Aikmaarsche Courant Honderd Drie en Twintigste Jaargang. Donderdag 9 Juni. F e n i 11 e t o n. Christoffel en Columbus ProYinciaal Nieuws WELKE SCHOOL KIEST OIJ VOOR UW KIND. (Vervolg.) De heer Klant dacht er niet aan met den heer de Vries te debatteefen, daarvoor was ihij het te veel met hem eens. Spr. wilde er op wijzen, dat de vrijzinni- gen, op door ds. Oterdoom aangegeven gronden, genoodzaakt waren een bijzondere neutrale school op te richten. Nu de R. K. en Confessioneelen er uit- faan, blijft de openbaar school bevolkt met inderen van vrijzinnigen en toch zullen de vrijzinnigen tegenover de R. K. raadsmeer- derheid niet veel te vertellen hebben. Uit hetgeen de heer Dijken heeft geschreven kan reeas geconstateerd worden, dat er met de protestanten die overblijven geen rekening zal worden gehouden. De protesiantsche raadsleden en wethou- der weten van niets. Reeds thans wordt ex over ons zonder ons geregeerd. Waar wij nu-de gelegenheid hebben om, door het oprichten van een bijzondere school, baas in1 eigen huis te worden, daar geeft het, nu de zaken zoo staan, geen verwonde- ring, dat wij er naar streven zoover te komen. Met het openbare onderwijs kan spr. zidh heel goed vereenigen. Wanneer aan de be zwaren van spr. en de zijnen tegemoet geko- men kan worden, dan valt er zeker te praten. Het meest onverkwikkelijke in de school- kweStie is wel de wijze waarop de heer Dij ken de zaak heeft opgeblazen. Wanneer hij dacht, dat de zaak verkeerd ging, dan had het in de eersie plaats op zijn weg gelegen, om de vergadering van vrijzinnig-protestan- ten bij te wonen, voor welke vergadering hij een uitnoodiging ontving. Daar had hij moeten pogen zijn overtuiging ingang te doen vinden. In plaats van dit te doen, schrijft hij zeer onverdraagzame ingezonden stukken en blijft hij in gebreke zijn sinuaties waar te maken. De kampioen voor ver- draagzaamheid heeft zich als een zeer on- verdraagzaam mensch doen leeren kennen. Spr. legde er den nadruk op, dat de ver- nieling van de openbare school niet van de protestanten is urtgegaan. (Applaus.) Ds. Oterdoom vroeg nog of de gemeente- raad het recht heeft, om, wanneer de open- bare school in Warmenhuizen blijft bestaan, de kinderen van de openbare school te Schoorldam te verwijzen naar die te War menhuizen. Spr. had gelezen dat dit moge lijk was omdat de afstand minder dan 4 K.M. was, maar deed de vraag omdat de heer Dijken verklaard had, dat het een leu- gen was, dat de raad daartoe bevoegd is. De heer de Vries concludeerde uit de toe- lichtingen, dat het goed was, dat de verga dering was belegd. Op grond van een ge- sprek met een gezaghebbend persoon dacht spr. aanvankelijk „jongen wat doe je hier in de kou" doch langzamerhand was hij zich op zijn plaats gaan gevoelen. Spr. kon niet beoordeelen wat de heer Kant ten aanzien van den heer Dijken gezegd had en spr. was daarvoor ook niet verantwoord. In bepaalde momenten is het echter wel eens goed, dat iemand op de boemketel slaat. (Proiesten.) Spr. was gevraagd om over het kiezen van een school te spreken. Het lag voor de hand, dat hij de ouders adviseerde de kinde ren naar de openbare school te zenden. Wanneer deze niet deugt, dan moet men Zorgen dat ze goed is en pas wanneer dit onmogelijk is richt men zelf een bijzondere school op met het karakter van de openbare Spr. had met het noemen van predikantei. geen oogenblik ambtgenooten van Ds. Oter doom op het oog gehad en duidelijk de rechtszinnigen genoemd. Spr. wilde er nog den nadruk op leggen, dat op herhaald ver- zoek, niemand zich had aangemeld om op te komen voor de splitsing die te gebeuren staat. Spr. had betoogd voor de handhaving van de 7 klassige openbare school en dit betoog was evenzeer aan het adrei van de R. K. gericht. Niemand van de R.K., ook niet hun leider, was hier om hun daden te verdedi- gen. Spr. kan dit geen bewijs van sterkte door de schrijfster van ..Elisabeth and her German Garden" 29) iHSj nam in een taxi1 mee naar Riverside Drive, en1 vandaar wand'elden ze naar het be- koorlijke voetpad, diat over een afstandi van drie. mijlen1 Tangs de Hudson loopt. Eer ze zower waren gekomen, was de zon al ond'er- gegaann, een helderen licht-gelen hemel en f60 wondertaooi schijnsel over de rivier ach- terlatend. Toen wenden de Tichten aangesto- ken, die als zilveren bollen in de ijle luchJ hingen. Steil omhoog gaande grashellingen en groepen zware boomen, lets dieper geel ge. tint dan de lucht, verborgen het feit, dat er huizen, ja een heele straat aan hun rechter- hand boven hen liep. De rivier was bezaaid met stoomibooten, waarvain dc tecre rooUcspo- ren nog im dc lucht bleven drijven, lang nadat zij zelve uit het gezicht verdwenen waren Na ben dageai1 op de St. Lucas opgesloten te zijn geweest, was het zoo'n genot, eens weer flink te 'kunnen loopen en zulke kostelijke, mooie dingen' als gras en bladen te zien, dat de tweelingen plotseling bun noi^nale opgewekt- heid Jiertcregen. 't Zou oolk onmogelijk ge weest zijftt niet vnoolijlk te zijn, nu je van de St. Lucas op zoo'n' heerlijk pidkjje was over ge bracht en stevig doorstapte in die eigenaardi- ge, droge atmosfeer, did je heele lichaam deed1 tintelen. Opeens scheen de wereld1 weer mooi en goed niets moeilljk om) thaar te veroverenAl wat ismandi te doen1 stand was, er zidh niet door te Taten ter neer d'rulkken, liever te lachen tan te schrcieni. Oude liedjes uit hun kind'er- ijd neuriend, stapten ze voort, heerliik warm 4n gelukkig van binnen, veriawikt door thee heeten. Met ds. Oterdoom was spr het eens, dat men het recht had te verwachteu, dat ze aanwezig waren om het voor hun zaak op te nemen. Spr. wees er op dat elke onderwijzer van de openbare school er van doordrongen is, dat hij moet opleiden tot christelijke en maat- schappelijke deugden en tot eerbiediging van andersdenkenden. Absolute neutraliteit is onmogelijk, eeni pereoonlijkheid kenmerkt zich steeds als een persoonlijkheid, maar niemand kan aantoonen, dat de openbare school een ander onderwijs geeft dan in den geest naar den Bijbel en het was juist ds ae Visser die zoo terecht zeide: „Niet het onderwijs met den Bijbel, maar het onderwijs naar den Bijbel heeft mijn hart." Stel daartegenover hetgeen op de christe lijke scholen van onze R. K. medeburgers gezegd wordt. Een R. K. debater, die het van spreker vemam noemde het ergerlijk en zoo was het, doch spr. toonde den R. K. debater aan dat hij niet klaar was door hem te wiizen wat op de R. K. scholen aan de medeburgers van andere richting wordt ge- leerd. Het was spr. overtuiging, dat dit niet des kinds kan en mag zijn. Het bijzonder onderwijs was daarmede al be- en veroor- deeld. Het openbaar onderwijs steekt daar weer hoog boven uit en het deed spr. genoe- gen deze zelfde overtuiging te hebben ver- nomen van de heeren Oterdoom en Kant. Spr. meende, dat het de taak -van ds Oterdoom en de zijnen was om toe te zien wat er gebeuren zal met de mishandelde openbare school. Wanneer daarover gere- geerd zal worden op een wijze die niet ge- duld kan worden, dan is spr. het er mede eens, dat wanneer het moet en niet anders kan de openbare school wordt omgezet in een bijzondere met het karakter van het openbaar onderwijs. Men moet dit evenwel niet te vlug doen. De R. K. medeburgers moeten het maar weten dat zij het onderwijs veel duurder willen maken en niet beter. De raad kan daaraan niets doen. aangezien dit door de wet wordt geregeld. Dat die raad, na de financieele geliikstelling, waarvoor ook de mannen van volksonderwijs hebben gestre- den, dan nog de openbare school met leer- krachten en leermiddelen in een slcehter positie zal broken dan de R. K. school zelf, dat wil er bij spr. niet in en het deed spr. daarom goed, dat ds. Oterdoom gespro- ken had van „straks" en „misschien. Zoodra het zoover is, is het tijd om in te grijpen. Houdt intusschen het kruit droog, want hOoger dan welk schoolbelang ook, is het belang van het kind. Wij hebben er voor alles voor te zorgen, dat onze kinderen goed onderwijs krijgen en dat de scholen goed verzorgd zijn. De bijzondere-school zal duurder worden dan dat de openbare blijft zooals ze is en zooals spr. hartelijk wenscht in het belang van de kinderen. 4 In antwoord op de vraag deelde spreker mede, dat na de splitsing de kindereq van Schoorldam naar de school te Warmenhui- zen kunnen worden verwezen. E>e kans daar- op is evenwel grooter, wanneer nog een 2e splitsing van de openbare school tot stand komt en daarom alleen een bijzondere neu trale school opgericht als het niet anders kan. Men mag ook practisch niet vergeten, dat het niet onmogelijk is, dat de raad, be- staande uit 4 R. K. en 3 andere leden, weer eens om kan gaan. Als lid van den onderwijsraad durft spr. in den geest adviseeren als hij deed. Spr. eindigde met de woorden: „Zie wij kunnen ook te haastig zijn. Wij moeten wel eens vasthouden aan idealen, die iets verder verwijderd zijn, dan hetgeen nu naar onzen kijk verwezenlijkt kan worden. Boven alles staat het belang van het kind. Hier in War- menhuizen mag dus gelden het woord: alleen als het moet en niet anders", (Ap plaus." De heer Bonetta had in het betoog van ds. Oterdoom slechts een argument gehoord dat steekhoudend was n.l. de vrees voor mishandeling van de openbare school door de R. K. raadsmeerderneid* Misschien is die vrees gerechtvaardigd, doch spr. vraagt of het wel mogelijk is, dat aan een school met uitsluitend protestantsche kinderen, room- sche onderwijzers benoemd worden. Spreker acht dit onmogelijk. Ten lste zal een onderwijzer, die niet het vertrouwen van de ouders heeft, onmogelijk in de school zijn. Bovendien staat een R. K. onderwijzer, benoemd aan een openbare en gebak en met hun voeten zoo prettig rustig op iets dat niet bewoog, niet alwissclend om hoog en amlaag ging. Ook mifnheer Twist was opgewdldtcr dan in de laatste uren. 'Net of hiji zich verlicht voelde, dachtcn die twee- Ingen, en dat was oak't geval. Voor ze htm wandeling ondernamen, had Mje en telegram aan zijn tnoeder afgezonden, waarin hij met spijt berichtte, te New Yoitk te zijn opgdhou- den, docth geen reden opgai; alleen beloofde hij den volgenden avond, hoewel laat, thuis te zullen zijn; en eon tweede telegram aan de Clouston Sacles, met de mededeeling, dat dfe Twinklers, die hen tot hun teleurstelling niet in :New-Yoiik getroffen hadden, den volgenden midldag te Boston zouden aankomen. 'Het vas. te besluit d'er tweelinigen, om de Sackes te gaan opzoeken, was hem een pak van het hart geweest. !Hiji zou ze er natuurlijk heenbren- ben, hen „overhan)digen" en dan naar Clark reizen, wat gelukkig slechts drie uur spo- rens van Boston lag. Hadden de tweelingen eenn tegenzin ge- toond, om naar de Sacles te gaan, die zich in mijnheer Twists oogen schandelijik gedragen hadld'en, dan zou hiji niet't hart hebben gehad1, hen er toe te dwingen; maar wat had hij1 <fan met hen moeten begiunen Verondersteld, dat ze de Sacles met verontwaardiging hadden uitgeschakeld, dan bleef hun als laats'te ver- dediigingslinie Califomie, waarover ze spra- ken alsof het vlak bij Boston en New York lag. Hoe had hij ze die vierdaagsche reis kunnen laten ondernemen, met de motgeliijlkheid1 voor oogen, dat ze ook daar niet verwacht of ge- wendht werden Geen wonder, dat zajn ge- daditen wel1 eens waren afgedwaald onder de thee! Hij voelde zich z66 verlicht, dat alie rimpels wee uit zijn vaorhoofdi verdwenen. Zonder voorbereiding of verklaring met hen in Clark aankomen, had1 onmogelijk gekund. en ze in New York achterlaten. terwijl hij zijn moadflr de situaiie ging uitleggen, wa* school precies onder dezelfde wet als alle andere onderwijzers en zal hij dus niet een bepaalde uitgesproken richting kunnen voorstaan. Practisch hebben dan de ouders steeds de macht den "onderwijzer te wippen. Men krijgt nu bovendien de oudercom- missien en aaardoor zal het contact tusschen school en hui9 grooter worden. Ten 2de betwijfelde spreker het, dat er R. K. onderwijzers gevonden zullen worden om naar de openbare school te solliciteeren. Dit is in strijd met de discipline in de R. K. kerk Een R. K. onderwijzer aan een openbare school verbonden kan bij het R. K. onder wijs ook geen promotie maken. Voorts verwacht spr. dat de R. K. raads- meerderheid zich wel zulke rekenmeesters zullen toonen, dat zij zullen inzien, dat het achter stellen van de openbare school op financieel nadeel voor de gemeente moet uit- loopen zoodat zij er wel voor Mullen passen, dit te doen. Spr. begreep niet wat de vereeniging tot behartiging van vrijzinnig-protestantsche belangen met de school, model ds. Oter doom, te maken had. Het kan bedoeld zijn als een dreigement tegen Rome. Spr. wenscht ieder protestant er op te wijzen, dat het Don Quchotterie zou zijn om tegen Rome te vechten. Het op richten van de R. K. school te Warmenhui- zen gaat niet uit van de R. K. te Warmen- huizen. De stichting daarvan is opgelegd van bovenaf. Spr. is dan ook van meening dat het ver- standig zal zijn af te wachten tot zal J?lij- ken, dat wat men vreest? werkelijkheid zal worden. Al te haastig is overbodig, ver keerd en duur. Ds. Oterdoom kent Rome voldoende om daar niet tegen te dreigen. Met dit te doen is men gelijk aan de vlieg, die tegen de rots aanvliegt en zelf in zee valt. De vrees, men moet op de plaatselijke toe- standen afgaan, heeft spr. niet zonder meer uitgesproken. Spr. heeft er ook op. gewezen, dat eigen beginselen in verdrukking komen en naar vcren gebracht, dat men van den an- deren kant aisnog te kennen kan geven, dat men met onze bezwaren rekening wil hou- den. Spr. en de zijnen waren dan bereid daarover te praten. Spr. wil er nog op wijzen, dat het op deze wijze mogelijk is de lastposten van de bij zondere school aan de openbare tc plaatsen en daar past hij voor. De verdeeldheid die komt hebben wij niet gewild. Wat de vereeniging daarmede te doen had? Wij zijn hier als protestanten alien vrijzinnig en konden dus door de ver eeniging de meeste menschen bereiken. Er moet een vereeniging zijn waarvan zoo iets uitgaat en wij hebben ten slotte ook alle anderen uitgenoodigd. Wat de vrees betreft, wie de plaatselijke toestanden kent ziet zich allerlei dingen voor den geest treden die hem doen huive- ren. Onze bezwaren zijn onveranderd gebleven en spr. gaf de vergadering in overweging om druk te blijven uitoefenen en de open- bare school hoog te houden zoo lang als het kan, maar daarbij eigen beginselen niet te verloochenen en te trachten daarvoor te strijden. (Applaus.) De heer Schouten stelde er als volbloed Vyaimenhiuzer prijs op te verklaren, dat bij hem geen enkele gedachte heeft voorge- zeten om een R. K. of een niet-R. K. voor- man in de gemeente te beleedigen. Spr. had de stukken van den heer Dijken in de Aik maarsche- en Schager-courant gezien en aan de R. K. Courant verzocht het over te ne men. Spr. meende dit als vertegenwoordiger der R. K.-pers verplicht te zijn geweest. Spr. was in de lste plaatste voor vrede in de gemeente en had daarom gemeend open- baarheid te moeten geven aan hetgeen er in de gemeente plaats vindt. Spr. was blijde de vergadering, die zich gekenmerkt had door een zeer verdraagzamen geest, te hebben bij- gewoond. Al ben ik R. K. en misschien juist omdat ik R. K. ben, want de R. K. hebben de plicht deugden van naastenliefde en ver- draagzaamheid te beoefenen, ik hoop dat de schoolkwestie op vredige en vreedzame wijze wordt opgelost. Spr. was dankbaar voor de verklaring van ds. Oterdoom dat hij bereid is te confe- reeren met de R. K. partij. Het heeft spr. sympathie om de verschilTende schoolcom- missien bijeen te brengen en eenige raads leden te verzoeken aan de conference deel te nemen, om bij een sigaartje en een glaasje wijn de zaak op te lossen. even onmogelijk geweest Hoe lastig en inge- wiklkeldl wordt 'het leven van1 een onge'trouwdi man, overwoog mijnheer Twist, zoodra hi) zich met het jonge meisjes inlaat. De handen hadden hem gejeuikt, toen de hotelklerk, nog onwetend omtrent mijnheer Twist's beroemden naam, veelbetedcenenid, aohterdochtig over hen had geglimlacbt, en later had hij zich op- nieuw verbeten over de gemeenzaam vertrou- welij[ke manier, waanmee die vlegel hem te verstaan gaf, dat hij heel goed de zon in 't water kon zien sdhdjinen. De fhee, die hij uit een van zijn eigen trekjpotten had' geschonken, was hem totaal bedorven door de wetenschap, dat hiji alleen om zijn trdepot niet aangehou- den was als een handelaar in blanke slavin- nen. Als't niet door zijn trekpot was geweest, zou hij! niet eens in dat hotel laat staan in een beter soort zijn togelaten. Wat een land had mijnheer Twist gedacht, nog ge- heel vervuld' van zijn werk in Frankrijk, waar de menschen al hun gedachten moesien con- centreeren op het groote, het alles ovefweldi- gend'e !probieem,, hoe ze't best bun leven kon den behouden. Nauwelijlks terug Van een we- reddeel, waar de geheele beschaving wankel- de, waar afgrijiseliijk ellende naast bovenmen- schelijke dapperheid zich nu al maanden lang staande hield1, tuschen steeds toenemende ru- Ines, vond hi| Amerika ongerept, behaaglijk, zelfvoldaan'zijn gewidhtige aandacht schenke aan nietigheden als een op niets ver- onderstelde amourette van een rijk burger en zag hiji beambten in uniform aangesteld' om een man biji zijin aankomst lastig te vallen en te ondfervragen betreffende de reinheid van zajin privaat leven. Hij) had heel wat ergernis9en moeten ver- bij'ten, maar toch' kon ook hij' geen weerstand bieden aan't genot van een werkelijk gezonde lichaamsbeweging op zoo'n mooien October- avond en evenmin aan len aanstekeliiken le- venshist der TVinOdeirs. Bahfbalend en lachend Als Warmenhutzer Is het spreker's wensch dat de vrede in het dorp bewaard blijft. Spr. was blij gehoord te hebben dat de R. K. partij het recht heeft een school aan te vragen en nog blijer, dat niet gezegd kan korden ::het te de schuld van <Te meerder- heid in den Raad." (Eenig applaua.) De voorzitter zegde hierop den heer de Vries dank voor zijn lezing en bracht ook dank aan de andere heeren, die hun meening naar voren gebracht hadden. Spr. hoopte, dat de geheele schoolzaak nog goed terecht zal komen en erin War- menhuizen een school zal blijven in het be lang van de Warmenhuizer kinderen. UIT OUDE-NIEDORP. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- dag 7 Juni 1921 des namiddags ten drie ure ten raadhuize alhier. Ingekomen stukken: Een adres van Abr. Brat en 17 andere ouders van kinderen welke de O. L. school alhier bezoeken houdende het verzoek om gedurende den „zomertijd" den aanvang der school des morgens in plaats van 8^ op 9 uur vast te stellen. Algemeen werd dit goed- gevonden. Den inspecteur van het Lager On derwijs zal dit worden gevraagd. Een schrijven van B. en w. van Heerhu- gowaard dat de Raad dier gemeente de 5 woningen dezer gemeente staande in „de Frik" onbewoonbaar heeft verklaard. Hoe- ,wel dit besluit den woningnood bevordert, stellen B. en W. voor dit schrijven voor ken- uisgeving an te nemen en de woningen, als zij ontruimd zijn, voor afbraak te verkoopen. Goedgevonden. Een adres van het bestuur van den Ne- derl. Bond van Gemeente-amibtenaren in- houdende het verzoek de ambtenaren dezer gemeente te willen vrijstellen van het beta- len van premie voor eigen- en weduwen- pensioen. Hoewel de beide wethouders voor enkele ambtenaren dezer gemeente het vrij- stellen niet misplaatst vonden, doch moeilijk uitzondering kan warden gemaakt, werd besloten den Raad te adviseeren aan dit verzoek niet te voldoen, terwijl de voorzitter alsmede belanghebbende zich buiten stem ming hield. Besloten werd dit verzoek niet toe te staande salarissen zijn pas verhoogd Voorstel van B. en W. tot wijziging veror- dening Waaggelden. Verslag tocstand der gemeente over 1920. Besloten werd het waaggeld te verhoogen van 25 op 40 cent per varken van 100 K.G. Af- en oversphrijving dienst 1920, tot een bedrag van f 582.16. Uitgaven uit onvoor- ziene uitgaven dienst 1920 tot 506.22 en suppletoire begrooting dienst 1920 tot 3896,11 werden opgemaakt. Benoeming commissie voor de reclames hoofdel. omslag. Benoemd werden de heeren J. Nagelhout, burgera., J. Ligthart en C. Over. Bericht was ingekomen dat de Warenwet een kleine wijziging moest ondergaan. Hier- toe werd zoo noodig besloten. Het schilderwerk van de schooTbanken enz. werd opgedragen aan den heer M. de Graaf als laagsten inschrijver voor 280. De voorzitter deelde mede dat in verband met de afgekeurde woningen in „de Frik" de heer Tromp een voorstel heeft. De heer Tromp verkreeg daartoe het woord en zeide dat de heer Jc. Jong en hij een onderzoek hadden ingesteld naar de afgekeurde wonin gen en hadden bevonden dat die woningen slecht waren, ook hadden zij een onderzoek ingesteld naar de woning bewoond door D. Gelder ook die woning was slecht en vol- doet aan geen enkele eisch, het wordt tijd dat ook die woning van het tooneel ver- dwijnt. De menschen die boven slapen moe ten buitenom en boven kan je overal de buitenlucht zien. Hij s elde voor om dit huis te sloopen evenals het huis bewoond door C. Semenius, dat voor het verkeer in den weg staat en dan daarvoor een dubbel woonhuis te plaatsen. Spreker meende dat de algemeene rijwiel- bond en autoclub, omdat het op dien hoek gcvaarlijk is, wel subsidie geven wanneer die woning wordt afgebroken. Door den voorzitter was en teekening op- gevraaed van de woonhuizen Noordeinde H.-H.-Waard en gekregen. De voorzitter: Met het oog op het verkeer is hier alles voor te zeggen. Gebrek aan wo ningen is er anders in deze gemeente niet, minstens 4 woningen zijn er leeg. Na eenige bespreking werd besloten door den heer Boeker plannen te laten maken voor kosten enz. voor een dubbel woonhuis te Verlaat en slooping van de bestaande wo- staptenn ze naast'hem vaort, in een veel snel- ler tempo dan hijzelf, vooral Anna Rose, die tellkens even in een suikkeldrafje verviel om hem met zijn lange beenen bij te houden. En juist toen ze een vaag gevoel kregen dat ze wel eens gauw moe of hongerig zouden kunnen worden, verscheen er een restaurant inet een tuin vol booglampen, net alsof je weer in Duitsdrland was, dat land vaan nauwkeurig berekende afetanden tusschen maaltijiden. t d'e meest opgewekte stemming gebruitrten ze een licht avondmaal in dien tuin, en de onge- kende heerlijkheiden der spijskaart brachten dc- Twinklers in extase. Goden-spijlzen1 vonden ze het nu den eenvoudigen, degelijken kost van de tweedc-klasse menu's, op de St. Lucas. En porties djis kregen ze! Reuzen porties! Aller- verrukkelijkste rose en gele bergjes. Daarna bracht mijnheer Twist hen in een auto naar Broadway om er de verlichte recla mes te zien, waaihij ze alles in *t genot van het oogenblik vergasten. Wat de volgende dag ook brengen mocnt, deze avond was in elk ge val volmaakt! Hu oogen straalden en hun wangen bloosden, en mijnheer Twist vond het werkelijk lastig, dat ze er zoo aardig uitza- gen. In 't buitenrestaurant haddien de men schen aan de tafeltjes om hen keen met on- verholen behagen naar de tweelingen geke- ken, en de menschen op straat deden al net zoo, telkens als de taxi door't verkeer werd opgehouden. Aan boord' had hij hun uiterlij- ke bekoorlijkheden slechts zelden opgemerkt soms. als er eens een zonnestraal over An na-Rose's zuiver gevonmden wang gleed en het kuiltje in't oog deed vallen, of wanneer hij zijn oogen af en toe eens van zijn bloemle- zing opsloeg en toeval'lig de lange, gebogen wimpers opmerkte, die Anna-Felicitas' ge- sloten oogen overschaduwden. Maar nu, be- hoorlijk gekleed en in hun vastelands-toe- stand van geanimaeada op^ewekthad, zag hij ningen. De voorzitter deelde mede dat het bestuur van de banne subsidie vroeg in de kosten van de verbreeding van een weg in de Moer- beek en dat B. en W. plannen hadden om verschillende atinkslooten te dempen te 't Veld en wilde dat de banne dat werk daa uitvoerde en gemeentesubsidie geven of an- dersom de banne subsidie te geven aan de gemeente, dat die het dan uitvoert. De heer Pluister meende dat dit werk was van den polder om die slooten te laten reini- gen of uit te baggeren. Ook te Oude-Niedorp zijn wel zulke slooten die droog liggen. De voorzitter meende dat het niet bij den polder behoort, maar verandering diende er te komen vor de gezondhcid. De heer Over wil eerst de gezondheids- tommissie maar eens laten kijken. De voorzitter meende dat het dan wel zou moeten en erger worden. Na nog eenige bespreking werd met 5 te gen 2 stemmen besloten ook van dit werk een kostenberekening op te laten maken. Volgde sluiting. UIT OUDIKAKSPEL UIT HEILOO. Dmsdagavond hielden de R. K. Drankbe- strijders een propagandavergadcring in het lokaal van den heer De Rooij. Deze vergade ring, ook voor niet-leden toegankelijk, was best, dat ze werkelijk heel 'knap waren, ja Anna-Felicitas zelfe meer dan heel knap. De gedachte wilde hem maar niet loslaten, dat ze al een buitengewoon ongeschikt spannetje schenen om met een bezitting van tweehon- derd pond naar Amerika te sturen. Tweehon- derd pond zou n.1. juist genoeg zijn om iets zelfstandig te ondernemen, een „escapade" te makenbijvoorbeeld zonder eenige waarschu- wing bij die Clouston Sack's te verdwijnen als't hun daar niet beviel maar aan den anderen leant natuurlijk be'achtelijk weinig om eenigen steun te geven in moeilijke om- standigheden. Een meisje moest of voldoen de geld hebben, of heelemaal afhankelijk zijn van haar mannelijke verwantenen daar een meisje uit den aard der zaak meestal jong was, overwoog mijnheer Twist, terwijl de brilleglazen waarin de Broadway-lichten zich weerkaatsten op de beide staaltjes.te- genover hem gericht werden, was't eigenlijk het veiligst voor haar, afhankelijk te zijn. Haar handeiingen stonden dan onder contro- le en konden binnen de grenzen der wijsheid gehouden worden. En den volgenden morgen, toen hij, voTgens afspraak, de tweelingen om tien uur met het ontbijt zat e wachten, hun grape fruit*) „in bed'jes van ijs" op hun borden en alle typisch Ameriikaansche gerechten besteldvan panne- koekjes met stroop af tot kuiken-pastei tie kwam er een livreijongen de eetzaal binnen, die luide mijnheer Twist's naam uitriep, en hem een brief overhandigde, wat tot zijn groote ergemis aller oogen op hem deed ves- tigen. De tweelingen waren vertrokken. Pomelo is pompdmoes een groot soort van groote citroenkleurige sinaasappel. Vert Wordt vetwhgd.) No. isa. 1931- De schoolfeestcommissie vergaderde Dins* dagavond in het lokaal van den heer C. Vis. Het was de eerste openbare vergadering ter bespreking of ook dit jaar weer een school* feest zal worden gehouden. Nadat door den heer Timmerman de verga« dering met .een woord van welkom geopend was, werd als gevolg van het vertrek van den heer O. de Wit als voorzitter gekozen de heet C J. de W|jjn. De vraag, of weer een schoolfeest zal worden gehouden werd met een volmondig ja beant< woord, natuurlijk als de finantien dit weer mo< gelijk maken. Daaraan werd trouwena, gezien de offervaar* digheid door de ingezetenen steeds betoond, in het minst niet getwijfeld. In tegenstelling met vorige jaren werd nu besloten niet naar Bergen aan Zee, doch naar Egmond aan Zee te gaan. Met de kinderen van de hoogste klasse en die welke de school pas verlaten hebben, zal weer een reisje naar Am» sterdam gemaakt worden. De heer H. Bakker vroeg of het geen aanbe* veling verdiende de kinderen eens van de be« zienswaardigheden van den Haag te laten pro* fiteeren, waarvoor de voorzitter in' verband met het zevende leerjaar in de naaste toekomst wel bleek te gevoelen. Besloten werd dit punt in gedachten te houden, ter nadere overweging door de commissie voor een volgend jaar. Wat in -Amsterdam bezocht zal worden hangt ook al weer van de financien af. Doo§ het bedanken van Mej. Scale als lid van de commissie is een vacature ontstaan, doch omdat het aantal schoolgaande kinderen door de katholieke school het vorig jaar vrij sterk is afgenomen, werd besloten voorloopig niet in de vacature te voorzien. Voor de reis naar duin en strand zullen circa 120 kinderen zijn en het aantal voor Amster* dam zal waarschijnlijk 34 bedragen. Als kasnazieners voor het volgend jaar wer* den aangewezen de heeren H. Bakker en H. de Geus. Besloten werd weer een verzoek om sub* sidie te richten tot het gemeentebestuur en ook werd besloten een verzoek te richten tot de directie van de H. IJ. S. M. om een billijker ta» rief voor schoolreisjes. Het vorig jaar konden 6 kinderen op een kaart reizen en nu is dit aantal teruggebracht op 4. Verwacht wordt dat meerdere commis* sies wel een dergelijk verzoek zullen doen, om* dat de kosten van vervoer vrij hoog worden. De rijtoer werd voorloopig vastgesteld op den derden Donderdag in Juli, de dag die steeds gekozen is en die altijd goed weer ge* geven heeft. De openbare vergadering werd hiema geslo* ten, waarna door de commissie als penning* meesteres gekozen werd mej. de Jong en als secretaris wegens bedanken van den heer Tim* merman de heer P. Heertjes. Als geleiders voor de Amsterdamsche reis zijn voor dit jaar aangewezen^ie dames Borst Slotemaker en de Jong en de heeren C. J. de Wijn, C. Paarlberg en P. Kok. De vergadering werd hiema met een woord van dank aan mej. van Wijk voor de tijdelijke vervulling van penningmeesteresse, aan den heer Timmerman voor hetgeen hij als secreta* ris voor de schoolfeesten gedaan heeft en aan de commissie voor de opkomst en medewer* king gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5