DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m ftonderd drie en tswlntigste J&argiing WOENSDAG ft©. 137 DM mnnmrer tioBtaat trt»2 Matfsn Ibonnemwitsprijs bij vooniitbctftling per 3 maanden t 2.—, fr. per post f 2.50. Bewij9n. 5 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. BHoveu franco N.V. Bock- on ITamlolsdr. v.h. Hernia. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bodactie No. 33. Dlrccteur0. 11. KRAIL. UoofJredAtitaurT). N. ADKMA. 15 JVM Buitenland. DE OPSTAND IN'OPPER-SILEZIA De intergealieerde commissie heeft de zuiveringactie gestaakt. De reden, die zij daartoe aan de politieke partijen opgeeft, is, dat de „Selbstschutz" weigert yodr het dem- pen van den opstand de bevnjde gebieden te ontruimen. De Duitsche partijen staan op het stand- punt, dat het de taak der intergeall. com missie is, nu toch eindelijk eens tegen de in- surgenten op te treden en niet tegen de „Se?bstschutz", die na het einde van den opstand automatisch wordt ontbonden. De bevolking kan zich de door haar zelf ge- vormde bescherming niet laten ontnemen, voor zii door de daden der commissie het bewijs heeft, dat zij voJAomen veilig is. De opstandelingen hebben Maandag den strijd hervat. Zii drongen opnieuw Katto- witz binnen en begonnen een wilde schiet- partij in de straten. Ook bij Ratibor deden de> Polen aanval- len. Zij werden door de Duitsche zelfbe- schermingsorganisaties met zware verliezen teruggeslagen. De Engelsche troepen gre- pen niet in. De nopstandelingen Is een nieuw ultima tum overnandigd, inhoudende, dat, ingeval zij nog eenmaal, hetzij met artillerie, mi- trailleurs of geweren zouden schieten, de Italiaansche artillerie onherroepelijk het vuur op hun stellingen zou openen. Volgens een bericht van den „Lokal Anz." uit Beuthen is de sociaal-democratische af- gevaardigde Bias in de voorstad van Beu then, Rossberg, door Poolsche bandieten ge- arresteerd en met nog twee andere inwoners weggevoerd. Het moet een vergeldingsmaat- regei zijn wegens het lastig vallen van Poolsche burgers in Beuthen. Naar de ,,Neue Fr. Presse" verneemt, be- draagt de O. S. kolenproductie, die niet meer in handen der Entente is doch geheel door de opstandelingen wordt beheerd, thans nog slechts 55 pet. van de productie in April l.L De insurgenten zenden ten minste 20 h 25 pet. hiervan naar het buitenland. Zoowel naar Oostenrijk als naar Tsjecho-Slowakije zijn de laatste dagen kolentreinen vertrok- ken, doch het grootste gedeelte der produc tie gaat naar Polen. De uitgaven voor de mijnen overtreifen, tengevolge van de verminderde productie, de opbrengst. Door het stopzetten van den arbeid zijn hier en daar reeds enkele mijnen onder water geloopen. Bij het hoogovenbedrijf is de toestand nog slechter. Enkele zijn reeds gedoofd en deze week zullen er nog andere volgen. DE BURGEROORLOC IN IERLAND. Te Code is een gerechtelijk onderzoek inge steld naar den dood van zevon leden van het muriek corps van het Hampshire-regiment, die te Younghal (Cork) bij de antploffing van een laadtaijn werden gedbod. Het hot" oor- deelde dat deze koelbloedige moordpartij met voorbedachte radte had plants gehad wegens de popularitedt van' het muziekoorps en van het regiment, en dat de moordenaars wisteni, dat het corps ongew'apend was en dat het ve to jonge lieden bevatte. De ongeregeldheden te Belfast leidden Dinsdag tot een aanval van Sinn Feiiiners, weflke op het dak van- cendgo huizen hadden post gevat, op arbeiders, die zich op de naar de dokken gaande trains verdiromgen. Het conflict had ten gevolge dat hot verkeer werd stop gezet. De poltie, die vcreterking kreeg, loste schoten en verspreidde de scheipsch ut ters. De correspondent van de Manchester Gu ardian" te Belfast meldt, dat het geheele na- ti'onalistische deel van West-Belfast einde van de vorige week veronitwaardigd was tengevol ge van een incident, dat Vrijdag in Gonway Street plaats had. Vijf ileden- van de hufppo- Iffie, diie in een motorwagen patrtmilleeraen, arresteerden drie burgers, die zij. met zich medeyoerdan. De wagen stopte op een hoelc van Gonway street, waar 'hij werd' omringd door een menigte Uniondsten, die de drie ge- van'genen uit den wagen sleurden en hen mishandelden. Een van de drie, een man van over de zestig, werd neergeslagan en geschopt en moest naar het hospitaal worden ge- braclit. De tweeds man, die profij't trok van de bewegmg, ontsn&pte, terwijl de derde weer in. den wagen tolauterde. 'De hulppol'itie deed niet de minste of geringste poging om de ge vangenen te -beschertnen, totriat de men'igte de mislvan deling -hervatte van de derde man teen1 deze weer in den wagen terug was Een medewerker der Daily Chronicle" echnjft, dat zelfs de heftigste Sinn Feiners thans uitzien naar een poging om tot een vergelijk te komen e nthans voorwaarden zou den wiltlen aanvaarden, die zij .later misschien zouden afwijzen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. •De stemming onder de mijnwerkers wordt heden gehouden, en in de meeste districten acht men het vrij zeker, dat het werk Maan dag algemeen hervat zal worden. In vele mijnbekkens zijn de mannen, wier taak het is de schachten in orde te houden, al begonnen toebereidselen -te treffen voor een algemeene hervatting van het werk; reeds worden de mijnpaarden wederom naar beneden gebracht. In verschillende districten heerscht ont- stemming tegen de leiders, die er op zijn blijven aandringen onder de eischen den na tional*! pot bovaaaan te stelien. Daze gsest blflct uit hat eptradaa van aan groote geotp mijnwerkers in Nottingham. Hun plaatse- lijke afgevaardigde heeft de meening ge- uit, dai de nooaelooze vertraging in het tot- standkomen van een regeling een gevolg is van den eisch betreffende den „pool". Op zijn voorstel stuurden al zijn volgelingen hun stembiljet terug met de opmerking „dat men Een weken eerder had moeten komen." Zoo, in overeenstemming met de verwach- ttng, de mijnwerkers de volgende week den arbeid hervatten, zal het land de volgende nadeelige posten te boeken hebben: Subsidie aan de mijnindustrie 10.000.000 pond sterling. Kostenvan mobilisatie van de reserve en het op de been houden van de „Defence Force*' 6.000.000 pond. Premies aan reservistea 350.000 pond. Transportregelingea, invoer vap steenkool enz. 6.250.000 pond. Extra kosten voor het spoorweg-eubsidie tengevolge van verkeersstagnatie en alge meene depressie 9.000.000 pond. Vermindering in den utvoer en wederuit- voer in April en Mei vergeleken met Maart ongevear 32.500.000 pond. il de volgende verlie- mijnindustrie zal zen te boeken hebben: Handelsbestellingen 67.000.000 pond; uitvoer 12.000.000 pond. De mijnwerkers zullen aan loonen gederfd hebben, na aftrek van de loonsvcrlagingen, zooals oorspronkelijk voorgesteld, ongeveer 60.000.000 pond. DE ITALIAANSCHE STAATS- AMiBTENAREN. De onderhandelingen tusschen de Itali aansche regeering en de staatsambtenaren zijn afgebroken. Een hervatting van de ambtenaarsstaking wordt verwacht. Waar- schijnlijk zullen de spoorwegarbeiders zich na enkele dagen bij ae stakende ambtenar'en aansluiten. Zooals is gemeld, eischen de ambtenaren een salarisverhooging. Blijkbaar zijn de onderhandelingen afgebroken, omdat de re geering weigerde, het ontslag van eenige ambtenaren in te trekken. DE GEALLIEERDEN EN ANOORA. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Konstantinopel meldt, niet alleen dat de regeeringen te Parijs en te Angora tot een voor beide partijen bevredi- gende oplossing zijn gekomen, doch ook dat Angora tien Britsche gevangenen naar de kust heeft gezonden tot hun onverwijlde vrijlating in ruil voor 40 Turken, die op Mal ta zijn vrijgelaten, en heeft voorgesteld de overblijvende 20 Britsche gevangenen vrij te laten in ruil voor de 60 overblijvende Turken, die nog in Britsche handen zijn. NIEUWE ONLUSTEN TE JAFFA. Bij een gevecht tusschen Joden en Arabie- ren zijn te Jaffa twee joden gedood en zeven anderen gewond. Een tweetal arrestaties hebben plaats gehad. Onder de gearresteer- den bevindt zich ook de Arabier, die de oor- zaak van de ruzie was. Naar Reuter hier- omtren-t nog meldt, rende deze Arabier met een mes in de hand door de straten van Jaffa, hetgeen de aalneiding tot den twist werd. CHOLERA? Te SeksbTerum is een arbeider, onder ver- sdhijnselen vara cholera nostras overled'en Thans ligf ziin vrouw aan dezelfde zidcte. Men vermoedt daf ze bedlorven wafer uit een sfilsfaanden put gedronken hebben meldt het „Vad." KONINO 'KDNSTAiNmjN TE. SMYRNA. Monimg Konsfantijn zette Zondag voet aan wal te midden vara een gcestdrift opgewom- den bevolbing. De geheele bevolking nam aan die oratvangst deel, Armenian zoowel als Israeietcn. Na de oratvangst der autoriteiten. en nota- bele personeni aan boord vara den torpedoja- ger „Aspris" ging de koning in een villa, die te zijner beschiWcirag was gesteld door twee aanzienlijke inwoners van Smyrna. Hij is nu aan het front aangekomen. EEN INOIDEW IN DE ITALIAiANSCHE KAMER. iDe nieuwe Kamer kwam Miaaradag bijeen. Voor het begin vara de zitting drongen' in de couloirs de aanwezige fascistische afgevaar- digdeo op den! communist Misiano in era dWongen hemi het gebouw te verlaten. Er orat- stond' een hevig rumoer. Toem de comniurais- tische afgevaardigde zich verwijderd' had, keerde de orde terug. KORTE BERICHTEN, In den gezondhdidstoestand van koning Peter van Servie ils eenige verbetering geko men. De bekende fabridk van Ford te Detroit heeft haar vijf rnillioeoste auto voltooid, wel- ke met eenige plechtigheildi in het Fond-mu seum werd geplaatet aaast de allereerste auto, die ruim 20 jaar geledcn door de stra ten van Detroit hobbelde. De communist Hermlann Franke uit Berl'ijn, die destijds een dliefstal van spring- stoffen in elkarader zette en' den' putsch te Wester Egeln leidde, is door de rechtbanfc te Halberstadt verootrdeeld tot 13 jaar tucht- huisstnaf benevens 10 jaar eerveriies. Dezer d'agen is in een ikranskzinnigenge- sti'cht Roderick Mc. Lean gestorven, de man, die den 2den Maart 1882 een' mnordaanslag op wijlen koningin' Victoria vara Engeland1 pdeegde. De Engelsche vlieger Percy Greenwood, die te Buenos Ayres een vlucht deed met twee passagiera, viel neer naat Uqtt ultegbig. Al do inzi*teriden zijln dood. De „Deutsche Presse" deelt mode, diat Erzberger weder in hot poltidke leven zal op- treden, zonder den afloop van de tegen hem wegens belasting-ontduiking van Duitsch-raa- tionale zijde aaraharaikeiijk gemaakte zaak af te wachten In Letland is door den minister van bui- tenlaradsche zaken Meirowitz, een nieuwe re geering samengesteld, waarin ook de redhts- S'Xi'alisten zitting hebben- genomen. De geheele regeling van den brande- wijraaarakoop in1 het bezette Rijmland zal voor- taan behandeldi worden1, door de bezettings- autoriiteiten. Dat beteekmt de invoerirag van het Fransche spiriltus-raonopolie in het Rijn- gebied. De Russische haradelsdelegatie te Lou den heeft offideel en namens de swjet^egee- ring tegen-gesprokon. dat ear eenig verdrag, van welkeu aard ook, zrau zijn gesloten tus- sdiera bolsjewiki en Sinn Feiners. Volgens die j ongate statistiekm zijn vara de 1.521.516 gebouwon verwoest gedurende den oorlOg in de steden en de dorpen vara Po len, era nu reeds 464.192 herbouwd. 'De president van de Georgische socl- alistische republiek, die vluchtte voor de bolsjewisten, is thans te Brussel. 'Ira Eragelamd wordt een nat'oraale sta king vara werknemers in het machinebedrijl verwacht in verbarad met voorgenomen loons- verlaging. De onderhandelingeo zijn afge broken. Araderbalf millioea, man zijn bij net conflict betrokken. De rentebetaling op de Mexicaansche buitenlandsche schuld zal 1 Juli worden hervat. De Duitsche arbeiders in het industrie- gebied zijn alien hevig gekant tegen de actle tot loonsvermindering. Staten-Gfeneraal TWE'EDE KAMER. In de zitting van gisteren vroeg de hea Kruyt verlof tot een 'interpellatie over de af- schaffing van de pasvisa. Op dit verzoek zal heden worden beslist. iDe voorzitter deed voorstel de grondbelas- ting en andere ontwerpen weer op de agenda te plaaisen na de Zondagswet. De heer Marchant stelde voor de andere ontwerpen te plaatsera voor de Zondagswet. Verworpen met 46 tegen 36 st. Een voorstel- Miarchant om de undbelasting met het nieuwe artikel 7 naar de afdeelingen te zen den werd verwoipen met 54 tegen 28 st. Een voorstel-Wijk om de militaire- en burger- lijbe pensioenwatten te plaatsen voor de Zon dagswet werd' verworpen met 44 tegen 3® st.; een voorstel J. ter Laan om ook dc regeling der rechtspositie van ambtenaren' vo6r de Zondagswet te behandelen werd verworpen met 45 tegen 36 st. Voortgegaan werd met de behandeUng van de dienstplickiwet. De motie-ter Laan (schorsing der beraad- slagingen wegens dc onvoldoende financi- eele voorbereiding en: niet opkomcn van de 2-de groep lotelingera 1921) werd verworpen met 53 tegen 29' st. 'De motie-Kruyt (schorsing der beraadsla- gingen wegens omvoldoende financicele voor bereiding) werd verworpen met 78 tegen 6 st. Een amendement-Duymaer van Twist om de vooroefeningen te stelien onder leiding van den vrijwilligen landstonn, werd aange- nomen met 55 tegen- 25 stenuncn. Nadat de minister had vericlaard, tegen de strekking geen bezwaar te hebben, werd het amendement-Drion om niet over te gaan- tot instellirag van, een commissie voor vrijstel- lingen, waaromtrent de minister de beslissing aan de Kamer liet, aangenoraera met 58 tegen 24 st. Het amendemeraMer Laan om op grond vara gemioedsbezwaren vrijstelliing te verlee- nenl naar bij! algemcenen maatregel van be- stuur to stelien regelen, werd1 verworpen met 65 tegen 32 st. De morie-'Drion vragende om nadere wettelijifce regeling van de vrijstelling wegens gemoedsbezwaren, werd aangenomen z. n. st. Het amendement-Wijk tot de invoering van de aanwijlzing voor economische dionsten van vrijgesloten en vrijgestelden werd ingetrok- ken, nadat de minister had verklaard dat de regeering zich met de zaak zou bezighoudien. De heer Wijk lichtte een amendment toe om het contingent te verhoogen van 23.000 tot 28',000 man. 1 De heer de Monte-Verloren verdedigde een amendement om het verschil tusschen re- servetroepen en- kerntroepen, op te heffen-. Hij verklaarde dat de voorstellers desnoods het eenheidsleger 6 in plaats van 5 maanden wil- den laten oefenen. De hea IDrion was nog tegen' het denkbeeld, belichaamd in het amendment. De hea Dnymaa van Twist betoogde dat het amendment geen verzwaring van pa- soonlijke en financieele fasten beteekende, als als men' lette op de groote sommen welke voor de voorgestelde wet zouden noodig zijn. iDe hea van Veen- vadedigde nada het amendment. De hea ter Laan bestroed de op- hefffirag van het verschil tusschen kerntroe pen en' reservetroepen, doch juichte verminde ring van oefentijd tot 5 maanden- toe. De hea Oud' meende dat voorstellen van den ministor era die van den heer vara Veen geen verschil maa-kte wait betrof persoonlij1- ke en financieele fasten. Sympathick vond hij de gedachte van een eenheidsleger. 'De hea van da Laar was tegen de amen- dementen. Minister Pop vaklaarde dat hij het amen- dement-Wiik met kon aanvaarden. De amen- dsmieotai-ee Monte Vsrioren wtnen voor de regeering onaannemelijk om de verzwaring van persoonlijke en financieele lasten era het onvoldoende van een oefeningstijdi vara 5 maanden. De vergadering wad verdaagd tot hedeo 1 uur. Binnenl and. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den hea Duymaer van Twist betreffende samenvoegiag van dm Hoofdcursus te Kampen met die Kaniaklijke Militaire Academ-ie te Breda. luidt heat antwoord vara dm minister van oorlog: Het is judst, dat hat voornetmen bestaat op 1 October a.«. bij wljze von proef dm Hoofd- cutvus to Kampen sairaen te voegen met de Kon'inklijke Militaire Academic te Bredis. Een- wetsoratweip om zullks mogelijk te ma- ken heeft bereidh het department van ooriog verlaten en zal eastdaags de Kamer kunnen baedken. ondeRzoek SPOORWEGLIJNEN. De volgende vragen- zijn ingediend Vara dan hea Ter Hall aan dm minister ran waferstaat: 1. Is het den minister bdkend, dat op de lijn Haarlem—Z'aradivoort verzakkin-gen heb ben plaats gehad, die vcrmoedelijk alleen hierbm geen aanleddirag tot ongelukken heb ben gegevera, wijl het per&oneel ze tijdig ont- dekte? 2. Zoo ja, Is a dam een aimbtelijk onder- zoek naar de oorzaken ingesteld en is de mi nister bereid te zijraa tijd de resultatera daar- van aan dd Kama mede te deelen? 3. Is Zijn Excellentte niet van oordeel, dat ter geruststelling van het reizend publiek een groradig onderzoek op aMe lijhen vara de Nederlandsche spoorwegen gewenscht is, op- dat oos lanld, na hevigen regenval, gespaard moge blijven voor rampen als indertijd een te Weesp heeft plaats gdnad? 4. Kara de minister ook mededeelen, of per manent en op afdoende wijze op de stabihteit vara de epoorbanen wordt toegezien? PLAATSELIJKE BELASTING. Vragen van den hea De Wilde aan den minister van Binnenlandsche Zaken: lo. Welke beteekenis is in de aan Ged. Staten da onderscheidene provincien genera te circulaire van 29 April 1921, waarbij de Minister als zijn meening te kennen geeft, dat een raadsbesluit tot vaststelling van het verhoudingscijfa der gemeenteluke inkom- stenbelasting in den zin da Gememtewet een besluit is tot heffing van plaatselijke belasting, dat, voor zoova het geen onder- deel vormt van de verordening op de heffing van de belasting op het inkomen, Koninklij- ke goedkeuring behoeft, te hechten aan de woorden „voor zoover het geen ondadeel vormt van de verordening op de heffing van de belasfmg op het inkomen"? 2o. Indien uit het antwoord op vraag lo. mocht blijken, dat de Minister net raadsbe sluit, waarbij, met inachtneming van het in de goedgekeurde vaordening bepaalde maxi mum cijfer, het verhoudingscijfa voor ceo zeker belastingjaar wordt vastgesteld, aan goedkeuring ondaworpen acht, op grond van welke bepaling der Gemeentewet is de Minister dan tot zijn, van de geldende prac- tijk. afwijkende meening gekomen? 3o. Indien in het vervoTg het \66i of in de maand Mei te nemen raadsbesluit tot vast stelling van het vahoudingscijfa, c. q. het te heiien pacentage, slechts na vakregeu Koninklijke goedkeuring uitvoaing kan a- langen, vreest de Minista dan niet, dat be- doelde eisch een spoedig ten kohiere bren- gen van de aanslagen zal vahindaen? 4o. Indien een gemeentelijke vaordening b.v. inhoudt, dat ten behoeve da gemeente zullen worden geheven ten hoogste 50 op- centen op de hoofdsom der vermogensbelas- ting en dat het juiste aantal jaarlijks bij raadsbesluit zal worden bepaald, is de Mi nister dan ook van oordeel, dat laatstbedoeld raadsbesluit aan Koninklijke goedkeuring onderworpen is? Gemeugd Nicnws HET BEZOEK VAN DEN JAPANSCHEN KROONPRINS. Heden brengen de Japansche prinsen een bezoek aan ons land. Begrijpelijkawijze hebben de groote bla- den diverse artikelen, waarin op het ge- wicht van deze gebeurtenis wordt gewezen en worden de Japansche bezoekers hartelijk welkom geheeten. De kroonprins is 20 jaar oud. Hij wad op 6-jarigen leeftijd lealing van de school der edellieden en ontving in 1914 zijn mid- delbare en militaire studien, welke hij thans voleindigt. In 1919 wad hij meaderjarig vaklaard en is sedert lid van de Kamer da Pairs en van den Geheimen Raad. In het lega be- kleed hij thans den rang van majoor. Zatadagochtend a.s. omstreeks half elf zullen de Kroonprins van Japan en Prins Kan-In, wegens beeindiging van het offi- cieele bezoek aan onze Koningin, het Ko- ninklijk paleis in het Noordeinde te 's-Gra- venhage, waar zij en enkele heeren van het gevolg gelogeerd hebben, verlaten. De beide prinsen nemen dan gedurende de enkele da gen die zij nog incognito in de residentie doorbrengen, met alle leden van het gevolg hun intrek in het Hotel d« Indea, waar reads hot grootste gedeelte van het. gevolg, tijdens het bezoek in Dm Haag, gehuievest zal zijn. Voor den rijtoa welke Vrijdagochtend te ongeveer tien uur zal worden ondernomea naar het Huis ten Bosch en het Vredespa- leis, in gezelschap van Prins Hendrik, wad de volgende weg aangegeven: Noordeinde, Heulstraat, Lange en Korte Voorhout, groo te laan in het Haagsche Bosch en zoo ver- der naar het Huis ten Bosch. Na het bezoek aan dit paleis wordt door de groote laan, Korte en Lange Voorhout, Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, Javastraat en Oude Scheveningsche weg naar het paleis in het Noordeinde gereden voor het dejeuner met Prins Hendrllc. Te circa 1 uur vatrekken de hooge gasten naar Rotterdam. IN DE 60EP OEVALLEN. Te Boekel (N.-Br.) te eea kind van een laradbouwa ira ecu kctel heete ooep gevallen en aan brandwondftn overieden. STROOPERS IN HET VELD. De 'beruchte stroopa Th. v. d. Laar, utt Stratum (N.Br.) heeft dera jachtopzieraa van jhr. de Kuypa uit Zesgehuchten in het jacht- veld' met eea schot hagdl zwaar De dada is voortvluchtig. |_HET OMOESLAOEN ZEILJACKT. Bij het binnenhalen van het Vrijdag omge- slagen zeiljacht van den Commissaris da Ko ningin in Fries land, deed zich, naar aan bet „N. v. d. D." gemeld wordt, het volgende geval voor: De stoompont ut Enkhulzen was. gelljk medegedeeld is, na de redding da ecMpbreu- kelingen, het gezonken vaartuig genaderd Twee mannen begaven zich toen op het bijna geheel onder water liggendc jacht, om een kabel tusschen beide vaartuige nte bevesti- gen. Volgens ingekomen rapporten moeten eenige vieschers zich toen op ongeoorloofdc wijze van het jacht hebben meesta gemaakt De twee op het zeiljacht gesprongen pont- matrozen hadden zich met moeite op de voew- pont in veiligheid kunnen brengen. Da vis- scheslicden, wien het om het bergioon te tuig die evenwel IPI iniza ha ven binncngeslept. De poiltie heeft in deze zaak eea onder zoek ingesteld. Venecheideraa pereonM zaja reeds gehoord. VERDUrSTERINO. Te Assen is gevarakelijk binnengebradit de wisselloopa H. S. te 'Hooge\'een, verdaciut ;tld- tea raadoale vara die doen was, hebben het ontreddade vaartuk geen aandeel zou hebben, dc met behulp van een GEARRESTEE1RD. Op verzoek vara de politic te Lefdes, la nara- gehouden de arts 'H. C. W., wonerade aara dc Van Roetzelaalaan io> Den Hkag, beschral- digcf vara- -het plegen van de bdiaodeliny, om- schreven in art. 251 bis Wetboek van -Straf- rechf. A ANOEV A L'LE N. Vrijldagavond is te Terwolde tfe jachtop- ziena 'Nijkamp door drie pasonen, W. uit Terwolde, De W. en B. uit Epe, die hij op stroopaiji meende te betrappen, aangevallera en mishandeld, ova den weg voortgeslcgel en- van zijn revolva em gummistok beroofd. JEj werd1 gedwongen, een vaklaring te tee- keneni, dat hij van het geval geen wok zou makera. Hij meende evenwel zich daaraan niet te mogen houden. Maandag zijn de drie man nen in hechten is genomen en naar Zutpbm ovagebrachc. BRAND IN EEN BRIEVENBUS. Alle brieven, die zich to een da brievan- bussen te Ginneken bevonden, zijn door brand vernlietigd. De bus was op Zond'ag niet geHicht en be vatte dus een heelen vooiraad. De dadem zijn tot nog toe onbekamd. OP ZOEK NAAR OOUD. Uit Edmonton, in Alberta, wordt gemeld dat een aantal goudzoekers zich dit jaar zul len opmaken naar het Noordaland, om eea geheimzinmige goudbedding te viraden, die zich agens in- de buurt van de Peace River moet bevinden op een plaats waar de rivia vroega doorheen heeft geloopen. De bedding schijnf nu opgedroogd- to zijn. Jaren geledfen bracht eera oude Indlaan een goudklompje naar Fort St. John, dat hij zei- de gevonden te hebben in de streek ten' N.O. van den- post. 'Spoedig kwam ook een oude hoeveel- buurt gewasschen had. Na dien tijd bezocht hij nooit mea zijmi vallenlijin, maar leidde hij, zonda een- slag te waken, een be- hagelijk leven- op den post. Was zijra goud bijt. na op, dan begaf hijzi ch wea op pad, om na eenige dagen met een mieuwen voorraad goud terug to ikeeren. Zoo leefde de oude pels- jaga een aantal jaren. H5j bezweek, zooals vele pelsjagf land, op het vroren aan' genomen. Ira de boeken van de Hudhon Baai- compagnine staat nog a 1 tijd een flink tegood op zijn naam. Het gerucht wil. dat het goud altijd pas te krijgen was, nadat a veel sneeuw gevallera was era dat de oude man' ook met sneeuw zijn goud1 waschte. De goud'zoekers die a dit jaar op uitgaan, hebben aan hun oradememing veel geld tea koste gelegd en hopen het goud in de oude ri- vierbedding ten 'Noordcn van CJeas 'Hills te iagers era mannen van het Noorda- Bullen ekketi.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1