DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 132. Honderd dfi® en twinligsfto Jaargang. DONDERDAG 9 JUNL Buitenland Gemengd Nieuws DIt summer bestaat ntt$ bladen Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenlsprijs bij vooruhbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewqsnummers 5 cents. Dlrectenr: 0. H. ERAS. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 38. Prijs der gewone Adverfentien. Per regel 0.25, hi] groote coniracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handeladrukker^ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HoofdredacteorTJ. N. ADEMA. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIS. Te Beutlien hebben de Duitschers een ver- woeden aanval op de Poolsche bevolking on- dernomen. Het Fransche garmzoen kon de orde eerst na zelf gevoelige verliezen te heb ben geleden, herstellen. Bij Kozel en Leschnitz wierpen de troepen van generaal Hofer de Engelsche demarcatie- afdeeiingen terug en weigerden zij te gehoor- zamen aan het ultimatum, uamens de mterge- allieerde commissie door de gcncraals Le- rond, Marino en Harold Stuart tot hen ge- richt. De gezanten van Engeland en Frankrijk te Berlijn hebben naar aanleiding van het op- treden der Duitsche „Selbstschiitz'' in de na- bijheid van Kandrzin bij de rijksregeering geprotesteerd. Naar verluidt, heeft de rijksregeering ge- antwoord, dat zij op de Duitsche Selbst- schiitz in Opper-Silezie, welke geheel onder het gezag van de intergeallieerde commissie staat, geenerlei invloed kan uitocfencn. De geallieerd'e conferentie te Boulogne is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Dit is het gevolg van de jongste nota, tusschen de En gelsche en Fransche regeering gewisseld. Naar de „Berliner Zeitung am Mittag" van welingelichte zijde vemeemt, is te Glei- witz een Engelsch bataljon aangekomen, dat ,'onmiddellijk de orde aldaar herstelde. De Poolsche opstandelingen waren verdwenen. Te Krappitz is een compagnie Italianen aan gekomen. Nu Gleiwitz door de Engelschen bezet is, zullen zijn overgaan tot het bezet- ten van Hindenburg, Beuthen en Kattowitz. De eerste etappe van dezen opmarsch is thans begonnen, en het ziet er naar uit, also! Opper-Silezie spoedig door de benden van Korfanty ontruimd zal zijn. Naar uit Oppein wordt gemeld, heeft een geallieerde troepenmacht, die uit een bataljon Engelschen en twee compagnieen Franschen bestond, via Kudoba het bedreigde Rosenberg tegen den avond bereikt. De gealiieerden richtten eerst nog een ultimatum tot de Po- len, om de stad te ontruimcn De Polen gaven gaven hieraan gevolg, waarop de stad, wel- ker buitenwijken zwaar beschadigd zijn, door hen werd bezet. In de nabijheid van Horisehaun werd le- vendig artillerievuur gehoord, evenals te Landsberg, waar de Poolsche opstandelingen •een veldwacht der Duitsche „Sclgstschutz" overronipeld en gevangen namen. De Polen deden in den nacht talrijke aanvallen op het door de Duitschers bezctte station Kandrzin, waarbij zij door artillcrie wcrden gesteund. Behalve eenige dooden en gewonden verlo- ren de Polen een groot aantal gevangenen. Kosel werd door de Poolsche opstandelingen vanuit het Hohenloher bosch hevig met art-il- Jerie beschoten. In de bu-urt van Krappitz en Ottmutz heb ben Italiaansche troepen de stellingien 'beret. De opstandelingen vallen ocik nu nog levendig aan van uit hun sfellingen. In den kreits Ko sel is een aanval der opstandelingen op Kandszin, ondtrsteund door een paatser- trein, misliukt. De toestand in Opper-Silezie heeft een ecnigszins gunstiger aanzien gekregen en het onmiddellijke gevaar, dat de Entente-regee- ringen tot de uiterste maatregelen moeten overgaan, schijnt geweken. Naar de „Times" verneemt, heeft de Duitsdhe regeering lord d'Abernon verzekerd, generaal Hofer telegra- fischt te zullen opdragen, de bevelen der En ter te-commissie op te volgen en het gebied dat de „Selbstschuiiz" op de Poolsche opstan delingen heeft heroverd, te ontruimen. Dit optreden der Duitsche regeering moet de spanning venminderen, veroorzaakt door i t ?,?twoor3 van generaal Hofer op het ge- ir bVnodh: wib nnch de macht had die an recede ultimatum, waarin ihij te kennen gaf troepen terug te treldken. Nadat a avonds om zes uur de voorstad van Ratibor onder Poolsch geschutvuur ge- legen had, richtten de insurgenten's morgens- om vier uur een aantal 10,5 c.M. granaten op de binnenstad1. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Naar het Hbld vemeemt is de ontwapening van het leger, die volgens het ultimatum van Londen moet geschieden, in vollen gang. De rijksminister van oorlog heeft heden in een verordening alle maatregelen daartoe getroffen Ook is men bezig de vestingen in het Oosten te ontmantelen. ENGELAND EN KLETN-AZIe. De „Wcstminster Gazette" vemam uit goe- de bron bij het ministerie van buitcnlandsche zaken, dat ofschoon de toestand in het na- bije Oosten nict zonder zorg wordt gadege- slagen sedert het mislukte Grieksche offen- fticf, de huidige toestand niet de vraag heeft d'xn riizen van eenige beweging van de zijde der Britsche troepen. HET VERDRAG VAN TRIANON. In de Fransche Kamer hadden Dinsdag de- batten plaats over hot uradteusfldiagf vtan Tji- anon. Briand beantwoordde de talrijke spre- kers, die critiek uitoefenden op hetverdrag. Het vcrdrag werd ten slotte aangenomen met 470 tegen 74 stemmen, en de bijkomende bepalingeu met 490 tegen 76 stemmen. OLIE IN PLAATS VAN KOLEN. De snelle inrichtipg harcr locomotieven voor olie als brandstof heeft het de Great Central Railway tnogelijk gemaakt weder een zoo goed als volledigen Zondagsdienst in te stellen met de Londensche buitenwijken. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. De conferentie tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars its gister hervat. Blijkbaar zijn in beginsel reeds nieuwc en definitieve resultatcn bereikt. De voorstellen om een na- tionale conferentie van mijnwerkers-gedfele- geerden bijeen te roepen en aan deze het nieuwe aanbod der eigenaars voor te leggen, waarbij profijt zal worden g^trokken van het regeeringssubsidie van tien millioen, betee- kent een groote stap in de rich ting eener schikking. Tot dusver had de gedtelegeerdenLconferen- tie geweigerd te besluiten tot het houden van een stemming onder de mijnwerkers, maar wegens de aanbeveling van het bestuur, zal zij waarschijnlijk het millioen leden niet langer de gelegenheid daartoe onthouden. Officieele bijzonderheden over het nieuwe aanbod van de eigenaars zijn niet bekend, maar naar verluidt, hebben zij een flinke iverhooging van het standaardloon aangebo- den. Het percentage van de verhooging zou op zijn minst twaalf maanden verzekerd zijn en misschien zal het daama nog gehand- haafd worden gedurende een overeen te ko- men periocfe, maar de eigenaars stellen voor om het over twaalf maanden te herzien. In de districten zou een loonfonds gevormdl wor den, waaruit verzoenigscaden ondeisteuning zauden toekennen om een bestaansloon te verzekeren aan de minst betaalde arbeiders. Met de kosten van het levensonderhoud en ander factoren zou rekening gehouden wor den bij de vaststelling der loonen. De eige naars hebben, volgens leden van het bestuur der mijnwerkers, hun bereidwilligheid te ver- staan gegeven, om drie maanden lang al hun winsten standaardwinst en overwinst af te staan. Het gevolg van het afstaan van de winsten in wclvarender districten zal zijn, dat er niet zulke groote eischen aan het re geeringssubsidie gestcld behoeven te worden om de loonsverlaging in de armere districten. te verlichten en zoodoCnde zal men met de 10 millioen pond sterling langer toe komen, dan aanvankelijk het plan was geweest, mo- gelijk zes maanden. WERKE/L0O9HIEIDVERZEKERING IN ENGELAND. In het Lagerhuis is oem wijiziging indicnen- de van de bestaande wehkloosh eidsverzeke- ring, legde Macnamara den nadruk op den ernstigen toestandi voor de verzekering ge- schapen door de malaise in de industrie en de nnijiiwerkersstaking. Er zijn thans 2 milli oen mannen en vrouwen geheel werke'oos, terwijl e; een millioen Ikorter we.ien. Er wordt per week twee millioen pond sterling uitbe- raald, terwijl er aan bijdragen der betrokke- neni slechts 350.000 pond inkomt. Onder de huidige omstandigheden zou het fonds in een maand zijn uitgeput. EN uiikeeringen zullen van 4 Jluni af worden' venninderd, terwijl de bijdragen van werikgevera, werk-nemers en den staat zullen worden verhoogd. Er zal van de schatkist tijdelijlc zestien millioen worden geleend; de venhoogde bijldragen blijven- ge- handhaafdi tot het verzekeringsfonds weer kan bctaleni. EEN R!US®rSOH! QONGRES. Te Bad Reichenhall in Beieren is dezer da- gen een Russisch congres gehouden, inzake den wederdpbouw van Rusland, waar men i tot de overtuiging is gekomen dat de eenige staatsfvomi, die voor den huidigen anarchis- tischen staatsvorm met kans op succes in de pLaats Ikan treden, de monarolristische is. E>e correspondent van de „Miinchener Neueste Nachrichten", die het heele congres heeft bijigiewoond, ook de besloten zittingen, verzekert echter, dat op het congres met geen. woord gerept is van eenig plan om de huidi ge bolsjewieksche heerscnappij! ten val te brengen. Men had door berich ten uit Rusland de zekerheid gelkregen, dat de sovjetregeering haren doodstrijld doonnaalct. Daarom wilde men het eons worden- over de vraag, wat te doen stond als het oogenbliik der ineenstor- ting daar was Volgens de „KI61nische Zeitung" moeten niet alleen grootgrondbeziiters en grootin- dustrieelen, maar ook vertegenwoordigers der ikleine boeren, geleerden, letterkundigen,' niet alleen aanhangers van het oude regime, maar ook revolutiegroofheden hebben deelgenomen. Genoemd worden o.a. de vroegere adels- maarschalk vost Kroepenslki, de vroegere vice- president der Rijksdoema vorst Wolkonski, de oud'-minister Trepof, generaal Sacharof enz In een oproep, door het congres tot a I ie Russen gericht, worden deze uitgenoodigd toe te tNadflo tot de Twrmj-i'ftrijbiyihe Maneeai ging, vertegenwoordigd door een ten congresse ge- kozen opperaten raad. EEN INCIDENT TE MuNCHEN. Men meldt uit Miinchen: De Fransche ge- zant alhier werd Dinsdag door een Duitsch officier lastig gevallen, toen hij eenigen tijd bleef staan voor het huis, waar het bureau van de stedelijke burgerwacht is gevestigd1. Hij keek door de vensters naar binnen en bleef eenigen tijd staan kijken. Een Duitsch officier, die dit zag en ge- loofde, met spionnage te doen te hebben, verzocht aan een politeagcnt den onbekende zijn legitimatiepapieren te laten toonen. De agent deed dit, waarop de onbekende zich als de Fransche gezant ontpopte. Toen de politie- man hem vertelde, dat hij in opdracht van den Duitschen officier had gehandeld, maak- te de gezant zich zoo kwaad, dat hij den of ficier te lijf ging. De politieman kwam ech ter tusschenbeide en voorkwam erger. Door het Beiersche ministerie van buiten- landsclie zaken is den gezant een veront- schuldiging over het gebeurde aangeboden. DE „OOR!LOGSMISDADIGERS." Gisterochtend begon te Leipzig- het oor- logsmisdadigers-proces tegen den gewezen be- amibte der veldpolitie, den student Kamdohr, die behoort tot een aanzienlijike Leipzigsche familie. Onder de getuigen zijin verschillende zeer jeuigdige pensonen, die nauwcLijks de kin- derschoenen zijn ontwassen. Het proces, dat ook door drie vertegenwoordigers van de Bel- gische regeering wordt bijgewoond, zal ver- nioedelijk drie of vier dagen d'uren. 'De beklaagde, die reeds vier maanden pre- ventief heeft gezeten, en die den rang van on- derofficier had, is twintig jaar en heeft het ijzeren kruis. iHij wordt beschuldigd als be- ambte van de veldpolitie in Belgie ten eerste zonder eenigen grond menschen te hebben laten arresteeren en den duur der vrijlheidsbe- rooving te hebben ver'cngd, ten tweede licha- melijfc letsel te hebben- toegebraaht en- diwang te hebben gebruikt om bdkentenissen uit te lokken. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de eenste processen tegen de door Frankrijlk aan, klaagde oorlogsmisdadigers einde Juni en gin Juli voor het iirshof zul-lep worden- bthandeld'. Op 29 Juni begint het proces te gen den oud-majoor Gruzius; op 7 juli dat tegen den voormaligen luitcnant Laue. SINN FEIN EN TELEGRAAFDRADEN. Sinn Feiners hebben op groote schaal rond Londen draden doorgesneden. Men gelooft, dat zij van drie groote auto's gtbruik maak- ten. Er werden meer dan 330 draden van te- legraaf, telefoon en spoorwegsignalen ver- ineld. Te Northwood werd een paal, waar- langs de voomaamste Iersche telegraaflijn loopt, doorgezaagd. Ook om Liverpool zijn op groote schaal draden doorgesneden. DE BEIERSCHE BURGERWACHTEN. Men meldt uit Miinchen, dat de ontwape ning van de burgerwachten goeden voortgang maakt. Alle voorraden van de wapendepots zijn reeds ingeleverd en tlians wordt een aan- vang gemaakt met de inlevering van de wape- nen van particuliere personen. DE STAKING DER ITALIAANSCHE STAATSAMBTENAREN. De agitatie van de staatsambtenaren duurt voort. Ofschoon de ambtenarcn bijna nergens werken, houden zij zich rustig. EN regeering heeft hen echter gesommeerd, het werk dade- lijk te hervatten, daar zij andcrs ontslagen zullen worden. Ongeveei- een veertigtal amb- tenaren hpeft zijn ontslag reeds ontvangen. Ook heeft de regeering over geheel Italie het houden van openbare vergaderingm verbo- den. Dinsdagavond konden postbeambten, die terugkwamen van een vergadering, niet in de telegraafbureaux binnenkomen, die bezet wa ren door de politie. Een communique van den minister van posterijen verklaarde, dat deze maatregel genomen is met de bcdoeling om die bcamblen te beschermen die wenschten te werken, zonder bedrei-gd te worden door de extremisten. EEN PROCES OM EEN KIND. Voor het Landesgericht te Potsdam wordt een proces gevoerd door de weduwe van prins Joachim van Pruisen tegen prins Eitel rrie- .drich. De weduwe eischt de teruggave van haar zoon, prins Karl Franz Joseph. Zij had haar man twee jaar geleden verlatcn. Na den dood van prins Joachim nam prins Eitel f riedrich het kind tot zich. Hij, weigert thans den jongen prins terug te geven, op grond \an het feit, dat de moeder reeds v66r den dood van haar man dtezen en hun kind heeft verlaten. NOODWEER. Zonda-gmiddag heeft zich over het Mainge- bied en de stad Frankfort een hevig onweder ontlast. Op verscheidene plaatsen is de blik- sem -in de geleiddraden van de electrische tram gestagen en veroorzaakte daar aanmer- kclijkfi achada. Eanigje wagans awestan buiten dienst worden gesteld. Door een wolkbreuk werd een geheele stadswijk onder water gezet, de straten waren in meren herschapen en het water gutste in de kelders der huizen. Op de Main werd een badinrichting verwoest. De badenden moesten door de rebdingsbrigade in veiligheid gdbracht worden. Te Idjssel is voor meer dan £en millioen francs schade aangericht door een wolkbreuk. Het was juist groot feest in de stad, toen het ontzettend begon te regenen. De riolen stroomden over en de kelders der huizen stonden weldra onder water. De brandweer, die in allerijl aan het werk was getfogen, slaagde er niet in, den omvang der ramp ook maar eenigszins te beperken. DE BURGEROORLOO IN IERLAND. De omsingeling van het plaatsje Mill-street in het graafschap Cork door militairen, ge steund door vliegers, eindigde met een ge- vecht tegen een grooten troep gewapende Sinn Feiners. Drie Sinn Feiners werden ge- dood, twaalf gewond en meer dan honderd gevangen genomen. De gevangenen waren volledig uitgerust. De verliezen der regee- ringstroepen waren gering. I)e „Daily Chronicle" verneemt dat de Sinn Feiners te Dublin een complot beraamd had den tegen Ellis, den Engelschen beu'l, clie daarheen was gekomen om in de Mountjoy- gevangenis het doodvonnis te voltrekken aan drie veroordeelde Sinn Feiners. Een troep ge wapende Sinn Feiners waren naar Westland- row Station gekomen om Ellis op te -lichten, doch hij kwam niet aan dat station aan. De Sinn Feiners vuurden toen op eenige wacht- doende soldaten, zonder echter een hunner te treffen. EEN HALF MILLIOEN VERDUISTERD Op het Belgisdie ministerie van kolonien werd dezer dagen een cheque ter waarde van 475.000 francs vermis! Het bleek, dat deze cheque reeds begin Mei aan de Banque du Congo werd aangeboden, waar het bedrag ook werd uitbetaald. Onder verdenking staan twee breeders, die zijn gearresteerd. De eene van hen is kaslooper aan het ministerie van kolonien en de andere kassier aan genoemde bank. GEiSNEUVELDElNI CITADEL VAN ANT- Wl.RiPEN 1832. Het gedenkieeken ter eere van de gesneu- veliden gedurende het beleg van de citadel van Autwerpen door de Franschen in 183-2 en opgericht oip het gezamelijk graf dier gevalle- nen op het plein der Protest-antsdie kerk te Ginneken, verlkieerde in de laatste jaren in verwaarloosden toestand-. Toen eeni'ge maanden geleden een studie- jaar-cadetten der Koninklijke Militaire Aca demic dit graf bezocht en een palmtalk neer- legde op de zerk, die het stoffelijk overschot dekt van generaal Chasse, den tocnmaligen bevelhebber der citadel, die hier te midden van strijdlmakkers rust, namen die cadetten het initiatief, de omgeving van het graf in een staat te brengen, waaruit meer eerbied zou spreken, dan toen het geval was. Dit plan is door het cadettenlkorpe met warrnte begreet Thans omgeetft een zodenlaag, waarop cen beplantinig van immcr-groen-bnjvende hees- ters het monument, waar toe alien hebben bij- gedragen. De zorg voor de omgeving van het gedenkteeken is nu door de kerkvoogdij aan het cadettenkorps der Koninklijke Militaire Academie te Breda overgedragen KORTE BERICHTEN. De ,,XXifcme Sifecle" deelt mede, dat 11 000 mijnwerkers in de Borinagc het werk hebben neergelegd om tegen de salarisver- mindering te protesteeren. Duitschland heeft opnieuw 10 millioen te New-York afbetaald. Het „Prager Tageblatt" spreckt het be- richt tegen, door de „Tribuna" verspreid, dat de Dt. Nat. politici in Tsjecho-Slowakije aan- dringen op het houden van een plebisciet in de Duitsche streken in Bohemen tot aanslui- ting bij Duitschland. Ut Reval wordt gemeld. dat de cholera op het oogenblik Rusland telstert. De regee ring heeft last gegeven, dat de grenzen voor alle reizigers gcsloten moeten worden. Een R.B.D.-telegram uit Boedapest meldt, dat binnenkort het proces zal dicncn tegen rabbijn Low uit Szegedin, die beschul digd wordt van laster tegen den rijksbestuur- der Horthy en vooraanstaande Hongaarsche staatslicden. - Runge, die Rosa Luxemburg het doode- lijke schot zou hebben gegeven, is op last van het O M. te Berlijn in hechtenis geno men. Van gisteren af zijn alle uit Hongarije verzonden telegrammen vrij van iederc cen- suur. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren het wctson twerp betreffende de beveiliging van sleutel-industrieen in tweede lezing met 312 tegen 92 stemmen aangenomen. De minister-crisis in Polen is opgelost Er zijn eenige wijzigingcn gebracht m het kabinct, de premier Witee hujft aan. Dc „Bad. Kurier" meldt uit betrouwba- re bron, dat de Russische volkscommissaris- sen Sinofjcf en Radek zich in- Midden- Duitschland zouden bevinden, om een com- munistischen opstand te bewerken. Het hoofddeel der Amerikaansche vloot zal in de Stille Zuidzee gestationncerdi wor den. Te Eglisau, in het kanton Zflrich, is - een vraohtwagen, waarin veertien personen zaten, in een sloot gevallen. Van de inzitten- den werd een vrouiw gedood. De dertien ande- ren zijp zeer ernstig gewond, waarvan vier hopeloos. Volgens berichten der bladen uit Essen neemt de werkeloosheid tengevolge der door de douanem-aatregelen der Entente opstane afzetmoeilijkheden steeds meer toe. Lngevolge besluiit van den ministerraad is de telegram-censuur in 'Hongarije opgehe- ven. Tusschen' Marila en Carboriuve (Portu gal) zijn twee treinen op elkaar gereden. Ver- scheiden personen werden gedood of gewond. -Te Iquique (Chili), verwoestte een brand enkele opslagplaatsen die 600.000 centenaai* salpeter bevatten. Staten-generaal TWBBDE KAMER. In de zitting van gisteren kreeg de heer Teenstra verlof op een nader te bcpalen dag te interpelleeren over de kostenberekenimg der Zu iderzeewerken. Aan de orde was de nieuwe regeling van de dienstplickt. De heer .Drion kon zidi vereenigen met de vcrkorting van den eersten oofentijid, als maar intens werd geoefendi. Oak de vooroefeninfl^ juiohte ihiij) toe. iHet contingent moest vooral door scheme keuri'ng het aantal voor den dienst in aanmeiki-ng komende lotelingen, zoo dicht mogelijk nabijkomen. Vervanging van beroepsofficieren door reaerve-offideren adhtte spr. goed-. IHdjt diende een motie in, vragecde het geld vooral te besteden aan de levende strijidkraditen en zooveel mogelijk te bezuini- gen op het vcstingstelsel. De heer van Zadelhof ericende het belang van- die nationale onafhankelijlkiheid1. Doch de ze moest niet warden gewaarbergd door nut- teloos militarisme, maar door de internati- onale arbeidersbeweging en odk door den Volkenbond. De Regeering begreep evenwel de sirooming des tijds niet. De heer. Deckers is voor ontwapening, dodi alleen als ze intemationaal was. In tus schen was een streven naar de grootst mogo- lijike bezuinigin-g niet uitgesloten. Daarom juichte spr. het onrwerp toe dat vcreenvoudi- ging brengt, vooral door vrijwillige vooroefe- nimg die spr. zooveel mogelijk bevorderd wil de zien". Dte heer de Muralt kon zidi' met het ont- wem vereenigen. De voorgestelde regeling is ae minst kwade welke spr. nog heeft ge- zien. -De heer van Veen verklaarde dat de Ghrist.- Historischen een leger van 64,000 man te klein achten. Zij willen het venschil tusschen kemlager en reservetroepen opheffen en alle dienstplichtigen 5 maander- oefenen. Wordt hier met aan voldhan danzallcn zij ■y/eiwo- gen hoe ze hun stem zullen uitbrengen. De heer K. ier Laan betoogde dat het mili tarisme in de Kamer de ovemand had gekre gen. Hij! kwam op tegen dc behanaeling van- een on twerp zonder dat de kosten hekend wa ren. Kwart voor 6 werden de beraadslagingen verdaagd tot hoden-1 uur. KON1NKLIJK BEZOEK AAN URK EN DEN HELDER. Omtrent het bezoek dat door H. M. de Ko- ningiu en Z. K. H. den Prins op 24 en 25 Juni zal gebracht worden eerst aan het eiland Urk en daama aan den Holder, vememen wij de volgende bijzonderheden: H. M. en Z. K. H. zullen zich den 24en 's voormiddags per trein van Apeldoom be- geven naar het staton Naarden-Bussum en verdor per auto naar Zeeburg rijden, waar de Koningin en de Prins zich zulien insche- pen naar Urk op de torpedoboot Z. 2, onder commando van luit. ter zee le klasse Ver- loop le Urk gaan H. M. en de Prins over op den mijnenlegger „Medusa", waar het noen- maal gebruikt word! Daama begeven de Vorstelijke personen zich per sloep naar den wal, waar de ontvangst plaats heeft door den burgemeester. Allereerst wordt dan een bezoek gebracht aan het Raadhuis, alwaar de raadsleden zullen worden voorgesteld. Dan zal een wandeling door het dorp worden on- demomen, tijdens welken rondgang een be zoek zal worden gebracht aan de school en de Vorstelijke personen door de schooljeugd zullen worden toegezongen. Verder zullen worden bezichtigd de vuurtoren, de vischaf- slag, het reddingsstation en de electrische centrale. Ten ongeveer 3 uur's namiddags heeft het vertrek plaats naar Willemsoord per „Me- dusa". De aankomst aldaar wordt verwacht tegen 7 uur k half aeh* 's avonda. Dan' bage-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1