URgifte Spaarboekjes, rentende 4.08 GOES heid van het Huis niet nogmaals op dergelijke wijze prijs te geven. MUNITIEVOORRADEN ONTDEKT. enoelInd en de kemalisten. De Britsche regeering heeft te kennen gege ven dat een aanva-1 der nationatisten op Kon- itantinopel een oorlog9verklaring ten gevolge zou hebben. DE BURGEROORDOG IN IERLAND. Naar een bijzondere correspondent van de Echo de Paris uit Dublin meldt, zijn er in den nacht van 15 op 16 Juni j.l. in de sitra- ten van de stad hevige gevechtem geleverd met Sinn Fein. Vooral ora het onlangs afge- brande douanestation. Op zekere oogenblik ken werden geheele straiten schoongeveegd door het moordende mitrailleurvuur bij het licht van schijnwerpers. Dergelijke tooneelen zijn sinds de bloedige Paaschweek van 1916 niet voorgekomen. DE FRANSCHEN IN CILICIe. De „Times" verneemt uit Konstantinopel Generaal Gourand, de Fransche hoogere commissar is in Syrie, heeft verschillende Ke- malistische troepenafdeeltogen, die langs de noordelijke grenzen van Syrie opereerden, doen terugtrekken en tal van notabelen in Cilicie doen arresteeren, terwijl hij machti- Ogaf tot een weder-bezetten van yerschil- punten, die in Maart 1.1. door de Fran- echen werden ontruimd in de verwachting, dat de nationalistische regeering te Angora de Fransch-Turksche overeenkomst zou be- Icradrtigen. SINN FEIN-EXCESSEN RONDOM LONDEN. Een aantal Sinn Feiners hebben rondom Londen hun veraielzucht weer eens botge- vierd. In een twaalftal voorsteden zijn de sein- wachtershuisjes op verschillende spoorweglij- nen aangevGlen, de tcestellen vemield, enkele huisjes in brand gestoken en de aanwezige seinwachters gekneveld en mishandeld. Tot dusverre zijn negen dadcrs gearres- teerd. KORTE BERICHTEN. In het gcbouw van het Engelsche Lager- huis is Donderdagavond een welkomst-diner aangeboden aan de ministers van de Domini ons en Indie, die te Londen de rijksconfercn- tie zullcn vormen. Zij werden toegesproken door den heer Churchill aid minister van ko- lonien Een groep van vijftig studenten van technische hoogescholen in Amerika heeft zith te* beschikking gesteld van den Fran- ben aangebou-wd. De Japansche kroonprins wordt Maan- dag in BelgiC tcrugverwacht. Hij en zijn ge volg zullen dan or.der leiding van kardinaal Mcrcicr dc rulne van de hcogeschoel te Leu- veni bezceken en ttvens het fort Lencin te Luik, 'a Midd'ags definitief vertrck naar Pa rijs. Binnenland. PROVINCIALE STATENVAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten leggen aan dc Staten over het resultant van het door hen ingesteld! onder- zoek naar den toestand van de ziekenverple- ging in deze provincie. Het rapport bestaat uit tabeHarisch gerangschikte antwoorden, i door de gemeentebesturen gegeven op een' I aantal vragen, die Ged. Staten hadden opge- steld, in overleg met den inspeoteur der Volks- ondheid dr. H. Alderdhoff te Utrecht. Staten schrijven, dat dit onderzoek de conclusie wettigt, dat de toestand! van de*zie- kenverzorging in deze provincie geen aanlei- ding behoeft te geven tot bijzondere bezorgd- heid, wat niet wil zeggen, dat op het gebied van ziekenverpleging en gezondhcidszorg nog niet veel te rfegelen en te verrichten valt. Ged. Staten zijn totusschen van oordfeel, dat bij de bestaande wetgevtog, cen verande- ring in den aard der bemoeiingen, welke de provincie tot nu toe met de volk had, niet mogelijk is. Die wcer voor geopend, doch allecn met het docl om mede te deelen, dat zij weder gesloten wordt, cn dat het seniorenconvent bijeen zal -----P 3. - f moeten komen om de aangelcgcnhcid te be- volg zullen dan onder Jcidmg van karomaa. handelen cn over het gcbeurde te beraadsla- gen. Oadcr algemccne cpwinding verlieten de afgevaardigden de zaal. Het is opmerkelijk, dat bij deze gebeurtenissen bijna de geheele regeering aanwezig was. Nadat de voorzitter L6be de zitting had opgeheven, begaf de rijkskansclier zich in de zaal om persoonlijk de gemoederen tot kalmte te brengen. Men verwacht, dat het s-inorcnconvent het gebeurde nauwkeurig zal onderzoeken en dc schuldigen zal straffen, ten einde de waardig- ■lii« WERTHEIM G0MPERTZ 1834 CREDIETVEREENIGMG 1853, KAPITAAL EN RESERVES fl9.500.000.-. Knntoor ALKMAAlt. H00RN. Olrecteur K. VAN N1KNES Jr. BREEDSTRAAT 11. OROOTE NOORfiTWO. •ovincie tot nu toe met de volksgezcndheid L niet mogelijk is. Die bemoeii'ngen be- paaldeni zich in hoofdzaak tot het aanmoedi- gen en het financieel stcunen van wat de ge- meentebesturen en particuliere insiellingen en vcreenigingen op ait gebied verrichten. Ged. Staten nerinneren aan de subsidies, verleend ten behoeve van de tuberculose-bestrijdiing, de wijkverpleging, de zuigelingcnbekhcr- ming, de koepokinending, enz. De aandacht is bij voortduring gericht op de vraag, wat in 1 deze richting nog verder kan worden gedaan. In de teelichling bij de beantwoorde vra gen schrijven Ged). Staten o.m. In 27 van de 129 gemeenten is gecn ge- neesheer gevestigd. Daaronder zijn 16 ge meenten met minder dan 1000 inwoners, 9 met itusschem dfc 1000 en 2000 en slechts 2 met meer dan 2000 inwoners. Er is echter geen reden om aan te nemcxi, dat deze ge meenten er ten aanzien van de beschikbare geneeskundige hulp, minder gunstig voor- staan dan vele andere gemeenten. Zij toch i hebben in dien1 regel de beschikking over meer dan 66n geneesheer uit naburige gemeenten en dat wel op afstanden, die veclal kleiner zijn dan de afstanden, op welke in een ge- meente zelf de woonplaats van dien ald'aar aanwezigeni geneeskundige vaak van die van vele ingezeteneni verwijderd is. De bezetting van de provincie met geneeskundigen behoeft, naar onze meening, dan ook allerminst aan- leiding te geven tot bezorgdheid Zulks is evenmin het geval ten aanzien van de verlos- kundige hulp. Voorzoover deze hulp niet door de geneeskundigen wordt verschaft, is zij in de meeste gevallcn te verkrijgeni van een in de gemeente gevestigde vroedvrouw. Weliswaar is een vrwdvrouw in 59 gemeenten niet ge vestigd, doch in de meeste dezer (38) is een geneesheer gevestigd. Slechts 21 gemeenten' zijn fen voor hun' ge neeskundige en voor hun verloskundige hulp op een of meer naburige gemeenten aangewe- zen De afstand tot degenem, van wie deze hulp moet worden verkregen, wisselt natuur- lijik naar gelang mem op het eene of op het an dere punt van de gemeente gevestigd is, doch bedraagt gemiddeld niet meer dan een half uur gaans. Slechts in zeer enkele gevallen; be loopt die afstand tot een uur gaans. Het is bekend, diat op het platteland meer en meer behoefte bestaat aan ervaren bakers. De com- missie voor de zuigelingenbescherming uit de Vereeniging Het Witte Kruis, aan welke de provincie moreelen en financieelen steun verleent, doet pogingen, in dit tekort te voor- 'Inrichtingen voor verpleging van zieken, beschikicende over chirurgische hulpmiddelen, bevinden zich te Alkmaar, Amsterdam, Bus- sum, Enkhuizen, Haarlem, Helder, Hilversum, Krommenie, Wormcrvecr cn Zaan- In de Belgische Congo is het nog steeds niet rustig. Volgens de Temps zijn eenige facilitei- ten ten aanzien van de sancties in uitzicht ge steld. De Duitsche Rijksraad heeft het wets- ontwerp betreffende de Duitsdi-Chineesche overeenkomst tot herstel van den vredestoe- stand aangenomen. Inbrekers hebben uit het Hanmoveraan- sche parlementsgebouw een viertal kostbare antieke pendules gestden. De daders zijn ge- arresteerd. De volkenbondsraad is in eerste zitting te Geneve bijeengekomen. Tijdens de eendaagsche algemeene sta king te Vemetie had er een botsing plaats tusschen de gewapende macht cn dc fascis- ten, die hun gearresteerd'e kameradeni wilden bevrijden. Revolver- en geweerschoten werden gewisseldook werden eenige bommen gewor- pen, maar een ernstig ongeval kwam niet voor. De Fransche regeering heeft een wets- onfwerp ingediend, waarbij een crediet wordt gevraagd van 2% millieen francs voor deel- neming van Frankrijk aan den strijd tegen de typhus in Oost-Eunopa. Het bezoek van den Spaanschen koning aan Engeland zal van particuliereni aard zijn. Btj een botsing 'tusschen een losse loco- motief en een trein bij het spoorwegkruispunt te Perth Amboy (staat Neu Jersey) werden zeven j>ersoncn gcdood en '5 gewond. Van de 109 mioorden, die van 1 Jan. tet 1 Juni Li te New-York zijn gepleegd, werden slechts in 50 gevallen de daders gcvonden. De koning en koningim van' Denemar- ken zijn naar de Faroer-Eilanden, Groenland en IJsland vertrokken. De brooder van den kontng, prins Harald, veryangt den koning gedurende diens afwezigheid. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat de voorloopige regeering alle maatregclen heeft genomen om geregefde en duurzame bctrek- kingen te onderhouden met generaal Wran- gcl. Cuno. die directeur van de Hambuirg- Amerika Lijm. heeft mtegedecld, dat de maat- schappij in vijf jaar cngeveer weer een derde van haar vloot van v66r den eorlog zou heb- schen minister voor de bevrijde gebieden om dam. tnrichtimgen voor verpleging van zie- gedurende de zomermaanden aan den weder- ken. niet beschikkende over chirurgische hulp- opbouw van de verwoeste streken mede te wer- middelen, bevinden zich te Assendelft, Aven- ken. horn, Beemster, Grootebroek, Purmerend, Schagen, Warder en Wormer. De meeste de zer inrichtingen diemen tevens tot opnening van lijders uit andere gemeenten. Het is overigens bekend, dat er vrij groote behoefte is aan uitbreiding van de beschikba- re ziekcnhuisruimte De vraag rijst, of 't op den weg der provincie Fgt, in deze behoefte te helpen voorzien, zij het slechts door het verleenen van financieelen steun bij de stich- ting door particulieren of gemeentebesturen van nieuwe ziekcnhuiizen, of bij de uitbrei ding van bestaande inrichtingen. Ged. Sta ten bean two orden deze vraag ontkonmentd, al- leen reeds om deze reden, dat de provincie, hare gelden beschikbaar stellende voor de.op- heffing van-het gebrek aan ziekenhuisruimte in de provincie, genoopt zou worden tot het dcen van uitgaven, die uit de provinciate kas op den duur niet zouden kumncn worden be- streden. Het vooral op het platteland zoo nuttige in- stituut der wijkverpleging, waardoor aan het gebrek aan ziekenhuisruimte voor een deel wordt tegemoet gekomen, verdient naar de meening van Ged. Staten wcl den steun der provincie Die steun is dan ook door de Sta ten verleend bij besluit van 20 Juli 1920, waardoor aan de Noord-i "ollandsche Ver eeniging Het Witte 'Kruis over 1920 cen' sub- sidie uit de provinciate kas van 15,000 is verleend, te besteden uitsluiiend ten bate van de wij'kverpleging in Nloord-Holland. In slechts 25 gemeenten zijn geen wijkver- pleegsters werkzaam. - Drie Noord-Hollandsche gemeenten: Ter- schelling, Vlieland en Urk, zijn voor wat de verpleging van haar zieken in ziekeniinrichtim- gen betreft, op andere provincien iaangewe- zen. Naar de meening van Ged. Staten blijkt uit de gegeven antwoorden, dat in het algemeen, voorzoover de beschikbare hulpmiddelen dit toelaten, in de geneeskundige verzorging van de armen vanwege de gemeentebesturen of door instellingen van weldadigheid wordt voorzien. Hun aandacht blijlft gevestigd1 op de vraag, in hoeverre het uitoefenen van drang op eenig gemeentebestuur, tencinde dit tot be- tere vervulling van zijn taak te bewegen, ge- wenschit is. Ged. Staten handhaven hun meening, dat er voor de testelling van e«n previndaien ge neeskundigen en gezondheidsd'ienst geen aan- leiding bestaat. Zij steilen voor, 7000 subsidie voor 1921 te verleenen aan de Noordh. vereeniging Het Witte Kruis voor de zuigelingenbescherming, en 16,000 voor 1921 aan dezelfde vereeni ging voor wijkverpleging in Noord-Holland. (jleinengrt Nieiiws. DE CRISIS. Is het „Centrum" wel ingelicht, dan is er alte waarschijnlijkheid, dat het kabinet bin- nen enkele dagen zijn ontslag bij de Koningin zal indienen. BEDROGi Een amanuensis aan de Technische Hooge- school te Delft, de heer A., heeft, naar de „Delftsche Ct." meldt, teekeningen gemaakt voor studenten, en deze hebben die teekenin gen op het examen ingediend om vrijstelling te verkrijgen. De heer A heeft dus als ambte- naar in nmctie mcegewerkt aan bedrog bij examens. De studenten, die van dc teekenin gen gebruik hebben gemaakt. zijn voor het propaedcutisch examen afgewczen. Curatoren hebben de zaak in onderzoek. Gedurende dit onderzoek is de heer A. met verlof gezonden DE RIJKSNOODUITKEERING AAN DE GEMEENTEN. De d'agelijksche besturen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Dordrecht hebben zich te verband met het wetsontwerp rijksuitkee- ring aan de gemeenten en het wetsvoorslel- de Geer c s. '.net een' adres gewend tot de Tweede Kamer. HET BEZOEK VAN DEN JAPANSCHEN KROONPRINS. Gister omstreeks 10 uur zijn de Japansche Kroonprins, prins Kan-In, Prins Hendrik en alte leden van het Japansche en Nederland- sehe gevolg van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde in Den Haag gereden naar het Huis ten Bosch. Om half elf was het bezoek aan he* Huis ten Bosch geeindigd. V66r het vertrek richtte de kroonprins in het Japansch eenige woor- den van dank tot baron Taets van Ameron- gen. welke hem vertolkt werden. Hierop reed het hooge gezelschap naar het Vredespaleis. In het Vredespaleis werd de Japansche kroooprin's ontvangen op het bordes door de hceren mr. L. P M H. baron Michiels van Verduijnen, secretaris-generaal' van het Hof van Arbitrage, en mr. C. Crommelin, le se- cretaris van het Intemationaal Bureau van het Hof van Arbitrage. Allereerst werd een kort bezoek gebracht aan eenige kleinere zalen Langcren tiid hield de kroonprins zich op in de groote leeszaal, waar hij verscheidene boeken ter hand nam en doorbladerde. Op de leestafels waren eenige Japansche werken neergelegd, o a een Japansche uit- gave van de revue de droit international et de diplomatic; verder tractaatverzamelingen, di- plomaticke geschriften, enz. Daarop veftrok het gezelschap wederom naar het Koninkliik Paleis in het Noordeinde. Kroonprins Hiro-Hito van Japan is gister- middag omstreeks 2 uur aan de Melkmarkt aan de grens van Rotterdam aangekomen, tot het brengen van zijn voorgenomen bezoek aan onze gemeente. De stoet, in welken de kroonprins. in gezelschap van prins Kan-In en prins Hendrik. met gevolg herwaarts kwam, bestond uit elf auto's In de eerste had den de Japansche prinsen jnet prins Hendrik plaatsgenomen 8 Van alte ooenbare gebouwen en vete parti culiere huizen waren vlaggen uitgestoken Aan het TCbouwtje van de roei- en zeilver- eeniging ,.De Maas' werden de prmsen opge- wacht door den burgemeestcr, den heer mr. A R 7immerman Het hooge gezelschap be gaf zich onm'dddliik naar het in de haven "creed liggend jacht, waarmede het een tocht door de havens en naar het groote dok van Wilton's machinefabriek en scheepswerf zou maken Ongeveer 4 uur zijn de hoo"e "asten met hun gevolg en verder gezelsehan van dien torht teruggekeerd Van het terrein der vcr- eenigin" De Maas". dat met de gepavoiseer- dp iaehten in de haven een feostelijken aan- HHIc bond heaven zii zich wederom per auto naar het stedhuis waar in tcgenwoordighe;d v"n de meeste Wen van den gemeenteraad en '"den van de Kamer van Koophandel de effi cieele ontva.ngst nlaats had. Dp hnr"empester heeft daarbij in de Engel- cnUp Hni ppti tpHp gehouden PENSIOENREGELING AMBTE- NAREN ENZ. De Fcminlstische Partij heeft in een adres aan de Tweede Kamer verschillende wijzi gingen aangeduid, die zij gaarne zag ge bracht in het wetsontwerp op de pensioen- regeling voor de ambtenaren, hun weduwen en weezen. ZELFMOORD. De politie te Amsterdam had gearresteerd een bewoner van de Gerard Doustraat, ver- dacht van het plegen van onzedelijke hande- linger met zijn 14-jarige dochter. Hij was in afwachting van zijn ter beschikking stelling van de Justitie, opgesloten in het politiebu- reau aan de Stadhouderskade. Gisteravond heeft hij zich daar in een re door ophanging van het leven beroofd. UIT DE BINNENLANDEN VAN BRABANT. Een typiaeh etialtje van primititwe standen in de binnenlanden van Brabant, levert het volgende voorval uit St. Oeden- rode: Maandagmorgen kwam de wed. J. v. L., wonend op het gehucht Vressel, "haar buur- man C. S. tegen. Ze kregen samen ruzie over den verkoop van een kalf. S. werd drif- tig en gaf vrouw L. een slag tegen het hoofd. Dinsdagmorgen kwam vrouw van L. met haar dochter langs het erf van S. De echtgenoote van S. kwam met een stalem- mer naar buiten geloopen en sloeg daar- mee de wed. van L. bewusteloos tegen den grond. Haar dochter, dit ziende, vloog de aan- valster aan, maar toen schoot S. zelf toe en bewerkte het hoofd des dochters zoodanig met een gaffel, dat. deze doormidden brak Op het rumoer kwam ook de zoon der wed. v. L. toesnellen, gewapend met een riek. S. wachtte hem op met een krabzeis en gaf hem daarmee een hevigen slag op den arm, ter wijl Van L. met de riek S. een tand uit den mond sloeg. Van L. Tiep toen naar den veldwachter, die proces-verbaal opmaakte en gaffel, riek en krabzeis in beslag nam. Het drama zal dus later in Den Bosch worden uitgespeeld. ZIEKTEWET. Gister had te Utrecht een vergadering olaats van reeds bestaande onderlinge ziekte- verzekerings-organisaties. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat inzakcziekteverzekering, datgene wat vrijwillig uit het volk zelve is voortgekomen en zich eventueel aanpassen wil aan de wet, niet mag worden vemietigd, doch behouden moet bliiven en tot verderen bloei gebracht. Waar het plan-Posthuma de vernietiging beoogt van elke andere organisatie, meende de vergadering verre de voorkeur tc moeten ge ven aan de Ziektewet-Talma, zooals deze door mainister Aalberse werd gewijzigd. Tcneinde met de meest mogelijke kracht stelling te nemen tegenover het monopolis- tisch ontwerp-Posthuma, werd samengesteld een ..Omite Uitvoering 7iektewct". DE WETHOUDERS-BENOEM1NG TE AMSTERDAM. De gemeen'tcraad heeft in zijne gisterm id- dag gehouden vergadering 'tot wethouders be- tioemd d'e heeren Wibaut, de Miranda en Vliegen, Wierdels, Vos en Ter Haar, alzoo d.rie sociaal-democraten, ten kathol iek 'n Vrij- HeidsbondCr en een Chri9telijk-Historische. Het is, zegt de N R Gt., cen bittere les voor de cerkelijke heeren die bij de voorbereiding van deze wethouders-verkiezing meenden, alles alleen te zeggen te hebben. DE JAARIBEUR9 EN D'E UTRECHT- SCHE BELASTING. De Vereeniging itoit bevordering van ver- m'ndering van gemeentelijke belastingdruk" to Utrecht heeft tot Ged. Staten der provincie een schrijven gericht, waarin zij zegt dat de gemeenteraad1 van Utrecht het besluit geno men heeft ton behoeve der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland bqrg te blijven voor een bedrag van hoogstens 600.000. In dit schrijven wordt o.m. gezegd Wel zijn wij er van overtuigd, dat de Ge meente van hot houden van Jaarbeurzen hieT ter stede prorijt zal kunnen hebben, doch wij vragen ons af of dat profijt wel opweegt te gen de geldelijke offers door de Utrechtsche belastingplichten d'aarvoor te brengon. De Vereeniging geeft daarom Ged. Staten in overweging het daarhcan te leiden dat eene deskundige commissie worde benoemd, om de levonsvaibaarhoid der Jaarbeurzen ernstig te onderzoeken of zoo dit niet mogelijk of wen- schelijk wordt geacht de goedkeuring aan het genoemd Raadsbesluit te onthouden. KORTE BERICHTEN. Gister trad in werking de wet van den lOen Juni 1921, houdende wijziging der Suc- csesiewet. Mej. J. Wcsterman te 's-Gravenhage is thans verkozen verklaard tot lid der Tweede Kamer. De tentoonstelling van Nederlandsche sehilderijen te Parijs is een volkomen succes gebleken. on. Oevondtn en verloren voorwerpen. OevondlenEen' bagagodrager met der, een. vermoedelijk gouden broche, hezet der, een vermoecteHjk gouden hrodhte, bezet met pareltfes, cen zilverein collier, een zilve- rm armband en een defect zilvcren ringetje, een d amesportemenn a ie miet inhoud. Verloren: een damestaschje met in houd, een vierkant kussen met wit overtrek, een zwarte damesportem onn a ie met- inhoud, een wit zijden sjaal, een storocoop (medisch instrument). Telegram men van heden HET CONFLICT IN DE KATOEN- INDUSTRIE. LONDEN, 18 Juni. Het conflict in de katoenindustrie te Manchester is opgelost, de tcxtielarbeiders hebben het aanbod der werkgevers aangenomen. DE WAARBORGOOMMISSIE. BERLIJN, 18 Juni. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt heeft de Woensdag j.l te Berlijn aangekomen commissie voor de waarborg besprekingen met de Staatssecre- tarissen Schroder en Bergmann gehouden. Men zegt, dat met vertegenwoordigers van het ministerie van financien in den loop van het verblijf der commissie te Ber lijn verdere besprekingen zullen plaats hebben.. De commissie heeft de wensdh uitgespro- ken de kwestie van het herstel ook met mi nister Rathienau te bespreken. Voor dat de commissie naar Parijs terug keert zal zij twee sub-commissics steilen. De le zal de opdracht ontvangen alle materiaal te verza- melen welke betrekking hebben op de econo- mische ontwikkeling van Duitschland. De 2e zal er permanent over hebben te waken, dat de 26 pet. op de Duitsdie uitvoer gere- geld wordt opg-ebracht. DE POOLSCHE TERREUR. BRESLAU, 18 Juni. Met het oog op de vreeselijke Poolsche terreur en wegens het ontbreken van alle hulp van de zijde der itergeallieerde commissie, hebben de Duit- rehe nartij en vakvereeniping-en in Cpner- Silezie aan den ministers Giolitti, Briand eni Lloyd George een telegram gericht waarin zij op den troostloozen toestand in Opper Silezie wiizen en waarin zij verzoe- n wet te herstellen, Prorinciaal Nioinvs UIT HOORN. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen op proefschrift„Ovtr- eenkomst en wilsovereenstemming", de iieer J Zeijlemaker Jzn., geboren te Hoorn. De heer A J. E. M. Lambert, van Jole geboortig van hier, promoveerde op stellin- gen. UIT BERGEN. Ter voorzieniing in de vacature, ont- staan wegens verleend eervol ontslag aan den heer J. Ennik is voor de benoeming van een- onderwiizcr aan de Openbare School voor U. L.O. alhier de navolgende voordradht opge- maaktNo. 1 E. iter Brugge, onderwijzer aan de 2de MiU L.O. school te Hengelo (O.) No. 2 Mej. M. Anderson, ondcrwijzeres aan de MU.L.O. school te Slicdrecht; No. 3 Mej. H J. van Hcemskerk Duker, ondcrwijzeres te Bloemendaal. Niog zal den' Raad worden voorgesteld Mevr. A. W. Sangcrs-van Hoorn, thans tij- dclijk ondcrwijzeres aan dc Openb. Lag. School alhier, tot onderwijzeres in vasten dienst aan te steilen. De leerlingen der openbare U.L O School en diie van <i<t Stadsnirims EERVOL ONTSLAG VERLEEND Bij kon. besluit van 14 dezer is, met in- gang van 1 September, aan mej. dr. F. Szpeer op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier OP DE AANBEVELINO. Op de aanbeveling voor lceraar in de Fransche taal en letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium te Groningen komt voor als No. 2 mej. I. Tigler Wybrandi, alhier. GESLAAGD. HUISHOUD- EN 1NDUSTRIESCHOOL. In de Donderdagmiddag gehouden alge meene vergadering van de 1 luishoud- en Tn- dustriesdiool werd de rekening en verant- woording goedgekeurd. In het iaarverslag werden woorden van waardeering gebracht aan wij'len mej. J. f. W. Feith, die gedurende ongeveer 17 jaar als leerares in koken en voedingsleer haar beste krachten aan 'het onderwijs gegeven heeft. In 1920 bezochten 557 leerlingen de school en wel 132 de dagschool, 189 de avondschool en 236 de afzonderlijke cursussen. In 1920 verlieten 41 leerlingen de school. Verschillende schoolreisjes, werden ge maakt. Aan verscheidene fabrieken werden bezoeken gebracht om de inzichten der leer lingen te verruimen. Van de dagschoolleerlingen kwamen 77 uit de buitengemeentcn en 55 uit Alkmaar. VRIJSTELLING. Aan den dienstplich'tige C. Fok, uit de ge meente Alkmaar, is voor een jaar vrijstelling van militiedienst verleend, wegens kostwin- nerschap. JE ADRES VOOR CYCLOSTYLES, HEOTOGRAFEN «n SOHRIJFM A CHINES U L. FRANKENBERG, ALKMAAR. te eerste klas der openbare lagere school, alhier, hebben gisteren een zeer genoeglijke en leerzaam reisje naar Amster dam gemaakt. Hteewcl de meeste kinderen reeds vroeger to Artis waren geweest. heeft een bezoek aan den dierentuin voor de kinde ren steeds nieuwe bekortog, te meer wijl thans door de oudste leerlingen der U. L. O. School het museum werd bezocht. Mede ten- gcvolge van het schoone weer is er yolop ge- noten. Dank zij de uitsiekende leiding werd de reis zeer goed volbracht. Een buitenkansje was nog1 de entmoeiing van den Japansehen Kroonpins met gevolg aan het Genifcnaalstati- SPREEKUUR WETHOUDER PUBLIEKE WERKEN. De WETHOUDER voor de Publieke Wer ken is verhinderd op MAANDAGEN 20 en 27 JUNI a.s. zijn gewone spreekuur ten Stadhuize te boudert, doch zal in de plaats daarvan ten Stadhuize zitting houden op VRIJDAGEN 24 JUNI en 1 JULI a.s. om 4 uur nam. BIDSTOND VOOR HET ZENDINGS. FEEST. De commissie voor de belastingzaken stelt den Raad voor te besluiten de eerste supple- toire begrooting gocd te keuren in ontvang en uitgaaf op 150. MAAND EXTRA-SALARIS PERSONEEL GYMNASIUM. De Vereeniging van leeraren en leerares- sen aan het Gymnasium en de Handelsscho- len te Alkmaar richtte zich bij den 21 Octo ber 1919 ontvangen verzoekschrift tot uwe vergadering met het verzoek aan het perso neel der genoemde scholen eene uitkeering in eens te verleenen gelijk aan die door het Rijk aan het personeel der Rijks Hoogere Burger- school alhier toegekend, welk adres wij den 28 October d a. v. ontvingen om bericht en raad. Daaraan thans voldomde deelen wij u me de, dat het aan de Handelsscholen verbonden ?irsonce! tengevolge der aanneming door de weedc Kamer van de bekende motie-Smeenk de bctrekkeliike uitkeering inmiddds reeds van bet Rijk heeft ontvangen. zoodat het ver zoek thans' alleen betrekking heeft op ret per- In Thuringen zijn weder cenige munitievoor* raden ontdekt, o.m. in de buurt van Gera 50.000 infanteriepatronen, bij Wetzdorf 30.000 mitrailleurpatronen en bij Rittersdorf 17.000 infanterie* en machinegeweerpatronen, alsme* de een aantal handgranaten. DUITSCHE ELBE.SCHEPEN NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een bericht uit Parijs is een beslis» sing genomen in zake de door Duitschland aim Tsjeoho«Slowakije uit te leveren Elbe»schepen. Duitsohland zou v66r 6 September a.s. aan Tsjeeho«Slowakije moeten uitlevercn ton scheepsruimte aan zeilsohepen, benevens 17.720 ton aan stoom* en motorbooten. Het aantal van deze uit te leveren schepen beloopt 12 15 van het totaal aantal Duitsche Elbe* schepen. 0i z'en- GEARRESTEERD. Donderdagavond zijn bij het station Hob landsche Spoor in Den Haag door personeel van de centrale recherche aangehouden twee personen uit Rotterdam, die zich daar op ver> dachte wijze ophielden en in het bezit waren van niet minder dan 58 loopers en een breek« ijzer. RUZIE. Gisternacht heeft een agent van politie te Rotterdam een 24»jarigen timmerman aange« houden, die opzettelijk na een ruzie zijn vrouw over de leuning van de brug op het Muntplein in het water van den Singel had geworpen. Onze vroegere stadgenoot, de heer F. M. Vonk, slaagde by het te Amsterdam gehouden examen voor leeraar in de Engelsche Handels* correspondentie. Wij herinneren er nog even aan, dat Dins* dagavond a.s., 8 uur, op het Zcndingsfeestter* rein bij den Kattenberg een bidstond zal won den gehouden door ds. H. E. inke. lot bij* woning wordt ieder, die ertoe in de gelegen* heid is, uitgenoodigd. Bij onverhoopt on* gunstig weer wordt deze bidstond gehouden in gebouw „Waakt en Bidt". EERSTE SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN DE GEMEENTEREINIGING, DIENST 1920.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2