t' Tel egra nun en yan heden De lravrorrMCterB te Glasgow BeBBefl gisteren met algemeene stemmen besloten, de staking voort te zetten. Zij ontvangen finan- cieelen stenn vin de spoorwegarbdders. De Ita1iaansc.be gevallenen aan het Fransche front zijn plechtig herdacht Volgena de „Daily Chronicle" heeft de Engelsche regeering besloten den. staat van beleg in Zuia-Ierland uit te breiden. Het ha- ventoezicht te Cork en andere havens wordt versterkt. Duitschland heeft de commissie van her- stel 20 rijkswissels tot een bedrag van 200 millioen dollar ter hand gssteld. Het douane-entrepot in de haven van Buenos-Ayres is door brand vernield. Men vermoedt brandstichting. De Indische geleerde Rabindranath Tagore is Zaterdag te Berlijn aangekomen. Volgen9 een bericht van 21 Mei uit Anatolie hebben vrij ernstige troebelen plaats gehad in Syrie. Een Fransch detache- ment is naar de opstandige stammen ge- zonden. In het bekende „Tivoli" te Kopenhagen Is Donderdagavond, tijdens het afsteken van een vuurwerk, een Duitsche dame een handtaschje ontstolen, waarin zich niet min der dan 200.000 mark, 6000 Deensche kro nen en 5000 francs bevond. Qemengd Meuws NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Memorie van Antwoord op het wets- ontwerp inzake de nieuwe regeling van den dienstplicht, is bij de Tweede Kamer inge-' komen. GESTORVEN. Van die kincJeren, die vericden week te Bruns- tum dOor eeni losgeraakteo wagon wend en overreden, is gisiteren nog een jongen van 14 jaar iaan de bekbmien verwondingeni gestor- ven. Twee kniapen waren reeds op slag dood. KINDERMOORD. Te Tilburg is in een kelder van een huis a an den Korvelscheweg onder de steenen vloer verborgen gevonden een in staat van ontbinding verkeerend lijkje van een kind. In verband hiermede heeft de politie ten huize harer ouders te Udenhout aangehouden een ongehuwd 18-jarig meisje, vroeger diensi;- bode in het huis aan den Korvelscheweg. Naar vernomen wordt heeft zij bekend het kindje, waarvan zij onopgemerkt was beval- len, dadelijk na de geboorte te hebben ge- dood en h. t lijkje op de plaats waar het ge vonden is te hebben begraven. HAD-J'E-ME-MAAR IN HECHTE- NIS. Gisterrraiiddag is C. de Gelder ondter geleidie van een nechercheur naar het Huis van Be waring aan de Weteringschanis gebracht. VERDRDNKEN. Te Delft is het 7-jarige zoontje van den heer Van Dongen, wonende aan die Kolk, bif het opiaten van een vlieger achteruit in de gracht aan dien Geerweg geLoopen en verdron- DE KONINGIN-MOEDER TE DORDRECHT. Gisteren heeft de Koningin-Moeder het aangekondigde bezoek aan Dordrecht ge bracht. Zij is aan het station, waar zij met den trein van 1.38 aankwam, door den bur- gemeester verwelkomd en vervolgens langs een kleinen omweg naar het Dordr. Museum gereden, onderweg door een talrijk publiek hartelijk toegejuicht. In het museum zijn aan H. M. door een dochtertje van het bestuurs- lid Van Oldenborg bloemen aangeboden, waarna het bestuur H. M. op haar rondwan- deling vergezelde. Vervolgens werden weer de auto's bestegen en vertrok het gezelschap naar het nieuwe ziekenhuis aan de Banka- straat Onderweg een aardig intermezzo, toen voor de villa van mevr. Nebbens Ster ling, aan den Singel, eenige daar opgestelde Hongaarsche kinderen aan H. M. bloemen aanboden en Haar het Wilhelmus toezongen. In het ziekenhuis zijn de regenten der stichting aan H. M. voorgesteld en is de thee gebruikt. Ver over den vastgestelden tijd is het zie kenhuis verlaten, waarna het gezelschap weder langs een omweg en allerwege toege juicht zich naar het Zwijndrechtsche veer begaf, waar een reserveboot gereed lag om de koninkiijke auto over te zetten. De tocht huiswaarts ging verder per auto. Aan den ponton te Zwijndrecht werd M. verwelkomd door den burgemeester, heer P. I>oorn, wiens tweede dochtertje ruiker rozen aanbood, versierd met oranje- lint. Het aan het veer opgestelde muziek- korps Het geklank des Konings bracht eerst een stichtelijk lied en daarop het Wilhelmus ten gehoore. Langs den Langeweg verliet H. M. de gemeente. OVERREDEN. Te Woerdien is gisteren de heer G. de V., door een vtrachitauto uit Leiden, waarin een aantal deelnemers aan het R.-K. Comgres te Utrechit gezeten was, overreden en eenige men later aan de gevo'gen. overleden. -DE KONINGIN NAAR 1 LOO TERUG. Toen de Koninkiijke familie Zondag terug- reed van Zwolle naar het Loo, werd zij in de gemeenten, waar zij passeerde, hartelijk toe gejuicht. Te Epe werd aan Prinses Juliana eene vaas met bloemen aangeboden door het zoontje van den heer Lanooy aldaar. DE NOORD-H OL LA ItfDSCH E LANDBOUW-ONDERLINOE. In een vergaderzaal van het cate Park- zicht te Amsterdam, werd gisteren de alge- meene vergadering gehouden van de Noord- Hollandsche Landbouw-Onderlinge onder leiding van den heer H. J. Avis te Midwoud. Ui net jaarverslag over 1920 blijkt, dat op 31 December 1920 waren aangesloten 2801 landbouwers. £r hadden in 1919 plaats 403 ongevallen, waaronder vijf gevallen van bedrijfsziekten. Twee der ongevallen hadden den dood van den getroffene tengevoleg, terwijl een er van aanleiding gaf tot het toekennen eener blij- vende uitkeering. Een der aangegeven onge vallen bleek niet alle bedrijfsongeval te kun- nen worden aangemerkt. Zeven patienten genoten op het oogenblik van het ter perse gaan van het verslag nog een tijdelijke uitkeering. In hoeverre het noodig zal zijn aan deze een blijvende uitkeering toe te ken- nen, valt thans nog niet te zeggen. Met in- begrip van deze zeven waren 33 der getrof- fenen langer dan 2 maanden invalide. In hst verslagjaar werd voorts nog aan 1 in H. den een 1917, I In 1918 «i 3 in 1919 door een on- eval getroflen irbeidtrs sen blijvtnde uit- eering toegekwd. Als oorzaken van de ongevallen werden genoemd: voertuigen 35, paarden 36, hoorn- vee 24, varkens 2, honcfen 1, landbouwma- chines 26, vallen van den arbeider 70, val- len van het voorwerp 5, beknelling 16, krachtsinspanning 58, snijdende werktuigen 55, diverse oorzaken 75. De onkosten die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen over het ver- slagjaar r 1.04 per 100 jaarloon. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen ge- dekt. De ziekte-verzekering voor inwonend per- soneel heeft zich gedurende het vreslagjaar wedero muitgebreid. Het aantal deelnemers steeg tot 871. De gemiddelde kosten per ver- zekerde bedroegen met inbegrip van admi- I nistratiekosten 9.32 per jaar. NIEUWE VEENBRANDEN. Hlet bureau V.D. meldit: Zondag is wederom een veenbrand uifge- broken te Emmercompascuum, op de veen- plaatsen aan de Weatzijde van het Schoten- sche fcanaal. .Door den kraclntigen wind1 greep het vuur smel1 om zich heen, zoodat gisterna- j midtiiag reeds een1 groote hoeveelheid turf een prooi der vkammen was. Een groot aantal woningen werd ontruimd. Bij versdiillende woningen zdjn houten schuurtjes afgebrand. I De te Emmercompascuum gestationeerde stoomspuit kwam laat in den namidd'ag op de Eiaats des onheils, deze was ml. werkzaam in et naburige Weerdangerveen, waar het vuur nog steeds niet gebluscht is ^eweest. Intus- schen vermocht de spuit nog met het vuur te blusschen en1 l a aide het hedlemmorgen weer op. Op het oogenblik breidt het vuur zich nog steeds uit en loopt een lanige rij woningen i langs het A-kanaal groot gevaar. Nog stmis I wordlen er woninlgen ontruimd. In aansluiiang bij ons bericht inzake de j nieuwe veenbranden meldt men uit Emmen r Aangeblazen door den fellen wind, sloeg het vuur gisteren1 over op nabijgelegen veen- plaatsen', waarop eveneens veel iturf, tenslotte dwars over het kanaal A, het Zuidelijk Hoofd1- diep, em daarna zelfe over het daaimee paral lel loopende kanaal B. Thans stuift het voort in de richtang van 'he Rloswinkeler Veen. Er zijn op het moment (4 uur) reeds 18 veen- pl aatsm dloor het vuur aangetast, waarbij veel fabrieksturf en< ook noga-l belangrijke hoeveel- heden korte turf verloren gingen. Wij zagen twee huizen1 afhranden, waaronder een dubbe- le waniiing. In de vrij) d'ichit bewoondte streek heerecht eeni paniek; de huizem worden met zand1 eenigsziins beschermd acbtergelaten, de inboedels voorzoover niet in dlen' vochiigem veenbodem begraven, aan kettingen of in het kanaal geworpem, met schuiten vervoerd in de rich Ling van Emmercompascu'um. Hett veengedeelte, waar nu de brand woedt, bleef omlangs vrijwet geheel daarvan ge- spaardi. Er wandit hand' geweikt op sommige plaatsen om' telkens hier en daar opdiiikend vuur te dooven, doch de wind belemmert jn ernstige mate het bl-usschiwgswerk. Wellidit dat tegen den nacht dc wind1 en het vuur ver- minderen. OPLICHTING EN ONTVLUCHTING. In het laatst van' het vorige jaar is de Ned.- Lndiische Handclsbanlk te Ainsterdlam door middel van een va:lschen> cheque opgelicht voor een bedrag van 50,000. Van de drie aan dit feit schuldige personeni werden- dade lijk twee gearresteerd) en later veroordeeld. E)e dende, een1 zekere P. B., een bekende bij de politie en j ustitie, wend kort daanop ook aan gehouden, doch wist zich uit zijn eel in't po- litde-buTeau St. Pietershal te Amsterdam te bevrijden en te ontvluchten. Zaterdag is hij door twee rechercheure van diat bureau, die zijn spoor ontdekt hadden, te 's-Gnaven'hage aangehouden en naar Amsterdam overge- bracht. DE I SOLATI'E VAN DEN BRIEL. Er is een betere verbiniding itusschen Zuid- Hol land (vastelandi) en- -Eiianden- tot stand gekomen. Tot nu toe wend het verkeer van Den Brief over Rozenburg, via Maassluis, naar de Hollandsche. stoden, a la Koppelstok per roei- of ziei'lboot onderhouden. Thans is een- fl'in'ke motorboot' inigelegdi, die behalve passa- .giers, ook wagen- en auto-transporten kan overbrengen. Tegelijk is de veerdienst Rozen. burgMaassluis uiigebreid door meedere heen-- en weervaarten. Hioewel de verkeerstoesiand nog niet is wat hij in het beJiang van Den Briel en de Eiian den moesit zijn, kan toch van een grooten vooruitgang gesproken worden-. ZWARE BRAND. Zond'agodiitend 5 uur 20 min. werd1 de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een zwaren binmenfenamdl in het perceel Lange Poten 25, waarin gevestigd is een sigaren- magazijn van den heer Bifoeimhof. Bij de aan- kornst van de brandtweer bleek, dat zich op de eerste vend'iepiwg nog menschen bevonden. Zij werden door de brandweer met behulp van laddermateriaal gered. Mlet drie stralen op de motbrspuiten' werd het vuur gebluscht. De schad-e aan sigaren is groot. De bergplaats, eigeml'ijk een overdekte bimnenplaats, brandd'e geheel uit. De vermoedelijke oorzaak is het niet-brandvrij plaatsen- van een kacheltje in de bergplaats. SCHIPPE RSTR A'NSPORTVE RE ENI- GINO. Den 24sten Mei werd he Zwolle gehouden de eerste lalgemeene vergadering der schip- pers-tramsportvereeniging. De concept-statu- ten, het huishoudelijk regdement en het be- dirijfsreglemenit werden laangen'omen. Het doel der vereendgiing is door reeele en cou-lante be- diening voor de binnenschipperij bij handel en ind'ustrie het vertrouwen ter herwinnen, dat 'in dlen- oorlog door de handelingeni van een deel der particuliere schippers was verloren geraakt. De vereenigitng bleek reeds te besch-lkken over een- zeer groote tonnage voor de binnen- vaart. Haar zetel zal worden gevestigd te Grondngen, Schuitendiep W.Z. 43. Tot direc- teur werd verkozen de heer Tabe de Vries van Rotterdam, tot secretaris de heer Joh. Rugge te Groningen', tot penningmeester de heer A. van Bolhuis te Baflo. In de commissie van -toezicht werden gekozen de heeren- H. P. de Boer, F. £>iok, B. Herder. J. Kalikhuis, K. Pikaart, J. G. Schot, H. Woilthuis. Alleen goede vaklieden met goede schepen zullen na ballot age tot de vereeniging kunnen worden- toegelaten. :De commissie van des- kumdiigea, die dit sail hebben' <e onderaoeken, J. ten- Napel, J, W. Wi-Ideboer, P. Wi-ltens. Het nieuwe bestuur werd gefnstalleerd, ter- vvijl den- voorloopigen administrateur den •heer W. dem Oudlsten te Groningen voor bij de oprkhting bewezen diensten met algcmeene stemmen het eerelidmaatschap der vereeni ging werd aangeboden. KORTE BERICHTEN.. Vernioedelijk zullen ook vrouwan be- noemd kunaicn worden tot rechter in het Per manent Hdf van I-nnera.. Justitie. Zondag werd te Arnhem in Musis Sa crum" het comgres geopend van den Alg. Bond van arbeidcrs (sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkiingbedrijf Hlet Hol-landsche tuindonj Lens in Noord'-Frankrijk wordit 12 Jun-i door onzen gezanit aain ide Fransche regeering overgedra- gem. Het 2e electrotechnisch comgres wordt 15 en 16 Jumi in het Kurhaus te Scheveningen gehouden. Proyinciaal Nieuws UIT WORMERVEER. Naar men mededeelt zal de gemeentesecre- taris al'hier waarschijnlijk binnen enkele maanden naar Nederlandsdh Indie vettrek- ken, om ald'aar in gou-verncmentsdienst te worden geplaatst. Zijn heengaan moet te wij- ten zijn aan de slechte verstanrfhouding tus- schen hem en den burgemeester, welke toe- stand schiier onhoudbaar is geworden, na het optreden van het roodle gemeentdbestuur. Na het vernemen van dit feit, is hern van ver- schillende kanten verzocht op» zijn voorne- men terug te komen. Hij' is ruim tien jaar als zoodanig 'te Wormerveer werkzaam en een groot gedeelte van de burgers zou niet gaar- ne zien, dat hij heenging. Hij schijnt echter niet van zijn voornemen zijn af te brengen, om bovengenoemde rede- nen. UIT OUDKARSP^L. De Staatscourant van 25 Mei bevat de statuten van de Cooperatieve Verbruiksver- eeniging „Nieuw Leven" te Zuidscharwoude. Naar we met, zekerheid vernemen is voor een gezin dat de vorige week uit de wo- ning gezet is omdat geen andere woning te krijgen was, door het gemeentebestuur een woonschip aangekocht. Voor een ander ge zin, dat op het punt stond de woning te wor den uitgezet, is een houten schuurtje gekocht. Nu is er nog een derde gezin, dat de woning gerechtelijk is opgezegd en in den loop dezer week uit de woning schijnt te worden gezet. Voor dit gezin is nog geen ander onderdak. GOoPERATIEIVE BOND VAN COoPERA- TIEVE LANDBOUWVER'EENIGINGEN IN NOORDHO'LLAND. De Cooperatieve Bond van Cooperatieve Landibouwvereenigimgen in Noordholland heeft zijn voorjaarsvergadcring gehouden on der leiding van den heer J. Kamp te Berk- fa out. Aamwezig waren 18 aangesloten vereeni- gi-ngen met 43 af gevaar d-igden. De Voorzitter drukte zijn' voldoening uit over de groote opkomst, een -bewijs van de warme telangstelling in den cooperatieven aankoop en hoopte dat de brsprekingen ook heden in't belang van qnze mooie. provinvia- le organisatie zullen warden' gehouden. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer C Nobel te Haarlem, als adviseur van den B ond Op een verzoek van het Comite voor de a s. groote Tuin- en Landbouwten-toogstelling te Enk'huizen wordt besloten namens den Bond een' zilveren medaille besChikbaar te stellen In bchandeling kwam een schrijven van de VerzCkerings-Maatschappij „De Nederlan- ,den" met opgaaf van premiekosten, teneinde de zen'dingen graan etc. aan de Vereenigin- gen> enbloc te verzekeren. Sommige afgevaardigdcn merkten op, dat •de voor hun afdeeling bestemde partijen door den betrokken sch'ipper werden (verzekerd, waarvoor dan de premie in de vrachtprijs is borekend. Besloten werd deze aamgelegen- heid na-der te behandelen in een der eerstvol- gende veeiitiendaagsche bijeenkomsten. Naar aanleiding van de gelezen notulen vroeg de heer Stapel (Berkhout) nadere inlichtingen omtrent eventueele aaneensluiting bij de Ooo- peratieve Zuivelbank. De Secretaris decide mee, dat de Bond in beginsel sympathiek sitaat tegenover deze in- s+elling. De door den Bond te lecnen gelden zijn echter van betrekkelijk zoo'n -geringe be- tcekenis, dat het Bondsbestuur meen-de zich voorloopig nog van een plaatselijke banki-n- stelling te moeten bedienen. In de vacature van den heer D. v d. Woudc te Sint Pan- eras als bestuurslid (wegens hedan-ken) wordt de Vereeniging Grootebroek uitgenoo- digd een bestuurslid aan te wijzen. Uit het jaarverslag bleek, dait op 31 Dec 1920 bij den Bond waren aangesloten 22 cooperatieven landbouwvereenigingen. In den loop van bedoeld dienstjaar trad tot den Bond toe de Cooperatie „De Ster" te Bairsin- gerfiorn terwijl door meerderc cooperaties aanslu-iting bij- de provinciate organisatie wordt overwogen. De tijid'somstandigheden werden voor de Bondsorganisatie gunstiger. Voederartikelen en hulpineststoffen -kwamen in veelgrootere hoeveelheden dan tot d'usver op de markt. De oprichter van den Bond de heer R. Vis- ser Lz. bedankte als voorzitter wegens ver- trek naar het buitenland en werd benoemd tot eere-lid De bdnd met het Centraal Bureau werd versterkt. Geregeld werden veertiendaagsche bijeenkomsten te Amsterdam gehouden, waar een vertegenwoordiger van het Centraal Bu reau aanwez-ig was. Uit den Bond werd gesticlit een afzonder- lij'ke groep van Knnstmestkoopende Vereeni- gingen met eigen bestuur en eigen adlmini- stratie De rekening over 1920 sloot in ont- vamgsten en uitgaven met een bedrag van 4131.20K. Namens de finianrieele Commissie adviseer- de de heer Clay te Berkhout de rekening good te keuren. Aldus wordt besloten De heer J. G. Oosterbeek te Edam, Bonds- aoountant gaf verslag omtrent de balans- en verlies- en winstrekening. Hieruit bleek, dat de balans een verlies aan wees van 3314.1414. Gereserveerd is nbg 601.06%, zoodat het nadeelig sal do over 1920 bedraagt f 2713.36. De SecrHSarle meridfe op dat fa fflff Bedrag zit een bedrag van ruim 1300— door den Bond ten behoeve van: het orgaan uitgegeven. Ook is van de afdeelin-gen over '20 nog geen contributie of omslag ontvangen. In uitzicht is bovendien nog gesteld een uitkeering van het Hooibureau en een. bjidrage van de Pro- vinale afdeeling van het Centraal Bureau. Deze uitkeenngen koimen in mindering van het verlies. In-dien een bedrag van 1000 gulden wordt omgeslagen zal het verlies vermoedelijk ge heel gedekt kunnen worden. Wordt vervolgd.) SPOORWEGONGEVAL. ALMELO, 31 Mei. Gisteravond zijn van den trein van Almelo iiaar Oldenzaal bij de gem. Dijkerhoek 2 wagons gederail- leerd. De wagons kwamen dwars over de rails te staan. Een juist aankemende oederentrein uit de richting Oldenzaal on bijtijds worden gewaarschuwd, waar- door een ernstig ongeluk is voorkomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge- komen. In een der wagons zaten 10 passagiers waaronder enkele dames. Allen slaagden er in ongedeerd uit het rijtuig te komen. De wagons liepen in den grond, nadat de rails waren verbogen en de dwarsliggers als het ware waren doorgeknepen. Heden- morgen was de lijn weer vrij. GROOTE UITSLUITING. 'HALLE, 31 Mei. De werkgevers hebben om een einde te maken aan de stakingen in het bouwbedrijf gister 1200 anbeidens uit- gesloten, waaronder zijn begrepen 8000 arbei-ders van de Leuna-Werke. DE KWESTIE DER EINWOHNER- WEHREN. MuNCHEN, 31 Mei. Naar de Beier- sche Staatscourant mededeelt, kon eene overeenkomst tusschen Berlijn en Munchen over de betreffende de kwestie der Einwoh- nerwehren te nemen maatregelen, tot nu toe niet word'en bereikt. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZI6. BRESLAU, 31 Mei. De aankomst van Engelsche troepen duurt voort. Men hoopt, dat Donderdag de geheele divisie, die uit gemengde "eenheden bestaat, en waarbij zich ook vlieg-er-afdeelingen be- vinden, te hebben getransporteerd. De on- langs door de Polen verscheidene dagen gevangen gehouden majoor Powell zal eene leidende positie bekomen bij het op treden tegen ae Poolsche benden. In de omstreken van Oppeln heeft Engelsche cavalerie kwartieren betrokken. DE STAKING IN NOORWEGEN. KOPENHAGEN, 31 Mei. De door de Noorsche staking ontstane toestand heeft zich in zooverre ten gunste gekeerd, dat door vrijwillige noodhulp niet slechts de broodproductie, maar ook de electriciteits- verzorging in het geheele land verzekerd is. De noodhulp heeft verder eene trans- ortmaatschappij in het leven geroepen. iondag werden de waterleidingen en an dere inrichtingen militair bezet, om tegen pogingen tot vernieling beschermd te zijn. BRESLAU, 31 Mei. Volgens Poolsche berichten hebben de insurgenten bij de ge- vechten om den Annaberg ongeveer 2000 dooden verlorem De toestand in de steden wordt slechter en de levensmiddelenvoor- raden raken op. Stadsnieuws ORGELBESPELING GROOTE KERK. Het programma der lste orgelbespeling, Donderdagavond 2 Juni, van 8 tot 9 uur, door den heer Jan Zwart, bevat o. m.: Praeludium en Fuga van Bach, Concerto II van Handel, Fragmenten uit de 8e Sympho nic van Widor en tot besluit eene Im pro visa- tie over Psalm 99 van den concertgever De - toegang tot deze orgelavonden, iederen Don derdag, is kosteloos. Bij de kerk is gelegen- heid tot berging van rijwielen. MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIG- HEID, AFD. ALKMAAR. Gistermiddag 4 uur vergaderde in „De Unie" bovengenoemde vereeniging. Voorzit ter was de heer mr. D. van Houweninge. Verder waren aanwezig de heeren mr. M. Moens, penningmeester en mr. A. M. Lede- boer, secretaris. Na opening, door den voorzitter, las de secretaris de notulen van de vorige vergade ring voor, die, na een kleine wijziging wer den goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den heer C. Bosman Cz. waarin deze bedankte als bestuurslid. In zijn plaats zou een ander worden gekozen. Aan de orde was de rekening en verant- woording van den penningmeester. Nage- zien door de heeren van Houweninge en Ledeboer werd deze rekening goedgekeurd met een ontvangst van 879.40 (ontvangen contributie van de 318 leden) en een uitgaaf van 44.73. Alzoo een batig saldo van 834.67. Dit geld is door den penningmees ter overgemaakt aan het hoofdbestuur in Frederiksoord, waar het zal aangewend worden ten bate van het algemeene doel van de Maatschappij. Zoo was dus hierdoor de schuld van de afd. Alkmaar bij het hoofdbe stuur afgelost. Als afgevaardigde en diens plaatsver- vanger naar de algemeene vergaderingen der Maatschappij werden respectievelijk ge kozen de heeren J. de Lange C.J.zn. en J. P. Kool. Hierna volgde de bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding van den heer mr. D. van Houweninge en bedanken van den heer C. Bosman Gz. De heer van Houwe ninge werd als voorzitter herkozen en deze aanvaardde zijn herbenoeming, terwijl in de plaats van den heer Bosman werd gekozen de heer J. de Lange C.J.z. Paarna sluiting. EEN WANDELTOCHT VAN DE J. V. O.-ERS. - De afd.. Alkmaar van den' Jeugdibond voor Onthouding (J. V. 0.) ondernam Zondag een propaganda-wandeltocht naar Bergen. Eeni ge gasten, geen J V. O.-ers, waren mede uit- genioodigid. Nu was hot doel van dozen- tocht ae niet'-J. V. O.-ers te docn overtuigen', dat ook render alcohol plczier kan worden ge- maakt, etgeen nog door vela manscheo wordt betwijfefd. De dag van Zondag was echter het sprdkend bewijs van het tegcndiecl van die nicening djer menschen. De jonge onthouders brachten een zeer gezelligen dag door in de duimen van Bergen, met zingen, heiti doen van eenige spelen, enz. enz. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 23 tot 28 Mei zijn in, het -badhuis van- het Witte Kruis genomenkuip- baden 78; regenbadep- le klas 92; regenba- den 2e en 3e klas 207, te samen 377 baden. LICHT OP! Voor rijwielen en andere voertuigen hc- denavond te 9.37 uur licht op. lleclitszaken ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Gerrit W., Ged., Helder, wederspannig- heid, huisvredebreuk en poging tot doodslag, vonnis bekrachtigd, 8 maanden gev. Gerard B., Enkhuizen, mishandeling, 40 boete of 40 dagen hechtenis. Neeltje M., huisvr. K. de B., Hoogkarspel, huisvredebreuk en mishandeling, 7 boete of 7 dagen hechtenis. Sijmen R., Oudkarspel, valschheid in ge- schrifte 4 maanden gev. voorw. Sijmen R., Oudkarspel, vernietiging van sen authenthieke acte, 3 maanden gevange- nisstraf voorwaardelijk. Jan G., Uitgeest, beleediging, 10 of 10 dagen hechtenis. Jan T., Zijpe, msihandeling, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Nanning V., Enkhuizen, mishandeling, 25 boete of 25 dagen hechtenis. Huibert D., Egmond aan Zee, vernieling, ^illem V., Helder, wederspannigheid, 25 boete of 25 dagen hechtenis. Klaas L., Alkmaar, mishandeling, 20 boete of 20 dagen hechtenis. Johannes B., Castricum, diefstal, als vo- ren. A. de H., Zwaag, appfel vonnis kanton- gerecht, vonnis bekrachtigd. Jacob H., Bergen, appel vonnis Kanton- gerecht, strooperij, vonnis K. G. vernietigd, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Jan S., Broek op Langendijk, mishande ling, 20 boete of 20 dagen hechtenis. Johannes den B., Ged., Helder, nader on- derzoek gelast op 21 Juni. Cornel is den B., Ged., Helder, alsvoren. Hendrik van de P., Ged., zwervend, dief stal gepleegd in 1918, vonnis bekrachtigd, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Ingezonden Stukken. (Builen vtrantwoordelijkheid van de Redac- tie. Pe opnanw v deze rubriek bewijst teens- zins; dat de RnMdie er mede instemt). DE GEMEENTE-FINANCIeN EN DE INDEX-CIJFERS. In antwoord op de theoretische beschou- wingen van d-en heer Cohen Stuart omxrent de waarde van de Indexcijfers, waarmede ik het geheel eens ben veroorloof ik mij een paar opmerkingen. - Ik heb de Indexcijfers gebruikt om m het algemeen de waarde van het geld aan te ge- ven in 1913 en 1919 en meen, dat ik daar- voor over geen betere cijfers kan beschikken en dat ik bij het gebruik maken van deze cij fers zeer objectief blijf. Ik heb dat eedaan ondanks het feit, dat de meest uiteenloopende beschouwingen ointrent mijn gebruiken der Indexcijfers mijn deel zijn geworden. Wanneer ik er aan herinner, dat ik in 1918 en 1919 deel heb uitgemaakt van een crisis- commissie in het klccrmakersbedrijf, be- staande uit een gelijk aantal werknemers en werkgevers, onder een onpartijdigen voorzit ter (Dr. Hettinga Tromp) die alle drie maan den de toeslagen op het loon moest vaststel- len in verband met die indexcijfers, dan kunt ge U voorstellen, dat ik het gebruik maken en de waarde van indexcijfers op alle denk- bare wijzen heb zien belichten. „De cijfers van het bakkersbedrijf, waarin meelprijzen de hoofdrol spelen, spreken een geheel andere taal dan die van den schoen- maker, voor wien de leerprijzen den doorslag gaven." Accoord, mijnheer Cohen StuartDie theo- ,rie 'is onaanvechtbaar; doch vraag eens aan welke huismoeder gij wilt naar het prijsverschil van brood en schoenen in 1913 en 1919 en gij krijgt tot antwoord: „Beiden zijn 3 maal zoo duur geworden". Dat is de practijk! En dat erkennen wij samen in ,Volkshuisvesfing" en ik alleen in mijn bedrijf, wat de onkostenberekening be- treft. De prijsverhooging is, ondanks alle theorien, overal ongeveer dezelfde geweest. En wanneer gij vraagt aan de 6 winkeliers, die een vergadering belegden om te protestee- ren (egen de roekelooze wijze, waarop ons alter geld, de gemeente-belastingen, wordt besteedwanneer gij hun vraagt„Hoe is het met de prijsverhooging der artikelen, die in uw winkel worden verkocht" dan- zullen zij u antwoorden: „Die artikelen zijn in 1919 ineer dan driemaal zoo duur geweest als in 1913". En toch moesten voor die verschil- lende artikelen ook andere indexcijfers wor den vastgesteld. Dit zijn de redenen, waarom ik ook-nu nog meen, dat ik waar, zonder eenig bewijs, een zoo ernstige beschuldiging werd- geuit als: vorspilling van gemeentegelden, volko- men in mijn recht was gebruik te maken van de beste basis, die te miincr beschikking was en waarvan de practijk heeft geleerd, dat zij voor aangelegenneden als deze volkomen ver- trouwbaar is. Ook uw voorbeeld in zake belastingver- schillen in Alkmaar en Heiloo is niet voor de eerste maal tegen mij gebruikt. Bij de behandcling der gemeente-begroo- ting, dienst 1920, heb ik aangctoond, dat door 35 ingezetenen het vierde deel van on zen hoofdelijken omslag wordt betaald en dat wanneer er 5 van die menschen uit Alkmaar vertrokken door dat vertrek al leen de hoofdelijke omslag voor de anderen bclangrijk zou moeten worden verh-oogd. Na- tuurlijk geldt het omgekeerde voor Heiloo, ondanks het feit, dat de indexcijfers voor bei- de plaatsen dezelfde zijn. Maar voor ie- mand, die begrijpen wil, zijn die gevallen niet hinderlijk en nog minder misleidicnd. Van zeer groote waarde acht ik uw 0p- merking, dat gij geen wantrouwen uit (zelfs niet betrekkelijk) tegen het gemecntclijk finan- ciecl behecr; dat zelfs gij vcrklaart, dat niet te kunnen beoordeekn! ki

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2