▼an 1 Cor i 1&-I9. Aaa het dot rtCBtte de nieuwe predikant een woord van dank aan collega's en paniculiercn en deelde de gt- aneente ook namens zijn vrouw mode, dat zijn won ing voor de gemeentcleden ten alien tijdt openstond. Da Buiakool uit St. Pancraa sprak den leeraar eenige welgekozen woor- den toe en verzocht de gemeente te zingen Gez. 96. Daar de jonge wortclen gereed zijn om te oogsten, werd door „Groentencultuur" een vergadering belegd, om den tijd vast te stel- len waarop ze geveild zulien worden Het Marktbestuur had deze aangelcgenheidi in handen gesteld van „Grocntencultuur". Na bespreking kwamen 4 voorstellen ter tafel, n.l.te veilen voormiddags 10 uur, 10)4 uur of 11 uur, of namiddaga half twee Bij stemming werd- met overgroote meer- derheid het yoorstel aangenomen de markt vor wortelen te houden 'smorgens om half elf Bcvalt dit echter niet, dan is het bestuur gemachtigd een ander uur v ie stellen. Voorloopig zal dus vanaf b leu de wortren- markt aanvangen te half ell. De veiling voor aardappelen enz. blijft des 'smorgens 8 uur. Met de arbeidsvoorwaarden tusschen de kooplicden en transportarbeiders gaat het nog niet naar wensch. Op de cerste vergadering kwam men niet tot een overeenkomst, waarop een tweede werd belegd, waar een commissie van 7 per- sonen uit .JCoophandel" en de besturen der arbeidersvereenigingen nogmaals de arbei- dersvoorwaarden bespraken. Ook nu kwam men nog niet tot overenstemming. De bestu ren der afd. van de federatic en den Centra- len Bond van Transportarbeiders willen per Sewicht het loon bepalen, terwijl „Koophan- el" de groenten per dagtaak tegen een loon van 6 per dag ter inlading handhaaft. Daar de campagne voor de deur staat, ziet men met belangstefiing den uitslag tegemoet. UIT SINT PANCRAS. Zondag j.l. kwamen 3 elftallen van Root- Wit uit A (km aar alhier om te strijden tegen 3 elftallen van de Vrooner Voetbalvereeni- ging De eerste elftallen van beide clugs zou- den ellcaar bekampen om een verguld-zilvercn medalje te veroveren, welke door den heer Gerritsen was beschikbaar gesteld. Om 10 uur had«de match plaats tusschen V V. V. Ill en R. W. Ill, waarbij V. V. V. Ill geklopt werd met 41omstreeks 1 uur tra- den V. V. V. II tegen R. W. II op; V. V. V. II wist R. W. II te verslaan met 2—0, waarna V. V. V I. en R. W. I. binnen de witte lijnen zich opstelden om het eeremetaal te verove ren Binnen 5 minuten nam V. V. V. I. de lei- ding met een gelukkig schot. Voor de rust behaalde V. V. V. I nog een punt, alzoo rust met 20 voor V. W. I. Na de rust maakte R. W. I. twee goals, zoodat het spel eindigde met 2—2. Doch V. V. V. ging daarmede niet accoord, daar zij een onwillekeurige hands in het strafschopgebied te zwaar gestraft vond met een strafschop. Na eenig overleg werd bepaald. de match onbeslist te laten en telegenertijd over te spelen. UIT BERGEN. Door Burg, en Weth. alhier is, ter voo rat ing in de vacature. ontstaan wegens vcrleend eervol ontslag aan C. Kokkes, voorloopig voor den tijd van 6£n jaar, tot tijdelijk ge- meente-werkman benoemd F. Jonker, alhier. Voor het egaliseeren van het oude belt- terrein aan den Nesdijk, werd bij publieke aanbes'eding als volgt ingeschreven J Wokke voor 450; J. Brakenhoff voor 550; H. C. Hoebe C. Duin Jzn. en P. Duin Pzn voor 750 Th Dekker voor 675; S Min voor 495. De gunning is aangehou- den. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Ds. J. Hoek, alhier, staat op het tweetal voor de Oeref. Kerk te Klundert. UIT VEENHUIZEN. Het onderzoek van het lijk van mej. de B. te Veenhuizen heeft uitgemaakt, dat er van vergiftiging geen sprake was. Het lijk, reeds voor 10 maanden begraven, was op last van de justitie, tengevolge van anonieme brieven door den burgemeester ontvangen, opgegra- ven. UIT AVENHORN. Wij lezen in het N. v. d. D. Notaris Verhoeff. Op 9 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. J. J. Ver hoeff benoemd werd tot notaris te Avenhorn, waar hij zich door zijn nauwgezetheid en an- dere voortreffelijke eigenschappen het ver- trouwen heeft verworven van in- en omgeze- tenen. Vele jaren bekleedt de beer Verhoeff de betrekking van secretaris van den Ring Alkmaar der Broedrschap van Notarissen in Nederland en hij heeft zich als zoodanig zeer verdienstelijk gemaakt. Door zijn krachtig en onverpoosd streven is er in den Ring Alk maar eene uitmuntende verstandhouding en onderlinge samepwefking tot stand gebracht. Na eenige jaren plaatsvervangend lid te zijn geweest der Kamer van Toezzicht over de Notarissen en Candidaat-Notarissen te Haarlem (arrondissementen Haarlem en Alk maar) werd hij het vorige jaar tot lid van die er benoemd. Gemengd Nieuws DE BETOOGING TEGEN DE REACTIE. De betooging, welke Zondag door de S. D. A. P. in samenwerking met het N. V. V. te Amsterdam is gehouden, heeft een enormen omvang aangenomen. Reeds in ae morgenuren heerschte in de geheele stad groote drukte van aanlcomende delegatics van buiten, die aan de stations stoeten vormden en vandaar naar het Ijs- club-terrein trokken. En niet allecn met den trein kwamen de meetinggangers, doch velen waren met vracht-auto's of per fiets van uit de provincie naar Amsterdam gekomen. Om 12 uur werd het IJsclub-terrein ge- opend en toen waren reeds alle gedrukte toe- gangskaarten, ten getale van 20.000, uitver- kocht. Bij duizenden vulden de meetinggan gers het terrein, waar muziekkorpsen er de stemming in brachten. Omstreeks kwart voor twee betrad de heer A. J. Pothuis, de voorzitter van den Amster- damschen Bestuurdersbond, het spreekge- stoelte en opende met eene korte toespraak de meeting, er op wijzende, dat het heden de grootste betooging was, die ooit in Neder land gehouden werd. Daarop werden de op verschillende plaat- sm opgestalds spreekgestoeltsn ingenomen door de heeren Troelstra, Stenhuis, Scftrtper, Vliegen, Jan van Zutphen, Sannea, Van der Walle en Luhrs. Om al deze redenaars had zich eene groote menigte geschaard. Zij zettcn alien uiteen, dat het doel der be tooging is: de inzet van den strijd tegen de jreactie, die zoowel van de zijde der werkge- vers als van die der Regeering is waar te ne- men. De lcider der S. D. A. P., de heer mr. P. J. Troelstra, zeide, dat het Nederlandsche pro- letariaat nog nimmer in zulk een ernstigen tijd is bijeen gekomen; een tijd vol gevaren en bedreigingen voor de toekomst der arbeidersr klassen en voor het lot van Europa. De ar beiders voelen het eigen lijf. Overal heerscht werkeloosheid. En, terwijl de arbeidersklasse verdeeld is, sluiten de ondernemers zich steeds sterker aaneen, om hunne macht op te voeren. Daarom zijn wij hier gekomen, om onzen tegenstanders en ook onzen vrienden te toonen, dat niemand in Nederland te hopen en ook niemand te vreezen heeft, dat wij on- .zen man niet zouden kunnen staan. Wij ko- men hier, om onzen tegenstanders de illusie te ontnemen, dat onze macht zou zijn gebro- ken. De eenheid van ons willen is belichaamd in het bondgenootschap tusschen het N. V. V. en de S. D. A. P., en dit bondgenoot- schap is de levensvoorwaarde van't strijdend proletariaat in Nederland. (Applaus). Spr, gaat dan de oorzaken van de werkr- loosneid na. Het kapitalismc heeft het be- bedrijfslcven in een vreeselijken chaos ge bracht; niet de arbciders met hunne recht- vaardige eischen. In dc laatste tijden zijn bedenkelijke ui- tingen gehoord van werkgeverszijde en spr. vestigt in verband hiermede dc aandacht op de door de heeren Nierstrasz, Philips en mr. Spaarndonk geuite meeningen inzaice verlen- ging van den arbeidsduur en verlaging der loonen. De nijverheidsraad, een instituut van het verbond- van werkgevers, wil b.v. de toe- passing van de achturenwet in handen leg- gen ter gemeenschappelijke regeling van werkgevers en werknemers, doch spr. vindt dit system van gemeen9chappelijk overleg zeer gevaarlijk en geeft er dc voorkeur aan, dat er sterke wetten zijn, waarachter stevige arbcidersorganisaties staan. Met den heer Stenhuis van het N. V. V. wil sprekcr niet den weg op van toepassing van het gemeenschappelijk overleg. De vraag wonlt gesteld. of de achturige arbeidsdag moet worden gehandhaafd. Spr. acht het mogelijk, dat de arbeiders zelf deze zaak onder de oogen zien, doch tevoren moet worden afgewezen, om op de praatjes van de heeren werkgevers in plaats van de 45-urige werkwcck de 48-urige in te voeren. Hetzelfde geldt voor de loonsverlaging. Het staat immers niet zoo, dat de arbeiders zich niets zouden hebben aan te trekken van den stand van het bedrijf. Maar dan hebben de arbeiders ook het recht te eischen, dat zij op den gang van het bedrijf controle kunnen uit- oefenen. Het is dringend noodig, dat aan ar beiders medezeggingschap wordt verschaft, opdat zij kunnen beoordeelen of loonsverla ging billijk is. Zoolang evenwel het winst- egoime der fabrikanten beslist, zoolang kun nen de arbeiders geen loonsverlaging toe- staan. Spr. zegt dan, dat naast de reactie van werkgeverszijde de reactie in ons geheele re- geeringsstelsel is te constateeren en in ver band daarmede wijst hij er op, dat de wo- ning-voorziening meer en meer in den steek wordt gelaten, de salarispolitiek ten opzichte van de ambtenaren en onderwijzers niet be- antwoordt aan de eischen, van die zijde ge steld, de natie meer en meer gaat leenen, ter wijl de particuliere ondernemingen groote winsten maken en de belastingdruk steeds on- dragelijker wordt. Er is geen geld, zegt de regeering en daar om kan zij niet meer voortgaan op den weg der sociale hervorming. Mr. Troelstra is van meening, dat er geen geld is, doordat de zaken niet in handen zijn van de Regeering, maar in die van het parti culiere kaptaal en wijst in verband- daarmede op dc Djambi-affaire. De eischen van de onderwijzers en ambte- inaren zijn door hunne vertegenwoordigers in het parlement in den steek gelaten en spr. hoopt, dat deze groepen hunne conclusie daaruit zulien weten te trekken. Spr. constateert dan met blijdschap, dat er bij de Katholieke arbeiders stemmen opgaan om naast de S. D. A. P. te strijden tegen het kapltalisme en besluit dan met een opwek- king tot uitbreiding der macht van Partij en Vakbeweging, opdat straks bij de Kamerver- kiezingen de macht der S. D. A. P. eveneens schittercnd versterkt wordt. (Luide toejuichin- gen). De leider van het N. V. V. spreekt hierna. De heer Stenhuis, voorzitter van het N. V. V., stelt in het licht, dat aan de moderne arbei- dersbeweging eene groote worsteling wacht ter verkrijging van meer vrijheid voor de ar beidersklasse. De reactie is er op uit, de ar beiders tot een toestand- van slavernij terug te brengen; anders is het kapitalisme niet in staat, de productie tot voldocnde hoogte op te voeren. De strijd van de modeme arbeiclers- beweging gaat er om, het productiestelsel om te vormen, niet langs revo-lutionnaire weg, doch met behulp van de parlemetaire poli- tiek. Dit zal niet in eene korte spanne tijds kunnen geschieden. De socialisatie zal men eerst verkrijgen na jarenlange ontza^geiijkeu strijd. In tcgcnstelling met Rusland vmden de arbeiders in ons land sterk georganiseerde tegenstanders tegenover zich. Op de jongc- ren rust de taak, de omvorming van de \ve- reld te voltooien. De solidariteitsstaking, zoowel als de Internationale staking zulien daarbij moeten worden toegepast. De ware democratic zal alleen verkregen worden door eenheid van- al-le arbeiders en spr. drukt er zijn spijt over uit, dat de R. K. arbeidersbeweging die eenheid heeft afgewe zen. Spr. deelde mede, dat het in de bedoeling ligf van het N. V. v., daar, waar loonsverla ging moest worden toegestaan, zooals in Groningen, wanneer de omstandigheden gunstiger zouden zijn geworden, van de werkgevers terug te halen, wat zij thans heb ben afgenomen. Ten slotte roept hij alien tot eenheid op en doet daarbij een beroep op de intellectueele arbeiders. zich bij de moderne arbeidersbeweging aan te sluiten. Om half drie was de meeting ge€indigd en werd de stoet opgesteld. Vooraan, direct achter de vaandels van de 5. D. A. P. «n Bet N. V. V. Hepen nagwoeg alle leden van de sociBal-democratische Ka- merfractie met mr. Troelstra aan het hoold; vervolgens het Partijbestuur der S. D. A. P. onder leiding van den heer W. H. Vliegen en het Bestuur van het N. V. V. met zijn voor zitter Stenhuis als leider. De vaandels van alle deelnemende organi- saties werden in den onafzienbaren stoet me- degedragen en achtereenvolgens trokken op de partij-afdeelingen en de vertegenwoordi gers van de bij het N. V. V. aangesloten Bon- den uit de provincien Noord-Holland, met Zaandam aan het hoofd, Groningen, Drente, Overijsel, Utrecht, Gelderland, Noord-Bra- bant, Limburg, Zeeland en Zuid-Holland. Daartusschenin bevonden zich nog duizenden betoogcrs uit den Haag en Rotterdam, verder de leden van de Jeugd-organisatie, terwijl Amsterdam met meer dan 15000 betoogcrs de nongekend langen stoet sloot. Om kwart voor drie zette de stoet zich in beweging en nam toen den volgenden weg: Van Bacrlestraat, Hobbemastraat, Jan Luij- kenstraat, Stadhoulerskade, Leidsche Bosch- je, Nassaukade, de Clercqstraat en Rozen- gracht. Langs den gevolgden weg stond het zwart van belangstellenden om den stoet te zien voorbij trekken, hetgeen twee uren duurde. Het aantal betoogcrs kan veilig op 40.000 k 50.000 worden geschat. Eerst om kwart voor vijf kwam de kop van de optocht op de Westermarkt aan, waar de stoet met toepasselijke tocspraken' bij ge- deelten werd ontbonden. ERNSTIC AUTO-ONGELUK. Zaterdagavonid omstreeks 8 uur, had! op den Haarlemmerweg te Amsterdam een ern- stig auto-ongeluk plaats. Een auto, rijdende in de richting van Haarlem, -had even voorbij den UitWeg voorbij Sloterdijlk eene fietsende dame aangereden, die, van achteren gegre- pen, tegen een paal werd geworpen. De auto viel in een droge sloot en de drie inzittendem afkomstig uit Amsterdam en tijdelijk verblijf houdende te Zandvoort, kwamen. op het -land tereeht. Een der inzittendeni, D. genaamd, kreeg eene hersensohudding, een ander, van der T. brak een arm en de bestuurder liep lichte ver- wondin-gen op. D. en van der T., evenals de aangereden dame, die er wonder boven won der, nog betrekkelijk goed was afgdkomen werden per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina-gasthuis ge transporteerd. De toestand van D. is zeer ernstig. De da me ton weder naar hare woning worden overgebracht. Volgens mededeelingen van het publiek heeft de auto-bestuurder, A. genaamd, met woeste vaart gereden en aan hem zou de aan- rijdjng te wijten zijn geweest, daar de fietsen de d'ame rechts van den weg had gehouden De auto-bestuurder verklaarde, midden op den weg gereden te hebben en om eene aan- rijding te vooricomen, het stuur naar links te hebben omgegooid, waardoor hij in de sloot terechtkwam. Er is tegen den auto-bestuurder proees-ver- baal opgemaaikt en de auto is door de politie in beslag gen omen HET ONGELUK MET 'DE GRANAAT. Omtrent bet ongeluk, 'dat Vrijdag op de Kemperheide bij Amhem plaats vond bij de demonstratie met granaten, verneemt de N. R. Crt. het volgende: Gedurende ae theoretische les voor militai- ren van de derde school van verlofsofficieren (stormschool der 2e divisie) werd onder lei ding van een sergeant een Duitsche werpgra- naat gedemonstreerd. De constructie van de ze granaten is zoodanig, dat zij zich door het in werking brengen van een inwendig me- chanisme door middel van een schroef aan de achterzijde van het projectiel dbor de lucht kunnen voortbewegen. Twee h driehonderd meter verder komen de granaten dan tot ont- ploffing. Dit is met de granaat in kwestie niet geschied, omdat de d'aarf&e n-oodige buis met slagkwik niet was aangeibracht. Doordat tengevolge van een noodlottig toeval aan het aftrektouw is getrokken, terwijl de pal, welke het inwendige mechianisme in rust stelt, niet was afgezet, is de granaat afgegaan. Het projectiel is toen- gaan vliegen, aanvan-kelijk in verticale richting en heeft toen sergeant Priester in het been getroffen. De granaat drong hem in den buik en verbrijzeld net bek- ken. De toestand van den getroffene was ter- stand hopeloos. negrinn, del de te opkfffflSsg zflride snenschap* pen tevens in een deal van den huiahoudelijkea dienst voorzien; rooi de over'olijrende buis* houdelijke diensten zijn burgtrcorvceert be* stend. LIJKJE GEVON'DEN. In verband met het visschen van het lijikje van een pasgeboren voldragen kind, is te Dordrecht aangehouden de 23-jarige dienst- bode C. A. M. v. d. H., die bekende het kind 3 a 4 weken geleden in doeken gewonden in de rivier te hebben geworpen. Zij beweerde echter, dat het niet geleefd had. Het lijkje zal gerechtelijk worden ge- schouwd. De vrouw is voorloopig op vrije voeten gelaten. EEN DUUR VERLIES. Toen Vrijdagmorgen een loopjongen van het bijkantoor Almelo der N'ationale Bank- vcreeniging over een brug aldaar fietste, viel zijn tasch met inhoud een cheque van 13000 in de snel stroomende rivier De Aa. Ondanks voortdurend direggen is de tasch nog niet opgehaald. EEN WONING TE HUUR. Vrijdagmiddag 4 u. is begonnen met de uit- gifte van vclgnumimers aan -hen, die in aan- merking willen komen voor een wooing aan de Oelsiusstraat te 's-Gravehbage, e.o. van de vereeniging, welke daar een complex heeft ge- bouwd, Bcnrijft het „Vad:". Gisteren in den vroegen avond zatan en stonden al gegadig- den voor de deur van het kantoor. Ze hebben er, om zeker te zijn van een woning, den hee- lea avond, nacht, ochtend, middag voor over een waohtperiode van 20 uur. Maar voor een woning doet men in dezen tijdial veell GELICHT. De stoomboot „Hoogezand-Zappemeer", die Maandag j.J. in het Slotenneer was ge- zonken, is, na gelidht te zijn, gisternamiddag te Lemmer binnen gesleept, ioodat het vaar- water in het Slotenneer nn weer vrij is. Schip en hading zijn verzekerd. GEMEENTEAMBTENAREN. Tot voorzitter van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren is -met 617 stemmen gekozen de heer A. Jongbloed, bur gemeester van Sleen. De -heer Driessen, bur gemeester van Koog aan de Zaan, -had 493 stemmen. ONSM'AKELIJK DRINKWATER. Een paar dagen geleden werd het cadaver van een bunsing in een regenbak te Wijde Wormer gevonden. Nu is weer te Oudldorp ee nest met jonge ratten in een anderen re genbak gevonden. Marktberichten. ALKMAAR, 6 Juni 1921. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 9 koeien en ossen 500750, 19 vette kalveren 80—/ 130, p. ned. pond 0.85— 1.25, 48 nuchtere kalveren per stuk 16 38, 2 vette schapen 5565, 409 vette varkens p. ned. pond 0.93—/ 1.06. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juni. Schotsche muizen 24.80—/ 26.70, Drie- lingen 11.8018, kleine 1.60—/ 4.40, Rabarber 3.10—/ 4. alles per 100 K.O. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 4 Juni 1921. In de he den gehouden veilingen werd betaald- voor: Schotsche muizen 21.50—/ 27.90, Drie- lingen 14—/ 19.50, Kleine 1.90—/ 3.40 alles per 100 K.O. Aanvoer 34463 K.G aardappelen. Sport. VOETBAL. De aangekondigde voetbalwedstrijd tus schen een elftal van personen in Gemeente- dienst en een A-lcmaria-combinatie, op initia- tief van den heer Zonneveld, inspecteur van politie, georganiseerd, had Vrijdagavond op het Alcmaria-terrein plaats. 't Was een aardige wedstrijd. Bij Alcma- ria was't een elftal van eerste, tweede en der de elftalspelers. Het Gemeente-elftal, dat de aanvoerder Zonneveld op de spilplaats had, was v66r de rust het sterkste en behaalde een 21 voorsprong. Maar in de tweede helft begon het uithoudingsvermogen mee te spre- ken. Alcmaria kwam toen in de meerderheid en ondanks het goede spel van den linkshalf en den keeper (de heer Zonneveld had toen die plaats ingenomen), die er eenige moeilijke ballen kranig uithield, wisten de Alcmaria- nen nog zeven maal den bal in't doel te ja- gen en alzoo met 82 te winnen. Een revanche-match zal naar wij; vennoe- den niet uitblijven. Te Tilburg speelde gisteren het Ned. Elf tal, dat naar Kopenhagen gaat, een oefenwed- strijd tegen het Zuiddijk Elftal. De uitslag was 0—5. Zoowel de nationale keeper „van Tilburg" als die der tegenpartij Bob de Munnick on- derscheidden zich zeer. Door den N. V. B. is verzocht a.s. Zondag 'i in Kopenhagen's avonds te spelen. Ajax is op toer in Zwitserland. Zij speelde tweemaal gelijk, 161 tegen St Galler en 2—2 tegen dc Grashoppers, kampioen van Zwit serland, waarin o. a. Steven Boelmans ter Spill uitkomt. De hooge temperatuur maakte goed spel onmogelijk. DE MOTGRFEESTE'N TE VEENDAM. De einduitslagen van de snelheidswedistrij- den te Veendam luidden Klasse A. motoren 350 c.M.3 1 Brunt 3 m. 14/5 sec. 2. Sdhuver 3 min 2.15 sec. 3. Slingemeyer (opgegeven). Klasse B. Motoren 350—500 c.M.3 1. Breeman 3 min. 514/5 sec. 2. van Aken. Klasse C. Motoren 500750 c.M.3 1. Breeman 3 min. 584/5 sec., 2. Boiler. Klasse D. Motoren boven 750 c.M.3 1. K Burlage 2 min. 364/5 sec., 2. Hoogveen 2 min. 39 1/5 sec. Klasse E. Speciale renmotoren. 1. van den Berg 2 min. 38 2/5 sec., 2. K. Burlage (in laatste ronde geva-Hen). DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB. De Kennemer Sportclub had gisteren geen concurrentie van andere draverijen en toch bleef het aantal opgetomen paarden ver be- neden de verwachtuigem. Di-t is voor de K. S. in reker opzicht tel«urst*llend, want als de paarden wegblijven begin! ook hat publiek minder beiangrts'ling is toonen en aentJetr den grooten steun der toeschouwere is het geven van draverijen voor de K. S. bezwaarlijk. Op het eerste rangsterrein was veel publiek; aan de overzijde was het bezoek minder. Mochten er bij de eigenaren van verschillende paar den bezwaren bestaan tegen het n-akomen van hun inschrijvingen alhier, dan zou het zeker aanbeveling verdienen, dat men die bezwaren mededeelde. Zijn ze er niet, dan is wat meerdere sportieve opvatting toch wel aan te bevelen. Waarom in te schrijven als men toch op den coursedag weg blijft? De bekende rijder C. F. Ockborst kon gisteren niet aanwezig zijn, wat den bezoekers enkele goede paarden deed missen o.a. QuimperlC en Ivan, en tevens aan het sportieve -gedeelte der courses afbreuk deed. In de tweede dra- verij kwamen slechts twee paarden uit. In den tortebaanprijs ging de strijd slechts tus schen zeven paarden, voor de Alkmaarsche kortebaan een zeer gering aantal. De vierdeklasdraverij bracht niet de ver- wachfe derde overwinning voor Bathilda. De merrie draafde slecht. Ook Luitenant draaf- de niet regelmatig. M. Siderius won welver- diend met Jonge Alexander en door 't dis- kwalificeeren van Luitenant en Bathilda kreeg Klaas B. den tweeden prijs. Hij kwam 1 min. 18 sec. na den winnaar bdnnen. Het duel tusschen Kenneth en Catrien R in den Zamerprijs was een herhaling- van den strijd Kenneth—Ida S. Ook nu kwam Catrien R. spoedig bij Kenneth doch van passe er en was geen sprake en bovendven draafde Catrien R. zeer onzuiver, zoodat zij ten slotte nog gediskwalificeerd werd. Ken neth bleef dus alleen over. De le klasdraveri) was de beste van de vier. Zes paarden namen deel, maar twee daarvan Bretteur en Favoritin waren- al spoedig buiten spel. Diomedes en Queen Madden, bleken ten slotte de concurren- ten. Naar onze meening -had Diomedes stel- lig den eersten prijs niet verloren, als zijn rijder Siderius niet te spoedig aan den kop (trinnenbaan) had willen komen. Nu cou- peerde hij van den Berg in de bocht, vlak bij de jury op duidelijke wijze en werd daar- voor als eerste aankomende gediskwalifi ceerd. Tevens werd Siderius een boete opge- legd van 50. Queen Madden werd nu &n gevolgd door Gerania en Bandage Deze laatste is nog steeds zoekende naar zijn vorm van weleer. Bretteur stelde al heel erg teleur en Favori tin, nu gereden door J. van Leeuwen, kon den schrik van het startschot niet te boven ko men. Wat is dat paard anders snel! In de Kortebaandraverij won ten- slotte welverdiend Condor. Springgan was met zijn debuut op de Alkmaarsche baan niet gelukkig. De ruin draafde niet regelmatig genoeg. Snel was hij af en toe zeer zeker. Breton toonde zidh van een zeer goede zijde. 't Scheelde maar weinig of hij had, ondanks de 50 M. achterstand, Condor den eersten rijs nog ontnomen. Nu was hij tweede. pringgan drie en Vitality vier. Condor heeft best geloopen, vooral in de serie gaf hij Breton en Fini absoluut geen kans. De gedetailleerde uitslag der verschillen de draverijen volgt hieronder: 1. luruprijs, draverij 4e klasse afstand 1700 M. Ingeschreven acht paarden. Niet opgetomen Ben ik er, Diablesse, Karla en Kenneth. Jonge Alexander was direct Klaas B. voorbij oi bleef onbedreigd aan den kop vooral door dat Bathilda en Luitenant soms heel raar deden. I. Jonge Alexander 1751 M. van N. Hib- ma te Midlum, rijder M. Siderius, tijd 2.52V»; 2. Klaas B. 1705 M. van R. van Wieringen, Anna-Paulowna, rijder eigenaar, tijd 4.10. Gediskw. wegens onzuiver draven Luitenant 1730 M. en Bathilda 1740 M. 2e en 3e aankomende. II. Zomerpriis, draverij 2e en 3e klasse afstand 2200 M. Ingeschreven negen paar den. Niet opgekomen: Innocence. Karla, Edeldame, Konora, Idylle, Bathilda en Dora. De strijd ging dus tusschen Kenneth en Catrien R. In de eerste ronden ontwikkelde Kenneth niet zijn voile snelheid waardoor Catrien R. bij kon komen. Maar tot passee- ren gaf Kenneth geen kans en bovendien geraakte Catrien K. uitgeloopen. Haar wijze van gaan was daarenboven nog verre van onberispelijk zoodat zij nog werd gediskwa lificeerd en Kenneth weer alleenheerscher blcci 1. Kenneth 2270 M. van Stal Dolec, rij der J. v. d. Berg tijd 3.524/». III. Victoriaprijs. Prijzendraverij le klas se., Afstand 2600 M. Ingeschreven- acht paarden. Niet opgekomen Quimperle en Ri sing Tide. Al spoedig bleek dat de strijd zou gaan tusschen Queen Madden en Diomedes, die wel in't voordeel van Diomedes eindigde maar daar Siderius opmerkelijk gecoupeerd had toch de merrie van Stal Bergen den eersten prijs bracht. 1. Queen Madden 2640 M. van Stal Bergen, rijder J. v. d. Berg, tijd 4.13'/« (1.36); 2. Gerania 2640 M. van G. v. d. Knoop, Rotterdam, rijder Coiiimijs, tijd 4.16*/» (1.37); 3. Bandage, 2640 M. van J. A. Bakker, Wieringerwaard, rijder eige naar tijd 4.23'/5 (1.40). Gediskw. Diomedes, 2640 M., eerste aan komende wegens coupieeren en Siderius, rij der, beboet met 50. Niet geplaatst Bretteur en Favoritin. IV. Korlebaanprijs. Ingeschreven 16 paarden. Niet opgekomen Quercus, Long Ago, Ben ik er, Koosje W., Ivan, Emanuel, Karla, Idylle en Gloriette. le serie: Springgan 800 M., Kenneth 740 M., Vitality 780 M., Klaas B. 700 M. 1. Vitality: 2. Springgan. 2e serie: Condor 730 M., Breton 780 M., Fini 770 M. 1. Condor; 2. Breton. Finale: J. Condor 730 M. van C. Zwaan, Hoom, rijder P. Kout, 2. Breton 780 M. van stal Bergen, rijaer M. Siderius, 3. Springgan 800 M. van stal Bergen, rijder J. v. d. Berg, 4. Vitality 780 M., rijder J. v. Leeuwen. De draverijen waren ditmaal bijzonder vroeg, vier uur. geeindigd. De Kennemer Sportclub houdt nu acht weken rust. Eerst op 31 Juli zulien de eerstvolgende draverijen plaats vinden. Mogen er dan slechts weinig paarden op het appil ontbreken. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. De regeering betoogt in de memorie van antwoord, dat de opvatting van de taak van het kernleger welke in de memorie van toe» lichting tot uiting komt bij de passage ter be< antwoording van hetgeen in het voorloopig verslag wordt gezegd omtrent de vrees, dat in tijd van oorlog het kernleger, zooals dit in het ontwerp wordt gedacht, geheel onvoldoende zal blijken te zijn wel geheel in overeen* stemming is met de zienswijze, door de regeea ring elders In genoemde memorie ontwikkeld. De regeering verwacht, dat naarmate het in» stituut der vooroefeningen meer algemeen be» kend en de daaraan verbonden voordeelen meer gewaardeerd worden, het aantal voorge* oefenden in die mate zal toenemen, dat ook het kernleger hieruit grootendeels zal zijn sa» mengesteld. Zoolang dit nog niet het geval is, wordt door het opleiden van het kader uit de daartoe geschikten en door het behouden van een eerste oefeningstfjd, die voldoende is om den ongeoefenden man tot een behooriijk ge» oefend soldaat te vormen, zoodat het kernle» ger bestaat uit goede soldaten, aangevoerd door goed kader, tegemoet gekomen aan elk bezwaar, dat men verbonden zou kunnen ach< ten aan de indeeling van de categorie, in het voorloopig verslag aangeduid als die van „de besten, de meest ambitieuzen", bij de reserve* troepen. De bij de cavaldrie en bereden artillerie voor huishoudelijke diensten aan te wijzen manschappen zulien een ongeveer tweemaand* sche oefening ontvangen, waarin zij militalr gevormd worden en waardoor zij in staat zijn aan militaire diensten van algemeenen aard te kunnen deelnemen. Deze oefeningsperiode geeft de gelegenheid het personeel uit te zoe< ken, dat het meest geeigend is voor het ver» richten van huishoudelijke diensten. Het ontmoet geen bezwaar bij de artillerie« schietschool, de hospitaabcompagnieen, de mo* torafdeeling, de intendance^roepen en den luehtvaartdienst de oefeningen zoodanig te

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6