AlKmaarsche Courant r Honderd Drla en Twlntlgste Jaargang. Ponder dag 2 Jnni. Eenilleton. Christoffel en Columbus 192L V*. 126. Proyineiaal Nieuws De raad voltallig. Het mooie U1T HE I LOO. vergaderde Woensdagmiddag weder was waarschijnlijk oor- zaak, dat de plaats voor het puhliek ditmaal slechts door edi bezoeker was ingenomen wat den laatsten tijd voor Heiloo iets onge- woons is. Publiek, pers en raadsleden zitten in de raadszaal te Heiloo onafgescheiden biieen. De zetels voor alien bestaan uit Wee- nerstoelen van enkele guldens. De oemge luxe in de raadszaal is een groen tafelkleed. Een bezuinigingscommissie zou in de aan- kleeding van de raadszaal niet anders dan tot mecrdere uitgaven adviseeren, aangezien het landelijke in de raadszaal zoover gaat, dat het klimop. dat de buitenmuren siert zelfs door de muren naar binnen dringt en b'ezig is een natuurlijke binnenmuurver- siering te vorlnen. De soberheid van deze I ten. De kosten zulTen f 1450 of 1380 be- j 1 dragen. De commissie van de wegen beveelt het plan ook aan, doch oordeelt het maken van aansluitingen voor de zijwegen, wat I 400 zal kosten, minder noodig. De commissie is voorts voor het houden i van een openbare aanbesteding. I De voorzitter deelde nog mede, dat de aan- nemer voor het leggen van de buizeni 90 I had betaald aan de gemeente, omdat hi] nu I minder werk behoefde te doen. De heer Mulder vond de uitgaven nog al De heer Opdam stelde voor 1200 M2 straatwerk aan te besteden, de weg zou daarmede weer in orde zijn. Het was* niet noodig den geheelen weg te verstraten. Wat er reeds lag kon men beter laten liggen. De voorzitter was van meening dat men een mooieren weg kreeg door den weg geheel aan te pakken. De heer Opdam was van meening dat wat eenmaal vast lag, niet weer losgemaakt moest worden. Enkel de sporen ophalen is voldoende om een mooien weg te krijgen.Men zal daardoor 3/4 van de kosten besparen. De voorzitter vond dan aanbesteding niet noodig. De heer Vahl bleef op aanbesteding aan- dringen. De heer Mulder meende, dat de raad met het voorstel van den heer Opdam moest me- De heer Vahl wees er op, dat de burgerij de belasting opbrengt. Als er gesproeid moet worden dan ook aan den Westerweg en de Zevenhuizerlaan. Met den heer Opdam oordeelde spr. de raming te laag. Spr. wilde daarom het aan tal sproeidagen beperken tot 40. De heer Mulder vond de begrooting ook te laag. Enkel op Zon- en feestdagen daar- van was spr. een tegenstander. Het moet dan maar voor de feestdagen geschieden. Spr. wilde de uitgaven niet hooger stel- len dan de raming en zou dan v66r stemmen. E>e heer v. 't Veer dacht, dat de begroo ting ee-der lager zou zijn dan hooger, wan- neer men het rijden met den wagen maar evenals met de vuilniswagen, aanbesteedde. Voorts meende spr. dat er tweemaal per dag gesproeid moest worden. De voorzitter antwoordde dat de begroo ting een grijpen in de lucht was. Niemand weet hoe groot het aantal sproeidagen zal zijn. Met het opruimen van de stof van de tram verwachtte spr. niet veel. Hoe rneer er wordt, hoe vaster zal het zand raadszaal gaat zelfs zoover, dat een stuk ge- j de gaanj je heer Opdam was bij uitstek des- i~-a schoorsteen- rn Hanrnm or in a- snr. met voorstel be- hun dito ver- raakte marmeren plaat van de mantel, uit zuinigheidsoyerwegmgen maar door een houten plankje is vervangen. De voorzitter deelde mede, aat de noemde leden van de schoolcommissie benoeming hadden aangenomen. Een bericht van den doodgraver. Van den gemeente-opzichter was het zoek ingekomen om met het oog op debouw- toename in de gemeente, zijn salans nader te herzien. R en W stelden voor om het salaris van piaatse een nieuw rapport kan uitbrengen. den heer Bouwman van 150 op 250 te 1 F - brengen. Van 1 Jan. tot heden zijn reeds het d'ubjbel aantal bouwwerken in bespreking, als in vorige jaren gedurende een heel jaar. De heer Mulder vroeg of dit voorstel wel evenredig was aan de werkzaamheden. Spr. stelde voor het salaris op 300 te brengen. De voorzitter wees er op, dat de opzichter ook zijn procenten heeft van werken die hij voor de gemeente uitvoert. De heer Opdam ondersteunde het voorstel van b. en W. om een sproeiwagen van den heer Mulder. Spr. was van meening -* dat dit niet te veel was. Het voorstel van den heer Mulder werd verworpen. Voor de heeren Opdam en Mul der, zoodat het voorstel van B. en W. was aangenomen. De verhooging gaat 1 Jan. 1921 in. kund'ig cn daarom ging spr. van den heer Opdam mede. De heer Sengers zou er prijs opstellen om het zooals de heer Opdam wilde met een klein gedeelte te probeeren. De heer Vahl wilde, met het oog op de veilingdrukte, met de uitvoering tot Sept. wachten. De heer Mulder steunde dit voorstel. De heer Vahl bepleitte verder aanhouding, opdat de commissie na een onderzoek ter plaats De heer v. 't Veer wilde een beslissing. De heer Maas Geesteranus was nu voor het voorstel van den heer Opdam omdat dit zooveel goedkooper voor de gemeente was. Z. h. st. werd hierop het voorstel van den heer Opdam om 1200 M2 straatwerk te doen vcrrichten op aan te wijzen plaatsen en bij levering van zand, aangenomen. Het werk zal in September worden uitgevoerd. In behandeling kwam hierop het voorstel n B. en W. om een sproeiwagen aan te schaffen. De voorzitter zeide dat B. en W. den tijd gekomen achten 6m aan de onhoud- een ver- komen te liggen. B. en W. hadden ook gedacht om het sproeien aan te besteden. lnderdaad zijn er velen in de gemeente die het gaame zullen aannemen. Zooals het nu is zal men aan eenmaal in de week sproeien niet veel hebben. In het laatst van den zomer zal dit missehien mo- gelijk zijn. De heer Opdam wilde in geen geval begrootingsbedrag overschrijden. Spr. wachte van't opruimen van het stof tusschen de rails zeer veel. Het ligt er al jaren. Een paar menschen zullen dit in een paar dagen kunnen doen. De heer Mulder wilde zich aan de raming van f 1500 houden. De voorzitter stelde voor om dan te bepa- len dat de kosten van besproeiing niet hoo ger dan 1200 mogen zijn. De heer Val vond dit bedrag te hoog. Spr. wilde dan maar wat minder sproeien en stel de voor om het bedrag in zijn geheel in- plaats van op f 1500 op 1000 te stellen. De heer Maas Geesteranus betoogde, dat de gemeente de laatste jaren veel had uitge- geven voor wegen ten behoeve van een deel van de bevolking. Het tegengaan van de stofwolken was een hygienisch belang voor de geheele gemeente. Het moed'igt ook de menschen aan om zich hier te vestigen. In Bergen rijdt men nu met veel genoegen langs de hoofdwegen, zonder wijl in plaats van den heer D. Kloosterboer, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, gekozen werd de heer Jb. Kloosterboer Dz. Zij namen hun benoeming aan. Besloten werd1 zoo mogelijk met de 13 Was naar Bergen enz., en met de 46 klas naar Den Haag en Scheveningen te gaan. De voorwaarden voor 't mogen deelnemen aan de schoolfeesten werden onveranderd ge- laten met een maximum verzuimen tot 8. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergade- ring, waarbij hij in hartelijfce woorden den heer D. Kloosterboer dank zegde voor al wat deze voor de vereeniging en de kinderen had verricht. UIT NOORD-SCHARWOUDE De kolfvereeniging „Noordholland" heeft alhier een driedaagschen wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: lste klas. .r "*J „._„q40 le prijs J. Goudsblom te Noord-Scharwou- dergelijke aangelegenheden voor de vergade- de met 163 2e w Kostelijk te Oudr ring ter kenmsse van B. en W. te brengen. karspd met 153 p 3e pr s Evers te 0ud- karspel met 151 p. 2de klas. De heer Opdam stelde voor om aan Alk- maar te verzoeken den straatweg vanaf de Heilooeerdijk tot den tol tegen vergoeding te besproeien. De voorzitter zal er over schrijven. De heer Mulder was er voor de wagens er maar eens naar toe te zenden om te toonen dat men daar nog baas is. Hierop werd besloten een kasgeldleening aan te gaan groot 30.000. De suppletoire begrooting voor 1921 werd vastgesteld op een bedrag van 138044.69 in ontvangst en uitgaven. De heer Mulder verzocht een vraag te mogen stellen. De raad verleende daarvoor toestemming. De heer Mulder stelde voor om aan wid en motorwielrijders te verbieden achter de kerk om te rijden vanaf de richting Alkmaar. De voorzitter zegde overweging toe en drong er bij den heer Mulder op aan om De rondvraag was nu afgeschaft en B. en W. konden dan in de vergadering beter een afdoend antwoord geven. De raad ging hierop in comite. Aan de gemeente Heiloo zijn bij Kon. Be- sluit voorschotten verleend van ten hoogste 2369 en van ten hoogste 39,631, ten be hoeve van den Vereeniging Heiloo, aldaar, voor het verkrijgen van bouwterrein en den bouw van 6 arbeiderswoningen. urr OUDE NIEDORP. Gisteren vergaderde de Schoolvereemging tot bevordering van getrouw schoolbezoek alhier in het lokaal van den heer T. de Jong, bare s'tofplaag een einde te maken. Spr. wees j dat men last heeft van het stof. ,^et mag op den hinder die de neringdoenden van de geld kosten doch spr. gelooft dat de mdirecte door de auto's opgejaagde dervinden. B. en W. willen een bespr stoiwolken on- De voorzitter deelde mede, dat een1 nader stellen. Spr. was voor het besproeien met een ;ewezen. dat het plaatsen ardjes oijna 400 zou onderzoek had uit] en maken van de kosten. Een ijzergieterii te Enschede wil de bord- jes leveren voor 3 met palen voor 9.50 per stuk, totaal 290. Met vracht en plaat sen zal het ook een- 400 worden. De heer v. 't Veer oordeelde ijzer solieder. De voorzitter vond het nadeel van ijzeren bordjes, dat men later enkele exemplaren moest nabestellen in Enschede. Spr. vreesde dat deze enkele exemplaren dan duur zou- den zijn. De heer Opdam meende dat men dit met behoefde te vreezen. Ete voorzitter wees er op, dat men er met f 400 niet af was. Spr. voorzag meerdere aanvragen en hoopte, dat de raad het voor stel zou verwerpen. De heer Mulder meende, dat de meerder- heid besloten had om't voor den geraamden js uit te voeren. Je voorzitter wees er op dat men gehoopt had een lagere aanbieding te krijgen. De heer Mulder noemde den toestand on- houdbaar. Wanneer te voorzien was dat het met een paar jaar goedkooper kon, dan wil de spr. wachten. De voorzitter bleef er bij dat bet voordeel niet opwoog tegen de uitgaven. De vreem- delingen kennen de hoofdwegen spoed'ig ge- noeg. Met algemeene stemmen werd hierop be sloten geen bordjes aan te schaffen. De voorzitter stelde voor om, nu de hoofd- buis der waterleiding in den Westerweg en Stationsweg is gelegd, om deze nu te bestra- door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 23) 'Niet minder beanigstigde hem het lot der andere TwinMer, want hij kon zich de eene tweellieg onmogddjk zonder de andere den- slang op een s meenten raden ■tandpijp. evenwel e Verschillende ge een sproeiwagen aan waarom B. en W. voorstellen van een fa- brick te Weesp een sproeiwagen te koopen voor 1495 franco te Heiloo. Ete wagen j heeft een inhoud van 1500 Liter. Verscnil- schakelen. lende opgaven waren ingekomen, doch deze j was het voordeeligst. Met 1500 Liter kan 500 Meter lengte be- sproeid worden. B. en W. bebben de kosten van de sproeidienst berekend op 1500 per jaar met 100 sproeidagen. j De sproeilengte is op 6 K.M. geschat en wel de straatweg vanaf de Heilooerdijk tot den Stationsweg, de Stationsweg, dt R. K. Buurt en om de kerk. De heer v. 't Veer vond dat niet te een- zijdig moest worden opgetreden. Een be- roeiing van den Westerweg was ook noo- en de directe voordeelen zoo groot zullen zijn, dat het een verstandige financieele poli- tiek zal zijn om spoedig den sproeidienst in te stellen. Men moet niet zoo pietlutterig doen door slechts een keer in de week te sproeien. Spr. meent wel dat men, ook de andere wegen moet helpen en meent, dat men er met de begrooting 'n heel eind zal komen. De heer Opdam wilde den Westerweg uit- De heer v. 't Veer had den Westerweg vanaf het spoorhuisje tot de R. K. kerk op het oog. Het was daar zeer noodig. Spreker was er voorts tegen het sproeien te beperken. Stel dat heit hooger wordt, dan vordert nog Hei e voorzitier wilde dit nader onder de l. V oogen zien. Voor het vreemdelingenverkeer oordeelde spr. het van hoog belang om den sproeidienst in te stellen. De heer Opdam meende, dat een finan- cieel offer wel gebracht kan worden. Spreker meende echter, dat een kleine beperking aan den sproeidienst moest worden aangelegd. Spr. dacht dat het sproeien 3 per K M. zal kosten, 2 maal per dag kwam spr. op een uitgave van 30 per dag en 100 dagen is dit f 3000. Spr. wilde daarom voorstellen alleecn op Zon-en Christelijke feestdagen te sproeien. Ook wilde spr. een aanvang maken met het opruimen van de stof bij d'e tram. Nu men al zoover in den tijd is, wil spr. voorts tot het volgend jaar wachten. het belang van Heiloo, dat steeds, wanneer het noodig is, gesproeid wordt. De heer Sengers was voor het voorstel, mits het bedrag niet hooger dan 1500 zou- de worden. Men diende- op de financieele draagkracht der burgerij te letten. De heer Mulder meende, dat de kosten wel mede zouden vallen. Z. h. s. werd hierop besloten den sproeiwa gen van 1500 L. aan te schaffen. De wagen heeft een sproeiwijdte van 7 a 8 M De heer Opdam bepleitte nog het sproeien op Zon- en feestdagen voor de9 morgens 9 uur. De heeren Mulder en Vahl waren daar tegen, doch de overigen oordeelden dit zeer noodig. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten de regeling van het sproeien dit jaar aan B. en W. over te laten. De wagen zal reeds de volgende week hier zijn. Zoover de waterleiding in de wegen ligt zal er ge sproeid worden. Hierop werd besloten voor de aanschaf- fing een geldleening van 1600 aan te gaan. Nadat de voorzitter, de heer J. Nagelhout, de vergadering met een woord van welkom had geopend en de notulen na lezing waren goedgekeurd, werd de rekening over het af- geloopen jaar door de heeren J. Pluister, A. Mijts en G. Liefhebber nagezien en goed gekeurd met een voordeel ig saldo groot 104.75. Ontvangen was 239.20 (met in- bcgr'ip saldo vorig jaar), uitgegeven een be drag van 134.45. Tot bestuur&lid in de plaats van den heer G. Liefhebber (niet herkiesbaar) werd be- noemdi de heer M. H. Woutman. Hieraa bracht de heer M. H. Woutman, hoofd der school, rapport uit over schoolver- zuim. Dit was gunstig. 3 Kinderen hadden onwettige verzuimen, doch alle beneaen 5, zoodat ze alien dezen zomer met het feest mee mogen. In't geheel gaan er 57 kinderen mee. Het feest zal bestaan uit een rit naar Schoorl en Bergen, zoo de weg naar Schoorl begaanbaar is, anders naar Bergen en Bergen aan Zee. De datum voor het feest werd be- paald op 27 Juli of 3 Augustus a.s., door't oestuur uit te maken. Evenals vorig jaar zullen 8 dames worden verzocht met de intee- kenlijsten rond te gaan. Daama werd de vergadering door den voorzitter met woorden van dank gesloten. UIT HEERHUGOWAARD. Men meldt ons van phrticuliere zijde uit Heerhugowaard, dat gisteren op de begraaf- plaats te Veenhuizen het stoffelijk overechot van de echtgenoote van den heer De B. werd' opgegraven tot onderzoek. Het gerecht, de politie en een dokter uit Utrecht waren aanwezig. Het schijnt, dat ix een sterk vermoeden van vergiftiging be- staat Gisteren is de, Zondag op ruim 75-jarigen leeftijd overleden koster der Herv. Gem., de heer C. Rol, alhier ter aarde bestcld. Er wa ren, bchalve familie en predikant, bij' tegen- woordig de president-kerkvoogd en cenige kerkeraadsleden, die hem de laatste cer aan- deden. De gemeente heeft in hem een trou- wen dienaar der kerk verloren en t is te ho- dat weldra een geschikten opvolger van gcvonden worde. UIT ST. PANCRAS. De vereeniging voor Getrouw Schoolbe zoek vergaderde ten huize van den heer H. Gerritsem ter bespreking van de a.a. school feesten. Na opening en lezing der notulen welke werden goedgekeurd, gaf de penningmeester zijn financieel verslag, waaruit bleek, dat cr een voordeelig saldo was groot 28.41 bij een ontvangst van 269. De rekening werd onder dank goedgekeurd' De heeren G Kloosterboer en T. Engel werden als leden van't bestuur herkozen, ter- le pr. C. Balder te Noord-Scharwoude net 145 p.; 2e pr. D. Blaauwboer te Barsin- gerbom met 140 p.; 3e pr A. v. d. Toom te Kromnienie met 133 p. Bij loting werd aan den heer P. Hagenaar te Zuid-Scharwoude de zilveren mcdaille toe- gekend voor het hoogste aantal punten (99) in de eerste twee serien. De twaalvenprijs werd behaald door den heer Th. Plaggenburg te Wognum met drie twaalven met den heer Best. UIT BERGEN. Concert van „Bergen's Harmonie", op Zondag 5 Juni, 'savonds van 810 uuXV in de Buitensocieteit. Programma The Honeymoon^ Marsche M-ilitaire. G. Rosey. Sour L'Ombrage, Ouverture A. Torellie. Madeliene Polka pour Pis ton. E. Mathieu. Carmen, Fantaisie. M. J. H. Kessels. Contege des Petits Ambassa- deura. T. Roux. Pauze. 6. Marsche Sihfonico. Jan Morks. 7 Freischutz, Fantasie opera se Weber. J. H. Kessels. 8. Ontwaakt, gij Lente. Fantai sie. Joh. Beekman 9. Bonsoir, Polka pour Piston. Felix Boisson. 10. Potpourri No. 7. G. Renauw. KOEDIJK (Mei.) Getrouwd: Pieter de Geus en Neeltje van der Woude. Jan Mes en Jacoba Blee- ker. Garment Dekker en Aagje Nieuw- land. Geboren: Elisabeth Maria Pietertje, 1. 2. 3. 4. 5. ken. Van den allereerstem indiruk af, dien ze dellijk op hun toe. nog wel z6o, dat Anna Felirifas het booren kon, haar antwoordi dwaas noemde. Juist op't laatste moment, itoen ze al'le drie naar de aanlegpiaats tuurden, gissende wie onder al' die menschen de Glouston Sacks zou den zijn, passeerden ze aan him anderen kant deVaderland, de groote geintemeerde mail- bcot, die daar lag vastgemeerd, en de jonge man, die eerst zoo familiiaar was geweest, vol- gens Anna Rose (volgens mijmheer Twist was ■hij alleen maar Amenlkaansdi) schoot onmid- op hem gemaalkt hadden, waren ze onafschei- dellijk verbonden- geweest en' vormden ze in zijln gedachijjen als't ware slechts een persoon. Met een hart vol deernis bcschouwde hij zijn be- sdiermelingiein, zich voelende als een moeder- kip, die voor 4 eerst haar zorgvuldig geboes- teide kmkens van onder haar vleugels ziet weggaan. Mijuheer Twist was huiselijk en warinhaitig van aardi. Hoewel't zich niet be- ■vvust, zou hij het itoch heerlijk hebben gevon- den een gezin te bezittea kleine 'handjes in de zijne te voelen. Ein het was zeker karakteris- tiek, dat zijn foiituin bracht verbamd hield met een zoo huiselijk artikel als een trekpot. Mocht zijn hart bezwaard zijn door't voor- ui't'zicht dfer scheid'ing, de harten zijner pleeg- kinderee waren het niet minder, hoewel niet op dezelfde manier. De naam van aouston- Sack alleen stuitte Anna Rose al tegen de bonst en Anna Fel-icitas, niet zoo spontaan in haar 'amtd-pa'thieen-, keende hem iin haar geest om en om, ongeveer zooals men' een on- aangenaam voorwerp met zijn parapluiepunt omkeert. Zelfs ziji kon bezwaarlijk gelooven, dat er uilt zoo'n niaam iets goods kon voort- komen, te minder nu hij door oom Arthur in hun leven. was gebracht. Miijhheer Twist toad nooiit van de Gouston Sacks 'getooondi, 't geen Anna Rose's wan- trouwen nog vergrootte. Zijn verzekering, dat de omtzaglijke uitgestrektheid1 van- Amerika bet bijha onmogellijk maakte elkaar te 'kennen, naakte niiet den minsten inidruk op haar. 'edereendiad todh w61 van Roosevelt gehoord, x>nd) ze, ett ze voelde zich z66 angsti'g, dat ze r zich niets van aantrok toen mijniheer Twist iat mag u niet ontgaan!" riep hij, Anna Felici'tas bij- haar larm' pafckende. „Hier's iets, dat u een1 gevoeli zali geven, alsof u in uw eigen land aaii'komt." En hij. nam haar mee, j a zou haar meege- sleept hebben, dacht Anna Rose, als haar zuster niet zoo volkomon lijdzaam geweest was. Hij. is toch wel erg opdringerig", zei ze, zidi met een- kleur van. verontwaardiging tot mijnheer Twiist kcerende, eer ze haastig achter hen aanging. „Dat kan niet alleen maar „Amerikiaan&ch" zijn. Ik zal nog moeite met haar krijgen als ik alleen' op haar te passen hebEn ze worrit al maar mooier. We zijn er nog iang niet! Iederen- Zondagmorgen is ze weer knapper dan den vorigen. Als we ooit ergons samen' belianden, vrees ik, diat het pari naar onze voordeur alitijdi zwart zal zijn van de aanbidders." Dit vreeselijke vooruitzicht bracht haar zoo van streek en ze keek mijnheer Twist met zul- ke angstige oogen aan, diat hij ndet kon nala- Kom, moeilijkheden hebt over aanbidders btf- voorbeeilri of andere dingen. Dan krijg ik nog eens het gevoel van tot iets nut te zijn op de wereld. „Maar we zouden het geen prettig idee vinden, als u zich nuttig ging maken ten bate van ons", verklaaide Anna Rose. „Het strijdt heelemaal tegen onze niaturen omi het voor- van ieroands philantropie te zijn." 'aar hailen jullie in hemela naam toch al die mooie woorden vandaan?" vroeg mijn heer Twist kalmeerend, en Anna Rose lach- te en iiet het -aarri ige kuiltje in h aar wan gen zien, dat ziji alleen1 van de geheele familie Twi.nfkler bezat. ,.Wat heb je 'r toch aan naar dat ding te kijken?" vroeg ze aan Anna Felicitas, toen ze zich1 door de menigte, die de Vaderland be- wanderde, had! heengednongen tot aan. de plek waar Alnna Felicitas standi te luisteren naar het vuurwerk van Amerik-aansch slang, waarop het jonge mensch haar onthaalde die beknopte, vlugge, verrassende, rake uit- drukkin'kswdjze, die ze voor 't eerst van haar leven in zooln' overdaad hoorde. iDe Amerikaansche passagiers verheu'gden zich eenpari-g over de mactoteloosheid van het bolossale schip. Ieder van hen scheen wel hef- id allerlei gis- de gevoelens van het tig progealieerd' en gaf S] siingen' teta' beste omtrent <3 H. Duitsche s-chip nu het dagelijks Engelsche schepen zag komen en gaan en weer veilig, vlaik Han.gs haar neus, terugkomen, niet 'in1 't minst belemmerd1 door de onderzeeers van h.aar land. Alleen de Duitsche damesal hurt zoo warme Amerikaansche gevoelens loochenende keken boos, 't Kwam hun1 on- gelooflijk voor, unfassbar, zooals ze't in hun geriachten uitdrukten, dat eenige natie Duit- schers onaangenaam zou durven zijn, een vin- ger zou durven uitsteken. om ienrand of iets, tot het machtige, het onttkwestbare Keizerrijk behoorende, tegen te houden Enifin, die bru- tale Aimer ik amen, die dollar-schrapende Yonkees. zouden wel gauw een gevoelig, wel- verdienu lesje krijgefn - maar zoover .geko men herinneirien ze rich op eens, dat ze zelve ook Amerikamen waren, en met een ruk itoom- den1 ze in. Toen' Antoa Rtose rich evenwel een- weg naar haar zuster baande en ze haar geringschat- tende vraag hoorden., ontlastte at de bedwon- gen> ergern.is zich tegen', die afvallige Jun- kere; die verachtelijke, trouwelooze, inge- beelde nesten" en vroegen ze haar, waar rij wel meende, dat ze zijn zou, als Duitsch- iamd er niet geweest was. Taw- niet hiar," antwoordda Anna Rose van Hendrik Klomp en Trijntje Ridder. Gerardus, z. van Johannes Commandeur en Jansje Beers. Maartje, d. van Wicher Ruiter en Maria Dieuwertje Klomp. Aagta Anna, d. van Pieter Groothuizen Maria Trompetter. Over le laar. maanden. e n Johanna Ho Nicolaas Adrianus Ursem, Antl-onius van Etten, de en 26 11 23 maanden. Jannetje Vries, 50 jaar. Staten-Seneraal TWEEDE KAMER. In de ziitting van' gisteren was aan. de orde het ontwerp betreffende de op wachtgeldstel- ling van den stempelsnijder aan 's Rijks Munt. 'De heer ter Hal verklaarde zich tegen het ontwerp. waarin hi} een aanslag zag op de aesthetische vonming van ons volk. De heer van Beresteijn achtte in het alge- meen rijkskunstenaars niet gewenscht, doch meende dat hier wellictot een uitzondering had moeten woren gemaaikt. #iDe heer Kruyt was het eens met den heer Ter Hall. Minister de Vries betoogde dat de stempel snijder voor de munt zoo goed als niets te doen heeft. Het ontwerp werd aangenomen met 60 te gen 3 st. Aan' de orde was het ontwerp in. zake deelinemipg in het kapitaal van de Bank voor Nederlamsche gemeenten en de motie-van onmiiddeHijk, ailtijri met haar lantwoord klaar en bereid om, wat rij noemde „in rede- lijkheid", een- gesprek te begimneu. „Dan zou er geen ooriog zijn uitgebroken en zou ik dus niet hier zijn geweest." „KHnri! j ij zou 'heelemaal niet geboren zijin zonder Duitschland!" riep de dame,die haar haar op kon hangen, en ze bedwong met moei te den. lust om die onbeschaamde en ont- aarde Twinkler, die dien schandelijken En- gelschen leugen omtrent het beginnen van den corlogi, durfde herhalen, door elkaar te schurl den. „Jle danlkit je heele bestaan aan Duitsch land! Je zou het op je bioote knieen behco rem te danken, dat het je't leven geschonken Heeft, in plaats van zijn vertegenwoordig- ster te hoonen'' en toen met een uitgesto ken vinger op de Vaderland wijzende: „die gedktldige, waaxdige, idjdelijk ongelukibige vertegen-wooxriigster van zijn macht." „Ik heb niet gehoonri", zei Anna Rose, Alnna Felicitas aan haar mouw trckkende om haar m'ee te krijgen. Jul lie zoudt als 'Duitschland er niet ge weest was, niet eens een vader gehad hebben," viel1 die andere dame in die met het vaste haar. „Ito zou wel eens willen weten," begon de eerste weer, „wat er dan met je gebeurd zou rijln „Ik geloof niet," antwoordde Anna Rose haar neusje in den wind stekende. „dut ik ooit verlegen zou zijn geweest om een vader De dames, voor't oogenblik stom gesta gen door die aanmatiging (en- nog verschillen de andere dingen) van het antwoord, prikkel- den Anna Rose tort verdere argumenteering en ze kon de verzoeking niet- weerstaan nog aan haar antwoord' toe te voegen „Er zouden in Engeland vaders genoeg zijn geweest die me graag zouden aangenomen hebben, als ik er in Duitschland geen- gehad had." „Engeland ,Je aangenomen' hebben!" Een Engelsche vader? Voor een onderdaan van den Koning van Pruisen? „Ik ik geloof dat ik n'iat goedl word," hijgde Anna1 FUicita* opaans. .^Zeeziek in.' dit beetje badwater, juffrouw Twinkler?" riep de jonge man glimlachenri uit, maar met onverholen' bewoodering voor haar acteertalent. „Nlee maar u fcunt -het!" Anna Rose schoot voorwaaris om Anna Felicitas' rinkend hoofd' te grijpen en slikte in wat ze voor de Duitsche dames op haar tang had'. „Och, toe nee smeekte ze. „Toe niet met je beste 'hoed op, Columbus, beveling dat kum je niet doen dat wordt niet gedlaan hij kon wel eens in't water val len fcom, ga maar gauw mee, dan kun je gaan ritten Mijnheer Twist! Mijnheer Twist! och kom tochf Alnnia Felicitas Met rich wegvoeren, nog juistt bij! tijds, beweende ze viel op den eer- sten den besten1 stoel neer en sloot haar oogen. Gelukki-g dat Anna Rose's aandacht zoo on- miridellijlk op haar gevesti'gd was geweest, w^nit het zou lang niet gemaikkelijk zijn ge- ble-ken, zeeziek te zijn, terwijil het schip zoo stdiag als je d-gen slaapkamer. Alleen de miadiinekamer zou haar nu nog ziek kunnen maken-. Met gesloten oogen- zat ze te overwe- gen wat ze tach zou modem beginnen, a-ls ze aan den- vasten- wal- waren en Anna Rose weer op't punt stand een- onvoorzichtig ant woord te geven. Zou ze misschiem kunnem flauw-vallen Maar dan zou Christoffel zoo vroeselijk sdhrilkken. Tot nu toe hadden de modlijlkhed'en in haar -leven rich altijd- van- zelve opgdost. Als je ze maar rusti-g den tijd gaf en nu en- dan eens een beetje voorthielp. to Zou hierm.ee dus ook wel- zoo gaan, rede- -neerrie ze. Anna Rose zou rijper en zachter worden; de IDuitsche dames zouden- uit hun midden verdwiinem, en het was al heel on- waarechijnilijk, dat ziji en- Anna Rose nog eens zulke onaangename menschen zouden ontmoe- -ten in een zoo nauwe ruim te als een scheeps- kajuit. Ja, peinsdie Anna Felidtas, steeds met- gesloten oogen, verder: alle 1-astige din-gen laten rich tenslotte oplossen, en, als ze niet willen., dan bestaan er todh well zach-te midde- len om ze op rij te schuiven-. Al vroeg in haar leveni had ze ontdekt, dat je over voorwerpem, die je niet uit den weg kunt ruimen, of waar je niet overheen kunt -klimmen, moet heen- iocpen. t Was werkaldjk niet m-oeilijk! Wocdt vervolgd in- filial „Dt w

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5