Alkmaarsche Gourant Dinsdagili Juni. Feuilleton. Christoffel en Colnmbus Ml. 150. 1921. Honderd Drle en Twlntigste Jaargang, ProTinciaal Nieuws tiDOGHElEMRAADSCHAP NOORD- HDULANDS NDORDERKW ARTIER. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de besturen van de betreffende waterschappen medegedeeld, dat het in bun bedoeling ligf eerlang, met gebruikmaking der bevoegdheid, hum verleend in het Regle- mient van Bestuur voor het Hoogheemraad- 6Chap Noondhiollands Noorderkwartier de zeewering en binnenwaterkeeringen, bedoeld in art. 1 van bovengenoemd re g lenient in be- heer va het Hoogheemraadschap te doen Ziji voegen daaraan tee dat zij het in ver band daarmede wenschelijk oordeelen, diat de in den loop van dit jaar aan de zeewering en binenwaterkeeringen te verrichten werken wel op de begrooting van het betreffende water- schap wordea gebracht en door het water ed! ap worden aanbesteed, waarbij dit dan na den beheersovergang der dijken als mandata- ris van het Hoogheemraadschap zal optreden, doch dat de gelden ter bestrijding van de met die werken gepaard gaande uitgaven met door de waterschappen worden opgebracht, maar door eene heffing vanwege het Hoogheem raadschap worden verkregen. Gedeputeerde Staten noodigeni d'aarom de waterschappen uit bijj de bepaling Van het bedrag van den door hen te heffen omslag de kosten der aan genoemde zeeweringen en binnendijken te verrichten' werken Inriten bcschouwing te la- ten. Zii hebben Dijkgraaf en 'Hoogheemraden van Noordhollands Noorderkwartier verzocnt omtrent de wiize, waarop de bestekken voor de in dit j aar uit te voeren werken zullen moe- ten worden opgemaakt, met de waterschappen in overleg te treden. UIT OUDE NIEDORP. Zondag nam Ds. H. J. Barnouw afscheid van zijn gemeente. Gesproken werd naar aanleiding van 1 Rom. 8 38 en 39, waama het woord werd gericht tot de verschillende functionarissen. De heer F. Woutman sprak den scheidenden predikant toe, de wenschen der gemeente vertolkende voor het herstel van de zieke kinderen van Ds. Barnouw en voor't welzijn van hem en zijn gezin in Aardenburg. Daama zong de gemeente den predikant toe Psalm 121 vers 4. Bij de gehouden veetelling bleek, dat in deze gemeente aanwezig waren: paarden' bo- ven 3 jaar 127, paarden beneden 3 jaar 30, runderen: springstieren 19, melk- en kalf- koeien 664, mestkalveren 3, ander mcstvee 124, jong vee boven 1 jaar 150, jon'g vce be neden 1 jaar 281, schapen boven 1 jaar 661, lammeren 581, bokken en geiten 123, varkens boven 6 weken 383, varkens beneden 6 wcken 59, kuikens 860, oudere kippen 1726 en ver- der nog 5 korven met bijen. UIT SCHAGEN. Uitslag der aanbesteding op 13 Juni al hier van werken behoqrenae tot het Am- bacht van Westfriesland, genaamd de Scha- ger- en Niedorper Koggen. 1Het ondernoud van het rijpad. van den dijk en de kluften met inbegrip van die van den Ursemer of Zeedijk bij Winkel, vanaf 1 Juli 1921 tot en met 30 Juni 1922. Ge- gund aan P. Ay, Kolhorn, voor 4149; be grooting 4300. 2. Reparatie aan de kluften aan 't Wad, den Heedijk, de Kreil en bij den duiker te Kolhorn. Gegund P. Aij a. b. voor 239. Begrooting 200. Mej. A. Koetsier van Berkhout is be- noemd tot kantoorbediende 2e klas aan het postkantoor alhier. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Aan den dienstplichhge P. Kliffen, uit deze gemeente, is voorgoed vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. Zaterdagavond werd door de Vereenigiog ,,'t Belaug der Jeugd" eene vergadering ge houden, ter bespreking van het schoolfeest voor de kinderen der open bare school. Beslo- ten werd 30 Juni a.s. met de 2 hoogste klas sen naar Amsterdam te gaan en den volgen- den dag, 1 Juli, met de overige klassen per door de schrijfster van ..Elisabeth and her German Garden" 32) Miocht een der Sacks dus ooit de lust be- kruipen zelfmoond' te begaan, dan konden ze daar op elk moment gevolg aan geven door even uit hum eigen voordeur te stappen. Ze zouden dan diep, oneindig diep neeistorten tot op het dak van de lift onder in het huis. De liftjongen dhukte op een bel, de deui ging open, en daar vertoonde zich opcons voor de tweelingen de vierkante hall van de Sadks- elage en een huiskmecht die hen verbaasd aan- keek. Geheel vervuld van het bij hem gerezen denkbeeld1, stopte de jomgen onmiddelTijk uit iijin lift, en op den knecht toe, en stelde zijn passagiers als 't ware aan hem voor door aan te komdigen: „Twee jonge dames om mijn heer Cloustom 'Sack te bezoeken." Daarop trad hij nog een: stapje nader en fluisterde hem in, half verstaanbaar voor de tweelingen, die ech- ter totaal onbewogen bleven: JDe vriendinne- itjes vam meneer zdker." De knecht keek hem aan als in't onzeke- rc of hij hen zou binnenlaten. Nog geen vijf uur geleden had zijm meesteres de flat verla- ten, die dus als't ware nog warm was van haar tegenwoordigheid. Hoogstwaarschijnlijk zou ze de vreemde jonge meisjes niet in haar womimg geduld hebben. maar nu ze er toch niet meer was 'Mijinheer Sacks voerde nu alleen het bewindt. Nliemand wist waar me- vrouw Sack was. Op de tafel lag een1 stapel- tje brieven en telegrammen aan haar adfes alles ongeopepd, o. a. het telegram waarim mijinheer Twist de komst der Twinklens aan- fagdffde. I« aqn hart had da haacfat da rijda wan tram naar Bergen en Bergen aam Zee. Van het vorig jaar was nog ruim 100 in kas, terwijl voor net verdere benoodigde door de geleiders een collecte bij de leden zal wor den gehouden. UIT SCHDORtL. Zondagmriddagi te 12.30 wend filhitr een vriendschappelijke wedstrijid gespeeldl tusi- sdien- D. r. C. 1 uit Dirkshom en. S. V. V. Ill van Schoorl S. V. V. Ill won met 21. Daanna had een wedstrijd plaats tusschen Ef. Sl V. I uit Heiloo en S. V. V. I alhier. Een zilveren medaille was ter beschikkimg van' de winnaans gesteld. Na een zeer vlug- gen en goedgespeelden strijld1 won V. V. V. I met 1—0. Een zeer talrijk publiek woonde de ze mooie match bdjl Ter gelegenheid van de kermis werd Maan- dagmiadag het jaarlijksche concours-hippique gehouden, waaraan 10 tuigjes deelnamen. De lste prijs werd gewonnen door Nelly" (eigenaar de heer Jb. de Wit, Bupgerbrug). Den tweeden prijs behaalde de heer Th. W Straathof met zijn paard „Annie". Den der- den prijs won de heer G. Weel te Beemster met „Carry", terwijl de prijs voor het schoon- ste geheel werd toegekend aan den heer P. Blom te Oudorp. De heer G Schoorl van Harenkarspei reed eenige ronden met zijne Hackney-hengst „Ad- jutant-Capunor" (buiten mcdaiinging) en verwierf een zilveren medaille. DE TENTOONSTELL1NG TE SCHOORL De beoordieelingscommissie kende de vol- gende prijzen toe: 4-jarige paarden en ouder. Prijzen: 10, 5 en 2.50,, voor alle rubrieken paardlen. le prijs Jb. de Wit, Burgenbrug, bruine bies; 2e prijs W. Ligthart, Egmond Binrnen, bruin; 3e prijs L. Vader, Stolpen, ijzenschim- meleervolle vermelding A. NottdLman, Sahoofl, bruine ruin. 2-jarige paarden: le prijs N. Roozendaal, Schoorl, Vosmerrie; 2e prijs Jb. de Wit, Bur- gerbrug, br. ruin.eervolle vermelding, Jo. Kager, zij.pereluit, Vosbles. 1-jarige paarden. le prijs C. Vlam. Schoorl- dam; 2e prijs H. Biakker, Bergen, or. ruin: eervolle vermelding Wed. A. Dapper, Schoorl bruine ruin. Merrie met Veulen: le prijs, Jb. Swaan, Schoorl, blauw2e prijs A. JPeeck, Schoorl, Wiepke Veulen She Vader Capenor Adju tant; 3e Prijs C. Vlam, Schoorldam. Lammeren. Prijzen f 5 n 2.50. le prijs Wed. A. Dapper, Schoorl; 2e prijs P. Stoop, Groet; eervolle vermelding, wed. A. Dapper, Schoorl. Kippen: le prijs J. v. d. Garde 61 Wit- te Leghorn; le prijs 21 Witte Leghorn, de- zelfde; 2e prijs N. Kaag 6-1 Witte Leghorn 2c prijs C. M. Winders 21 Pairijs Leghorn'; eervolle vermelding: J. v. di. Garde, Witte Leghorn, kloek m. k. Konijnen: le prijs F. Mosk, Schoorl, bl. Weener, voedster2e prijs dezdfde, blauwe Weener, Ram; le prijs H. Kriller, Schoorl, blauwe Weener, Ram; 2c prijs, H. Kriller, blauwe Weener, voedster met jongen2e prijs d'ezelfde, Brandneus, Ram; le prijs dezelfde, Brandneus, voedster met jongen. Een vem. J. Jonker te 'Schoorl voor voedster met jongen. Eervolle vermelding werdea toegekend aan de heeren Peereboom, Nieuwe Niedorp, tuigen; v. Drunen1, Sohagen, fauishoudelijke artikelen; Timmennan, Petteni dekens, enz.; G. Klop, Hargen, rijwielen; A. Duiumeijer, Kamp, naaimachines, enz.; K. Greeuw, Har gen, rijwielen, enz.; Jn. Met, Alkmaar, rij- tuigen; Wed. Keet, Schagen, tuigen; joh Meijer, Schoorl, rijwielen; Rwantes, Schcger- brug, landbouwwerktuigeiiJ. Smit, Groet, rijwielen; Kroone, Schagen, uurwerken; G. Kramer, Schoorl, manufaeturenLouter, Schoorl, huishoudelijke artikelen; Joh! Krirnp, Schoorl, dekens enz.Jb. de Jong, Schoorl, rijwielen; Rozenhart, Alkmaar, tui gen G. de Boer, Alkmaar, riebmeubelenP. Dekker, landbouwwerktuigenA. Jongerling, motomjwielen en rijwielen; C. v. Bodegra- ven, Groet, huishoudelijke artikelen; Firma v. Vuure, Alkmaar, tuiiuneubelen, enz. UIT EGMOND AAN ZEE. Vergadering van den Gemeenteraad op 13 Juni 1921 Ingekomen stukken. Bericht van kasopna- me gemeentebedrijven. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van C. Wijker, inhoudende, dat de prijs, voor welken de gemeente aan schrij- ver grond wil afstaan 10 per M2), onge- hoord is voor het betreffende stuk. B. en W. stelden voor den aangenomen mijinheer Sack gekozen, doch alleen in zijn hart, want die keukenmeid zijn vrouw, had meer dan eens verklaard, dat ze zeer beslist voor monogamie was. Hij keek de tweelingen dus oflderzoekend aan, verbaasd over hun on- gehoorde onbeschaamdfaeid, al te kraaaen, nog eer de kamers van mevrouw Sack om zoo te zeggen tijd hadden gehad koud te worden. „We zouden graag mijnheer Clouston Sack willen spreken," begon Anna Rose met haar heldere, jonge stem, en nauwelijks had ze de woorden gesproken, of er ging een deur open en de persoon in kwestie veraiieen zelf op den drempel. „Ik hoorde dat er iemand gekomen was zei hijl, even zwijgend toen hij hen zag..„Ik hoorde dat er iemand gekomen was en een vrouwenstem „Ja, wiji zijln het," antwoordde Anna Rose, haar gezichit verhelderd door de vriendelijke glimlachende uitdrukking van den aankomcn- den gast. „Is u mijnheer Qouston Sack?" Ze stapte naar hem toe en stak haar hand uit. Beiden traden op hem toe en staken hun handen uit. „Wijt zijn de Twinklers," zei Anna Rose. „We zijin gekomen," zei Anna Felicifas, voor 't geval hij het nog niet mocht hebben opgemerirt. Mijnheer Sack liet zich de hand1 een klamrne hand d'rukken. Hij had het type van een1 oud geworden jong mensch, zooals Gihson ze teekent. Zijln profiel zoowel als sChoudera waren mannelijfc, maar hadden iets hangends. Er was iets vervallens in zijn uiferlijlk; alle waarschijlnlijk eenmaal strakke •lijneni waren als vervaagd als weg gedoe- zeld. Zijn haar lag wanordelijk op zijn voor- hoofd, en zijin slordig omgestrikte das kroop tegen den rand van zijn boord op. )yDe Twinklers?" herhaalde hij. „De Twink lers? Herinner ik me dien naam? Ik weet bet werflcelijlc niet meer." „Br h list had wad tijd tfamawt aw ham' te prffs te han&aven. Zonder hocfddijlce dam ming aangenomen. Verzoek van het bestuur der Visscherij- school om gemeentagrond benoorden de oude hegraafplaata. Gesteld in handen van B. cm W., om te ba- handeleo in verband met een mede ingekomen verzoek om gemeentegrond door de vereeni- ging voor het stichtea eenef bijzemdere school. Schrijven van da heeren Broek en Orave- maker betreffende de in de vorige vergadering vastgestelde belasting op automatische mu- ziek-instrumenten, met verzoek, die te ver- minderen. Tevens een schrijven van Broek, waarin deze verklaart zich terug te trekken, omdait hij voortaan zijn insitrument zonder automaat zal laten spelen. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak door B. en W overwogen was, en stelde voor de belasting te heffen naar den tijd, geduren- de welken de orgels speelden. De con- trole daarop werd geleverd door den meter voor electriciteit. Voorgesteld werd een be lasting te heffen van 0.50 per gebruikt K. W. De heer Medik wees op het venschillend stroomgebruik door verschillende motoren, terwijl net lawaai hetzelfde blijft De con- trole is dus niet zuiver. In wcerwil daan-an kwam het voorgcstelde aan B. en W. billijker voor dan em vast be drag per maand. Het voorstel werd aangenomen met 5 stemmen. De heer de Vrij hield zich buiten stemming, de heer Medik stemde tegen. Aan de orde was het aangehouden voorstel betreffende hypotheek op woningbouw door de heeren IJ. Verhoeve Co. B. en W stelden voor 80 pet. op de wo- ningen aan den Zwarten Weg, 70 pet. op de andere. De heer van Hall kon zich daar nu, nadat Week, dat er een misveratand was geweest, wel mode vereenigen. De heer Jonker, hoewel niet tegen het voorstel, uitte de vrees, dat de voortvarend- heid in de behandeling van deze plannen wel eens tengevolge kon hebben, dat die der Eg- mondsche Bouwvereeniging, die nu al twee jaar tevergeefs bij deze vergadering aanldop- te, een volgende maal weer van dc baan zou gaan. De heer de Vrij meende, dat er evengoed middenstandswomngen in de gemeente noo- dig zijn als arbeiderswoningen en stelde voor op alle plannen tot 80 pet. te gaan. Het kon anders wel eens gebeuren, dat de plan nen voor de woningen aan de Voorstraat niet uitgevoerd werden en dat zou hij jammer vinden. De heer Jonker sloot zich daarbij aan, doch het voorstel werd door de andere hee ren verworpen. Daama ging dat van B. en W. er met algemeene stemmen door. De strandhuur-kwestie werd opgelost door een bemiddelingsvoorstel van B. en W., dat in twee gedeelten werd aangenomen. De R. K Vacantiekolonie betaalt nu 50, de Hendrika-Stichting 70 (buiten stemming de heer van Hall). Bij de rond/vraag besprak de heer Jonker het z. i. onoordeelkund'ig vullen van een put in de Julianastraat. De voorzitter dacht, dat het wel gauw voor elkaar zou zijn. UIT OUDKARSPEL. Zondag j.l. speelde het eerste clffal van de voetbalyereenigmg Blauw-Wit een medaille- wedstriid' te Alkmaar tegen RooduWit I al- daar. De match eindigde met 5-—3 in het na- deel der Blauw-Witten. Blauw-Wit II ging op bezoek naar St-Pancras en speelde d'aar •tegen V. V. V. 3 aldaar, een gelijk spel met als standi 1I. UIT HOORN. De federatie Enkhuizen van den Bond voor Staatspensionneering heeft onder leiding van den heer ds. Spaargaren, van. Aartswoud, haar algemeene vergadering gehouden in cafe-Van Beinum alhier. In zijn opening berineerde de voorz. aan de werkwijze van den Bond in't algemeen en die der federatie in het bijzonder, noemde de goedgeslaagde meeting te Wognum, terwijl bet in het voonnemen ligt vroeg-herfst eene federatievergadering te beleggen ter bespre- king van de winterpropaganda. Wegens afwezigheid van d'en secretaris werden de notulen en het jaarverelag over 1920 aangehouden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hebben bodragen 270,29, die uitgaven 235,72y2, zoodat er een batig saldo is groot vergeten," zei Anna Felicitas. „Nog geen twee maandlcnl geleden heeft Tante met u of uw vrouiw allerlei hr'even over ons gewisseld". „Gewisseld herhaalde mijnheer Sack we- zenloos. „Brieven?" „Ein z»o zijn we hier gekomen," viel Anna Rose in, met em groote mate van schijinopge- wektheidl om haar zenuwachtige angst te ver- bergen. „Ja, we zijin eindelijk hier aangeJcomen," liet Anna Felicitas er met een soort van koorts- achlige vroolijlkheid' op volgen. Geheel van zijn stuk gebracht, stond mijn heer Sack, die gevoelde dat hij de laatste paar uren genoeg te dragen had gehad, de beide meisjes aan te staren. Toen opeens trof hem het nieuwsgierig brutale gezicnt van dten lift jongen, die maar steeds bleef wachten en de eigenaardige, veel beteekenende uitdukking waarmee zijn knecht hem aankeek. Zelfs voor zijn verwardm geest was het duidelijk wat de ze dacht. Tot bezinning komende keerde mijnheer Saok zich om. „Kom binnen, kom binnen verzocbt hij afgetrokken, en hij ging hen voor naar de eetkamer, waarvan hij de deur achter hen sloot. De liftjongen en de knecht wachtten nog 'n oogenblik, allerlei gezichtm tegm elkaar trek- kende; toen schoot de jongen in zijn lift naar beneden en trok de knecht zich in de keuken terug. „Maar onze bagage," zei Anna Rose, zich, zoodra ze binnen waren, tot mijinheer Sack keerende, en haar stem klonk wat schril door haar geforceerde opgewektheid. „Kan die bo ven gebracht worden?" „Bagage?" herhaalde mijnheer Sack wec», zijn hand1 aan zijn voorhoofd brengende. „Neem me niet kwalij'k, maar ik heb vandaag zoo'n razende hoofdpijn, d'at ik dat ik er wat suf van ben ,A hoe akeligf" riep Anna, Reae m*L sen. baleomnuad ga^-dhi f 34,56K. Be rekening werd goedgekeurd. Bij de behandeling van den beschrijvings- brief voor de algemeene vergadering op 26 Juli te Utrecht, zou aangedxongen worden op vollcdige mededeelingen omtrent de er- gaans- kwestie. Bij de verkieztag voor Hoofdbcstuursleden, vacatures G v. d. Velden (herkiesbaar), S. Lezer te Aseen en D. N Zuithof te Bols- ward, werd besiotcn de candidatuur van den heer v. d. Velden te steunen. In'de beide an dere vacatures werden met algemeene stem- men candidaat gesteld de heeren M. G. Dor- hout te Hoom en J. E. W. Duis te Zaandam (plaatsverv. H. N. Sehuitma te Rotterdam). Tot bestuurslid van de federatie werd her- kozen de heer J. Pom te Venhuizm. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver- ?adering te Utrecht werd gekozen de heer Poen, tot plaatsvervanger de heer J. Ebels te Schellinkhout. Naar aanleiding van het petitionnement te gen dc Ouderdomswet-Aalberse werd mede gedeeld. dat deze actie uitstekend slaagt; in verschillende afdeelingen zijn de uitkomstm schitterend. Heel enkele afdeelingen' in de federatie hebben het petitionnement nog niet afgchandeld. Echter verwacht men, dat deze ook binnen mkele weken met de afhanHeling gereod zullen zijn. Hicma sluiting. Gemengd Meuws. CONGRES OVERHEIDSPERSONEEL. De Bond de Rechtstoestand, de Cmtrale van hoogere Rijksambtenaren, de Cmtrale van hoogere Gemeenteambtenarm, de Cm trale van Vereenigingen van personeel in 's Rijksdimst m het Comit6 van Neutraal Overheidspersoneel, in totaal vertegmwoor- digende ongeveer 60.000 ambtenaren, heb ben Zaterdagmiddag in Dm Haag em ge- meenschappelijk congres gehouden, ter be- spreking van de wenschen der betrokken or- ganisaties ten aanzien van de wetsontwer- pen op de rechtspositie en de pensionneering van burgerlijke rijksambtmaren. Het congres, dat druk bezocht was, stond onder leiding van den heer F. Perdok Hzn voorzitter der Cmtrale van Vereenigingen van personeel in's Rijksdimst. Na een openingswoord van den voorzitter was»het woord aan mr. dr. J. H. van Zan- ten ter inleiding van het ontwerp-rechts- positie. Daarop bracht de voorzitter de volgende resolutie in stemming, die het congres bij acclamatie heeft aangenomen: Het congres, enz., in vergadering bijeen ter bespreking van het ontwerp-Rechtstoe- standwet, constateert, dat een spoedige tot- standkoming van die wet zeer noodzakelijk is, en tevens, dat, mocht het wetsontwerp ongewijzigd wordm aangenomen, nog vele gerechtvaardigde wmschen der ambtenarm onbevredigd zullen blijvm; dat dit zeer speciaal het geval is met het procesrecht en de overige, in het bijzonder op de vergadering besproken punter; roept dringend de medewerking der Twee- de Kamer in, teneinde de volgende wijzi- gingen in het ontwerp te bevorderen: a. in de wet op te nemen het recht op pensioen (herstel van art. 31 van het rap port der Staatscommissie-Dresselhuys): b. de toekenning van de vacantie-bijslagen te herstellen en deze te regelen overeenkom- stig het rapport der Staatscommissie (art. 38); c. art. 38 alinea 5, te wiizigen in dim zin, dat een bezoldigd bestuurslid in plaats van 2 jaren, 5 iaren verlof kan worden verleend, terwijl veraer een bepaling zou moeten wor den vastgesteld, die de mogelijkheid van verlenging van dim termijn opent; d. art. 45, alinea 2 (karenztijd) te doen vervallen; e. de artikelen 45 m 47 te wijzigen in dien zin, dat bij ziekte voile bezoldiging blijft genoten en een uitkeering na eervol ontslag zal plaats hebben, onverschillig of de ziekte aan de schuld van den abmtenaar is te wijten of niet; f. art. 46 de bepaling, dat aan een zie- ken ambtenaar, die binnen 1 y, jaar in het geheel gedurende meer dan em jaar verlof wegens ziekte heeft genoten, kan worden ontslagen te vervangen door art. 46 van het rapport der Staatscommissie (geen ont slag zonder geneeskundig onderzoek, enz.); g. ten aanzien van het wachtgCld (art. 52) het oorspronkelijke wetsontwerp te ner- stellen; mochten hiertegen bezwaren be- zwaren bestaan, dan in de termijnen, die met „Wat iamlmer 't spijt me vreeselijk," voegdie Anna Felicitas er met een even be- kommard gezicht achter. Heeft u al em as- pirientje genomen? Soms kan zoo'n eenvou- dig middel praohtig helpen." ,.0, dank u heel vriendelijk, heel vrien- delijk," zei mijnheer Sack, ,,'t Vervelendste is, d'at ik er .niet goed door kan denken. Maar wat zei u ook van bagage? Moet ik begrij- pen d'at u bagage heeft meegebracht? Waar- om bagage?" „Waarom bagage?" vroeg Anna Rose ze- nuwachtig. ,,Brcngen de menschen in Ame- rika dan niet altijd hagage mee als ze ergens komen logeeran." „Komit ui dus bij me logeeren vroeg mijn heer Sack, zijln hand opnieuw naar zijin voor hoofd- brengende. „We zijln de Twinklers," lichtte Anna Feli citas nog eens in. ,.J!a, ja, dat weet ik. Dat heeft u me al ver- teld." „En dus zijn we natuurlijk hierheen geko men." t „Is dat zoo natuurlijk?" vroeg mijnheer Sack, hen beurtelings afgetrokken aankijken- de. ,.We hebben u een telegram gestuurd," zei Anna Rose ter opheldering, „of liever aan mevrouw; maar dat komt toch op hetzelfde neer; dat is toch feitelijk hetzelfde." „Nle6n, d-at is het niet dat is het niet." steunde de ongelukkige mijnheer Sack. ,Jk wou dat het hetzelfde was. Het behoorde zoo te ^zijn, maar mevrouw Sack is niet thuis ,Ja 't spijt ons erg dat we elkaar ge- mist hebbm. Is ze naar New-York gegaan om ons te halen, of hier naar het station?" Mevrouw Sack is u niet gaan halm. Ze is vertrokken." „Vertrokken Waarheen?" „0!" riep mijinheer Sack, ,Jk weet het niet mama hem; muu niet em u te 0UA he- den dienettfjd verband houden, verbetering te brmgm; h. art. 82 (mogelijkheid van afwijkende regelingen), waardeor ongelijkheid van recht wordt geschapen tusschen d« ambte naren. t« doen veryallsn; i. de artikelen 85 (Iaatnte zinenede), W, 91b, 92, 93 en 94, omtrent de eammstelling van de rijks-scheidsgerechten zoodanig te wijzigen, dat: le. elke centrale van ambtenaren voor ieder scheidsgerecht 3 personm aanwljst (te harer keuze, ambtenaren of niet) die op em lijst van leden wordm gebracht, terwijl de regeering evenems em Tijst samenstelt, wel- ke lijsten geldig zijn yoor 6 jaren; 2e. het rijks-scheidsgerecht zitting houdt met een voorzitter, door de Koningin be- noemd, doch niet voorzitter van een raad van beroep, en 4 leden, n.l. em aangewezen door dm klager, em aangewezm door do regeering, en twee, volgens rooster, bij lo- ting, respectievelijk uit elk der 2 lijsten; 3e. art. 105 (eigen keuze van acheidarech- ters) vervalt; j. art. 106, handelende over het heffen van em griffierecbt, te doen vervallen; k. ten aanzien van het georganiseerd over- leg (art. 134) de bepaling van de staats commissie (art. 132) te doen horstellen. Het congres besluit, deze resolutie ter kennis te firm-gen van regeering en volks- vertegenwoordiging en draagt aan de be sturen der samenwerkende organisaties op, met alle tm dienste staande middelen te ijverm voor invoering van de voorgeschre- ven verbeteringen. Nadat vervolgens gepauseerd was, ver- kreeg de heer H. B. Berghuys het woord voor em bespreking van het wetsontwerp op de pensionneering van burgerlijke rijks ambtenaren. De voorzitter bracht daarop de volgende resolutie in stemming: Het congres, enz., gehoord de inleiding over het wetsontwerp tot regeling van de pen- sioenen der ambtenaren, is van oordeel, dat de weinig tegemoetkomende houding der re geering, aangenomen tegenover de in het voorl. verslag door de Tweede Kamer go- uite wmschen, hun rechtmatige verwachtin- gen heeft teleur gesteld; dat zij zidh daar- om genoodzaakt zien alsnog te blijvm aan- dringen op door verschillende Kamerleden als billijk m noodzakelijk erkende verbete- ringm. Het congres is van. oordeel, dat het ouder- domspensioen van 70 pet. in vele gevallen blijft beneden, in andere gevallen, weinig uitgaat boven de bedragen volgens de oude bepalingen, zoodat met klem verhooging, tm minste tot 80 pet. wordt bepleit; dat de leeftijd, waarop recht op pmsiom is toegekend op 65 jaren, te hoog is gesteld en den ambtenaar op 60-jarigm leeftijd dat recht dient te wordm gegeven; dat het stellen van een maximum-grond- slag, zoowel voor de weduwen als voor de ambtenarm-, Ieidt tot groote onbillijkheden en in ieder geval die maxima te laag zijn gesteld. Het congres is van oordeel: a. dat in alle gevallen, waarin em amb tenaar ongeschikt wordt verklaard voor de verdere waarneming van zijn betrekking, hem em pmsiom behoort te wordm toege kend als bedoeld in art. 43 left, d, met weg- neming van het gevaar voor verlaging, waar verhooging eveneens is uitgeslotm; b. dat het recht op uitgesteld pensioen on- beperkt behoort te worden vasfgelegd; c. dat aan ambtenarm, die om welke re- den ook dm dienst verlatm, het recht moet worden toegekend voor hun weduwen en weezen door betaling van een vast te stellen premie em pensioen te verzekerm; d. dat aan de cmtrale organisatie van ambtenaren medezeggenschap behoort te worden toegekend bij de toepassing van de wet en het beheer van het pensioenfonds; e. dat de wachttijd van 7 jaar, venmeld in art. 43, behoort te vervallen; f. dat voor de berekening van het pensiom als grondslag worde genomen de wedde, ge noten gedurende de laatste 12 maanden, aan het ontslag voorafgaande; g. dat aan de nagelaten betrekkingm van na 1 Januari 1920 overleden ambtenaren, die gem, of em te laag pensioen genieten, alsnog de gelegenheid worde geopmd, door inkoop em pmsiom te verkrijgen, berekend volgens deze wet. Het congres besluit deze resolutie ter ken nis te brengen van regeering en volksver- tegenwoordiging, en draagt aan de besturen len. O," vervolgde hijl, na een oogenblik, waar. in hij, terwijj de tweelingen hem aanstaar- den, met zijto aandoeningen scheen te kam- pen, „toen ile u in de gang hoorde praten, dacht ik hoopte ik een moment een mi- nuut misschien d'at ze terug was gekomen1. Daarom kwam ik te voorschijn. Anders zou ik u nooit ontvangen hebbe*. lie ben niet in staaf vreemden te ontvangea !De dingen die mijnheer Sack zei en zijn on- vaste, klagende stem waren zoo totaal in contrast met de strenge lijnen van zijn Gib- son-profiel, dat de tweelingen hun oogen niet van hem af konden houden. Doch ze kwamen tot geen conclusic en oefenden ook geen cri- tiek, omd'at ze niet wisten of het misschien niet Amerikaansch was, zoo te handtelen. ,.Me dunfct," begon Anna Felicitas zacht, „dat u ons toch gem vreemden kunt noemen. We zijn de Twinklers." „Ja, ja dat wi&t ik wel dat vertelt u me ieder oogenblik," antwoordde mijnheer n Sack geprikikeld. „Maar ik kan me er niets van herinneren dat „Weet u dan niets meer van al d'ie brieven. die Oom Arthur over ons geschreven heeft? vroeg Anna Felicitas. „Wij zijn (fe nidifies die hij u verzocht een poosje vriendelijk m uw huis te willen' nemen en ik geloot zeker," voegde ze er beleefd- bij, „dat u daar ook wel de geschikte persoon voor is." Mijnheer Sack vestigde zijn onrustigea blile op haar. „En knap meisje ben je," liet hij er op denzelfd'en treurigen toon op vol gen. ,.Een heel knap meisje!" „U moet haar niet ijdel maken," zei Anna Rose met een poging om niet te lachen, ter wijl Anna Felicitas zich zoo totaal onbewust toonde van het vleiende der opmerking als iemand, geheel van ieis anders vervuld, zich SleehiS knr| (Vmik OVCTgiHctH. 111 - 1 ==awqi

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5