DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ao. 135 iionderd drio en tiTintigste Jaargang MlANDAG ^■1. Spa minister, die de begrooting voor de onder- 4bonnemontsprij9 bij vooruitfootnling per 3 mannden f 2.—, fr. per post f 2.50. Rewij&n. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. rogel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brleven franco N.Y. Bock- en Handclsdr. v.b. llerms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adininietr. No. 3. Redactle No. 33. Dlrecteur: G. II. K11AK. UooMredaeteurTj. N. ADEMA. 13 JOTI Bultenland DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIS. De bijzondere correspondent van de „Ti- mes" seint uit Oppeln over het plan van ao- tie der Entente-commisaie: De gewapende Duitschers bezuiden Gleiwitz hebben, bevel gekregen zich op den westelijken oever van de Oder, en de polcn in hetzelfde vak naar de grcns tusschea de districten Rybnik en Rati- bor terug te trekken. Deze ontruimmg zal worden gevolgd1 door andere, totdat het ge- heele volksstemmingsgebied vrij zal zijn van gewapende burgers. Het grootste struikei- blok hierbij zal de kwestie der politie zijn De Poolsche leden van de volksstemmingspolitie zijn overal, waar de opstand uitbrak, gedrost en hebben in vele gevallen de Duitsche poli- tiemannen ontwapend en hun de uniform af- genomen. Heele betaljons der Poolsche opstandelin- gen zijn nu geklaad in de tuaiek van de volksstemmingspolitie. Overal Waar de Engelsche en Fransche troepen hun macht hebben vertoond, heeft dat de gewensdite uitwerking gehad. In den af- geloopen nacht bijv. hebben de Polem een po- ging gedaan om Gleiwitz te bezetten, maar toen het geallieerde gamizoen uitrukte, zijn de Polen weer afgetrokken. Te Gleiwitz is het, nadat de Engelsche en Italiaansche troepen er binnengetrokken zijn, alles rustig. POLITIEKE MOORD. Het is thans gebleken, dat Gareis, de ver- moorde Beierschc afgevaardigde, reeds eeni- ge dagen geleden een dreigbrief had ontvan- gen. Zijn vriend, die hem des nachts naar zijn woning had vergezeld, yerklaarde, dat twee manned hem en Gareis in de nabijheid van diens woning hadden oj Op een Vrijdagmiddag gehouden vergade- ring van de bedrijfsraden en vakvereenigin- gen werd besloten, voor den bid van drie da gen een algemeene staking, met inbegrip van de verkeersmiddelen, af te kondigen. Deze opzet is echter mislukt, slechts in enkele be- drijven was de staking volkomen. Volgens uit Munchen1 ontvangen berichten is de algemeene staking niet gelukt, omdat de verschillende socialistische partijen niet tot overeenstemining konden komen in zake het stakingsprogram. De vrije vakvereenigingen willen tegen he- den een algemeene staking van 24 uur over het geheele land doen afkondigen. In Beiersche regeeringskringen is men er van'overtuigd, dat de geheele actie een kalm verloop zal hebben en zeer spoedig ge§in- digd zal zijn. Volgens de Deutsche Allgemeine Zeitun doen te Munchen allerlei geruchten de ron< Zoo word! beweerd, dat de aanslag niet van politieken aard zou zijn, en dat de ophelde- ring van de misdaad sensationeele onthullin- gen aan het Iicht zal brengen. NAAR OPHEFFING DER SANCTIES? De Keulsche correspondent van het Ber liner Tageblatt" vemeemt uit Coblenz dat de intergeallieerde commissie voor het Rijn- land een lijst heeft uitgegeven, waarin zijn vermeld de goederen, waarvoor in het ver- keer tusschen het bezette en het onbezette ge- bied geen permissie meer wordt vereischt Hieronder bevinden zich de voomaamste wa- ,ren uit het goederenhandelsverkeer, zoodat men hieruit kan opmaken, dat de sancties langzamerhand worden opgeheven. Daarente gen blijft er nog een uitvoervergruming noo dig voor vervoer over de grenzen en ook de tolgrens is nog niet opgeheven. ADMIRAAL HORTHY'S HOF. De vroegere Hongaarsche minister van binnenlandsche zaken, Beniczky, heeft Woens- dag j.l. in het Hongaarsche parlement groo- te sensatie verwekt door een buitengewoon scherpen aanval'op gouverneur Horthy, we- gens diens aanzienlijke uitgaven, voor zijn z.g. Hof. Was oorspronkelijk het salaris van den Gouverneur vastgesteld op 3 millioen kronen, niet minder aan 35 millioen zijn ten zijnen behoeve uitgegeven, d.w.z. vier maal meer dan de uitgaven van het koninJdijk hof en drie maal meer dan de uitgaven voor de geheele Nationale Vergadering. Het salaris van den president Yan Oostenrijk bedraagt slechis de helft van de som, uitgegeven voor de nieuwe „hof'-rijtuigen van Horthy. Aan dat hof" aldus Beniczky worden der- gelijke exotische costuums gedragen, dat het veel begint 1k gelijken op de hofhouding van een Hottentottenhoofd. OORLOGSMISDADIGER VRIJGE- SPROKEN. De student in de rechten Max Bamdohr is door het gerechtshof te Leipzig vrijgesproken en onmiddellijk uit de h'echtenis ontslagen. Alle kosten van het proces komen ten laste van de schatkist. Zooals men weet was hem ten laste ge- legd mishandeling van kinderen in Belgie, om hen tot een bekentenis te brengen'De geloofwaardigheid der getuigen is volgens het oordeel der rechters eterk verminderd door het feit, dat een groat aantal getuigen bewust of onbewust onwaarheid heeft ge- sproken bij het schilderen van gebeurtenis- sen, welke onmogelijk geschied kunnen zijn. Daarom hebben verschillende getuigen zich onder den invloed van een zekere suggestie over mishandelingen beklaagd, omdat zij, ge- hoord hadden, dat andere personen mishan- deld zouden zijn. De meeste getuigen waren op een leeftijd, die door paychische en physi- sche oorzaken de geloofwaardigheid oagun- stig heeft bebvloed. „De verklaringen der kinderen werden voorts niet gesteund aldus gaat de moti- veering van het vonnis voort door de ob- jectieve verklaringen der arisen. Zeer belang- rijk zijn ook de verklaringen van de personen, die met de bewaking der gevangenen waren belast. Hun heeft geen enkele klacht bereikt, en zij hebben zelf ook niets strafbaars opge- merkt. Ook is niet bewezen, dat de beklaagde sommige verdachten wederrechtelijk van hun vrijheid heeft beroofd. Het valt niet te betwij- felen, dat hij er van overtuigd was, dat hij zich gerechtig dachtte tot het doen van ar- restatias ten einde een herhaling der aan&la- gen op de spoorwegen te voor komen. Door deze bedoeling heeft hij zich voomamelijk la- ten leiden. Men kan niet tegenspreken, dat hij er ten voile van overtuigd was, er alks- zins toe gerechtigd te zijn, de hechtenis te doen voortduren, totdat de beklaagden aan de bevocgdc autoriteiten waren overgedragen. Het gerechtshof is er van overtuigd, dat de beklaagde meende, volkomen in zijn recht te zijn. Wanneer dat echter het geval is, dan vervalt het strafbare zijner handeling, want dan kan niet bewezen worden, dat hij weder rechtelijk is opgetreden." Of de geallieerden en speciaal de Belgen met het milde vonnis zonder meer genoegen zullen nemen, is te betwijfelen. SABOTAGE BIJ DE FRANSCHE SPOORWEGEN. De Fransche regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen, om scherp to«:icht te houden op de veiligheid van de spoorwegen. Het blijkt, dat onslagen spoorwegarbeiders, die niet meer in dienst werden gcsteldi, in een onlangs gehouden vergadering hebben besloten, een terreur uit te oefenen. Men is reeds eenigen der 6chuldigen op het spoor gekomen. Er is een som van 10.000 fcs. be- loofd aan dengene, die inlichtingen kan ver- schaffen, welke tot de arrestatie van deze lie- den kunnen leiden. DE VERDUISTERING VAN EEN HALF MILLIOEN, In verband met de vervalsching van een cheque van frcs. 475000 door de gebroe- ders Ginet te Brussel, zijn aangehouden een hoogegeplaafst ambtenaar aan het ministerie van kolonien en een ambtenaar van lageren rang. Reeds is frs. 225.000 teruggevondieni. DE AANSLUITINGSBEWEGiNO IN OOSTENRIJK. Uit Boedapest wordt gemeld, dat, volgens een bericht van de „Pester Lloyd", de actie, welke in Oostenrijk wordit gevoerd voor de aansluiting bij Duitschland, zich ook tot West-Hongarije, uitstrekt. In drie plaatsen van het comitait Odenburg werden reeds vlaggen in de Duitsche rijkskleuren uitgesto- ken, die evenwel door de Hongaarsche over- heid weer werden verwijderd. DE STAKING DER AMBTENAREN IN ITALIe. Het comite van actie der staatsambtenaren heeft Zaterdag besloten om de staking op te heffen en den arbeid te hervatteq, in afwach- ting van de optossing van het conflict door het parlement. Het parlement is Zaterdag geopend in te- genwoordigheid van den kerning, de koningin en de prinsessen, die ontvangen werden met een geestdriftige ovatie. NIEUWS UIT RUSLAND. Van de Russische grens wordt gemeld, dat de bekende Kolomnar-locomotievenfabrieken aan de aandeelhouders der Sormowerwerken zijn overgedragen. Dit is het eerste geval, dat een genationaliseerd grootbedrijf wederom aan de particuliere bedrijfsleiding is terugge- geven. De grootgrondbezeiter Engelhardt heeft bij wijze van proefneming zijn landgoed in het gouvernement Smolensk teruggekregen, om het in eigen beheer te laten bewerken. Deze proefneming zal worden uitgebreid. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat in vele deelen van Rusland bongeropstanden zijn uitgebroken, met name in Jareslaw en Nisj- ny-Newgored', waar de levensmiddelen-op- slagplaatsm van den staat zijn gepluaderd. Tn de gouvemementen Saratof en Samara is de bevolking eveneens in opstand gekomen. Talrijke benden trekken plunderend door Zuid-Rusland. De Finsche handelsdelegatie, welke dezer dagen uit Rusland is teruggekeerd, verklaart, dat er in Rusland tamelijk belangrijke voor- raden gereed liggen voor den' uitvoer. Het is echter onmogelijk, deze voorraden te verzen- den, daar alle spoorwegen gebruikt worden voor het vervoeren van militaire transporten. NOG STEEDS GEVAARLIJKE OOR- LOGSOVE RBLIJFSELEN. Te "Retranchement had een werkman de on- voorziditigiheid een ^laghoedje van een Duit sche granaair, die hij vond, met een vijl te wil len opendens. Het gevaarlijke voorvverp sprong uit elkaar, waardoor v. H. ernstig aan de knie werd verwond, zwaar aan het linkeroog werd gekwetst en waanschijinilijk 3 vingers ten deele zal moetenr missen. De vijl was in twee stuk- ken een hed eind vender gevlogen. Degewonde werdi ter verpleging naar Vlissingen overge- bracht. Twee andere werklieden, die hun kameraad raadigevingeni gaven, kwamen met den schirik vrij. EEN 9CHEEFSRAMP. Te Parijs is een bericht ontvangen uit At hene, volgen hetwelk Grieksche mailboot „Bambouliiia" op den terugweg van Smyrna op een mijn is gestooten en gezonkan. Van de 240 paasagitt* werden slechts twse gcrtd. KORTE BERIOHTEN. Te Treis (Pruiaen) is door brand o.m men gedood en 23 gewondl -Een expresstuin en een tredn van To-le- do zijn hij Villawerde (Spanje) in bofsing ge komen. Volgens offkieele opgaven zijn er 9 perso- de kerk in vlammen' opgegaan. Twee brands weerlieden werden gewood Evenals bij d'e Beiersche burgerwachten, yindt ook de ontwapening bij de Oost-Pnuisi- sche grens- en piaatseujke wenea zander moeilijikhedten plaats. Het twaalfde Zionistische wereldcongfes is tegen den eerster, September te Karlsbad bijeengeroepen. De mijnwerkers in de Borinage (Bel gie) hebben den arbeid hervat. Door een venkeerden wisselstand is een trein bij het station Charleroi gederailleerd. Er werden een 15-tal personen licht ge kwetst. De Japansehe kroonpiins Hirihito heeft Zaterdagmorgen een grooten krans van or- chideeen op het graf van Leopold II neerge- legd, waama hij met het Belgische konings- paar eht dejeuner ging gebruiken. Naar vernomen wordit, heeft die Amexi- 'kaansche regeering de verzekermg gekregen van een groep intemationale bankiers; dat voortaan steeds de goedikeuring der Amieri- kaansche autoriteiten zal worden gevraagd bij, alle transacties die van invloed1 zijn op de werddfinancien. Uit Toronto (Canada) wordt- bericht, dat er goud zou zijn gevonden in een laag kiezel aan de Cadotte Rivier, 70 mijl ten Noordoosten van de Peaoe-rivier, in het Noordwesten van den staat Alberta. De Amerik. regeering ontving infortmee- le gunstige antwoorden van verscheidene re- geeringen tot welke America onlangs infor- meel voorstellen richtte voor Internationale on twapen in.gs'-besprekingen m die eerstvoligeade weken vreest men voor Poolsche aanvallen in Litauen met het doel om dit land geheel in te lijven biji Polen, De Litausche regeering treft de noodige voor- v rggm aatretrelen. De overleden1 graaf Potocky, de bekende verzamelaar, heeft net schilderij van de moe- der van Rembrandt, dat hij aan het Louvre •in bruikleen had afgestaan, per testament aan dat museum v- 'aakt, aldius meldt de Tel. uit Parijs. Uit Breslau wordt gemeld, dat de sta king in het Neder-Silezische fcolengebied thans geheel is geeindigd. In alle mijnen zijn de werkzaamheden ten wile hervat Naar de „Tempo" mddt, hebben ver schillende gevechten tusschen fascisten en communisten plaats gevonden, waarbij drie personen gedood en een twintigtal gewond weiden. St&dsnieuws GESLAAGD. Mej. F. van WUligen, alhier, slaagde de zer dagen voor het diploma stenografie (kantoorstenograaf) Groote. De geslaagae is een leer lingo van den heer J. Wigman, alhier. NIEUWE LUNCHROOM. Het cafe ,,'t Berger Wapen" (eigenaar de heer H. de Boer) Bergerpoort 7, is omgetoo- verd in een' lunchroom met name „De Kroon.' Deze zaak is Zaterdag geopend en trekt direct de aandacht door de verande ring, die in dit geval een groote verbetering beteekent. De ruimte in de lunchroom is vcel grew ter geworden en het tiinmerwerk is keurig nitge- voerd door de firma Dekker. Het schilderwerk is van de firma Friedt en het behang van den heer Grooihuizen. Zaterdags en Zondags is er piano- enviool- mnziek, wat dus op zichzelf reeds tot een be- zoek uitlokt. ZANGERSFEEST. De bond van arbeiderszangvereenigingen in Nederland' vierde Zondag 12 Juni, 's-qiid- dags en's avonds enthousiast het prqyinciaal zangersfeest in het gemeentelijk sportpark al hier. Precies twee uur kwam de optocht van uit de stad met de verschillende vaandels, en voorafgegaan door de Amsterdamsche arbei- dersmuziekver^eniging „Hrmonie", directenr de heer P. F. van Overbeeke, op het terrein. Na het opstellen der vaandels op en voor de muziektent, het regelen der zangeressen en zangers voor den samenzang en een kort openingswoord van den hoofdbestuurder, den heer Broeksma, beklom de heer F. Rigter voor Alkmaar geen onbekende een ta- fel later kwam er nog een stoel ook aan te pas, omdat de heer Rigter zijn troepen' niet voldoende kon overzien en liet't gezamen- lijk koor „Ontwaking" van J. H. Caro en „De rooden roepen" van Otto de Nobel, zin- gen. Dat ging uitstekend, beter dan het mede- zingen met het orkest, dat met „de Internati onale" het feest opende. De tnarsch door het orkest, evenals de twee shikken na de pauze, vormden een voor- treffelijke inleiding, waama elke vereeniging een nummer zong. De tribune had zich lang zamerhand gevuld en ook v66r de muziek tent stonden velen. Het publiek werd totaal op meer dan 3000 man geschat. Alkmaar opende de rij cn daama kwamen de afdcelingen Helder, Hoom, Bussum, Hil- versum, Weesp, Enkhuizen, Amsterdam, Zaandam, Wormer, Edam, Pumierend, Mid- delie. Dit ging met bekwameo spoed, en ordalijk, zoodat die lange reeks voordraehton teeh niet zoo bee! laag duurda Amsterdam blonk uit, doch ook onder de andere afdcelingen schuilen goede krachten. Op het avonmeest, dat ten 7 ure begon, was 't het mannenkoor van Amsterdam (dir. de heer F. Rigter), dat het hart van de aanwezi- gen veroverde door zijn schoonen samenzang. Het zong „Het lied van den Arbeid", van Re ne de Clecq, getoonzet door O. W. de Nobel. Dit lied sloeg z6o in, dat het publiek door herhaald applaus het verlangen te kennen gaf door dit koor nog iets te hooren zingen, het- geen gebeurde. Ditmaal was het uVrijage". De arbeiders-muziekvereeriiging ,De Har- moniiie", van Amsterdam (dir. de heer P. F, van Overbeeke), zetie het avondfeest in met „Feestmarsch" van Bellefhame. Nog heeft het gezamenlijk koor gezongen: „Morgenrood" van O. W. de Nobel en ,^>e strijdmarsch der Arbeiders" van H. J. H<ge- raat. Ook deze liederen Idonken heel goed, beter nog dan de zang van de vcreenigdie ko- ren in den namiddag Waarschijnlijk was de oorzaak, dat er des avonds geen wind was, en ook dat (door het vertrek van eenige ko- ren) de troep zangers nu kleiner was en dich- ter om den dirigent koa 6taan. Verder zongen nog de afdeelingen Haar lem, IJmulden, Wormerveer, Beverwlik, Bloe- mendaal, Groot-Schermer, Koog-Zaandijk, Zandvoort en Aalsmeer. De heer Broeksma, hoofdbestuurslid en lel- der van het feest, sloot de bijeenkomst. Spre- ker bracht een woord Yan hartclijken aank aan Moeder Natuur, die medegewerkt had het feest te doen slagen. Verder zeide spreker, dat de zangeressen en zangers de beteekenis van den zang in het ideeele leven hebben verstaan. Hierover wijdde spreker nog nader uit en hij wekte ten slotte iedereen op mee- drager te zijn van die idealen. GEMEENTE-AMBTENAREN. Zaterdagmiddag hield de eenige maanden geleden alhier opgerichte onderafdeeling „Alkmaar en omstreken" van den Ned. Bona van gemeente-ambtenarcn een ledenvergade- ring in het hotel „de Nachtegaal". Het be- stuur meegerekend, hadden slechts tien leden aan de opxoeping gevolg, gegeven. Te kwart voor drie opende de heer Lom- men, burgemeester van Castricum. de bijeen komst, zijn leedwecen uitsprekenae over het slechte bezoek van deze eerste vergadering na de oprichting. Veel moeite was gedaan om het bezoek grooter te doen zijn, maar tot zijn spijt had het niet geholpen. Spr. betreurde het, dat Vrijdagavond pas bericht was inge- komen van verhindering van den heer mr. H. J. van Urk, bondsdirecteur, om zijne aange- kondigde rede te houden. Het was spr. eene voldoening te weten, dat de heer van Urk, al kon hij dan niet hier zijn, elders yoor de ge- uieente-anlbtenaren werkte. Hiema las de 6ecretaris, de heer P. Kik- kert, de notulen van de oprichtingsvergade ring der onder-afdeeling, welke onveranderd Werden vastgesteld^^^HHI^^^^^^B Bij de ingekoni' i) stukkc- decide de secre- taris o. a. mede, dat er eenige personen als donateur waren toegetreden en dat de afd. 'Noord-Holland bericht had gezooden met fe licitatie bij de oprichting der onderafdeeling. De begrooting van inkomsten en uitgaven werd hiema aan de orde gesteld. De voorzit- ter merkte op, dat, waar een basis van vori- ge jaren ontbreekt, slechts een raming kon worden gemaakt Voor ontvangst van leden en donateurs werd 70 geraamd, terwiil de uitgaven even hoog werden geschat. Deze begrooting werd met algemeene stemmen vastgesteld. Nu de aatrgekondigde rede niet kon door- an, gaf de voorzitter gelegenheid om al- ferlei punten, de belangen der leden en de gemeente-administratie betreffende, ter sprake te brengen De heer Sloof, uit Koedijk, decide mede, dat er in zijne gemeente twee tijdelijke onder- wijzera zijn, plaatsvervangera voor zieke on- derwijzers, die door de gemeente moeten worden betaald. Spreker vroeg of het wel juist is, dat de kosten voor rckening der gemeente komen. Zou het rijk niet moeten be- talen? Eenige bespreking volgde hieropi, tot ten slotte de voorzitter in overweging gaf de vraag te plaatsen in De Gemeentestem" Een specialiteit in onderwijszaken zal dan wel van antwoord dienen. De heer van Lunen (Castricum) bracht ter sprake den eisch der gemeente Alkmaar, om bij te dragen in de kosten der onderwijs- inrichtingen dier gemeente, volgens het aan tal uit Castricum komende leerlingen. Castri cum had een verordening vastgesteld, waarbij die bijdragen van de ouders werden temgge- vorderd vond het nu vreemd, dat de wijsinrichtingen moet goedkeuren, niet de bijdragen der gemeenten vaststelt. Thans is het zoo, dat de gemeenten elk jaar hunne verordeningen moeten wijzigen, omdat de bij- drage elk jaar verandert. Die telkens gewij- zigde verordeningen zullen steeds weer ko- ninklijk moeten worden goedgekeurd. Voor den ontsmettingsdienst stelde de minister toch wel de bijdragen vast. Na eenige besprekingen stelde de voorzit ter in het licht de wenschelijkheid van het ne men van censloidende bepalingen in de ver- sch'llende gemeenten. Daar memand der aanwezigen nog een onderwerp voor besprekingen in het midden had te brengen, las de secretaris een, door hem geschreven artikel over werkloosheid- verzekering en arbeidsbemiddeling voor. Spr. begon met op te merken. dat, in te- genstelling met het Rijk, dat weridoosheids- verzekering, arbeidsbemiddeling, wsrlcverrui- ming en beroepakeuze centraliseert, in de ver schillende gemeenten van centralisatie in do zen weinig sprake is. Verschillende door spr. genoemde groote gemeenten hebben voor de werkl oosheidsverzekering en arbeidsbemid deling afzonderlijke organen; wear andere gemeenten hebben beide diensten gecombir neerd, terwijl b.v. Helder en Hilversum nog de beroepekeuze er bij hebben. Spr. was van meening, dat arbeidsbemiddding en werk- loosheidsverzekering bij elkaar behooren en dat toepassing en naleving van de talrijke voorschriften yooj die verzekermg niet mo- jelijk is zonder behoorlijke arbeidsbemidde- ing. Dit laatste instituut toch overziet de ax- beidsmarkt en staat in dagelijksch contact met de andere arbeidsbeurzen en de Centrale Rijks-Arbeidsbeurs en kan daarom aan vraag en aanbod zooveel mogelijk voldoea en ha vens er toe medewerken. dat de verzekermg geen remmenden invloed uitoefent op da ar- beidsmarkL De a.s. wettelijke regeling van beide genoemde zaken zal wellicht nog meer doen gevoelen hoe za op elkaar zijn aange- wezen. Spr. betreurde het daarom, dat in de groote steden eenheid en samenwerking verre te zoeken is, vooral nu bij de huidige regeling der werkloosheidsverzekering de taak der gemeente in belangrijke mate contro- leerend is De behandeling der verzekexing ter secretarie leidt allicht tot bureaucratia, terwijl het instituut slechts populair kan wor den bij een socialen opzet en behartiging. Dusdanige behandeling kan bij een bureau, belast met de werkloosheidbestrijding in ha- ren vollen omvang, beter tot haar recht ko men dan bij een secretarieafdeding. Ook de zuinigheid j>leit voor de beharti ging door &n dienst Er wordt thans hed wat werk verricht, b.v. de statistiek, dat evenveel nut kon stichten, als het door dm lichaam werd gedaan. Ook in kleine gemeenten is de toestand niet zooals hij behoort te zijn. Veelal is da arbeidsbemiddeling opgedragen aan een amb tenaar ter secretarie, een gepensionneerda of een onderwiizer, die soms wel wat daarvoor doet, maar die in den regel niet op zijn plicb- ten gewezen wordt, als hij zijn taak verwaar- loost, omdat hij er weinig voor voalt of ar zoo goed' als mets mee verdient Voorts zijn in kleine gemeenten ook vaak de zaken der werkloosheidsverzekering weer niet aan den correspondent der erbeidsbe- middeling opgedragen en juist In fclckus plaatsen is het zoo noodzakelijk om de lei- ding der werkl oozenzorg in hand ta legv gent Dan toch kan men een beter salaris ga- randeeren dan bij decentralisatie, waaruit volgt dat men dan de voor dergelijken sods- len dienst meest geschikte menschen kan verlangen. Een bespreking, waaraan een paar der nan- wezigen aeelnamen, volgde op deze inlei ding. Opgemerkt werd, dat de, arbeidsbemid deling en werkloosheidsveraekeiing nog (b een aanvangsstadium staan en dat het daar om wel goed zal zijn, dat de gemeente-ambte- naren zich ter dege inwerken in de bestaande bepalingen, om leiding te kunnen geven, als in de toekomst dit deel van soriale voorzie- ning meer op den voorgrond treedt en wette- lijk geregela wordt. De heer Fijn (Bergen) bracht ter sprake de arbeidskaarten voor jeugdige personen. De meeningen liepen uiteen over de vraag of kin deren 12 of 13 jaar moesten zijn om een kaart te kunnen krijgen. - Na bespreking van nog eenige meer Inter ne zaken sloot de voorzitter de vergadering met de y woue plichtplegiugen aan dc san- we/'g^n en de ners. ONTZETVEREENIG ING. In de Vrijdag gehouden Algemeene Verga dering van de Onitzetvereeniging werd, op voorstel van den nieuw verkozen Voorzitter, Kaipitein A. H. P. Blaauw, Directeur van de Cadettenschool alhier, besloten tot het ea- menstellen van een Propaganda-Cwmnisae met't doel, verschillende maatregeieo te be- ramen, die zouden kunnen leiden tot een mooie,een buitengewone feestviering bij de cerstvolgende herdenking van den Sen Octo ber en tevens van het 6G-jarig bestaan der Ontzetvereeniging. Deze Cominissie, bestaande uit een drietal Bestuursleden, de Feestcommissie en enkele gewone leden der Ontzetvereeniging, heeft heer eerste vergadering gehouden op Vrijdag avond, 10 Juni j.l. In deze vergadering wer den reeds enkele plannen bespioken, om tot bovengenoemd doel te 'kunnen geraken. Hier bij waren' echter alle aanwezigen het er ter- stond over eens. dat deze Coinmisise aanmer- kelijk uitgebreda zou moeten worden, wanneer men althans, met een goede, praktische ar- beidsverdeeling, eenige gunstige resultaten van een eenigSZins uitgebreide propaganda wiide verkrijgen. Dientengevolge werden een zeker aantal persbnen genoemd, die uitgenoo- digd zullen worden, in deze Gommissie zit- ting te nemen, en de cerstvolgende vergade ring bij te won en, die eventueel binnen veer- tien dagen gehouden zal worden. In verband met het reeds gevormde plan, om bij de genoemde feestviering, in de na- middaguren een grooten, zoo mogelijk hi- storischen, optocht te houden, was de verga dering algemeen van oordeel, dat in de eer ste plaats alle mogeliike pogingen aange- wend dienden te worden, ter versteriring van de kas der Ontzetvereeniging, ten einde deze in staat te stellen, de groote uitgaven voor een dergelijken optocht te kunnen bestrijden. Hiertoe, zoo meende men, moet getradi* worden, het aantal leden der Ontzetvereani- ging, dat nog vest is gtrtng is voor een stad als Alkmaar, die het „Alanaria Vietrix" in

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1