Zijden Jumpers, Jersey's. Si1 Gsroeirgd Mexnrs DE JAPANSCHE KROONPRINS TE VGRAVENHAGE. Donderdag as. wordt de Japansche Kroonprins met zijn gtvolg des namidda^ om 6.24 uur te 's-Gravenhage verwac waar de ontvangst te Amsterdam een ge- heel offitieel karakter draagt, zal die te 's-Gravenhage uiteraard het karakter van klein gala dragen. De stoet, waarmede naar het Koninklijk Palei9 in het Noordeinde wordt gereden, is dan ook van een eenigs- zins andere samenstelling In de residentie wordt geen eere-escorte cavalerie in den 6toet opgenomen. De Kroonprins zal rijden in een galarijtuig, met vier paarden be- spannen. In het rij'tuig van den Kroonprins, dat voora! gegaan wordt door een rijtuig het den kamerheer-ceremoniemeester baron Van Hardenbroek van Lockhorst, neemt ook Prin9 Hendrik plaats, die met den kroon prins uit Amsterdam zal medekomen, bene- vens graaf Sutemiginda, lid van den Japan- schen bijzoaderen raad, een der hoogste autoriteiten, die tot het Japansche gevdlg behooren. In een aantal hoflandauers sluiten zich dan de leden van het gevolg der prinsen aan. Op het perron zal de kroonprins be- froet worden door den gouvemeur der resi- entie, luit.-gen. Burger, en den waarnemen- den burgemeester. In de koninklijke wachtkamer zullen nop eenige andere autoriteiten hun opwachting maken, o. a. de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, de wethouders van Den Haag, de waamemende procureur-generaal bij het ge- rechtshof te 's Gravenhage, advocaat-gene- raal mr. Marel, de kolonel Laatman, plaat- selijk commandant te 's-Gravenhage en de kamerheer-ceremoniemeester der Koningin, baron Van Hardenbroek van Lockhorst. PROVINCIALLE STATEN VAN' NOORD-HOLLAND. De lcden der Provinciate Staten zijn bij- eengeroepen in buitengewone zitting op Dinsdag 21 Juni e.k., des voormiddags te 11 Yi ure. Alsdan zal, na het onderzoek der geloofsbrieven, de beteediging en de toelating der nieuw ingekomen leden, de heeren mr. A. Bruch, mr A. J. F. M. N. Dorbeck, F. Kamstra, D Posthumus, S. Prins en M. A. Reinalda, aan de orde worden gesteld de voordracht van Gedeputeerde Staten, betref- fende voorzieningen;, met betrekking tot het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Het ligt in de bedoeling, voor te stellen, die voordracht te doen onderzoeken door een commissie van 15 leden, bestaande uit de heeren J. N. Hen- drix, jhr. mr. D. E. van Lennep, A. Asscher, mr. J. B. Bomans, mr W. C. Bosnian, A. Co- lijn, N. Dekker, J E, W. Duys, D. Kooimani, S. Rodrigues de Miranda, mr. L. M. de Jong Schouwenburg, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, P. Trapnian, dr. Th. van der Waer- den en F. M. Wibaut. Ged Staten stellen voor, hen te machtigen, de navolgende subsidies uit de provinciate kas toe te kennenlo Voor het jaar 1920 ex- tra-bijdiagen, ten behoeve van de Nijver- heids- en Handelsscholen, overecnkomcnde met 10 pet. van hetgeen ingevolge den leidt- draad van den' Minister van Onderwijs van 24 December 1920 voor de verhooging der salarissen van het onderwijzend en bedie- nend personeel dier scholen benoodigd zal zijn; 2o. Voor het jaar 1921 ten behoeve van handelsscholen en andere scholen, niet val- lende onder de wet op het Nijverheidsonder- wijs: a. extra-bijdragen, gelijk aan die, als over 1920 aan deze scholen zijn vcrleend of krachtens het sub lo. in dit besluit bepaalde zullen worden verleend voor de verhooging der salarissen van het onderwijzend en be- dienend personeel of wel voor andere doel- einden, aan salarisverhoogipg; b. bedragen voor het verlengen van subsidies aan dcze scholen. Ged. Staten, stellen verder voor, afwijzend te.beschikken op het adres van de besturen van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond en van den Ned Bond van Werlclieden in Over- heidsdienst, houdende verzoek tot .uitkeering over 1920 aan het provinciaal personeel van den vacantietoeslag, bedoeld in artikel 20 van het Ambtenarenreglement, of, indien daartegen bezwaren mochten bestaan, tot het treffen van een bijzondere regeling voor dat iaar, ten einde het personeel een daarmede overeenkomend bedrag te kunnen uitkeeren. Ten slotte stellen zij voor, eveneens afwij zend te beschikken op het adres van de bestu ren van den Ned. R K. Bond van Overheids- nersonccl „St. Paulus", den Ned. Christ. Bond van Personeel in Publieken Dienst en den Ned Chr. Ambtenaarsbond, betreffende instelling van voorloopige Commissien van Over]eg en tot het verleenen van een toeslag on het loon aan die gezinnen, die door ver- «'eroing van den kindertoeslag gedupeerd run. DOOlDDEDfRUKST. Op het perron van de Gooische Stoomtram te Hilversum is Zondag een droevig ongeluk gebeurd. Toen een der passagiers van een binnenkomende Jram naar zijin afwaaienden hoed1 wilde grijlpen, viel hij uit den open wa gon tusschen het perron en de nog in bewe- ging zijnde tram. Hiji werd eenige meters me- de voortgerold, waarvan het noodlottig ge volg was dat de te hulp geroepen genees- heer, dr. Sitteler, direct na het ongeval aan- wezig, niet anders kon doen dian den dood constateeren. De ongeluldkige bleek te zijn een 40-jarige ongehuwde letterzetter, woonachtig te Am sterdam. BRAND DOOR AANSTIGHTING. Te Aarle-Rixtel brandde Zaterdag de boerderij met stalling en een 6-tal hooimij- ten van Th. Vlammings af. Een knecht kon slechts met groot levensgevaar gered wor den en liep tengevolge van het springen door een ruit ernstige verwondlngen op. De brand bleek aangestoken te zijn in de hooi- mijt en als verdacht hiervan werd gistermor- gen J. Vogels, uit Aarle-Rixtel, gevankelijk weggevoerd. De verdachte schijnt vroeger den heer v. Grinsven reeds gedreigd te heb ben den rooden haan op zijn dak te laten kraaien. De schade bedraagt pl.m. 10,000 terwijl het gebouwencomplex zeer laag ver- zekerd was. ACCOUNT ANTS. Zaterdag is te Utrecht de jaa-riijlcsehe alge J meene vergadering van, den Bond van inspec- f van Accountants gehouden. In het jaarver- slag van den eecretaris wend geregd, dat dc j bond in toenemendten bloei vereeerf. Het le- I' dental bedaagt thans 68, het aantal aspiran- ten ongeveer 100. De examen-ccaninirnie, be staande uit de heeren Van. ALkeren, Bals, Hagers, v. d. Have, Horsthuis, De Kramer en Lokhorst, werd herbenoemd. EEN VERBETER1NG. Ged. Staten van Zuid-Holland hadden de politieverordening der gemeente Noordwij- icerhout teruggezonden o.a. omdat hierin voorkwam het bekende verbod voor personen van beiderlei kunne om langs de openbare wegen of ter plaatse van den openbaren weg zichtbaar te zitten of te liggen. Thans is op voorstel van B. en W. hieraan toege- voegd „op oneerbare wijze". BRIEVENMALEN. De directeur van het postkantoor te Am sterdam brengt ter Ikennis, dat brievenmalen zullen worden verzonden naar Ned. O. Indie met uitzondering van Atjeh en onderhoorig- heden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Ri- ouw, Banka, Billiton en de Westafdeeling van Borneo, per stoomschip „Tambora" van de Rott. Lloyd. Het zeeposttarief is op dieze Ten ding van toepassing. Laatsfie buslichting ten h'oofdpostkantore te A'dam 17 Juni 8 uur 's avonds, aanteekening tot 6 uur's avonds, voor groote partijieni cmvhverk, aanmerkelijk vroeger. Aan de bijkantoren kunncn aangetee- kende stukken worden aangeboden tot 3.30's raiddags. Postpakkerten voor Ned. Oi IndiS, en Egyp. tc, met deze gclegenheld te verzenden, Irunnen worden aangeboden aan Bureau Warxnoes- straat tot 17 Juni 8 uur 's avonds, groote hoeveeiheden postpakketten aanmerkelijk vroe ger. BURlEA/UCRATIE. 'Die Staatscourant van j.l. Donderdagavond bevatte o. m.een 'Koninklijik besluit van 6 Ju ni 1921waarbij werd ingetrokken de aanwij- zing van een aantal geneeskundigen voor het onderzoeken van op pensioen aanspraak ma- kende gemeente-ambtenaren e.d. Daaronder worden genoemd twee genees kundigen in de gemeente Helder. Van deze twee weten wij toevallig zoo j meldt men aan het Vad. dat de eerstge- 1 noemde ongeveer vier of vijf jaar geleden naar Indie is vertrokken en dat de tweede ongeveer drie jaar geleden zijin praktijk heeft neerge- Icgd en twee jaar geleden is overled'en. Het is toch wel opmerkelijk, dat van deze feiten bij de autoriteiten, welke deze twee ge neeskundigen aawwezen, die natuurlijk voor hun bemoeiingen werden gehonoreerd, niets bckend is geworden voor6 Juni 1921. GiEAIRRESrrEERD. De politie te !Heerlea heeft in een keet on der Ten Esschm gearresteerd een zekere S., verdacht een kindje van ongeveer zes weken te vondeling te hebben gelegd. Het kindje is in Schaesberg gevonden, waar het bij een kapelletje geruimen tijd tusschen het struikgewas had gelegen. Voorloopig is het bij medelijdende lieden ondergcbracht. De moeder, die tot S. in relatie rnoet hebben ge- staan is naar Duitschland vertrokken. EEN AANSLAG. Te Leiden heeft Zaterdagavond de schil- dersknecht B. een aanslag gepleegd op het leven van' mr. P. E. Briet, secretaris van den Leidsclien Voogdijraad. B. was door de Haag- sche rechthank uit die ouderlijke macht ontzet, en nu had mr. Briet als secretaris van den Voogdijraad ten behoeve van de kinderen bo s'ag laten teggen op een1 gedeelte van B.'s loon. Hierover ontsticht, is B. Zaterdag avond^ na eerst veel sterkedrank te hebben gebruikt, het bureau van den Voogdijraad in het Noordeinde binnengedrongen, waar hij onder het uiten van' bedreigingen, mr. Briet mlet een groot, scherp mes te lijf wou gaan. Daze wist echter te ontkomen. Met den huis- bewaarder is hij daarop teruggekeerd, en sa- men hebben zij toen B. aangegrepen en na een worsteling op straat gezet. B. trachtte vervol'gens met geweld door dte dieur opnieuw het gebouw binnen te dringen. Eenige artille- risten, juist ter plaatse, hebben B. toen over- mand, waarbij zijn mes op den grond1 viel, dat door een verpleegster werd opgeraapt en aan de politie is ter hand gesteld. B. is aan de politie overgeleverd en naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. DE NIEUWE SUCCESSIERECHTEN Na de wijziging der Successiewet luidt de tabel, voorkomende in artikel 65, thans als volgt: Indien geerfd of verkregen wordt: le. door kinderen of door de(n) echtge- noot, is het percentage 3.50 wanneer het ge deelte der verkrijging 1000 of minder be draagt; 4 bij 1000 tot 2000; 4.50 bij 2000 tot 5000; 5 bij 5000 tot /10.000; 5.50 bij 10.000 tot 25.000; 6 bij 25000 50.000; 6.50 bij 50.000—/ 100.000; 1 bij 100000—/ 200.000 7.50 bij 200.000 tot 500.000 en 8 bij meer dan 500.000. 2e. door afstammelingen in tweeden en verdcren graad bedraagt het percentage in de bij de genoemde tien gevallen respectie- velijk: 5.25; 6; 6.75; 7.50; 8.25; 9; 9.75; 10.50; 11.25 en 12. 3e. door bloedverwanten in de rechte op- gaande lijn: 14.50; 15; 15.50; 16; 16.50; 17; 17.50; 18; 18.50 en 19. 4e. door broeders en zusters: 18; 19; 20; 21; 22; 23; 24; 25; 26 en 27. 5e. door kinderen van broeders en zusters: 27; 28; 29; 30; 31; 32; 33; 34; 35 en 36. 6e. in alle andere niet voorziene gevallen: 38; 39; 40; 41; 42; 43; 44; 45; 46 en 47. Wanneer de erfgenaam of legataris vier of meer kinderen in leven heeft tijdens het openvallen der nalatenschap, worden de rechten verminderd met 10 pet. voor ieder kind boven het derde, met dien verstande, dat de vermindering een bedrag van 1000 of 50 pet. van hetgeen volgens bovenstaan- de tabel zou zijn verschuldigd, niet mag overtreffen. INSPECTEURS BIJ DE GEMEENTE- POLITIE. In een Zaterdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van den Bood van mspe®- tcurs bij de gemeentepolitie in Nederland is in beginsel besloten, in dezen bond commissaris- sen van politie met gelijke rechten als de ge- wone leden toe te laten. Het betuur werd nagenoeg geheel ver- nieuwd. Het bestaat thans uit de heeren C. A. Muller, vrorzfftw Rotterdam; P.T. f. snTp- fe, 2e voorzitter, RotterdamF. W. Simon, e secretaris, Den Haag: P. Kramer, 2e se cretaris, Den Haag; G. Ktairg, le penndng- meester, Dordrecht: A. W Brandt, 2e pen- ningmeester, Utrecht, en A. van IJsendijk, Amsterdam. DE SAMENVOEGING DER ZAANOE- MIEENTEN. Het 'Hbl. nam van het persbureau Vaz Di- as het bericht over, d'at op de gister te hou- den conferenitie te 'Haarlem met Gedeputeer- i dc Staten en de besturen der Zaangemeenten te samenvoeging dezer gemeenten zou worden besproken en dat verwacht kon worden, dat die vereeniging tot stand zou komen, omdat daar alle gemeentebesturen, behalve Koog- aan-de-Zaan, vo6r war en. Een belangstellende in deze quaestie meldt nu, dat deze voorspelling wel wat voorbarig is. Vo6r de samenvoeging toch hebben ge- stemd de „roode" gemeenitebesturen van Zaandam, Zaandijk en Wormerveer, terwij daartegen stemden: Koog-aan-de-Zaan, Oost zaan, Westzaan, Krommenie, Wormer en Jisp. DE NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLIOHT. Eenige maanden geleden is te 's-Graven hage opgericht een comite van actie tegen de Dienstp'lichtwet, onder voorzittersohap van dien heer W. Wijk, lid van de Tweede Kamer Het streven van het comite is invloed uit te oefenen op de Tweede Kaxner, ten einde te be- werken, dat het wetsontwerp tot regding van den dienstplicht worde verworpen. Het comi te is van meening dat dit ontwerp gekomen is ui't zuivere politieke overwegingen en dat 's lands belang hier ondergeschikt wordt ge- maakt aan dat der politick. Het comite had gisteravond in den Haag een vergadering belegd, waarin als sprekers optrad'en de heeren W. Wijk, D. F. Brand- wijk, mr. P. H. Ritter jr. uit Utrecht en kap. W. G. de Bas uit Utrecht. De vergadering nam de volgende resolutie met algemeene stemnien aan. "Een groot aantal Nlederiandsehe miannen en vrouwen, op Maandag 13 Juni in Den Haag, in Pulchri Studio bijeen, voor een pro- testvergadering tegen het aailhangig wetsont werp op den dienstplicht; gehoord le verklaringen van tal van de meest bekwame deskundigen, zoowel in als buiten het leger, die eensgezrmd vain oordeel zijn, dat dit wetsontwerp tot groote verzwak- king van de weerkrach't en van de weermacht van ons volk zal leiden en dat het in plaats van bezuiniging op 's lands financien te brengen, belangrijk hoogcre uitgaven zal vorderen van oordeel, dat niettemin dte mogelijkheid bestaat, dat uit zuiver politieke overwegingen het wetsontwerp door dte Tweede Kamer zal worden aangen'omen; van oordeel, dat aldus het Nederlandsche volk de handhaving van zijn vrijheid en onaf- hankelijkhei'd ondergesohikt zal zien gemaakt aan dte belaragen dier politieke partijen, ter wijl bovendien de financieele lasten zullen wotden verzwaard'; dringt er bij dte leden der Tweedte Kamer met klem op aan dit wetsontwerp in het wel- begrepen 'belang van land en volk te verwer- pen. KORTE BERICHTEN. Nog meer bijzonderheden worden gepubli- ceerd over het ceremonieel bij het bezoek van den kroonprins van Japan. Verschenen is de Memorie van Ant- woord (Tweede Kamer) in zake het wetsont werp tot wijziging der Zegelwet 1917 De bedoeling van artt. 5 en 8 van het Woningbesluit is, het woekeren van onbe- duidende vereenigingen „in 't belang der volkshuisvesting" tegen te gaan. Betreffende de exploitatie der Djambi- olieveldcn is, zooals wij reeds meldden, het voorloopig verslag der Eerste Kamer versche nen. De algemeene vergadering der Vereeni ging voor Inwendige Zending in Noord-Hol- land zal gehouden wordten op Dinsdag 28 Juni in het American hotel te Amsterdam. 2e prijs b., verg. zilv. rtafel de Vereenigde DE MODE: Moderne kleuren. Chique modellen. M. MEIJER ZOON Provinciaal Nieuws NATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE HELDER. Op Zondagen 12 en 19 Juni heeft aldaar een wedstrijd plaats van Mannen- en Ge- mengde Zangvereenigingen, uitgeschreven door de liedertafel Helder's Mannenkoor ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Ingeschreven waren voor den eersten dag 10 mannekoren, voor den tweeden 13 ge- mengde koren. Een eere-comite is samenge- steld, waarin, nevens vele plaatselijke nota- belen, ook zitting hebben de heeren Ch. van de Bilt en Henri ter Hall, leden der Tweede Kamer, H. M- de Koningin, de Prins, de gemeente Helder alsmede vele vereenigingen en pqjjiculieren, hadden voor de vereeni ging medailles en andere prijzen beschik- baar gesteld. De burgemeester van Helder heeft den wedstrijd geopend. Als juryleden fungeerden de heeren A. J. Leewens, Hel der, Olivier Koop en Fred. J. Roeske, Am sterdam. De uitslag van den eersten dag is als volgt: 3e (laagste) afd. Mannenkoren: le prijs verg. zilv. med. en 125: mannenkoor Sap- Pho, Hoorn, dir. G. H. Boedijn (40 zan- gers); 2e prijs verg. zilv. med. en 75: Brandweer-Mannekoor Oefening en Arbeid, Amsterdam, dir. Louis Steins (66zangers); 3e prijs a., verg. zilv. med. plus 50: man- nezangvereeniging Nieuw-Amsterdam, Am sterdam, dir. A. Wolthers (48 zangers); 3e prijs b., verg. zilv. med. en 25: manne- zangkoor Onder Ons, Amsterdam, dr. H. Post jr. (53 zangers); 4e prijs, verg. zilv med. en 20: mannekoor Door Vereeni ging Saamgebracht, Amsterdam (ben. het IJ), dir. J. C. C. Bohne (44 zangers); 5e prijs verg. zilv. med.: Zangvereenigipg Cantemus Domino, Helder, dir. N. Bou- chier (13 zangers). Verplicht nummer Stuurlui van A. J. Leewens. 2e (hoogste) afd., le prijs gouden mt- daille en 200, benevens dired«irsprij$ van J 50: Typografisch Mannenkoor, Amster dam, dir. P. van de Roovaart (60 zangers); 2e prijs a., verv. zilv. med. en 150: Man nekoor Philip Loots. Haarlem, dr. Henri Pielage (38 zangers); med. en 100: Liedertafe1 Zangers, Alkmaar, directeur L. C. Keere- weer (90 zangers); 3e prijs verg. zilv. med en 75: IJmuidens Mannenkoor, IJmuiden, dir. N. Conlag (33 zangers). Veprlicht nummer: Lied aan het Gangspil, van Fred J. Roeske. Eere-wedstrijd tusschen de beide eerste- prijswinnende koren: le prijs, zilveren lau- wertak: Typografisch Mannenkoor, Amster dam; 2e prijs, verg. zilv. med.: Sappho, Hoorn. Volgende week de gemengde koren. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Donderdagmiddag 4 uur zal de installatie laats hebben van den nieuw benoemden rgemeester van Egmond-Binnen, den heer C. E. W. G Janssens. UIT OUDKARSPEL. Door het afdeelingsbestuur van de Vereeni- ing voor Vacantiekolonies werden in de aandagmiddag gehouden bestuursvergade- ring de voorbereidende maatregclen getrof- fen voor drie kinderen die a.s. Vrijdag voor 5 weken zullen worden uitgezonden. Er werd door de secretaresse medegedeeld, dat door de hoofden van scholen 37 namen van kinde ren waren opgegeven, waarvoor zij meenden dat de uitzending goed kon zijn. Daar dit na tuurlijk een aantal is waar geen plattelands- afdeeling aan behoeft te denken, waren uit dit aantal weer de zwaksten gezocht, waarna er een achtttal overbleven, die volgens het oor deel van den geneesheer, die voor het onder zoek zorgde. de uitzending broodnoodig hadden. Toch moesten er nog 5 afvalien, om dat de financien geen hooger aantal dan 3 mogelijk maakten en zoo werd ten slotte be- paald, dat voor 5 weken naar Egmond zullen gaan: Jan Plakman te Oudkarspel, Marie Hart en Piet Kasten beiden te Zuid-Schar- woude. De uitzending, die tot heden 4 weken was, is nu verlengd tot op 5 weken. De kos- ten voor elk kind zijn 1,85 per dag, vorig jaar 1,50 de v5«raefesingefi te stelJe® coder Teldlog van den Vrijwimgen. Landstenn wordt aan- gen omen met 56 tegen 26 sfemmen na- aat de minister hedFt verklaard tegen <d strekking geen> bezwaar te hebben. Het amendement—Dirion, om niet over te gaan tot de instelling der commissie voor vrijstellingen, waaramtrent de minister de beslissimg aan de Kamer laat, wordt aange- nomen met 58 tegen 24 stemmen. ANTI-BOLSJEWISTISCHE BEWEGING IN RUSLAND. BERLIJN, 13 Juni. Van de Russische Sens wordt gemeld: Uit Moskou wordt richt, dat zich bij de anti-Bolsjewis- tische legers, die op alle fronten in op- marsch zijn, talrijke troependeelen hebben aangesloten. De troepen van generaal Kappel hebben na een kort gevedit Cha- barowsk genomen. Daar ook in den rug der roode troepen opstanden zijn uitgebro- ken, moet de toestand der Bolsjewistische legers als zeer emstig beschouwd wor den. Enkele deelen worden tegen de Chi- neesche grens gedrukt. Volgens een be richt van de Petersburger „Krasnaja Ga- zeta" ondersteunen Japansche troepen de anti-bolsjewistische operaties. DE POLITIEK VAN LLOYD GEORGE. LONDEN, 13 Juni. In politieke krin- gen is men van meening, dat na de laatste gebeurtenissen op politick gebicd, Lloyd George zich meer zal gaan bezighouden met de binnenlandsche politiek. Lord Cur- zon zal dan meer de buitcnlandsche politick beheerschen. DOODSLAG. ENSCHEDE, 14 Juni. Gisteravond onb stond in het cafte Asveld een woordenwis- seling tusschen den 21-jarigen arbeider A van Dijk en den gehuwden arbeider C. Wigibers over den verkoop van een vaara. Van Dijk sloeg den 57-jarigen W. met een schaaf op het hoofd, waarop deze in elkaar zake De ontboden geneesheeren lieten den getroffene naar het Ziekenhuis vervoeren, waar deze bij aankomst bleek overleden te zijn. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. De dader, die het cafte had vcrlaten, doch later daarin terugkeerde, werd door de politie gearresteerd. Met innig leedwezen moeten de andere 5 worden afgewezen, alhoewel ook bij hen een week of 3 aan het strand een zeer gunstigen j invloed zou kunnen hebben. Het ligt dan ook voor de hand dat onder oogen worde gezien |p racht Allrdbeien 25 30. ^nes 10 :,™8oS, daardTrtt'Sfdal -S.* "Tm digmn moet Mjven, aoo Hem mo6elijk Overwogen werd de mogelijkheid om tot I "'ffl* *«rd'PP'i.. contributieverhooging over te gaan en ten i B B p slotte werd besloten om aan de leden te ver- H, SChipOer, OllllegraCllt 12. TSl. 339. zoeken, voor het volgend jaar of zoo mogelijk ook voor dit jaar de contribute 50 pet. hoo ger tc bepalen. Zjji zullen hieromitrent bin- nenkort een circulaire ontvangen. Verder werd overwogen of't mogelijk was om het aantal leden uit te breiden, omdat het aantal van circa 200 leden welke er nu zijn, niet evenredig is aan het aantal ingezetenen, dat hicrtoe zou kunnen bijdragen. De ledenlijst zal dan ook grondig worden nagegaan en aangeteekend zal worden h:j of zij, die daarop niet voorkomt en er volgens't oordeel van het bestuur wel op behoort voor te komen. Ook werd besloten om aan de 4 gemeen tebesturen een subsidie te verzocken, om de vereeniging in haar nuttig werk finanrieel te steunen, terwijl 1000 vlaggetjes zullen wor den besteld, om die ten bate van het zwakke kind met de kermisdagen te verkoopen. Nog werd medegedeeld, dat met het oog op de kosten en de onbelangrijke agenda geen af- gevaardigde naar de algemeene vergadering geweest is. Wij gelooven niet, dat het noodig is hier aan een bijzondere opwekking toe te voegen. Men zal er met ons van overtuigd zijn, dat met het steunen van deze zaak een goed werk verricht wordt en we twijfelen dan ook niet of velen zullen aan den komenden oproep van het bestuur gehoor geven en1 zich als lid la ten inschrijven en de leden, die zeker aan den liive voelen dat de gulden van v6or den oor- log nu niet meer dezelfde waarde heeft, zullen het verzoek van het bestuur om 50 pet. ver hooging zeer billijk achten. Geboren Jan, z. van C. Meester en G. Bruin. Jacob Jan, z. van P. Berk- hout en M. Borst. Sebastianus Maria, z. van J. Spanjaard en M. C. Nijman. Pe- trus, z. va T. Rijkes en M. Loos. Egber- irus, z. v. T. Rijkes en M. Loos. Egber- Pijper. Jacob, z. van F. Moeijes en D. Boontjes. Overleden Albert Tiel, echtg. van C. Gorter, oud 67 j. Sophia, d. van P. Zuidscharwoude en G. Glas, oud 4 j. Tclp^ranimpn ran heden TWEIEDIE KAMER. DEN HAAG1, 14 juni. De heer Kruyt vraagt verlof tot een interpellatie over de afschaffing der pasvisa. Op zijm- verzoek zal morgen beslist wor den. De voorzitter doet het voorstel om de grondbelasting en andere ontwerpen weer op de agenda te plaatsen na de Zondags- wet. De heer Marchiant stelt voor de ontwer pen te plaatsen voor de Zondagswet. Dit wordt verworpen met 46 tegen 36 stemmen. Het voorstel-Marchant om de grondbe lasting met het nieuwe artikel 7 naar de afdeelingen te zenden wo-rd't verworpen met 54 tegen 28 stemmen. Het voorstel-Wijk om de militaire en burgerlijke pensioenwetten te plaatsen v66r de Zondagswet wordt verworpen met 44 te gen 38 stemmen. Het voorstel J. ter Laao om ook de re geling van de rechtspositie der ambtenaren voor de Zondagswet te behandelen wordt verworpen met 5 tegen- 36 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de diensfplicht. 'De motie Ter Laan schorsing der be- raadslagingen om onvoldoende financieele voorbereid'ing fenl niet opkomen van de 2e groep loteli-ngen 1921 wordt verworpen met 53 tegen 29 stememn. Dte motie Kruyt schorsing der beraad- slagingen om onvoldoende finanoieele voor bereid'ing wordt verworpen met 78 tegen 6 stemmen. Het amendement Duymae? van Twist, om Stadsnienws VRIJSTELLING VERLEEND. Aan den dienstplichtige K. van Til, uit deze gemeente, is voor een jaar vrijstelling van militiedienst verleend wegens kostwin- nerschap. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Voor dien 3en orgelavond a.s. Donderdag 16 Juni, var. 8 tot 9 uur, in de Groote Kerk, door den heer Jan Zwart, organist te Am sterdam, bevat het programma eenige nog niet te Alkmaar op deze orgelbespelingen voorgedragen werken, o. m. de groote Orgel- Sonate in d van Alp. Mailly, teen der voor- naamste Belgische orgelcomponisten, de „Pastorale" van Ctesar Franck, den Fransche orgelcomponist bii uitnemendheidvoorta „'Do<rische Toccata'' van Bach an tot slot een „Naspel" over de melodic van Ps. 75 1 van den concertgever. De tocgang tot de kerk is vrij. Bij den in- gang is gelegenheid tot het in bewaring ge ven van rijwielen. SAMENKOMST IN DE GROOTE KERK. De samenkomst in de Groote Kerk zal morgen, 15 Juni, des avonds te 8 uur aan- vangen. EIND-EXAMEN GYMNASIUM. Bij het op 9, 10, 11 en 13 Juni j.l. gehou den eind-examen van het Gymnasium slaag- den de volgende leerlingan: A. Greebe, A. Prins, N. C. Edel, D. C. Lap (alien alhier): H. Broekema (Heer-Hugo- waard); D. G. L. Knipschoer (Knollendam) P Bruin (Graft): F. A. Melchior (Castri- cum); mej. A. Hartman (Hoora); J. H. W. Warners (den Helder). 4 Candidaten hebben her-examen, terwijl 1 candidaat werd afgewezen. PRIJZEN BEHAALD. Op de tumuitvoering van het Gewest Noord-Holland van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek-Verbond, gehouden- den 12en en 13en Juni jl. te Hilversum, wist in de slingerbalwedstrijden tusschen de ver- schillende tumkringen van dit Gewest de Tumkring „Alkmaar en Omstreken" zich des Zaterdags in- de finale te plaatsen. Des Zondags speelden de Alkmaarders ge lijk spel 22 tegen den Amsterdamschen Tumoond, waarna Alkmaar door loting den eersten prijs verwierf. Alkmaar werd vertegenwoordigd door twee leden van de gymnastiekvereeniging „de Halter", n 1. de heeren A. Stins en- J. C. Vas- binder, en door drie leden van de gymnas tiekvereeniging „Sport staalt apieren", van West-Graftdijk, en wel de heeren N. Hop, D Renooij en P. Renooij. OOOTINENTAL SCHRUFlfAGHTlGMI J jaar firanti*. L. rRAtTEBTEBERG TSTLEFOOW ISO. SUBSIDIE KINDERBEWAARPLAATS B. en schrijven in Bijlage No. 87: Uwe Vergadering stelde den 27en Mei j.l in onze handen om bericht en raad het vol gende onder dagteekening van 24 Mei j.l ontvangen adres: Aan den Raad der gemeente Alkmaar geeft te kennen de Vereeniging tot in- standhouding van een Kinderbewaarplaats, dat zij bij het opmaken der begrooting voor het jaar 1921 er niet in is mogen sla- gen deze sluitend te maken, daar eigen mid- delen (contributies en verpleeggelden) ten eenenmale ontoereikend zijn om de zeer hoo- ge kosten te bestrijden, dat, aaebt «w«r hst af^slaopM ]««r

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2