Sleeswijk's Kaarten Noord-Holland Nederland langs de Noordzee SUPPLETOTRB AGENDA voor de VERGADERING VAN DEN GEMEEN- TERAAD VAN ALKMAAR, op VRIJDAG 27 MEI 1921, ten 1 uur. 17. Voorstel in zake bouwplanaen „Roch- dale". (Bijlage No. 75). Voorts aan punt 4 nog toe te voegen een financieel voorstel tot afsluiting van den dienst 1920 (IV). De Burgemeester, W. C. WENDELAAR. VERVOLGONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van HOOFD tevens ON- DERWIJZER aan den CURSUS voor VERVOLGONDERWIJS. Jndien mogelijk zal de benoemde a lie lessen moeten geven. De belooning is geregeld in art. IV van het Kon. Besluit van 16 December 1920 (Staatsblad No. 899). Sollicitaties uiterlijk 8 Juni a.s. in te zen- den aan den Burgemeester. BEVOLKING. Onderstaande personen wordcn verzocht zich ten spoedigste ter Secretarie dezer Ge- meente aan te melden (afdeeling Bevolking): TEEWIS KEIJZER, geboren te Zaandam, laatst wonende Laat 65. KLAAS RUSSCHEN, geboren te Bols- ward, laatst wonende Heiligland 16. het iaar de aardappelen van minder goede kwaliteii en heeft de waarnemende directeur dit erkend. De ondergeteekende moge ten deze verder verwijzen naar het inmiddels verstrekte antwoord op de vragen van het lid der Ka mer den heer Kolthek. Op vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het nemen van maatrege- len cm de ansjovisscherij voor de Zuider- zeevisschers loonend te maken, heeft de mi nister van laadbouw,ni]verheid en handel geantwoord: In overleg met den minister van arbeid is besloten, dat evenals het vorige jaar, ook in dit vischseizoen ansjovis voor rijksrekening van de visschers wordt opgekocht en inge- zouten. Hiermede is bereids op 9 Mei j.l. een aanvang gemaakt. WERKLOOZENKASSEN. (Vragen van Kamerleden). Vragen van den heer Kolthek aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken lo. Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat de raad van de gemeente Sloch- teren heeft besloten tor de arbciders dier ge meente aansporing te richten zich aan te slui- ten bij een vakorganisatie met een werkloozen- kas, onder bedreiging, dat aan diegenen, die zich niet op die wijze organiseeren, van ge- meentewege geen werk zal worden verschaft? 2o. Ind'ien dit juist is, is de minister dan niet van oordeel, d'at doer dit besluit een on- geoorloofde pressie op de arbeiders wordt uit- geoefend en deze gemeenleraad zijn bevoegd- heid overschreden heeft? Gemengd Nieuws. DE KONINGIN-MOEDER TE ROTTER- DAM. Omi elf uur ongeveer kwam de Koningin- Moeder gisicrocbtend met haar gevolg in twee auto's aan de grens der gemeente aan. De stoet ging langs de Schie en de Goud- sche singe! naar den Goudscherijweg waar gestopt werd voor de hoofdingang der bui- tengewone school voor lager onderwijs. In het kantocntje van bet hoofd der school zette de heer De Haas het programma van werkzaamheden voor dezen morgen uiteen, waarna het gezelschap een tocht door de ver- schiliende klaslokalen began. De Koningm- Moeder Het zich op haar rondwandeliing door het hoofd der school en de onderwijzercssen en onderwijzers voorlichten en maakte een vergelijking tusschen de scholen voor achter- lijiken, die zij in Amsterdam en Den' H'aag al bezochit had1 en deze. Ziji merkte op, dat de leidting in Rotterdam iets individueels had en prees het praktische ervan Bijzondere belangstelling had H. M. voor de ambachtscursus der school, waar de oud- leerlingen aan den arbeid waren in de schoen- makerij en boekbinderij'. De Konigin deelde aan de leerlingen in de verschiliende klassen een chocolade-vensnapering uit. Nla een bezoek van' vijf kwartier verliet het hooge gezelschap de school om zich naar het woonhuis van den burgemeester te beg:/en waar de lunsch wend gebruikt. DE KDNINIGIN NAAR DE NOORSCHE FJORDEN. De Konigin heeft zooals wij! in een deel on- zer vorige oplage reeds vermeldde het voor- nemen, in het begin van Juli voor een drietal weken een zeereis te ©ndernemen met een van de schepen van de Kon. Niederl. Stoom- boot-Maatsdiappij. Het doel van dc reis zal zijn de Noorsche fjorden. Gedurende de reis zal het strengste incognito in acht worden ge- nomen Van and'ere zijde meldt men, dat de reis zal geschieden met belt stoomschip Mlerope. Het v/as de uitdrukkelijke wensch van de Koninr gin, eens een reis met een' vrachtschip te doen. Hlet scbip, dat bruto 1152 ton groot is, zal zoo goed als geen verandering voor de reis ondergaan. HOLLANDSCHE BUURTSPOOR- WEGEN. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram- wegpersoneel „St. Raphael" waarbij bijna het geheele personeel is georganiseerd, hield op 22 Mei een druk bezochte vergadering, waar de volgende motie met algemeene stem- men werd aangenomen: ,yHet personeel der H. B. S. in vergade ring bijeen op Zondag 22 Mei in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging te Tilburg; gehoord het antwoord van de Directie naar aanleiding van de motie aangenomen op de vergadering van 10 April besluit de wenschen in die motie neerg-e legd onverzwakt te handhaven; draagt het Hoofdbestuur op met alle geoorloofde middelen daarvoor te ijveren." DE EX-KE1ZER. „De Telegraaf" heefc onderzocht, hoe de belastingplichtigheid1 van den gewezen Duit- schen keizcr hier te landc is geregeld, en kan mededeelen, dat daaromtrent nog geen defi- nitieve bcslissing is genomen Er worden n 1. op het oogcublik onderhan- tfeltngen gevuenj tnwcfw a* NWerTandsdte en Duitsche regeeringen over de vraag, hoe dc belnstingplicht te regelen valt van degenen. die zoowe! to oos land als in Duitschlana voor het betalen van belasting in aanmerking komen. b.v. omdat zij in beide landen een deel von hun vermogen hebben Tot die groep per sonen bchoort ook de ez-kcizer. Eerst wanneer bedoeldc onderhandelingen ten einde zijn ge- bracht, en daaromtrent een resultaat is Be- reiikt,' dan omtrent deni aanslag van1 den ex- keizer in de Nederlandsche belastingen ..en bcslissing worden genomen. ONTSPOORD. Bij Westerbroek, op de lijn Grondngen Nieuweschans, is gistermiddag de achterste wagen van een trein, waarin drie tweede- klas-passagiers zaten, ontspoord. De wagen werd uit de rails geslingerd en is vanbinnen geheel versplinterd. De reizigers kwamen on- gedeerd uit den gehavenden wagen. Een conducteur, die ojp het balcon stond, kreeg een borstbreuk. Het verkeer is niet gestremd. ONTSLAGEN. Het bestuur van den Agem. Nederl. Dia- mantbewerkersbond( dus niet de A. N. W. B.) heeft den directeur en de administratrice van de drukkerij van dezen bond ontslagen. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in het feit, dat de directeur, naar de meening van het bestuur van den A. N. D. B., een zeer rockeloos be- heer, althans een beheer, dat niet in overeen- stemming is met hetgeen men ervan mag ver- wachten, heeft gevoerd. De administratice, die de boeken van de drukkerij bijhield, is om dezelfde reden ontslagen. TRAMBOTSINO. Te Arnhem heeft gistermiddag cen erastige trambotsing plaats gehad op den Hommel- schen V/eg bij het emdpunt van' lijn 3. Van een ledigen zandtrein, die bij de noodbrug aan den Apeldoomschcnweg werd afgekop- peld, geraakte een gedeelte, bestaande uit 13 zandwagens, aan het rollen; de wagens lie- pen met steeds sneller vaart de sterke helling af. Een remmer, die op de wagens stond en die er niet in slaagde de wagens tot staan te brengen, sprong er af. De ledige wagens re den in steeds sneller vaart door. Van de zijde van de St. Anthonielaan naderde een motor- wagen van lijn 2. De bestuurder, die bUjk- baar geen kans meer zag achteruit te rijden en de conducteur sprongen van den wagen. Een botsing was onvermijdelijk. De eenige passagicr had nog de tegenwoordigheid van geest zich plat op den grond uit te strekken. Daardoor bracht hij het er blijkbaar goed af. Hij kreeg slechts een hevig bloedende wonde aan het hoofd. Verdere persoonlijke ongeluk- ken kwamen er niet bij voor. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De motorwagen is tegen twee huisjes aan de Van Dordmondstraat geduwd met het ge volg, dat de gevels geheel zijn verzet en die- pe scheuren vertoonen. Een groot gat is in den wcg ontstaan, en trottoir en hekjes van de huizen zijn in een rui'ne herschapcn. KOLONIE LEGER DES HEILS TE LUNTEREN, De correspondent van het Handelsblad te Bameveld schrijft: Ten gevolge van de vele diefstallen en mis- drijven tegen de zeden, den laatsten tijd in het Nederwoud, gelegen onder Lunteren, ge- pleegd, hebben zich gisteravond ongeveer 50 laudbouwers uit die omgeving tot den chef der landkolonie van het Leger des Heils ge- wend, met den eisch, de noodige stappen te doen tot feen zoo spoedig mogelijike verplaat- sing der reclasseeringsinrichting, die fhans op de landkolonie is gevestigd. Blijft deze in- nchting daar gehandhaafd, dan zal de be volking zich zelf recht weten te verschaffen, aldus werd gedreigd. De politic te Lunteren heeft een voormali- gen verpleegde van de landkolonie van het Leger des Heils gearresteerd, die zich schul- dig had gemaakt aan diefstal van ruim 40 uit de woning van een 80-jarig, alleen wo- nend man, welk geld diens eenigsten schat uitmaakte. Voorts had de aangehoudene klee- dbren en geld gestolen uit de boerderij van het Leger des Heils. Eenige verpleegden van de landkolonie van het L. d. H. hebben Zondagavond een 18-ja- rig dienstmeisje van de hofstede „Daatse- laar", onder Renswoude, aangerand. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Ned. vereeniging Ons Leger heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. Adr. blijkt van meening, dat de bepalingen van dit on twerp geen uitzicht bieden op de toekomstige vor- ming van een weermacht, welke ter verzeke- ring van de veiligheid van den staat tegen vreemd geweld de noodzakelijke waarborgen zal opleveren J dat todi het bij intredend buitenlandsch gevaar terstond beschikbare veldleger gCheel onvoldoende zal zijn immers aan infante- rie slechts half zoo sterk als het gemobili- seerde veldleger in 1914 tot het afweren van den eersten stoot van een vijandelijke macht, die onverhoeds ons grondgebied kan bedreigen, terwijl evenmin de mogelij'kheid zal bestaan, dat veldleger binnen korten tijd met voldoend geoefende en georganiseerde troepen te versterken dat voorts het ontworpen legerstelsel geen kans heeft te zullen mogen steunen op de sympathie der natie. omdat de zoo onredelijke en gehate loting daarbij gehandhaafd zal blijven; dat eindelijk elke poging tot reorganisatie van onze weermacht onvruchtbaar zal blijven, nidien daarmede niet gelijktijdig de voorzie- ning in de tot heden zoo geheel onvoldoende materieele uitrusting der weermacht gepaard gaat. Adr. verzoekt, in bedoeld1 wetsontwerp v66r zijn vaststelliirg zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de nieuwe weermacht de nood zakelijke waarborgen voor de handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan zal bie den. BRANDEN. Nabij Vriescheloo in het Westerwoldsche veen staan 500 dagen turf in brand. Het blusschingswerk wordt door de geweldige droogte zeer bemoeilijkt. In de nabijheid staan nog 1000 dagwerk turf, die groot ge vaar loopen. Te Nit\w-Weerdinge is de broodbakkerlj van den heer Kinger door onbekende oor zaak afgebrand. Een en ander was verzekerd. KGRTE BBRIGHTEN. Prov. Staten van Drente hebben beslo ten ter bestriiding van de werkloosheid, subsi- die te verleenen voor den aan leg van ver schiliende wegen. Te Roermond is gisteren door het in- slaan van den bliksem brand ontstaan in de woning van den bakkcr S. aan de Neerstraat. De bovenwoning brandde uit. Verzekering dekt de schade. De algemeene vergadering van den Neutralen bond van Spoorwegpersoneel is gisteren te Utrecht, onder leiding van den heer J. Dekker van daar, voortgezet. Te Arnhem is gisteren de algemeene vergadering van den Nederl. Blindenbond gehouden, onder voorzitterschap van den hr W. van Thienen, van Delft. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp i.z. de Indische leening van 250 millioen te gen 7 pet. met 48 tegen 15 stemmen aange nomen. De Tweede Kamer heeft ook het wets ontwerp tot aanvulling der Hooger Onder- wijswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft een amende- ment-Visser van IJzendoom om de meester- titel in de rechiten uit de wet te lichten, ver- worpen. Verschenen is de Mem. v. Antwoord (Tweede Kamer) inzake het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, der Provinc. wet en der Gemeentewet Verschenen is het Voorl. Verslag (Eer- s*e Kamer) betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Successiewet. Vorschenen1 is de Memorie van Ant woord' nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksuitkeering aan de gemeenten. Het congres te'§-Gravenhage van den Nederl andschen Bond van Huiseigenaren en Bouwkundigen heeft het voorstel van de af deeling Schoten-Haarlem tot verscherpte ac- tie iin woord! en geschrift tegen de waarde- vermeerderingsbelasiing aangenomen. Telegraminen van heden DE RECHTSCHE RAADSFRACTIES EN DE WETHOUDERSZETELS. AMSTERDAM, 26 Mei. In een pers- communique zetten de rechtsche raads- fracties van den nieuwen gemeenteraad hun standpunt uiteen tegenover het reeds gepubliceerde antwoord van de soc.-dem. raadsfractie. Zij stellen daarin vast dat het niet waar is, dat de christelijke raads- leden streven naar de vorming van een college van B. en W. waarin andersden- kenden zich van te voren zouden moeten vastleggen bij de door de kerkelijken ge- wenschte verklaring. Ten aanzien van de kwestie werden de soc.-dem. raadsleden zich niet hebben' te stellen op het z.g. christelijk stadnpunt, want ook bij de aanvaarding van het bur- gemeesterscnap, werd door meer dan een soc.-dem. dergelijke verklaringen afgelegd. Intusschen hebben de kerkelijken zekerheid gekregen, dat de S. D. A. P.-fractie, ten aanzien van het aanvaarden en de hand- having van het overheidsgezag tegenover de gemeentewerklieden nog op het bekende standpunt staan. Met leedwezen kunnen de kerkelijken daarom thans niet nogmaals een poging doen om te komen tot overleg met de soc.-dem. raadsleden omtrent het kiezen van wethouders. BRAND. LEERDAM, 26 Mei. Vannacht is afge brand de hoepelmakerij van Gebr. Bode- grave. als (Noordelijk gedeelte) enz. enz. Sleeswyk's Atlas voor Nederland onmis- baar voor iederen wielryder of toerist. Voorhanden tn den boekhandel van de N.Y. vh. HERMs. COSTER &Zn., VOORDAM C 9, Telef. 9, ALKMAAR. Startsnicuws AANBESTEDING. Door de heeren A. Sipman en O. J. Ver- kerk is aanbesteding gehouden van het bou- wen van een dubbel woonhuis aan de Cos- terstraat. Ingeschreven hadden de heeren: G. Helleman te Alkmaar voor 24.500; P. Holtes te Heiloo voor 22.500; Bakker en Karssen te Alkmaar voor f 21.900; J. de Graaf te Anna Paulowna voor 21.900 en P. Dubbeld te Alkmaar voor 21.443. De gunning is in beraad gehouden, VRIJSTELLING. Aan den dienstpl'cbtige K. van den Berg, uit de gemeente Alkmaar, is voor een; jaar vrijstelling van den dienst bij de militie ver- leend, wegens kostwinnerschap. G'E ME ENTTE LIJ K SPORTPARK. In de vergadering van 25 Mei 1.1 van de commissie van bijstand voor het gemeentelijk sp'OTipork werd besloten de besturen van alle vereemiginigen, welke gebruik maken van het sportpank, uiit te noodigen tot een gemeen- schappelijke conferentie ten Stadhuize, ten einde to komen tot de samenstelling van een technische commissie van advies, bestaande uit vertegenwoordigers van bovengenoexnde vereenigingen1 of van groepen daarvan. Op deze bijeenkomst- zullen samenstelling, doel en werkkring van dCze technische com missie nader worden uiteengezet. BOUWPLAN WONINGBOUWVEREENI- GING ROCHDALE B. en W. stellen den Raad voor de navol- gende besluiten te nemen: A. 'De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen een adres d.d. 28 Febr. 1.1. van de woningbouwvereeniging Rochdale" houden- de het verzoek om voor den bouw van 135 arbeiderswoningen en 5 winkelhuizen voor- schotten uit de gemeentokas te verleenen van J 241.250.— en 1.030.000—; Overwegende dat in deze gemeente nog steeds woningnood heerscht; Gezien het bij het adres gevoegde tndee- lingsplan van het in exploitatie to brengen wneru; Gehoord d« Gezocdheidscosnmissfe ni Besluit aan de woningbouwvereeniging Rochdale" te verkoopen de bouwterremen op aangegeven witte situatieteekening gear- ceerd aangegeven voor een som van /26460 -, onder voorwaarde dat voor latere betaling dan 1 Juli 1921 bovendien 7 pet. rente van dat bedrag in rekening zal worden gebracht. II. aan de genoemde vereeniging met ves- tiging eener eerste hypotheek op de onroeren- de goederen der vereeniging ten behoeve der gemeente en ten beloope van de te verstrek- ken voorschotten uit ae gemeentekas voor- schotten te verleenen le. voor den aankoop van grond en de in- richting daarvan tot bouwterrein /241250.-; 2e. voor den bouw van 140 woningen 1 030.000.of zooveel minder als zal blij- ken noodie te zijn en zulks onder diverse voorwaarden. B. Zich te wenden tot de Koningin met een desbetreffend adres. EEN U. L. O. SCHOOL GEVRAAGD. Alkmaar, 26 Mei 1921 Aan den Raad der Gemeente Alkmaar. Geeft met verscttuidigden eerbitd te ken- nen de afdeelmg Alkmaar der Vereeniging „Volksonaerwijs" (goedgekeurd bij Kon. be- siuit van 28 Nov. 1908, staaisbiaa No. 17); dat zij Uwen Raad verzoekt te willen be sluiten tot de oprichting eener gemeentelijke sctiool voor U. L. O. aihier, die toegankclijk is voor jongens of voor jougens.en meisjes; en zulks om redenen hieronder uiteengezet. Hetwelk doende, Voor de afdeeling voornoemd, J. CLOECK, Voorzitter. F. J. AUKES, Secretaris. Toelichting. De afdeeling Alkmaar van „Volksonder- wijs" veroorlooft zich U uiteen te zetten de redenen, die haar tot het doen van haar ver zoek: „Opricbting eener Openbare U. L. O.- sctiool", aanleiding hebben gegevea. Reeds meennalen en onder de wet (van 1878) tot regeling van het lager onderwijs hebben in Uwen Raad besprekingen plaats gehad over de oprichting .eener dergelijke school, zonder dat die besprekingen tot het gewenschte doel hebben geieid. Thans nu de wet van 1878 heeft moeten plaats maken voor de Lager Onderwijswet 1920 meent de afdeeling, dat de tijd geko- men is wederom op de totstandkoming eener gemeentelijke school voor U. L. O. met klem te moeten aandringen. In art. 3 al. 1 dier wet wordt het schoolon- derwijs onderscheiden in: a. gewoon lager onderwijs; b. vervolgonderwijsc. uitgebreid lager onderwijs en d. buitengewoon lager on derwijs. Terwijl in datzelfde artikel sub 4 de omvang van het U. L. O., voor zoover het geheel of gedeeltclijk uit openbare kassen wordt bekostigd, vastgesteld wordt. Het lste lid van art. 19 schrijft voor: „In elke gemeente wordt voldoend lager onder wijs gegeven in een genoegzaam aantal scho len, welke voor alle kinderen zonder onder- scheid van godsdienstige gczindheid toegan kclijk zijn; en in het 3ae lid wordt bepaald: „Het onderwijs omvat de vakken, in art. 2 vermeld onder a. tot en met k., en daar, waar genoegzame behoefte aan uitbreiding bestaat, een of meer of wel alle vakken, vermeld in dat artikel onder 1. tot en met u. Het bezoeken eener school voor U. L. O. geeft kinderen, die om welke redenen dan ook het onderwijs aan een inrichting tot hooger- of middelbaar onderwijs niet kunnen of willen volgen, belangrijke voordeelen. Het verschaft hun de gelegenheid tot het be- halen van een diploma, welk diploma hun het recht verleent in tal van onderwijs-inrich- tingen zonder toelatings-examen geplaatst te worden (o. a. landbouwscholen, middelbare technische scholen, zeevaartscholen, enz.), terwijl het hun evenzeer den weg opent tot verschiliende betrekkingen, o. a. sumumerair bij de Spoorwegen hier te lande en in Indie, bij de Gemeente-Secretarie in Amsterdam en op velerlei kantoren. De Lager Onderwijswet 1920 eischt van den tokeomstigen onderwijzer of onderwijzeres een opleiding aan een kweek- of opleidingsschool, waaraan moet vooraf- gaan een driejaarlijksche vooropleiding, o.a. aan scholen voor U. L. O. Geen wonder dus, dat de oprichting van U. L. O. scholen in vele gemeenten krachtig wordt ter hand genomen, onverschillig of in die gemeenten inrichtingen tot het ontvangen van hooger of (en) middelbaar onderwijs be staan of niet. Ook in deze gemeente, welke op goede in richtingen van middelbaar- en hooger onder wijs kan bogen, bestaat de behoefte aan uit breiding van het gewoon lager onderwijs, als in art. 19 al. 3 der Lager Onderwijswet 1920 wordt bedoeld. Vele kinderen toch, die de lagere school hebben doorloopen, zijn niet geschikt hooger- of middelbaar onderwijs met vrucht te volgen, omdat dat onderwijs door vakonderwijzers gegeven vaak te veel op wetenschappelijke leest is geschoeid. Dat die behoefte aan uitbreiding ook in deze gemeente wordt erkend, moge U nog blijken uit de volgende feiten: Van de hier reeds bestaande openbare U. L. O. school, die uitsluitend voor meisjes toegankclijk is, neemt de schoolbevolking in de hoogste klassen gestadig toe. Voor de mannelijke leerlingen der openbare lagere scholen, die om welke redenen dan ook van het hooger- of middelbaar onder wijs geen gebruik maken, is door het ont- breken eener openbare school voor U. L. O. de mogelijkheid tot het ontvangen van ver der ontwikkelend schoolonderwijs aihier uit- gesloten. Zij zullen in naburige gemeenten het voor hen passend onderwijs moeten vin- den. Ook voor kinderen, die elders U. L. O. genoten hebben en wier ouders naar Alkmaar verhuizen, zal in deze gemeente vergeefs naar een voor hen geschikte school gezocht worden. Dat de behoefte aan uitbreiding van het gewoon lager onderwijs wordt erkend in kringen, waaruit de kinderen niet gewoon ,zijn de openbare scholen te bezoeken, blijkt uit de oprichting eener U. L. O. school voor katholieke jongens en uit de plannen tot op richting eener soortgelijke school voor chris telijk onderwijs. Dat eqhter ook door hen, wier kinderen tot nog toe de openbare scholen bezoeken, de be hoefte aan uitbreiding wordt gevoeld. blijkt uit het tot stand komen van comite's tot op richting van neutrale en vrijzinnige scholen voor V. L O.: eomitfi, dfo rich mfsscfiTen niet zouden hebben gevormd, indien aihier een goed ingerichte openbare U. L. O. school bestond. Ten siotte wil de afdeeling nog onder Uwe aandacht brengen, dat van Rijkswege zullen worden opgericht kweekscholen en oplei- dingsscholen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De afd. meent, dat de gemeente Alkmaar te als hoofdplaats eener Inspectie v. h. lager onderwijs te door hare ligging in het centrum van Noord-Holland benoorden het I J, tot vestiging eener Rijks- kweek- of (en) opleidingsschool, als het ware is aangewezen. Dat de aanwezigheid eener Rijkskwcekschool zou strekken tot verhooging van den bloei der gemeente, behoeft geen na der betoog en dat het verkrijgen eener kweek- school in deze gemeente bevorderd zal wor den door het bestaan eener gemeentelijke school voor U. L. O., staat voor de afdeelino onomstootelijk vast. Om al deze redenen meent de afd. Alkmaar van „Volksonderwijs" bij Uwen Raad krach- tig te moeten aandringen op dc oprichting eener gemeentelijke school voor U. L. O., toe gankclijk voor jongens of voor jongens en meisjes. Voor de afdeeling voomoemd. J. CLOECK, Voorzitter. r. J. AUKES, Secret ris. INGEKOMEN PERSONEN. N. Kerssen, R.K., cafehouder, Nieuwesloot 59, Haarlem. P. J. Steenbeek—Dille- waard, N.H., Westerweg 57, Amersfoort. S. M. Middelhof, R.K., Kennemerstraatweg 11, Nijmegen. J. Obdam, R.K., Koning- straat 5, Obdam. E. C. Snoep, N.H., ver- pleegster, Doelenstraat 28, Zuiascharwoude. C. w. Pannekoek, R.K., orgelmaker, Landstraat 57, Aalten. M. Dorrepaal, N.H., Schermeerstraat 18, Lisse. A. Willigen, N.H., Metiusstraat 2, Amsterdam. A. C. Brakenhoff, R.K.. ijzervormer, Baansingel 36, Schoten. E. C. O. Tim- mer, E.L., v. d. Meijstraat 10, Amsterdam C. F. Al, R.K., Mient 16, den Haag. C. Komen, N.H., winkelier, Toussaintstraat 21, Berkhout. F. J. H. Elsaker, R.K., ass. huishouding, Spoorstraat 79, Amster dam. D. Bijl, N.H., handelsreiziger, Nieuwpoortslaan 52, Schoten. D. Lange- reis, N.H., meesterknecht, Stationsweg 144, Berkhout. M. Koomen, R.K., Baansingel 35a, Spanbroek. J. Buis, R.K., boekhou- der, Baansingel 35a, Obdam. Th. Valk, R.K., sigarenmaker, Overdiestraat 36, Nij megen. A. Greuter, R.K;, Baansingel 20, Beemster. K. Vlug, N.H., huishoudster, Ged. Baansloot 18, Broek op Langendijk. J. G. Pranger, N.H., rijwielhersteller, St. Annastraat 41, Ilpendam. C. Leegwater N.H., landbouwer, Bergerweg 141, Aker- sloot. E. Olij, N.H., landbouwer, Berger weg 141, Akersloot. Dr. D. Mol, Dir. Keuringsdienst, Kennemerstraatweg 140, Utrecht. P. Kalansee, N.H., Nieuwesloot 1, Arnhem. P. Nieuwhof, G.K., houtza- ger, Huiswaard 7, Oudkarspel. C. J. Prins, boekhouder, v. d. Woudestraat 48, Haarlem. P. J. Th. Stroomer, R.K., Spoorstraat 63, Oudenbosch. M. S. H. Laseurv. Diggelen, N.H., Langestraat 82, Baam. C. Beets, D.G., veehouder, Kennemerstraatweg 54, Beemster. F. Maas, R.K., boerenarbeider, Kennemer straatweg 62, Monnikendarn. D. de lo.ig, N.H., landbouwer, Nieuwpoortslaan 19, Heerhugowaard. J. Bremer, N.H., Wes terweg 23, Bergen. J. D. Coster, N.H., kantoorbediende, Mient 16, den Haag. J. A. Geenhuisen, R.K., makelaar, Emma- straat 64, Amsterdam. A. H. Lohman, R.K., Verdronkenoord 100, Obdam. A. Goudsblom, N.H., dienstbode, Spoorstraat 36, Broek op Langendijk. C. E. A. v. Eijk R.K., Baansingel 18, Bergen. I. Louwe, R.K., reiziger, Stationsstraat 54, Egmond- Binnen. M. C. van Gijn, E.L., Wester weg 45, Valburg. M. Rooze, N.H., schoenmaker, Forestusstraat 37, Renkum. V. Volkers, N.H., Kinheimstraat 35, Noord- scharwoude. H. Semeijns, N.H., huis houdster, Kinheimstraat 35, Noordschar- woude. C. W. ButerKieft, R.K., Laat 85, Amsterdam. J. Zijdewind, landbou wer, Wilhelminalaan 1, Harenkarspel. G. Quax, R.K., Oostwijk 24, Zijpe. G. de Haan, D.G., dienstbode, Spoorstraat 25, Wonseradeel. J. H. v. d. Brink, R.K., winkelierster, Paijglop 10, Utrecht. A. Koornstra, N.H., Westerweg 53, Gaaster- land. N. A. J. Naber, R.K., dienstbode, Geestersingel 52, Hoorn. J. B. J. Koch, R K., priester. Breedstraat 9, Nijmegen. E. P. Kip, N.H., dienstbode, Nassaulaan 51, Dreischor. P. de Muk, R K., banketbak- kersknecht, Appelsteeg 1, Egmond a. Zee. F. J. Preller, R.K., priester, Nassaulaan 4, Nijmegen. E. Laan, R.K., dienstbode, Kooltuin 3. Medemblik. J. Jonker, N.H., kapper, Achterdam 30, de Rijp. W. M H. Borret, R.K., Kennemerstraatweg 13, Beek. A. de Lange, R.K., dienstbode, Kennemerstraatw. 62, Heerhugowaard. C. P. Eelman, electricien, Snaarmanslaan 11, Schagen. J. Heessels, RK., sigaren maker, Dijkgraafstraat 18, Rotterdam. A. Drukker, N.I., zakkenmaker, Heerentsr. 10, Schagen. A. Kruijsen, R.K., bakkers- knecht, Payglop 4, Utrecht. J. Koster, N.H., dienstbode, Wildemanstraat 19, Haar- lemmermeer. J. Zwaan, N.H., slagerskn., Spoorstraat 64, Hilversum. ZOMER-DIENSTREGELING VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nieuwe dienstregeling, welke 1 Juni a.s. ingaat, is weer bij den uitgever C. v. d. Too- ren, Koningsweg 7, voor een bedrag van 7 cts. verkrijgbaar. Uitvoerig worden hierop vermeld de uren van aankomst en vertrek der Hollandsche Spoordiensten, van de diverse stoomtramdiensten w. o. de wijzigingen in den Stoomtramdienst AlkmaarHaarlem benevens de dienstregeling van de Alk maar Packet". Wij twijfelen er niet aan of deze practische dienstregeling, op carton en voor portefeuil- legebruik verkrijgbaar, zal weer, evenals an- dere jaren, talrijke afnemers vinden. AF- EN OVtERSCHRIJVrNG. B en W. stellen den Raad voor van de on- voorziene uitgaven van den dienst 1921 een bedrag van 400,af te schrijven en dit be drag over te schrijven op den post jaanvedde van d'en comnrissaris van politie, welke jaar- wedde bij Kon. besluit met ingang van 1 Ja- nuari 1920 op 5000 is vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2