Heden Aardbeien HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR bren.gen ter algemeene ken- nis, dat zij bij bin besluit van 7 dezer ver- gunning {tebbtn verleenid aan de N.V. Mij tot ExpL der fabriek van le klasse caca^ en cho- colade-artikelen voorhcen H. RINGERS te Rotterdam tot het oprichten var. een cacao- en chocoladefabrick op het perceel NOOK- DERKADE Sectic C No. 1147. Alkmaar, 8 Juni 1921. Burgemeester cn Wethoudcrs voomocniQ, w c WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secrctaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naai de ingestelde betrekking van DIRECTEUR van het GRONDBEDRIJF, het SPORT PARKBEDRIJF en het MARKTWEZEN aan welke functie een nader door den Raac te bepalen jaarwedde verbonden zal^zijn Voorgesteld is deze te bepalen op 5000,- tot f 6500,— (zes periodieke verhooginger van '230, Gegadigden gelieven zich bi] gczegeld adres onder overlegging van stukken aan t< melden bij het Gemeentebestuur v66r 2< Juni a.s GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie in'de Langestraat, alleen op werkda gen van 9 tot 1 uur. (Te vervoegen bij den Wachtcommandant). Een papiertje met eenig geld; 2 ballen, 1 ringetje3 parapluies1 vulpotlood1 bood- schaptaschje2 kerkbockjes; 1 hondcnnals- band; 2 rozenkransen1 ring; 1 dames- taschje; 1 knipmes; 4 zilverbons; 2 loten; 1 stroohoed; 4 brochts; 3 petten; 1 brood- zakje; 1 badmuts; 5 huissleutels1 band van een jurk; 2 tabaksdoozen1 haarspeldje; 1 zakdoek; 1 badhanddoek met zwempanta lon 2 portcmonnaie's met inhoud; 2 arm- banden; eenig geld; 1 hondenriem met hals- band2 beursjes met inhoud1 vaarboom 1 medaillon en 1 hoed in een zakje. Alkmaar, 7 Juni 1921. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. van de Russische postadministratie geschie-. den via Duitschland en Polen. Echter werd op 16 April j.l. van de Duit- sche postadministratie telegrafisch bericht ontvangen, dat omtrent den doorvoer van de Oriefpostzeiidingen voor Rusland met de Poolkhe postadministratie nog geen over- eenstemming was verkregen. Dientengevol- ge moest de hervatting van het postverkeer met Rusland worden opgeschort, totdat deze aangelegenheid geregeld was. Inmiddels is van de Duitsche postadmi nistratie nader bericht ontvangen, dat deze oveiUnstemming is verkregen; in verband hiermede is de verzending naar Rusland op 9 Mei j.l. aangevangen. Toen bleek, dat de verzending naar Rus land over Polen; moeilijkheden opleverde, heeft het hoofdbestuur der posterijen en te- legrafie aan de Zweedsche postadministratie telegrafisch gevraagd, of de Nederlandsche brievenmalen voor Moscou via Zweden Riga konden worden doorgezonden Het nend. Met den insp. L. O. zifn B. en W. van mea ning, dat hij na dit opzettelijk en zeer ernstig plioitsverzuim niet meer in den dienst der gemeente kan worden gehandhaaM. DE ZUIDERZEEWERKEN. De directie van de Zuiderzeewerken meldt ;ns, naar aanleiding van het bericht, dat de regeering met de eig ontvangen antwoord luidde ontken- intusschen is van de Duitsche postadmi nistratie een nader bericht ingekomen, waar- uit blijkt, dat thans de Litausche postad ministratie bezwaar maakt tegen den door voer van brievenmalen voor Moscou met den trein, welke eenmaal per dag over Litauen naar Rusland vertrekt. De post wordt daarom 2 maal per week Cn- boot van Pillau (Oost-Pruisen) naar ibau (Letland), en verder per spoor naar Riga gezonden. Uit de Pers Onder het opschrift strafbaar oi niet? schrijft de Mid. Crt. Een verslaggever van het Hand, heeft de lOe trekking bijgewoond van de Rotterd. Cre- diet- en Landbouwbank. De trekking waartoe hij een uitnoodiging had ontvangen geschied- de in een hotelkamer in Den Haag. Toen er vijf nummers waren getrqjckcn verscheen er een politieinspecteur die alles in 'beslag nam De trekking heeft echter eenige dagen later toch plaats gehad. Het wordt met deze trekkingen een zonder- linge geschiedenis. De justitie heeft krachtig ingegrepen in Oct. '20, en daarna, telkens als zij kon, alles in beslag geniomen. Maar van een vervolging hoort men niets. Het wordt maar al te duidelijk dat er niets straf- baars is gevonden, want anders zou er toch zeker een vervoLging zijn ingesteld. Maar kan dat nu maar zoo, dat een onder- neming belet wordt zaken te doen, zonder dat het strafbare daarvan blijlkt in een vervol- ging? We dewpen heelemaal niet met loterijen van dat slag. Maar het lijkt ons een zeer ge- vaarlijk antecedent, als de justitie een onder- neming in haar werk kan blijven belemme- ren, zonder dat zij kan aantoonen dat die on- derneming iets strafbaaris doet. Gemensd Nieims. HET TWEEDE VROUWELIJKE KAMERLID. Bij de Tweede Kamer is thans van den beer W. H. de Buisonje (Vrijheidsb.) bericht inge komen, dat hij bedankt als lid van de Tweede Kciincf De heer De Buisonje zal, gelijk reeds is gemeld, als Kamerlid worden opgevolgd door mej. Joh. Westerman, hoofd van een school in Dai Haag. ONTSLAG ONDERWIJZER CETON. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor aan J. C. Ceton, onderwijzer aan school 130, met 18 Mei ontslag te verleenen. In hun toelichting herinneren B. en W. er aan dat den heer Ceton een door hem ge vraagd studie-verlof tot het instellen van een onderzoek naar de Russische Arbeidseen- heidsschool is geweigerd. Hij is na Pinkster- vacantie niet meer ter school gekomen, zonder dat hij daaromtrent eenige verklarende mede- deeling, hetzij aan het hoofd der school, het- zij aan B.en W., heeft doen toekomen. B. en W. moeten uit hetgeen hieromtrent te hunner kennis is gekomen opmaken, dat hij, hoewel hem het gevraagde verlof is onthouden, toch aan zijn voornemen heeft gevolg gegeven. B eigenaars der steengroeven te Lessines een contract zou hebben gesloten ten behoeve van de werken voor de droogleg- ging van de Zuiderzee en met die levering een bedrag van 3Vz milliard gemoeid zou zijn, dat de voor dit jaar te maken haven bij den Over op Wieringen benoodigde steen, zijnde 7000 scheepston zetsteen en 14.000 scheeps- ton zink- en stortsteen, in Belgie is aange kocht en dat een deel van de zink- en stort steen geleverd zal worden door de groeven van Lessines. Met de geheele levering van Belgische steen is een bedrag van rond f 90.000 gemoeid. Van een contract over 20 jaar, loopende over eenige milliarden, is geen sprake. EEN DUUR VERL1ES. Het kantoor Almelo van de Nationale Bankvereeniging verzoekt mede te deelen, dat de door haar jongsten bediende verloren cheque die Vrijdagmorgen bij het fietsen over de rivier de Aa in het water was geval- len niet 13.000 bedroeg, maar slechts J 56.70, waarvoor inmiddels een duplicaat is aangevraagd. DEPARTEMENTALE BUREAUCRATIE. De manier, waarop door het ministerie Oorlog een kwestie aangaande den overgang van vier luitenants naar het korps mariniers is behandeld, toont weer eens hoe men in Den Haag aan de bureaucratische methodes is vast* geroest. INBRAAK. In den nacht van 30 op 31 Maart j.l. werd ingebroken ten huize van den heer W. van der G., op den 's-Gravenweg te Rotterdam De inbreker, met de situatie volkomen op de hoogte, verschafte zich door een zijraam toe- gang en eigende zich ezn geldtrommel toe, die hij blijkbaar wist te staan. In een zijkamer brak hij de trommel open en stal er f 8000 aan bankbiljetten- van f 1000 en 35000 mark aan bankbiljetten van 1000 marie, uit. Aan den diefstal werd geen ruchtbaarheid gegeven, doch de politie krecg vermoeden op zekeren J. H. den B., die als electricien ten huize van d'en heer W. van der G. werkzaam was geweest. Hij ontkende allc medeplichtig- heid en geen enkel bewijs was tegen hem te krijgen. De man werd op vrije voeten gelaten, maart) uiten zijn weten steeds in het oog ge- bouden. Dezer dagen kwam den politie ter oore, dat hij de vorige week in het huwelijk is getreden. Om aan een woniing te komen, had hij op de Gedempte Slaak voor 4000 een sigarenwin- kel overgenomen en de voorraad uitverkocht, met het voornemen, er een lijstenwinkel te openen. Het vak van lijstenmaker had hij in- tusschen gcleerd. Verder kwam de politie te weten. dat hij zich met zijn jonge vrouw rovaa'l had ingericht en heel wat meubilair had aangeschaft. Dit alles deed haar beslui ten, in te grijpen, en zijn arrestatie en die van zijn vrouw, welke men van heling verdenkt, volgde. Beiden zijn door een inspecteur van politie naar het bureau in de Meermansstraat gebracht en daar voorloopig opgesloten. Door den inspecteur in verhoor genomen en met nadruk gewezen op verschillende tegen hem getuigende feiten, heeft J. H. den B. ten laatste een volledige bekentends afgelegd en de geheele toedracht van de inbraak medege- deeld. Van al het gestolen geld is nog onge- veer 200 over, waarop beslag is gelegd. ■PRDVI'NICIALE UTRECHTSOH1 GE'- NODTSOH1AP VAN KUNSTEN EN WE- TENSOHAPPEN. De 148ste algemeene vergadering van het Provinciaal IJtrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetcnschappen is gister ite Ut- rechit gehoudten. De voorzitter van het Genootschap. de heer prof. A. P. P. van den Brcek uit Utrecht, heeft haar geopendi met een rede, getiteld „E>e Levensktok." Ich trage, -wo ich gche Stets eine Uhr bei mir Wicviel sie gesehlagen habe. Genau seh' ich an ihr. 70STE ALOEMEENF. VEROADERllMG DER M'AATSOHAPPH TOT BEVORfDE RIIN1G DER PHARMACIE. Maandagavood wendien te Maastricht de ongeveer 60 deeln-emers aan de algemeene vergadering op het stadhuis in de burge- meesterstamer door Ret dagelijlbcfl besfuur der ganeente ontvangen. EIOENAARDIGE KWESTIE. Bij den Wuw van perceel en der Weespcr Woningsdchting „Laurentiu8" hoeft zich te Huizen het eigenaardige geval voorgedaan dat men ecu nuis opgetrokken heeft op een stuk gemeeniegrond biji het begin van aen Singel, waarop ter bewaring van plaatscliijk schoon, een straf-bouwverbod van f 5000 ligt. De bcu.wvereeniging zal nu 6f het huis moe ten laten afbreken of dc boete voldocn, maar deze vereeniging bouwt metgcnieente- en rijiksgelden. Ter oplossing dezer ingewikkelde kwestie zal de geheele Raad als commissie van onderzoek optreden. BRAND. Gisterochtend omstreeks 11 uur is door on- bekende oorzaak brand ontstaan in een hooi- mijt, behoorende bij het boerderijtje van W. F. de Vries. welk boerderijtje staat achter het cafe Halfweg't Kalfje aan den Amsteldijk te Amsterdam. Door den windi sloeg het vuur over naar den veestal, waarin zich 12 koeien, 45 varkens en 6 kalveren bevonden. De ge heele veestapel kon naar buiten gedreven wor den, maar 12 varkens hadden zulke brand- wonden bekomen, dat zij waarschijnlijk zul len moeten worden afgemaakt. L)e geheele hoiberg, bevattend 20.000 K.G. hooi, werd een prooi van de vlammen. De brandweer wist het vuur tot hooiberg en stal te beperken Het woonhuis bleef gespaard. siscfi: water onder Mrfjlenflell. Verschenen is een wetsontwerp tot wijii- j ging der Ind'ische begrcoting voor 1921 0.mi. wordt voorgesteld bij het Ncd.-Ind:. eger een luchtvaartafdeeling cp te richten. Het comite van actie voor Maaskanali- satie zoridi een- adres aan den Ministerraad'. De Nederlandsche Bond van belasting- betalers heeft gisteren te Utredit een alge meene vergadering gehouden. voor 16 cent per pot en de beroemde Aalsmeerder Frainbozen Aardbeien 45 ct. p pond. H. Schipper, Oudegracht 12. Tel. 339. Provinciaal Nieuws UIT HEERHUGOWAARD. Aan den dienstplichtige W. Beers, uit deze gemeente, is voorgoed vrijstelling van Militie- dienst verleend. ZUIDSCHARWOUDE (Mei.) Getrouwd: Willem Zijdewind en Jo hanna Klingeler. Geboren Jacob, z. van Jan Blokker en Aaltje Vink. Geertruida Wilhelmina, d. van Cornelis Groat en Maria Pot. Overleden Neeltje op't Land van Dijk, oud 63 jaren. UIT SCHAGEN. Het R. K. Kerkbestuur der Parochie DIEE5TAL. Twee commissionaire, J. B. G. S. en M. van de B., zijn in Amsterdam op het Damrak bij het Beursp'ein gearresteerd, verdacht van diefstal van een groot bedrag aan geld en goederen. DE RECHTSTOESTAND DER AMBTENAREN. Nu de Tweede Kamer heeft besloten om, voor zij op reces gaat, de Pensioenwet en de wet op den rechtstoestand der ambtenaren te behandelen, hebben eenige centrales van neu- trale ambtenaarevakbonden besloten op Za- terdag 11 Juni's middags om twee uur in het Vereenigingsgebouw de Ruyterstraat 69 den Haag een meeting te houden, teneinde de door de Regeering niet ingewilligde wen- schen der Vakbonden te bespreken en mede om drang uit te oefenen tot een spoedige tot standkoming dier wetten. De meeting staat onder leiding van den heer F. Perdok, voor zitter der Centrale van Personeel in 's Rijks dienst. Behalve deze Centrale zullen aan de meeting deelnemen de Rechtstoestandbond, de Centrale van Hoogere Rijks- en Geineen- teambtenaren en het Comite van Centraal Overheidspersoneel. Als sprekers zullen op treden de heerenMr. Dr. J. H. van Zanten, voorzitter van den Rechtstoestandbond en H. B. Berghuys hoofdbestuurslid van het Na- tionaal Verbond van Gemeenteamibtenaren. EEN BOTSING. Een motorschuit van schipper N. van der Wees uit Delft is Maandagmiddag in de Schie nabij de Zweth uit den koers geloopen en met voile kracht tegen den achtergevel van een woonhuis gevaren. De gevel stortte tengevolge van den schok voor een groot deel in puin. GEARRESTEERD. In verband met het door onbekend geble ven oorzaak zinken van den sleepboottreiler Avontuur zijn gearresteerd B. en gebrs. V., alle drie woonachtig te Velseroord. EEN B>EZIU I NPGt NG'SPR IJ SVR A AG iDe O'nophoudelijke en onrustbarendi stijgen- de uitgavein, zoowel van staat en provincie als vani gemeenten, die reeids de oprichting van bonklen van belasiingbetalers, bezuini gingBpartijen! en het instellen van bezuini- gimgsinspectics in verschillende steden heb ben ten gevolge gehad!, hebben de directie van de „Deiftsche Crt." een- prijsvraag doen nil schrijven voor een nieuw middell ter in- kximping van ide gemeenitclijke ui-igaven. In Delft toch zijn de uitgaven sedert 1914 ver- d-r'evoud'igd en is de licffing van den hoofde- lijken- omslag vertienvoudiigd, het hoogste ac- cres van allc steden van ongeveer gelijke grootte in het land. De prijsvraag, waarvoor een eerste prijs van 500, een- tweede van 300 en een d'er- de van 200 zijn beschikbaar gesteld, vraagt ontwerpen ter vermindering der uitgaven en vermeerdering der inkoansten, bijv. door ver- andering van adiministratie, beheer, beleid, werktwijze, loezicht, vereenvotidigdng of ande- re reo-rganisatie. De ontwerpen moeten vol- doen aan de volgende eischen: le. n-iet in strijdl zijn met wetielijke bepalingen of voor- sohiften2e. niet te korti doen' aan de taak of roepiitg der gelmeente; 3e. practisch uitvoer- baar zijn en- dus elk denkbeeld van proefne- ming uitsluiten4e. spoedig en zonder voor- afgaande wettelijke vooiziening, toepasselijk zijn. De jury best-aat uit de volgendc heeren T. K. Jansma, inspecteur der directe belas- tingen enz.; M. J dc Jonlgh, oud-gemeente- onlvanger van Maastridit; W. Kerremans, directeur der Delftsche Courant"Ir. W. H. van Leeuiwen, directeur der Ned. gist- en spi ritusfabriek; prof. ir. J. Nellemans, rector niagnificus der Techn. Haogeschool, oud-Iid van den gemeenteraad. VERLOF VOOR EEN PLEZIERREISJE. Aan een onderwijzeres bij het o.l. onder- wijc in een Friesche gemeente is d'rie maan- den verlof verleend voor het maken van een plezierreisje naar Amerika. KORTE BERICHTEN. De Japansche -kneenprins brengt 17 de zer een officieel bezoek aani Rotterdami. :De iH'aagsche Raad! nam het voonstel van B. enl W. aan tot averbreng-ing van de brand weer naar de politie. ZonUag is in Den Haag de 21ste jaar- lijksche vergadering van Nosokomos, Nederl vereeniging tot bevordering van de belangen >T< den H. Christophorus te Schagen den Raad van State niet ontvankelijk klaard in zijn hooger beroep tegen het leg op- on- vaa verpleegstere em verplegers, gehouden De „Freiheit weet te vcrtellen, d'at luite nant: Krull, die verdacht wordt, medeplichtig te zijn aan Id-en rni-oord op Rosa Luxemburg, enkelle dagen geleden cp last van het O. M. in hedhtenis genomen. De Groninger Maatschappij van Land- bouw heeft gister te Groningen haar jaariijk- sche algemeene vergadering gehouden. Er is ip het departememt van Onderwijs euwe Mliddelbaar Onderw-ijswet gereed gekomen. De gemeenteraad1 van Waasenaar atend 1 een crediet toe voor het onderzoek naar arte- van door ver- be- sluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij aan het Bestuur der Wo- ningbouwvereeniging „Schagen" te Schagen verlof is verleend tot het bouwen van wonin- gen nabij de R. K. Begraafplaats aldaar. Deze nietontvankelijkverklaring berust op de overweging, dat het hooger beroep, be doeld in de 3e alinea van art. 16 der Wet van 10 April 1869 (Staatsblad No. 65) alleen toe- komt aan hen die het verlof tot oprichting van een gebouw heeft gevraagd en derhalve het Kerkbestuur in dit besluit bedoeld niet gerechtigd is in beroep te komen. UIT NOOHDSCHARfWOUDE. De heer K. Bogtstra, te Amsterdam, heeft bedankt voor zijn benoeming tot hoofd1 der gemeenschappelijke U. L. O. school aan de Langendijk. UIT OUDKARSPEL. In de voorlaatste gascommissievergade- ring was besloten aan de afgetreden voor zitter, den heer A. Slot, een blijvend hulde- blijk aan te bieden als waardeering voor hetgeen hij in het belang van de lidhtbe- drijven, gedurende de 12 jaar van het be- staan der gasfabriek, gepresteerd heeft en voor het kalm en krachtig beleid en aange name samenwerking waarvan de gascom- missie zich schier elke vergadering kon overtuigen. Het moest zijn een klein en blijvend ge- schenk, doch er moesi tevens in uitkomen de groote waardeering die de gascommissie al- gemeen voor deze man gevoelde. In de vergadering van Dinsdagmiddag, waar de oua-voorzitter was uitgenoodigd, om persoonlijk de hulde in ontvangst te ne- men, hebben we geoonstateerd dat het won- derwel is mogen gelukken in een klein ge- schenk de groote waardeering neer te gen die de heer Slot door zijn ijver en treden ten voile verdiend heeft. Het was een prachtig schilderij van geveer 50 c.M. in het vierkant in zwart ver guide lijst. In de schilderij welke onfworpen en uit- gevoerd door den heer Leo Visser uit Am sterdam, prijkte aan het hoofd de naam A. Slot Pz., voorzitter van de commissie van beheer over de lichtbedrijven, met daaron- der de volgende dichtregels, samengesteld door den heer J. H. Keizer. In liefde tot zijn Heer en tot zijn God ont- gloeid Vol ijver voor zijn tak, in d'arbeid onver- meoid, Steeds vioot zijn naasten goed, voor iedereen hulpvaardig Ook bij miskenning trouw, maar ook bij smaad goedaardig Met hoogen gloed in het hart maar need rig van geest Dies zijn zijn woord en daad tot zijn steeds geweest. Den Edeladhtbaren heer A. Slot Pz. op- gedragen uit achting en waardeering voor de vele goede diensten der lichtbedrijven bewezen. De verschillende vereieringsmotieven had den alio een symbolische beteekenis. Een eiketak en lauwertaik als zinnebeelden van kracht en onsterfelijkheid zijn ter weers- zijden aangebracht'in de beide bovenhoeken de palmtak der overwinning waar tusschen een teekening der gasfabriek. Verder worden gas en elecfcriciteit voorge steld door een -luchtballon en bliksemstralen terwijl in de beide benedenhoeken twee ter aarde gebogen draken het vuur voorstellen, onderworpen door den mensch. Aangebracht zijn verder: zon, maan en sterren als natuurlijke lichtbronnen, terwijl kleinere motiefjes tusschen de letters van den naam het Godsdienstig karaikter teekenen van den afgetreden Voorzitter Verder zijn aangebracht de namen der Commissieleden, de wapens der vijf gemeen ten, terwijl bij de namen der vijf gemeenten eenige Zwaluwen zijn geteekend, hieribij den- kende aan de hooge vlucht die deze gemeen ten reeds genomen hebben en ongetwijfeld nog zullen nemen. Het geheel geeft een praChtigen indruk en dcet zeker den vervaardiger de heer Leo Vis ser van Amsterdam alle eer aan. De Edelachtbare heer Slot dankte zicht- baar bewogen voor dit blijvend aandenken en de eer hem hiermede aangedaan en deelde mede het een mooie plaats in zijn woonka- mer te zullen geven. Eenige woorden van danilc en waardeering werden hierna nog gewisseld waarna de ver gadering gesloten werd. plaatsen met 70 pi. per nor ztflTcji wortfen verheogd. Beide partijen hebben zich bii deze uitspraali neergelegd1. Donderdag zal overal de arbeidi welder hcrvat worden, ook in de Leuna Werke, waar 2000 man uftige- sloten waren. RUSLAND EN DE WESTELIJKE MD- GEINDIHEDE'N. HELSINCFOR®, 7 Juni. In Helsing- fors wordit de aankomst van oene door de Fransche regeering gezonden handels-dele- gatie venwacht, die ziah1 zal orienteeren over de handelsttiogelijlkheden met Sovjet- Rusland en zich daarheen zal begeven. Verder vertrekt binnenkort eene handels- missie uit Tsjecho-Slawakije met gelijk doe! naar Rusland. EEN VERIZOEK VAN KDNII-NG GO'N- STANTIJN AAN ENGELAND? STRAATSBURG, 7 Juni. Naar dte Straszburger Neue Zeitung bericht, heeft koning Constan'.ijn de Engelschc regeering officieel verzocht, troeipen te hulp te zen- den, daar het Grieks.he leger het huidige front nog slechis met moeite kan handha- ven. Engelsche stafofficieren vcrfriaarden, d-at spoedig Enigelsche troepen naar Klein- Azie zouden worden gezonden, daar de Turicen over een goed; gedisciplineerd en sterk leger beschikken van 150.000 k 200.000 man, en zich gereed1 maken tot een nieuiw oifensief, waardoor Constantijn zou worden bedreigd. (Dit bericht laten wij geheel voor reke- ning van de Straszburger Neue Zeitung.- Red.) VEREENIGING NEDERLANDSCHE STAATSBURGERESSEN. AMERSFOORT, 7 Juni. Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni zal te Amerefoort een Congres van de Vereeniging van Neder landsche Staatsburgeressen worden ge houden. BRAND. GRONINGEN, 8 Juni. De siroopfabriek van dfe N V. W. A. Seholten alhier is he- denmorgen grootendeels door brand ver- woest. De oorzaak is zelfontbranding van ontkleuringskool. DEDERAILLEERD. AMSTERDAM, 8 Juni. Heden morgefl omstreeks 12 uur is uit de van Maastricht komende trein No. 84 loccanotief No. 773 voor het Weespcrpoortstation bij. de af- sluitboomen van de eerste Oosterpark- straat gederailleerdl, veranoodelijk door de uitzetting van de rails door de hitte. De locomotief, de tender en de eerste pereonen- w*agen derailleerden. De Jumbo ligt schuin over den weg. Er ziijin geen pereoonlijke on- gelukken. IDe machinist zag nog kans net van de machine te springen. Dc achterete personenwagens waarin een groot aantal- passagiers gezeten waren werden over een ancfer spoor het station binnengereden. De treinenloop van en naar Utrecht heeft nog vertraging. Sport. VOETBAL. Behalve de reeds eerder gepubliceerde s; lers zullen ook J. Mertens en J. Schot den toer mede maken naar Kopenhagen. De vol gende bestuursleden zullen't elftal vergezel- len t.w. de heeren G. van Calcar, S. Colde- wey, D. C. Spaan en C. A. W. rfirschman, alsmede de heer M. C. Blote, secretaris der Elftalcommissie en de heer L. Boeljon, Hoofd-Consul N. V. B. KANTOOR-VOETBAL. Een voetbalelftal, samengesteld uit uitslui tend kantoorbedienden, zal Viijdagavond a s. om 8 uur een vriendschappelijiken wedstrijd spelen tegen een combinatie van Alcmaria Victrix. Daar goede kra-Chten in het Kantoorelftal zitten, belooft het een aardigen wedstrijd te worden. Stadsnicuws Tplpfirrammpn ran heden urT'SLurrrNG opgeiheven. HAILLE, 7 Juni. Aangaande de uitslui- tiing der Midden-Duitsche mijinwerkers, die 11000 man omvat, werd1 dcor den districts- 1-oonraadl in Halle echeidsrechtcrlijke uit- spraak gedaan, en wel, dat de loenen in de ind'ustrieplaataen met 30 pf, in anidere A. EINWACHTER t Hedenmorgen is, in den leeftijd van 73 jaar, hier ter stede plotseling de heer A. Ein- wachter overleden. De heer Einwachter was gedurende 50 ja ren aan onze drukkerij verbonden en is lan- gen tijd als meesterknecht opgetreden. Het vorige jaar is hij gepensionneerd en heeft sindsdien van een welverdiende maar te korte rust genoten. Hij blijft in onze herinnering als een hulp vaardig man, wiens trouwe plichtsbctrach- ting aan velcn ten voorbeeld kan gesteld worden. 25-JARIG JUBILEUM. De heer M. Mol, machinist bij de Ned. Spoorwegmaatschappijen, herdacht hejen den dag waarop hi] voor 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Ter eere van dit feit werden de jubilaris en de zijnen per auto van zijn woning gehaald, naar de remise gereden en daar in het vei- sierde wachtlokaal, door een groot deel van het personeel ontvangen. Direct na aankomst bood mejuffrouw Holsman den jubilaris, namens het perso neel een bouquet aan. De depotchef, de heer J. Heino, hield hierop een toespraak, waarin hij de ver- dienste van den jubilaris schetste en hem herinnerde aan de verschillende standplaat- sen door hem ingenomen. Spr. had geduren de de 12 jaren die hij met den heer Mol had samen gewerkt, steeds den prettigsten indruk ontvangen. Namens de maatschappij over- handigde spr. den jubilaris de -enveloppe met inhoud en oorkonde. De heer J. F. Hagmeister hield tot ce\ jubilaris, namens het pereoneel, een toe spraak, waarbij hij hem als een trouw kame- raad huldigde en den wensch uitsprak dat de prettige onderlinge samenwerking nog vele jaren zou voortduren. Als stoffehjk blijk van waardeering bood spr. den heer Mol, namens het personeel, 6 eikenbouten stoelen en een fraaie door den leerling ma chinist M. Zahrodsick vervaardigde oor konde, aan. De oorkonde, die de namen van het per soneel en de wapens van de verschillende standplaatsen van den jubilaris bevatte, was een fraai stuk van vrijen arbeid. Een zoon van den jubilaris dankte namens zijn vader voor de hulde hem gebracht en uitte den wensch dat hij zijn vader nog vele jaren in gezondheid mag behouden. IkUHUCU vvuiuui uuoi Door den minister van Oorlog is namelijk aan den commandant van het veldleger bericht dat voor een viertal luitenants bij voorkeur hen, die benoemd werden in de jaren 1917, 1918, 1919 of 1920 tot tweede luitenant de gelegenheid bestaat om over te gaan bij het korps mariniers. Gegadigden zullen aanvanke* lijk voor een jaar worden gedetacheerd bij het korps mariniers te Rotterdam en gedurende dien tijd de bezoldiging genieten als voor hun ranggenooten van de zeemacht is bepaald, bij een definitieven overgang moeten zij zich verbinden om bij de zeemacht te dienen gedu« rende den tijd dat zij bij de landmacht reserve* plichtig zouden zijn gebleven, terwyl hen als* dan een tegemoetkoming voor aanschaffing van uniform ten bedrage van 1000 wordt toe* gekend. Alleen luitenants van de artillerie of infanterie en herkomstig van de koninklijke militaire academie kunnen voor overgang aanmerking komen. Ten einde in het bezit te komen van een op* gave als hiervoren bedoeld, werd en hier viert St. Bureaucratius weer hoogtij door den minister van marine a. L den heer W. p. Pop een zeer uitvoerig schrijven gezon* den aan den minister van Oorlog den heer W. F. Pop, waarin eerstgenoemde onder mededeeling van de verschillende eischen voordeelen aan deze overplaatsing verbonden aan laatstgenoemde zijne medewerking ver* zocht om den overgang van een viertal luite< nants van de landmacht naar bet korps mari* niers te bevorderen. Uit den aan den commandant van het veld* leger gerichten brief zien wij dat de minister van Oorlog de heer W. F. Pop goedgun* stig heeft beschikt op het aan hem gedaan ver* zoek door deft minister van Marine a.i. den heer W. F. Pop, hetgeen bewijst dat er een zeer prettige en aangename samenwerking be* staat tusschen beide departementen van defen sie. Telg. is

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2