DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 130 ttonderd drie en twintigste Jaargang D1NSDAG >o. Dlt mnnnrer bestaat nit 2 blaflea Aborniomontsprijs bij voormibctaling per 3 mnandon f 2.—, fr. per post f 2.50. Rowijsn. 5 ct. Artvortontiepr. 25 ct. p. rcgol, grootoro letters naar plaatsrnimte. lik-ieveii franco N.V. Coek- en IKuttilolsdr. v.li. llerms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admmistr. No. 3. Rodactio No. 33. Dinsctour: G. II. KRAIL IloofJreJuctourTj. N. ADEMA. ij Buitenland DE OP STAND I'M OPPER-SILEZIe. INaar nit Oppdn gemeld wordt, heeft de in tergeallieerde comissie lot generaal HSfer ecu ultimatum gcrichit, waarin ziji meedeelt, kennis gekregen te hebbeni van den Duitsclien op- marsch in de streak van Ujdtz. De commissie beveelt generaal 'Hofcr zijn txoepen op dte li- nie der steden LeschnkzDolna terug te trekken. Genoonide plaatsen blijven ter be- schikking van.1 den generaalVoor het geval de eerste bewegingen toll uitvoering dezer be- paling niet binnen twaalf uur na het overhan- digen van deze nota begonnen zijn, zal de commissie de gealiieerde troepe uit die steden van het indiustriegebied terugtrekken. Anderzijdis idem de commissie mede, dat zij. den Poolschen insurgentcn zal verbieden, de steden:, die zij: in den avond van den 3eit Juni ontruimd hebben, wdder te bczctten. De nota is onder teekend dkxxr Lerond, Marinas en' Harold Stuart. Generaal Hofer heeft op deze nota gcant- woorti, dat de Duiischc bevolking sedert vijf woken met koortisaehtig ongdduld op de bevrij- ding van het door de Poolsche insurgenten be- zette gebied wach't. Slechts de besliStc hoop op een krachtig ingrijpen der intergeallieerde trocpen maaktl net mogelijlc, de Duitsche „Solbsfsehutz:' terug te houden van- een actie op grooter schaal en1 deze ertoe te brengen, zichi te bepalen tot het afweren van Poolsche aanvallen. Ook biji de voorvahen van 3 en 4 Juni be- treft het alloen afweermaatregelen tegen de steedls stenker wordandte Poolsche aanvallen. „Ik heb niet! de macht", zegt generaal' H5- fer, „en: vermag dk dit ook niet, met het oog op de 'Duitsdhgczinde bevolking, de ,,Selbst- schutz"-oorpsen uit de plaatsen terug te trek ken, waarvan zij: de gescherming op zich ge- nomen1 hebben, tc meer niet, daar dk er niet voor kan instann, dad) in dte ontruimde gcbie- den Duiisch leven en eigendom beschcrmd zuillen, blijven. Het terugtrekken van de ..Sdbstsehutz" uit de door deze gevrijdte ge- biedten is onuitvoerbaar." Vooriis wijst gen:eraal Hofer erop, dat het uitvoeren van dte bedreiginlg met het terugtrek ken der Franschc troepen uit de steden van het industriegebied he# prijsgeven van bijzon- der gewichti.ge dcolen van Opper-Silezie aan de insurgenten en diaarmede een rechtstreek- sche begunstigimg der Polem zou beteekenen. A Is inderdaadl de intergeall. commissie de ge aliieerde 'troepen uit deze steden zou terug trekken, dawz ou dit een buitengewone ver- ontwaardiging van aide Duitscligezindte en met name in de geledtrcn van de „Selbst- schutz!' teweeg brengen. Door een dergelijken maatregel zou generaal Hofcr buiten machte zijn ook bij1 dte Duitsche „Sel!bstschu'tz" in- vloed te oefenen in de riditing van zelfbe- hoersching en orde Volgens die „Vossische Zeitumg" heeft de En'gelsche generaal Henndker, de leider der Emgelsche troepenversterk i ngen in Opper- Silezie, heden met den bcvelhebber van de Duitsche „SeLbstscliu'iz", 'generaal Hdfer, een bespreking gehad over het verdlcre optreden der Selbstechu;tz"-orga'n isaties. De eerste Engelsclic brikade is ihans voile- dig in Opper-Siltezie bijeen. De Engelsehe trocpen beschikken over vcldlarlillerie en over ecnige tanks, die met licht geschut en machi- negeweren zifn uitgerust. Na het afslaan van de 'aanvallen der Po- lcns die ten. doe! hadden, dte nr. Groes-Streh- litz optmarchoerendte Engelschen in de flank te vallen, rutkte de Duitsche Selbstschutz van Kosel en Lcchnitz Zaterdagavondl op. Het ge- luikte aan dezen na ernstige gevechten, cn ver- liezen in het: bezdt te komen van het belan'grij- ke spoorwegknooppunt Kandrzin. Dientenge- volge moeslten de Polcn ook Ujesk ontruimen, dat door afdeelingen, van de burgerwacht werd bezet. De Zondia'g is in Opper-Silezie kalirn ver- loopen. Alleen. werdi om den Annaberg ge- vochten. HET CONFLICT IN DE E'NGELSCHE MIJNEN. De conference tusschen het bestuur der mijnwenkera en het comite der mijneigenaars is gister begonnen. Evan Williams, de voorzitter van het cen- trale comite der cigenaars, deed aan zijn collegas mededeeling van' het niet-officieele aanbod door hem gedaan om met het bestuur der inijnwerkere samen te komen. Het optre den van Williams werd dadelijk goedgekeurd en er werd onmiddellijtk een officieele uitnoo- diging voor een conferentie verzonden. Dit aanbod' werd dra aanvaard en een nieuwe ge- meenschappelijke conferentie begon te twaalf uur. Naar gemeld wordt bestond ter confe rentie de indruk, dat de omkihandelingen waren hervat. Het is niet waarschijnlijlk, dat zij afgebroken zutlen worden zonder dat'men eenigszins nader tot een regeling komt. DE VOL KENBO'NiD. Zaterdag is te Geneve de vergadering ge- houden van de Unie voor den Volkenbond. Adar werd benoemd tot voorzitter; onder de benoemde vice-voorzitters bevindt zich mr Treub (Nederland). 'De Raad besloot een permanente post van secretaris-generaal te soheppen. De kwestie der toelating van Duitschland in de Unie zal worden bestu- deerd door de zesde commissie. DE ONTWAPENING DER BURGER- WACHTEN. De landscommissaris voor de ontwapening der burgerbevolking heeft een bekendmalking ffepubliceerd betreffende de afgifte der wa- vm burgtrwa«hl«i. Volgem deze moet v6<5r 10 Juni aan de intergeallieerde militaire controle-commissie te Berlijn offici- eel zijn meegedeeld, dat de kanonnen en ma- chinegeweren van de „Salbstschutzorganisa- tionen" op grand van de bepalingen der En tente zijn ingeleverd en voorts voor 30 Juni dat alle overige wapens, die onder de ont- wapeningswet vallen benevens de bijbehoo- rende munitie ingeleverd ziin. De Beiersche burgerwachten besloten de ontwapening vrijwillig tijdig door te voeren. DE BRITSCHE KATOEN-INDUSTRIE. De bijeenkomst, waartoe de Engelsehe mi nister van Arbeid de vertegenwoordigers van de werkgevers* en arbeidersvereenigingen der textiel-industrie van Lancashire heeft uitge- noodigd, zal waarschijnlijk heden niet plaats hebben. De stakers namen de uitnoodiging aan en benoemden acht vertegenwoordigers, doch de fabrikantenvereeniging zal eerst van- middag te Manchester over de uitnoodiging beraadslagen. In enkele textielfabrieken, wier eigenaars niet bij de fabrikantenvereeniging zijn aan- gesloten, werd gisteren gewerkt op de voor- waarde van 50 pet. vermindering van het stukloon, hetgeen door de arbeiders was aan- geboden. Het meerendeel der fabrieken staat echter nog stil. FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Te Carrara (Italie) werden twee commu- nisten op straat door fascisten aangevallen. Een hunner, een inval'ide uit den oorlog, werd gedood. Toen zijn moeder kwam toe- snellen, werd zij eveneens doodgeschoten. Te Pistoja werd een fascist door drie jonge communisten gevangen genomen, naar een kelder gevoerd en in een vat met kokend wa ter verdronken. Het lijk werd daarop in stuk- ken gesneden. HET NOORD-IERSCHE PARLEMENT. De voorbereidingen voor de formeele ope ning1 van het Noord-Iersche parlement zijn geeindigd. Heden zal de Senaat gekozen worden en zal Sir James Craig, de leider van het Huis, de namen van de leden van zijn ka- binet aan den onderkoning voorleggen. De officieele opening van het parlement zal niet eerder plaats hebben dan 22 Juni. Lloyd Ge orge en de andere leden van het Engelsehe parlement zullen, voor zoover de staatszaken zulks veroorloven, bij de opening tegen- woordig zijn, evenals de premiers van" de dominions, die dan te Londen vertoeven voor deelneming aan de rijksconferentie. DE SCHADEVERGOEDING. De „Petit Parisien" meldt, dat dc Commis sie van Herstel aan de regeeringen der geal iieerde landen een voorstel heeft gedaan, be- helzende, dat, indien er moeilijkheden zouden ontstaan over de interpretatie van een der clausules, vervat in deel VIII van het vredes- verdrag, betrekking hebbend'e op d'e scha- devergoeding, de Commissie van Herstel zal worden gemachtigd, de daaruit voortvloeien- de geschillen ter arbitrage voor te lcggen. aan een onzijdig land. In geval zij niet tot overeenstemming zou kunnen komen over de keuze van den arbiter, stelt de Commissie voor, de berechting op te dragen aan den gewezen bondspresident van Zwitserland, Gustav Ador. De „Petit Parisien" onderwerpt dit voor stel aan critiek en betwijfelt stcrk, of het wel aangenomen zal worden. ENGELAND EN DE KEMALISTEN. Volgens de „Daily Telegraph" staat Groot- Brittannie voor een nieuwen oorlog in het nabije Oosten. De Britsche vloot conceatneer- de zich bij Malta, daar operaties Van land- en zeemac't der geallieerden worden ver- wacht ter ondersteuning van Grickenland te gen de Turksche nati'oualisten in Klein-Azie. ENGELAND EN FRANKRIJK. In good ingelichte kringen koestcrt men de ovcrtuiging, dat dc Opperste Raad niet v66r het midden van Juni bijeen zal komen en daar dc zitting er van wel twee of drie we ken zal duren, moet men er op rekenen, dat er op zijn minst nog een maand zal verloo- pen, voordat de kwestie van Opper-SileziS wordt beslist. Men gelooft echter, dat de po- ging w.n Frankrijk om de zaak op de lange baan tc schuiven een voorbcrciding is om zich toeschietclijk te toonen, en als prijs daarvoor zou Frankrijk volgens de „Tribu- ne" te Chicago een nieuw verbond met Enge- land verlangen. Als bemiddclaar tusschen Frankrjjk en Engeland wordt de Tsjechisch- Slowakische minister van buitenlandsche za- 'ken Benes genoemd. IDE MON1STRATI ES IN WEST-HO'N- GARIJE. Naar dbor d'e bladen gemeld wordt, ver- wekken de Hongaarsclie orverheden in West- Hiongarije demonstnatien van Mijkbaar Duitschgezindte eilementen, waarbiji in de ste den de Rijks^Duitsche vtaggen worden uitge- stoiken. Deze fcunstmatig veroorzaakte de- momtratien hebben ten uoel, den indrulk te weeg te brengen, alsof Wcst-Hiongarije aan- sluiting bij' Dui'tschlajidl vorlangt, en daarme de de Hongaarsche aspiratien naar het blij ven van West-lHougarije bij Hongarije te be- vorderen. BA'NKROOVERS. In het filiaal van de Duitsche Bank te iDeu- ben. biji Dresden, zijn negen gemaskerde man- nen binnenigedrongcn. Met revolvers en hand- granaten hielden zij het personeel in bed'wang en zij: dwengen den kassier am de brandkast te openen, waaruit ziji 250.000 mark mcena- men. Zliji wisten ongehindterd te entkomea, mu dat aij all« aanwezigen gekneveld hadidm. DE OO R LOG 9M19D AD IG E RS. Omtren't het vrijsprekend vonnis van het Reichsgesticht te Leipzig tegenover den kapi- tein-luitenant ter zee Neumann, wordt nog gemeld, dat beklaagde werd vrijgosproken, omdat hdji biji uitvoering van een hem gelaste handeling een- bevel van 'booger hand gehoor- zaamde. Of zulk een bovdl rechtaiatig of on- wettig is, is in: dit pieces niet uitgemaakt. De ze vraa'g vormt het otnticrwerp van een ande re gerechtelijk handeling. EEN DUIM DOOR EEN TEEN VERVANGEN. Chirurgen hebben, volgens „Le Matin", een middel gevonden om een duim, die bij een ongeluk is afgerukt en die bij het werk zoo moeilij'k gemist kan worden, te vervangen. Ze zetten er eanvoudig den grooten teen van den gewonde voor in de plaats. De operatic is echter niet zoo heel gemakkelijk. Om den teen aan de hand te docn groeien moet hij niet da delijk geheel van den voet worden losge- maakt; de hand van dten geopereerde moet dan ook ongeveer veertien dagen verbonden blijven aan den voet, waaraan dte teen, die reeds half is afgesneden, nog gedeeltelijk is blijven zitten. Het resultaat is tot nu toe heel goed geWeest en de nieuwe duim vervangt volkomen den verlorene. DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar men uit Brussel meldt, spreekt de „Soir" het bericht van de „Neptune" tegen, volgens hetwelk de Nederlandsche regeering een contract zou hebben gesloten met de steengroeven te Lessines vor de levering van granitgruis, ten behoeve van de werken voor de drooglegging van de Zuiderzee, tot een bedrag van 3l/2 milliard francs. DE OVERSTROOMING IN COLORADO. Gehoopt wordt, dat het aantal slachtoffers de 250 niet zal te boven gaan. Men vreest voor epidfemien, er zijn reeds 500 gevallen van diptheritis en longontsteking en pokken. Vele menschen zijn krankzinnig geworden. Heit water is iets terug geloopen, zoodat men hoopt spoedig het reddingswerk krachti- ger te kunnen beginnen. Nog een zestal plaat sen, behalve Pueblo, zijn geteisterd. ZEVENTIEN JAAR ONSCHULDIG GEVANGEN. Dezer dagen heeft zich bij het gerecht te Antwerpen een persoon gemeld, die verklaar- de schuldig te zijn aan moord, zeventien jaar geleden gepleegd. In een wijk te Mechelen' werd bij een ge- vecht een der vechters gedood. Een onschul- dige werd in hechtenis genomen en' zit nu reeds sedert 1904 in dte gevangenis te Leuven opgesloten. Door wroeging gedreven en op aandringen van zijn biechtvader heeft de wa re schuld'ige zich bekend gemaakt. Het par- ket van Antwerpen onderzoekt de zaak. De onschuldig veroordeelde zal eerlang op vrije voeten worden gesteld. Z A A'DONDE RZOE K. Te Kopenhagen begint hedten' een interna- tionaal congres ter bespreking van een uni- forme regeling der zaadcontrolc. Onder de landen1, die op dit congres vertegenwoordigd zijn, zoo meldt een draadloos N.T. A.-bericbt. behoort ook Nederland (vertegenwoordigd door den heer Bruining). EEN WEDSTRI ID TUSSCHEN STEENKOOL EN STOOKOLIE. De twee groote oceaanbooten, de „Mau- retania" en de „Aquitania" zijn Zaterdag beide van Southampton naar New-York ver- trokken, Het eerste schip wordt met olie, het tweede met steenkool gestookt. Het zal inte- ressant zijn te zien, of dc olie het van de steenkool zal winnen. De ..Mauretania" zou Vrijdag reeds zijn vertrokken. doch had in Havre zulke sleehtc steenkool ingenomcn, dat daarmcde de reis niet kon worden aangevan- gen. Het moest toen te Southampton Engel sehe kolen innemen. KORTE BERICHTEN. De politie te Liverpool heeft een po sing verijdeld om groote tanks met d'uizen- aen liters benzine op een spoorwegstation in een dicht bevolkte wijk in de lucht te laten vliegen. Drie mannen, die zich in de buurt ophielden, wisseldcn revolverschoten met de politie, doch ontsnapten in het donker. De geallieerden hebben den termijn, binnen welken de Dieselmotoren voor m- dustrieele doeleinden moeten zijn omge- gouwd, tot 30 Juni verlengd. Zaterdag was het negentig jaar gele den, dat Leopold van Saksen-Coburg tot ko- ning der Belgen gekozen werd. Gedurende de zomermaanden (tot 15 Oct.) zal het sluitingsuur van de cafe's te Berlijn van 11 uur op half 12 worden ge- bracht. In Italie zijn dte distribute- en verbods- bepalingen opgehever.. Naar Central News uit Parijs bericht, zijn er bij een spoorwegongeluk te Dompierre 16 personen gedood. Kardinaai Duboiis en een groot aantal senatoren en Kamerleden bevoniden zich in den trein. Binnenland. De officieren en de bemanning van de kruiser Zeeland zijn te Kopenhagen hartelijk ontvangen. Verschenen is de Mem. van Antwoord (2e Kamer) inzake het wetsontwerp tot toe- treding tot de art. 354356 en 358362 van het Vredesverdrag. Een beschikking van den minister On- derwijs regelt het in 1921 voor't eerst te hou den 3-jaaH. enderaaeik in eake Uefaamelijlje eefenihg. —i Vbl'gens cen telegram uit Reval zijn de consuls van Zwitserland, Italie en Poien te Odessa gearresteerd op bevel der sovjet-regee- ring. Zij worden besdiuldagd van spionnage en zijn overgebracht naar de gevangenis te Mcskou. Aan Lloyid George, die lijdende is aan verkouidheidi, is eon paar dagen rust voorge- schreven. Het Bulgaarsch persagentschap ont- kent het bericht, door een Gricksch blad ge- ubliceerd!, waarbiji meegedeeld wordt diat de ulgaren, Turken en Albaneezcn cvereenge- komen waren om gezamenlijk tegen de Grie- ken op te treden. De Britsdie arbeidersleider Will Crooks, diie reedls geruimen1 tijd ernstig zietk was, de overleden1. De Engelsehe Itoning heeft de we- duwe per brief zijn deelneming bctuigd. De Argcn'tijnsche Kamer heeft het wets ontwerp' tot inslelling van den acht-uren-ar- beidsdag aangenomen. De loonbeweging onder de arbeiders in de kolenindjnen in' Neder-Oostenrij-k en Stier- marken, die deni 12cn' Mei tot staking in schier alle mijhcm geloiid had, is geeindigd. na een aanzienldjlke verhooging van de loo- men1. Volgens berekening van de „Franlkfurter Zeifung" bedragen de kosten van levenson- derhoudi in Diiilschlandi precies tiem en een half miaal zooveel dan op 1 Januari 1914. Krassin, die weer te Londen is aangeko- men, zal spoedig naar Canada en vandaar naar de Vereenigde Staten vertrekken om han- dclsovereenkoms'ten1 tusschen Rusland en Ame- rika te sluitem. In het Lyceum Hendirik IV te Parijs is een monument onlhuidi voor de onderwijzers, leerlingen' en' het personeel die in den1 oorlog gevallen1 zijn. Millerand' heeft bij die gele- genheid een rede gehouden. De Grietosche 'konlng zal Vrijdag naar het front vertrekken. Gemengd Nieuws. NEDERLAND EN BEI.GIe. Ut Brussel meldt men aan de N. R. Ct. De doorgaans goed ingelichte Brusselsche correspondent van de „Gazette de Huy" seint aan dit bladHet Belgische standpunt in za- ke de Wiclingen is het volgende: Souverei- niteit van Belgie over het Nawu, vrije door- tocht door de Wielingen van de zich naar Vlissingen of andere Nederlandsche havens begevende schepen, regeling van deze kwes tie te zamen met die van de Westerschelde. Belgie zou niet alleen het vrije gebruik van de Schelde voor de handelsschepen, maar ook voor zijn oorlogsfiotMje opeischen. In zekere kringen. zoo zegt de correspon dent verder, vleit men zich met de hoop, dat waar het gezag van Belgie op intemationaal gebied sedert een jaar heel wat is toegeno- men, zijne gematigde en rechtmatige asn- spraken thans meer kans hebben dan vroc er, door zekere groote geallieerden te worden gesteund. In ieder geval kan er nooit aan 'worden gedacht, het on twerp van 1920 zon der belangrijke wijzigingen te onderteefcenen NOORD-HIO LL A'NDSOHE VEREENI- GING' VAN WATERSCHA'PPEN. Te AknSterdiam is opgericht een Noord- Ho'M andsche vereeniging van waterschr.ppen. Vertegenwoord'i'gd waren 67 watcrechapshe- sturen, 29 haddlen schrifteiijk adhaesie be- tuigd. Ledten' kunnen zijn waterschappen, veen- schappeni en veenpokiers, die gehcel of gedeel telijk in Noor<UHk)1:landi zijn gelegen, alsmode S'tad' en Lar'de van Gcoiland Een voorstel om Koninklijk goedgekeunde vereertigingen tot behartiging van waterschapsbclangen toe te laten. ate buiiengewoine leden vondl niet ge- noegzaimen steum. Wel bevatten de statuterr de bepalinlg, d at zal widen samen gewerkt met andere vereeniigingcn ter behartiging van geMjksoortige of gemeenschappelijke belan- gen«. •De oontributae bedi aagt ten minste 2.50 cn ten hoogste 100 per jaar. Zij is afhanke- liijk van de grootte vain hot omslagplichtig ge bied1 van fief wateTschap en wordt jaarldjks door die ledenvergadtering bepaald. Bij de Stemmingen braigt ieder M den stern nit. In een voorloopig bestuur werd gekozen de commissie van voorbereiding. de heeren Vijm te Twisk, Maas te Zwaagdijik, Kernkamp te Edam, Kwantes te Assendelft, Versfeeg te Monnikendam, Kooiman te Punnerend, Peeok te iSdhoorl en Van Amstdl te Alkanaar. H'et Idefinitieve bestuur zail bestaan uit vijf of zeven leden, waartoe verkiesibaar zullen zijn de bestuursleden en secretarisscn van de waterschappen, die lid der vereeniging zijn. Onder dte punten welke de vereeniging ter harte zou kunnen nemen werden reeds ge- nocmld' het vraagstuk der provinciate electri- citeitsvoorziening, herziening van het alge- meen reglement van bestuur voor de water schappen in Noord-iHoi'landi, gemeenschappe lijke .aankoop van1 materialen en benoodigdne- den. herziening der igrondbelasting, het oefe- nwi' «.<tti/ invloed op de waterschapswefgcving, toepassing dler arbeidsiwet voor waterschaps- bemaling. MINISTER DR. ROSEN TE 'S-GRAVEN- HAGE. Dr. Rosen, de Duitsche minister van fcui- temlandische zaken is gisfermiddlag voor kor- tem tijd te 's-Gravaihage aangekomen, in verband met het verlaten van zijn post als ge- zant van Duitschland in de Kesidentie GEORGANISEERD OVERLEG RIJKSAMBTENAREN. Door oan •ub-eonunissie uit d« Con+rale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is een rapport uitgebracht over de reorganisatie van het georganiseerd overleg. Deze sub-commissie komt, na ingewonnen advies der organisaties, tot de navolgenda conclusies-: 1 o. De beslissingen der Centrale Commis sie dragen een adviseerend karakter. 2o. De Centrale Commissie dient de be- wegdheid te bezitten de Regeeringsvertegen- woordigers uit te noodigen omtrent een be- paalde zaak het standpunt der Regeering te gaan vragen. 3o. E>e Centrale Commissie dient vervol- gens de bevoegdheid te bezitten uit haar mid den een delegatie af te vaardigen, bestaande uit Regeeringsvertegenwoordigers en verte genwoordigers der organisaties, ten einde met de Regeering nadere besprekingen te voeren. 4o. Wanneer de Regeering afwijkt van een advies der Centrale Commissie, doet zij aan de Centrale Commissie mededeeling van hare motieven tot afwijking van het uitge- brachte advies. 5o. Ook wanneer de tijd ontbreekt voor het onder 2o. en 3o. bedoelde overleg, deelt de Regeering aan de commissie gemotiveerd mede, waarom zij is afgeweken van het uitge- brachte advies. 6o. Wanneer over een ontwerp van wet het advies van de Centrale Commissie is in gewonnen, wordt dit advies ter kennis van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gebracht. 7o. In de Centrale Commissie behooren slechts de vijf richtingen vertegenwoordiging te vinden. 8o. Desverlangd wordt bij een advies van de Regeering melding gemaakt van de stem- men, uitgebracht door de organisaties, met opgave van het aantal dbor haar vertegenr woordigde leden. 90. De in de Centrale Commissie verte- genwoordigde organisaties doen in dten aan- vang van ieder kalenderjaar opgave van haar, tot het Rijkspersoneel 'behoorende, aan tal leden. 10. De organisaties behooren vrij te zijn in 'het aanwijzen harer vertegenwoordigers, zoo- wel in de centrale als in dte bijzondere com- missien van overleg. 1 lo. De vertegenwoordigers der Regeering behooren te worden aangewezen voor een be- trekkelijk korten tijd. 12o. De Centrale Commissie dient dte be voegdheid te bezitten, om na oveiieg met den voorzitter, op verzoek, hetzij van de regee ring, hetzij van de. •organisaties, te besluiten voor -bqiaalde gevall i, bij wijize van bij- stand, deskundigen tc-z hare vergaderingen toe te laten. 13o. De voorzitter der Centrale Commissie dient de bevoegdheid te bezitten1 om in spoed- eischende gevallen te beslissen over een ver zoek als fcedocld onder l2o. I4o. Tenzij de Centrale Commissie tot ge- heimhouding heeft besloten, dient het aan dte vertegenwoordigers dter organisaties vrij te staan met hun organisaties tc beraadslagen over onderwerpen, die aan het oordeel dter commissie zijn onderworpen. 15o. Jaarli'ts wordt door de Ortrale Com missie van hare werkzaamlheden .vrslag uit gebracht aan den minister van Justitie. Aan het rapport is toegevoegd een gewij- zigd ontwerp Koninklijk besluit, waarin bo- venstaande conclusion zijn verwerkt. DE DURE lEERLINO. Naar aanleiding van het bericht in een vorige ediiie „een dure leerl:np" scbrijft men uit rncsland htet volgendb De Raad dor gemeente Opsteriand heeft afwijzend beschikt op het verzoek van een vader te Bakkeveen (Fr.), die op groud der nieuwe wet op het L. O. van de ge meente vraagt, zijne kinderen, die de school voor Gercformeerd onderwijs te Wijnjeterp bezoeken, in een gesloten rijtuig van en naar die school te do;.-a vervoeren, afsta-'d pl.m. 7 K.M. B. en W. adviseerden eerst de kin deren voor rekening der gemeente per rij tuig tot op 4 K.M. (waarvan de wet spreekt) afstand van de school te doen vervoeren. De Raad ging niet op dat voorstel in, wenschte nadere gegevens. Deze week is de zaak weer in de Raads- vergadering behandeld. B. en W. stelden nu voor het verzoek af te wijzen, omdat men bij inwilliging veel meer verzoekeni van dien aard zou krijgen en de kosten voor de ge meente veel te zwaar zouden worden. In de vergadering werd tevens medege- deeld, dat de betrokken vader lang niet on- of minvermogend is, er zelf paard en rijtuig op nahoudt, terwijl hij aanbood van de kos ten in het -vinter-halfjaar begroot op on geveer 500 10 te betalen. Bovendien oordeelden B. en W., dat het wenschelijk is deze kwestie in hoogste in stance te laten uitmaken, opdat men wete, waaraan men zich te houden heeft. Zooals gezegd werd het verzoek af gewezen; de va der zal wel in hooger beroep gaan en krij gen we een uitspraak van den Kroon. Deze uitspraak zal voor de groote platte- Tandsche gemecnten in Friesland van heel groot belang zijn, want vele leerlingen wonen daar verder dan 4 K.M. van de naastbij- liggendc school. Als al die leerlingen op kosten dter ge meente zullen gaan rijden, zal het in de papieren loopen, wat menige gemeentekas niet lijden kan. ROOMSCHE LANDDAG Zond&g is te Rotterdam een Roomschs Landdag gehouden, die de helangstelling van duizenden gehad heeft. Van htt eomite

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1