f DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Honderd drie ©n tfrmtigste Jaargtmg i fa ft a. 126 Dtt mnnaer bestaatntt 3 Maflea AhonnomontsBPils bii voornitbctftlins per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowijsn. 5 ct. Advortontiopr, 25 ct, p. regel, grootere letters naar plaatsraimte, J Oiiovcii franco N.V. Rook- en Handclsdr. v.h Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redictlo No, 33, Oft DERI) AG DlrecteurG. H. ERAR. Ilc.ofdrcdacteurTj. N. ADEMA. HJUWI esxxsx Bnitenland RIJKSKANSELIER WIRTH IN DEN RIJKSDAG. E>r. Wirth heeft gisteren mi groote rede gehouden in den Rijksdag, waarin hij Est program der regeering uiteenzette. Hij zeide Ons program kan in drie woorden worden samengevat: s amen werkingheropbouw en verzoening (geroep uiterst links: amnestie!?). Wij willen onze verplichtingen nakomen. Door de aanvaarding van het ultimatum is de Duitsche politick in geheel nieuwe banen geleid. Dit ultimatum stelt ons voor eischen, die binncn zeer kort moeten uitgevoerd wor den. Aan ddn dier eischen is reeds binnen den gestelden termijn voldaan (applaus. De Rijksminister van financien heeft de noodige maatregelen getroffen opdat ook de verdere betalingen op tijd zouden gcschieden. Ook in de kwcstie der ontwapening hebben wij toegegeven. Op dit gebied zijn de tot nog toe afgeloopen termijnen eveneens door ons ach- terhaald. Dit vraagstuk mag geen aanleiding geven tot het toepassen van sancties. A1 wat wij doen kunnen, zullen wij doen ten einde onze beloften te vervullen. Aan de eischen be- treffende de marine en de luchtvaart is vol daan. Er is een wetsontwerp gereed gemaakt, waarbij de vl'iegtuig-industrie beperkt wordt. Een verbod van in- en uitvoer van vliegtuig- materiaal is uitgevaardigd. De Duitsche poli- tiemacht zal tot 150.000 man teruggebracht worden. Binnenkort zullen er wetsontwerpen over de herziening der legerwet en over den in- en uitvoer van oorlogsmateriaal aan den Rijksdag worden aangeboden. Wij1 hebben de noodige maatregelen ge- nomen taor de ontwapening der burger- wachten. E>e Beiersche regeering heeft den toestand ingezien zooals hij werkclijk is en de bekendc verklaring afgelegd. Dat breede kringen in Beieren dit offer gebracht heb ben, geeft hun recht op een woord van dank (lawaai uiterst rechts en uiterst links). De vrijwillige ontwapening is een gebeurtenis van groote beteekenis, ook op het gebied der binnenlandsche politiek. Wat de opheffing der organisatie zelf aangaat, is de Beiersche regeering van meening, dat nu zij hun wa- penen hebben ingeleverd, niet onder art. 177 en 178 van het vredesverdrag vallen. De Rijksrcgcering heeft echter rekeniag te hou- den met het ultimatum van 5 Mei, dat haar dwong de burgerwachten en de Escherich- organisatie op de lijst te plaatsen der organi- saties, welke dienen opgeheven te worden. Wat de uitvoering van het economische ge- deelte van het ultimatum betreft, die omvat een zuiver financieel, een economisch en een tusschen de Fransche en de Engelsche re- I eering ten opzichte van Opper-Siiezte. rankrijk heeft er in toegestemd, dat het middelste gedeelte van Opper-SileziS onder politietoezicht der geallieerden zal worden f gesteld, terwijl Engeland zijnerzijds toegaf aan den wensch van Frankrijk om't onder- zoek van het Silezische vraagstuk door een commissie van deskundigen te laten onder- zoeken. Ten aanzien van de verdere punten duren de onderhandelingen voort. Te Parijs is bevestiging ontvangen van de twee incidental, die in de laatste dagen zijn voorgevallen in het industriegebied, maar die-niet zoo'n dramatisch karakter dragen als door enkele dagbladverslaggevers is voorgesteld. In Beuthen heeft een Fransche post, die aangevallen werd door de menigte, gebruik gemaakt "van zijn wapens, waarbij enkele slachtoffers gevallen zijn. In Hindenburg hebben de Poolsche op- standelingen een lvceum aangevallen, waar zich Duitsche vluchtelingen bevonden, die door een kleinen Franschen post werden be- schermd. die in een oogwenk onder den voet werd geloopen. De opstandelingen maakten daarvan gebruik om een deel van de vluch telingen mee te voeren. De soldaten moesten gebruik maken van hun wapens. Daardoor werd de orde hersteld en ae vluchtelingen ullen worden teruggebracht. Daarentegen heeft men geen enkei bericht omtrent een beweerden aanval van de Duit- schers op een breed front. Niet alleeen dat de Polen de waterleiding van Kattowitz opnieuw hebben afgesneden, maar ook verwoesten zij stelselmatig de streken, welke zij moeten ontruimen. De dor- pen Grosstein en Spukendorf zijn deels in brand gestoken, deels door ontploffingen vernietigd. De stad Kosel is omsingeld en naar gemeld wordt zijn ook hier maatrege len gen omen voor bet sluiten van de grens. De slutting heeft groote ontreddering ge bracht in net economische leven der Pool sche grensstreken. Naar de „Vossische Zeitung" uit Breslau verneemt, heeft generaal Holer op den eisch van een deputatie der intergeallieerde com missie, om den Duitschen Selbstschutz terug te trekken, o.a. geantwoord: De Duitsche bevolking van Opper-Silezie moest zelf maatregelen ter harer verdedi- ging nemen, daar de middelen daartoe van de intergeallieerde commissie te kort schoten. E>e Selbstschutz treedt op voor de handha- ving van recht en orde, en daartoe is de ver- drijving van de Poolsche opstandelingen uit het Opper-Silezische gebied de allereerste voorwaarde Een gelijkstelling van den vol- sociaal etisch program. Als wij dit jaar een komen terecht uit noodweer handelenden het vraagstok var de doodeoorrflak Nj ver- branding. Hierbij moet men onderschdd maken tus- chen den dood, die spoedig na de verbran- ding intreedt, en een later optredend uit- einde. Bij den 6poedig intredenden dood werken gewoonlijk vele oorzaken te zamen, zooals vergiftiging door ontledingsproducten, ze- nuwschok, ontleding van bloedkleurstof en andere veranderingen in het bloed. De dood, die later intreedtf moet steeds als een gevolg eener vergiftiging beschouwd worden. Deze vergiften ontstaan door ont leding van lichaamseiwitstoffen. In verband daarmede kon men in het bloedserum van dergelijke lijders steeds een verhoogd eiwit- splitsend vermogen aantoonen. De gevorm- de vergiften hebben een bijzonder vergiftige uitwerking voor de nieren. Bij de lijkope- ning vinot men dan ook steeds nierverande- ringen in den vorm van plaatselijke ontste- kingshaarden, bloedingen. Dat deze veran deringen niet primair zijn, volgt wel hieruit, dat men ze bij plotselingen verbrandings- dood niet ziet. Het functionneele nieronder- zoek brengt gewoonlijk eerst opmerkelijk laat een nierinsufficientie aan het licht. Practisch volgt hieruit, dat men bij uitge- breide verbrandingen zoo mogelijk de aange- taste weefsels ruim moet wegsnijden. Veraer kan het onderhuidsch toedienen van groote hoeveelheden physiologische zoutoplossing met een zekere hoeveelheid adrenaline van dienst zijn. Gisteren is in het gebouw „Patrimoni- ,um" te Amhem onder voorzitterschap van reerd. Aan deze confer^li? nefnen vertegen- toe te passen en tol te hcivdjen, totdat het be- woordigers'van de rechtsch? perEjen in Rus- wustzija .terugtossrt, of esn gaaeeefcser den land doel, die streven nsar het beretel van do dood' heeft geconstateerd o! de fcehandeling monarchic. Uit verschilleod? Europeesche overaeemt. even grooten uitvoer hebben als in 1Q20, dan zullen wij 3% milliard gouden marken moe ten betalen. Dit is een buitengewoon groot bedrag. Het heeft geen nut theoretisch vast te stellen of wij het al of niet zullen kunnen be talen. Wij moeten bewijzen hoeveel wij pres- teeren kunnen! De vrijheid wordt zelfs met de zwaarste offers niet te duur verworven. (Lawaai uiterst rechts en links). De heffing op den uitvoer is buitengewoon zwaar en zeer ongelukkig. De uitwerking zal zich weldra op de heel wereld-economie doen gevoelen. Er is een nieuwe index voor Duitschland's ecenomische kracht voorge steld. Daarna handelde Wirth over de wijze, waarop de regeering de enorme bedragen denkt te verlcrijgen. Sefbstschutz met de Poolsche opstandelingen, die het grootste leed over ons Opper-Sile zische vaderland brengen, wordt door de Duitschgezinde bevolking van Opper-Silezie met de grootste verontwaardiging terugge- wezen. Volgens den correspondent van de „Rzecz- popolita" heeft de commandant der Duit sche vrijwilligerscorpsen in het district Oleska, von Araim, verklaard, dat hij zijn operaties tegen de opstandelingen niet zal staken, v66r geheel Opper-Silezig zal zijn heroverd. Naar de „V<Ksische Zeitung" verneemt, treden de Polen langs de geheele linie aan- vallend op. Bij Rosenburg werden soldaten van het Haller-leger gevangen genomen. Volgens door hun afgelegde verklaringen De belastingen moeten zoo verhoogd wor- bevinden zich aan dat gedeelte van het front den. dat de schadevergoeding er mede be- soldaten van het 15e en 27ste Poolsche in- taald kan worden. In de eerste plaats zijn het fanterie-regiment. In Yublinitz zijn opnieuw vrijwilligers uit Polen aangekomen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Naar ReuteEs bijz. dienst seint is een pro- den heer P van Vliet, de jaarlijksche vergade- ring gehouden_van het Nedcrlandscl :ieae edcrlandsche Werk- iiedenverbond1 Patrimonium. zijn het de kolen die door een nieuwe belasting zul len getroffen worden. Wij i ij moeten niet all een al het mogelijke doen om meer rijkdom te scheppen in net land, maar daarenboven nog onzen invoer zooveel mogelijk beperken. Over het economisch program zei de rijkB- kansclicr nog: Het is noodzakelijk, dat de som, welke wij aan het buitenland moeten betalen, op den duur uit het overschot van onze economie wordt bestreden. Onze economische politiek moet gericht zijn op verhooging der produc- tie en op. nationale besparing. Het betreft nier geen zuiver agrarische of industrieele vraagstukken. Veeleer moet een industrialisa- tie van dm landbouw plaats hebben. Zoo- doende zullen wij den noodtoestand van den egcnwoordigen tijd kunnen verzachten. Landbouw en Industrie moeten niet als vijan- den tegenover elkaar staan, doeh als broe- ,ers, die gemeenschappelijk streven naar de ovenvmning van de crisis en naar een. be- w;eiuCKKWelulnd -Tan het Duitsche volk. ij lebben behoefte aan een moreel herstel der natie. (Nicuw tumult der communisten en geroep: Amnestie 1"). Ten slotte sprak dr. Wirth over Opper- Sdezie waarb'] h!] uitvoerig betoogde, dat het betwiste gebied aan Duitsehland moet behooren De opstand was volgens hem door de Polen uitgelokt. De gcdeclten, die van Opper-Silezie zullen worden afgesdiei- den en bij Polen worden gevoegd, gaan. hun ondergang tegemoet, zei de rijkskanselier. Vnendcn der Pollen geven zelfs toe, dat deze niet in staat zijn, dit hoog ontwikkelde ge- bied te besturen. Opper-Silezie zou, wanneer het bij Polen werd gevoegd, op het lage ni veau van het Poolsche economische leven ko men. Polen heeft Opper-Silezie echter in het geheel niet noodig. Het heeft zelf kolen- en ertsmijnen. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIS. Er is eea enmpirnmls (at clamatie uitgevaardigd, waarbij de bevoegd- heden, welke de regering reeds had verkregen ingevolge de „Etncrgency Powers Act" tij- dens de dreigende staking der Triple Aliian- tie, worden uitgebreid. De nieuwe proclaina- tie inachtigt de regeering tot inbezitneming van gas- en electriciteitsfabrieken, waterlei- dingen en andere fabrieken, tot het opvorde- ren van voedsel, veevoeder en andere voorra- den, van schepen, van vracht- en passagiers- ruimte in schepen, tot inbezitneming van ko- lemmijnen, koienvoorraden, machinerieen, spoorwagens en andere voertuigen voor het vervoer van kool en tot het vaststellen van prijzen van steenkool, gas en' electriciteit en het opeischen of controleeren van den ver- koop van benzine. Het uitblijven van sympathiestakingen wordt een der meest karakteristieke factoren in het mijnconflict geacht. Sedert het besluit van het Drievoudig Verbond om afzijdig te blijven, hebben kleine partijen extremisten in de verachillende vakverecnigingen getracht een staking in het leven te roepen, maar deze pogingen hebben alle gefaald en zelfs als zij niet definitief door een mode werden afge- keurd, zijn ze toch nergens ten uitvoer ge bracht. DE BiURGERDpRDOG IN IERLANID. Een bendte van ongeveer honderd gewa de Sinn-Feinera drong een boerdterij te ton binnen waar het department van Land bouw inenitingen verricht tegen de versprei- ng van het imond- en klauwzeer onder het vee. De Slinn Feiners hielden met hun revol vers de beambten in bedwang en. roofden ale instrumenten, noodig voor het lafslachten van het vee. DE DOOD BIJ VER3RANDINO. Olhrycht ^ehandalS in da Prssegl Ldraraid HOUTEN HUIZEN VOOR DE VERWOESTE GEB1EDEN. De besprekingen tusschen Fransche en Duitsche deskundigen in zake de levering van 25.000 houten huizen door Duitschiland ten behoeve van het verwoeste gebied, zijn deze week in het ministerie voor de bevrijde gebieden te Parijs hervat. De Duitsche delegatie heeft voorgesteld om bij wijze van proef en zonder betaling, eenige huizen neer ti zetten, ten' einde de Fransche autoriteiten, alsmede de belangheb- bende bevolking in staat te stellen zich re- kenschap te geven van de waarcle der huizen. GEVEGHfTEN TUSSCHEN BLANKEN iEiN NEGERS. Bijl een botsing tusschen gewapende blaa- ken en negers te Tulsa (Oklahama) tengevol- ge van de airestatie van een neger, die een blank meisje had aangerand, werden Maan- dagnacht een neger gedood en twee blanken en drie negers zwaar gekwetst. Kort voor miudernacht werden een groot aantat blanken opgemerkt, die naar het ne- gesrkwartier .trokken. De gouverneur van de stad' ontbood1 troepen om d'e politie bij te staan. Tegen den morgen pa rouilleerden on geveer 70 automobielen met gewapende blan ken om de negerwijk, terwijl een half dozijn vliegtuigen boven die buuri cirkelden. Eenige blanken schoten op alle negers, die zij tegenkwamen, terwijl zij ook op door ne gers bewoonde huizen vuurden.. De negers vuumden waphopig terug. ft Aantad bdji de botsing tusschen blanken en negers gedoode persoueni wordt op 75 ge- schat. GELD UIT RUSLAND VOOR DE COMMUNISTEN? De „Hallesche Allg. Ztg." meldt: De Rus- sische sovjetregeering heeft vijf miliioen mark naar Duitsehland gezonden met de uitnoodi- ging aan de Duitsche communisten om nog eenmaal al het mogelijke te doen oin op kos- ten van Rusland een nieuwe actie op touw te zetten STAKING VAN DE ITALIAANSCHE AMBTENAREN. Het overheidspersoneel, met uitzondering van de machinistcn en van de ambtenaren der rechterlijke macht, is in staking gegaan, om- dat de regeering geen gevoLg heeft gegeveu aan de eischen tot verhooging van de tracte- menten. De minister van financien weigerde deze eischen in^te willigen, omdat door deze verhooging de 'begrooting van 900 miliioen op 2 milliard gebracht zou worden. Bij de staking zullen wellicht meer dan 66n miliioen beamWen worden betrokken. De Ita- liaansche regeering zou van plan zijn geheel Italie in staat van beleg te verklarcn. DE AANSLUITINGSBEWEGING IN OOSTENRIJK. De Zuid-Slavische gezant te Weenen heeft zich aangesloten bij het protest van Roeme- nie en Tsjecho-Slowakije tegen de stemming in de afzonderlijke lanaen in zake de aan- sluiting bij Duitsehland. De regeering-Mayer heeft gisteren besloten af te treden in verband met de ook in Stiar- marken voorgenomen „particuliere" volks- stemmingen. Uit Praag wordt gemeld, dat toen daar het besluit van den Lanadag van Stiermarken be- kend werd. er groote vreugde-demonstrades werden genouden. Het stadhuis en andere gebouwen vlagden, op den „Freiheitsplatz" werden vaderlandsche liederen gezongen. Voor het Duitsche eonsulaat verzamelde zich een groote menschenmenigte, die hoera's aanhieven voor Duitsehland en de aanslui- ting. RUSSISCHE MONARCHISTEN IN BEIEREN. Te Bad Reicheohall wordt op he* oogen- blifc door Russische monarchisten geconfe- landen zijn te Bad Reichenhall Russische po- Titici bijeengekomenzoo neernt aan de confe- rentie ook de vroegere Hetman Skoropadsky deel, alsmede aartshertog Wilb.elm van Oos- tenrijk. die doprgaat voor een pretendent naar de Hongaaische kroon. Het eenige doel der confcrentie is, betrekkingen aan te knoo- pen tusschen de Russische en Duitsrhs cjj- verheid en handel. NEDERLANDSCHE TENTOONu STELLING TE MADRID. In verband met het groote succes, waaiin zich de Nederlandsche Tentoonstelling te Ma drid mag verheugen het dagelijksch bezoek bedraagt circa 3000 personeu besloot het Comite te Madrid de tentoonstelling, welke 30 Mei gesloten had moeten' worden, te ver- lengen tot 6 Juni a.s. KORTE BERICHTEN. Te Calcutta is een koelistaking uitge- broken. Te Buenos-Ayres zijn weer een aantal arbeidersleiders in verband met de havensta- king gearresteerd. De ,P(Xteme Steele"•meldt, dat in de twee kopermijnen van de Union Mintere in Katanga (Belgisch Kongo) crts is gevonden, dat betrekkelijk groote hoeveelheden uranium en radium bevat. De Duitsche regeering gaat goud koo- pen, ongeveer tegen de prijzen der wereld- markt. Uit Toronto wordt aan' de „Times" ge meld, dat de drank-commissie van Ontario heeft bepaald, dlat de geneesheeren niet meer dan 50 alcohol^recepten SCHRIFrELIJKE.VRAGEN. De beer Ketelaar heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ge- vraagd: Is de minister bereid mede te deelen, of reeds het advies is ingekomen van de Centrala commissie voor georganiseeid over leg betref- fende het verzoek van mej. G. Schep c.s. na- mens de Amsterdamsche enderwijzens-kost- winners en onderwijzeressen-kostwinsters tot gelijkstelling hunner jaanvedden met die van de gehuwde onderwijzers? Zoo ja, is de minister bereid mede te dee len, hoe it advies luidde en tot welke beslis- .«titng het hem aanledding heeft gegevea? DE NIEUWE BURGEMEESTER Naar ft N. v. d. D. meldt zal als burgemees- ter van Amsterdam aan de Koningin worden voorgedragen de heer W. de Vlugt, de tegen- woordige wethouder van P. W. te Amster dam, tevens oudl-d id van de Tweede Kamcr Het bericht van de benoemiog kan tegen het eind dezer week in de Staatsoourant ver- wactut worden. Zooals men weet, behooit de heer De \1ugt tot de meest linksche groep van de anti-revo- lutionnaire partij. HOOFDDIRECTEUR VAN HET RIJKS MUSEUM. Tot hoofddirecteur van het Rijksmusemn te Amsterdami is benoemdi de heer Schmidt Degener, directeur van het Museum Boymans te Rotterdam. Gemeagd Nienws DE AANRANDER GEVAT? Op 31 Augustus 1919 werd in de Schelde- straat te Vlissingen een jong meisje door een man met een mes aangevallen en zoo in het onderlijf verwond, dat zij aan de gevolgen overleod. Nog meer andere jonge vrouwen per jaar mogen i schrijven. Bij een brand in een gfoot lompen-ma- gazijn te Hannover zijn vier personeo, drie niannen en een vrouw, in- de Vlainmen omgeko- men'. Twee personen werden zwaar gewond, De totstandkomiing van den bond van Oost-zeestatan woordt op 4 Juni' verwaoht. werden dien avond door een man lastig ge- In- de mijn Limbo urg-Meuse (Belgie) vallen en aangerand, de dader werd echter zijin zes arbeiders, die bezig waren met het i ujet gevonden. bouwen: van een inijingalerij, naar beneden. ge- ger meisjes is fhans in betrekking te stort en in een underwater staande schadit Rotterdam en ontmoette hier op straat een vcrdronken, doordat de vloer, waarop zij in v,ien zij pertinent den dader van de standen, wegzakte. L to Naar de bladen melden eischte de advo- caat-generaal te Leipzig tegen den van oor- logsmisdaden beklaagden Neumann een ge- vangenisstraf van 1 jaar en' 6 maanden. Te Potsdam >is de ober-luitenant Opper- man gearresteerd wegens het aanwerven van vrijiwiliigers voor Opper-Silezie. De Nederlander Moeskops behaalde op de wielerbaan te New-York in de eerste en in de derde manche de overwinning. Bij een hruiloftsfcest in Schiircn (Duiitscnland:) werden 30 gasten zieik onder vergiftigingsverschijnselen. De oorzaak der ziebte is nog niet opgehelderd. De Raad van bestuur dier spoorwegen in de Vereenigde Staten fcondigt aan, dat van Juni af dc loonen der spoorwegarbei- dere met 12% zullen worden verlaagd, het- geen een bespariiig van vierhooiderd milii oen dollar zal teweeg brengen. De Japansche uftgever Matoyama heeft 300.000 m/arfc voor de Duitsche kinderen ge- schonken. Ih de Aintwerpsdie diamantnijverfieid' zijn 8000 werkliedien1 wehklioos: de helft hun ner heeft een amder beroep gekozen. 'Het nieuiwe postkantoor te Chicago, dat thans in aanbouw is, zal van een dak voor- zien worden, waarop postvliegtuigen zullen kunnen Ianden. Het zal verder door minia- tuur-ondergrondsche spoorwegen met alle belangrijke stations' in de stad worden ver- bonden gneldt de „Daiiy Mail". Binnen land. ONGEVALIEN DOOR ELECTRICITEIT. De directeur-generaal van den arbeid ver- zoefct opneming van het wlgende Opnieuw heeft de abbeidsinspectie geoon- stateerd!, dat een door een electrisdhen stroom bewusteloos geworden arbeider is overleden, terwijl het niet buitengestoten is te achten, dat bij onniiddellijke toepassing van kunstma- tige ademhaling en hanfcmassage het leven behouden 'had' kunnen worden. Een jeugdig hulpmonteur, werkzaanr boven in een paal van een bovengrondsche hoog- spanningsgeleiding een zeer gevaarlijk werk, dat voor jeugdige personen krachtens de Arbeidswet verboden is, kwam in aan- raking met stroomvoerende deelen en werd bewusteloos weggedragen. Hij werd neerge- legd in het kantoor van een nabijzijnde fa- briek. Was toen de kunstmatige ademhaling al of niet met hartmassage toegepast, zooals wordt aangegeven op de wandkaarten voor eerste hulp bij ongevallen, die in de fabrieken aanranding herkende. De man, die een-Vlis- singer van gdboorfcc is, werd op haar aanwij- zing aangehouden en is naar Vlissingen over- getoacht. De aangehoudene ontkent de misdaad te hebben gepleegd en den bewusten dag te Vlis singen te zijn geweest HET OESCHIL OP DE BEURS. De N. R. Ct verneemt uit goedte bron, dat het bericht, overgenomen uit de Telegraaf, als zou de regeeringsoommissaris de heer mr J. J. van Troostenburg de. Bruyn gisteren' van de beura te Amsterdam gedrongm zijn, niet juist is. Wel is tegen hem gemanifekeerd, maar hij heeft vrijwil'lig op zijn gewone u ru de beurs verlaten. Juist is, dat het bestuur hem tegen mogelijk molest heeft bischermd VERDUISTERING. J. d. K wonende op den Badhuisiweg te Scheveningen en eigeoaar van de Astoria-ga rage, heeft bij de politie aangifte gedaan van verauistering van 3100 door den directeur" van die garage, J. v. K. BEROOVING. In een perceel aan de Korte Molensiraat in Den Haag, waar reeds meermalen beroovin- gen hadden plaats gehad, is gistermiddag een heer 'beroofd van een bedrag van onge veer 1600. Als verdadht daaraan schuldig te zijn, zijn reeds eenige personen aangehlou- den. INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben twee personen ingebroken bij den stnid W., in de Lutte, bij Oldenzaal, en daar twee tnotorrijwielen gcstolen. Zij werden aange houden door surveilicerende militairen van de grenspolitie- te Oldenzaal. Toen de beide inbrekera tradhtten te ontvluchten, -kreeg een hunner, zekere F. uit Ensdiedle, een schot in den voet. Hij werd! gearresteerd. De andere wist te ontsnappen, doch men meent hem op het spoor te zijn. De beide motorfietsen zijn weer terecfht. DE DIRECTEUR GESCHORIST. 'Het „Vaderland" deellti mede, dat onregel- mati'gheden ontdtebt zijn in het behcer van den Kon. Schiouwburg, die d)e commissie van1 be- heer aanleiding hebben gegeven tot onmid- deldijike schorsing van den directeur met voor- drachit tot ontslag tegen 1 Juli. Als een dier oorzaken1 noernt „Het Vader- landl" een betaling van 6000 als onkosten voor voonstellingen van een Duitschen troep. De mededieeling van „Het Vaderlandi" is juast voor zoover het feit van' dfc moeten zijn opgehangen en, zooals op de cur- grand van 'gebldken malversaties betreft, d sussen voor eerete hulp bij bedrijfsongevallen bevat overigens versdnllende onjuistheden. behoort te worden godoceerd, dan was kans De juiste toedracht der feiten is als volgt, op behoud niet uitgesloten geweest De aan- zegt die Tel. wezigen deden juist niet, wat in de eerste Eenige weken geleden' vernam een der le- p'aate noodig was en toen na ver loop van een j deni van de Commissie van Behcer van den' klein half uur een geneesheer kwam, die ter- Haagschen Schouwburg, dat de directeur-ad- stond met kunstmatige ademhaling en hart- j nrinistrateur van dit gemeentebedirijf 6000. massage begon, was de kostbare tijd onbenut ihad geleend aan den manager van In Duitsch voorbijgegaan en bleef het pogen vruchteloos. Operette Gezelschap zond-er de commissie of 'Moge deze treurige gebeurtenis alien door- den burgemeester machtiging te vragen voor dringen van het 'besef, dat ieder sladitoffer deze transactie, die geheel buiten zijn bevoegd- van een ongeval door electricteit kans heeftheid ging. 'De directeur deelde mede dit te op redding, door onmiddellijk kunstmatige hebben gedaan om dc zomerexploitatie van ademhaling en hartmassage op hem toe te den schouwburg mogelijk te maken. terwijl passen. hij voorts de bewijzen overlegde het geld' weer Het is onafwiisbare plichit, die bewerkingen I terug te hebben anwangen. U1 i-W-1. AJAj ""W.II

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1