Aikmaarsche Courant F e n i 11 e t o n. Christoffel en Columbus Trfidag 10 Juni. Stadmiieuws Sta ten-Gen eraal M*. 158. Honderd Drle en Twlntlgste Jaargang. HET NIE'UWE WETBOEK VAN STRAFVORDERING. (Vervolg.) Het begrip fouilleering vcrdient ook wel eenige nadere toelichting en hierbij dient te worden opgemerkt, dat fouilleering van een verdachte alleen mag plaats hebben, indien ernstige bezwaren tegen hem bestaan en be- perkt deze fouilleering zich dan ook alleen tot zijn kleeding, wat betrefi fouilleering door den opsporingsamtbenaar, tenzij de Off icier van Justitie of hulpofficier anders bepaalt. We dienen dit niet te verwarren met de fouilleering ten politie-bureele bij openbare dronkenschap, dit draagt niet het karakter van voorkomen van uitwisseling der sporen van het gepleegde feit en is meer te beschou wen als een politioneele maatregel ter voor- 1921.1 stadium van het preees, dus ook tijdens de politie-bewaring, de verdachte het meest be- hoefte heeft aan rechtskundige voorlichting. Het lijdt geen twijfel, dat vooral dit artikel 50 dm politieman van den z.g. ouden •tan- pel een huivering door de leden joeg en als te democrati&ch werd veroordeeld. Ernstige bestrijding van dit art. is zeer zeker niet ach- terwege gebleven en zoo ooit, dan mag hier wel gezegd worden, dat dit art. 50 in den smeltkroes van den tegenspoed is gelouterd. De bevoegdheid van den Raadsman, als- xnede de rechtsposifie van den verdachte is hier vrijwel tot de spits gedreven, echter is ook in deze, ter voorkoming van eveutueele misbruiken, paal en perk gesteld en is dit vrije verkeer tusschen raadsman en verdachte beperkt door de volgende bepalingen n.l. dat het verkeer zal geschiedcn onder vereischt toezicht lo. ter voorkoming van ontvluchting; 2o. in het belang van de veiligheid van den raadsman; i 3o. ter voorkoming van misbruiken. Ik vrees, dat reeds spoedig de meening zal worden geopperd „Maar dan is die geheele toevoeging van een raadsman een paskwil, Want de raadgevingen van den Raadsman aan den verdachte moeten geschieden in pre- koming van eventueele gevallen van ernstiger j sentie van een ambtenaar, waardoor dus de aard. waarde dier voorlichting een deel van hare Na aanhouding kan de Off icier van Ju stitie of hulpofficier, voor wien de verdadite wordt geleid, of die zelf den verdachte heeft aangehouden, na afloop van het afgenomen verhoor, bevelen, dat de verdachte, in het be lang van het onderzoek, ter beschikking der Justitie blijft. Het verdient aanbeveling, alvorens dieper op de verdere kwesties in te gaan, duidelijk vast te leggen, wat de wet onder ontdekking op heeterdaad verstaat, daar dit begrip on der het oude Wetboek zeer rekbaar was. Art. 128 luidt: Ontdekking op heeterdaad heeft plaats, wanneer't strafbare feit ont- dekt wordt, terwiil het begaan wordt of ter- stond nadat het begonnen is en wordt niet langer aanwezig geacht dan kort na't feit dier ontdekking, m.a.w. alleen dkn kan men van heeterdaad spreken, wanneer het straf- baar feit in verschen toestand ontdekt wordt. Was eertijds dit begrip voor runner opvat- ting vatbaar, en in strijd zelfe met de letter- lijke beteekenis van het woord. thans is dit weer tot zijne normale verhouaing terugge- bracht, immers er is hier taalkundig sprake den gehouden, dat het vrije verkeer tusschen van een heete, een versche daad en kan dus Raadsman en verdachte niet leidt tot vertra- de juridische beteekenis hiennede niet in ging van het onderzoek. strijd komen. Wanneer men een Raadsman tot den ver- Thans schuiven we de rechten en bevoegd- j dachte in politie-bewaring wil toelaten, kan heden van den opsporingsambtenaar voor een dit alleen geschieden, na den betreffenden wijile op den achtergrond, om de rechtsposi- hulpofficier daarin te hebben gekend, terwijl tie van den verdachte eenigszins helderder voor het voetlicht te plaatsen en hierbij mag ik allereerst wel op den voorgrond plaatsen de keuze of toevoeging van een raadsman. B De raadsman is de pcrsoon, die met den ver- boor van den verdadite ten politiebureele dachte het geheele proces doorloopt. En tij-Allereerst dient te worden vertneld, dat de kraoht verliest, zoo niet vervalt. Daarom ver dient het hierbij de opmerking, dat het de he- doeling is, dat mededeelingen van den Raadsman aan de verdadite in geheim gege- ven ten aanhoore van den ambtenaar, abso- luut nimmer eenmaal als bewijsmateriaal zul- len mogen gelden of gtuigen tegen den ver dachte en beschouwd moeten warden als een z.g. politie-biecht. Ten aanzien van correspondentie zullen de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen in adit genomen worden, doch zonder indiscreet te zijn, kan er toch contr61e bestaan, of het wis- selend briefverkeer, gevoerd en gehouden on der den schijn van correspondentie tusschen Raadsman en verdachte, ook inderdaad al leen van die strekking is. De raadsman dient van zijn kant de huis- houdelijike reglementen, als: lo. verbieden van geld of versnaperingen aan den verdachte te geven 2o. toegang eisohen op de uren voor -de nachtrust bestemd, te eerbiedigen. Echter dient streng de hand er aan te wor- deze den verdachte eerst zal hooren of den Officier van Justitie telefonisch het oordeel vragen. Tenslotte nog een enkel woord over het ver- dens het geheele rechtsgeding, in de afwikke- Raadsman de verhooren der politie niet mag het proces, is de verdachte met zijn bijwonen. In 't oude wetboelc stond omtrent ling van raadsman te beschouwen als een blok tegen- over de opsporende en vonnissende ambtena- ren en vormt oen z.g. barricade, welike de leermeesteres. deed ons zien, dat te groote overheid zelf heeft opgewopren, waaruit haar vrijheid leidde tot misbruik en het zal den reele verhouding tegenover den verdachte eenigszins „modernen", dieper denkenden po- de wijze van't verhoor der politie weinig be- paald, en de praktij'k, als de eenige en ware litieman tot een overtuiging zijn geworden, dat stellige voorschriften, omtrent de wijze van verhoor, noodzaak werden. Daarom zegt de wetde verhoorende amb tenaar onthoudt zich van alles, wat de strek king heeft, een verklaring te verkrijgen, waarvan niet gezegd kan worden, das zij in vrijheid is afgelegd. De politie dient haar strijd tegen den ver dachte en in't algemeen tegen de nns.-i.aad te voeren met „open vizier". Het verhoor van den verdachte is in een geheel nieuw stadium getreden en ook in dit art. komt tot uitdruk- king het gematigd accusatoire stelsel van het wetboek. Het uitoefenen van unfaire pressie op den verdachte, het influenceeren, het drei- gen met den knoet is tot het verleden, de wet om den arm houdt, geenszms, maar die be- wil het niet. perking was noodig, om een te verwachten misbruik te voorkomen, n.l dat de gang van het onderzoek door den verdachte tijdens en door die raadpleging roti worden opgehou- den en dit moet ten strengste vermeden wor- deni. In onvermijdelijken samenhang met de rech tsposi tie van den verdachte komen wij vanzelf tot de bevoegdheden van den Raads man en is dienaangaande in art. 50 vastge- blijkt. We onderscheidenden gekozen en den toe- gevoegden raadsman. Indien wij; den raads man eens mochten beschouwen voor een mo ment als een wapen in de hand van den ver dachte, dan eischt het recht hier van de poli tie: een schild, een tegenweer, gegoten en 6meed uit een grondige wetskennis, een kendheid met de bevoegdheden der Politie t.o.v. den raadsman. En ik voel het als een aangenaime plicht, die veihouding nader toe te lichten. Het ver- zoek van den verdachte, om zich met zijn raadsman te verstaan, wordt zooveel moge- lijk ingewilligd. De wet zegt: „Zooveel mogelijik" maar men denke niet, dat de overheid hiermede een slag Het recht komt den verdachte toe, om te weten, dat faij niet tot antwoorden verplicht is en men zal hem geen hekentenis ontlokken, waarvan de verdachte zelf de beteekenis niet inziet en er dient gebroken to worden met het systeem: ,.de politie moet alleen alles weten, en de verdachte rtiets." En missehien zal volgens't oordeel van den politieman van't z.g. oude regime het aantal bekentenissen verminderen, we weten het niet, echter dit is zeker, dat hot vertrouwen in de m2n- van vrij verkeer, zoowel mondeling als politie bij de maatschappi) met hare indivi- schnftelijk met den verdachte, ook tijdens de duen zal toenemen en hierin ligt de bekro- pohhebewarmg. j ning van onze taakfin! Ook hier treedt de meer democratische De voorzitter danktc den spreker geest der wet gunstig naar voren en daar de praktijk heeft geleerd, dat juist in het eerste legd en geregeld het recht van den Raads- 30) door de schrijfster van .Elisabeth and her German Garden" XIII. A1 vroeg dien morgen waren ze naar Bos ton afgereisd, vastbesloten, zooals ze schre ven, om niet langer misbruik te maken van zjjn vnendehjifcheid. 's Avonds tevoren, toen ze op hun slaapkamer terugkwamen, had er een discussie tusschen de zusters plaats ge- hadi, waarbiji Anna Rose de warmte en Anna rehcitas de argumenten geleverd had en waaruit Anna Felicitas zegevierend te voor- schijin trad. Ze was er in geslaagd Annna Ro- ?e iiiS. naa£ o°rsproiikelijik standpunt van trotsche on a rh anke 1 ij khcid terug te voeren waarvan ze, meegesleept door't gemak en de veiligheid van mijlnheer Twist's gezelsohap langzamerhandi was afgegleden. 't 'Had moeite geikost, omdat Anna Rose tochi altijdde oudste bieef. Anna Felicitas had zoo zaoht en omzichtig en tactvol moeten aan. houden als 'n vrouw, die zich door de nood- zakelijikheidl gedrongen ziet haar ech'tvriend tot rede te brengen. Alsof ziji dte man in de comibinatie was, zette Anna Rose haar veeren op bij den geringsten zweemi van critiek op haar leidster, het hoofd van de ondernemiing, de persoon die de dol- 'ara in haar zak had en als de oudste, de din- 'cn wetsn moest. Buitendien gaf het haar, al ®u at 't ni«i hahbea willsn *en waarna volgens gebruikelijke wijze de agenda verder werd afgewerkt. gevoei van onrust, dat ze Anna Felicitas j voortaan alleen moest begeleiden. Evengoed als mijlnheer Twist had zij de bewonderende blikken van't publiek opgemerkt-, zonder in't minst te vermoeden, dat ze voor een deel odk haar 'golden, hlioe moest zij zoo'n bekoorlijk wezen door al die complicaties van een reis in een vreemd' land, veilig en wel naar Bos ton brengen, zonder den raad en den steun van mijnheer Twist? De dollars en quarters en dimes en cents alleen bcangstigden haar al. Het yreemde van alles, dat haar zoo in ver- 1 ruikking braoht zoolang, ze er van achter mijnheer Twitst's rug naar kijken kon, deed j haar ontstellen zoodra ze er alleen tegenover stondl Amerika leek haar een totaal vreemd land, wellcs iniwoners bij toeval geen vreemde taal spraken. Ze spraken Engelsch of liever wat Engelsch klonlk, tot je bemerkte, dat het dit toch feite- lijk niet was. Maar Anna Felicitas kreeg de overhand. Ze had1 er evenels Anna Rose een ingeboren afkeer van, geld of weldaden aan te nesmen van menschen, die geen natuurlijk recht had- den hen te verzorgen, en na een lange wors- toling ging Christoffel wier trots einde- lijk weer spralk aan de tafel zitten om den brief te schrijven, die den volgenden morgen mijlnheer Twist's onthijt bederven zou, terwijl Columbus door de kamer „slungekie" en nu dan eens een mooie phrase aan de hand1 deed. Het werd een brief, overvloeiende van dank, baarheid voor al't geen mijlnheer Twist voor hen gedaan had en gekleed in een vorm, die duidelijk te kennen gaf, d'at Anna Felicitas 'n bdangrijk aandeel in het plan had gehad, want terwijl htidan van laagie haaVmniy^Hfti' t WWVTNGIALB GGMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. De algeineene vergadering van de Pro vinciate commissie uit de veilingen in Noord-Holland werd giatermiddtg in ket Gulden Vlies van den beer Mooij a at de Kooretraat gehouden. De voorzitter, de heer P. Slot, heette de afgevaardigden welkom. Spr. verondersteld^ dat de heeren wel bemerkt hadden, dat de voorjaarsvergadering verlegd was. Het be- stuur had dit in het belang van de organi- satie gedaan. De heer v. d. Stok had als secretaris zijn I functie neergelegd en op de meest eervolle wijze het ontslag van het"bestuur ontvangen. Hij was Voor de organisatie in de crisisjaren van groote waarde geweest. Spr. bracht hem, namens de organisatie, een woord van welverdiende hulde. (Ap- plaus.) De heer Willem Balk had het sccretariaat overgenomen en spr. hoopte, dat hij met accuratesse de bclangen van de organisatie zou behartigen. De heer Kleffen rapporteerde over de notulen van 23 April en 8 Juli tot goedkeu- ring. Hiertoe werd besloten, waarna de I secretaris de notulen van de vergadering van 25 November las, die onveranderd wer- den goedgekeurd. De voorzitter decide mede, dat de Kon. goedkeuring op de Btatutenwijziging was verkregen. De gelden van de organisatie bcrusten bij en worden verliandeld door tusschenkoxnst van de Noord-Hollandsche Bank. De borgstelling voor den secretaris-admi- nistrafeur is gesteld op 3000. Hij mag geen hooger bedragen dan 500 opnemen. De voorzitter deed mededeeling over de hooge vrachtprijzen, die vooral het vorlg iaar, in verband met de lage prijzen, zoo hoog waren, dat voor het vervoer naar het buitenland zooveel betaald moest worden, als het product waard was. Bij den minister van Waterstaat was een b klag ingediend. Een onderhoud met den inspecteur van de spoorwegmaatschappi' was hiervan in Januari het gevolg en de prijzen van het product waren toen juist stijgende. De vrachtprijzen worden berekend naar de waar de van het product en daarom werd de op- fave van een doorsneeprijs gevraagd en eze^werd verstrekt. Van 15 Augustus tot 31 December bleek van 8 veilingen de door- 1 sneeprijs per wagon 280. E)e maatschappij bestreed ons niet op juis- te wijze, verwaarloosde wat wij verschaft hadden en bracht den minister onder der in- druk van haar cijfers, die tot 1000 per i wagon liepen en wel over de maandensinds Februari. Spr. heeft via den heer Kakebeeke den mi nister nader op de hoogfe gebracht en mor- l gen zal over de aangelegeniheid door de ®r- ganisaties op het departement met den mi- i nister vcrgaderd worden1. Spr. hoopte, dat de actie tengevolge zal hebben1 dat de hooge vrachtprijzen de be- drijven niet onloonend zullen blijven maken. In verband met een opmerking van den heer Schoenmaker verklaarde de voorzitter, ook geen bewonderaar te zijn van het over- overveil-systeem. Het bestuur ziet er tegen op als het weer gevolgd moet worden. Het vo- I rig jaar ging het er aanvankelijk evenwel 1 zoo raar naar toe dat het bestuur gezorgd heeft, klaar te zijn als er weer wat gebeuren moet. Het bestuur heeft evenwel ndcts liever dan volkomen vrijheid. De voorzitter zeide, dat men met de in- ventarisatie van de. vroege aardappelen bezig is. Verschillende aangesloten vereeni- gingen zonden hun opgave nog niet in. Spr. drong er bij hen op aan dit te doen om zoo noodig de regeering cijfers te kunnen voor- leggen. Wanneer de opgaven binnen zijn dan zal de uitslag in de „Mededeelingen" worden geplaatst. Dc heer Cliffen had gaarne gezien dat de Provinciate commissie een datum had aan- gegeven waarop de opgaven binnen moeten zijn. Het bestuur zal met de opmeting rekening houden. De heer Koolhaas deed mededeelingen over het wagongebrek. Spr. stelde in het licht welk een groote schade daardoor wordt aangebracht. Het bestuur stelt voor een statistiek aan te leggen. Iedere veiling wordt verzocht den secreta ris te berichten wanneer er wagons te kort zijn, om waardevol materiaal tegenover de Noderlandsche spoorwegen te verkrijgen. Spr. meent, dat deze den plicht hebben het materiaal te verschaffen noodig voor den uitvoer van de tuinbouwproducten. hielden, waren die van Anna Felicitas toch al- tijd nog iets langer. In hoogdravende zinnen, die mijinlheer Twist, ondanks zijn bezorgdheid, telkens even deden lachen, maakten ze er 'hem attent op, dat zijn eerste plicht was naar zijn oude moeder te gaan> en z'n tweede, zijn geld niet te venspillen door hotelrekeningen en reis- biljetten te betalen van personen, die geen an- dere aanspraken op hem konden doen gelden dan die algemeen mensclielijlke, waaraan 'hiij op de St. Lucas al zoo ruimschoots was tege- moet gekomen. Gedachtig aan zijln woorden omtrent de gewoonten van het land, zou den ze hun rdkening niet betalen, hoewel hun in stinct zich met kraoht tegen dezen gang van zaken verzette. In ieder geval wilden ze hem den last en de moeite en het offer van zijn on- getwijfeld zeer kostbaren tijd besparen door eenvoudig zonder hem1 naar Boston te reizen. wagongebrek- De heer de Vrles meende, dat dikwljla een tekort aan wagons op de veilingen ontstaat, doordat men het aanvragen van wagons dikwijls aan de handelaren overlaat. Beter ia het, dat de veiliagea vrwgtijdig de wagona zelf bestellea De voorzitter meende dat in deze wel iets door de veilingen gedaan kan worden. Het kardinale punt is evenwel het tekort en het verzamelen van gegevens is dan ook zeer noodig. Purmerend deelde mede, dat het daar, na een bezoek aan den inspecteur te Utrecht, zeer goed gaal De voorzitter vond dit niet wat men noemt. Vaak wordt daardoor een andere streek de dupe. De hoofdoorzaak is het ma- teriaalgebrek dat nergens op lijkt. De heer de Boer zou gaarne zien dat de statistiek over geheel Nederland werd uit- gestrekt. De heer de Vries betoogde nog dat de kooplui dikwijls er belang bij hebben, dat er geen wagens aanwezig zijn. Spr. was niet tegen de statistiek, doch bleef het bestellen der wagens door de yeilingsbesturen ge- wenscht vinden. E>e heer de Boer-meende, dat de kooplui meestal in het aanvragen van wagens niet benauwd zijn. Hier kunnen de veilingen geen wagens aanvragen omdat de aanvra- ger ook ae verlader moet zijn. De heer de Vries bleef van meening, dat het voor de statistiek noodig was de oorza- ken van het tekort te weten. De veilingen kunnen wel de wagons bestellen. Dit hangt slechts van de ambtenaren af. Hierop werd bij acclamatie besloten de voorgestelde statistiek samen te stellen. In behandeling kwam hierop het volgen- •de voorstel van dc Codp. Veilingsvcreeniging „Hilversum en Omstreken." De vergadering van de Provinciate Af- deeling Noord-Holland der Vereeniging „Groep Veilingsvereenigingen uit den Ne- derlandschen Tuinbouwraad", van oordeel dat met het tegenwoordige veilingssysteem nog aiet al de voordeelen zijn bereikt, die voor de producenten uit hun bedrijf te ver krijgen ziin, meent daarom dat het veilings systeem doorgevoerd op de buitenlandsche markten door de Tuinders zelf, verschillen de voordeelen voor hun op kan leveren; be- sluit eene commissie te benoemen welke met bekwamen spoed de oprichting van dusda- nige veilingen in voorbereiding neemt en voteert deze commissie de te maken kosten uit de kas van de Provicniale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, onder controle van het bestuur hetwelk steeds in nauwe samenwerking blijft met deze com missie. Toelichting: Het komt de Vereeniging „Hilversum en Omstreken" zeer wenschelijk voor dat ook in het buitenland geveild wordt om op deze wijze de Tuinbouwers de voile opbrengst van hun producten te verzekeren en op deze wijze ook voorkomen wordt, dat de producten hoe goed ook gesorteerd hier aan de veilingen aangevoerd, op de buiten landsche markten zoo zijn dooreen gemengd, dat de naam van de Hollandsche producten verloren gaat. Op een vraag van den heer Brugman deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbe- stuur geen prae-advies had gegeven op het voorstel om de zaak niet te beinvloeden. De heer de Vries verdedigde hierop het voorstel en stelde in het licnt, dat met de producten nog te zeer een winsthandel wordt gedreven, die niet in het voordeel is van de telers en de consumenten. Spr. stelde in het licht, dat de tuinbouw nog van jonge datum is. Het groentenver- bruik is nu algemeen geworden en door de veilingen bevorderd. De afstand tusschen de tuin en de keuken moet zoo kort mogelijk worden. De klein-handelaren zijn noodig of an ders de cooperatie. De tusschenstaande groothandelaar werkt echter ten nadeele van de teler en de verbruiker. Zij hebben geen contact met elkander. De dlstributie tooet beter geregeld worden. Daardoor kan men weten wat er geteeld moet worden. Het consignatiestelsel, dat men thans ook veel volgt, is ook een nadeel voor de producenten. Ook voor de afzet in het buitenland moet een meer economische gelegenheid gezocht worden. Het rationeele daarvoor is, de pro ducten ook in het buitenland zelf te veilcn. Spr. weet niet waarom men dit zal nalaten. Als tuinders heeft men nu geen invloed op den verkoop in het buitenland en moet men de nadeelen van de gedecentraliseerde handel dragen. Spr. is overtuigd, dat men spoedig de voorgestelde kant op moet. De heer Baenders, Purmerend, verklaarde .dat zijn organisatie wel gevoelt voor het voorstel. Spr. stelde in het licht, dat de han del dikwijls de proaucten mishandeld ver- voert. Spr. meent, dat in de ricthing eefl preef genome* moet warden. (Wordt vervolgA) EERSTE KAMER. hi de zittiog van gisteren werd besloten tot toelatimg van het nieuwe lid1 Amts. Minister Ruije de Beerenbrouck deelde me de, dat naar aanleiding van het besltot to» aanhouding van het wetsoctwerp betreffende de drinkwatervoorziening voor 's-Gravenha- ge, advies was gevraagd aan de Kon. Akade- mie van Wetenschappen. Bi| de wijziging der successiewet verklaar de de heer de Vos van Steenwijk, tegen het 1 ontwerp te zullen stemmen. Hij meende dat I dit ontwerp voor het vaderiand hoogst be- treurenswaardige gevolgen zou hebben. De heer v. d. Feltz heeft eveneens groote be- zwaren. Hij zou zich zijn stem voorbehouden. De heer Verheijen zei, dat de voorgestelde wet oinrechtvaardiig en oneconomisch zou wer- ken. Hij had bezwaren waarover hij niet kon heen 6ta.ppen en zou dus tegen stemmen iDe heer v. d. Does de willebois heeft ook groote bezwaren tegen het ontwerp. Het fa- miliebezit wordt hierdoor op onverantwoor- delijke wijze aangetast. Hij zou alleen' voor het ontwerp stemmen om het Kabinet niet in moeilijkheden te brengen. De heer Fokker zei dat men hier niet moest spreken van belasting maar van onteigening 'Hij zou zijln stem aan het ontwerp onthoud'en, evenals alle volgende onfwerpen, die verhoo- ging der directe belaetingen beoogen. De heer Vliegen vondi dat als er geld noo dig was dit moest gezocht worden Wj de be te groote bezuini- angen zouden wor- zittenden. Spr. waarschuiwde ging, waardoor de vol! den geschaad. De heer van Lansohot zou't alleen als zijn plicht beschouwen v66r het ontwerp te stem- men als de regeering kon aantoonen dat het onmogelijk was, de 20 millioen langs ande- ren weg te bekomen. De heer Cremer zag geen anderen uit weg dan moe te gaan met den minister, die zei, dat er geen andere middclen bestonden om het benoodigde geld te verkrijgen, dan door dit ontwerp. Hiji gaf toe, dat het niet sympat hies was doch de uitgaven zijn z66 hoog, dat zij niet geddkt werden door de tegenwoordi ge inkomsten. Als verantwoordelijk volksvertegenwoordi- ger zou iemand pas het recht hebben tec dit onfiwerp tt stemtnen, indien hij; op anc wijze 20 millioen op tafel kon leggen. Het ontwerp wend aangenomen met 34 te gen 7 st. Aan de orde was dc wijziging en aanvul- Ijng Hooger Onderwifswei. Minister dc Visser beantwoordde eenige vragen, waarna het ontwerp zonder hoofde- lijke stemimiing werd aangenomen. Eveneens werden1 nog eenige kleine ontwer- pen aangenomen. De vergadering werd gesloten. De Kamer komt weer bijeen op Dinsdag 28' Juni, 's avonds half 9. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 9 Juni. De motie-Gerhard betreffende de pension- neering van weduwen van leerarcn van Gym nasia en H.B.S., wier echtgenootcn ontslagen of overleden zijn v66r de inwerkingtreding der wet van 5 Juni 1905, werd' verworpen met 39 tegen 26 stemmen. V oorgegaan werd' met de behandeling van den dienstplicht. De heer van de Laar achtte ontwapening noodig als eischi van het Ghristelijk beginsel. Hij wilde alleen een politieleger. De onafhan- kelijkhcid moest worden gewaarborgd door de nVereenigde staten van Europa". De heer Oud' wees erop, dat ontwapening niet een nationale doch een intcrnauonale lewestie was. Hij: was tegen de voorstellen der regeering. :De oefenplicht werd' prijsgegeven voor onvoldoende vrijwillige oefening. De kosten stegen inplaats van te verminderen. IDe heer Duijimaer van Twist was voorstan- der van algemeene '5-maandelijlksdhe oefening. Dc oefening was niet voldoende gewaarborgd door het 3-ploegenstelsel met winteroefening en kleine oefeneenheden. IHet bedrag voor uit- rusting was tc goring. Vooroefcning moest komen onder leiding van den vriiwillicen Landstorm. iE>e heer Wijik betoogde dat het ontwerp onze weermacht geheel zou nefcken. Hij dien- de moties in vragende om schorsing van de behandeling, teneinde een nader onderzoek op te dragen aan een commissie van deskundi- gen, economen en politici, en om vervanging van de loting door aanwijzing. (Deze moties werden evenwel niet onder- steund en komen dus niet in behandeling). Ze beloofden hem van daar dadeliik hun be ll ouden overkomst te melden, aan 't ad res te Clark, dat hij hun gegeven had. Nooit in le- ven zouden ze hem vergeten", en ze bleven zijtn zeer toegenegen A.-R. en A.-F. Twinkler. Mijnheer Twist stoof naar het kantoor. De boekhouder, die hem d'en vorigen avond zoo veelbeteekenienid had toegekniikt, keck hem nu onderzoekend aan. Ja, de jonge dames wa. ren om 8.15 naar Boston vertrokken. Om zeven uur waren ze gepakt en gezakt beneden gelkomen, hadden om een taxi gevraagd, ge zegd1, dat ze naar Boston wilden, naar't sta tion geinformeerd etc. en speciaal verzocht mijlnheer Twinkler niet te storen. „Ze sdhenen groot baast te hebben om te vertrekken," vertelde dc boekhouder en keken erg teleurgesteld, dat er geen trein ging v66r S.15. Ik e»«hi, dat u r wel alle* van wist; mijnheer." „Dat deed ik ook," antwoordde mijnheer Twist, terugkeerend' naar zijn ontibijt voor drie personeni. „Dat deck ik ook," mompelde de boekhouder met een knipoogje naar zijn klerk en geduren- de eenige minuten fluisterden ze elkaar blijk- baar (hoogst interessante dingen toe, te oor deel en naar de uitdrukking hunner gezich'- ten. Intusschen zaten de twedingen, na een korte, maar hevige agitatie aan't station, waar ze tevergeefs trachtten den neger te ver staan, die zich van hun bagage had meester gem aakt, hem op den voet volgend, uit vrees dat hij; ploseling verdiwijnenl moaht inmid- dels zaten de tweelingcn met een gevoei van verlichling en ontspann'ng in den sneltrein naar Boston, voor eenige uren al thans onthe- ven van alle moeilijkheden. De zwarte kruier, wiens hart gelukkig niet zwart was en die zelf kiiideren had, doorzag de hulpelooze onwetendheid die achter het strenge, hooighartige voorkomen der tweelin- gen verborgen lag, hielp hen voort en bezorg- de hen plaatsen in den salonwagen. Daar ze niet het minste begrip van de Amerikaan- sche manier van reizen bezaten, doch eenvou dig, totaal vruchteloos, tot hun kruier kwam1 opdagen aan't loket hadden her- liaald, dat ze 'Vee kaartjes derde 'klasse wenschten, namcn ze de plaatsen aan, dank- baar dat ze, in al die herrie en't rumoer om hen heen, zulke ruime, kalme en deftige zetels veroverd hadden als deze armstoelen, en ze hadden er al een heel tijldje in gezeten, met hun voeten op groene trepieds en alelrlci bodisodaa mb ha* hxn, hue. fruit, lade en tijldsdiriften aanboden (een hemel- sche toestand; volgens Anna Felicitas) toen ze, hun geld tellende ontdekten hoe 'n groot gat de reiskosten er in gemaakt hadden. Maar de gedachte. dit alles geheel alleen tot stand te hebben gebracht, voor't eerst, sedert ze van tante Alice afschcid hadden genomen, zonder hulp zoo iets te hebben kflaargespecld, stemde hen z6o trotsch en gelukkig, dat ze het gelde- lijfc verlies niet erg ter harte namen. Buiten dien hadden ze zooals Anna Felicitas froostVol opmerkte altijd de 200 achter de hand en zouden ze, naar Anna Rose's oor deel allicht „in geen eeuwen" weer in een trein komen. En in ieder geval, wat het ook mocht kosten, vond Anna Felicitas, ze waren zedelijk venplioht de verzoeking te ontvluch- ten omi mijlnheer TwisFs middeten uit te put- ten. D-e treinreis gaf hun een intens genot. I Jeerlijk was het, zoo dood; op je gemak in je eigen gereserveerde stoelen te zitten, stoelen die draaiden, zoodal je Anna Felicitas als een der reizigers haar begon te fixeeren zonder eenige moeite om kon latcn keeren. Heer lijkt om je voeten, als ze anders den grond niet konden raken, op een bankje te zetten en dan maar uit te kijken naar't snel vcorbijglijidende, prachtige herfstlandsdhap, naar tuinen1, velden, bosschen, heuvels, alles als goud in den Octobenzonneschijn, terwiil - - - ;jr en toch ook weer aiete op een van beide gele- V f 1 1' 1-.^ d/v OWlWAI* Hf OH Tt1_ mIaX ..v 1 A- OAa.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5