voorspstec spseker, dart wk ij sullen btjtea m ae suites. van hat kapitaliame, wat data at jarenUag vertUaaao. Uoxc varaaaiauaid n?A4Utt m\ xaacuoanaire itaptuliazne stork, bpreacr meuit, oat «r veel te voei organisaucs iijn en noemde eenige op, die elkaar in de haren zuten in puuus van cen eemieid te ma- ken. Ncrgens is die veraeeidneid zoo groot «us in iNeuenand, zeide sprekcr. Hier in Aik- maar zijn aidcclingen van 2 verschiilcnde bondcu van Transportarbeiders. Waaiom gaan die nu nict bij elkaar? vroeg sprekcr. Hij besprak vcrvoigens de eerste vakveree- niging. met name het N. A. S. (Nedeiiandsch Arbeids-Secretariaat) dat nu ruim 23 jaren bestaat. Dit is, toen het nog niet lang be- stond, zoo zoetjesaan gewordeu ecu anar- chistische debatingclub. Sprekcr ging na; hoe verschillende leiders zich daartcgen heb- ben gckant en hoe het Nederlandsch Vakver- bond (N. V. V.) is ontstaan. Het N. V. V. is toen sterk gaan groeien, terwijl b N. A. S. verlicp, maar daar kwam ock vcrande- ring in, toen Kolthck had gd, dat men aan anarchistische phrases uiets had, maar dat men iets in dc hand mocst hebben, dat meer vastigheid bood. Nu zijn het de syndicalisten, vervolgde spr., die vechten voor het collectief contract Hij noemde het collectief contract van de kleermakers. De patroons wilden dit slechts geven voor een paar maanden, maar de werk- nemers wilden dit voor een jaar en hebben dit doorgevoerd De taktiek van de syndicalistische organi- saties, vervolgde de heer Hof, heeft zich in die mate aan de werkelijkheid aangepast, dat we moeten zeggen, willen we eerlijk zijn, dat er geen verschil meer is tusschen de syndic* listen en de modernen. Spreker noemde verder den strijd tus schen de twee genoemde vak-organisaties een concurrcntiestrijd. Spreker wilde ook zijn ei gen organisatie niet vrijpleiten, ook die be- zondigt zich wel eens, maar de syndicalisten doen het meer. Ze zijn er altijd op uit om den modemen een hak te zetten. Bij een ver- loren staking zijn zij het, die een dag, een halven dag, desnoods een uur langer staken, om den schijn te redden, dat het de schuld is van de modemen dat de staking is verloren. Het eerste wat wij te doen hebben, ging de heer Hof voort, is te maken dat de arbeidera de macht krijgen, wanneer ze die hebben, kunnen ze groote dingen doen, en de maat- schappij omvormen. Wij moeten strijden te gen het militairisme en het kapitalisme voor net socialisme. De groote fout, die de arbei- ders in 1914, bij het uitbreken van den oor- log, hebben begaan, is het feit, dat zij niet sterk genoeg waren, dien oorlog te keeren. Dit lag niet direct aan de arbeidere-beweging zelve, maar aan de menschen, die er buiten stonden Maar nu, zeide spreker, voeren wij den strijd tegen het militairisme en het kapi talisme principieeler dan ooit. Als er weer oorlog komt: de boycot van den handel! Geen troepen- of ammumtie-vervoer Spreker wees nogmaals op het geringe verschil tusschen syndicalisten en modemen. De Internationale Transportarbeiders-Fede- ratie (I T. F.) hocft het plan opgevat, om alle federaties van transportarbeiders waar die ook mocht bestaan, bijeen te brengen. Spe- ciaal had men torn het oog op Holland. Er is een gclijkluidend schrijven gericht aan de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van de Nedcrlandsche Federatie van Transportarbeiders, waarin werd uitgenoodigd tot bijwoning van een congrcs voor bovengenoemd doel. Wij, zeide sprekcr, hebben de uitnoodiging aangeno- men, maar de syndicajistische federatie heeft geantwoord niet een poging tot toenadering in het werk te willen stellen Ze willen de eenheid niet, hunne richting zal de eenheid verhinderen. Spreker noemde redenen, waar- om ze (voomamelijk de leiders Bouman en Dissel) net niet willen. De heeren Bouman en Discel zijn n.l bang, dat zij dan veel min- der te vertellen zullen krijgen dan nu. Spreker weidde hiema in den breede uit oyer het comraunisme in Rusland. onder Le nin's bewind. Lenin en Trotzkv noemde spr. ide?listen en harde workers, maar, zeide hij, wij lachen niet, omdat Lenin na 3 jaar hard werken het kapitalisme weer binnen Rusland moet halen. Sprelcer zeide ten slotte. dat hier in Ne- derland het kapitalisme niet voor een handje- vol eommunisten zal wijken. Spreker eindig- de met een opwekking tot aansluiting bij den Centralen Bond van Transportarbeiders. (Langdurig en luid applaus). De voorzitter kondigde aan, dat zij die aan het debat wenschten deel te nemen, zich daarvoor konden opgeven. Hiervoor wilden in aanmerking komen de heeren Pieterse, de Rover en Mensing. De heer Pieterse wees den spreker er op, dat deze, wanneer hij de veelbesproken een heid wilde hebben, niet zoo'n rede had moeten afsteken, als hij had gedaan. Spreker speet het dat Bouman en Dissel, die waren aangevallen, op deze vergadering niet aan- wezig waren om van repliek te dien en. Spr. betreurde het ook, dat op de bekende meeting in Amsterdam 700 arbeiders waren uit Alk- maar. Spr zeide nog, dat de heer Hog de eommunisten had uitgescholden. De tweede debater, de heer de Rover, be- gon met te zeggen, dat hij geen zekere rich- ting vertegenwoordigde, maar dat hij slechts een weinig critiek wilde uitocfencn op de rede van den heer Hof. Deze heeft het n.l. la- ten yoorkomen, zeide de heer de Rover, alsof ht N. V. V, de allecnzaligmakende arbeiders- beweging is. Spr. meende, dat het getal het niet Qir+ maar de gecst De heer ..'easing, de derde debater, had' in de rede van den Heer Hof onjuistheden ge- constatcerd. Vol gens dezen heeft Bouman de mentaliteit van de arbeiders als het ware op de proof gesteld Spr. noemde dit onjuist en hij stelde ten slotte voor om een vervolgver- gadering te bekggen, waar Lansink Jr. zal bespreken de mogelijkheid of eenheid tusschen N V. V. en N A. S. mogelijk is. De heer Hof diende allereerst den laatsten debater van repliek Spreker weerlegde de aanklacht van onjuistheden te hebben geci- teerd (Het debat is zoo uitgebreid gewor- den, dat we het met het oog op de plaats- mimte onmogelijk geheel kunnen weergeven). Wat de vervolgvergadering, door den heer Mensing bedoeld. betrcft, spr wees die geheel en al af. Den heer de Rover beantwoordende, begon spreloer met te zeggen, dat hem tijdtne de red» van dm heer de Rover de gal ovwllep. Hij zou moeite hebben in zijn antwoerd cor rect te blijven. (De vloekwoordea, die de spre ker tijdens zijn rede uitte, laten wij iatsoens- naive weg. Verslaggever). De heer Pieterse stond tijdens het repliek van den heer Hof aan den heer de Rover op en protesteerde er tegen, dat de spreker den heer dc Rover belachelijk maakte. De heer Hof: „Ja, voor dien vent1" De liecr Pieterse: „Die vent!?" De heer Hof: „Ja, ik nocm een' kat een katl" De cpreker noemde verder de critiek van den heer de Rover een goedkoope, zoetsappi- ge critiek en noemde den heer de Rover zelve „eigeugeiechtigd", terwijl laatstgenoemde den heer Hof nu en dan vriendelijk toelachte. Zoo ging het nog eenigen tijd voort, tot de heer Hof het debat als geeindigd bcschouwde en zich gcreed maakte den neer Pieterse van re pliek te dienen. Hij meende te moeten pro- testeeren tegen de aanklacht van den heer Pieterse, dat hij (Hof) de eommunisten zou hebben uitgescholden. Als er een partij is die Scheldt, meende spreker, dan is het toch wel de conimunistische partij; het sprekend be- wijs daarvan is „De Tribune^', die dagelijks tiaar kolommen vult met schand- en seneid- taal. 7oo stond er o. a. kort geleden in bedek- te termen, maar toch zcer duidclijk in, dat Wibaut, de oud-wethouder van Amsterdam, aan een lantaampaal mocst worden opge- knoopt. Nadat nog eenigen tijd' over en weer was gepraat, stond een der aanwezigen, de heer Dekkcr op, en voegde den heer Pieterse toe, dat die het was, die bij de verloren transport- staking in het voorjaar van 1920 hier tcr ste- dc zich het eerst aanmclddc als onderkrui- per. De heer Pieterse: „Ik protcstecr tegen deze bcschuldiging. Grooter beschuldiging is er nooit gedaan 1" De heer Hof tot den heer Pieterse: „Schrceuw niet zoo hard. ALs je zoo hard schreeuwt, zal het wel waar zijn". Spreker verlangde, dat die zaak nader zou worden onderzocht. Hij hoopte voor den heer Pieterse niet, dat de heer Dekker zijn be schuldiging waar kon maken, maar deze laat- ste kon dat doen als hij wilde in een ingezon- den stuk in ,,Het Volk" of een ander blad .,Maar..... (vloek)als het waar is, dan zal ik je krijgen", zeide spreker tegen den heer Pieterse. Spreker wekte ten slotte nogmaals' op tot aansluiting bij den Centralen Bond van Transportarbeiders. (Applaus). De voorzitter constateerde tot zijn genoe- gen, dat de vergadering over het algemeen een zeer goed verloop heeft gehad. Spreker sloot zich aan bij den oproep van den heer Hof tot aansluiting bij den Centralen Bond van Transportarbeiders Spreker hoopte, dat het gesprokene in goede aarde mocht vallen en sloot hiema de vergadering. Prorinciaal Nieuvrs UIT BERGEN'. Concert Bergen's Harmonie op Donderdag 16 Juni, 'savonds van 8 tot 10 uur, in de Buitensocieteit. Programma. 1. Le Chef de Corps Marsche Militaire. V. Bury. 2. Am fruhliingsmorgen, Grande Valse T. v. d. Boersche 3. Isabella. Ouverture. E. Erche 4. Herfstfantasie Fantasie. Joh. Beekman. 5. Violettes de Nice. Mazurka. E. Lipanole. Pauze. 6. Sons of the Brave. Marsch T. Bidgoot. 7. Pinson d'Ardenne. Polka pour piston et flute. G. Polaster. 8 Overture Italienne. Over ture. E. Deneufbourg. 9. Fransche Amitie. Fanta- Jacques Martin. 10. Finale. UIT WIERINGERWAARD. De Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wie- ringerwaard, vergaderde op Maandagavond onder leiding van den heer K. Zijp. Aanwe- zig 13 leden. De notulen van de vorige ver gadering werden, behoudens een kleine op- merking door den heer A. D. Sleutel, goed- gekeurd. Er was n.l. de vorige vergadering besloten de zakkenkwestie in deze -vergade ring te behandelen en toch stond het niet op de agenda. De voorzitter vond't echter geen bezwaar otn het heden in behandeling te nemen. Vooraf werden de ingekomen stukken ter hand genomen. Voor de bekende Broekema- stichting werd financieele steun gevraagd Op voorstel van den heer P. J. Visscher werd besloten dat enkele leden zelf met een lijst zullen circuleeren, omdat dan waarschijnlijk meer geld zal worden opgehaald dan door den bode. De heer Broekema heeft op het gebied van landbouw zeer veel gepresteerd waardoor de landbouwers veel aan hem ver- plicht zijn. Voor de tentoonstelling te Enkhuizen werd ook een bijdrage gevraagd. Er was echter geen geld in kas. Van Kring V was 't verzodc ingekomen den heer van der Molen als lid te negeeren zoolang hij geen excuus had gevraagd aan het hoofdbestuur. De voorzitter vond dit mosterd na den maaltijd en stelde voor om 't voor kennisgeving aan te nemen. In verband met den beschrijvingsbrief der algem. vergadering waarop als eenige punt stond vermeld: Reorganisatieplannen voor den ladnbouw, wexd na voorlezing van het nraeadvies van het hoofdbestuur besloten let meerderheidsrapport te steunen. Voor I de aftredende bestuursleden Jb. Bakker, Jb. Kaan Kz. en A. Kaan Kz. werden gekozen j H. K. Koster, Jb. Waiboer Hz. en P. J. Visscher. ■- i Wat de zakkenkwestie betrof werd goed- gevonden dat het bestuur met belrwamen spoed die zaak op pooten zal stellen en zoo noodig daarvoor een aparte vergadering be- leggen. Vanuit de vergadering werd op spoed aangedrongen omdat een vroegen oogsttijd werd verwacht. UIT HEERHUGOWAARD. Door de afd. der Holl. Maatsch. van Landbouw werd, onder leiding van den heer Met, een ledenvergadering gehouden in hoofdzaak ter behandeling van het rapport der reorganisatie-commissie. Ten aanzien van een verzoek om finan- aiMlan stayn door de tentoonstellingcommis- ste te Efeilutrwi wb« tot <hb aA wijzende betchikking, aangezien geen geld in kas was. Een griijk bwluit vie! omtrent de tentoonetelling te Zegwaard. Voorgelezen werd de brochure van het Hoofdbestuur in- zake huldiging van prof. Broekema op diens 70sten jaardag. Ten voile werden de verdiensten van prof. Broekema erkend, doch men vreedse, dat het resultaat der aanbieding van een inteeken- lijst voor de vorming van een kapitaal noo dig voor een Broekemastichting, zooals het Hoofdbestuur zich dat voorstelde, geen vol- doend succes zal opleveren, aangezien de verbouw van tarieven hier zeer gering was Gaarne stelde men een bedrag beschikbaar door de afdeeling, doch deze staat reeds voor een tekort, zoodat het bestuur een voorstel in dien geest meende te moeten ontraden Noode besloot men er toe aan de leden zelf over te laten voor genoemd doel een offer te brengen. Vervolgens kwam in behandeling het rap port bovengenoemd. Dit werd aan de ver gadering voorgelezen en gaf aanleiding tot een beschouwing der zienswijze der meer- derheid en die van de minderheid der com- missie. De vergadering dweepte noch met het eene, noch met het andere rapport, hoewel men het er tamelijk wel over eens was, dat van de Holl. Maatschappij als organiaatie geen opgewekt vereenigingsleven uitgaat. De vraag werd geopperd of ten aanzien van den landbouw geen organisatie moge lijk was als voor den tuinbouw. Indien even- wel ter algemeene vergadering een keuze moet worden gedaan, dan zal door de afd. worden gestemd voor het meerderheidsrap port. Besloten werd twee afgevaardigden naar de algem. vergadering te zenden; bij stem ming werden hiervoor aangewezen de hee ren W. van Slooten en P. Kortediik, tot plaatsvervangers de heeren Jac. Met en Hoogland. Na de rondvraag, welke ditmaal niets opleverde, werd de verg. door den voorz. ge- sloten. De schoolfeesten voor de leerlingen der openbare scholen onzer gemeente zijn weer achter den rug en mogen als uitstekend ge- slaagd worden beschouwd. De leerlingen van scholen 3 en 4 genoten van het strand- vermaak bij zeldzaam prachtig weer te Eg- mond; die van scholen 1 en 2 bezochten het Bergensche strand. UIT 9CHOORL. Aan de hand'icap-harddraverij voor aani- gespaninen paarden of paardan onder de man, naar verkiezing, namen 'Dinsdagmiddag 12 paarden deel. De le prijs viel ten deel aan het paard van den heer D. de Boer, Schermeer, bereider eigenaar. De 2e prijs voor 1 paard van den Oosterman, terwijl het paard van Mej. Wed. heer C. Kramer, Schermeer, bcrijder den heer W. Duin te Schoorl, berijder C. Duin, den 3den prijs kreeg UIT ZIJPE. Aian den dienstplichtige W. Bos, uit deze gemeepte, is voor goed vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. Buitenland GEMEENTELIJK'E ZORG VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDINO IN DUITSCHLAND. Mten verzoekt ons uit sportkringen hier ter stedte waar men zich thams om steun en mediewerking ter vergemakkelijiking der li- chlamelijke opvoed'ing tent de gemeente ge- wenid heeft eens te melden wat een bijzon- dere medewerker van de Telegraaf van uit Frankfort over de gemeentelijke zorg voor de lichamelijke opv^ding in Duitschland meldit. Besprekingcn met verschillende autoriteiten op het gebied der vdlksopvoeding in Duiitsch- Danid zegt hij gaven mij de overtu'i'ging, dat in breeden kring thans gevoeldl wiordt, welken nadeeligen invloed oorlogsjaren gehad hebben op de volkskracht, de volksgezond- heid en vooral ook op de karaiktervorming. Men wees mij op het aanzienlijk sterftecijfer, op de steeds toenemende tuchtoloosheid der jeugd, en op zoo vele andere zichtbare bewij- zen van de noodzaikelijkheid, om ingrijpende verbeteringen te brengen in de volksiopvoe- ding. Met bewondcrenswaard'ige energie is dit vnaagstuk dan ook in Duiitechland ter hand genomenoveral zien we sportterreinen ingericht, de Hodischule fur Leibesubungen. zorgt voor leenkrachten en vooral ook op de scholen wordt ruime aandacht geschonken aan het lichamelijke onderwijs. Want in de verbetering der lichamelijke opvoeding, in een harmonisch opvoedingssysteem van1 lich'aam en geest beidfe, zoekt men thans in Duitsdh- land de verbetering van de zoo vermindierde volkskracht. Gaat de rijksregeering hierin krachtig voor; ook de gemeentebestuTen blijven nied achter. En, waar ook in ons land enkele ge- m een ten needs het voorheeld gaven met het benoemen van een inspecleur voor de licha melijke opvoeding, meen ik, d'at velen be- lang zullen stellen in de mededeelingen, wel ke de heer Echtemach. dirccteur van het „Stadtam)t fur Ledtbesiibungen" te Frankfort a. M. mij deed' over de gemeentelijke zorg voor de licharnjeflijke opvoeding aldlaar. In Ootoiber 1920 wend een oommissie sa- menigesteld voor het behantigen van die be- langen der lichamelijke opvoeding in haren vollen omvang in het belang van1 de vollcsge- zondheid. Drie leden dezer commiseie wor den benoemd door dten burgemeester, terwijl de twaalf overigen Worden gekozen door den gemeenteraadl, zoodanig, dat minStens zes leden gemeenteraadsleden zijn. Deze alge meene commissie vormt subcommissies voor bad- en zweminrichtingensport- en speel- ■terreinen; dfe sportvereenigtngen; de licha melijke opvoeding der vrouw en voor de oplei- ding van leerkrachten. Met de leiding van het „Stadtambt fflr Lei- besubungeni" is een dirocteur belast, die wordt bijgestaan door een inspccteur voor het schbolonderwijs en een inspccteur voor de vereenigingen. Vooral het brengen van ver band tusschen de scholen en de vereenigin gen en weder tusschen de vereenigiingen on- deriing is aan deze ambiteniairen met nadruk opgedragen. Dat dit laatste bij de nog altijd eeni'gszins gespannen maatschappelijke ver- houdingen niet altijd even gemakkeiijk is, bpreeW vanwff. Mter Rwfteak h, dat men voeflt, dat bij allan1 de will voorzdt, om het land «r weer bovenop te hdpen. En bij een dergdijk gemeenschappdijk etreven kan suc ces niet uitblijven. De heer Echternach was dan ook zeer tevreden over dte reeds behaalde resnltaten, welke nog veel belangrijker zou- den zijn, als de financieele toestand van de stad gunstiger was. Toch is het opmerkalijk, dat Frankfort, dat pl.ni. 450.000 in wooers telt, op 1 October 1919 27 H.A. sportterrei- nen had. Thans heeft de gemeente 29 H.A., zijn 9 H.A. in voorberading, terwijl itevens verschillende vereenigiingen, voor een deel met steun van de gemeente, nOg 20 H.A. in totaal bezitten. Bij een sportfleest van arbeiders, diat ik bij woonde, werdlen „bouwsteenan" voor 1 Mark veCkocht.De verkoopers waren zeer tevreden over de resultaten en zelden vol trots: t Volgend jaar ontvangen we U op ons eigen terrein! Rond het voetbalveld van „Eintrachf zag ik een athetiekbaan waar menige Hollandsche eerste-kilasser trotsch zou zijn, Trouwens de Duitsche voetballers beginnen meer en meer het belang der atlbletiek voor het voetbalspel te begrijpen. Wanneer zal d'it bij ons alge meen het geval zijn Toch niet, voordat het te laat is en het Nederlamdsche voetbal niet meer onder de eersten in de in'temationale voetbalwereld behoort, omdat men vergeten heeft, dat snelheid1 en uithoudingsvermogen alleen door athletieifeoefeniinig kunnen worden verkregen De opleiding der leerkrachten heeft alle aandacht der gemeentelijke insperiie. Voor de onderwijzera voor het venstandelijk ondierricht zijn curaussen ingesteld ter opleiding voor sport- en spelleider. Zwemmen is veroUdvt voor alle leerlii boven de 12 jaren! Corranentaar over] laten wij alleen even denken aan dien toe! stand in ons waterlanid. Opmerkelijk is, dat de schoolartsen slechts wsmig vrijjateUmgsn behoeven te geven. Overigens hebben alle scholen per week minstens 3 uren gymnastiek, 2 uux spel en sport en op den vrijen middag oefenen de meeste ondferwijzers vrijwillig met de leerlin gen maken wandeltochten, enz. Moet ik wij- zen op het groote nut hiervar., op den band, die hierdoor gevormd wordt tusschen onder- wijzer en' leerling, een vriendschap, die ook weer zijn voordeelen afwerpt voor hot ver- standWijk onderwijs? i Twieemaal in het jaar organiseert de ge meente sohoolwedstrijdenna het zomerhalf- j w sport en zwemmen, aan het einde van het winteihalfjaar gymnastiek. Stemmen deze losse opmerkingen tot na- denken, zoo moet men1 niet gelooven, dat Dui'tschland er al is. Gymnastiek en sport hebben elkaar nog niet in dc juiste verhou- ding gevondeni, en in dit opzicht vond ik toe- standen, die wij jaren geleden reeds verwier- pen. In dat opzicht zijn wij veel en veel ver der Ik denk b.v. aan de frissche en sym pathies red'c van den heer Joh. Heynen, voorzitter van het K. N. G. V. op de receptte der N. A. U., getuigend van samenwerking daar, waar in Duitschland nog veefl strijd is. Tot slot moet ik nog vermelden, dial in Frankfort allerwegen met sympathie gespro- ken werd over Bilauw Wit, dat hier eenige we- ken geleden vertoefde. Het dieed mij als Hol lander goed dit te hoorcn. DE BERECHTINO DER OORLOGSMISDADIGERS Het volgende proces tegen Duitsche oor- logsmisdadigers zal pas 29 dezer worden ge- voerd. Bcklaagden zijn de vroegere majoor Crusius en de vroegere luitenant-generaal "Stenger, die resp. beschuldigd1 worden van het doodschieten van gevangenen en van het geven van een bevel om geen gevangenen te maken Het uitstel is geschied op verzoek der Fransche regeering. DREIGEND WATERGEBREK. De Daily Chronicle" meldt, dat door de langdurige droogte en het steenkolengebrek om de pompen aan den gang te kunnen hou- den, Londen wordt bedreigd met emstig wa- tergebrek. Reeds is aan de waterverbruikers een rondschrijven gericht, waarin wordt aan gedrongen zuinig met water om te gaan. DE ONGEREGELDHEDEN IN CHINA. Brandstichtingen en plunderingem te Woesjong hebben zich uitgebreid. Bevestigd wordt dat de Munt, de regecringsbank en het gebouw der Nationale Vergadering in de asch gelegd zijn. De Amerikaansche zen- dings6chool werd verwoest. Verscheidene Chineezen zijn gedood of gewond. De rust is thans hersteld. RATHENAU EN LOUCHEUR. Naar de „B. Z. a. M uit de kringen van 'de Duitsche deelnemers aan de conference te Wiesbaden verneemt, kwam men- tot het ge- meenschappelijk besluit, dat het werk van den wederopbouw in grooten omvang en versneld tempo moeten worden bevorderd De Duitsche commissie, onder leiding van Rathenau, is gisterochtend in Berlijn terug- gekeerd en heeft reeds vergaderd. Naar het blad van andere zijde uit Wiesba den verneemt, heeft Loucheur de voorstellen van Rathenau met gespannen belangstelling aangchoord. Loucheur zelf moet nog niet van de deugdelijkheid van alle voorstellen van Rathenau overtuigd zijn. LONGIENIPEST EN! CHOLERA IN RUS LAND. iBlijkens berichtm uit Reval meldt de te Moskou verschijnende „Iswestia", dat de af deeling voor epidemische ziekten van het volkscommissariaat voor volksgezondheid be- richten heeft ontvangen, volgcns welke de Rus- sische gebiedm, welke grenzen aan Man- sjoerijie, nog steods worden' geteisterd door longenpest. In het Zuiiden van Europeesch Rusland heerschf een ernstige cholera-epidemie. De toestand is bijzonder zorgwddkend in het Do- netz-bekken, waar de gezondhcidstoestamf bovendieni wordt ondermijnd door hongers- nood'. Van Moskou uit zijn duizend verplaats- bare barakkesi' maar de verschillende geteis- derde streken gczonden. MUNITIE-DEPOT IN SAK9EN ONT- DEKT. Eenige poliitie-ambtemaren ontdekten Zoi- dag tusschen Gera en Htohneburg eci depot van infanterie- en machinegeweennunitie. Tusschen dertig en veertigduizend patronen werden daarop in beslag genomen. hen groot aantal remmigiurtaa m pertanen, die rant ds comrmmfsHsche partij fa nauwe vwtfadfag staan, zijin gearreateerd. Hieronder bevinden zich ook een tweetal wachtmeesters van' de af deeling Gena van de Thuringsche landpoliiie. De gearresteerdem beweren, op last van den mmiddela gestorven' vroegeren Thuringschen siaatsraad, den' communist Sebastian, te heb ben gehandeld. AMERIKA EN DE CENTRALEN. Hiet Amerikaansche huis van Afgevaardig den heeft de resolutie-Porter betreffende het herstel van den vredes-toestand tusschen Ame- rika en 'Duiitschland' aangenomen. De resolutie gaat thans naar de Vereenigde vergadering van' het Huis van Afgevaardig den en den Senaat. HET GRAF VAN CALVIJN. De laatste afstammelingen van een oude famine te Geneve, de 71-jarige Eugine de Speyr, die thans te Avignon woont, heeft aan net consistorie van de protestantsche kerken te Geneve mededeelin,g gedaan van de juiste p.aats, waar Calvijn op het kerkhof van Plain Palais op 24 Miei 1564 werd begraven. Uit vrees, dat zijn graf zou worden ge- schonden, werd1 Calvijn bijlna in het geheim ter aarde besteld. Sedert drie ecu wen, zoo wordlt thans te Geneve verteld', heeft de fana- lie de Speyr het geheim van dit graf gekend. Het werd van vader op zoon overgeleverd met de belofte, dat het bewaard1 moest blij ven, zoolang er nog afstammelingen waren. Daar Eugene de Speyr de laatste afstam- meling blijtot te zijn, heeft hij het geheim thans aan' de kerk toevertrouwd1. Drae laatste heeft onmiddellijk op de aan- (eduide plaats een onderzoek laten instellen, (ten hoopt nog een ring em' een bijbel van den kerkhervormer te zullen vinden. DIE MOORD OP OAREIS. M aamd'agavond om 6 uur vond te Mfin- chen de crematie van den vermoorden afge- vaardigde Gareis plaats. De zeven vergade- rimgen, welke door de onafhaakelijken waren - georganiseerd, werdan verboden, em alle atra- ten, die toegang verleenden tot de plaats der plechtigheid, waren afgezet. Bij dc crematie- plechtigheid werd het woord gwoerd door de o,nafhankelijke afgevaardigden vain den Bederschen Landdag Bayer en' Neumann, voor het bestuur der oaafihankelijke parti) door Ledebour, en door verschillende 'andere afgevaardigden. Voor den Beaerschea Land dag sprak de voorzitter, KonigSbauer. Van de Fransche soriaristen was een telegrafiach blijk van dedneming ontvanigeni. De stoet mocht het centrum der stad niet 'betreden. Incidentcn deden zi'ch niet voor. De tram staakte van drie tot zeven uur. Van Bei- erache officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat alle pogm'geo om den moordenaar van Gareis op te sporem tot dusver vergeefa zijn geweest. Naar uit Mundhen wordt gemeld, zijn gisterochtend alle dagbladen weer schenen. De Maandagavond en de nadht zijn volko- men rushg verloopeni. Het werk werd gister overal hervat. Uitsluitdngen zullen niet plaats hebben. De stakingsdagea worden volgens een besluit van fact werkgeverskartel niet uit- betaald. KORTE BERICHTEN. De van zijn verlof uit Engeland terugge- roepen Amerikaansche Admiraal Sims heeft op het terugroepingstelegram geantwoord, dat de ieiest zijner gchrachte rede mislcidend wat weergegeven. ZeetQdingen STOOMV AA RTLIJNE N. Stv. Mi}. Nederland. Rotti (thuisr.) vertr. 13 Juni v. Gibraltar. Bawean (thuisr.) vertr. 14 Juni nam. 2 u. v Hull. Borneo (uitr.) vertr. 9 Juni v. Colombo. Orotiua (thuisr.) vertr. 9: Juni v. Colombo. Kon. Ned. Stb. Mi). Euterpe arr. 13 Juni v. A'dam te Kopenh. Ntero arr. 14 Juni v. Kopenhagen te Amst. Triton arr. 13 Juni v. Hamburg te A'dam. Uramua arr. 12 Juni v. Mialfa te Vcnetie. Kon. Holl. Lloyd. Gooiland arr. 13 Juni v. A'dam te B'Ayret. Rijnland' (thuisr.) vertr. 13 Juni v. Rio de Janeiro. Frisia v. A'dam n. Niew-Orleans, arr. 13 Ju ni te Havana. Gelria (uitr.) vertr. 13 Juni v. Lissabon. Limburgia (thuisr.) vertr. 13 Juni v. Vigo. Rolt. Lloyd. Toba, v. Adelaide n. Duinkerken, vertr. 11 Juni r. Kaapstad. Ceylon vertr. 6 Juni v. Cheribon n. Kon. Wesi-lnd. Maild. Prins der Nlederlandon vertr. 10 Juni v. Kingston, Jam. n. Port au Prince. Van Rensselaer (thuisr.) vertr. 14 Juni r. Plymouth n. Havre. Alfcmaar vertr. 11 Juni v. Portland' (O.) n. Curasao. Ulysses vertr. 11 Juni v. Callao n. Mollen- do Holland-Af rika Ufn. Haarlem arr. 9 Juni v. A'dam to Delagoa- baai. Holland Amerlka Lifn. Andijk, v. Rott. n. New-Orleans, arr. 13 Juni te Cienfuegos. NScuw-Amsterdam arr. 14 Juni v. Ntew-Yorti te Rotterdam. Noorderdijk, v. Seattle n. Rott., arr. 13 Juni te Astoria. Holland—Australia Lifn. Bandoeng arr. 13 Juni v. Antwerpen te Hull. Holland-Brilsch-Indil Ujn. Bolton Abbey arr: 13 Juni v. Hamburg te Antwerpen. Gorredijk vertr. 14 Juni v. Rott. a. Hamb. Holl. Oost-Azil Lifn. A1chiba (thuisr.) arr. 8 Juni te Dairen. Alderamin (ithuisr.) arr. 13 Juni te Duinker ken. Brielle (uitr.) vcr+r. 8 Juni v. Manilla (verb.) HollaruKOosl-Afrlka Lifn. Netley Abbey (thuisr.) arr. 11 Juni te Port Soudan. Holland-Zuld-Afrlka Ufn. id-Ai Bloemfontein arr. 14 Juni v. Zuid-Afrika te Rotterdam. Jagersfonteini vertr. 9 Juni v. Algoabaai n. Kaapstad. Stoornv. Mi). Oceaan. Peleus arr. 14 Juni van Batavia te A'daffl. Pyrrhus, v. Japan n. R®diam, arr. 11 Junf te Londen. Dardanus vertr. 6 Juni v. Batavia n. A'dam. Demadocus, v. Japan n. Rfdam, arr. 5 Juni te Colombo.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6