AlKmaarsche Courant Honderd Oris en Twlntigste Jaargang. Dinsdag 21 Juni. F e n i 11 e t o n. Chrlstoffel en Columbus Provinciaal Nieuws U1T OUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond voltallig. Medegedeeld werd dat het hoofd benoemd voor de U. L. O. school bedankt heeft en een nieuwe oproeping inmiddels geplaatst is, dat ten opzichte van bet vervoer van schoolkinderen uit de Diepsmeer een andere regeling voorloopig gemaakt is, waardoor de kosten verminderd zijn van f 250 op 150. Tengevolge de praatjes die gingen over de hooge kosten voor het gebruik van lei- dingwater, waarbij als voorbeeld Alkmaar werd aangehaald, heef{ de voorzitter inlich- tingen ingewonnen, waaruit bleek, dat Alk maar nog niet bij het provinciaal bedrijf is aangesloten en daar dus de tarieven nog niet worden toegepast. De kosten zijn vol- gens art. 6 bepaald op 12 per jaar bij een vloeroppervlak van 50 M2, verder voor el'ke 10 M2 2 meer. Deze regeling is geldende zoolang Prov. Staten geen andere regeling vaststellen. Omtrent het tijdstip kon nog Seen toezegging gedaan worden, alleen dat et bestek in bewerking is en vermoedelijk deze maand nog de aanbesteding zal plaats hebben. Ingekotnen was het kort verslag van de brandstoffencommissie waaromtrent we reeds eerder eenige mededeelingen deden. Een schrijven van C. Pool en van J. Kamper werd in handen gesteld van het burgerlijk armbestuur. Reclames op den H. O. waren ingekomen van H. Huigen, H. Kramer, J. Bekker en C. Swager welke in handen van de te be- noemen comm-issie ziillen worden gesteld. Afschrijving op de H. O. werd verleend aan A. de Groot en mej. van Wijk, beiden wegens vertrek. Van de Schoolcommissie was een verzoek ingekomen om subsidie voor het te houden school feest. De voorzitter stelde voor, om, evenals het vorig jaar niet te geven als het noodig blijkt. Na eenige bespreking, waarbij de heeren Bakker en Paarlberg voorstelden om wel subsidie toe te kennen, werd het voorstel van den voorzitter met 5 tegen 2 stemmen aan- genomen. Ingekomen was het verslag van de spoor- lijn station-dorp Noordscharwoude. Daaruit bleek, dat een rente kon worden uitgekeerd van 134 pet. en er dan een saldo was van 86.35. Door regeeringsmaatregelen was meer per vaartuig verzonden dan voor een goede exploitatie wel wenschelijk was. Op een desbetreffende vraag van den heer Bakker decide de voorzitter mede dat de gemeente voor 13000 aandeelen heeft. Van de heeren Hoogschagen, Hart van Schoorl en van Beurtbevrachting was het verzoek ingekomen om een stel sluisdeuren te verplaatsen, waardoor het mogelijk kan worden om de lange motoren te schutten. B. en W. stelden voor om eerst een on- derzoek naar de kosten in te stellen. De heer Melten vroeg of de voordeelen wel tegen de nadeelen zullen opwegen. Daar deze booten toch niet langs het dorp zullen kunnen varen, zal de verandering van slechts weinig beteekenis zijn. De heer Paarlberg merkte op dat dan slechts een zeer klein gedeelte van de ge meente er van zou kunnen profiteeren. Eenige discussie was daarvan nog het ge- vol'g, waarna besloten werd om een onder- zoek naar de te verkrijgen resultaten en de kosten in te stellen. Van de heeren Wienk en Prijs, de rijks- en gemeenteveldwacbter was een verzoek ingekomen dm hun personeele belasting voor rekening van de gemeente te nemen omdat ze vrij wonen hebben en de betaling dezer belasting hun moeielijk valt. Besloten werd dit in verband met een in te stellen onderzoek in andere gemeenten tot de volgende vergadering aan te houden. De heer Schrieken merkte op er in ieder geval tegen te zijn. Is het salaris onvoldoen- de is het beter om er op andere wijze in te door de schrijfster van ..Elisabeth and her German Garden" 37) Maar behalve zijn moeders oogen, werden Du y3" Anna Felicitas op hem geridit. „Hoe is 't mogelijk,'.' zei ze, op den haar cigeneni zachten, vriendelijken toon, en' ze ba- Tin6 0(511 situkje eoster op haar vork, „d£it IJ nog niet met uw moeder over ons ge- sprokem had!" En Anna Rose, op haar beurt geriefd) over zoo m onverklaarbare nalatighcid, wachtte ook met eon hupje naar haar mond te bren- gen, om te zeggen: „En- dat weg wel, terwijl we zulke goeie vricnd<en waren ,,En nog maar nauweluks van. elkaar van- d'aan!" voltooide Anna Felicitas. Beide Anna's keken mevrouw Twist in hum verbazimg aan. ,,Ik dacht," zei Anna Rose, zich recht- streeks tot de gastvrouw wcndendc. „dat iedcr- een altijd alles aan zijn mioeder vertelde van 't begin tot het eind." Mevrouw Twist, verbaasd1 steun van dien kant te. ondervinden, boog hot hoofd, knikken kon het mauwclijks genoemd worden, in de richting van haar zoon. ,,Zie je wel," scheen de beweging te zeggen, „zelfs deze...." „En- van den1 eersten dag op zee af", viel Anna Felicitas in, zich eveneens tot mevrouw Twist rich-tcnd'e, „tot elf uur gisteravond, is hij wait je't best zou kunnen noemen, onze getrouwe, tweevoetige vriend en metgezel ge- weest." ,,Ja," bevest'igde Anna Rose. „We waren 'eitelijik onafscheidelijik." ,,'s Is dus wel heel vrcemd," vond1 Anna 'elicitas, tot mijnheer Twist gewend, „dat u v moeder m<*» van ana vtatold had." voorzien. Ook de heer Bakker achtte het het oneco- nomisch om op deze wijze een tekort aan sa laris aan te vullen. Aan de orde kwam daarna weer het punt premievrij pensioen voot de gemeenteambte- naren, waarover de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Bakker sprak de hoop uit dat de tegenstemmera van gedachten zullen zijn veranderd, daar het betaald wordt voor menschen die op leeftijd komen, en premie vrij pensioen allessinds billijk moet worden geacnt. Wel had de heer van Exter gezegd, dat het betaald moet worden door menschen die zelf geen pensioen hebben, doch dan aan ons de taak om te zorgen, dat ook zij in het bezit daarvan worden gesteld. Eerst zeide spreker hebben we er over gedacht om een klassificatie voor te stellen, doch gedachtig aan de woorden van een groot man. zooals de Langedijker het uit- drukte en net dus wel zoo zal zijn, dat vele menschen niet leven, doch slechts bestaan en een premivrij pensioen een eisch van den tijd is, zijn we aaarop teruggekomen. Bo- vendien zou het onbillijk zijn daar ook voor het personeel van de gasfabriek deze schei- ding niet gemaakt was. De heer Melten, die de vorige vergadering afwezig was, informeerde naar de kosten. De voorzitter deelde mede dat dit ongeveer 200 A 300 zal zijn. De heer van Ejcter zeide, bij zijn meening te blijven. Hij begreep niet hoe de gascom- missie dit kon voorstellen. Nu dat personeel het heeft was het voor het gemeenteperso- neel ook billijk, doch. het stelsel, aldus spre ker was niet goed. Het voorstel van premie vrij pensioen werd daarna met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de hee ren Paarlberg, Bakker, Schrieken en Melten Het salaris voor de verloskundige werd op voorstel van B. en W., die overleg met Noordscharwoude gepleegd hebben, ge- bracht van 300 op 400 per jaar. Het voorstel van de Tichtcommissie om de prijs van de krachtstroom te verlagen en de regeling te wijzigen werd goedgekeurd. Een vraag van den heer Bakker, of dit niet gaat ten nadeele van de lichtverbruikers werd ontkennend beantwoord. De verordening op de keuring van waren die overeenkomstig de voorschriften was op- gemaakt, werd goedgekeurd. Het huishoudelijk reglement van de gas- commissie werd goedgekeurd. Daarop volgde benoeming van de recla- mecommissie. Nadat de heer van Exter daarin na twee stemmingen benoemd was stelde de voorzit ter voor om de. heele raad daarvoor aan te wijzen. De heeren Bakker en Paarlberg maakten daar bezwaar tegen, omdat ze het vorig jaar den iudruk gekregen hebben, bij ver- schillende stemmingen moedwillig gepas- seerd te zijn. Zij hebben toen besloten zich ook dit jaar voor dergelijke werkzaamheden niet te geven. Daarna werden gekozen de heeren Hart en Schrieken, die, zich evenals de heer van Exter de benoeming laten welgevallen. Nadat nog af- en overschrijvingen vast- gesteld op ff 22.4234 werd de vergadering gesloten. Bij het te den Helder gehouden concours behaalde de zangvereemgi'ng ..Crescendo" alhier orider leiding van den heer W. Htspe den eersten prijs en den eersten eereprijs. De voetbalvereeniging D. T. S. alhier speelde Zondag te Schoorl tegen S. V. V. 3 aldaar met als uitslag 0—1 in het voordeel van D. T. S. UIT ZIJPE. Aan den dienstplichtige A. J. de Wit, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. UIT WARMENHUIZEN. De gemengde zangvereeniging „Varia" alhier behaalde den lOden dezer te den Hel der, bij gelegenheid' van- den zangwedsitrijd een 3en prijs (verguld zilveren medaille plus 50) in de 3e afdeeling. UIT BERGEN. Een drictal pensonen uit Alkmaar, leden der Burgerwacht, begaf zich Zondagmorgen van Alkmaar naar Bergen, ten eihide zich al daar te oefenen in het schietcn. Een hunner droeg een geweer over den schouder. Toen zij ter hoogte van het woonhuis vail den wa- Mijnhecr Twist sprong op. Hij zou maar niet langer op Edith wachten. 't Was be- mauwd in de eetkamer En zijn moeder onder den arm oemende, hielp hij haar overeind. nJullie hebt een' heeleboel praats en ver- beeldt je heel wat te weten," riep hij de twee- 1 in gen geprikkeld toe, „maar geloof ma ar ge- rust, dat jullie nog niet alles begrijpt. Moe der," verzocht hij op vasten toon, „wilt u meegaan naar de andere kamcr? Ik nroet iots mot u bpspreken. Edith1 zal wel voor de meis- jes zorgen. 'it Was waarschijnlijk beter ge- weest als ik eerder over hen gesproken had, maar die verwenschte samcnloop ook en ik was trouwens nog maar een paar uur thuis. „Vijf," zei mevrouw Twist. „Goed:, vijf. Miaar wat is vijf uur?" „Tijd in1 overvloed vond mevrouw Twist, en liet er ijlskoud op volgcn: „hoorde ik je daar geen ongepaste uitdrukking gebruikeni Edward „Nou," vervloefcte samenloop dan!" riep Edward luid in eeni opweliing van door niefcs meer te weerhouden verzet. XVI I. Deze avond vormde het keerpunt in mijn heer Twitsfs leven. Hij maakte er zich in los van zijn moeder. Na drie vreeselijke uren met haar in dfe zitkamer te hebben doorgebracht, liep hij de rest van den latere® avond met groote passen' in zijn slaapkamer op en neer, en toen de herfstmorgen met lange witte ne- vclstrepen om het huis kroop, stand hij naar buitan te staren, zijn mond zoo stijf gesloten als de vriendelijke vorai van dit lichaamsdeel dit slechts toeliet, Hij had. zich in zijn moeder teleurgesteld gezien, Ze had den toestand niet begrepen. En niet alleen mdet begrepen, maar toen ze ten slotte sprak (nadat hij wel een uur had gepleit en uitgele^d) had gpi«vend btstaK gemma ter Feld aan dem Bergerweg kwamen, Ssseerden zij een groep jongelieden van de ub van het Vrije jeugdverbond. Eendge dezer begonnen zich minder passende uitroe- pen, als moordenaars enz. te veroorloven. Vooral op dengene, die het geweer droeg, bleken zij het voorzien te hebben. Een der jongena wist met een mes de riem van het geweer door te snijden, waama het geweer werd bemachtigd en op de straatstecnen door midden werd geslagcn. De politie, die spoedig van een en anricr op de hoogte was gesteld, liet de Club bij „de Rustende Jager" stand houden. Toen bleek, dat de dadters de vlucht reeds hadden genomcn. De politie is echter de daders op Het spoor Gisteren had gerechtelijke ontruiming Elaats van de woning, bewoond door J. Bak er en gezin, aan de Doomtjcs alhier. Toen de geheele inboedel zich op straat bevond, wist de heer Bakker nog niet waar hij voor den nacltt een onderkomen zou moeten vim- den De burgemeester heeft het gezin het nieuwe brandspuithuis aan de Karel de Grootelaan als tijdelijke woning aangewezen, welke nog voor de ergste regenbui betrokken kon worden. Sedert ettelijke jaren is het gewoonte ge- weest dat de jaarlijksche scliouw over de we- gen enz (z.g Bonnefaasschouw) door de le den van dem Raad werd gehouden. Met deze gewoonte wordt dit jaar voor het eerst ge- roken. De schouw zal thans plaats hebben door de gemeente-opzichters. UIT HENSBROEK. Tot gemeente^ontvanger is benoemd de far. Jac. Groot, Jzn., wethoudier dezer gemeente. De Bond van Gemengdte Zangvereeni- gingen in Noord Holland die den lOen Juli hier zijn Zangersfeest zal houden is er in ge- slaagd twee toonkunstenaars uit Amsterdam bereid te vinden als juryleden op. te treden Het zijn Jn. Sluis, directeur Muziekschool en A. H. Tierrie, directeur Kon. Onatoriumver- eeniging. Tevens zal laatstgen'Oemde heer die en&em- bleliederen dirigeeren gezonigen door meer dan 1000 zangeresen en zangers. UIT OBDAM. De heer C. M. Schneiders slaagde te Am sterdam voor examen, Boekhouden. UIT CASTR'IOJM. Wegens toeneming in het vervoer van tuin- bouwproducten te Castricum, is het wensche lijk gebleken op het emplacement aldaar meer gelegenheid te hebben tot het laden' van wagens. In verband daarmede is uitbreiding van het stationsemplecement noodzakelijikhiervoor is toepaseieg der omteigeningswet noodig. Ingediend is nu em welsontwerp tot verkla- ring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbreiding van het stations- emplacement Castricum. (Jemengd Nieuws. en ©nbi'llijke diingen gezegd. 't Was alsof ze hem haatte. Als ze mij® moeder niet geweest was, zou mijnheer Twist overtuigd zijn ge weest dat ze hem haatte, maar hij geloo.'de nog d'at moeders hun kindcren niet kunnen hatan dat druischte te veel tegen alle natuur- lijke gevoelens in, en mijnheer Twist geloofde ook nog in de fumdamentecle goedheid en rech'tvaardigheid1 van dat wat we de Natuur noemen. Ze had hem van grove dingen be- schuldigdl zij, zijn moeder, die, naar haar gesprekke® te oordeelen totaal onwetend was geweest van 't bestaan zelfs van zuike din gen. Die twee hulpbehoevende, onschuldige kinder-enMiinheer Twist stampvoette au hij er aan terugdacht. Maar dat had ze toch ook terug moeten nemcn, en later had ze dat ook toegestemd. dat ze het in de opwimding van haar smart en teleurstelling had laten ontvallen en ze wel begreep, dat deze meisjes niet tot dat soort behoorden. .Doch eer zc zoover gekomen waren, had hij voor't eerst in zijn leven ronduit tegen zijn moeder gezegd wat hem op't hart lag, net alsof ze een dood'gewoon menschelijk wezen geweest was. Hij had haar alles van de twee- lingen verfeld, haar verzocht ze tijdelijk op te nemen', en vriendelijk te behandelen, had haar het scheve, nog algescheiden van het tragi- sche van hun positte uitgelegdi: Duitschc ion- ge meisjes gestrand in Nieuw-Engeland, waar de opinie op dat oogenblik zoo sterk anti-Duitsch was. Toen, openhantig voort- gaande, had1 hij zijn moeder doen gevoelen, dat dit haar nu eens een- zeldzame kans bood om iets good's en nuttigs te doen, maar nau- welijks was hij zoover met zijn betoog geko men. of mevrouw Twist begon ook van haar kant te sptekien. Tot op dat oogenblik had ze gezwegen, al leen even een schrikbeweging gemaakt toen hii de nationaliteit dier meisjes uitlegde; doch toen hij haar ten slotte die meisjes aanbood ale de achMiaate aeLegcafaad van haar Leuen. FKAUDE MET ZILVERBONS. De minister van financien brengl ter ken- mis, dat in den laatste® tijd fraude met zilver- bons is gepleegd, door de eene of andere be werking in eene voorzijde en eene achterzijde te splits en en diaaima de beide helften te hech- ten op een stuk papier, waardoor de indruk werd gevestigd, dat het door het gebruik be- schadigde zilverbons zijn. die door beplakking behoea werden- voor verdere beschadiging Aangezien de bovenbedoelde halve bons, die dus slechts uit eene voorzijde of eene ach terzijde bestaan, niet het karakter van wettig bctaalmiddel bestaan, niet het karakter van wettig betaalmiddel bezitten (zie od omschrij- ving van-, de thans in omloop zijnde zilver bons in de Kon. besluiiten van 14 Juni 1918, St.bl. no. 357, en van 19 Februad 1920. St. bl. no. 82) en derhalve door den Staat niet worden vergoed, zal het publiek, ter voorko- ming van geldelijke schade, goed doen nauw- keurig op de hem aangeboden zilverbons toe te zien en deze, indie,n zij zoodanig op een stuk papier zijtn geplakt, dat van de eene zij- dc niets meer te zien' is. te weigeren of wel, zooveel mogelijk met.inlichtingen omtrent de herkomst, bij den agent van het ministerie van financien te A'dam (Kortc Spinhuis- steeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. OUDERDOM9VE RZ EKE RING Men schrij'ft aan de N. Rt. Ct. Van de rond 33.000 62-jarigen, 33.500 63-jarigen en 36.000 64-jarigen, die naar schattingop 1 April j.I. inon-s land leefden. waren op dien datum ondersCheidenliik 22,556^ 25,674 en 25,389 hetzij ingevolge de Invaliditeitswet, hetzij ingevolge de Ouderdomswet 1919, verzekerd voor een ou- derdomsrente van drie gul-dlen per week, in- gaande bij het berei'ken van den 65-jarigen leeftijd. Indien wordt aangenomen, dat van boven- genoemde fotale aantallen 62-, 63- en 64-ja rigen een tiende -gedeelte in de rijksinkomsten- belasting is aangeslagen naar een inkomen van 2000 of meer (met inbegrip van ge huwde vrouwen, wier echtgen-oot naar dat in komen of daarboven is aangeslagen), dan blijkt, dat van de 62-, 63- en 64-jarigen, wier maatechappelijke welstand1 bencden de voren- bed'oelde grens blijft, onderscheidenlijk rond 76 pet., 85 pet. en 70 ct. thans verzekerd zijn voor een ouderdomsrente van drie gul den per week. Daarbij behoort worts nog in aanmenking te worden genomen, dat de over- gangstermijn van art. 24 der Ouderdomswet 1919 loopt tot 3 December 1923, zoodat de boven medegedeelde aantallen veraekerde person en nog kunnen stijgen. De meegedeelde rijfers toonen derhalve aan, dat althans voor de eerstvolgende jaren de overgroote meerdlerheid degenen, die den leeftijd van 65 jaar bereiken en niet behooren tot de maatschappelijk beter gesitueerden, op den dag van dat bereiken- zich in het genot van een ouderdomsrente zullen zien gesteld. om eimdelijk een® iets goeds te doen' zij, die haar gansche leven lan-g niets anders dan goede en nobde diingen gedaan had met de nauwlettendste plichtsbetrachiting, met een voortdtirend onderdru-kken van peigingen en wenschen toen kon ze zich niet langer stil- houden. Had' ze haai- grootverlies niet zon- der murmereeren gedragen? Niet een lange reeks van jaren besteed aan de opvoeding van haar zoom en dochter? Hadi ze ooit aan zich- zel'f ged'acht? Was ze ooit verfl-auwd in haar pogingen om een voorbeeld fe stellen- van ge- duld in smart, van waardigheid in't onge- luk? Ze begon te spreken. En even verbaasd als zij geweest was over 'e geen- deze vreem- de, onbekende zoon tegen haar gezegd', en de tnanier waarop hij het gezegd had, even ver baasd- stond hij over't geen deze vreemde, on bekende moeder tegen hem zei en over de ma- ni-er waarop. En toch was zijin verbazing nog -niet zoo groot als de hare, omdat hij sedert jaren, in een d'iepverborgen hoekje van zijn- ziel, aan zijn m-oeder getwijfeld had. hoezeer hij een dergelijke onwaardige opweliing ook als mis- dadig onderdrukt had-. Hij was gaan twijfe- len aan haar onzelfzuchtigheid, aan haar vriendelijkheid en medegevocl; ]a zlfs aan haar eerlijkheid, haar gewone eerlijkheid' met geld en reken-in-gen. En nog niet lang gele- den, eer hij naar Europa ging. had hij er zich op bctrapt, haar in zijn hart wrecd te hebben genoemd Niettemin gaf deze onverwachte, naakte rechtvaard'iging van zijn vcrmoedens hem een moreelen schok. Mevrouw Twist had daar en tegen nooit of te -nimmer aan Edward getwijfeld. Ze meende hemi in hart en niere® te kenn-eni Van zijn ge- boorte af had ze zijin ontwikkeling gadegesla- gen. Ze had zich volkomen zeker ten opzichte van hem gevoeld en was bijna geneigd ge weest (in een schuilhoekje van haar ziel) hem 'e verachten, om zijn gemakkelijk karakter. zijn bftpaidwuMige volgzaamheia" Noote had EEN TROUWE HAAN. Een boer te Witveen (Fr.) kocht te Rotte- valle een haan. Beide dorpen liggen op ruim een uur afatand. Het dier werd in een korf vervoerd. Den volgenden morgen waa de haan weer bij zijn eeraten meester. KERKBRAND TE- EEMNE5-B1NNEN. Te Eemnes-Binnen (provincie Utrecht) ia Zaterdagmorgen brand ontstaan in een koffiehuis naast de hervormde kerk. De brand sloeg over op die kerk, welke geheel in asch is gelegd. Slechts eenige stoelen en de met zilver beslagen bijbel zijn gered. Het nieuwe orgel en de mooi gebeeldhouwde Ereekstoel zijn verloren. De in het kerkge- ouw aanwezige waarden zijn behouden. De toren stond om halftwaalf nog over eind; men hoopte dien te behouden. De brandweer van Baam verleende hulp. Het pand, waarin de brand ontstond, een vroegere boerderii, bewoond door drie gezin- nen, is afgebrand. DE UTRECHTSCHE LUSTRUM- FEESTEN. Voor het groote publiek is het gister de belangrijkste dag der Lustrumfeesten ge weest, ndie der maskcrade. Het was dit- maal de satirisch-burleske optocht, die gis- termiddag door Utrecht's straten trok. Daar in was gestreefd naar modemiteit en goed- moedige critiek Hij stelde voor „De Wijs- heid en de vijf faculteiten der UniVersiteit". Huib Luns uit Vught is er de ontwerper van, bij-gestaan door Herman Moerkerk uit den Bosch, Jan Sluyter uit Amsterdam en Willy Sluiter uit den Haag. De optocht kon ver- deeld worden in 6 deelen. den kop en de 5 faculteiten, Theologie, Rechtswetenschap Ge- neeskunde, Wis- en Natuurkunde en Lettcren en Wiisbegeerte. In de inleiding bevonden zich als hoofdfi- guren de gepersonifieerde stad Utrecht, dra- gend' de Sol Justitiae, de Wijsheid eh de Spot- Deze twee laatste figuren karakteriseerden den geheelen optocht. Want iedere faculteit werd weer verdeeld in eene emstige inleiding en een spotachtiigen staat. De groep Theolo gie bv. werd in den kop gasymboliseerd door de 3 theologische deugden: Geloof, Hoop en Liefde Meer spottend werden uit- gebeeld de Godsdienstwetenschappen arche- ologie, taalkundige wetenschap histeriologie en de philosophic Bij dit laatste onderdeel werd b v. het phenomenale voorgesteld door Carpentier Bij deze groep was gestreefd naar uitbeeldingen, die niemand zouden kun nen kwetsen. De Rechswetenschap werd gepersonifieerd- door Portia In den staart werd te zien gcge- ven, welke toekomst de jurist heeftt, cn be vonden zich Opzoomer en Diephuys, de 2 ju- ristcn, die het altiid oneens zdjn>, gaf men een beeld van de geldkoersen door personificatie van den zilveren gulden en de papieren munt, kroon, lire en franc, werd medegevoerd een wagen met tropheeen van wat er bij de wet verboden is, en werd ten slotte medegereden een auto waarin gcageerd werd tegen nacht- arbeid voor inbrekers. In den kop der geneeskundige faculteit zag men een verpleegster te paard als Hygieia en Aesculapius als den god der geneeskunst In den staart werden medegevoerd burleske voorstelI'ingen' van bacil, lancet, stefchoscoop, enz reed een wagen ter eere van de aspirine, met de kwalen die er mede te genczen zijn. met Dirk Witte, die dit patent gcneesmiddel bezongen heeft en met den hond, voor welken aspirine ook zelfs goed is. De kwakzalverij werd gepersonifieerd door Kokadorus met patienten. Verder reed mede de laatste huis- dokter in zijn huiselijk koetsje De inleiding der faculteit Wis- en Natuur kunde werd gevormd door Heraelitus met slinger. als aanduiding van zijn woord Pan- ta Pei, Pythagoras met theorema en door een wagen. voorstellende Tijd en Ruimte. In het tweede gedeelte werd de alchimie uit- gebeeld door een- alchimist met vuurtang, de microbiologic door microscoop met bolsje- wjek bacil, voorstellingen van rclativiteits- prinripe, vierde d'imensie. fulturisme en dada- isme. Verder uitbeeldingen van gcluid, warm- te cn licht, een auto, voorstellende de electri- citeit eenige natuurwetenschappcn, graphi- sche voorstelling van het genie enz. Bij de Letteren en Wiisbegeerte werd de kop gevormd door Apollo, Minerva en Pe gasus. In het burleske gedeelte zag me®' de Kunsf met de Wetenschap huwen, diverse sa- tirische figuren uit de kunstenarswereld, figu re® uit bekende boeken (Jordaan, Boefje en de IJIeine Johannes) enkele spotachtige figu ren uit de omgeving der Kunst (o. a criticus hij zich tegen haar wenschen verzet; en nu Week haar, dat ze Edward niet beter gekend" had dan den eersten de® best en vreemdeling op stnaat. D'at doorbreken van de dijken der conven- tie tusschen hen was een vreeselijke ervaring voor beide pantijera. Mijnheer Twist bezat niets van die onmeedoogendhcid tegenover oude- ren, waarin het jon-gere geslacht tegenwoor- dig steun vindit door zijn hartelooze daden. Hij kon niet de schouders ophalen en troost putten uit de gedachte dat de breu-k tusschen hen ekel de schuld- van zijin meder was, want hoezeer hiervan ook overtuigd, de overtui- ging m-aakte hem ellendig; hij kon geen mee- dogenlooze veldoening zocken in het feit, dat ze haar verdiende loon ontving. Ja. hij was van mature zo6 goedhatig van aard (z66 zwak en onmoozel, verweet zijn moeder hem), d'at hij ondamks al zijn eigen schaamfe over naakte visioen. dat hij jaren aaneen in't om- hulsel van wijsheid en liefde gcecrbiedigd had zich feitelijk nog verheugde over haar hartstochtelij-k verzekerd zijn van zijn on- rechir. Dat zou haar fenminste de vernede- ring besparen; en van al de pijmlijke dingen, die een mensch in het leven onder de oogen kreeg, vond1 mijnheer Twist wel het pijnlijkst een medemensch in- zijn. vemedering te aan- schouwen. Zoover kv*im hij echter pas tegen den mor gen. Urenlang liep hij in opgewonden stem ming in zijn kamer heen en weer, beproevend om de fragmenten waarin de verhoudin-g tot zijn moeder uiteen was gevallen, weer tot iets wat naar een geheel, naar een patroon ge- leek aaneen te voegpi, en de toekomst duide- liiker voor zich te zien. Duidelijker duide- lijker nog niet. Daar moeht hij nog niet op hopen. 't Verschiot leek hem n©£ edn verwar- de massa 't Eenige wat hij werkelijk duidelijk zag was, d'at hij morgen aan den dag vertrek- kea nicest en. de twedingen meenemen. (Wo«it wrvolgd Mo. 142. I92L SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Op vragen van den heer van Dijk betreffen* de uitbetaling van achterstallig salaris aan leeraren bij het nijverheidsonderwijs: Is het den minister bekend, dat meerdere leeraren b(j het nijverheidsonderwijs nog be* dragen te vorderen hebben, soms tot meer dan 2000 toe, over 1920 en 1921, sommigen zelfs over 1919, wegens het verschil in de bezoIdi« ging, welke hen thans volgens de voorheen geldende regeling wordt uitbetaald, en die welke hen zal worden toegekend volgens den daarvoor in 1919 vastgestelden en in 1920 her« zienen leiddraad? Is het den minister mogelijk mededeeling te doen, wanneer aan die leeraren zoowel die ach« terstand als het salaris naar de thans van kracht zijnde regeling zal worden uitbetaald? Zoo uitbetaling van dien achterstand niet binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop mo> gelijk is, zou dan nu reeds een eenigszins ruim voorschot daarop kunnen worden uitbetaald, wijl de betrokken leeraren daar werkelijk be» hoefte aan hebben? luidt het antwoord van den minister van om derwijs, kunsten en wetenschappen: In October 1919 zond de ondergeteekende aan gemeentebesturen van door het rijk gesub» sidieerde nijverheidsscholen een leiddraad, vol* gens welken met ingang van 1 Jan. 1919 de sa* larissen van het personeel dier scholen z. i. be» hoorden te worden vastgesteld. Tevens deelde hij daarbij aan bedoelde be< sturen mede, dat 50 pet van de uit die rege* ling voortvloetep.de kosten door het rijk rou« den worden gedragen, terwijl de resteerende 50 pet. door verhooging der bijdragen van el> der* gevonden zouden dienen te worden. Aan alle be'sturen, die de vereischte staten inzonden, is daarop het van rfjkswege over 1919 toegezegde bedrag uitgekeerd, terwijl bo» vendien een buitengewoon rijkssubsidie tot ge« lijk bedrag over 1920 beschik'baar werd gesteld, als voorschot op bet aandeel in de kosten der salarissen over dat jaar. In December 1920 volgde daarop een nieuws leiddraad, aan welken, met het oog op den da» turn van inwerkingtreding van de nieuwe sa« larisregelingen voor rijksambtenaen en roor de onderwijzerg eveneens, terugwerkende kracht werd verleend tot 1 Januari van dat jaar. Vande hoogere kosten, welke uit de toe« passing van dezen nieuwen leiddraad zouden voortvloeien, werd toegezegd wederom 50 pet. voor rekening van het rijk te zullen nemen. Het aandeel van het rijk in de kosten van deze laatste salarisverhooging is op dit oogem blik inderdaad nog nie aan alle gemeente* en sohoolbesturen uitbetaald, omdat de inzending en oontroleering der salarisstaten nog niet voor alle scholen heeft plaats gehad. De afwerking wordt intusschen zooveel mo* gelijk bespoedigd. Uit het vorenstaande blijkt reeds, dat, voor zooveel het jaar 1920 betreft, aan het verzoek om uitkeering van een voorsohot op de te ver« wachten verhooging van het rijkssubsidie is voldaan. Over 1921 zjjn de schoolbesturen eveneens door uitkeering van hoogere subsidie* hedragen tot uitkeering van een voorschot in staat gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5