AlKmaarsche Courant 7 Hondcrd Drls en Twlntlgste Jaargang. Dins dag 7 Juni. F e u i 11 e t o n. Christoffel en Columbus No. 180. 1921. Provinciaal Nieuws uit egmond aan zee. De Raad! dezer gemeente vergaderde 6 Juni. Alle leden waren aanwezig. Voorzit- ter.de heer C. J. Eijma. Ingekomen was een schrijven van den heer J. v. d. Pol, die Zich na 4 jaar dienst ge- noodzaakt zag om gezondheidsredenen ont- slag te vragen als gemeenteontvanger. B. en W. atelden voor aan dit verzoek te voldoen onder dankbetuiging voor de bewe- zen diensten, het ontslag in te gaan op den datum van indiensttreding van den te be- noemen functionaris. Z. h. s. aangenomen. Voorts nieuwe sollicitanten op te roepen en de borgstelling te bepalen op 6000 Aangenomen als voren. Benoemen van een plaatsvervangend ontvanger word! niet noo dig geacht. De voorzitter deelde mede, dat het in een der vorige vergaderingen genomen besluit tot heffing van opcenten op de vermogensbe- lastiug voorbarig ia geweest, het kan slecht 'i volgend jaar. Belasting op openbare vermakelijkheden. De bestaande verordening eischt 15 pet. van de opbrengst van zelispelende instrumenten. Deze automaten kunnen echter in werking gebracht worden ook zondter inwerping van een geldstuk. Controle is dus onmogelijk. B. en W. stelden nu voor om van dergelijke in strumenten een vast recht te heffen van 20 per maand. De heeren Snoeks en Jonker vonden dat wat veel, terwijl de heer Medik deze dingen liever heelemaal verboden zag. De Voor- straat gaat wel op den Zeedijk gelijken, 't is niet in 't belang van 't vreemdelingenver- keer en geeft den omwonenden last. Bij't uit- gaan der kerken is't hinderlijk. De voorzitter merkte op, dat het geraas van een timmermanswerkplaats ook de om wonenden hinder! Met den heer de Vrij was afgesproken bij 't aangaan en uitgaan der kerken en onder kerktijd niet te spelen. Een langdurige discussie volgde over't al of niet bevorderen van 't vreemdelingenver- keer en't meer of minder bezwarenae der voorgestelde 20. De mededeelingen van den heer de Vrij als bekend met de voordeelen van de zelfspelen- de instrumenten verschaffen niet veel licht. Als belanghebbende wilde hij zelfs b.v. om 10 uur stoppen als't bij verordening dan ook voor anderen werd voorgeschreven. De heer Jonker stelde voor 10 per maand, doch sloot zich aan bij den heer Snoeks, die't op 15 wilde bepalen. B. en W. houden niet bepaald aan 't voorgestelde bedrag vast. De heer Medik wilde echter eerst het voorstel van het dagelijksch be- stuur in stemming gebracht zien, waaro dit werd aangenomen. Voor de heeren Graaff, v. Hall, Medik en Conijn. Inning plaatselijke belastingen. B. en W. stelden voor te verzoeken, dit aan de gemeente zelf over te laten, dus niet door het Rijk te doen plaats hebben. Z. h. s. aangenomen. Salaris vroedvrouw. Aangezien de gedane oproepingen geen behoorlijk resultaat heb ben gehad, stelden B. en W. voor het salaris van 500 te brengen op 900 (met vrijs woning of vergoeding h 250 naar keuze.) Met algemeene stemmen aangenomen. Verkoop van gemeentegrond aan E. de Vrij, C. Wijker en N. v. Duin. De beide eer- sten zien hun aanvragen zonder slag of stoot ingewilligd h 7 10 per M2, d'och over tia 3 nieuwe wijk. In andere gemeenten b.v. Schoorl, Bergen, Katwijk gaat het Anders. Bovendien liggen de gas- en waterleiding vlak bij. De voorzitter merkte hiertegen op, dat de prijzen niet buitensporig zijn, omdat over 't algemeen de grond hier duurder is, dat v. Duin zijn plannen evengoed op een ander perceel dan het aangevraagde kan uitvoeren en dan geen tegenstand1 bij B. en W. ontmoe- ten zal, dat de aansluiting z. i. niet zoo ge- makkelijk zal gaan, omdat op de bedoelde leidingen niet aangesloten kan worden. Nadat de vergadering eenigen tijd ge- schorst was om ae plannen van v. Duin nog eens te besturen, werd een voorstel van heeren Medik en Jonker in stemming ge bracht om den gevraagden grond te verkoo- pen h 2.50 verworpen. Voor de heeren voorstellers en Snoeks. Nogmaals werd ge- discussieerd en ten slotte het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen der heeren Medik, Snoeks en Jonker tegen. Hypotheek op bouwplannen. Hoewel van hoogerhand de rem werd aangelegd stelden stuur worden gehouden op Dinsdag 21 Juni a.a. UIT BERGEN. Ingekomen personen. J. M. de Vries, N.FL wed. RoodenbuTch zonder beroep, Beemsterlaan 5, van Zand- voort. G. van Berge, N.H., z.b., bij van Pomeren, Dorpsstraat, van Koog aan de Zaan. M. Mors, R.K., dienstbode, Z.E. Heer Rengs, Pastoor, van Limmen. A. Purbat, E.L., dienstbode, Hotel „Trianon" Bergen aan Zee, van Amsterdam. H. van Veen, N.H., dienstbode, K. J. Blom, Olden- burgstraat, van Beverwijk. P. Veld, R.K., de j arbeider, W. Veld, Kogendijk, van Berk- hout. C. Bijk, R.K., landbouwer, Voert- laan 1, van Schoorl. M. Burger, echtgen. C- Bijl, R.K., z.b., Voertlaan 1, van Haren- karspel. J. Muelink en vrouw, geen, tim- merman, Beemsterlaan 7—9, van Alkmaar. J. Brands en gezin, N.H., chauffeur, Ka- rel de Grootelaan 33, van Bloemendaal. Th. Sluijter en gezin, R.K., rijwielhandelaai1, j Breelaan 75, van Alkmaar. A. M. E. M B. en W. voor de aangevraagde hypotheken Valk, R.K., z. b., pensionaat St. Antonius, het verkoopen van grond ban N. v. Duin ontspon zich een zeer langdurige en somwij- len neftige discussie. De aangevraagde grond lag in de geprojecteerde gemeente-uitbrei- ding. Dat terrein wa# door B. en W. verka- veld en voor de verschillende deelen warden prijzen voorgesteld van grootendeels 5.—, enkele 6 en andere van 4, terwijl daarbij de gemeente de zorg voor den aanleg van bestrating, water- en gasleiding op zich zou nemen. De heeren Jonker, Snoeks en Medik ver- zetten zich tegen de voorstellen van B. en W., vooral ook, omdat den aanvrager voor een bepaald perceel de goedkeuring zijner bouwplannen door B. en W. werd voorge schreven. De opposanten meenden, dat hier de gemeente te veel tegenwerkt, terwijl men blij mocht zijn, dat er menschen zijn, die het aandurven het begin te maken voor een 27) door de schrijfster van „Elisabeth and her German Garden" t \X as een van die zioogenaamde goedikoo- iche hotels, die feite- ken. 't Scheen vol pe en rustige New-Yorksc I'ijJfl dtiuT en' rumoerig blijiki vrecmdelingcn echte vreemdelLngen, zoo- als de tweelmgen opmerktcnniet van hot' kunstmiatjge soort zooals zijzelve, maar men- schen met gele gezichten en zwarte oogen. Ze f zagener vrnl en araioodig nit, rookten voort-s durend en praatten druk in onbekende talen in den marmeren' voorilial, waar een paar kler- ken met gezichten als maskers achter een les- scnaar zaten, stonden ze in groepjes bijeen en toen ze zidh omdraaiden om Anna Felicitas °P namen en Anna Rose vol troisch dacht- „Ja, he, z66 lets krijgen jullie niet alle da- gen' te zien!" em zij zelf, met inwig welbeha- gen naar haar Columbus keek ontdekte ze.»peens. dat niet zoozeer Columbus' schoon- hetidi de aandacht der vrcemdclingen trok, als welde zwavelplaklkaat achter op haar rok. put yoorval wierp schaduw op Anna Ro ses aankomst in New-York. Terwijl ze in de lift naar de ver-verwijderde bovenverdieping suisden, waar hun slaapkamer was, deed ze a naar best het er af te slaan cn te wrijven, want het was Anna Felicitas' allerbeste rok. JDit't hcele zwikje?" vroeg de met kn'oo- pen bezaaide jongeling, die met hen oimhoog ■v'as gestegen. en hij plofte hun' reistasschen up den kamexvloer near. »W a-at vroeg Anna Roce, die de uitidruik- toch te behandelen. Voorgesteld werd aan G. Zwart voor 4 woningen aan de Duinetraat hypotheek te verleenen tot 80 pet. (van den taxatieprijs verminderd met de Rijkssubsidie.) Met algemeene stemmen aangenomen. De heeren IJ. Verhoeven en Co. wenschen te bouwen 4 perceelen aan den Zwarten weg, 5 raiddenstandswoningen en 4 dubbele arbeiderswoningen. B. en W. stelden voor daarop te verleenen 80 pet. voor de woningen aan den Zwarten weg en 70 pet. voor die aan de Voorstraat. De heer Snoeks wenschte inlichtingen om- trent de soliditeit der aanvragers. De verga dering ging over in eene met gesloten deu- ren. Na heropening stelde de heer v. Hall voor de 70 pet. te veranderen in 60 pet. De heer Snoeks steunde dit. Verworpen. Voor nog de heer Medik. De laatste verklaarde over zoo'n groot bedrag niet zoo gauw te kunnen beshssen. 't Ia heel was voor zoo'n arme gemeente. De voorzitter vond dat niet uitgesteld moet worden. De vermeerdering van wonin gen was toch ook een groot belang. De heer Jonker wilde d'aarom ook niet met twee maten meten en op alle aange vraagde plannen 80 pet. toestaan. De voorzitter verklaarde het verschil in percentage. De woningen aan den Zwarten weg zullen beter gaan, aan de andere is meer risico. De heer Jonker vergeleek de plannen der Egm. Bouwvereeniging met die van de hee ren IJ. V. en Co. en wees op de hooge kos- ren, die de laatste moeten opbrengen, als- mede op het risico dat de gemeente loopt. De voorzitter zeide, dat de gemeente bij de woningen der Bouwvereeniging al dade- lijk moet bijpassen. De heeren Snoeks, v. Hall en Conijn von den 't wensehelijk nog even te wachten, dan kan ieder zich zoo goed mogelijk op de hoogte stellen. Nadat de heer de Vrij het opgenomen had voor afwerken, werd be- sloten de aanvrage der heeren IJ. V. en Co. aan te houden tot de volgende vergadering. Strandhuur. Aan de orde was het voorstel Snoeks, waarover op de vorige vergadering de stemmen staakte/i. De heer Snoek vroeg Of B. en W. zijn voorstel niet konden overnemen. 't Bleek van niet. De stemmen staakten weder. Voor stel dus verworpen. Het voorstel van B. en W. werd echter ook verworpen, v66r de bei de wethouders en de heer de Vrij. In de vol gende vergadering zal dit punt in behande- fing gebracht worden. Bij de rondvraag bracht de heer Snoeks het vervoer van beer ter sprake, de heer Medik de schuur van de Graaff aan de gasfabriek en de IoodS bij dte tol. Op't eene zal gelet worden, 't andere is een voorwerp van aanhoudende zorg. UIT BIERGEN, Bij de gcmeente-politie is aangifte ge- daan d/at Vrijidiagmiddag ten madee'le van den' heer HI. Brouwer, het achter diens woning aan den Kruisweg staande rijwiel merk „Vier- kleur", is ontvreemd. Door enkele omwoners, dlie een onbekend manspersoon in de omge- ving hadden zien ronddlwalen, wordt als ver- •moedelijike dader aangeduid een mansper- J soon van' middlelmatrge groote, schraal pos- tuur met vale gelaatskleur, grooten neus en glad gezidit, naar schatting plm. 29 jaar oud, gekleed in een slordig zittend bruin-grijs (beige) pak, met ouden stroohoed. De zg. Bonnefaassdhouw over de voor het algemeen verkeer openstaande wegen en voetpaden, zal dit jaar door het Gemeentebe- king nooit gehoord had. „Meen je ooze tas- schcn,?" „Ik meem dat zwikje hier," aei de jongeling hardnekkig, met zijn voet tegen de bagage stootende. ,,'Nbem jullie idtat zoo in Amenilkia?" vroeg Anna Feliciitas met de gretige belangsrtelling van een reiziger, van plan aile mcrkwaardig- hedien 'te begrijpen en te appreoieeren, terwijl Anna nog erg ontdaan over den toestand van den bestem rok, doorging hem zoo goed als't kon, met haar zakdoek af te wrijven. „Noemen?" zei de jongeling. „Dat heet zoo! Maar waar It nu eigonlijk op nam komi is, of ik 'f heele zaakje boven heb." „Eigenaaxd'ig, dlai je je h's uitspreokt," vond Anna Felicitas, hem als een merkwaardigheid bekijkende. „Je ziet er anders net uit om ze weg te laten." De jongeling gaf geen antwooid, die, ge- dachtengang kon hij niet volgen. ?>Ja, Ik geloof wel, dat we alles hebben," zei Anna Rose, ze, om den hoek van Anna Felicitas' rok, fellcndc „Oank je wel," liet ze er ma een korte pauze op volgen, daar de jongen bleef staan. Maar dit deed hem volstrelkt niet verdwij- nen, zooals in Engeland het geval zou zijn geweestt. In plaats daarvan, greep hij een me- talen stopflesch van tafel, schudde dieener- giek en deelde hun mee, dat hun ijswater- flesch leeg was, „ljswaterflesch noodig?" informeerde hij. „Wiaarvoor?" vroeg Anna Feldcitas. »,\X'aarv66r echo'de de jongen verbaasd1. ,;Dank je," zei Anna Rose, wic de mamie- ren van't jonge mensch niet bevielenze vond hem familiair, „we hebben geen' ijswater noo dig, maar wa zouden wel graag wat warm van Amsterdam. A. P. Dernisom, R.K., z.b., pensionaat, van Texel. J. van den Idsert, R.K., z.b., Pensionaat, van Alkmaar. A. Scholten, R.K., z.b., Pensionaat, van Spanbroek. M. M. G. de Wit, R.K., z.b., Pensionaat, van Amsterdam. M. W. Krom, R.K., z.b., Pensionaat, van Heerhu- gowaard. A. M. de Hain, z.b., Pensio naat, van Venhuizen. E. Koomen, R.K., z.b., Pensionaat, van Berkhout. D. P. M. Lohman, R.K., z.b., Pensionaat, van Bloe mendaal. M. M. Barnhoorn, R.K., z.b., Pensionaat, van Bloemendaal. A. A. C. Liedmeier, R.K., z.b., Pensionaat, van Zaan- dam. C. M. Hoogzaad, R.K., z.b., Pen sionaat, van Zoeterwoude. A. M. Pieter- se, R.kC, z.b., Pensionaat, van Zoeterwoude. M. B. Warmenhoven, R.K., z.b., Pen sionaat, van Wijk aan Zee en Duin. F. E. Hoek, R.K., z.b., Pensionaat, van Blokker. H. van der Meij, R.K., z.b., van Wijk aan Zee en Duin. P. A. van der Meij, R.K., z.b., Pensionaat, van Wijk aan Zee en Duin. M. Th. van Leeuwen, R.K., z.b., Pensionaat, van Zaandam. A. Noorden en gezin, N.H., boekhouder, Hoflaan 8, van Alkmaar. Chr. Rueb en gez., Rem., Com- missionair, Komlaan 14, van Rotterdam. Jb. Stam en gez., N.H., veehouder, Bree laan 72, van Zijpe. P. van der Molen, N.H., z.b., N. Wortel, St. Ant.str. 47, van Heiloo. P. Nieuwenhuis, Chr. Ger., bloe- mistknecht, A. Kofman, Russenweg, van Lisse. P. C. Visser, D.G., buffetjuffr. H. Roos, Dorpsstraat, van Alkmaar. J. A. van de Corput, R.K., coiffeur, C. Duits, Dorpsstraat, van Breda. C. Eggink, geen, z.b., Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee, van Utrecht. M. A. de Vries, N.H., dienstbode, Kockx Breelaan, van Wierfngen. G. B. Druiven en gezin, R.K., kleerm., St. van Surcklaan 4, van Heer-Hugowaard. J. Hartog en gezin, N.H., landbouwer, Natteweg 66, van Oude Niedorp. D. Kloosterman en gezin, R.K., landarbeider, Groeneweg 22, van Nieuwe Niedorp. B. J. Kanne en gezin, R.K., rijksveldwachter, Verspijckweg 13, Bergen aan Zee, van Vel- sen. F. M. Billroth en gezin, E.L., Kap. Adm. Ind. Leger, Breelaan 62, van Gronin- gen. S. Oud, R.K., z.b., Pensionaat, van Ursem. M. K. Jen, C. M. Vink, R.K., Pensionaat, van Alkmaar. G. H. M. Geurts, R.K., z.b., Pensionaat, van Uit- hoorn. J. J. Koekenbier, R.K., z.b., Pen sionaat, van Leiden. J W. van der Oord, N.H., z.b., Karel de Grootelaan 16, van Blokker. A. H. J. Helbling, R.K., kok, Oranje-Hotel, Breelaan, van Amsterdam. J. D. van Houtum, N.H., onderwijzeres, Langereis, St. Ant.str., van Dordrecht. P. Schipper, R.K., boerenknecht, J. Braken- hoff, Weg n. Egmond, van Warmenhuizen. J. J. de Winter, N.H., Hotel Trianon, Bergen aan Zee, van Zutphen. Th. Kaan- dorp en gezin, R.K., landbouwer, Kogen- dijk 96, van Akersloot. E. C. J. C. Graad't van Roggen, echtg. van C. van de Pol geen, Weg naar Egmond 85, van s Gravenhage. W. M. Rensing, R.K., z.b., Pensionaat, van's Gravenhage. G. C. Visser, R.K., boerenknecht, J. Kieft, Ker- kedijk, van Alkmaar. C. M. P. Spaapen, wed. H. Wolff, R.K., z.b., Pilaar, Meerweg I, van Alkmaar. M. J. Wiersma, Rem., kok, Hotel Nassau-Bergen", Bergen aan Zee, van Dokkum. L. en M. Goosen, R.K., dienstboden, F. de Heer Kloots, Kom laan, van Texel. J. J. P. Ensink en ge zin, R.K., manufacturier, BreClaan 46, van Alkmaar. A. Bos en gezin, R.K., ran- geerder H. IJ. S. M., Kogendijk 44, van Bovenkarspel. Joh. Smit, E.L., huishoud- water willem hebben." a' Afl' wait u vam die soort van d'ingen wenscht, krij'git u daar," tichtte de jomgeliing in, met een hoofdbeweging n'aar een d'eur, die toegang gaf tot een badkamer. ,,I Jswater en inkt geef ik," eindigde hij, op zijn borst wijzenide ^Werkeiijk?" vroeg Anna Felicitas, hem met nog greater belangstolling aankijikende, aisof't haar, in djt lanidl van technische vol- maakiheden, nauwelijlks verbazen zou een paar kranem aan zijn persoom te vinden, die je maar hoefdte open te draaien om de genoem- dc artikelen te onfvangen. ,,We hebben' geen van beide noodig; dank je wel," zei Anna Rose nadrukkelijk. De jongen bleef staan en Anna Rose's ge- wrijf en geborste] nam in hevigheid toe. Wat zeurde die jongen toch? Waarom ging hij niot weg? Ze wou niet graag zijn. gevoel kwet- sen door hern te zeggen, dat hij gaan kon; maar waarom ging hij» niet'? Anna Felicitas naar haar zustens oordeel veel te 'kalm- onverschillig, de situafic in aanmeriking geno men (want dte gangdeur siond wijd open en dat door-niets-teverjagen jonge mensch bleef maar wiachten) was op haar gemak bezig haar hoed' af te zetten en naar haar op te kam- men. ,^eker pas in t land geikomen?" begon de jongeling na een d'rukkende stilte. „Kersversch," antwoordde Anna Felicitas glhnlachend. »,Dan weet u misscbien nog rfiet drat iemamd die uw zwikje boven brengt, een fooi krijgt." „Nia'tuurl'ijk wetcn we dat," zei Anna Rise terwijl ze haar hoofd oprichtte met een po- ging er indtruikwekkend u'it te zien. „Als u 'r dm weet, waarom geeft u er geen?" ster, Burger Weeshuis, Bergen aan Zee, van Amsterdam. H. M. Warmerdam, R.K., dienstbode, „Jong Nederland", Bergen aan Zee, van Hecmstede. K. Commandeur en gezin, R.K., arbeider, Groeneweg bij J. Kra mer, van Obdam. W. Francken, N.H, kapper, C. Duits, Dorpsstraat, van Amster dam. G. Ruiter, N.H., kinderjuff., C. F. Zeiler, Boulevard 2, Bergen aan Zee, van Amsterdam. Joh. Duijn en gezin, R.K., veehouder, Groeneweg 54, van Alkmaar. J. Hodges en gezin, N.H., artist, Weg naar Egmond, in een woonwagen, van Egmond aan Zee. J. G. Kockx en gezin, N.H., de- coratieschilder, Kastanjelaan 6, van Rijs- wijk (Z.-H.) G. Bijlsma, echtg. H. F. Kelderman, N.H., z.b., Stationstraat 13a, van Barneveld. A. Henselman, echtg. van Joh. Roozendaal, R.K., schilder, Kruisweg 24, van Noord-Scharwoude. H. A. Koop- man, R.K., z.b., Pensionaat, van Velsen. A. J. van Hoeven, N.H., dienstbode, Wiers ma, Vinkenbaan, van Heeze (N.-Br.). A. Verhagen, N.H., pensionhouder, Schoolstr. 30, „Marco", van Nijmegen. H. J. H. van Boekeren, wed. Esst-rs, N.H., z.b., Hein- stra, Dorpsstraat, uit het ouitenland. B. Essere, geen, kunstschilder, Loudelsiweg 60, uit het buitenland. Vertrokken personen. C. E. A. van Eijk, echtg. A. Buissink, R. K., z. b., van Loudelsweg 12 naar Alkmaar, Baansingel 18. M. Staadegaard1, wed. P. Hilbrand, R.K., z. b., van Dorpsstr. 40 naar Obdam. Jhr. M. van Lennep en gezin, D. G., z.b., van Breelaan 62 naar het buiten land. M. M. Helder, wed'. J. IJoon, N.H., z. b., van Groeneweg E 48 naar Alkmaar, Snaarmanslaan 11. G. Pauw, N.H., d.b., van Bergerweg, naar Alkmaar, Snaarmans laan 11. A. Joazzin, wed. I. G. Op den Berg, R.K., z. b., van Kastanjelaan 9 naar Apeldoorn Gard'enierslaan 26. J. van Praag, H.L., z. b., van Bergerweg 12 naar Hillegom, Weerensteenstr. 26. C. P. Bak- ker en gezin, R.K., landman, van Voert 6 naar Limmen, Brakeraweg. J. van den Heuvel en gezin, N.H., landman, van Ber- ferweg 70 naar Zijpe, Schagerbrug. E. teerding, geen, huishoudster, van Breelaan naar Lemsterland, Oostzee, p. a. H. Meer- ding. C. Modder, N.H., arbeider, van Ka- naaldijk 33 naar Zijpe, Burgervlotbrug, bij J. Zwart. W. S. K. Looiscn, R.K., z.b., van Loudelsweg 20 n. Hazerswoude, Groenedijk 88. J. G. van Bleisem, R.K., timmerman, van Stroomerstraat naar Amsterdam, Wat. d. 183. C. J. Hennetnan cn gerin, R.K., kaashandtelaar, van Dorpsstraat 9 naar Alk maar, Schermerweg 36. E. de Wit,' N.H., z b., van Kanaaldij'k 85 naar Amsterdam, Withelminagasthuis. Dr. A. C. Amtusch en gezin, E. L., Directeur H. B. S., van Bree laan 21 naar Alkmaar, Kennemerpark 24. G. P. J. Bakker, N.H., landbouwer, van Ker- kedijk (J. Kieft) naar 's-Gravenhage, Kem- perstraat 110. P. J. van Zwieten, R.K., koopman, van St. Ant. str. naar Velsen, p. a J. Hopman, IJmuiden. M. J. M. Scher- mer, R.K., z. b. van Loudelsweg 20 naar Hoorn, Kleine Noord 45. A. de Graaf, R. K., z. b. van Loudelsweg 20 naar Kromme- nie. M. H. P. Kamperdijk, R.K., van Lou delsweg 20 n. Hilversum, Eijkboscherweg 16. G. de Jong, geen, dienstbode, van Renbaanlaan naar Hindeloopen. F. van der Viiet en gezin, R.K., Spoorwegarbeider, van Kogendijk 44, naar Alkmaar, Verlengde Landstraat 39. P. Dekker en gezin, N.H., z. b., van St.Antstr. 22 naar Schagen, Rog- geveenstraat 130. C. H. J. Smeen'k, R.K., z. b., van Loudelsweg 20 naar Amsterdam, le Helmerstraat 264h. Jb. Pel, N.H., boe renknecht van Sluis naar Alkmaar, v. d. Woudtestraat bij J. Brakenhoff. A. Slij- kerma-n, R.K., dienstbode, van Doorntjes n. Harenkarspel, Tuitjehorn p. a. C. Slijker- man. UIT WIERINGERWAARD. In eene gehouden vergadering ter bevorde- ring van getrouw schoolbezoek werd besloten om 17 Juni a.s. met pl.m. 100 kinderen een rijtoer te maken naar Alkmaar am van daar per tram naar Bergen te gaan, tenminste wanneer er voldoende rijtuigen disponibel worden gesteld. Verder zullen dte leerlingen der 6e, 7e en 8e klasse (ongeveer 30) den 1 en Juli een reisje maken naar Amsterdam. Voor een en ander was reeds 390.27 in kas. Den 26 Mei j 1. was het 25 jaar geledten dat burgemecster Haringhuizen als secreta- rio oinzer gemeente werd benoemd. UIT NDORD-SCHARWOUDE. Aan dten dienstplichtige J. C. Bood, uft deze gemeente, is voor goed vrijsteMing van mili- tiedlenst verleend. UIT SINT PANCRAS. De afdeeling SL Pancras van het Ned. On- derwijzers-Genootschap benoemde tot afgo- vaardigde en plaatsvervanger voor de alge meene vergadering van het N. O. G. op 2, 3 en 4 Augustus te Vlissingen te houdes de heeren T Engel en L Mallekote. Het bestuur der Langedijker Groente- Centrale heeft tot eere-lid der vereeniging bfc- noemd de heer A. Slot Pz. UIT SCHAGEN.' Twee dooT het Schager Maiktlonds verze- kerde slachtrunderen werden in het open- baa r slachthuia te Amsterdam wegens tuber- culose afgekeurd. De schade bedroeg ruim 1000. En dan zijn er nog verekeraads, die bij de betaling der premie de opmerking ma- Waarom?'' herhaakfe ze en trachtte hem door een hooghartig air tot eerbiedager hou- ding fe noodzaiken. „Gmdiat we gewend zijn fooien te krijgen als de tijd en de plaats daar- voor geikomen zijn." „Waf, zooals je zeker wel weten zult, bij't vertrek en aan den uritgang is," vukie Anna Felicitas op vriendelijken toon aan. „In orde," zei de jongen, „maar d'at is maar een van de tijden en plaatsen voor fooi en. De laatste; en wij zijn nu nog maar aan 't begin." ..Bcgrijp .ik je goeld," vroeg Anna Rose, haar deftigheid Sezwarende, hoewel het hart haar in de schoeueni zonk en ze innerlijk beef- de (want1 wat moesfc je in's hemelsnaam in. 'n geval ails dit dden?) „dat het in Amerika gewoonte is ook aan' f begin al fooien' te ge- ven?" „Juist," zei de jongen, en in't midden ook. Als maar door, „Geen gelegenheid laten ont- snappen" ris een beste sprdtik als't op fooien-' krijgen aankomt." ,.Me diunkt, jij zou van Kipps gehouden hebben, merkte Anna Felicitas op, terwijl ze pcinzendi het stof van haar hoed hlies en zich voor den MM -- - - jongemem deed' regenen. De jongen zweeg. Inm'idUtels begon Anna Rose zenuwacbtig in haar beurs te vogelen. „Akelig, om een cadeautje te vragen1," zei ze met een gevoel Kips, dte hoofdpersoon in een bock van- Wells, is een winlkelbedien'de die een erfenis krijigit en in een' Londensch hotel met zijn figuur verlegan t* pu te an- pa* befoodf. ken: „wat heb je er eigenlijk voor?" Uitslag der aanbesteding van den pol der en banne Schagen. Timmerwerk: J. R. Vlaming, Alkmaar, 1632; P. Stammes, Schagen, 1480; C. Blaauboer, Schagen, 1194. Gegund aap Blaauboer. Verfwerk: P. J. Catz, Schagen, 740; C. Wit, Valkoog, gem. St. Maarten, 670; E. Renooij, Burgerbrug, 628; J. Post, Kol- horn, 573, (ongeldig). Gegund aan Renooij. RIJKSPREMIefN WONING'BOUW. Bij onderscheidene beschikkingen van den minister van1 Arbeid zijn aan de hieronder ge- noemlde gemeentem. ten behoeve van dten wo- ningibouw, de n a volgende bijdragen ui* Rijks kas toegekendi: Andijk voor 1 waning Castricum voor 2 woningen' Heiloo voor 1 waning Heemstedte voor 7 waningen' Obdam voor 1 waning Schagen voor I waning Texel voor 3 waningen Velsen voor 3 waningen Wieringen voor 2 woningen 2000.— 3630 2000 f 14000.— f 2000.— 1700.— 3680 4910.— 2000 Btnnenland. STEUNREGELING WERKLOOZEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten der provincien het vol gende medegedeeld: In den laatsten tijd komen bij het departe- ment herhaaldelijk aanvragen in van gemeen- tebesturen om toekenning van een hoogere bijdrage dan de gebruikelijke 50 pet. in de kosten van ondersteuning van de „uitgetrok- ken" werklieden, te wier behoeve eene steun- regeling is getroffen. Voorts dienen enkele gemeenten verzoeken in om verleening van een bijdrage in de kosten van ondersteuning van yerklooze arbeiders, die buiten de steun- regehng vallen. Ter vc voorkoming van noodelooze briefwis- seling en vertraging wees de Minister op het volgende: lo Hoogere bijdrage dan 50 pet. in de kosten van ondersteuning van „uitgetrokken" werklieden, voor wie eene steunregeling geldt, cn bijdrage voor wie buiten eene steun regeling vallen, worden slechts verleend, in- dien en voorzoover de gemeente financieel volstrekt buiten staat is de 50 pet., resp. de voile kosten zelf te dragen. Hierbij worde i! net star van naar noeti bnes en zich en geestl haalde, hoe dat onsterflijke nsch het in zijn verlegcnheid, fooien^ nog opgemerkt: a dat de kosten van onder steuning van werklooze arbeiders, die niet onder de steunregeling vallen, in het alge meen geheel ten laste van de gemeente ko men (in deze kosten wordt dus niet, zooals in die voor de uitgetrokkenen. als regel 50 pet. subsidie verleend) en b. dat een bijdrage in de kosten, bedoeld onder a, slechts dan kan worden verleend, zoo de werkloozen behoo- ren tot bedrijven, waarvan dc „uitgetrokke- nen" onder de door den Minister getroffen steunregeling vallen. De kosten van onder steuning van alle andere werkloozen kunnen dus buiten beschouwing blijven. 2o. Enkele colleges van Ged. Staten ad- viseeren nu en dan een zoo hoog mogelijke bijdrage te doen verleenen. Het behoeft eigen lijk geeii betoog, dat de Minister aan zulk een advies in de meeste gevallen weinig of geen waarde kan hechten. Steeds dicnt, zoo toekenning van eene (hoogere) bijdrage wen sehelijk wordt geacht, een bepaald percentage te worden voorgesteld. Bij die voorstellen dient te worden bcdacht. dat de gemeenten een zoo groot mogelijk financieel belang bij de juistc toepassing van de steunregelingen behooren te behouden. Geschicdt dit niet, dan ziin groote misbruiken onvcrmijdelijk. Die misbruiken zullen er ten slotte toe moeten leiden, dat de. gchcele steunregeling moet worden ingetrokken, v6ordat de juiste tijd daartoe gekomen zal zijn. Het is dus ten slot te in het welbegrepen belang ten van de ge meente ten van de „uitgetrokkencn" ten cq. van de andere ondersteunden, dat geen. hoo gere bijdrage worde verleend dan inderdaad stnkt noodzakelijk is. van vemedering om zijiicntwiL .,Cadieautje? Mooie dingen fk vrddg geen cadeautjes. Ik vertel u alleen maar wat de ge woonte is!" riep de jongen heffiig brutaal e* hij kreeg roode vlekkcn' in't gezicht en zag er afotootend leelijk uit in Anna Rose's oogen. Ten slotte gaf ze hem wat er als een shil ling uitzag en, hij. wat raompelenid d'at #fj er hetel' wat! moeiie voor had moeten doen aan- nam en er mee verdween. En Anna Rose was nog zenuwacbtig wan deze ondervinding toen mijnheer Twist aan hum deur iklopte en vroeg of ze mee giingen thee drinken. ieder geval kon hiji fafsoenlijik bedanikt hebben," zei ze verontwaardiigd, met een laat sten wanhopiigen borstelstreek over de zwa- velplek. „Ja maar ilk wed1 'dat fi'ii wel slecht aan zijn eindte zal komen," veronderetelde Anna Feli citas kalmeerend. Ze dronken' thee in't restaurant, de eenige bezoekers die zooiets dedten etn. vormden als't ware een nietiig, bewoond edlandje in een' oce- aan van leege, vaor't eten gedelcte tafels. 't W as geen algemeen Amerikaansche gewoonte om 't middags flhee te driimken, legde piijn- lieer Twist uit. en in hotels als dit was men er ook niet op ingeridit. Zelfs de kellners, van oordeeli dat dergelijlke inaaltijden niet moesten' aangemotedigd warden, toonden dat ze er rniets mee te maken \vflden hebben, door aan een tafeltje in een' hoek domino te gaan spe len. 't Was een heel1 groote kamer met buiten- gewoon veel ramen en spicgels en het dreu- nend en rommelend1 voorbijrijdieni van ontelba- re vrachtauto's over het slechte plaveisel, rnaakte't meeste van wat mijnheer Twist zei, onvemtianibaar. (Wotdi varrolgd)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5