DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. *o. 134 ttonderd (trie en twintigste Jawgnng IS. ZATERDAG II JUNI Uit Alkmaar's verleden. DIt mnrawr trostast utt 8 blatfen /Ibonnenientsprijs bij voorniibetaling per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar plaatsrnlmte. iiiievcik franco N.V. Boek- en llandekdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adininistr. No. 3. Redaetie No. 33. Directour0. II. ERAIL. lloofdreduetourTj. N. ADEMA. Er is ons dezer dagen een merkwaardig boekje in handen gekomen. Het is een> geel geworden gesdiriftje, dat in lettersoort en spelling zijn hoogem ouder- dom verraadt. Een boekje uit Alkmaaris verleden. Natuurlijk heeft het als de meeste zijner tijdgenooten een titel, die bijna de geheelc voorzijde in beslag neemt en aan duidelijk- heid niets te wenschen overlaat. Het is een in 1772 uitgegeven: VERHANDELINO OVER HET GETAI. DER INWOONEREN, HUIZEN, JAERLIJKS GEBOORENEH GETROUWDE PAEREN, EN GESTORVENEN BINNEN DE STAD ALKMAER EN HET GROOTSTE GEDEELTE VAN HET RECHTSGEBIED ALDAER MET EENIGE UITWEIDINGEN HIER TOE BETREKKELIJK DOOR Mr. R. PALUDANUS. Met het rcsultaat der jongste nauwkeurige tienjaarlijksche volkstelling voor oogen, is het zeker interessant eens na te gaan hoe men, om een dergelijk overzicht te kunnen krijgen, in 1772 hier ter stede een goed be- doelde poging tot volks- en woningtelling gedaan heeft Natuurlijk heeft het toen verrickte werk thans nog slechts historische waarde. Maar het leek ons juist voor onze stadge- nooten zoo interessant eens na te gaan op welke primitieve wijze hun voorvaderen zich met het tellen en door allerlei berekenin- gen controleeren van de juistheid van een betrekkclijk klein aantal inwoners onzer ge- meente onledig hebben gehouden, dat wii er thans de voomaamste bijzonderheden hier eens van willen mededeelen. Trouwens de schrijver heeft er destijds blijkbaar op gerekend, dat de lezers van de Alkmaarsche Courant na vele jaren nog eens van zijn pennevruchten zouden kennis He- men. „Men beseffe" zoo zegt hij o. a. in zijn voorwoord „dat men niet allecnlijk sehrijft voor den Inboorling, maer ook voor den Vreemdeliii'g, ja zelfs voor de Nakoomeling- schap". Inboorlingen zijn blijkbaar Alkmaarders uit den jare 1772, Vreemdelingen alien die buiten de poorten der stad woonden en' tot de N'akoomelingschap mogen wij thans onze lezers rekenen. Wijlen Mr. Paludanus zou zeker dankbaar gestemd geweest zijn als hij wist hoe wij hem in zijn voomemen de Nakoomeling- schap te onderrichten gaame de behulp- zame hand willen bieden. De schrijver heeft destijds een- onaantast- bare stelling verdedigd door zijn bewering, „dat het zeekerste middel om het juist getal der Inwooneren van een Land te weeten, be- staet in eene nauwkeurige telling". Hij heeft dan ook in het laatst van Spnok- kelmaand 1771 aan de burgemecsters der stad om een volkstelling verzocht, wat hem - ,goetgunstelijk toegestemt wiert". De telling geschiedde daama door de zoo- genaamde buurtmeesteren, gezeten burgers, die te goeder naam en faam bekend stonden. „Ieder Buurtmeester" zegt de schrijver „moesf binnen drie weeken ter Kamer van Burgemeesteren in Geschrift opgeeven hoe veele bewoonde en hoe veele ledigstaende Huizen, hoe veele Pakhuizen en Stallen in zij- ne Buurt gevonden wierden. Hij moest aen- teekenen hoe veele menschen, zoo jonge als oud^ in de bewoonde Huizen, met de Dienst- booden daar onder gereekent, door hem be- vonden waeren te zijn. Tedien einde was ieder Buurtmeester ge- machtigt om zulks den bewooneren der hui zen af te vraegen. ?°»t ook in ieder huis vemeemen hoe veele der Inwooneren binnen en hoe veele buiten de stad op andere plaatsen gebooren waeren. 6 moest hi] afvraegen tot welke Gezmte de bewoonens behoorden. Men' moest de Kmdcren opgeeven naer de Kerk in welke zii gedoopt waeren en die der Doopsgezinde Christenen naer hunne Ouderen." En eindelijk moest ieder Buurtmeester „op- neemen het getal der geenen, welke onder- stand uit eenige Armenkamer trokken" Zooals men ziet, ging men destijds niet over een nacht ijs en werd met zoo groot mogelijke accuratesse gewerkt. De menschen, die onder het rechtsgebied der stad in de bedijkte Schermeer woonden werden met tot de inwoners gerekend die uit de Egmonder meer e^ter wel. taaf.T Paludam,s meldt het volgende resul- ..Men heeft binnen de Stad getelt 7125 en binten de Stad 740 Persoonen te saemen uit- maekende 7865 Menschen, van alle welke er bmnen Alkmaer of deszelfs Rechtsgebied ge booren ziin 4471 en buiten Alkmaer 3304". Het b 1 ijlet evenwel dat daaronder niet be- grepen waren „die geenen welke binnen het Verbecfcrhuis alhier zijn opgeslooten". En de schrijver-volksteller noemt hum aan tal vrij groot, Het is niet duidelijk waarom de boosdoe- «ws niet mergeteld werden, maar dat ook door andere onnauwkeurighwUa aaa da juist heid der telling getwijfeld mocht worden, blijkt wel uit het volgende: Want vraagt mr Paludanu3 ,,als ik bij deezen voege die geenen welke ten tijde der op telling buiten de Stad waeren of op Zee, of ter Schoole, of om eenig ambacht te leeren als andersints waer van wederom een gedeelte te huis komt en bij ons sterft, mag ik dan het getal der Inwooneren' niet wel op 8000 begrooten?" De telling gaat dus al in een 6chatting over. De schrijver wil evenwel aan de lijsten van de buurtmeesters als de meest officieele opgave blijven vasthouden en constateert dan dat er ter tijde der telling waren Gereformeerden 4789 Lutherschen 480 Remonstranten 92 Doopsgezindcn 226 Roomsdigczindea 2257 Jooden 21 Zeer gaame had! hij, naar hij verder me- dedeelt, nog willen melden hoeveel getrouw- de mannen en vrouwen, hoe vele weduwnaars en weduwen en hoevele ongehuwden van bei- derlei sexe boven en onder de tien jaren oud zich onder de Alkmaarsche inwoners bevon- den. Maar op een zoo nauwkeurige 6chifting was een volkstelling in 1772 nu eenmaal niet berekend. En de schrijver was daarvan zelf terdege overtuigd. ,,Weetende" zegt hij „dat men somwijlen te veel vraegende zijn oog- merk wel eens geheel veriedelt ziet, heb ik zulks niet durven bestaen en ben daarom ook in de onmoogelijkheit om het te kunnen mel den, hoe zeer ik van de nuttigheid overtuigt ben". Natuurlijk is mr. Paludanus niet weinig trotsch op het resultaat van zijn werk en hij trekt dan ook verontwaardigd van leer tegen diverse schrijvers. die „verkeerdelijk de Volkrijkheid onzer Stad hebben opgegeeven." Zoo blijkt, dat in een in 1768 uitgegeven werk het aantal inwoners van Alkmaar op 15000 begroot werd en andere geschriften hebben 12000 en 15400 inwoners opgegeven. Het laatste cijfer is afkomstig van een ze- keren Hleer Kersseboom, die het in zijn T wee- de VerhandeUnz over de nrnitgte des Volks gepubliceerd heeft en mr. Paludanus is van meening, dat „gemclde Hleer Kersseboom ver- keerde berichten uit Alkmaar moet ontfan- gen hebben en dat zijne aangenoomene gron- den ten opzichte onzer Stad niet kunnen doorgaen". Welke lesultaten mr. Paludanus bij zijn wo ningtelling verkrijgt en hoe hij ook aan de hand daarvan door proefsommetjes de juist- hcrd van zijn bevolkingsopgave toetst, zullen wij in een volgend artikel nog eens nagaan. Buitenland IDE OPSTAND IM OPPER-SILEZIe. Aan den Franschen gezant te Berlijn zal waarschijnlijk worden opgedragen, om bij de Duitsche regeering te protestceren tegen het gebeurde te Gross Strelitz, en ongetwij- feld zal Briand Londen verzoeken, om geza- menlijke stappen te doen in dezen. Naar uit Breslau wordt gemdd, hebben de Polen de beschieting van Ratibor ge- staakt, nadat de Italianen gedreigd hadden hen eveneens met kanonnen' te beschieten. Naar verluidt hebben de Duitschers zon- der succes de opstandelingen bij Stare Kosel en Olesno aangevallen. In de door de Poolsche opstandelingen be- zette gebieden neemt het schrikbewind toe, Kattowitz wor tdemstig bedreigd door drie pantsertreinen. Tamowitz is ook bezet door de opstandelingen. Een bezetting door Polen beteekent thans plundering, roof en moord. G1 ■PHB leiwitz opgerukt naar Konigshutte om deze stad te bevrijden ':rweg naar Tar- ir-SileziS verster- en ook zijn afdeelingen onderweg naar Tar- in o nowitz De Engelschen zijn van Ko 1 :ijn afdeeling* Er worden in Oppe; kingen verwacht van 2000 Itaiiaansdie mili- tairen. Nieuwe Engelsche troepen zijn uit Keulen naar Opper-Silczie vertrokken, voorzien van tanks, vliegmachines en artillerie. Het trans port gaat over Mainz, Frankfurt en- Leipzig, om niet over Berlijn te reizen, en wordt be- geleid door Duitsche officieren. Het ,,Breslauer Acht Uhr Abendblatt" doet medcdelingen over de Poolsche bezetting van1 de stad Rosenberg. De opstandelingen ont- namen den welgestelden burgers bedragen van 10000 tot 16000 Mark. Zij deden meer- dere spoorwegbruggen in de lucht springen n vemiclden de woningen van de beambten. Bij protest van de bewoners schoten de op standelingen op hen. Generaal Lecomte Denis, commandant van het gamizoen te Beuthen, heeft in ccn schrij- ven aan den1 burgemeester der stad medege- deeld, dat indien het nog^naals zou voorko- men, dat Duitschers uit huizen op Polen of geallieerde troepen zouden vuren, deze hui zen vemield zouden worden. De uitvoerbaarheid van het plan om em neutrale zone te vormen tusschm de Duitsche ,Selbstschutz"-organisaties en de Poolsche opstandelingen in Opper-Silezie, is ondcr- zocht door een kleine commissie van gealli eerde militaire bevelhebbers ter plaatse. Het o'an bleek zoo strategisch zwak te zijn, dat '.pf opmoge'iik kon worden aangenomen. De Rnkche autoriteiten hadden reeds eerder die meeninc p-euit en een nauwlettend onderzoek van biizonderheden door andere deskundi- ^en der eeallieerden bracht tot hrizelfde re sultaat Het plan, dat nu gevolgtf zal worden, 's het berwistr gebied te zuiveren van bm- den door middel van geallieerde troepen. Ofschoon er eerst eenige aarzeling was om krachtig en met geweld op te treden tegen de Poolsche opstandelingen, denkt men van Britschc zijde daar nu anders over. Volgens berichten uit Warschau worden over Dantzig voortdurend wapenen en' muni- tie uit Frankrijk getransporteerd, die groo- tendeels naar Opper-Silezie of Posen gaan. De door de Polen vemielde telefoonliin tus- schen Oppeln en Stobcndorf is door Engel sche en Duitsche genietroepen weer hersteld. Met het industriegebied is nog steeds geen degrafische en telefonische verbinding. Te Gleiwitz was het bij het inrukken der Engelsche en Italiaansche troepen1 volkomen rustig. Het aantal Opper-Sileziers, die ten gevolge van den Poolschen opstand hun woonplaats moesten verlaten, loopt in de duizenden. Ook het aantal werkloozen neemt steeds toe. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. De „Evening Standard zegt van bestuurs- leden der mijinwerkersfederatie vernomen te hebben, dat op de morgen te houden bijeen- komst der mijnwerkersgedclegeerden fei'telijk zal wordem besloten over de stemming, en dat in dit geval het einde van (het gesehil binnen- kort kan worden verwacht. De president van een groote maatschappij tot exploitatie van m jnen in de Midlands ver- klaarde, dat er een schiikiking op handen is, die dc vrede in de Industrie voor langen tijd zou herstellen. In tegenspraak van dt bericht schijnt het volgende Reuter-telegram Eenige mijuwerkers-leiders zijtn nog scep- tisch gestemd ten aanzien van de aanvaar- ding van de voorstellen der mijneigenaars, aangezien deze huns inziens nog te vaag zijn. Zij durven den uitslag van de stemming niet voorspellen, daar in sommige districten onder de arbeiders nog een vastberaden geest heerscht. In - welingelichte arboidskrimgen gelooft men, dat de kwestie van de voorgestelde Ln- trekking van de loocsverhoogingen over ge heel Engeland, welke dateeren uit de oor- logsperiode, aan het oordeel van het Nijver- heidshof zal worden onderworpen. De conferentie der mijnwerkersgedeleg6er» den besloot tot cen stemming in de organise* ties over de aanneming van de voorwaardon de.' mijneigenaars. De stemming zal den 15en Juni gehouden, de uitslag den 17en bekend gemaakt worden. Een xnotie, om de mijnwerkers te adviseeren tegen aanvaarding van de voorwaarden der mijneigenaars te stemmen, is met overweldigen« de meerderheid verworpen. Besloten werd. dat geen advies zou worden gegeven. De conferentie van gedelegeerden van de mijnwerkers is gisterochtend bijeengekomen ter beraadslaging over de voorstellen van de eigenaars. Ten aanzien van het referendum onder de mijnwerkers wordt erop gewezen, dat er een netelige toestand ontstaat, wanneer niet twee derde zich v66r aanvaarding verkiaart. In dat geval zal de kwestie worden besproken op een conferentie, den 17en Juni te houden. De voorstellen der mijneigenaars omvatten een nieuw minimumastandaardloon, gegaran* deerd voor twaalf maanden en 20 pCt hooger dan het gemiddelde loon van 1914, voorts een nationalen loonraad en een bestaansloon voor den laagstbetaaMen arbeider. Op de gister gehouden conferentie maakte de voorzitter Smith het duidelijk, dat de nam. vaarding van de voorstellen der eigenaars het laten varen van den nationalen winstpot mce« bracht De bla'den verwachten vol vertrouwen een fluike meerderheid ten gunste van aanneming van het voorstel door de mijnwerkers. De arbeiders van een mijn in Staffordshire hebben besloten genoegen te nemen met het aanbod eener verlaging van 2J4 shilling per ploeg van het loon, dat v66r de staking werd bctaald. Wegens den toestand der schachtcu kunnen zij echter niet te werk* worden gesteld. 1ERLAND EN) RjUSLAND. iBelangwdkkcnde documenten dit te Dublin in beslag genomen zijin, openbarend een voor- gesteld verdrag tuschen de Russische Sovjet- rcpubliek en Ierland, zijn als Witboek gefHi- bliceerd. De handelsvoorwaarden in hc-t ver drag zouden ontworpeni zijn, teneinde die te gebruikfen als een hdboom om Ulster aan de zijde der republiek te frrengen. Het ontwerpverdrag bepaalt dat Ierland1 zal trachten de erkenning van Rusland door de verschillende mogendheden te bevorderen. De Sovjet-republiek zou de door Ierland aan- bevoleil finna's voor de exploitatie van Russi sche bronnen in bijzondere overweging ne men. De iSinn-Fein-leider dr. M. Cartam schreef, dat, indien hij naar Rusland gezon- den werdi als Iersch vertegenwoordiger, hiji voornemens was te vragen, dat tenminste 50 000 geweren in Ierland zouden worden binnienigebracht De Russische vertegenwoor diger zei, dat dit mogelijk was. HEVIDE STORM. In de streek van San Miguel (Azorische eilanden) heeft 'n buitengewoon zware storm ^ewoed,- welke groote schade aanrichtte. Twaalf dorpen werden verwoest en in de stad El Transito werden 54 huizen vcrnield In San Jorge werd het plein herschapen in een meer, huizen en boo men werden over een grooten afstand meegesleurd door het water. De oogst is vemield. Er zijn geen mcnschen- levens te betreuren. AANSLAG OP EEN TKEINl la1 de nabijhrid van Chriatiaaia is op aen train «en dyamtetaaaslag gepletgd. Deor da ontploffing werden eenige wagens uit de rails geworpen en lichit geschadigd. Er kwamen geen persoonlijlke ongelukken voor. Een onder zoek bracht aan het licht, dat deze aanslag waarschijlnlijlk door comanunisfcen op touw is gezet. DE MOORD OP ROSA LUXEMBURG. Door inihechtenisneming van luitenant Kroll, die verdacht werd1 van moord op Rosa Luxemburg, zal de tragedie van den dood van Rosa Luxemburg en Liebfcnech-t nogmaals voor het gerecht gebracht worden. Bit het eerste verhoor heeft Kroll volgens een bericfut aan het iHbl. toegegeven, dat hij bij. den moord van Rosa Luxemburg en Lieb- knecht in het Eden-Hotel geweest is en hij, heeft ook erkend, bij het weggaan van de auito waarin Rosa Luexburg weggevoerd werd op de treeplank gesprongen te zijn. 'Hijl bestreed beslist den moord zelf gedaan te hebben. Hiji weigerde inlichtingen te ge- ven, wie het doodelijk schot gegeven heeft. Hij moest echter toegevea dat hij1 in den nacht van den mood een pet gedragen heeft. In het pro- ces tegen luitenant Nagel is vastgesteld ge worden dat het doodelijke schot aan Rosa Luxemburg is gegeven, door een man met een pet op, en van ongewone lengte, die op de treeplank sprong van de auto, waarin Rosa Luxemburg zat, het doodelijk schot lostte en er daama weer afsprong. Krol staat dus on der sterke verdenking. HET PROCES TEGEN RAMDCHR. In het proces tegen den vroegeren beambte den Duitsche geheime veldpolitie in Belgie, Max Ramdohr, vroeg de „ReidisanwaIt" een gevangenisstraf van totaal twee jaar. De verdediger betoogde in zijn pleidooi, dat de oorlogsprocessen niet het recht dienen, maar de wraak. In zijn repliek constateerde de „Reidi®- anwalt", dat het niet met de feiten in over- eenstemming is, dat de vervolging van oor- logsdeiicten geschiedde omdat de entente het wilde. Dit gebeurde tot dusver op grond van de Duitsche wetgeving. 'Het was in overeen- stemming met het Duitsche echtsgcvoel, dat strafbare handelingen ook bestraft werden. De correspondent van het Hbl. te Berlijn berichtte gisteravond nog, dat het publiek na de rede van den verdediger Jbravo" riep en luide in de handen klapte. De president maakte naar aanleiding hiervan dc opmer- king, dat hij een dergelijke demonstratie niet kon dulden. NIEUWS UIT RUSLAND. Het communistische orgaan te Weenea pu^ bliceert sensaidoneele onthullingen van den bolsjewistisch.cn leider Karl Radek cmtrent de debade van bolsjewistisoh Rusland. Radek constateert dat het roode leger, door dwang> middelen in stand gehouden ontzettemden nood lijdt, terwijl duizenden, in het bijzonder boe< rensoldaten, deserteeren. Er bestaat een aJge» meene levensmiddelennood, welke te voor« schijn is geroepen door de weigering van de boeren om levensmiddelen te leveren De Rus< sische landbouw is op het oogenbiik. ineenge* stort, daar aile machines ontbreken. De too stand van de arbeidersklasse is troosteloos, ter» wijl de munitiearbeiders dagelijks 12 uur wer« ken. De textielarbeiders ont\-angen meermalen geen brood. De beste elementen van de arbei< dersklasse vechten aan de fronten. waar Rus» land sedert den bolsjewistenoorlog vee! groote* re verliezen heeft geleden, dan gedurende den geheelen tsaristischen oorlog. Van de Russische grens wordt gemeld: Le» nin en Rykow hebben eene vertrouwelijke be« spreking gehad met vroegere Russische groot* industiieeien en fabricksdirecteuren ten aan zien van de weder invoeriag en het herstel van het particulier eigendom, waarbij Lenin zich tot tegemoetkoming bereid verklaarde. Het re* suitaat der bespreking, waarin Lenin zelf de economische ineenstorting toegaf, was bevre* digend, De vertegenwoordigers van handel en Industrie hebben hunne medewerking toege* zegd op de door Lenin sengegeven voorwaar* den. In de Sovjet to Moskou capitulcerdo Lo» sowsky eveneens, doordat hij toegaf, dat het Russische volk niet in staat was, de commu* nistische grondstellingcn door te voeren. De goudreserven slinken steeds meer. Loeowsky uitte zich ten gunste van concession. DE VOLKSSTEMMING IN' STIER- MARKEN. Donderdag is een deputatie van den Land- dag van Karinthie te Graz aangekomen, om Stiermarken het gevaar van een volksstem- ming onder de oogen te brengen. Zij verzocht de regeering in Stiermarken de volksstem- ming niet te houden. Desniettegenstaande is te Ween en het bericht ingekomen, dat de volksstemming reeds voor den 3en Juli is uit- geschreven. De definitieve beslissing zal echter van een besluit van de partajjenj van het land op Maan- dag a.s. afhangen. POLITIEKE MOORD. Donderdagavond tegen 12 uur is op den onafhankelijken Landdag-afgevaardigde Gareis, toen hij van een vergadering terug- keerde, waarin hij over de dreigende verker- kelijking van de school gesproken had, een aanslag geplcegd. Hij werd door ehn onbe- kende gefroffen met vier revolverschoten en in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hij den afgeloopen nacht overleden is. De dader is Gareis waarschijn lijk na de vergadering in de tram gevolgd. Hij loste de schoten in het donker in den voortuin van het huis waarin Gards woon- de. Er verschenen onmiddellijk twee politic asenten, dech de dader was reeda gevlueht. jn identiteit heeft men tet nu tee niet kun nen vaststellen. De Beiereche staatsregee- ring heeft haar verontwaardiging betuigd over der. moord. De president van den land- dag Konigsbauer zond een 6chrijven van leedwezen aan de fractie der onafh. eoc.- dem. partij. De zitting van den Beierschen Landdag werd ten teeken van rouw tot Maandag ver- daagd. Alle kringen der bevolking werden aan- gemaand om de rust en de orde te bewaren. Er is een belooning van 100.000 M. voor het vatten van den moordenaar uitgeloofd. De meerderheids-socialisten, de onafh. soc. partijen en de communisten hebben een op- roep gepubliceerd, waarin op den moord op Gareis en den overval onlangs op den meer- derh. soc. Sanger en dergelijke gevallen ge wezen wordt. In den oproep wordt gezegd, dat het hier gaat om een door den commis- saris van politie van Miinchen beschermd en door de regeering-Von Kahr stilzwii- gend geduld systeem. De oproep eindigt al- dus: „Arbeiders, laat u niet provoceeren, volgt slechts de aanwijzingen van uwe or- ganisatie!" Het „8 Uhr Abend Blatt" vemeemt, dat de onafhankelijken en communisten van plan zijn om naar aanleiding van den moord op Gareis voorloopig de algemeene staking te prod ameer en. De geheele pers veroordeelt eenstemmig den moord De „Vorwarts" spreekt het ver- moeden uit dat in Miinchen een politieke moordenaarsbende bestaat, wier doel is da oppositiepartijen door sluipmoorden van hun aanvoerders te berooven. De ,,Freiheif' zegt; dat de moordenaar niet alleen schuldig is. Mede-schuldig zijn von Kahr en de conunissaris van politie Pdi ner, die de slechtste volkeinstincten hebben wakker geroepen. „Thans is het genoeg," zegt het (bla<f. „Ga- reis moet niet tevergeefs gevallen zijn. De moord eischt boetedoening. Von Kahr en Pdhner moeten voor het gerecht." IJSIBERGEN OP ZEE. In Amerikaansche scheepvaartkringea maakt men zich ongerust, te meer omdat, naar gemeld wordt, een groot aantal ijsbergen over een proote oppervlakte zijn verspreid en dat de toestand ernstiger is dan sedert vele jaren. Het Engelsche stoomschip Seapool is reeds met een ijsberg in aanra'king geweest en even eens het Amerikaansche stootnschip „Chap- lot," tegenover de kust van New Foundland iegen een ijrfjerg is geloopen en met inge- drukten voorsteven de Seapool" volgt naar de haven van St. John. NIEUWE DUITSCHE ElLASTINOWET- TEN. astimgverlhooging dev olgende zullen zijln. Een verhooging van de .suikerijelasting tot 100 mark; verhooging der belasting op de brandewijn van 800 tot 1000 mark; een bier- belasfcing; cen verhooging van de belasting op de tabak, sigaren en sigaretten; een belas ting op de steenkool, zoodat de prijs hiervan dan met den' wereldmarktprijs zal overeenfco- men; een verhooging van de EErijfsbelas- ting tot drimaal de tegenwoordige; een be lasting op de beuretransacties. IDe soaalisteni hebben vertl aard dat zij aan deze nieuwe plannen wel hun goedkeuring willen hechten, mits het Reichsnotopfer twee- maal zoo groot wordt gemaakt. KORTE BERICHTEN. Het Noorsche gezantschap te Berlijo deelt mcrie, dat de ilgemeene staking in Noorwegen geeindigd en dat de arbeid her- vat is. Het vertrek van koning Konstantijn naar Smym.i is definitief op heden bepaald. Te Waune In Wcstfalen lewam het op cen vergadering van Polen tot een botsing tussdhen Polen en Duitschers, wairbiji van schietwapenen werd1 gebruik genu alrt. Een pensoon werd' gewond, doch niemand gedood. Naar de „LokaI Anzeiger" uit Miin chen vemeemt, zijn de landarbeidcrs von groote landgoederen in het district berg (Beieren) ;n staking gegaan. Zij1 eischeo loonsverhooging. - De staat van bcleg, den leni Maart over Hamburg afgekondigd, is thans opgeheven. De toestand van den Servischcn koning, die aan longontsteking lijdt, is verergerd. Te Nassenbeuzen (Beieren) is de klok- luider ond'er zijn werk plotseling krankzinnig geworden. Hij luidde steeds door een toen men hem zulks wilde beletten, 6choot hij1 in den blinde weg. Eindelijk werd1 hij door een der in beweging zijlnde klokken doodelijk getroffen. Hiji had' dus zijn eigen doodslaok geluid. Te Danzig had in een speelgoederen- winkel, waar ook vuurwerirartikelcn werden verkocht, een' hevige ontploffing plaats ge had, waarbij 3 personen gedood werden. Oe 'Duitsche staatscommissaris voor de oponbare orde deelt meeHet bericht In eeni ge bladen, als zouden Radek en Sinofjek zich in Dnitsohland ophouden, is onjuist. 'De hofmeestersstakmg te Southampton is vrijiwel mislukt. Een1 groot aantal stakers is geleidelijk naar de schepen teruggekeerd en heeft de verlaagde loonbasis aanvaard. Staten-daneraal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd' voortge- gaan met de behandeling van de nieuwe rege- ling van den dlenstpUcni. Minister Pop zette zijn rede voort. Ook hij zou willen dat entwapenina mogeliik was. di naakts werkelijkheiri verzet zich center er

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1