DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. e; Mo. 138 fftmderd dric en tTrlatigste jaargnng DONDERDAG 16 JUNI Het Kipkarretjes-drama. Abonnomciit8prij9 bij vooniitbctnling per 3 mnnndon f 2.—, fr. por post f 2.50. Bowijen. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsrnimte. Bkieven franco N.V. Book- on Ifanrfolsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. DirecteurG. II. KRAIL. UoofJrodaeteurTj. N. ADEMA. Er is een Kathoiiek schoolbcstuur, dat ecu stuk grond aan den heer Leegwater ver- huurd hceft Dezc groad hceft een uitweg naar den Nieuwiaudersingei, een zoogenaamden not weg, d. i. een weg ten behoeve van dc ge- bruikcrs van den grond voor den afvoer der geteeidc producten. Op ceu goeden dag worden er, zonder overeenkonist met den huurder, ten behoeve van de ophooging van het terrein dat voor woningbouw der Vereeniging „Rochdale" bestemd is, rails over dezen afvocrwcg gelegd en de aannemers van de terrein-ophooging la ten over deze rails een zandtreintje loopen. Natuurlijk doen die aannemers dit niet ei- genmachtig en hocwel een lid van het Katlio- lieke schoolbestuur ons destijda verzocht te publiceeren, dat dit bestuur daarin absoluut niet gekend was, bleek weldra dat de toestem- ming voor het gcbruik van dien notweg door den voorzitter van het schoolbestuur was gegeven. Begrijpelijkerwijze neemt de huurder met dezen loop van zaken geen genocgcn en eischt dat bet zandvervoer over den grond, waar- voor hij een beLangrijke huursom moet op- brengeii, gestaakt en de raila verwijderd zut- len worden. De aannemers geven hieraan niet dadelijk gevolg en er wordt- dus een conflict geboren, waarbij de partijen, ondanks de tusschen- komst van den waamemenden directeur van gemeentewerken, niet tot overeenstemming geraken. Mr. Dorbeek treedt als raadsman van den huurder op en mr. Leesberg wordt bereid ge- vonden de belangen der aannemers te behar- tigen. Eerstgenoemde advocaat bcpleit het uitslui- tend roclit van den huurder op dezen not weg, terwijl mr. Leesberg met situatie-teeke- ningen en o. a. op grond van den „legger der wegen" tracht te bewijzen, dat die handclku gen der aannemers reclitmatig zijn, daar deze weg em publieke weg is, waarover dus de huurder niet uitsluitend de vrije bcschikking heeft. De president van de rechtbank beslist in kort geding, dat de huurder zich ter berech- ting van deze zaak binnen een bcpaaldcn ter- mijn tot de arrondisseoents-rechtbank lean, wenden. Hij gclast daarbij evenwel onmiddellijke staking der werkzaamheden, opdat de huur der niet Langer, alvorens een definitieve uit- spraak gedaan is, in het rustig bezit van zijn grond gehinderd zal worden1. Beidc partijen trachten nu tot een compro- mis te komen. Het gaat hard tegen hard; de huurder wil van een vergoeding niet hooren en op een conferentie, waarop beide partijen met bun advocatcn tegenwoordig zijn, stelt de huur der ten slotte den eisch, dat de aannemers zijn tuinbouwproducten tegen een belangrijk bedrag zullen overnemen, waarna hij hun het vrije gebruik van den notweg garandee- ren wil. De aannemers weigeren dit. De onderhandelingen springen af en daar de aannemers evenmin de uitspraak van de rechtbank willen afwachten, voldoen zij aan den eisch van den huurder. Zij verdwijnen met kipkarretjes, motorlor- rie en rails van zijn terrein. Als de laatste rail verdwenen is, sluit de huurder zijn hek. Het dock valt na het eerste bedrijf van het kipkarretjes-drama. Het tweede bedrijf van dit drama speelt in de Emmastraat en de Steijnstraat. De aannemers zoeken met gemeentelijke toestemming een anderen weg voor hun zandvervoer en de bewoners der bovenge- noemdc straten zien op een goeden, of beter gezegd, kwaden dag een rails-weg voor hun huizen aangelegd. Deze rails liggen niet in maar boven op bieden een zeer onaesthetischen aanoiiic en maken het overstekea der straat ^°or Wlclrijders en voetgangers buitenge- woon moeilijk. is niet. te voorzien wanneer het zand- Tr,cen einde zal nemen en het natuurlijk hmirth^A een en ander is een ad res van de aan BurS- Weth - waarin mLr Jng,beta!ende burgers beleefd zoo SDocdf" mnVCr,Z°elfcnvan dezen overlast Jg* bCTI0ners wens?« een mooi stadsge- deelte met in een zandwoestijn herechaoen te zien en wHzcn er op, dat het riKteHaT looze zandtreintjes, welker gewicht dat van zware vrachtauto's te boven gaat, de omlto gende huizen bedenkelijk beschadigen kan IS ditlzandvf.ryoer voor de gezonde bewo ners al hmderhjk, in nog ergere mate is het dit voor een zieke in de Steijnstraat, wiens Iichamelijke achteruitgang gevreesd wordt En daarbij komt natuurlijk het gevaar dat een dergelijk zandtreintje op den openbaren weg voor de jeugd biedt. In deze betrekkelijk smalle straten, waar het passeeren van karren en rijtuigen bijna onmogelijk wordt, loopen de rails aan het einde der Steijnstraat zelfs over het smalle trottoir vlak voor de deuren der bewoners De jeugd vermaakt zich. Reeds pistrrmiddap waren een viertal jon- g«M wr hsogte van «x-«* friwche turwen de gespeeld wor- maximumsnelheid van het onderstuk van een kipkarretjs aan het onderzoeken, Weldra zullen ze dit met een al of niet met zand beladen karretje zeli doen, gelegenheid voor het struikelen en vallen wordt op deze boven dc straten uitstekende rails met dwars- liggcrs overvloedig geboden en dc ongeluk ken zullen zeker met uitblijven. Wie draagt daarvoor de verantwoordelijk- heid? Het derde bedrijf van dit ma zal wel in de den. Want de klachten der buurtbewonera zul lea daar natuurlijk besproken worden en de door Burg, en Weth. te nemen besdhikking zal den Raad oi^etwijfeld' interesseeren. Bovendien is er voor onze gemeente nog een andere interessamte kwestie. Zijn wij: goed ingelidit, dan hebben de aannemers het voomemen de kosten uiit deze zandvervoersitagnatie en railsverlegging voortvloeiende, aan de gemeente over te dra- gen. Zij meenen daarop recht te hebben. daar deze stagnaitie onvoorzienc moeiiijkheden ge- bracht heeft waarop bij: de kostenoerekening niet gerekend is. Hier nit blijkt en dit deden ook reeds de bemiddelingspogingen- van den waarne- mend' directeur van gemeentewerken vermoe- den dat de gemeente financieel ten nauw- ste bij dit werk betrokken is. Er is destijds in den1 Raad al over het te werk stelien van werkeloozen bij de grondop- hooging van Rochdale gesprokm. Het blijkt ons nu, dat de aannemers d'it werk voor rekening der gemeente uitvoeren en dat, met de bedoeliing van werkversehaffing, daaraan met een goed uurloon vele werkzoe- kenden deelnemen. Waar de gemeente evenals zij vroeger wel deed onvoorziene financieele voor d'e ondernemers wel zal vergoeden, dreiigt dit kipkarretjesdraima een dure ge- schiedenis te worden. Wordt aan het billijke en begrijpelijke ver- zoek der Emma- en Steynstraatbewoners toe- gegeven, wordt dus het thans opgebouwde railsweric opnieuw afgebroken, dan komt er nieuwe stagnaitie met nieuwe beduidende kos ten. En wie zal dat alles ten slotte betalen? Wij durven wel voorepellen, dat !het de be- rastingoehuldige burgers onzcr gemeente zul len zijn. Het is nu de groote vraag of men dit alles niet had kunnen voorkomen. Het was te voorkomen geweest Wanneer de gemeente was ingegaan op het aanbod van net Kathoiiek schoolbestuur om den grond van dit bestuur over te nemen. De gevraagde prijs was evenwel te hoog om Mertoe te kunnen. besluiiten. Maar had men dan door tijdige en tactvol- le tusschenkomst de breuk tusschen huurder en aannemers niet kunnen voorkomen De gemeente, die ioch eigenilijk een der be- langhebbende partijen is, had toch zeker alles in het werk moeten stelien om hare ingezete- nen tegen schadte en overlast te vrijwaren. Was het niet noodig geweest dat de ge meente tusschen' partijen hare bemiddeling verleend had? Schijnbaar is dit geschicd. Het advies wend' toch ingewonnen en de conferenties werden toch bijgewoond door den wethouder van Publieke U'erken, zeker uit den aard zijner gemeentelijke functie de meest aangewezene om in dit vcrkeersvraagstuk voor de belangen onzer ingezetenen op te ko men. Maar mr. Leesberg zat op die conferenties niet althans niet in de eerste plaats om voor de belangen van de gemeente en hare ingezetenen te waken. Hij zat daar als adVocaat, als pleitbezor- ger van een' der partijen, wier belangen hij1 dus moest voorstaan, ook als die met het ge- meentebelang strijdig mochtcn zijn. Dat brengi onwillekeurig de vraag weer naar voren of het wethouderschap en het ad- vocaat-procureurschap in de practijk wel ver- eenigbaar zijn. Wij spreken nu niet over het karakter der concurrentie die een advocaat-wethouder van Publieke Werken een man dus die uit den aard zijner betrekking over meer kennis en hulpbronnen dan anderen beschikt - zijn col- lega's kan aandoen. Laten wij de kwestie uitsluitend uit het oogpunt van het' algemeen belang beschou- wen. Is het dan niet duidelijk, dat in conflicten waarbij de gemeente ten nauwste betrokken is, een wethouder van Publieke Werken nim- mer als particulier raadsman van een der partijen zal mogen optreden? De leden van den Raad' zegt artikel 24 der Gemeentewet mogen' in rechtsgedin- gen, waarin de gemeente betrokken is, niet als advocaat of procureur werkzaam zijn en artikel 26 beveelt zelfs dat hij die hiermede in strijd handelt door den Raad geschorst wordt, waarna Ged. Staten onderzoeken of er tcrmen zijn hem van zijn lidmaatschap ver- vallen te verklaren. Het is ons inziens zeker de plicht van den Raad te onderzoeken in welke mate de Ge meente bij het conflict tusschen huurder en Aannemers betrokken geweest is. Mst andees weecden dus, ta end«rae«Iias ia hoeverre door het eigenmachtig optreden van den wethouder-advoeaat mr. Leesberg van eene overtreding van artikel 24 der Gemeen tewet kan gesproken worden. Buitenland. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe. Hctstaken van de zuiveringsactie in Opper- SileziS door de intergealheerde commissie wordt in Opper-Silezische kringen aldus be oordeeld, dat de opgegeven reden, nl. de wei- gering van den Duifcschen Selbstschutz om terug .te trekken. slechts een voorwendsel is. In weikelijkheid is dc imtergeallieerde commi*. twee Fransche generaals gesteld. Ze zijn op bevel van deze generaals in kleine troepjes verdeeld, die opirukken zonder dat het ge- bied' wordt gezuiverd. Daar overeenstemming niet kon worden bereilct, is vermoedelijk op het oogenblik de opmarsch gestuit. Nlaar ui.t Op- pe'n wordt gemeld, zal de beslissing over het weder oprukkeni van de troepen niet van daar uit, maar vermoedelijk in Londen of Parijs, na nieuwe onderhandelingen worden geno- men. Uit bovenstaand berichf blijkt wcer eens duidelijk hoe weinig samenwerking ereigen- lijk bestaat tusschen Frankrijk en Er.geland in de kwestie Opper-SileziC In kringeni, die met de imtergeallieerde com- miissie in Opper-Silezie in nauwe betrek king staan, wordt verzekerd, dat het lot van Opper-Silezie reeds geheel is beslist en dat deze beslissing dezer dagen zal worden be- kend1 gemiaakt. Als gevolg van de onderhandelingen der intergeallieerde commissie met Korfanty heeft dc laatste zich er toe verbonden. Gleiwitz den 14den Juni door de opstandelingen te doen omtruimen. Korfanty had hierbij .als voor- waarde bedongen, dat de Duitschers den 16en Juni d.o.v. Annaberg zouden ootraimeni. Ook zou 'Korfanty zich er toe verplichten, den opstand tot bedaren te brengen, op voor- waarde echter, d'at te zelfder tijd zou worden overgegaan itot de ontwapening der Duitsche militaire organisaties, zooals „Selbstschutz", Orgesch en andere. Volgens de „Daily Chronicle" hebben de Fnigelschen hum hoofjkwartier verlegd1 van Oppelm naar Gross-Srrehlitz. De correspon dent betwijfelt. of de opstandelingen genoeg onder itucht staan om den .terugtocht te doen zonder wraaknemiing en vernieling. Volgens de .Daily Telegraph" vermoedt men in En- gelsche kringen, dat de rust, d'ie thans in Op- per-Silezig heerscht, de stilte is v66r den storm. De bijzondere correspondent der Man chester Guardian" schrijft o.a.: Niet de Duit sche „Selbstschutz", maar de Franschen vor- men die voornaamstcn hinderpaal voor eon duurzame regeling. De Fanschen, die voor den opstandi verantwoordelijk zijn, leggen- ope.ilijk getuigenis af van hun sympathie voor de opstandelingen, en beproeven elke ac- tie tegen dezen te vertragen1 of te verzwak- ken. Zelfs de Britsche legcrmacht kan niets uitrichfen. Zooiang het Fransche d'rieman- schap, generaal Lerond, generaal Gratier en overste Capus, niet door Britsche of Iitaliaan- sche officieren is vervangen, zooiang zal in Opper-Silezie de verwoesting van' het groote industriegebied voortduron, evenals de ellen- de der bevolking. 'De opstandelingen hebben hun aanvallen op Zembowitz ini het district Rosenberg her- vat. In |ie streek van Rosenberg hebben zich, nadiat de Engelschen in Zuidelijke richiing zijn afgetrokken, Poolsche benden gevorma, die opnieuw met wapengeweld' optreden te gen de volksstcmmingspoitie en de Duitsche bevolking. Het wordt bevestigd, diat in het dis trict Ratibor de Polen de plaatsen Marko- witz, Lucawini en 'Hohenbirken ontruimden. De 'Duitsche rijksregeering heeft een vcr- klaring gepu'bliceerd', waarin gezegd1 wordt, dat zij op net standpunt staa-t dat voor de ge- beuntenissen in Opper-Silezifi uitsluitend1 de intergeallieerde commissie te Oppeln verant- woordelijik is. Miet 'betrekking tot de verschillende bertch- ten over de gedwongen recruteering door ne opstandelingen publiceert het Eastern Ex press Bureau een proclamatle van de leger- leiding der opstandelingen, waarin de vor- ming van een Opper-Silezische militie wordt aangekbndigd. Deze militie zal tot taak heb ben, de grensliin te bewaken en rust en orde in het land1 te handhaven. Deze militie wordt gevormd1 door middel van gedwongen1 recru teering der lichtingem 1802 tot 1001. ENGELAND EN ITALIe VER DEELD OVER DE OOTSTERSCHE KWESTIE. Graaf Siorza heeft, met betrekking tot de Oostersche kwestie, aan den correspondent te Rome van de „Neue Presse" gczega: ,,'t Is waar dat Engeland aan Rome uitleg heeft gcvraagd over den steun, door Italig aan Kcmal Pasja verleend, maar de betrek- kingen tusschen Rome en Londen zijn niette- min zeer vriendschappclijk gebleven. Trou- wens, Italie heeft zich geenszins verbonden om, in de kwesties van Smyrna en Thracie, aan de Turken hulp tegen de Gricken te ver- eenem Maar het Italiaansche Kabinet heeft nimmer zijn gevoelen verheeld die stad en dat gewest behooren aan de Turken, en Rome zal voortgaan, die zfenswiize te verded'igen". HET CONFLICT IN' DE ENGELSGHE MIJNEN. Bij de gisteren onder de mijnwerkers te Blaenavon gehouden stemming werden S25 stemmen tegen en 722 stemmen v66r het aan- nemen der voorwaarden uitgebracht. Het bestuur der mijnwerkers-federatie had twee vragen gesteld, waarover de mijnwerkers gisteren zouden stemmen: lo. Zijt ge er v66r te strijden voor de beginselen van een natio nalen loonraad en een nationalen winstr met regeeringstcun voor de loonen, indien men1 in Juni niet tot een schikking komt; 2o zijt ge v6or aanneming van de voorwaarden der regeering en eigenars, voorkomend aan de achterzijde van het atembiljet? De eerste resultaten van de stemming der mijnwerkere in Zuid-Wales, waar de opposi te tegen het aanvaarden van de voorwaarden der mijneigenaans het sterkst is, hebben aan de verwachtingen beantwoord, en toonen een meerdcrheid tegen de regeling. Alle tot dusver ontvangen resultaten wij zen evenwel op een aanzienlijke minderheid. FRANKRIJICS HERSTEL. Loucheur heeft Dinsdag in den Franschen ministerraad verslag uitgebracht over zijne besprekingen met Rathenau. Deze hebben itslitend geloopcn over de kwestie der scha- devergoeding met uitsluiting van elk poiltiek gezichtspunt, terwijl de overeenkomst van Londen1 als onbestreden basis werd be- schouwd1. Het geheele vraagstuk der echadevergoe- ding in natura was grondig ondcrzocht. Er bled thans nog over de soorten van leverbare goederen vast te stelien en de modaliteiten van de uitvoering der betalingen in natura. Rathenau zal thans deze kwesties met Bergmann en Wolff nagaan, die Duitschland zullen1 ver tegen woord i gen op de besprekin gen te Parijs, welke 24 Juni een aanvang zul len nemen. Loucheur zal daar bijgestaan worden door Seydoux, den1 leider der Fransche delegatie op de conferentie te Brussel Ook zal van ge- dachten worden gewisseld door middel van den Franschen gczant Laurent te Berlijn. Het schijnt. dat de voorloopige resultaten een gunstigen indruk hebben gemaakt te Berlijn. Ook het Duitsche rijkskabinet heeft zich beziggehoud'en met de te Wiesbaden gevoer- de besprekingen over het vraagstuk van den woderopbouw. De rijksminister voor den wedcropbouw, dr. Rahenau. was hierbij te genwoordig. STRIJD IN KLEIN-AZI5 Koning Konstantijn van Griekeniand ia met de prinsen Andreas en Nikolaas evenals met den premier Goenaris en den Minister van Oorlog te Smyrna aangekomen om de hervat- ting van het offensief tegen Moestafa Kemal in te leiden. HONGERSNOOD IN KIEF. De samitaire toesitand in Kief is de laatste weken zeer verergerd en dreigt in een cata strophe te ontaarden. De bevolking, die nog in de stad gebleven is, sterft in massa' van honger. Gedurende eenige dagen zijn meer dan twee du iizend1 person en van hon ger ge- storven. Een buitengewone conunisr.le heeft een. oproep tot de boeren in het district Kief geridht, met het verzoek om zonder eenige vertraging levensmiddelen ter beschiklking van de stervende bevolking te willen stelien. Deze berichten zijn afkomstig van de te Kief verechijnende officieele „Witnik." HoLTZ-VOOR HET GERECHT. 'Bij de behandeling van de zaak tegen den communist Holz kwam het Dinsdag tot een botsing tusschen den beschuldigde en de ver- dediiging aan den eenen kant eni den voorzit ter aan den anderen kant. -Deze laatke wildc niet 'toestaan, d'at Holz zich' bij zijn verkla- ringen tot de publieke tribune zou wenden. De beschuldigde was echtcr niet tot zwijgen te brengen. en voer tegen het gerechtishof uit, waarbij hij door zijn verdediger bijgestaan werd. De voorzitter verklaarde daarop de zitting voor gesloten en liet de zaal ontrui- men. iX'oensdag bleef het ook gecn' vrede tus schen den voorzitter en den bcklaagde. MD9KOU EN LITAUEN. De „Daily Herald" meent te weten, dat de sovjet-regeering niet zal toestaan, dat Litauen van Polen afhankelijk zal worden. E)e sovjet- regeering is van meening, dat de absolute on- afnankelij'kheid van Litauen1 een bestaans- kwestie voor Kusland' is. Indien de Fransche intrigues om Litauen aan Polen te onderwer- P<m, blijven voortduren,, kan de Russische Sovjet-regeering niet langer onverechillig blijven. DE PLUNDERINGEN IN CHINA. Ooggetuigen deelen mede, dat een aantal dunderaars uit Woetsjang per trein met de •uit naar het noorden vluchtten. De plaat- selijke troepen van Siakan voerden den trein op een zijspoor en beschoten de plunderaars met machinegeweren, zoodat zij in de pan werden gehakt. De plunderaars hadden ongeveer 350 ge- wonden en 25 dooden. ADMIRAAL SIMS. Admiraal Sims heeft gister Engelandf ver- laten, op den terugweg naar Amerika. Een geestdriftig afscheid werd hem bereid. DE MOORD OP GAREIS. De communisten in het Ruhrgebied maken gebruik van den moord op Gareis door een nieuwe propaganda voor de bewapening van het proletariaat. Vlugschriften. eischen de vorming van een arbeiderswacht. naar het model van de Or gesch. Gister hebben massa-protestbetoogin- gen tegen den moord van Gareis plaats. Het work is Dinsdagmergen te Miinchen overal zonder uitzeodering en zonder eeni- ge rustvedstoring herval De burgerlijko bladen verschijnen weer. In weerwil der air gemeene staking is de ontwapening geregeld doorgezet. OLIE WINT VAN STEENKOOL. In de „Atlantische race" tusschen de stoomschepen Aquitania en Mauretania heeft het eerste vaartuig gewonnen, schrijft de „Daily Chronicle". Dit feit is belangrijk, omdat de Aquitania met olie, de Maureta nia echter met steenkool werd gestookt. Bei- ic oOhepen verlieten de haven van Sout hampton op Zaterdag 4 Juni. De Maureta nia zette onmiddellijk koers naar New York, doch de Aquitania deed eerst nog de haven van Cherbourg aan. Thans komt bericht uit New York, dat de Aquitania Vrijdag j.l. om 3 uur's middags aldaar arriveerde, terwijl de Mauretania eerst Zaterdagavond om acht uur binnen- liep. DE TOESTAND IN IERLAND. Sir Hamar Greenwood, staatssecretaria voor Ierland, heeft in het Lagerhuis medege- deeld dat de jongste pogingen om een wa- penstilstand in Ierland tot stand te brengen, tot niets hebben geleid. Zoowel Sir James Craig als Lloyd George hadden hun bereidr willigheid te kennen gegeven om met de let- dere van Sinn Fein bijeen te komen, maar do laatsten hebben dit geweigerd. Wat Sir Ja mes Craig betreft, deze schijnt de uitnoodir ging aan de Valera gezonden ite hebben, maar zij werd afgeslagen. Nu de toestand aldus is, verzocht Green wood alle partijen om zich aaneen te sluiten, ten einde zich tegen den tegenwoordigen op- stand te keeren. Als de opstand bedwongen is, moet men zich vereenigen om Noord- en Zuid-Ierland aan te moedigen zich over een bepaalden grondslag te verstaan. DE „VINDICTIVE". Naar draadloos uit Horsea wordt gemeld hebben de Belgische autoriteiten than* een plek gekozen voor het monument, hetwelk door een Brifsch comito is opgericht ter na- gedachtenis van de bemanning van het Brit sche oorlogsschip Vindictive". Het monu ment zal worden geplaatst op een door do Compagnie des Installations Maritimes aan- geboden terrein aan het einde van het zee- hoofd van Zeebrugge, zoodat het van alle zij- den kan worden gezien HET HAL99NDER VAN JOSEPHINE 'DE- iBEAUHARNAre. Een Reuiter-telcgram uit San Francisco, meldt, d'at het barnsteenen halssnoer, da* Napoleon indertijd ten1 geschenke gaf aan- zijn eerste vrouw, Josephine de Beauharnaia, en dat later gestolen werd, than® teruggevoo- den is. Dit preciosum werd ongeveer vijf en twintig jaar geleden gestolen uit het Louvre te Pa rij'S, De Fransche Kamer loofde toen tever- geefs een hooge premie uit voor het opsporen er van. Ongeveer zes maanden geleden kwam het halssnoer terecht in' den winkel van een koop- man in de Chineesche wijk van San Fran cisco. Een Fransch matroos, die het ding, zon der te weten, wat het was, had gekocht, schijnt het naar Amerika te hebben gebracht en verkocht voor 24 dollar. Eenige feuristen uit New York, die een rondreisje door Cali fornia maakten, kochten het toen, denkende dat het kralen waren. In1 New York terugge- komen, infonneerde zij, of deze „kralen" mis- schien eenige waarde hadden en groat was hun verbazing, toen een juwelier hum onmid>- deilijjic 48.ChX) doliar voor het snoer bood. Daardoor opmerkzaam gemaakt, begaven zij zich naar den welbekenden byoutier Tiffany, die de steeneru onder een 6terk vergrcotglas lcgide en: ontdektc. dat op elk der stcenem met fijne letters stand gegraveerd: „Van Napole on aan Josephine." Tiffany kocht het snoer aan voor niet minder dan 84.800 dollar en naar verluidt heeft hij het reliquie tians over- gedaan aan dc Fransche regeeting. TUMULT IN HF.T BRITSCHE LAGERHUIS. In den loop der discussies in het Lagerhuis oyer de jongste moordtooneelen te Belfast, viel Jack Jones, lid der arbeiderapartij. Greenwood in de rede met den uitroep: „Drie hoera's voor den grootsten moorde- naar!" De voorzitter gelastte hem deze op- merking terug te nemen, maar hij weigerde. Na een zeer rumoerig tooneel gelastte de voorzitter Jones de zaal te verlaten Hij deed dat, en terwijl hij heenging, zeide hij tot de leden der regeermgspartij„Goeden nacht aan jullie alien, moordenaars!" DE ENGEL9CHE P ADMINDERS. Volgens een wetsootwerp, dat in het Engel- sche Hoogerhuis is ingediend, zullen aan de ►advinders wettelijke rechten worden toege- :cndi en zal een bepaalde uniform wor&s voorgeschreven. DB ONGE REO EUDHEDEN TE BE.L- FA'ST. De ongeregeldheden in Belfast zijn Din»- dagavondf hervat. Volgens de laaitste berich ten werden twee personal gedood. GEVOLGEN VAN „PO'LFriEK IN DE SCHOOL" 'De leerlingen eener lagere school te Mi- laan moesten van hun onderwijzer een dicto maken. Zoo moesten zij o.a. den volgenden zin: „De fascisten' hebben vele onschuldige lieden gedood" in' den lijdenden vorm over- brengen. Vrijdagavond wachttcn de fascists den betrokken onderwijzer bij den uitgang der school op, om hem tckst en uitleg te vra gen van den door hem aan de kindeven opge-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1