AAN mi AQVERTEERDERS, H. Schipper, Oudegracht 12. Tel. 339. Nlettemta berlfspte de oonnnfssh; ftem era- stig over rijri eigenmiachtig opfreden in strijd met zijit iostrvcnes. De vorige week' ontdekte tie gemeentelijlce Accountanwdienst bij' een. kascontr&le, dat de directeur eeoe storting van 8000,— bij deni gemeenteontvanger had geboekt, terwijl d'eze verklaarde Diets te hebben ontvangen. Desgevraagd bekende de directeur onmid- dellijik dlat hij het bedrag niet had gestort doch ten eigen bate aangewend! evenals andere gel- den, aan de gemeente toebehoorende. In to- taal had hij om speculatieve transacties, door hem persoonlijk aangegaai, te dekken, ruim 15000.uit de kas genomen. Het hangen- de accountantsonderzoek zou toch nog tot verrassende resultaten kunnen leiden. De bur- gemeester riep toeo de commissie van' beheer bijeen, die besloot B. eni W. te adiviseeren tot onverwijlde schoreing over te gaan en d'en raad] voor te stellen den ontrouwen1 ambtie- naar oneervol te ontslaan. B. en W. hebben in hunne vergadering van Dimsdag deze schoreing uitgesproken en waren voornemens in de geheime vergadering van den raad een voorstel te doen tot oneervol omislag. De be- doeling hiervan was om zooveel mogelijk ge- beimhouding te betrachten, ten elude den di recteur niet nog zwaarder te straffen. Van versehillende zijden worden pogingen gedaan oni de gemeente het verlies te vergoeden. De ze pogingen zdjn reedte gedeelteLijk geslaagd. CLEMENCEAU NAAR ONS LAND. Naar uit goede bron vernomen wordt zal eind Juni of begin Juli Clemenceau in gezel- schap van den schilder Monet een kunstreis door ons land maken. De beide vrienden, die per auto reizen, willen eenige schilderijen van Rembrandt en Frans Hals bezichtigen en zullen Rotterdam, den Haag, Haarlem en Amsterdam bezoeken. EEN GEBOUW VAN KUNSTEN EN WETE'NSCHAPPEN. Men schrijft ons De stichting van een Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam, op zoo breeden grondSlag als waartoe door den heer G. H. Koopman het initiatief werd genomen, is niet ten onrechte een question brulante, 'n zaak dus waar heel Nederiand zich voor in- teresseert. Immers, het is toch veel te zwak gezegd, wanneer men alleen het nutihtere feit constateert, dat aan zulk een installing de hoofdstad groote beboefte heeft. Met een ver- klaring, dat het een waarachtig landsbelang betreft, dat het een zaak is van nationale importantie, komt men de waaxheid oaderhij. En n6g verder kan men gaan en er in zien een gebeurtenis die inVloed kan en zal hebben op het intemationale kunstgebeuren. Deze stalling is te bewijzen. Op velerlei gebied neemt Nederiand tegen- over andere volken een zeer eervolle plaats in. Daar is de Geschiedenis om dit aan te too- nen: niet zoozeer de historic van veldslagen en geweld, maar die van uitvindingen, van geleetden, van groote rnannen op velerlei der Menschheid nuFtig terrein. Er zijn vele Boer- haave's geweest in Europa, en dat Europa" werd dan maar begrensd door de Scheldte en Oost-Friesland En ook thans behoeft men niet behept te zijn met chauvinisme, om, wan neer men, naast Nederlander, cosmopoliet zijnde, en de wereld dus met eigen oogen en goed bekeken heeft, te 'kunnen constateeren, dat de Nederlander in't algemeen hoog in aanzien staat, door hetgeen hij op zoo menig terrein presteert. Alleen op muzikaal-draimatisch gebied zijn wij tot heden nog verreweg de mindere van de groote naties. Maar daar is een oorzaak voor. Deze kunst heeft zich in Nederiand niet kunnen ontplodien, wijl hier te lande geen ge- legenheid bestond muzikaal-dramatische wer- ken van grooten omvang zoo op te voeren, dat ze qua artistieke verzorging aan de hoogste eisChen voldeden en in een omgeving, waar een ontvangst, noodzakelijk voor loonende exploitatie, niet is uitgesioten. Voor een in alle opzichten artistiek hoogstaande opvoe- ring van een muzikaal-dramatisch kunstwerk is noodig: een groot tooneel, met moderne hulpmiddelen, rijke monteering, artisten die betaald worden met honoraria die zij in het buitenland kunnen ontvangen. Om dit mo gelijk te maken (van exploitatie-standpunt) een zaal, waarin plaats is voor duizenden. Maar waar we tot nog toe slechts zalen had- den, waarin plaats was voor honderden (hoogstens e^n duizend pefsonen), was en is nog de mogelijkheid uitgesioten een „opera'' hier zoodanig op te voeren als dat in't bui tenlajnd kan gesohieden. Ongerekend nog het feit, dat „het tooneel" hier niet aan den eisch voldoet, maar daarnaast het practische en nuchtere feit, dat er niet genoeg kan ontvan gen worden om de onkosten te dekken. In elk besehaafd land van beteekeifis, bestaat min- stens een nationaal Opera-Gebouw. Waar in het te stichten „Oebouw" de Ope ra haar zetel zal vestlgen en dus void aan zal zijn aan de „eonditlo sine qua non" kan men van's heeren Koopman's plamien verwach- ten: de opleving, groel en bloei van onze na tionale muzikale-dramalische kunst, die zeer zeker als een internationaal artistiek gebeuren zal rnogen worden begroet. Het is een groote en grootsche daad. Maar dlleen een bij uitstek practisch mensch, be- zield met genialen geest kan ze uitvoeren. Op welke wijze de heer Koopman het zich voor- stelt, en er zeker in zal slagen, is algemeen bekend. Toch is het zeker eigenaardig den groei der gedachte na te gaan. Eenigen tijd geleden werd ook hier te lan de druk ingeteekend op een premie-leening voor den wederopbouw van Belgie. Een alles- zins prijzenswaardig doel. De leening werd' overteekend. „Kijk", dacht de heer Koop man, zou, wat mogelijk is voor den wederop bouw van Belgie, onmogelijk zijn voor den opbouw van de muzikaal-dramatische kunst in Nederiand? Zouden de Nedei'landers het nationale monument, dat het Amsterdamsche Geibouw voor K. W. zeker worden zal, niet. mee willen heflpen stichten, wanneer dit hun zelfs feitelijk niets kost en ze er nog de kans door krijgen, een fortuin te verwerven, twee- en-eenjhalf maal grooter dan men in de Staatsloterij bij een ongeveer gelijken inzet kan winnen? Dat Nederiand niet zou willen meewerken, bet land ook op dit gebied' groot te maken, ongerekend de voord'eelen die Ne deriand in't algemeen, en Amsterdam in 't bizonder, van't Gebouw zal trekken, die mo gelijkheid verwierp hij bij voorbaat. Allen kunnen een steentje bijdragen, zon- der dat het hun een droppel zweet zal kosten. MET HET 000 0? 08 VERV80EQ0E VERICHIJNINQ VAN ONS BLAB OP ZATER- DAS, WORDEN fl. H. ADYERTEERDERS BELEEFD VERZOCHT HUNNE ADVBR- TENTIES VOOR HET NUMMER VAN ZATERDAQ, REEDS DES V R IJ D A Q S IN TE ZENDEN. DE DIRECTIE. Eerstens de kapitaalkrachtigen, die een depo- sito bij een bankier hebben staan. Wat maakt het uit, of ze, naast hun staatsleening- en petroleum, tabak en Amerikaansche sporen een paar premieloten Geb. v. K. W. hebben liggen, die 3 pet. rente opbrengen. Neem nu dat ze andere gemidideld 6 pet. van hun geld maken, dan zal zoo'n stuk van 200 hun dus zes gulden per jaar minder opbrengen. Doch daartegenover staat, dat hun geld ab- soluut safe is en dat zij kans krijgen op een premie, in't gelukkigste geval zelfs van een 1/4 millioen. Want dat de onderneming safe is, is bewezen door de ernstige en voorzichti- ge berekeningen, waarhij geen enkele moge> lijkheid over't hoofd is gezienuit het feit dat drie hoogstaande Nederlanders als J. L. Westerouen v. Meeteren, Ph. R. Goedkoop en Dr. L, van den Steen van Ommeren, het com- missariaat hebben willen aanvaarden, en als accountants optreden de heeren Elles en Ha- melberg. De n iet-kapi taalkrachtigen behoeven slechte de hdft op hun obligatie te storten, op een twintigste dus 5.Die krijgen daar- mee dezelfde winstkana. En als het lot hun niet gunstig geweest is, zijn ze hun geld nog niet kwijt (wat bij de Ned. Staatsloterij wel het geval is, wanneer zij een „niet" getrokken hebben), maar kunnen zij hun stortingsbewij- zen inwisselen tegen plaatsbiljetten, 't zij voor voorstellingen in het Gebouw, 't zij bij een der vermoedelijk drie gezelschappen, waannee de heer Koopman zal contracteeren en waarmee de provimcie zal wordlen be- speeld. En daar de heer Koopman indertijd. met zijn Opera plaatsen als Gouda, Zut- phen, Breda en Winschoten bezocht, mag men veilig aannemen, dat nu met minder groot bezette stukken zelfs de kleinste plaats- jes zullen worden bezocht. 't Komt er dan dus op aan, dat, wanneer men geen premie van 1/4 millioen, 100.000.of minder, of wel een deel daarvan, heeft getrokken, men tegen gereduceerden prijs plaatsen vooruit ikoopt en betaalt voor voorstellingen, t zij in't bero^m- de Amsterdamsche Gebouw, dat natuurlijk iodereen wrl zien, of elders naar veTkiezing „La critique est aisee", zegt een Fransch spreekwoord. Ik plaats er ook een Hollandsch naast: ,,'t Zijn niet de slechtste vruchten, waaraanToen de heer Koopman zijn Opera oprichtte, werd hij uitgelachen en ge- loofde niemand in hem. Maar toen het scherm viel na De Juweelen van de Madonna, ken- de het enthousiasme geen grenzen.Zoo zie ik ook het moment voor me, dat het Gebouw aan de De Lairessestraat feestelijk geopend zal worden, Nederiand er iets te zien en te hooren zal krijgen, dat hier tot nog toe onbe- reikbaar scheen, en heel de naitie Koopman zal toejuichen als de man van d'e daad1, aan wiens initiatief zij al dat schoons te danken heeft KORTE BERICHTEN. In een desbetreffend wetsontwerp wordt verhooging der kosten van waarschuwingen, aanmaningen en dwangbevelen (dir. belastin- gen) voorgesteld. Het wetsontwerp tot regeling van het Mi'ddelbaar cn Lager Landbouwonderwijs is in de afdeelingem der Tw. Kamer niet zeer gunstig ontvangen. De Commissie van Rapporteurs, (Twee- de Kamer) oefent critiek op de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot dek- king van nadeelige sal'di van crisisinstellin- gen. De koningin heeft de opbrengst van het jachtrecht der heerlijkheid.het Loo ten bedra- ge van 2000 bestemd voor de diaconien der versehillende godsdienstige gezindten te Apeldoorn. De Vereeniging van Direcbeuren en Di rectrices van Rijks- en Particuliere Opvoe- dingsgestichten in Nederiand heeft gisiteren te Apeldoorn haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Gistermorgen is te Haarlem1 de 29e al gemeene vergadering van den Nederland- schen Bond voqr Ziekenverpleging geopend, onder voorzitterschap van dr. N. P. van Spanje. HISTORISCHE ANECDOTEN. Getuige, wanneer gij voor voor het hof moet verschijnen, zei lord Ellenborough tot een slecht gekleeden getuige, dan is het uw plicht in een zindelijke kleeding voor den dag te komen. Ik ben even goed gekleed als uwe lord- schap, antwoordde de getuige. Wat bedoelt ge daarmee? vroeg my- lord op vergramden toon. Wel, u komt hier in uw werkpak en ik in't mijne. Bij het uitgaan van Her Majesty's Theater te Londen werd de beroemde spreker in het Engelsche Lagerhuis, Mr. Beach eens door de hertoguTvan Gloucester aangesproken. Met een beminnelijke glimlachje nadert zij hem: Gij zijt immers Mr. Beach? Om u te dienen, Hoogheid, kan ik u van dienst zijn? Ja; ti zijt toch gewoon in't publiek te spreken; nu, ik kan mijn koetsier niet vinden; wilt ge hem eens luid roepen? Thomas Jefferson verhaalde een voorval, dat hem overkomen was, op een zijner reizen van Philadelphia toen de hoofdstad der Unie toen hij vice-president was van de V. S. De kastelines van een logement, waar hij was afgestapt was juist van een begrafe- nis van een harer naaste betrekkingen terug- gekeerd. Maar mijnheer Jefferson, zei de goede vrouw, wij hebben tenminste den troost, dat er alles voor hem gedaan is, wat er voor hem gedaan kon worden. Hij heeft in vier en twin- tig uur zes en twintig aderlatingen gehad. Etc zeMwwsn ftreoo wan wel die oproertng van't drama, dat de criticus Geoffrey ge- schreven had. Nauweliiks was de eerste regel gesproken, of't publiek barette in schaterend gelach u't. En dat bleef aaohouden, zoodat van't heele drama alleen die &ne regel is ge zegd. Madame de Mirepoirt, die twintig jaar lang den almanak met geen blik verwaardigd had, trachtte Lodewijk XX te vleien door hem den „vader" zijner onderdanen te noemen. In elk geval niet de uwe, antwoordde de koning; want u kunt veeleer mijn moe- der zijn Maria Theresia, dochter van Keizer Karel VI, woonde reeds op haar veertiende jaar de vergadering van den Staatsraad bij en be- toonde daar evenveel verstand als goedhar- tigheid. Daar zij den Keizer dagelijks om de een of andere genade bad, zei hij tot haar Het schijnt, dat je slechts koningin wilt zijn om veel goed te kunnen doen. Alleen dit, was het antwoord, maakt den last der regeering dragelijk. Abernethy, een Engelscb geneeaheer van aaam, ha<i een zeer iprilkkelbaar humour, zijm wening hersteldi werd, een hoop steenen naast zijn deur liggen. Hlij gelastte den Op zekeren daig zag bij, toen de straat voor etraatmaker de steenen wag te nemen. Waar moet ik ze dan been- brengen! vroeg deze. Breng ze naar de hel, was't antwoord van den woedenden aesoulaap. Zou 't niet beter zijn, ale ik ze naar den hemel br&cht, dan lagen ze u zeker niet in den wag, was de sarcaatische wedervxaag van den straatimaiker. Brieschend verdween Abernethy wear in buia. Eena op eeni da g, dat keizer in Maria Louise zicb verveeldJe, herinmerde zij zich, dat zij als kind zoo graag ommelette bakte. Zij wilde probeeren of ze de kunst niog verstoudi en liet teretond ai bet daar toe benoodigdle bij zich brengen. 'Nauwelijks wias zij. met de toebereidselen 'begc mnien 'of de keizer trad binnen. Verlegen probeerde Marie Louise haar kook- gerei te verbergen maar Napoleon enioof eens. „Wat dtoe je hier, het ruikt naar gebalkken botecr. Spoedig had hij; de koekepan in de gaten. Wiat, riep hij' uit, wii je een ommelette bakken? Ik wed', dat je het niet kunt; geef hier. Ik zal't eens voor je doen. Napoleon was vast en zeker ervan over- tuigd, d'at hij alles kon; hij nam de keuken- schort en gang aan hot werk. Allies gi"ng goed tot de 'koek moest worden omgekeerd'. Napo leon nam de koekepan etevig vas't, schudde en de omimelette lag ik stukken op d'en grond'. 'Beschaam gaf hij; zijn vrouw de pan' terug. Tot zoover het verhaal van baron de Me- neval. Volgenis het Franeche spreekwoord moet men eerst de eieren stuk slaan wil men een pannekoek baklken. Napoleon sloeg een diozijn rijken stuk, om een groot lijk te bak'ken, maar't verging hem evenals met zijn ommelet'te. ToenJ hij' bijna klaar was, viel de heele zaak stuk. Een jonge man bood CrSbillon een stuk in verzen aan. Bij ongeluk liet hij 't manuscript vallen en zeer vele losse blaadjes fladderden in 't vuux. Xfe autetir kaasbte vi-ch om ze te redden. „Laat maar", zei C'r^bilon, ,,'t stuk boroi'kt zijn bestemming". Telegrammen van heden GEEN AANSLUITING BIJ MOSKOU. PARIJS, 2 Juni. Het nationale congres van spoorwegarbeiders, dat sinds 31 Mei zitting houdt, heeft met 54000 tegen 46500 stemmen de aansluiting aan de Moskousche intemationale geweigerd. EINDE DER ALGEMEENE STAKING? KOPENHAGEN, 2 Juni. Naar uit Christiania getelegrapheerd wordt, heerscht onder de stakende arbeiders reeds algemeene ontevredtenheid over de sta- kingsleiders. Zij schijnen in overwegende meerderheid besloten te zijn, de algemeene staking nog in den loop dezer week te eindigen en den arbeid de volgendeweek weder te h^rvatten. De gasvoorziening in Christiania werd door de technische noodhulp weder aan den gang gebracht, zoodat de gaslevering vanaf 2 Juni weder werkt. Ook de kust- scheepvaart wordt op bevredigende wijze door een groot aantal motorbooten onder- houden. Verder varen weder verscheidene stoombooten. Algemeen heerscht de mee- ning, dat de staking voor de arbeiders ver- loren is. Provinciaal Nieuws PROV. NOORD-HOLLANDSCH ZENDINGSFEEST. Op het Prov. Noord-Hollandsch Zendings- feest, op Woensdag 22 Juni a.s. op het buii- tengoed „Nijenburg" van jhr. P. van Foreest, te Heiloo, te houden, hopen als sprekers op te treden: ds. J. W. P. le Roy, Sloterdijk, ope- ningsrede; ds. W. van Limlpurgh, Amster dam; dr. O. Norel Jz., directeur van het co- mite voor Inwendige Zending, te Amster dam; dr. IT. T. Oberman, Rotterdam; dr. M. J A. de Vrijer, Bloemendaalzendeling Wes- seldijk, uit Kasigoentjoe (Posso) en dr. J. F. Beerens, Utrecht, slotrede. Zanguitvoeringen zullen gegevm worden door het Ned. Herv. Zangkoor „De Harpe Davids', van Haarlem en de Chr. Zangveree- niging „Soli Deo Gloria", van Landsmeer, terwijl het Chr. Harmoniegezelschap „Nut en Genoegen", van Edam, den zang zal begelei- den HEILOO (Mei.) Geb oren Johannes Petrus, z. van G. Schouten en C. Timmer. Sijvert, z. van Th. Holleberg en C. Schipper. Jacob, z. van C. Hoogland en A. E. Vis. Gerardus Jacobus, z. van J. P. Kroon en A. Kuiper Wilhelmina, d. van M. Dekker en G. Snelten. Anna Maria, d. van J. Wit en A. Briefjes. Jantje Sippie, d. van J. Drij- ver en S. Bouma. Cornelus Johannus, z. van C. Verduin en C. M. van Dam. Pe trus Johannes, z. van P. J. Vaal en M. C. Morsch. Johanna, d. van D. de Vries en G. J. v. Maarleveld. Maria Agatha, d. van G. Hoetjes en A. J. Ursem. Neeltje, d. van C. de Groot en T. Kieft. Oetronwd: Petraa Dam en Cornelia Leek. Pieter Zut en Maria Chatrina Leek Cornells Vader en Diewertjo Floris Mei- nalphus Cornelia AdmiraaL Geertruida Admiraal en Dirk Steeman en Niesie Tol. Pieter Jacobus Kluyver en Maria Wafelbak- ker. Johanus Franciscus Hendricus Vas- ke en Alida Maria Mooij. fflflURP* Zondag kunt U wear snake- l(jk eton als U bfl my Aardap- pelan en Groenten haalt, want wat heb ik ze nu best en wat kryg ik een prachtcol- lectie heeriyke jenge groenten, voor niet te duup. Zie veor prjjzen de aourant ran morgenavond. Stadsnieuws EEN JUBILEUM. De heer M. Mol, machinist bij de H. IJ. S. M., hoopt 8 Juni den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad, AFIREK NOODZAKTLIJK ONDER- HOUD EN OPCENTEN VERMOGENS- BELASTING. In bijlage 77 deelen B. en W. mede, dat Ged. Staten berichten, dat de Minister be- zwaren heeft tegen het raadsbesluit tot ver hooging van den aftrek voor noodzakelijk le- vensonderhoud. De Minister meent, dat met den thans gel- denden' kinderaftrek in verband met den hoofdaftrek van 800, de toelaatbare grena voor minimum-levensonderhoud is bereikt. B. en W stellen ingevolge het verzoek van Ged. Staten daarom den Raad voor het be- sluit in te dekken. Voorts stellen B. en W. voor om het raads besluit tot het heffen van 100 opcenten op de vennogensbdasting in te terekken, omdat wettelijk deze heffing alleen geoorloofd is, wanneer de gemeente de inning van de inkom- stenbelasting aan het Rijk had overgedragen, wat hier niet geschiedde, omdat de Raad be sloot tot 1 Mei 1922 deze inning nog door de gemeente te doen gcschieden. VERKOOP BOUWTER'REIN AAN HET G'ROENE LAANTJE. In bijlage 76 stellen B. en W. voor: Gezien een verzoek dud. 2 Mauri 1.1. van de heeren R. J. E. Bot en J. J. Velthuijs, alhier, om hun te verkoopen een stuk bouwterrein ge- legen op den hoek van het Groenelaantje en de Zocherstraat, kadastraal bekend in Sectie E No. 24Q4, ter grootte van 317 M'., als op de bijgaande situatieteekening gearceerd is aangegeven; Overwegende dat het de bedoeling van adressanten is op het bedoelde terrein in ver band met het hun in eigendom behoorende achtergelegen terrein,, een 7-tal woningen te doen bouwen, volgens een overgelegd1 plan van verkaveling. Overwegende dat een koopprijs van 7. per M*. voor dezen grond billijk is te achten; Gelet op de artt. 137 en 194 letter c der Gemeentewet, alsmede op bijlage No. 76 tot het verslag van's Raadis handelingen Besluit: het bovenomsdhreven bouwterrein aan de hee ren R. J. E. Bot en J. J. Velthuys alhier in koop af te staan voor den prijs van 7.per M2 en onder de volgende voorwaarden: a. dat de betaling der kooppenningen zal geschieden bij het verlijden der akte van over- dracht; b. dat het terrein vdor of op 1 Mei 1922 be- bouwd moet zijn met woningen als op het in- gediende verkavelingsplan is aangegeven, bij gebreke waarvan de grond weder kosteloos in eigendom aan de gemeente overgaat, zon- der dat deze verder verplicht is daarvoor eenige schadevergoeding in welken vorm ook te geven; c. alle kosten van overdracht 'komen voor rekening van de koopers. DE OVF.RGANG AAN DEN BERGERWEG. Het rangeerterrein aan den Bergerweg blijkt voor het auto- en rijtuigverkeer steeds meer een alleronaangenaamste hindernis. Gisteravond 9 uru kwam het voor, dat een aantal auto's en rijtuigen niet minder dan 16 mnuten achtereen mocsten wachen voor een ■rangeerende locomotief. Velen niaaktcn de veronderstelling, dat het rangeerpersoneel met eenige voldoening de afsluitboomen lan- ger gesloten houdt dan noodig is. Wij ver- werpen deze veronderstelling, maar zijn wel van mcening, dat in de naaste toekomst een oplossing in deze verkeersbelemmering ge- vonden moet worden. Nu is het zoo, dat net ■verkeer aan den Bergerweg bijna steeds ge- stremd is. Dat het in deze spoedig okme tot een samenwerking met de betreffende buiten- gemeenten. BIJBELSCH MUSEUM. Dinsdagavond sprak ds. Nieuwburg in de Luthersche Kerk alhier ter toelichting van zijn .,Bijbelsch Museum". Bij ieder der drie afdeelingen: eere-dienst, huiselijk- en land- bouwleven, bijbel en schrift, stond spr. uit- voerig stil, en door menige toelichting werd een be ter lieht geworpen op deze of gene tekst uit den bijbel of kreeg men een beter inzicht in tal van dingen, waarvan men tot nue slechts een vage voorstelling had Woor- den als „oorkussen", „boezemvriend", „van meet af aan beginnen", om slechts enkele uit de vele te noemen, werden duidelijk; maar ook de groote eerbied waarmede „het. oude volk" het hei'ligdom naderde en tot op den huidigen dag de oude gebruiken in eere houdt, werd begrijpelijk; ook de lange weg van de totstandkoming van den bijbel werd in papyrus, handschriften enz. tot helderheid gebracht. De groote ijver en nauwgezetheid van ds. Nieuwburg verdient bewondering, wat hij verrichtte is pionierswerk, dat nooit afkomt, maar telkens opnieuw kan worden herzien en uitgebreid. Wij misten ditmaal de mooie platen, die er de vorige keer wel waren. Ook platen uit den atlas van ds. H.Oost, en „Sac- red Art" en kleinere boekjes als van Drijver en Verwaal. Daartegenover staat, dat dc 3e afdeeling uitgebreider was dan te voren. Wij kunnen niet nalaten op deze interessante ver- zameling nog eens de aandacht te vestigen. Blijkens de advertentie in dit nummer is het museum Vrijrlag- en ZondhgmitlSag voor het publiek te bezichtigen. SGHBIJFMAGHINKa" Beparatics vakkundig en eoliede. L. FKANiKENBEBG AT.TTM'A A*R LICHT OP1 Voor rijwielen en andere voertuigen he- denavond te 9.41 uur licht op. LOTUSWERK. Dinsdag, 31 Mei was in de tuinzaal van de Harmonic een vergadering belegd voor ouders en kinderen, die zich desitijds, naar aanleiding van eell in'gezonden stukje in de Alkmaarsdie Courant door den heer P. N. B., hadden aangegeven voor het Lotuswerk, uitgaande hier ter stede van de Blavatsky- Loge. De heer Petrus, voorzitter van genoem- de Loge, opende ruim half zeven m«t eenige hartelijke wdkomstwoorden en begroette in het bizonder den aanleider tot dezen avond, den schrijver van het stukje. In korte trekken bracht hi] nog eens in herinnering het ge- beurde. Het ingezonden stuk, waarin ge- vraagd werd. dat de meerder intellectueelen de arbeiderskinderen zouden geven van hun ken nis in kunsit zoo wel als in wetenschap en waarop hij had gemeend te moeten reagee- ren, daar er hier reeds twee jaar een zooda nig werk werd gedaan onder de naam van Lotuswerk, dat hij in een schrijven aan den heer v. B. nader omlijnd had en waarop deze na een bespreking met hem, nogmaals een ingezonden stuk plaatste; genoemd werk uit- eenzette en ouders van kinderen aanspoorde tot opgave daarvoor. De aangifte was belang- rijk groot, zoodat de Loge zich genoodzaakt zag naar een lokalisteit, buiten particulier ter rein uit te zien en aan B. en W. verzocht of de Gemeente hierin misschien zou kunnen voor- zien. Door velerlei omstandigheden, bleef het antwoord echter lang uit en toen een goed- gunstige beslissing 'kwam, dat toegestaan was een schoollokaal van school no. 4, was het te laat in den tijd om met een winterwerk als dit was nog een aanvang te nemen, waar- om men besloot te wachten tot na de groote vacantie. Thans echter meende de Loge aan ouders en kinderen een avond aan te moeten ■bieden om nogmaals duidelijk het doel uiteen te zetten en tevens eenige muzikale en andere bijdragen te geven. Daarom begon spr. met uit te leggen den naam Lotus Dit was een bloem, veel gelij- 4 kend op onze waterlelie, die groeide in Egyp- te in den Nijl. Hij vergeleek de groei der bloem met een menschenleven. Het zaad dat gelegd in duisternis, daaruit zijn voordeel trok en cmhoog steeg door t bewegelijke wa ter dat dc stengel heen en weer stuurde. Maai toch trok de knop naar hooger, naar't zon- licht tot zij boven water zich ontplooide tot 'n reine witte bloem Ook't kind is*bij zijn geboorte geplaatst in duisternis en hoewel hij het waaroni van vele dingen niet weet en be- grijpt zal hij daarop zijn leering vinden en stijgen ook door het water dat hem stuwt en belemmert soms, maar hij zal groeien en ook voor hem zal de tijd komen dat hij straalt aan de oppervlakte als een schoone bloem. In elk onzer is een streven om ons los te maken van de duisternis. De omstandigheden slingeren ons her- en derwaarts maar wij zullen over- winnen, Daarom noemde men het werk naar die bloem die als symbool zou dienen. Lotus werk is het streven tot dat mooie einddoel. Het werk is moeilijk dat voelen wij' alien, maar wij hopen naar onze beste kraehten te werken en zoodanig tot een eenigszins gun stig resultaat te komen. In hoofdzaak word't het streven van twee menschen hierop gericht dat zij 'komen tot het inzicht, d'at haa't, niet vergaat door haat, maar door liefde. Werden deze woorden veretaan en daarnaar geleefd, dan zou er een heel wat betere maatschappij komen. De kinderen die zich aansluiten noe men zich Lotusknoppen. Zooals thans het werk hier in Alkmaar zich laat aanzien zou het te splitsen zijn in twee deelen. Bij no. 1 zou het religeuse meer op den voorgrond1 en bij no. 2 niet. De ouders moeten echter nooit vergeten dat van beiden de leiding berust bij leden der Theosophische Vereeniging. Menschen die voelen een groote broeder- schap door de gansdie Schepping, omdat al ias bezield wordit door een zelfde iets, dat de een Naituur de ander God en elk op zijn wij ze noenut, maar dat er is, overa'i in alles en dat wij misschien zouden kennen, waar wij iets zien afsterven. Bij elk heeft dan eenzelfde verandering plaats. Een oogentinteling ver- dwijnt, een spanning van spieren en vezels is verbroken er is iets weg, iets uit het lichaam, van welke soort dan ook, 't zij mensch of dier of bloem of plant. En omdat wij alien dat gel'ijk hebben, onverschillig, door welk hek- werk van kerkrelijke statuten wij ons omgeven zien, daarom voelen wij ons hoeders. Dit aanzicht wordt bij nummer 1 op den voorgrond gebracht. Bij no. 2 zouden wij het schoonheidsgevoel kunnen ontwikkelen op versehillende wijzen. Door het voorlezen van een of ander goed boek door het laten zien en bespreken van mooie platen van bekends sdhilders uit vroeger en later tijd, waaruit te leeren zou zijn hoe men toen de natuur en het schoon zag en tot een product maakte van zijn hand. Door het bespeien van versehillen de muziekinstrumenten. Ook op arfdere wijze zou iets te bereiken zijn, voor meisjes hand- werken, haken of borduren, voor jongens iets over electriciteit, dat tegenwoordig de geest van den tijd is. lets op zeer kinderlijke wijze •over de bestrijding van veel bactehien, het nut van liehaamisreinheid en zonlicht en ver- sche lucht. Ook zou men onderlinge waardee- ring, hulpvaardigheid kunnen aankweeken, net onclerscheidingsvermogen ontwikkelen en veel zou er zijn, dat zich vormde met de om standigheden. Maar bij beiden, hoewel hier gescheidbn genoemd zou de karaktervorming beoogd wor den, opdat het kind van nu de burger van de toeikomst, d'aar zal staan met hopelijk wat meer verdraagzaaniheid en liefde jegens zijn medemenschen, dan tegenwoordig veelal het geval is. De clubjes werden klein en intiem gehouden, zoodat er geen schoolsch kara'kter -r zal komen. De tegenwooTxlige Lotusknoppen, aldus spr., hebben een liedje. hun liedje, dat ze met hun leidster, mej. A. Wijker, zullen zingen. Hierop zongen de kinderen het Gulden-tKe- tenliedje en cfaarna werd de avond' verder ge- vuld door mooie muziek, piano en strijkinstru- menten en zang en verder door het voorlezen van een tweetal sprookjes, en een klein vereje

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2