DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E ko. 1£2 Honderd dric en twintigste jaargang DINSDAG Dit mnnnrer bretentntt2Ma6ei AbonnomMitsprijs bij vooniilbfttalinp; per 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Ilewijsn. 6 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. regol, grootero letters naar plaatsruimte. Ekieveu fmneo N.V. Boek- en Ufandelsdr. v.h. Harms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Admlnistr. No. 3. Redaetle No. 33. Direeteur: G. II. K1UIL. IlooWroduciourTj. N. ADKMA. 21 JXJNI Buiteiiland. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIS. De Parijsche correspondent van die „Times" meldt nader omtrenit de besprekingen. te Pa- rijs in zake Opper-Silezie: Er werd beslo- ten een telegram te zenden aan de intergealli- eerde commissie te Oppeln, waarin haar zou worden gevraagd, of zij het mogelijk acht, binnenkort een eenstemmige aan beveling te doen nopens een regeling van de grens tus- schcn Polen en Duitschland. Aan de commis sie zal worden gevraagd', hoe spoedig zij deze eenstemmige aanbeveling kan zenden, opdat dan een commissie van deskundigen zich naar Opper-Silezie kan begeven. De groote beteekenis van dezen stap ligt in het wooxid censtemmig. Lloyd George ga! onlangs in het Lagerhuis te kennen, dat de Engelsche regeering i zich zou neerleggen bij het besluit omtrent een verdecling van Opper-Silezie, met meerder- heid van stemmen door den Oppersten, Raad aangenomen. Het Fransche standpunt is, dat zulk een besluit krachlens het vredesverdrag eenstem- mig moet worden genomen. Officieel wordt bevestigd, dat er Zaterdag geen gevechtsactie heeft plaats gehad. In het door de opstandelingen bezette ge bied ncemt het vormen van benden echter steeds grooter omvang aan. De Engelsche generaal Hennicker heeft aan generaal Hofer een nieuw voorstel ter ontruiming van Opper-Silezie door de Duit- sche burgerwachten doen toekomen, waarin sprake is van een geheel gejijktijdige terug- trekking van de Poolsche en Duitsche troe- pen. Generaal Hofer heeft dit nieuwe voorstel aan de Duitsche commissie van twaalf voor- gelegd, welke commissie daarover een liang- durige beraadslaging heeft gehouden, ter- wijl zij zich tevens bezig hield met het uit- werken van een tegenvoorstcl. Dit bevat, dat een groot deel van het nog door de opstande lingen bezette gebiecl, waaronder een groot deel van het industriegebied, door dezen onri ruimd moet worden. Eerst dan kuninen ook de Duitsceh troepen worden, teruggetrokken. Een tweede voorwaarde vorrnt de oprichting van een ccnitraal politiebestuur in het ont- ruimde gebied. In het district Ratibor werden opnieuw 30 OuUschers weggevoerd Zij beYondsa zich in een kelder in Rbdershof. Het bcricht betreffende den moord op den hoofdingenieur Richard Jaeger van de Schor- zowcr Stikstoffabriek wordt officieel beves tigd. Jaeger werd door de opotandelingcn doodgeschoten. Den Duitschcn gevolmachtig- de te Oppeln werd opgedragen voor dit mis- drijf genoegdoenin£ te eischcni. In verband met de a s discussic in den Duitschen Rijksdag omtrent Opper-Silezie zullen vertegenwoordigers van alle partijen aldaar en van de commissie van twaalf te Berlijn aankomen, ten einde de Rijksdagfrac- ties in te lichten over de toestanden en de stemming in dat gebied. De .Wcgweiser", het blad van Korfanty, meldt. dat binnenkort een algemcen amnestic van de intergeallieerde commissie kan wor den verwacht. v In bevoegde Duitsche kringen is hierom- trent niets bekend en men1 gelooft ook niet, dat de intergeallieerde commissie zonder nicer tot en dergeliiken maatregel zal overgaan. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Er zijn gisterien slechts betrekkelijk weinig mijnwerkers weer aan den arbeid gegaan. Te Geding, in het graafcehap Nottinghamshire, waar Zaterd'ag 2000 van de 3O0O vo6r een werkhcrvatting teekenden, deden gisteren nog 400 anderen hetzelfde met aanvaarding van een loonsverlaging van 1 shilling 3 pence per dag De bewuste mijn was klaargemaakt voor den arbeid, die echter niet v66r morgen kan worden aangevajigen. Te Alsreton in Derbyshire tcckende een ta- melijk groot aantal mijnwerkers vo6r hervat- ting van den arbeid. In Warwickshire zopden 250 mijnwerkers den arbeid hervattcn, doch zij werden onderweg door posters overge- haald naar huis terug te keeren. Hetzelfde geschiedde te Midlothian, waar 100 mijnwerkers werden bewogen, terug te keeren In Zuid-Wales is er nog nergens eentg teeken van een hervatting van het werk te bespeureni. Lloyd George, die gister na zijn herstel voor het eerst weer in het Lagerhuis ver- scheen, gaf te kennen, dat de werkwillige mijnwerkers desnoods zullen worden be- schermd. De minister van Landbouw en Nijverheid verklaarde. dat de begchadigingen van de mijnen. die door den langdurigen stilstand van het bedrijf waren veroorzaakt, onmogelijk zijn te berekenen. In vele mijnen is sedert 21 Maart niemand meer afgedaald, zoodat men met wect. in welken staat die mijnen verkc*- ren. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. De „Manchester Guardian" geeft een lange lijst van wandaden, die in een week tijds in Ierland zijn bedreven. Aan die op- gave doet het blad een samenvatting voor- afgaan van den toestand, die, zegt de „M. G.van week tot week in ernst toeneemt. Er is geen vermindering van de herhaalde aan- vallen op militairen en politie, met name in de straten van Dublin. Weer zijn eenige per- sonen, verdacht van spionage of aanbren- gen, vermoord. De campagne van brand- stichting tegen de kuatwaeht-sta.tieni en .ludluijpen rmhi *m. In M twinMgtel plaatsen zijn de poststukken weggenomen. Op plaatsen, ver van elkaar, zijn voorraden, bestemd voor de gewapende macht der kroon, vernield. Overal i9 de communicatie belemmerd door het opbreken van wegen en het sloopen van bruggen. Het verbranden van land- huizen - de slachtoffers zijn meest unionis- fen wordt door de Sinn Feiners verde- digd met het jbetoog, dat het gebouwen zijn, „op het punt opgevo'rderd te worden voor gebruik als bloknuizen of tijdelijke ^kazer- nes", doch die verklaring is, meent de ^Man chester Guardian", niet overtuigena. De boycot van goederen uit Belfast duurt voort; de iongste zet van het Dail Eireann is den omloop van geldswaardig papier uit Belfast in het zuiden te verbieden. De militairen antwoordden hierop, door te beginnen met groote drijfjachten, waarbij honderden soldaten over een groot stuk van het land strijken, de mannen (en eenige vrouwen) omsingele'n, ze in groepen bijeen- brengen ter identificatie, ze fotografeeren en ze dan la ten loopen op enkelen na, die geinterneerd worden. Voorbeelden hiervan komen uit Sligo en Monaghan. De officieele represailles, die sedert Januari het verbran den van 191 huizen hebben teweeggebracht, schijnen opgehouden te hebben. De weer- wraak neomt nu den minder buitensporig wilden vorm aan van het treffen van den boer in zijn zak, door de cooperatieve zui- velfabriek te sluiten, waarvan hij afhanke- lijk is om van zijn meik, boter en kaas te maken, en door het verbod van markten. In Belfast, waar Woensdag de koning het parlement zal openen, hebben verbitterde gevechten, schietpartijen en represailles plaats gehad. Het blad vreest zelfs, dat, als de toestand daar zoo voortduurt, de katho- lieken geheel uit de stad zullen worden ver- dreven.1 De parlementaire medewerker van „Cen- tral News" maakt melding van het gerucht, dat de hulp van generaal Smuts zou worden ingeroepen in zake de Iersche kwestie. Het heet dat generaal Smuts, Lord Grey, Lord Derby en George Barnes door de regeering zouden worden afgev^ardigd om een dele gate te ontmoeten, bestaande uit een gelijk aantal leden van het noordelijke en het zui- delijke parlement en dat de aldus gevormde confedentie volledige bevoegdheid zou hebben een regeling te treffen, die slechts nog for med de goedkeuring zou behoeven van de Britsche regeering. Het wordt als ze'ker beschouwd, dat de regeering een positief aanbod zal doen, dat door Sinn Fein niet met eere kan worden afgewczcnmocht het niet worden aan- vaard, dan zal als eenig alternatief naar alle waarschijnlijkheid een oorlog zonder mededoogen tegen de rebellen worden ge- voerd. DE OOSTERSCHE KWESTIE. Be telegrammen der Engelsche, Italiaan- sche en Fransche regceringen aan hunne ver tegenwoordigers te Athene, waarbij dezen worden uitgenoodigd, aan Griekenland hun1- ne bemiddeling aan te bieden, werden Zon- dag verzonden De indruk in Engelsche, Ita- liaansche en Fransche kringen is gunstig. Men acht het niet onmogelijk dat Grieken land en Turkije de interventie der geallieer- den zullen aanvaarden. Curzon is gisterochtend om 8.40 weer uit Parijs naar Londen vertrokken. Het gerucht gaat, dat het offensief tegen de Kemalisten een maand is uitgesteld. REDE VAN LLOYD GEORGE OP DE R1J KSCONF ERE NT 1E. Llyod George hield gistermiddag eene op- merkelijike rede op de vergadermg van sitaats- liieden, die alle deelen van het Britsche Rijk vertegenwoordi gen en naar Londen gekomen zijn, am over de staatkunde van het Riik te beraadiS'lagen, Canada, Australie, Nieuw- Zeeland!, Zuid-Afrika en Indie warm verte- genwoordigd. In zijne openingstoespraak zeide de Brit sche eerste minister, dat hunne conferentie ■laats had in een tijd van groote beroering in ritannie en van ernstige onlusten in vele deelen der wereld. Het Was onvermijdelijk, dat de natien, die zulke ontzaggelijke inspan- oingen hadden aangewend! en zulke onge- evenaarde verlilezen aan menscihenlevens en geld geleden hadden gedurende den oorlog, de gevolgen moeten gevoelen van overspan- ning en uitputting. De symptomen, die tharns de staatslieden van alle ooriogyoerende na tien verontrusrten, waren te wijten aan den toestand, waarin de natien der wereld door den grooten oorlog gelaten waren:. Uitputting der zenuwen en overspanning van het hart., die zulke gevallen kenmerkten, brachten koortsadhtige rustetao^held voort en onge- neigdheid1 tot gestad'igen arbeid, hetwelk de ziekte verergerde en Let herstel' vertraagde. Nooit vereischte het staatsmansschap in alle land en meer geduld en wijsheid. De jaren, die op de Napoleontische oorlogen volgden, brachten gelij'ke of zelfs ergere ervaringen •voort. In B ritannie was de mood order d'e be- vbl'king vee^ grooter nai de Napoleontische oorlogen dan op het huidiige oogenblik. On- dlanks die werkeloosheid esn de onrust onder de arbeiders heerschte er geen wericelijk ge- brek ond'er dte bevolking en hij schreef dit in zeer hooge mate toe aan de apofferiingen door de meer welgestelden van alle Hasten verricht, om hun meerder fortuin te deelen met hunne minder gegoede medielandslieden Desniettemin had de oorlog een staat van za- ken doen ontstaan, waarvan man rieh eanst na j aren sou kunnen haneallea. Br Europeesche landen, waar de armoede en de vyerkelijke mood ontzettend waren en Britan- nie deed zijn best, om van hare geringe mid- delen bijstand te verleenen In weerwil van het vele, hetwelk oatmoedigend was, ver- trouwde hij, dat de wereld langzaam door zijne moeielijikheden heen zou komen. Er was eene toenemande geneigdheid, om uit industri- eel en internatiomaal oogpunt de feiten onder het oog te zien en te aanvaarden. Het was een blijkbaar bemoedigend felt in den interna- tionalen> toestand, dat het ongeduld toenam tegenover hen, die, om welk oiotief ook, tracht- ten de wereld in een staat van onrust te hou- den. Eenige der moeilijkste en dreigendste vredesproblemen waren 6f opgelost 6f nader- den de oplossing. Van Duitschland gewag makende, zeide Lloyd George, dat de twee moeielijkste problemen, die van. de ontwape- ning en de schadeloosstellingen, of opgelost 6f practisch geregeld waren. Er bleven nog twee moeielijkheden over, n.l. de vasfcstelling van de grenzen Van Polen in Lithauen en Si- lezie en het maken van vrede met het Turk- sche rijk. Hij was ten opzichte van bedde hoopvol gestemd1. Het eerste wat noodig was, om den vrede te bevestigen, was, dat zij zich zouden houden aan hunne verdragen. De na tien der wereld hadden hunne onafhankelijk- heid verworven in eene veel hoogere mate dan voor den oorlog. „Er kan geene vordterimg gemaalkt worden tot het herstel van Europa of het vestigen van een vportdurenden vrede in de wereld, be- halve op den grondlslag van het aanvaarden der verdragen en het afdwingen daarvan. Er kan hier en daar toegevendheid1 betracht wor den na de ontdekking van nieuwe toestanden met toestemming van alle partijen. Wij heb ben eenige toegevendheid van dien aard be- toond, door meer tijd1 toe te staan voor die be- talmg en meer tijd voor de ontwapening en bij de berechting der ooriogsmisdadigers hebben wij concession gedaan aan de Duit sche ri«tiona'e gevoeligheid. Maar verdragen moeten blijven gehandhaafd, waar zulk eene toestemming niet is gegeveA en geen onder- teekenaar moet het recht hebben, eenig ded van een verdrag, waarbij wij alien betrokken zijn, met voeten te treden. Het Britsche Rijk is over zijne geheele •uitgestrefctheid! gebon- den aan de verdragen, die het geteekend heeft, zoowel door eer als d'oor eigenbelang Wij hebben onz^ e dierteCkeningen gezet en moeten die eerbiedigen. Wanneer de ver- dragstrouw niet gehandhaafd wordt, zal een tijdperk van desorganisatie, toenemende el- lende en smeulende oorlog blijven voortdu- ren en de beschaving lean zeer gemakfcelijk vernietigd worden door de verlenging van dien staa t van zaken." Sprekende over de canstitutie van het Brit sche <Ri]k, zeide Lloyd George, dat de Brit sche regeering elk voorstel der dominions tot nauwer vereeniging bij het voeren der buiten- landsohe betrekkingen', zou verwelkomen. „Er was een tijd, dat Downing Street het Rijk be- heerschtef", zeide hij. WERKLOOZENOPSTOOTJES TE BERLIJN. De „Rothe Fahne" publiceerde Zondag een oproeping der z.g. rijkscommissie der werk- loozen, waarin deze laatsten worden uitge noodigd tot een nieuwe demonstrate tegen de vakvereenigingen. Dientengevolge verschenen gisteren voor het vakvereenigingshuis te Berlijn 5000 werkloozen, die het gebouw binnendrongen en tegenover het daar juist vergaderende be- drijfsradcncongres een dreigende houding aannamrn. E>e voorzitter van den bond van vakveree nigingen, de soc. Sabath, begaf zich naar be nden om de menigte te kalmeeren en met de leiders te spreken, doch hij werd door de werkoozen ernstig mishandcl'd Vele deuren werden opengebroken en rui- ten ingeslagen, waaraa de werkloozen het gebouw bezetteir. Intusschen icwamen 100 man SchutzpoliZei aan. die er slechts in slaagden een klem ge- deelte der weikloozen te verwijderen. Nog een tweede Hunderschaft werd ontboden en toen eerst gelukte het, het gebouw te doen ontruimen. De verwondingen van Sabbath zijn' ern stig, doch niet levensgevaarlijk. Daar men vreesde, dat de werkloozen des avonds een bczock zouden brengen aan de ge- meenteraadsvergadering, werden alle ingan- gen van het raadhuis door de politie bezet. HET PROCES TEGEN HoLZ. Gister werden in het proccs tegen' Max Holz twee belangrijke getuigen verhoord. De eerste was dr. Riese, eerste burgemees- ter van Eisleben. Hij schilderde de ophit- sing der arbeiders v66r de onlusten. Zij werden aangespoord tot plunderen en tot het vormen van arbeidersbataljons. Sjpoedig vormde zich op de heuvels rondom de stad een rood leger, dat over 16 a 20 machinege- weren bescnikte. De veiligheidspolitie te Eisleben had slechts twee lichte machinege- weren. Bij den getuige vervoegden zich op zekeren dag twee afgevaardigden van Holz, die een ultimatum overhandigden, volgens hetwelk de veiligheidspolitie Eisleben bin- nen twee uur moest verlaten, daar de stad anders platgebrand zou worden. Denzelfden avond begonnen dan ook reeds de brand- stichtingen en plunderingen op zeer groote schaal. De veiligheidspolitie stond machte- loos daartegenover. De volgende getuige, majoor FSllte, die het bevel voerde over ae veiligheidspolitie te Eisleben, verklsarde, dat hij op zekeartc dag ten afdeeling veilijjheidspoliria naar de ©t toschacht had gezonden om vrachtauto's te rug te halen. De afdeeling werd evenwel ter plaatse met machinegeweren beschoten en moest zich in veiligheid brengen. De veilig heidspolitie telde vier dooden en eenige ge- wonden; ook verloor zij verschillende gevan- enen. Twee dezer gevangenen werden door "6lz als parlementairen naar den bevelheb- ber der veiligheidspolitie gezonden, nadat men hen geheel had uitgeplunderd. Deze ivangenen deelden bij hun terugkomsf me- dat, wanneer de veiligheidspolitie niet vertrok, de andere gevangenen doodgescho ten zouden worden. Toen een getuige een voor hem zeer be- zwarende verklaring aflegde, zeide H51z: „Ik heb maar to. vraag te stellen. Ik wilde den getuige slechts vragen, hoeveel varkenslapjes en gebakken aardappelen er noodig zijn, om zulk een speknek te krij- gen!" President: Dat is onbeschoft. Ik verbied u, dergelijke dingen te zeggen. Beklaagde: Het is toch allemaal apen- kool. Het getuigenverhoor is thans zoover ge- vorderd, dat morgen de pleidooien zullen kunnen beginnen. Het gerechtsgebouw werd gister streng bewaakt, omdat er van communistische zijde eenige dreigbrieven waren ontvangen. GEEN VOLKSSTEMMING IN STIER- MARKEN. De gouverneur der provincie Stiermarken heeft aan den voorzitter van den Landdag zijn ontslag aangeboden, in verband met het feit, dat de christelijke sociale partij van Sier- marken voornemens is, het besluit van den Landdag om op 3 Juli een volksstemming uit te schrijven te doen herroepen. Tengevolge hiervan zal de kabinetscrisis vennoedelijk spoedig worden opgelost. DE BEGROOTINO VAN DEN VOLKENBOND. Overcenkomstig den wensch van de Vol- kenbondsvergadering, dat de begrooting drie maanden v66r de algemeene vergadering aan de l'edcn voorgelegd zou worden, is de be grooting voor 1922 thans bij den' Raad van den Vofkenbond ingediend. De begrooting heeft tot eindcijler 23.768.846 oud-francs, waarvan 8.245.046 voor het ntcrnat. Arbeidsbureau, 1.500.000 voor het Lntednat. Gerechtshof, 1.000.000 voor de zit- tingen van de Vergadering en van den Raad, 6.141 000 voor het secretariaat, 4.810.000 voor de speciale organismen, 500 000 voor het reservefonds, en 1.572 800 kapitaal-rekening, (waarvan 2 X 500.000 en 110.000 voor de af- betaling en rente van de koopsom van het Hotel National). Het eindcijfer is 2V2 millioen hoOger d!an dat van de begrooting van het loopende jaar. UITSI.UITING DER COMMUNISTEN. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft tot de Oberprasidenten een schrij ven gericht, waarin. hij zegt, dat met het oog op de houding, welke de communisten bij de jongste onlusten hebben aangenomerf en hun propaganda in woord en geschrift voor de gewelddadige omverwerping der staatsinstel- lingen, aanhangers dezer richting niet ge- schikt kunnen worden geacht een aanzienlijk openbaar ambt in staats- of gemeentebestuur als landraad, burgemecster, enz. te beklee- den. ERNSTIGE MIJNRAMP. Te Heme (Westfalen) heeft gistermiddag tegen 12 uur in de mijn Mont Cenis een zeer emstige mijngasontploffing plaats ge had. Tot gisteravond 7 uur waren 28 dooden en een groot aantal gekwetsten, voor het meerendeel licht gewond, naar boven ge- bracht. Veertien man worden nog vermist. In de mijn bevonden zich op het oogen blik van de ontploffing 300 man. Allerlei geruchten doen de ronde onder de bevolking. Zoo wordt het vermoeden. geuit. dat er zich nog een tweede ontploffing zal voordoen. Het schijnt, alsof de mijndirectie geheel het hoofd kwijt is; zij weigert inlich- tingen te verstrekken, hetgeen natuiirlijk de meest dwaze geruchten uitlokt. Naar verluidt, is onder de aarde een groote brand uitgobroken, die voortdurend groote rookwolken uitstoot. Het reddingwerk wordt hierdoor zeer bemoeilijkt. Duizenden menschen uit de omgeving be- vinden zich op het tooneel van de ramp, ten einde te informeeren naar het lot van familieleden die zich in de mijn bevonden. OP EEN BEGRAFENIS GEARRES- TEERD. Sedert ongeveer twee jaren werd de Feld- webel Rudolf Wessel door de Duitsche politie gezocht, als verdacht van dubfoelen moord op zijn edgem vrouw en op den man van zijn vriendin. Op zekeren dag in 1919 kwiam de vrouw niet terug van het haden in den Oder. Haar man, die haar, naar hij zeide, dood had gevonden, verklaarde, dat zij verdron- ken-was. Men vermoedde pchter, dat Wessel zelf de hand in het spel had, wellc vermoeden werd vereterict door een door de justitie inge- steld onderzoek. Wessel werd1 geaxfesteerd en naar de gevangenis te Stettin overgebracht Ged'urende het transport wist hij echter te ontsnappen, zonder dat de poltie zijn schuil- plaats kon ontdekken. Op zekeren dag werd ook een zekeren We ber te Biidingen vermoord. Wessel onder- hield relaties met diens vrouw em de verden- king viel dus op hem. Dezer dagen nu, vera am de politie, dat de vader van Weasel was geshwvsn em dat de bagtwefanis ten plaaia habban «8 AaancMde De politie toog er op uit en ontdekte, dat de moordenaar onder den naam van Wesselo zich onder de aanwezigen bevond. Toen men hem wilde arresteeren, trachtte hii te ont- vluchten, doch de politic schoot hem neer, waama hij in verzekerde bewaring werd ge- steld1. Tevens bleek, dat hij als Feldwebel nog 630 mark per inaand als wachtgeld ontving en: dat hij werkzaam was op een detective- bureau DE REGENMAKER. Hatfield, de regentnaker in den Staat Al berta, werkt nog steeds met succes. In. het geheele gebied, waarvoor hij met de plaatse- Hjke vereeniging van landbouwers een con tract heeft afgesloten, valt nog steeds ruim voldoende regen. Onlangs ontving hij 1100 dodlar voor zija „prestaties" gedurende to- dag. EEN JEUGDIG'E VLIEGER. Dezer dagen deed' zich op het terrein Pa- sar Toeri het volgende aardige incidtent voor, meldt het „Soerab. Hbld." Een klein jongetje van zes jaar wendde zich tot Poulet en. zei: Monsieur Poulet, ik zou graag met u vliegen. Ik heb mijn spaar- pot opengebroken en hier heeft u den in- hbud Tegelijkertijd redkte het kind den be- roemden aviateur een enveloppe over. Daar Poulet er wat verbaaki uitzag, door deze toespraak van den kleine, voegde deze laatste er nog aan toe: „Is het wel genoeg, monsieur Poulet? Het is al'les wat ik heb. De populaire piloot gaf de enveloppe aan den knaap terug, bedtankie hem en vroeg hem of hij wel knap genoeg was. Anders 30U mijn spaarpot toch leeg zijn geweest", antwoorddfe het kind. „Bewaar je spaarduiten dlan maar en vlieg dan maar meer", zeide Poulet. E)e adspirant-aviateur was dolblij, werd1 in het toestel geheschen' en eenige seconden la ter verhief dfe blauwe vogel zich gracieus in het luchtruim, waarbij de jeugdige passa- gier van vreugde in dte harden klapfe. Zoo heeft de jonge Sander Noordhoek Heg den luchtdoop ontvangen. EEN HALF MILLIOEN VERDUISTERD. De geschiedenis van de valsche chfeque van 475.000 francs, afkomstig van het ministerie van Kolonien, heeft een. onverWadhte wending genomen door de beikentenis van: dcu ambte- naar Van Hoorn. dlat hij de chteque uit heit chequebotekje heeft gescheurd en vervolgens heeft geind. Hij verklaarde voorts, d!at zijn beschuldigingen tegen zijn chef, den direc- teur van het departement Collet, geheel ver- zonnen zijn. De hteer Collet, die reeds eenige dagen in prevemtieve hechtenis zat is onimid- dlellijik daaruit ontslagen. EEN AUTOONGELUK. Te Oaxton in Engelandi werd' Zatterdiag een oorlogsgeden'kteeken ingewijd. Vele peraonen uit den omtrek begaven1 zich per motor- vrachtwagen naar de pledhtigheid. Op den Titsey-heuvel, bij Oxted, had' een ongeluk plaats, waarbij 15 pcrsonen1 gekwetst werden. EEN DRAMA IN DE DIPLOMATIE. Uit Rome wordt gemeld, dat zich te Pe king een drama in de diplomatic heeft afge- speeid. De marchesa Durazzo, echtgenoote van den Italiaanschen gezant, schoot uit ja- louzie op de dezer dagen uit Italie aangeko- men echtgenoote van den Italiaanschen ge- zantschaps-attach6 Pitri. Tegelijkertijd pleegde de gezantschaps-attachd, kapitein Pitri, zelfmoord. Ook zijn .echtgenoote is inmiddels overleden. D'e marchesa Durazzo is d" dochter van den voormaligen Oostenrijkscnen gezant in Japan, Ambro. Naar verluidt, onderhield zij met kapitein Pitri ongeoorloofde betrekkin gen. De gezant Durazzo is onmiddellijk naar Italie teruggeroepen. KUNSTMATIOE BELICHTINO VAN kippenhokken. In een Duitsch blad vertolt C. v. Macken- sen hoe hij heeft gezien, dat men in de Ver- eenigde Staten en Canada dte kinpenhokVen kunstmaitig belicht. In den staat New Yoik heeft men er in. het vorige jaar in 100 hoen- derparken proeven mee genomen. en alle had den succes." Er werd o.a. een. .statistiek aange- legd van 200 leghornkippen. Onder overigens dezelfde omstandigheden hield men 100 van die kippen met en 1-00 zonder kunstmatigo belichting. In 48 woken kreeg men van dte belichte kippen 135 dozijn eieren meer. De oorzaak van het groote legvermogen is daaraan toe te schrijven, dat de lange nach- ten voor de kippen verkort worden zoodat ze meer gelegenheid hebben om voedse'l tot zich te nemen. Deze grootere voedselopneming komt de eiervorming ten goede. Nadeejige ge volgen voor de gezondheid zijn niet te vree- zen. EEN VERMETELE JUWEELENDIEF- STAL. Gistiennorgen' om kwart over adht hield een auto waarin een vijftal individuen, stfl voor eeu juweelenwinkel aan de boulevard Saint Martin te Parijs. Drie hunner stegen uit, verbrijzelden met hamerslagen de voor- ruit, maakten zich meester van een aantal ju- weelten, sprongen weer in de auto, welke zich daarop met groote snelheid verwijderde I> bandieten vuurden op de menigte, die zich tegen hun vlucht wilde verzetten en spoedig was de auto uit het gezicht verdwenen. De autoniobiel werd later teruggevonden in de rue Albouy. Men herkende haar als de wa- gen, die dienzelfden morgen was gesWlen op de boulevard Clichy Men schat de waarde van dte gestelen juwoeUn op 66O.COO hauaas fMBOL

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1