T H.W. SORBETS DAT IS BLOEMKOOIi H. Schipper, Oudegracht 12. Tel. 339. Ha ea. n el *%xr ©or Inlererlng wapenen, kleedtag, uitrustfng ens. Gemengd Nienws DC BURGEMEESTER vim ALKMAAR taraigt t«r kennis van de virlofgangers der Landweer van de lichting 19161s- en V ROE- GERE LICHTINOENl DIE IN HET LAATSTE JAAR VAN HUNNIEN DIENSTTIJD ZIJN, dat dooar den Com- missaris der Koningin in deze Provincie is bepaald, dat de IN'LEVERING van al de bun voor Rijksrekening v -i stxekte voorwer- pen, met uitzondering van het zakboekje, door bedoelde landweerpuch tigen, voor zoo- ver zij in het register van verl of gangers der Landweer dezer Gemeente voorkomen, moet gesehieden op DONDERDAG 14 JULI a.s. des namiddags te 1 uur, voor zooveel betreft de mansohappen behoorende tot de Injatiterie en de Vesting-Artillerie en op VRIJDAG 15 JULI a s. des voormid- dags te 9% uur, voor zooveel betreft de rnan- schappen behoorende tot de overige wapens en dienstvakken, in de CADETTEN- SCHOOL, aan de Wilhelminalaan te ALK MAAR. Hij noodigt mitsdien bedoelde verlofgan- gers uit op den genoemden datum en de aan- gegeven plaats aan de hun bij art. 31 der Landweerwet opgelegde verplichtingen tot in- levering te voldoen en brengt voorts in her- innering de navolgende bepalingen, voorko- mende in de „Regeling" voor die inlevering, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog van 7 Mei 1913, Vie Afd. No. 24: „Indlen de verlofjjanger wejyens geldige redenen verhinderd is pereoonlijk de inleve ring te doen, dan is hij of zijn zijne naastbe- •taanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van veihindering moet blijken uit een bewijs, afgegeven, of ge- legalisserd, door den Burgemeester en bij de inlevering over te leggen door den persoon, die die inlevering doet. Met nadruk wordt den mansdiappen er op gewezen, dat zij bij de inlevering IN BUR- GERKLE'EDING moeten verschijnen. Overtreding of verzuim van de betreffende bepalingen der Landweerwet wordt gestraft op de wijze als is aangegeven in de artt. 32, 33, 35bis, 35ter en 36 dier Wet. Alkmaar, 21 Juni 1921. De Burgemeester voomoemd, W ,C. WENDELAAR. in Nederland bij de verschillende maatschap- pijen schommelt tusschen 25.70 en 2750, terwijl voor alle Fransche maatschappijen wettelijk een premie van 33.84 is voorge- 6cheevcn, en in Duitschland on.der staatstoe- zicht staande maatschappijen een premie van 31.32 tot 30.06 vorderen? De verklaring is er wel: de concurrence. In een onlangs verschenen brochure van „Mercurius" waarin ter bestrijding van de te sterke bezuiniging op de salarissen van 't kantoorpersoneel werd aangedrongen op meer openbaarheid en op strenge maatre gelen tegen de oneconomische inrichting dier bedrijven ten onzent werd er op gewezen dat ons land niet minder dan 153 verzeke- ringmaatsohappijen en begrafenisfondsen (volksverzekeringen) telt. In heel Duitsch land, dat tien maal grooter is, zijn er niet meer dan 60! Het nadeel van die sterke concurrence ligt voor de hand. Allereerst een enorm, on- noodig groot, en zeer kostbaar leger van inspecteurs en agenten, een groot aantal dure directeurs en commissarissen en een zeer veel eischende reclame. Al die uitgaven daarvoor gaan van de reserve af, een na deel dat ook door mr. Treub in het licht werd gesteld. En ten tweede de neiging om ter wille van het afsluiten van posten, lager met de premie te gaan dan anderen, en zoo de grens te naderen, 6f: te overschrijden van het geoorloofde. Dat is de reden van de argwaan. Of dat nu werkelijk reeds tot zorgwekkende toestan- den ten opzichte der reserves geleid heeft? We weten het niet. We kunnen ons er geen oordeel over vormen. We constateeren alleen dat er argwaan is om die redenen. We weten nu wel, dat reeds drie maat schappijen niet bestand zijn gelbeken tegep de verliezen, geleden door dalingen van va luta en effecten. En nu vragen de honderdduizenden ver- zekerden in ons land, hoe het met hun maatschappij staat. Er is een factor die vroeger bedenkelijk scheen, maar die nu ten voordeele van de verzekerden kan komen. Het is een eigenaar- digheid van dit bedrijf dat het zoo weinig eigen kapitaal noodig heeft. Als een maat schappij maar eenmaal bezig is, zorgen de premie-betalers daarvoor. En zoo heeft men net verschijnsel gekregen, dat bij 57 der grootste maatscnappijen^in ons land, wer- kend met een gezamenlijk aandeel-kapitaal van 38 millioen, slechts 9 millioen is ge- stort. Voor tal van maatschappijen werd 10 pet. der aandeelen gestort. Voor sommigen nog minder. Er zijn er waarbij slechts 2 pet. werd gestort! In de moeilijke dagen die nu komen, zullen van de meeste maatschap pijen de aandeelhouders moeten bijstorten. Dat zal voor velen hunner zwaar vallen, want het gaat over groote sommen, maar er staat tegenover, dat ze jaren achtereen voor een klein bedrag hooge dividenden ont- vingen. En de algemeene hoofdzaak blijft, dat voor de verzekerden die bijstorCng al- thans eenige tegemoetkoming geeft. Of het voor alle maatschappijen genoeg zal zijn? Alweer: we weten het niet. Maar ter wille van de verzekerden van alle maatschappijen moet er een antwoord op die vraag gegeven worden. Het vertrou- wen dient hersteld. Daarvoor is er een te groot algemeen belang met dit bedrijf ge- moeid. En daarom zijn we overtuigd na- mens heel velen te spreken wanneer we vra gen: zoo spoedig mogelijke invoering van een staatscontrole, die voor iedere maat- schhppij den stand van zaken vaststelt, en openbaaf maakt. Van den uitslag daarvan zal dan moeten afhangen wat er verder gebeu- ren zal. OM DE CRISIS. Men we«t, zegt het Hbl. da* de Kemngin met de leiders der reehtwhe KamerfracflM de mogelijkheid van een reconstructie van het kabicet heeft boproken. Nu loonea er reeds geruchtro, dat em reconetmctie In voorberei- dkig is In dien ?in, dat de hmrai De Vries en Pop r.ullen a ft reden,. de beer Afllbea^e naar Financiftn zal gaan, de heer Rhys de Beeren- brouck Oorlog zal waarnemen, en mr. V. H. Rutgers zal optreden als Minister van Ar- beid. Over Marine wordt niet gesproken. Maar al deze geruchten, hoewel van ver schillende zijden bevestigd, dienen onder het grootste voorbehoud te worden aanvaard. Men overweegt nog maar deze oplossing. Wij rneenen te weten, dat de leiders der fracties, die bij de Koningin zijn geweest, de reconstructie van het kabinet in de fradies zullen bespreken. Daama zullen de heeren pas hun eigenlijk advies aan de Koningin uitbreng en voor dien kan natuurlijk nog niet met denige zekeTheid worden gezegd, in wel ken geest de reconstructie zal geschieden DE JAPANSCHE KROONPRINS. De Koningin heeft het volgende telegram van den Japanschen kroonprins ontvangen, verzonden ut Esschen op 20 dezer: „Op het oogenblik waarop ik de grens van het koninkrijk van Uwe Majcsteit over- schrijd, zij het mij vergund, Mevrouw, Uwe Majesteit opnieuw mijn zeer dicpgevoelden dank te betuigen voor de zoo welwillende en hartelijke ontvangst, welke mij ten deel is ge- vallen bij Uwe Majesteit en hare koninklijke familie. Ik uit met den meesten eerbied mijn wenschen voor de gezondheid en het geluk van Uwe Majesteit en hare koninklijke tamih lie, cn voor den voorspocd en het wclziin van haar vo'k cn de grootheid en den vrede van haar koninkrijk. Jfiro Hito, krccftprins van- Japan." De Koningin heeft op dit telegram het volgend antwoord gezenden °Zijne Koninklijke Hoogheid den Kroon prins vam Japan, Brussel. „Zeer gevoelig voor het vriendelijke tele gram van uwe Keizerlijke Hoogheid, zoome- de voor de wenschen welke zij uitspreekt voor mijn geluk, voor dat van mijn familie en voor het welzijn van mijn volk en de groot heid en den vrede van mijn koninkrijk, stel ik er prijs op uwe Hoogheid opnieuw het leven- dige genoegen kenbaar te makem, dat hadr be- zoek mij heeft verschaft. „Wilhelmina". JAPAN EN NEDERLAND. Uit Toko wordt geseind: Het-blad' Yorodzu bevat een allerhartelijkst artikel over Nederland, waarin het den wensch uitspredkt, dat de Japansche univer- siteiten de gelegenheid zullen aangrijpen voor het openen van betrekkingen met Neder land op opvoedkundig gebied. Het blad hoopt tevens, dat de Japansche kooplieden zullen voldoen aan1 het verlangen van den Amster- damschen burgemeester, dat ijauwere handels- betrekkingen tusschen Japan en Nederland zullen worden aangeknoopt. EEN DIENSTWEIGERAAR- HONGERSTAKING. De Internationale Anti-Militaristische Vereeniging heeft aan den Minister van Oorlog het volgende telegram gezonden: Het Landelijk Comity der I. A. M. V. Erotesteert namens de Anti-Militaristische eweging in Nederland tegen de voortdu- rende vervolging van de dienstweigeraars, die nu weer scherp tot uiting komt in de gevangenhouding in Den Haag van den dienstweigeraar Herman Groenendaal, of- schoon deze zich door hongerstaking tegen gevangenhouding van zichzelf en alle ande- re dienstweigeraars verzet. Genoemd comite eischt onmiddellijke in- vrijheidstellirjg van genoemden Groenen daal en van alle in arrest zijnde dienstwei geraars en besluit bij niet inwilliging van dit verzoek tot de scherpst mogelijke actie. PRINCIPIEELE- DIENST WEIGERAARS. De Internationale Anti-Militaristische Vereeniging in Nederland, heeft aan de le- den van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal het volgende schrijven gericht: Naar aanleiding van de op 14 Juni 1921 door uw -ollege aangenomen motie-Drion, lui^ende: De Kamer, overwegende, aat het wenschelijk is, vrijstelling van den dienst- plicht te verleenen wegens gemoedsbezwaren volgens bij de wet te stellen regelen, gaat over tot de orde van den dag"; verzoekt het Landelijk Comite van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging Sectie Ne derland, te besluiten den betreffenden Mi nister uit te noodigen tot onmiddellijke vrij- lating der in arrest zijnde dienstweigeraars en het achterwege laten van rechtsingang tegen degenen die eventueel nog weigeren zullen. EEN CENTRALE STICHTING VOOR JOODSCHE INVALIDEN. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt heeft de Vereeniging „De Joodsche Invali- de" te Amsterdam een gedeelte van het open- liggend terrein aan het Weesperplein, waar vroeger de gebouwen van de Bierbrouwerij „Het Haan^e" stonden, aangekocht. Op het aangekochte terrein, dat 1000 M2 groot is, zal vermoedelijk binnen anderhalf jaar een gebouw verrijzen, waarin gevestigd zal worden een Centrale Stichting voor Joodsche Invaliden uit Nederland, welke aan meer dan 150 verpleegden plaats zal bieden. Door een vermogende familie is de Ver eeniging in staat gesteld reeds spoedig met den douw aan te vangen. De NEDERLAN'DSCHE BANK IN 1920/1921. In het jaarverslag der Nederlandsche Bank, uitgebracht door den president, mr. O. Visse- ring, wijst deze er op, dat het afgeloopen jaar wederom een tijdvak van groote teleur- stellingen is geweest voor het meerendeel van de wereld Van verschillende zijden was er reeds op gewezen, dat de algemeen zoo verlangde ,.aeflatie" misschien nog grootere stoomissen en zwarigheden zou medebren- gen dan de „inflatie" had veroorzaakt, en dez ongunstige voorspelling is uitgekomcn Aan de toeneming van „inflatie" van cir-. rulat'cmiddelen hebben verscheidcne landen r>aal en perk willen stellen door belangrijke ve,rh(*o<Ting van hunne officieele bankrente. VERLAGING VAN DE STEUN- REGELING. Het bestuur van het Algem. Nederl. Vak- verbemd heeft aan den minister van birnien- Ultsluiteud vruoht en eulker 1 Fabriek Leiden. landsche zaken geschreven Naar aanleiding; van het besluit van 24 Mei 1.1. tot verlaging van de siteunregeling voor uitgetrokken arbeiders, welke op 31 Maart 1.1. door Uwe Excellentie werd vastge- legd, deelen wij u mede, dat dit besluit ons zeer onaangenaam heeft getroffen. Daar wij meenen, dat door dergelijke maatregeleu de hierbij betrokken aarbeiders, die door de ge- volgen van de werkloosiheid en als gevolg daarvan de'ontbering van allerlei noodzake- lijke levensbehoeften natuurlijik toch reeds verre van berustend zijn, tot verzet worden aangespoord, moeten wij hiertegen emstig waarsdiuwen. Dit besluit toch is synoniem met alleriei loonsverlagingen, door parCcu- liere werkgevers zonder voor de arbeiders aoeptabele redenen toegepast. Ook de motiveering van dit besluit Uwer Excellentie wettigt naar onze meening deze steunverlaging allerminst. Juist de lange duur van de steunverleening zou aanleiding moeten zijn tot onverkorte nandhaving daar van, omdat er uit Mijkt, dat werkgelegenheid ontbreekt. Dat de kosten van1 het levensonder- houd zoodanig zouden zijn gedaald, dat hier- door de maatregel billijk kan worden geacht, is ook niet te aanvaarden. Indien al enkele artikelen in prijs zijn gedaald, beinvloedt die daling deze xosten todi zoo miniem, dat dit argument den doorslag riiet mag geven. De wenschelijkheid tot terugkeer naar meer normale economische toestanden zal door de ze steunverlaging toch inderdaad niet worden verwezenlijkt. Juist tengevolge van de abnor- male economische toestanden is de steunrege- ling noodzakelijk geworden. Het verlagen daarvan kan nog ergere toestanden doen ont- staan, en in verband daantnede is ook de wij ze, waarop dit besluit werd genomen, zonder daarbij de besturen der Vakcentralen te raad- plegen, mede een gevaar voor den normalen economisdhen toest^nd. In naam van de arbeiders, georganiseerd in ons verbond, protesteeren wij dan ook emstig tegen de vermindering van den steun. DIEFSTAL. De samenwerkende patroonsvereen igingen in de bouwbedrijven te Amsterdam hebben aangifte gedaan, dat Maandag in het bureau aan de Baknessergracht de brand'kast open gevonden1 werd. Een geldkistje met 1000 wordt vermist. EEN VALSCHE CHEQUE. Een groote handelsvennootschap te Amster dam is de dupe geworden van een; oplichter, die Maandagmorgen een valsche cheque ten bedrage van 10,723 aanbood. De valsch- heid viel niet dadelijk op, en de bedienden be- taalden het vo'lle bedrag uit. Eerst toen de in ner al heen was, begon het personeel wan- trouwen te koesteren. Het stelde ziCh in ver- binding met de firma, wdke de cheque zou hebben afgegeven. Toen bleek de waardeloos- heid van het papiertje. DIENSTPLICHTIGEN. VOORLOOPIG VRIJGESTELDE Het Nederl. Corespondentiebureau in Den Haag meldt: Naar uit parlementaire kringen verluidt, moet het initiatief-wetsontwerpje van de hee ren Bomans en Deckers, beoogende de voor- koming van de inlijving van de voorloopig vrijgestelde dienstpliohtigen van de lichting van het loopende jaar, in de afdeelingen der Tweede Kamer, die het hebben onderzocht, van verschillende politieke zijden beden- kingen ondervonden hebben, welke echter niet zoozeer betroffen de kern van# het ont- werpje, als wel de wijze, waarop het plotse- ling kant en klaar werd ingediend op den- zelfden dag, waarop de bekende brief van den minister-president inkwam, dat een voor loopig uiteengaan van de Kamer tengevolge moest hebben. Zijn wij juist ingelicht, dan werd bij het afdeelingsonderzoek onbewimpeld te kennen gegeven, dat men op zulk een overhaast in- diefiing en behandeling van deze aangele- genheid allerminst prijs stelde. ONDERWIJZERS-JAARWEDDEN. Op vragen van den heer Ossendorp be treffende verhooging van onderwijzersjaar- wedden over 1920 en 1921 ter zake van het geven van onderwijs buiten den gewonen schooltijd en van onderwijs aan leerscholen en scholen voor schipperskinderen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten- schappen geantwoord: Vermits ingevolge art. 196, eerste lid def Lageronderwijswet 1920 de bij het Kon. be sluit van 16 December 1920 (St.bl. no. 899) tot stand gekomen salarisregeling voor on- derwijzers aan de lagere scholen, te rekenen van 1 Januari 1920 in de plaats is getreden van die, welke bij de wet van 14 Juli 1919 (St.bl. 493) in de wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (St. bl. no. 127) was opgenomen, is toepassing van art. 26novies van laatstbedoelde wet over de jaren 1920 en 1921 uitgesloten. Een kon. besluit tot verhooging van on- derwijzersjaarwedden over 1920 en 1921 ter zake van het geven van onderwijs buiten den gewonen schooltijd en van onderwijs aan leerscholen en scholen voor schipperskinde ren is niet te verwachten. WELKOM9TGRAP. Uiltje verwelkomt dien Japanschen Kroon prins Hirohito met een proeve van Japansche Verskunst „Wij hito U welkom, Hiro!" FABRIKANTEN VAN EN HANDELAREN IN GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN Gisteren heeft de Bond van Nederlandsche fabrikanten van1 en hiandetaren in gouden en zilveren werken in Den Haag zijn llde jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den heer G. A. Zee- man1. G'EVAARLIJK SPEELGOED. Maandag kwam bij een dokter in de Swee- linckstraat te 's-Gravenhage zich een jongen- itje melden, die een zeer emsitige wonde aan de linkerhand had. Te Scheveningen had het ventje. zekere O. von R., in een wiokel eenige knalkurken ge- kocht, tegen welie hooge* gewaarlijke w>or- werpen rents meermalcn waarschuwlngen In de couranten verschenen zijn. Terwijl hij zijn linkerhand in zijn broekzak atopic, wreven eenige van deze knalkurken over el- kaar, met Het gevolg dat diit ..kinderapeel- goed" ontplofte, De ImVerhand kreec behal- \-e verwondingen ook groote brantwlekken: terwijl ook het dijbeen leelijk toegetakela werd. Tengevolge van wondkoort®, is de toe- stand van het ventje, dat men naar de oudcr- lijke woning vervoerd heeft, zeer bedenkelijk. WIE IS MIJNHEER P. POUSTOCHKINE? De heer van Riavesteijn vroeg aan den mi nister, van buiitenlandsche zaken: Is het juist, dat bij den gala-maaltijd ter eere van den Kroonprins van Japan op Woensdag 15 Juni in het Amsterdamsche Paleis gehouden, tot de uttgenoodigde zaak- gelastigden van vreemde mogendheden be- hoorde de heer P. Poustochkine? Indien dit juist is, wil de minister dan mee- deelen, van wien deze heer zaakgelastigde is en welke door de Nederlandsche regeering erkende regeering door hem wordt vertegen- woorigd DE WET OP DE ARB EI DSO'VE REEN- KOMST. De Nat. Bond van HandeV en Kantoorbe- dienden „Mercurius" heeft een commissie voor sociale wetgeving ingesteld, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar die werking der wet op de arbeidsovereenkomst en bestaande leemten in die wet, met betrek- king tot de belangen der handels- en kantoor- bedienden (opzeggingstermijn, verband! tus schen termijn van loonbetaling en opzeg gingstermijn, getuigschrift, wijze van proce- aeeren enz.). waarschijnlijk zal zij ook ande- rc punten, die met de sociale wetgeving, voor- zoover die voor de kantoorbedienden van on- middellijk belang is (o.a. de Ziekteverzeke- ring) verband houden, in haar studie be- trekken. In deze commissie heeft zitting de oud- bondsvoorzitter H. C.. Snel, lidl van den Hoo- gen Raad van Arbeidvoorts hebben zitting enkele leden van het dagelijksch boncfsbestuuT en de leiders der branchegroepen, voor zoo- ver die in het bondsbestuur zitting hebben. REMBRANDTFONDS. Het bestuur van het Rembrandtfonds heeft het plan, op Vrijdag 1 Juli a.s. eene straat- collecte te houden ten behoeve van het fonds dat de uitzendlng- naar buiten beoogt van zwakke en praetuberculeuze kinderen. Het meent, langs dez en weg een beroep te moeten doen op de menschlievendheid van het Am- sterdamsdhe publiek, om te helpen voorzien in de kosten voor het uitzenden van 2700 kin deren, die daaraan dringerud behoefte heb ben. Het adres van 'het fonds is Joh. G. J. C. Jansen, Amstelveenscheweg 73, en dat van den penningmeesterAug. Uilkema, Regu- liersibreestraat 39. Onderfianddingen zijn aangeknoopt, om hier te lande onder afdee lingen te stiditende opgave van 2 daarvan is weldra te wachten. VOORLOOPIG VRIJGESTELDE DIENSTPLICHTIGEN. Het Donderdlag j.l. ingediende vooonstel van wet van de heeren Bomans en Deckers tot het nemen van maatregelen ter voorkomihg van de inlijving van de voorloopig vrijgestelde dienstplidvtigen van de lichting 1921, bevat als eenig artikel Uit de wet der tijdelijke afwijkingen van de Militiewet d.d. 16 Februari 1921 (Stbl. no 60) vervalt het tweede lid van art. 2. De voor de laatste twee leden geplaatste cijfers 3 en 4 worden vervangen onaerschei- denlijk door de cijfers 2 en 3. De toelichting luid't: Het komt ondergeteekenden voor, dat de beslissing van 15 Juni in de Tweede Kamer niet het gevolg ihoet hebben, dat de 10.000 dienstplidrtigen alsnog zullen ingelijfd wor den in het jaar 1921 De afdeelingen hebben deheeren Kuiper Lely, Duijmaer van Twist, Rmk en Stulemeyer benoemd tot rapporteurs over het voorstel var wet van de heeren Bomans en Deckers tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van de inliiving van de voorloopig vrijgestelde dienstpliohtigen der lichting 1921. EEN „KWAJE" AAR „Artis" is gistermiddag in opschudding ge- bracht door een nog jonge aap, die nog slechts korten tijd gastvrijhcid in de dier gaarde genoten had en reeds op de vlucht ging- Bij het uitdeelen van voedsel zag de betrek kclijk nog wilde gast kans de spiegelruit van de apenkooi te verbrijzelen en zoo te ont- snappen, nadat hij eerst den opasscr, die hem voederde, nog een beet in den arm had toege- bracht. n. Over de daken van het Artisgebouw wis: de vluchteling de Doklaan te bereiken waar talrijke personen op het gerucht kwamen aan loopen cn den aap achtema gingen. Dezr werd door het gcgil der menschen steeds wilder cn vloog een fietsenkelder aan de Nieuwe Heerengracht binnen, waar inmid- dels twee beambten uit Artis eveneens waren aangekomen en den tot razernij gebrachte aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident, dat naar wij meenen te weten, eenig is in de gcschiedenis van Artis, geen persoonlijke ongelukken te- wecg gebracht. KORTE BERICHTEN. Te Nijmegen is gistermiddag een 58-ja- rige gehuwde vrouw bij het ophangen van de •wasch van een afdak achter h^ar woning ge- vallenzij werd dood opgenomen. In de buurtschap Stoopsdhare onder El- burg is gistermiddag het door W. van Norel bewoonde huis met sdhuren en hooibergen af- gebrand. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Drie varkens kwamen in de vlammen om. xe Utrecht is de jaarverga^ering gehou den' vani de Nederlandsche Vereeningimg tot bestrijding ded geslachtsziekten. De Nederlandsche Smedenvereeniging heeft dezer dagen haar 40-jarig jubileum gevierd. Dc aanvangsbezoldigingen der ambte- naren B B in Ned-Indie zullen worden ver- beterd. In de vergadering van den Nat. Woning- ra?d op 7aterdag aanstaande komt de circu- la're vnn den minister van Arbeid ter sprake De Maatschappij van verzekering op het Leven „Raadpensicnaris Johan de Witt* kan aan al haar verplichtingen voldoen. - Het hoofdbestimr van „Onze Vloot" hwft den Indischen Volksraad verzocht den afbouw van een krachtige vloot spoedig t« bevordcren. BuitengewosR groote wltte vastefiloem< kool 30 (lets Eeldzanms). Peulen 30. Aard> beien mooie verscho 20. Tuinboenen 8. Kruisbessen voor jam of stoven IS. Bana- nen 8 en 10. Wortelen 9. Dubbele 16. Doperwtjes 1520 enz. enz. Nieuwe Aard- appelen de beste voor, de laagste prljzen. Komt en overtuigt U dat U NGRGBNS beter en goedkooper kunt. Provinciaal Nieuws UIT BROEK OP LANGENDIJK Aan den dienstplichtige G. Leegwater, uit deze gemeente, is voorgoed vrijstelling van inilitiedienst verleend. UIT LIMMEN. Maandagavoad vergaderde de coop, boe- renleenbank in het lokaal van den heer Nan- ne. Tegenwoordig 87 leden. De vice-voorzitter, de heer Zwart, opende de vergadering en zeide dat deze vergade ring een zeer belangrijke was. Tea eerste om de verkiezing van een nieuwen voorzitter m ten tweede om een ander besluit, bij den be- schrijvingsbrief gemeld. De heer P. Nuyens, die vanaf de oprichting, v66r 18 jaar, voorzitter was, heeft bedankt als zoodanig, zei spr. Hij is het aan wiens be- heid zeker een groot deel van den bloei der oank te danken is. Vaitaf deze plaats hier voor onzen dank, zeide spr. De oorzaak van zijn vertrek is zijn gevorderde leeftijd. Hij neent dat hij zijn plaats aan jongere krach- ten moet afstaan. Daarop bradit de heer Zwart een goed verzorgd verslag uit van de centrale Raads- vergadering te Alkmaar, welk verslag bijval oogstte. Tot afgevaardi'gde naar den Centra!en Raad te Alkmaar op 22 Juni werd gekozen de heer G. Meijer. Daarop had een verkiezing plaats van een bestuurslid in de vacature-Nuyens. Het be stuur en de Raad van Toezicht hadden tot candidaat gesteld de heer N. Kuis. Deze werd met 85 stemmen gekozen en aanvaard- de de benoeming. Daarna kwam de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering op 22 Juni in behan deling. De kassier achtte het niet on.mogelijk dat Alkmaar a1s bank valt. Editer zal men niet kunnen zi'en wat er voorvalt, doch indien de bank valt,-zal men of te Eindhoven of Utrecht of een bank op zich zelf oprichten. Spr. las een schrijven voor van dien heer N. Dekker, voorzitter van den L. T. B., volgens hetwdk de toestand van den Handelsraad vblstrekt niet hopeloos is. Met zuinig beheer an een grooter omzet heeft zij levensvatbaar- heid. De schuld wil Eindhoven ovememen en tevens Alkmaar aan kasgeld helpen als deze laatste dat soms noodig heeft. Daarop gaf spr. een uiteenzetting van de voordeelen welke de aansluiting bij Eindho ven biedt. De gelddijke verplichting gaat voor de aangesloten banken niet hooger dan 3 aandieelen, groot 1000—j De nadeelen 'iin dat zij alleen credie* verstreW- aan ban- ken die alleen voorschotten verleenen aan 'and- en tuinbouw. Na een lange bespreking werd besloten, dat de afgevaardigde een bindend mandaat krijgt om voor behaud van Alkmaar te stem- men. De rondvraag bracht niets n'aar voren waama de vergadering werd gesloten. Telcg/raiimien van heften EEN MOTIE VAN WANTROUWEN- BERLIJN, 22 Juni. De Duitsch-Na- tionaldi hebben, in verband met de giste ren door dr. Wirth afgelegde Verklarin- gen, een motie van wantrouwen bij cfen Rijksdag ingediend. In deze motie spreekt d£_gjjksdag uit, zich niet met de verlria- ringen van den Minister van Financien te kunnen vereenigen. Over deze resolutie zal heden gestemd worden. GEZANT IN AMERIKA DEN HAAG, 22 Juni. Naar wij meenen te weten is binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. J. C. A. Everwijn, laatstelijk administrateur, chef der afdee- ling handel van het Ministerie van Land- bouw, Nijverheid en Handel, tot Neder landsche Gezant te Washington. DE MOORD OP GARE1S. MiiNCHEN, 22 Juni. De Onafhanke- lijke afgevaardigde Neumann interpelleer- de in den Landdag over den moord op Gareis. Hij verklaarde, dat de pogingen in de burgerlijke pers, dat de ipotieven van den moord te zoeken zijn in liefdes- aangelegenheden of andere niet-politieke oorzaken, er op gericht zijn het spoor der daders weg te maken. Gareis was de eeni ge getuige in het moordproces Bohm Pollimger, die gevaarlijk zou kunnen worden. Om deze redenen en omdat Ga reis openlijk en zonder aanzien des per- soons optrad in de ontwapeningskwestie, moest hij uit den weg ggruimd worden. WINTERDIENST VOOR DE LUCHTVAART. AMSTERDAM, 22 Juni. Naar wij vernemen, heeft de luchtvaartdienst van de Kon. Luchtvaart Mij. vooral -met den goederendienst van het buitenland naar Nederland zulke bevredfgende resultaten bereikt, dat zeer waarschijnlijk ook gedu- rende den winter de lucttdicnst zal worden voortgezet. Stftd«tnipmvs - 25STE PROVINCIAAL NOORD-HOL- LANDSCH ZENDINGSFEEST. Het 25ste Provinciaal Noord-Hollandsch Zendixigsfeest werd heden op het landgoed ,Nijenburg" van jhr P van Forcest te Hei- loo gehouden. Ondanks'het minder gunstige weer waren de deelnemers in grooten getale van heinde en ver opgekomen. De lucht bleef drcigen, doch de regenbuien bleven uit. Dank zij de goede muziek van het Christe- lijk Harmoniegezelschap „Nut en Genoegen" van Edam, directcur de heer L. van Essen,

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2