mogelijk tegenwoordig te zijn op de zoogenaamde protestvergadering in de Harmonie. Achteraf doet me dat werkelijk, ge noegen, gezien het meer dan wonderlijk ver» loop dier vergadering. Ik had mij voorgesteld, dat die vergadering zou zijn een gelegenheid voor elk burger, die daar lust toe gevoelde, om zijn meening over de hooge gemeentelijke uit gaven kenbaar te maken, met tot resultaat, dat de leden van den Raad hun oor te luisteren konden leggen om te vememen wat er bij de burgerij omgaat, teneinde daar t. h. t hun voordeel mede te doen. Thans blijkt, dat 66n man de pretentie gehad heeft namens de ge heele burgerij te spreken. Zonder iets te kort te doen aan de bekwaamheid van den heer Dorbeck acht ik een zoodanig optreden een voudig een absurditeit Als inzender van een sympathieschrijven aan de eerste, in hotel Proot gehouden vergadering wensch ik thana te verklaren, dat de gisteravond gehouden bij- eenkomst geheel tegengestelde gevoelens by mij heeft opgewekt, terwijl ik vrees, dat het nuttige effect zoo niet negatief, dan toch nihil zal zyn. Hoogachtend, E. Th. A STOK. Allmaea, U Med 1921.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6