DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. niSlBSS? MoaWs Karal Mo. 136 DINSDAG 14 JUNI no ammnrT trtgtfpg ibonnemontsprijs bij voornitliotnling per 3 maandon f 2.—, fr. por post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. regol, grootero letters naar plaatsrnlmte. Brieveu franco N.V. Boek- en Handeledr. v.b. Harms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Dlrecteur: G. II. ERIK. lloofdredacteur s TJ. N. ADEMA. Bultenland DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe. Uit Londen wordt gemeld, dat na het Fransche antwoord op de laatste Engelsche nota, generaal Lerond instructies ontving, met de Engelschen en Italianen1 samen te werken, maar dat hij tegen dit bevel nog voorbehoud maakte. De Engelsche regeering heeft, volgens het „JournaP te Parijs aan generaal Henniker volledige volmacht gege- ven om de Poolsche opstandelingen met alle middelen te verdrijven. Een draadloos telegram uit B?rlijn meldt: De „Vossische Zeitung" verneemt uit ver trouwbare bron, dat opnieuw aanzienlijke versterkingen van Engelsche en Italiaansche troepen onderweg zijn naar Opper-Silezie. De geallieerde deskundigea verwachten, dat het industriegebied binnea tien dagen zal zijn gezuiverd. De door de Polen ontruimde plaatsen bieden tooneelen van vreeselijke verwoesting en wreedheid aan. De Duitsche bevolking werd door de Poolsche opstandelingen niet alleen volledig uitgeplunderd, maar ook bloedig geslagen, zoodat velen aan hun wonden zijn overleden. Wat van voorwerpen van waarde niet weggebracht kon worden, werd kort en klein geslagen. De opstande lingen dragen er roem op, dat zij een Duit- scher hebben doodgeslagen. De bevolking en de gevangenen zijn het er over eens, dat de Franschen aan Polen wapens en munitie brachten in auto's. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft gene raal Lerond aan den Oppersten Raad een plan overhandigd om aan Korfanty het pa- cifeeren van het oproer-gebied op te dragen. Korfanty moet zich daartoe bereid verklaard hebben en zou een door Polen en Duitschers samengesteld bestuur instellen. De ecrste Britsche vliegtuigen zijn te Op- peln aangekomen. Verdere transporten En gelsche troepen zijn met licht en zwaar ge- schut uit het Rijnland naar Opper-Silezi8 ge- gaan. v Bij Ratibor hadden Zondag tusschen de Duitsche plebiscictpolitie en de Poolsche op standelingen een aantal gevechten plaats, waarbij de insurgenten werden teruggesla- gen. HET CONFUCT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Met vertrouwen kan worden gezegd, aldus de „Daily Telegraph", dat er uitstekende vooruitzichten bestaan voor een hervatting van den arbeid in de kolenmijnen op as. Maandag. Inderdaad zal in verscheiden dis- tricten blijken dat er geen bezwaren zullen worden geopperd tegen het thans reeds ver- richten van herstellingsarbeid onder den grond, ten einde de kolenproductie te verge- makkelijken wanneer de voorwaarden van den industrieelen vrede zullen zijn geteekend. Een groot aantal stemmen zullen zich na- tuurlijk tegen het aanvaarden van de voor waarden uitspreken, in het bijzonder in Lan cashire, Durham, Schotland en Zuid-Wales doch in Northumberland, Derbyshire, Yorks hire, Noord-Wales, Straffondshire, Lanark- hire en Strorpshire wordt verwacht dat v66r aanneming der voorwaarden zal worden ge- stemd. De mijnwerkersleiders in Northumberland, Yorkshire en Zuid-Wales hebben besloten dien mannen geen advies te geven in zake het aan vaarden of het verwerpen van de voorwaar den der mijneigenaars. De nationale conferentie van Schotsche mijnwerkers te Glasgow besloot eveneens na een beraadslaging van twee uren er van af te zien de mannen van advies te dienen ten op- zichte der stemming. Het uitvoerend comite der mijnwerkers in Lancashire en Cheshire besloot den mannen aan te raden de voorwaarden der eigenaars te verwerpen. Shirkie, de secretaris van de Britsche mijnwerkers, heeft verklaard er niet aan te rwijfelen dat de groote meerderheid der mijn werkers zich ten gunste eener hervatting van aen arbeid zal uitspreken. Hij gelooft dat den 20en Juni zal worden hervat. DE ENTENTE EN DE KEMALISTEN. c ^ksche groot-vizier heeft een tele gram ^ezonden aan Moestafa Kemal, waarin °P de nadeelen der onverzoenlijke po itiek van de Nationale Vergadering te An gora cnwaarin hij aanraadt om gematigd- held K brtrachta, en de door Bekir Sami Set g<m te"SeSm 6,1 Khilki°- P® f,°7^pondentacht dit een belangrijke art'an te Konstantinopel vemam uit gezae- hebbende bron, dat de regeeringen te Parijs en te Angora tot overeenstemming ziin geko- men, waardoor beide partijen bevredigd' ziin zoowel ten aanzien der grenzen sis in econo-' misch opzichi De correspondent acht dit een belangrijken stap naar het herstel van den algemeenen vre de en ae goede betrekkingen met Klein-Azie welke rechtstreeks van invloed zijn op de be trekkingen tusschen Londen en Angora In het Lagerhuis heeft Chamberlain ver klaard dat de hooding der Britsche regeering in het Grieksch-Turksche conflict steeds strikt neutraal is geweest. Er is geen' besluit pen omen van deze houding af te wijken. De Britsche regeering hoopt evenwel dat het in samen working met haar bondgenooten moge liik zal zijn den vrede tusschen Oriekeo en Turloa tot stand to hnmgm. k astwoord op sen indent vraag raid# Chamberlain dat de Britsche regeering, de talrijke geruchten ten spijt, geen stellige me- dedeeling heeft ontvangen dat de Turksche nationalisten wapenen en munitie uit Sovjet- Rusland zouden hebben ontvangen DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Bij de verikiezingen voor den Seaaat in Noord-Ierland werden Zaterdag 24 unionis- ten gekozen, onder wie enkele der meest gezie- ne zakenlui van Belfast. Den 22steu dezer, als de koning het par lement opent, zal die Senaat bijeenkomen. De komngm zal niet meegaan, wanneer koning George het parlement voor Ulster gaat openen. De Sinn Feiners hebben weer eenige mis- daden gepleegd. Het meest bloedige was de moord op den 80-jarigen deken van Heighlin (graafschap Cavan). Een benda gewapen- de lieden drong zijn wooing binnen, sleept< hem naar buiten, en schoot hem dood. Ver- volgens staken zij zijn huis in brand1, en lieten het tot dlen grond1 afbranden. Sedert 1913 woonide de rustende geestelijke te midden van zijn volk. In Dublin zijin twee pensonen, die naar men gelooft oud-strijders zijin, doodgesohoten. De een was reeds dood, toen hij wml' gevonden de ander stierf in het hospifaal. Mechill, hoofd der constables, werd1 te Kil- beggan in het graafschap Westmeath dood gesChoten, toen hiji zich ter kerke begaf. Da vid Fitz Gebbon, een 37-jarige schoenmaker werd in zijn waning te Liscarrell (graaf schap Cork) door een groep gemaskierdi lie den opgelicht en weggevoerd. Zijn lijk werd later, met handen en voeten gebonden en met kogels doorzeefd, aangetroffen. Het lidhaam bleef tot den volgenden morgen aan den kant van den weg liggen. Gevreesd' wordt, d'at de herniieuwde uitbar- sting der Sinn: Fein-misdladen ten doel heeft de onderh andelingen1 tot het verkrijgen van overeensiemindnig, waarin de gematigde lie den van alle partijen belang stellen, te doen mislukken. Zlaterdlagavond hebben te Belfast vecht- partijen plaats gehad1, ernstiger en bloediger dan ooit te voren. In de straten werden revol vers afgeschoten door de elkaar bestrijdende artijen, welke tevens bommen1 gebruikten. an tal van huizen in de Sinn Fein-wijk wer den bommen neergeworpeu. De wagens van den geneeskundigen dienst waren niet in staat alle gewonden naar de hospitalen te vervoe- ren, zood'at parti culiere auto's moesten wor den opgevorderd. Het aantal dooden be- draagt zeven, dat der gewonden veertig tot vijftig personen. HET ITALIAANSOHE PARLEMENT GEOPEND. In de troonrede werd een groet gebracht aan de vertegenwoordigers der nieuwe Ita liaansche gebieden. De troonrede wees verder op de moeilijk- heden van den overgang uit den staat van oorlog in dien van vrede; de tegenwoordige wetgevende macht moet dezen overgang be- gunstigen en gemakkelijk maken, opdat ador aller arbeidskracht zoo spoedig oioge- lijk het evenwicht wordt herWonnen. De rede legt den nadruk op de noodzake- lijkheid om de openbare financien- te herstel- len, welker toestand reeds aanzienlijk is ver- beterd. Zij doet een beroep op de Italiaan- sclis_,belastingbetalers, maar ook op de staatslichamen om de uitgaven te verminde- ren. Leger en vloot hebben reeds een voorbeeld gegeven door zich aan te passen aan de nieuwe financieele en sociale eischen. Maar he parlement moet ook arbeiden voor de werkende klassen in fabrieken als op het land. Er kan een democratic zijn in den staat indien er geen democratic is in het economische leven des lands. E6n doel moet alle geesten verbinden»a- menwerking. De overheid moet steunen op een gevoel voor discipline der burgers. Het Italiaansche volk moet gevoelen, dat de deugd der discipline onmisbaar is voor het langzame, harde en moeilijke werk van het herstel. DE VEREENIGDE STATEN EN DE CENTRALEN. Het Amerikaansche Huis heeft het debat over de resolutie van Porting, waarbij de staat van oorlog met Duitschland en Oosten- rijk voor geeindigd wordt verklaard, hervat. Algemeen wordt verwacht, dat de resolutie zal worden aangenomen. DE POLITIEKE MOORD IN MuNCHEN Over den moord op den afgevaardigde Ga- reis wordt medegedeeld, dat trots alle moeite van de justitie en de politie, men nog geen enkelen stap verder is gekomen tot ophelde- ring van deze misdaad en tot het ontdekkeu der motieven. Men tast nog volkomen in het duister over de oorzaak en de aamleiding van het gcbeurde. Ten aanzien van den persoon des moorde- naars is nog niets vastgesteld, zoo wordt in een verklaring der Beiersche regeering ge zegd, doch men heeft bewijzen in handen, dat hij onder de aanhangers der rechterzijde moet worden gezocht. De exploitatie dezer aangelegenheia ten bate der partijpolitiek wordt zedeloos genoemd. Te Berlijn hadden protcstmeetings plaats in verband met den moord op Gareis. Zondag hebben de beambten bij de tram alien den arbeid hervat Ook die spoorwegar- beiders gaan meer en meer aan den arbeid, zoodat de treinenloop geregelid zijn gafig gsat Is d« fmiMntofijlw Hadnfvm woto* d* ar beid gaande gehouden Aan de algemeene staking namen Zaterdag cngevecr 60 pet. der georganiseerde arbeiders deel. Uit Augsburg wordt eveneens gemeld, dat de geproclameerdle algemeene staking zich slechts voor een gedeelte heeft kunnen ontwikkelen. HET PROCES-HoLZ. In Moabit is gister het proces begonnen tegen Max Holz, den aanvoerder van het roo- de leger bij het oproer in Vogtland en Mid den Duitschland, die ook bij de communisti- sche gewelddaden in Berlijn een rol heeft ge- speeld. Hij wordt beschuldigd van moord, poging tot doodslag. oproer, landvrede- breuk, hoogverraad, vrijheidsberooving. roof, afpersing, brandstichting, in gevaar brengen van spoorwegtransporien, vergrijpen tegen de wet op de ontplofbare stoffen, enz., in to- taal van 18 zware misdrijven. Voor het proces zijn buitengewone veilig- heidsmatregelen genomen. Alle toegangen tot de rechtbank zijn door politie afgezet; in het gebouw zelf wordt een afdeeling der veilig- heidspolitieie met karabijnen en handgrana- ten gerced gehouden, om bij een poging tot verstoring van de orde van buiten af onmid- dellijk te kunnen ingrijpen. Aan den ingang van de zittingzaal worden alle binnentreden- den, die slechts worden toegelaten als ze een kaart kunnen toonen, aan een onderzoek aan den lijve onderworpen. Verschillende getuigen werden gehoord, die, waarschijnlijk uit vrees voor wraak, gere- serveerd waren in hunne verklaringen. Het bleek wel, dat Holz overal met geweld had gedreigd om zich te doea gehoorzamen. H61z zelve weigerde voor de rechtbank op verschil lende vragen te antwoorden. Hij achtte zich geen beklaagde, maar een aanklager tegen de burgerlijke maatschappij. KONING KONSTANTIJN NAAR 'HET FRONT. Koning Konsf antijn heeft Zaterdag to veld- tcnue den dienst to de kathedraal bijge- woond. Een groote menigte juichte onder weg den 'Koning toe en wenschte hem goede reis. De auto werd1 bedolven door uit de ramen en van balcons gewoq>en bloemen'. Bij den te- rugkeer was net onmogelijk om vooruif te ko men1 door d'e menschenmassai's voor de auto, ledereen wilde den koning de hand kussen. Om 4 uur vertroik dc- ruiser Lemnos met dien koning, den kroonprins, Goenads The- otokis, Michalis en gevolg naar Smyrna. V6or zijn vertrek richtte de Ikoning zich tot de natie in een boodsdhap, waarin hij1 wees op de noodzakelijkheid1 zich' aan het hoofd1 van het leger te stellen, om de rechten van Grieken- land te beschermen. EX-PRESIDENT WILSON. Ex-president Wilson is Iangzaam aan her- stcllende en brengt veel van zij(n tijti schrij- vende dbor, al is het niet waarschijnlijik, dat hij den eersten tijd een boek zal uitgeven. Hij houd't zich van alles op de hoogte, tnoar aat ook weer n'aar den schouwburg of naar aseba 1 iwedstriideri en inaakt vaak aufotocli- ten. Over openbare aangelegenheden be- waart hij: een absolnut stilzwijgen, omdat hij, naar men zegt, het de regeering van 'Harding niet lastig wil maken d'oor commentaar. EEN BIJEENKOMST VAN LOUCHEUR :E'N RATHENAU. Loucheur, de Fransche minister der bevrij- de landstreken en de heer Riathenau, de Duitsche minister van herstel hebben elkaar te Wiesbaden ontmoet. De samenkomst is de cerste van dien aard sinds den oorlog en werd1 gewijd aan de kwestie der sdiad'efoostellin- gen- die uitsiurtend Frankrijk aan gaan, be- lastingen op den 'Duitschen uitvoer, schade- lcosstelltogen to1 natura, de prijzen der 25.000 houten huizen en de wijjze van ver- schaffing der noodzakelijke grondstoffen. Het onderhoud betrof niet de politieke problemen, zooals iSdlezie of de sancties in de Rijnstreek. Volgens de Petit Parisien" is het belang- rijkste punt de regeling d'er schadelOosstel- lingen in natura. Op de besprekingen, die te Parijs zijn gehouden over ae door Duitsch land' voorgesteide houten huizien, is geble- ken, dat deze regeling niet wordt gwd'ge- keurdde door Duitschland aangeboden leve- zijn te hoog van prijs. T>e wijze van betaling, bepaald door het besluit van Lon den en overigens overeenkomstig de bepalin- gen van het vresdesverdrag van Versailles, is niet geschikt, want zij leent zich slechts tot een betaling to termijmen over verscheidene jaren. Het komt er op aan om te weten of Frankrijk en Duitschland niet te werk kunnen gaan, zooals twee industrieele zouden doen, nl. methodes aannemen die voor beide partijen nuttig zijn. DE VRIJSPRAAK VAN RAMDOHR. De verontwaardiging over de vrijspraak van Ramdohr, „den beul van Dendermonde", is algemeen^ in Belgie. Het kabinet hield zich to de zitting van gisteren o. m. bezig met een bespreking van de te Leipzig gevoerde processen. Het offici- eele communique meldt, dat, zoodra de Belgi- sche regeering het rapport van haar gedele- geerden te Leipzig zal hebben ontvangen, zij al onderzoeken, of de proefneming van de berechting van de Duitsche oorlogsmisdadi- gers door Duitsche rechtbanken als bevredi- gend kan worden beschouwd. De bladen van Zondag en Maandagimorgen wijden felle artikelen aan de recfatszaaik-Ram- dohr De correspondent van de „Libre Belgi- que" te Grammont beschrijft de sensatie, die het bericht omtrent de vrijspraak to het plaatsje heeft gewekt en zegt: „De seheele jei'ollang is van Ramdohr"s scluutodadan go- toiga geowato". Een der Kamerleden zal volgens hetzelfde blad' aan de Belgische regeering vragen, of zij het wel gewenscht oordeelt na dit vrijspre- kend vonnis nog andere zakem voor te leggen aan deze rechtbank. ZONDAGSRUST VOOR DE PERS IN BELGIe. De Belgische ministerraad heeft zich gis- terochtend voornamelijk beziggehouden' met een wctsontwerp, waarbij de zondagsrust voor de pers verplichtend wordt gemaakt. Dit door den sociali6tischen minister van- Arbeid ingediende voorstel is levendig bestreden door de liberale ministers, die de vrijheid van de pers verdedigd hebben. Men heeft mij zelfs verzekerd, zegt de correspondent van de Tel., dat de Katholieken en Vandervelde voorbe houd gemaakt hebben. Het voorstel is ten sloito naar den Oppersten Arbeidsraad gezonden. In den loop dezer zittingsperiode zal het niet in het parlement aanhangig worden gemaakt. Werd het voorstel aangenomen, dan zou to Belgig geen enkele buitenlandsche krant verkocht mogen worden van Zondag 3 uur namiddag tot Maandag 3 uur namiddag. De vcreeniging vaa liberale journalisten heeft besloten een campagne tegen het voorstel op touw to zet- ten. DE SCHIPBREUK VAN DE „BOUBOULINA". De eerste berichten over het vergaan van het Grieksche stoomschip ,^ouboulina" waarbii 240 passagiers omgekomen zouden zijn, blijken overdreven te zijn. „Havas" heeft thans een telegram uit Athe ne ontvangen, waaruit blijkt, dat aan boord van het stoomschip zich slechts 24 man1 6qui- lpage bevond, benevens vijf Grieksche passa giers, officieren en soldaten. I>oor de slechte zee konden alleen de pas sagiers en drie man der Equipage g_ered wor den, de anderen verdronken. Den lOen Juni nam de Grieksche kruiser „Lemnos" twee matrozen op. Drie andere schipbreukelingen werden gered door de „Toias" en de overigen kwamen te Chio aan land. ADMIRAAL SIMS TERUGGEROEPEN. De Amerikaansche admiraal Sims, die met buitenlandsch verlof in Engeland vertoeft, is teruggeroeper. en heeft last gekregen om on- middellijk rapport uit te brengen aan den mi nister van marine, Denby, over de door hem afgelegde verklaringen to zake de Iersche kwestie. In zijn speech voor de English-speaking Union in Llydeoark-hotel had de admiraal in scherpe bewooratogen het optrcden van de Icren in Amerika becritiseerd en zijn afkeu- ring uitgesproken over de wijze, vvaarop Amerikaansche politici aan het streven van de Sinn Feiners toegven, om bij de verkiezin- gen hun stem te winnen. 7aterdag deed' senator Harrison in den. Amerikaanschen Senaat een aanval op admi raal Sims en ging zelfs zoover, diens ontslag te eischen en' eveneens dat van den Ameri kaanschen gezant te Londen, den heer Har vey. De „Times"-correspondent te Washington mp'dt dat ook "it vele andere dee'pn van de Vr-reenigde Stafen profesten tegen het optre- den van admiraal Sims worden' ontvangen, ofschonn de onnartitoigheid van deze protcs- fen wel eenigszins in twijfel mag worcien ge- trokken SABOTAGE OP DE FRANSCHE SPOORWEGEN. Zondagmiddag werd op de lijn Versa;lles- Meudon een poging cntdekt om oen trein te doen derailleeren Men had een onderdeei van een rem op de rails vastgebonden, doch nog tijdig genoeg om een ongeluk te voorko- men, werd deze misdaad ontdekt. Een indivi- du, wiens signalement men zeer oppervlak- kig heeft kunnen opgeven, is gezien, toen hij vluchtte. NOG STEEDS KRIJGSGEVANGENEN. De rijksvereeniging van voormalige krijgs- gevangenen. die een half millioen leden telt, heeft Zondag in geheel Duitschland betoo- gingen gehouden voor de vrijlating der E)uit- sche krijgsgevangenen. die nog steeds in Avignon worden vastgehouden. HET NEDERLANDSCHE DORP IN FRANKRIJK. Zondagochtend zijn de Fransche en de Nederlandsche autoriteiten aan het station te Atrecht opgewacht en vervolgens in auto's door het verwoeste gebied naar Lens ge- voerd. Op het Square de la Reine aldaar had de overdracht plaats. Jhr. Loudon, de Nederlandsche gezant, wees in zijn welsprekende toespraak op de veelzijdige Nederlandsche hulp en besprak het ontstaan van de Nederlandsche dorpen in Lievin en Lens. Het laatste is met zijn 340 huizen, 3 scholen, hotel en badhuis thans voor overdracht gereed. Vooral dank zij het doorzettingsvermogen van den inge- nieur Sangster, gesteund door den energie- ken burgemeester van Lens. Nadat spr. in plaats van de sleutels der stad het warmkloppende hart van Neder- land had aangeboden, onthulde hij de ge- denkplaat, vervat in het mooie moderne baksteenen monument met het opschrift: „La cito Hollandaise fut erigte pour les sinistr6s de la grande guerre par le Royaume des Pays Bas avec le concours du Gouverne- ment Frangais." Staatssecretaris Lugolle. plaatsvervanger voor dm to het buitenlana vertoevenden mi nister Louehsur bsdankte to de hartolijkste brwoordingio. Hij herdaeht wat Nadarland voor de vluchtelingen en voor de bevoorra- ding heeft gedaan en prees de giften in goud, vee en landbouwwerktuigen. Door het te hulp komen der daklooze arbeidersbevol- king in het ondergeloopen mijndistrict Lens heeft het in een der urgentste nooden voor- zien. Tot slot getuigde spr. van Frankrijk's oprechten vredeswil en wees het smadelijk verwijt af, als zou het zijn verwoest gebied onbebouwd laten om den haat wakker te houden. Na afloop werden verschillende der vlagde huisjes bezichtigd, terwijl de school- kinderen een feestcantate aanhieven, gevolgd door uitdeeling van lewatta en buoquetten. Vervolgens werd in het weidsche Arbeiders- hotel een lunch genuttigd, waarbij Lugolle nogmaals togenieur Sangster, de ziel der Cite, bedankte en de burgemeester van Lens de Nederlandsche autoriteiten. Hij prees de sierlijke vormen en de kleuren aer Neder landsche chalets en barakken ten zeerste, ea zeide, dat die van de Fransche regeering meestentijds onbewoonbaar zijn. Uit alles bleek, hoezeer de Nederlandsche modelstad op prijs gesteld wordt. KORTE BERICHTEN. De Brazil iaansche Senaat heeft to ser- ste lezing het vrouwenkiesrecht goedgekeurd President Harding spoort iederen Amo- rikaan aan om gedurende den zomer e8n der burgerlijk-militaire oefenkampen te bezoe- ken. Hij spreekt de hoop uit, dat zich een uit- gebreia ocfenstelsel zal ontwikkelen voor mtostens 100.000 man per jaar. In Oost-Pruisen zijn monnonen van hot groote zoutmeer in Utah bezig om vrouwea aan te werven De autoriteiten en vooral de geestelijkheid waarschuwen de meisjes om daarop in te gaan, omdat het hoofdzakelijk to doen is om het aanwerven van goedkoopo arbeidskrachten. Volgens de „Soir" zal de Belgische kroonprins zich op een nader te bepalen da tum naar Tokio begeven, om het bezoek van den Japanschen kroonprins aaa BelgiS te b«- antwoorden. De Volkenbondsraad komt a.s. Vrijdag bijeen. Doordat werkgevers en arbeidens tot een overeenkomst zijn geraakt, zal de aange- kondigde stopzetting van de Belgischo we- verij"i en spmnerijen niet plaats hebben, Uit do Perg UIT DE PERS. Onder het opschrift: „Een wrak stand- punt" schrijft de N. R. Ct.: Er is in het optreden van dsn minister via oorlog jets onbegrijpelijks. Opheldering is noodig, voordat de beslis- sing valt over de regeling van onze'weer- kracht. Minister Pop wil een1 kernleger met daar- naast reservetroepen. Van deze laatste schreef hij lettertijk: „De samenstelling van de reserve-regimenten uit manschappen, die hun eerste opleiding buiten het leger geno- ten, c.q. in het leger een verkorte opleiding doorliepen, en slechts &n vervolgoefening van 20 dagen ontvangen, laat niet toe deze troepen bij mobilisatie reeds dadeliik met een belangrijke -unctie te belasten. Met het oog hierop zal er op gerekend moeten wor den, dat de reserve-regimenten van het veld- leger eerst voor den dienst te velde bruik- baar zullen zijn, nadat zij in hun verbanden eendge voortgezette oefening hebben geno- (tfen. Ter andere plaatse ronden we: veldleger 65.000 man, res. regimenten van het veld leger 32.400 man, samen 97.400 man. wij hebben, ofschoon met den besten wil ter wereld bezield, hieruit niet anders kun nen lezen, dan dat Minister Pop voornemens zou zijn, deze reserve-troepen fen spoedigste met de kerntroepen te velde to brengen. Strijdende voor het eenheidsleger willes wij een zelfden toestand bereiken en moeten nu plotseling van dezen minister hooren: dit kost millioenen en millioencn meer aan ar- fillerie-uitrusting. Het bedrag door den Mi nister genoemd, is ons niet bekend. Het doet ook niet ter zalke, of het 60 of 123 millioen is. Voor het oogenblik gaat het om de nuch- tere vraag: met welke artillerie-iiitrusting minister Pop zijn reserve-troepen te velae brengt? Zonder artillerie? Welneen. Het antwoord ligt voor de hand: met de artillerie van de kerntroepen, waar- van de reservetroepen deel gaan uitmaken, Het verschil tusschen den Minister ea ons is dus geen ander, dan dat wij van huis uit willen bereiken, wat voor hem eerst na eenige weken oefening mogelijk is. Heeft de Minister dan het recht, aan de voorstanders van het eenheidsleger voor de voeten te werpen, dat zij duurder zullen zijn dan hij tot in het krankztonige toe, wat de uitrusting betreft? De afgevaardigde Drion, die den Minis ter in zijn streven naar een klein kernleger, waarin de artillerie zulk een aardig figuur maakt, steunt, kan middelerwifl van ons de verzekering krijgen, dat binnen een jaar de reserve-regimenten noodgedrongen in de oorlogsorganisatien zullen zijn ingelascht en dat de sterkteverhouding tusschen infan- terie en artillerie weldra geheel zal moeten worden gewijzigd. Het kleine kernleger is dan ook niet an ders dan een paradepaard, waardoor het mogelijk is, een deel der dienstplichtigen buiten' de kazernes te kunnen houden. Het sfandpunt van de Rsgsnrtog in tm wTak standpunt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1