H. Schipper, Oudegracht 12. Til. 339. VERGADERING van den GemeenUraad. Wit brengen tax openbare kermis da* bij ons College is ingekomen een verzoek van A. J C. HOOGESTEIJN, weoenide te Alkmaar, em verloitot de® rerkoop van alcoholheudeo!- de aaxteren dm starker drank in de koffieta. mcr van het perceeS LAAT 120. Btonen twee wekear na deze toekendmaktog kunnen bij ons tegen het vcrleenic; van het ge- rraagde verlof schriftelijk bezwaren wx>rden mgediend. Alkmaar, 23 Juni 1921 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, W. C. WEND El \AR, Voorattter. DONiATiH, Secret aria. Nr. Nr. buf- hebben'of gebruiken van slachterijen eif vil- derijen van vee, zoodat dergelijke inrichtin- gen ook in de geannexeerde gebieden niet meer gchandhaafd mogen blijven en het op- rich ten cr van elders dan op het terrein van het abattoir aan den Cruquiusweg niet is toe- gelaten. BLQEMBOLLEN. Wij vernemen, dat Zweden plotseltog de bloeinbollen toelast heeft met 50 5re per K.G. inkamende redden. Deze mededeeling heeft groote sonsafcie verwekt in de bloembollen- •treek. Dtosdagavond zijn to overieg met de Ne- deriandsche Regeering de heeren Bonthuis, Rij kstu inbouwconsu lent in algemeenen dienst, M. Veldhuijzen van Zanten te Lisse en J. Hijilkema te Hillegam, bestuursleden van de Zweedsdhe afdeeltog van den Bond van Bloembollenhandelaren naar Stockholm ver- trokken om huxme bezwaren tegen deze belasr ting bij de Zweedscho regeering in te bren- gen. De raad vergaderde hedenmiddag ten lire. Voor den aanvang waren B. en W. druk bezig met het bestudeeren van de Allan aar- sche couranten, waarin over de kipkarretjes- kwestie was geschreven. De verschillende raadsleden onderhielden zich in groepjes. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het besluit om de verandering van straatnamen af te stemmen, zoo hadden op- gevat, dat goedgevonden is, de nieuwe straten Jacob Cats- en Vondelstraat te noemen. Spr. deelde voorts mede, dat de juristen- vereeniging 10 Juli officieel door het dage- lijksch oestuur zal wordfit ontvangen. Een tea en een concert in den Hout zullen de vereeniging worden aangeboden. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat zijn ingekomen: A. Mededeelingen van de Oedeputeerde Staten, dat zij hebben goedgekeurd: a. Bij hun besluit van 25 Mei j.l. Nr. 110 de gemeente-begrooting, dienst 1921. b. Bij hun besluit van 25 Mei j.l 129 het raadsbesluit dd. 21 April j.l. 12 tot onderhandsche verpachting der fetten op het Sportpark. c. Bij hun besluit van 25 Mel j.l. Nr 129 het raadsbesluit d.d. 21 April j.l. Nr. 15 tot onderhandsche verhuring van het pefceel Ridderstraat 10. Bij hun besluit van 25 Mei j.l. Nr. 130 het raadsbesluit dd. 21 April j.l. Nr. 16 tot overname van een strook grond hoek 2e Kabelstraat en dwarsweg Baansingel. e. Bij hun besluit van 1 Juni j.l. Nr. 92 het raadsbesluit d.d. 10 Mei j.l. Nr. 1 (B.Z.) tot aankoop van grond van den heer C. H Impink alhier. f. Bij hun besluit van 1 Juni j.l. Nr. 74 het suppletoir kohief der belasting op de ge- bouwde eigendommen, dienst 1920. g. Bij hun besluit van 8 Juni j.l. Nr. 90 de 3e suppletoire gemeente-begrooting dienst 1920. h. Bij hun besluit van 8 Juni j.l. Nr. 92 het raadsbesluit d.d. 27 Mei j.l. Nr. 4 IV tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1920. i Bij hun besluit van 8 Juni 1.1. Nr. 93 het raadsbesluit d.d. 27 Mei j.l. Nr. 411 tot het doen van betaling uit den post voor on- voorziene uitgaven op de begrooting, dienst 1920. Aangenomen voor kennisgeving. B. de navolgende stukken: 1. Een schrijven van Oed. Staten d.d. 1 Juni j.l. Nr. 37, dat zij hebben verdaagd hunne beslissing omtrent het raadsbesluit d.d. 21 April j.l. tot wijziging der Verorde- ning regelende het openbaar lager onder- wijs. Ala voren. 2. Een schrijven van hetzelfde College d.d. 25 Mei j.l. Nr. 24, inhoudende dat bij Koninklijk besluit van 4 Mei j.l. Nr. 17 zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot wijziging aer verordeningen op het heffen eener belas ting op openbare vermakelijkheden en der tonnenbelasting. Als voren. 3. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 8 Juni j.l. Nr. 8379 Afd. N. H. O., houden- de goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 21 April j.l. Nr. 9 tot wijziging der verordening voor de Handelsdagschool. Als voren. 4. Een adres d.d. 6 Juni j.l. van ver schillende drankbestrijders-organisaties al hier, daarbij verzoekende de gemeentelijke subsidie, tkans 500 bedragende, te willen verhoogen tot 1000. Te behandelen bij de Gem.-begrooting, dienst 1922. 5. Een adres d.d. 7 Juni J.l. van de Ver eeniging tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij alhier, daarbij verzoekende een subsidie te mogen ontvangen voor het jaar 1922 van 2400. Te behandelen bij de Gem.-begrooting, dienst 1922. 6. Een adres dd. 8 Juni j.l. van de afd Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwij- zers, houdende adhaesie-betuiging aan het j adres der Afd. Alkmaar van Volksonderwijs inzake oprichting van een openbare U. L. O. school. Gevoegd bij het ter zake ingediend adres. 7. Een adres d.d. 2 Juni j.l. van de Ver- van 80 arbeiderswtmingen aan dan Wester- weg voorschotten en bijdragen te verleenen In handen gesteld van B. en W. on bf richt en raad 8. Een adres d.d. 10 Juni j.l. van de Ned Vereeniging van FabrieVsarbeiders te Amsterdam, houdende het verzoek over te gaan tot produotieve werkverschaffing of een steunregeling voor werkloozente willen treffen. In handen van B. en W. 9. Een adres dd. 17 Juni j.l. der afd. Alkmaar van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen inzake kinderaftrek bij deu Hoofde- lijken Omslag. Als voren. 10. Een adres dd. 17 Juni j.l. van Mej. A. HooglandHabiech alhier, houdende verzoek haar een gemeentewoning te willen verhuren. Ter afdoening in handen van B. en W. 11. Een adres dd. 27 Juni j.l. van Dr. P. C. E. Meerum Terwogt, houdende ver zoek om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium, ingaande 1 September a.s. Eervol verleend. 12. Een adres d.d. 20 Juni j.l. van be- woners der Steijnstraat. daarbij verzoekende de rails van den zandtrein uit genoemde straat te doen verwijderen. De voorzitter stelde voor op het adres afwijzend te beschikken. Z. h. st. aangenomen. 13. Een schrijven van de Ged. Staten dd. 15 Juni j.l. Nr. 70, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 27 Mei j.l. nr. 14, tot verkoop van bouwterreinen aan de Vereeniging „Rochdale". Voor kennisgeving aangenomen. 14. Een schrijven van het lid dezer ver gadering den heer J. Westerhof, verzoeken de aan B. en W. vragen te mogen stellen inzake voorziening in den woningnood en kinderaftrek bij den Hoofdelijken Omslag. Wordt toegestaan na afdoening van punt 10. De heer Verkerk verzocht na punt 10 nog punt 17 te behandelen. Aldus werd besloten. 15. Een adres d.d. 17 Juni jl.. van be- woners der Emmastraat van gelijke strek- ktog a'ls d>at sub 12. 'Beslissing als bij sub 12. 16. Een adres dd. 20 Juni j.l. van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Ond. Genootschap houdende adhaesiebetuiging aan het adres der afd. Alkmaar van Volks onderwijs, inzake oprichting eener gemeen telijke school voor U. L. O. De heer C1 o e c k had gehoopt dat de wethouder zou zijn gekomen met een prae-ad- vies. Spr. rekent er op dat deze dit in de eerst- volgende vergadering zal doen, zoo niet dan koint spr. niet een motie om een uitspnaak van den raad te krijgen. Met het uitstellen gaat sj>r. niet accoord. Man poogt nu den heer Schoen ook geen vaste aanstelling te ge- ven. Mr. S1 u i s meent dat hem' niet verweten kan worden, dat de zaak lang hangende is. Spr. wil wel de toezegging doen, dat de ge- heele reorgamisatie-voorstellen zoo spoedig mogelijk gedaan' worden. De heer Cloeck meent, dat de Ulo- school niet samenhangt met het reorganisa- tieplan. Mr. S1 u i s meent, dat in een volgende zitting alleen1 kan worden' uitgemaakt of van gemeentewege een Uloschool gesticht kan worden.. Een kostenbegrooting kan dan nog niet gedaan worden'. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Westerhof zeide de spr. nog, dat hij de vorige maal slechts be- toogd hadi te willen afwachten hoe het met de plannen gaat voor het stichten van een bij- zondere sclxool op neutralen grondslag. De heer Westerhof was het met den heer Cloeck van meening, dat in den korts mo- gel ijkem tijd beslist moet worden of de gemeen- ite al of iiiet Uloschiool zal stichten. Het voorstel werd hierop in handen van B. en W. gesteld. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. De heer G. A. Conijn, in de vergadering van den 8en Maart j.l. benoemd tot lid der Comntiasie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, heeft medegedeeld zijne benoe- ming niet te aanvaarden. In verband hicr- m-ede heeft genoemde Commissie de volgende nieuwe alphabetisch gestelde aanbeve- ling ingezonden 1. Mr. H. A. J. M. Kusters; 2. M J. Th. Vas Dias. Op een vraag van den heer Verkerk zei de de Voorzitter, dat het de commissie bekend was dat dqpheer Vas Dias soc.-dem. was, of men hem aaarom op de voordracht had geplaatst wist spreker niet. De heer Verkerk verzocht den Raad op 'den heer Vas Dias als soc.-dem. te stemmen, niet als persoon, maar als soc.-dem. De heer Cloeck zou met het grootste genoegen een soc.-dem. stemmen. Het is een R. K. vacature en daarom vond spreker het minder juist. De Voorzitter meende vrij zeker dat de heer Conijn niet in een R. K. vacature was gekozen. De heer v. d. Bosch stond op het stand- punt, dat men soc.-dem. niet speciaal mocht weren. Er is echter ook een achterstand ten opzichte van de R. K. Geen van hen zit in de commissie De*heer Thomsen Pels. De heer Westerhof meende, dat de par- tij die altijd genegeerd is wanneer men er re- kening mede hield dat men met een R K va cature te doen had, nooit een kans kreeg. 'Spr verzocht den heer v. d. Bosch met hen overieg te plegen, wanneer het ging tegen het weren van' hun menscben. Benoemd werd hierop de heer Kusters met 10 stemmen. tegen 8 stemmen op den heer Vas Dias. (De heer H E. Bosman was afwezig BENOEMING LEERAAR HANDELSSCHOLEN. B. en W. geven den Raad in overwegmg: den heer N. P. Andriesma. onderwijzer aan de R. C. Jongensschool te Alkmaar, voor den cursus 1921/1922 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en Handels- correspondentie aan de Handelsdag- en Hoo- gere Handelsschool, op de daarvoor gestelde bezoldiging en onder gehoudenheid zich in deze betrelddng te gedragen naar de bestaan- eeniging voor volkshuisvesting „Alktnaar", i de of nader vast te stellen verordeningen en houdende het verzoek haar voor den bouw 1 Benoemd de voorgedragene. TT7EPA®Snn%ART. medm tier LAGER ONDERWIJSWET 187a Zonder hoofdelijke stemming aangmoram. TIJDELIJKE GELDLEENING. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SALARIS DIRECTEUR GROND- BEDRIJF, SPORTPARK EN MARKT- WEZEN. De heer Cloeck had er bezwaar tegen, om het salaris over de drie diensten gelijke- lijk te verdeelen. De heer Westerhof stelde voor om het voorloopig gelijkelijk over de drie diensten te verdeelen. De diirecteur kan dan later advi- seeren De heer Thomsen zeide, dat de zaak zoo geregeld was, om bij den functionin'aris 'it idee- niet te vestigen, dat de eene dienst boven den anderen gesteld wordt. Htet voorstel, overeenkomstig het voorstel van den heer Westerhof geamendeerd, werd aangenomen. WE1GERINO BOUWVERGUNNING. De heer Cloeck betoogde, dat het huis nu niet bewoonbaar is. De bouwverordening staat een betere woning in den weg. Spreker heeft de zaak gezien en ook andere raadsle den waren met hem van meening, dat het ver zoek moet worden ingewilligd. De heer v» d. Bosch was het met den heer Cloeck eens, de bouwverordcninig staat hier het betere in den weg. Het voorstel van B. en W. moet worden aangenomen, doch spr geeft B. en' W. in overweging, spoedig de verordening zoo te wijzigen, dat het ver zoek kan woraen ingewilligd. De heer Covers is daartegen. Spr. gaf de Raad in overweging, den man toe te staan te bouwen. Mevr. Westerhof had het huis ook ge zien. Het wordt door de verbouwing veel oe- ter. Sprcekster wil het verzoek aanhouden tot de commissie van strafverordeniingen met voorstellen tot wijziging van de verordening zal komen. Mr. Leesberg betoogde, dat de artike- len van de bouwverofdenihg van het hoog- ste belang zijn. Het gevraagde is in strijd met de eischen van hygiene' en ook met de over- gangsbcpaling voor oudere perceelen. Spr. wil het voorstel van B. en W. aannemen en betoogde, dat het mogelijk was op andere wijze het gewilde te bereiken. De Raad kan gemeenterechtelijk niet an- dexs doen. Een dispensatiebevoegdheid in de ze aan B. en W. zal hepl wat last geven. De heer Westerhof was er in het alge- meen niet voor, genomen besluiten te veran- deren. De verordening dient gemaakt te war den na beraad en bekijks. Spr. wil wel ver- klaren, dat hij de oude stad niet kende en de bestaande verordening is een rem voor' de verbeteriqg van de oude stad. De verordening is geen wet van Meden en Perzen, ze kan' ver- beterd worden. De burgerij moet niet stuiten op bureaucratie. Spr. steunde het voorstel van Mevr. Westerhof, can in een volgende ver-; gadering te komen met een voorstel dat uit- zonderingen door B. en W. kunnen worden toegestaan. De hoer v. d. B o s c h was daar ook v66r. In beginsel wilde spreker besluiten dat de verordening herzien zal worden. De hoer Mr. Bosman wilde, dat de Raad en niet B. en W. de ontheffing kunmen verlee nen. Mr. Leesberg betoogde, dat voor- heen gezegd is, dat in fie* belangvan de volksgezondheid niet alleen B. en W. maar zelfs de raad geen ontheffing moeten kunnen verleenen. Spr. bleef het mogelijk oordeelen den man met de bestaande verordening te fadpen. De heeren Gloeck en Vefkerk drongen op aanhbuding aan. Hiertoe werd besloten. De voorzitter zegde toe, dat de mo- gelij'khdd onder de oogen gezien zal worden om de bouwverordening to wijzi'gen. IVe SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN INKOMSTEN EN UITGAVEN DER GEMEENTE ALKMAAR, DIENST 1920. Z. h. st. aangenomen. Conform besloten. KEURINGSVERORDENING. Ingevolge art. 32 der Warenwet heeft de Minister van Arbeid thans den termijn be- paald, binnen wlken de gemeenten de veror dening, bedoeld in art 6 dier wet,, op de keu- ring van Waren, moeten vaststellen Deze ter mijn is voor de provincie Noord-Holland 1 Juli 1921. Onder vermelding, dat behoudens geringe wijziging voor de verordening het door den Mnistcr vastgestelde model gevolgd is, stel len B. en W. voor vast te stellen een verorde ning op het keuren van Waren. Z. h. st. aangenomen. SUBSIDIE KINDERBEWAARPLAATS Mevrouw A u k e s las het volgende be- toog: M. de N. M'ija innigsten wensch is, dat eens de tijd zal mogen komen dat elke vrouw, die moeder is geworden, zich geheel en al aan haar jon- ge kinderen zal kunnen wijden en dus het moederechap door den Staat als belangrijk werk ten bate der gemeenschap wordt erkend Zoolang d'at nog niet het geval is, zoo lang wij het natuurlijk niet kunnen krijigen, moeten wij ons reefden met surrogaten. En dat is in dit gevalDe kinderbewaarpflaats. Wel wist ik, dat B. en W. niet gunstig ge- stemid waren tegen deze subsidiieaanvraag en wel om 2 redenenten lste om den slechten finanrieelen toestand van de gemeentekas en ten 2de omdat de subsidie niet bij de begroo ting is aangevrhagd. Wat deze laatste rede aangaat treft de Ver eeniging geen schuld. Wanneer zij haar voel- horens uitstak was het altijd: Probeer toch zonder hulp der gemeen te klaar te komen't particulier initiatief zal wel helpen. Wat de toestand der gemeentekas betrert: Zou er heusdt op de gemeentehuishouding niet iets bespaard kunnen worden? Mhar toen. mij bdeend geworden was, dat nu het indienen van het adres der vrou- wen, die hun' kinderen in de bewaarplaats brachial, de president van het B. A. t Mr. dec Voorrffter had tfuMelijk gemaakt, dat d» slutting ten gevolge zou hebben, dat vele dier vrouwen bij het B. A. terecht zullen komen en dat waar nu met 1500 is te helpen zeker bij het B. A. een 5000 nood'ig zal zijindaar had ik stellig verwacht, dat B. en W. de zudnigheid in adit nemende, hun con- dusie aan den Raad zouden hebben- gelbracht in deze woordett„Nu zal het 1500 kosten, maar als wij deze uitgaaf niet doen, (bij sup- ■pletoire begrooting is dit geld1 te vinden) dan kost het de igemeente 3500 nte£r. Wat stond i'k dan ook verbaasd over deze bnlage. Grappig, of het B. A. f 5000 meer or minder uitgeeft daar wordt niet over ge- praat; dat is tenmaal een vaste post in de be grooting; maar nu door atwijking van den regel om geen tusschentijdsche subsidies te geven 3500 kan worden' bespaard, nu meenen B. en' W. dat als ze dat niet doen, ze een zuinig beheer voeren. Ik wil U mijn bewe- ren bewijzen. Verleaen jaar maakten 27 gezinnen van de Kindeihewaarplaats gdbruik. Nu voor de sluiting, dus in 5 maanden waren er al 40. Ik neem dus maar heel fbescheiden 30 'gezin nen1, die zich nu om steun of verhooging van steun tot het Burgerlijk armbestuuru zullsn wenden. Het kindertal van deze gezinnen is gemiddeld 5. Een werkster verdient 2 per d-ag, dus als zij 3 dagen uitgaat en 3 dagen in eigen gezin werkt, verdient ze 6 en wat er nog wel eens afvalt, eten, kleeren, enz. 't B. A. zal dus niet minder kunnen doen, dan <3 a 4 aan deze vrouwen uit te keerendat is dus per jaar gemiddeld 175 per 30 ge zinnen 5250. Nu iaten we nog buiten relkening het dege- nereerende, dat er ligt to 6t gaan naar het, B. A. Weten we niet adt er families zijn, waar Grootvader Vader en nu al weer zoo'n trouwe comparanten zijn? Nu blijven er nog 10 van de 40 gezinnen, die nooit hulp vroegen en ook nooit hulp zul len- vragen aan het B. A.Gezinnen die al leen door arbeid, zich zel-f willen redden. Daar zal't eene stuk huisraad voor't an dere na in den lommerd gebracht of ver- 'kocht. Zij en hun kinderen moeten- leven van een sommetie, waarvan niet geleefd kan warden. De kinderen krijgen', zooals men zegi, te wei- nig om te leven, te veel om te sterven. Moreel gaan ook deze gezinnen ten gronde. B. en W moeten niet alleen regeerende zorgen voor de finantieele nooden onze gemeente; ze moeten -toch zeker en dat is niet htm mtoste taak zorgen, dat het peil, het gehalte van haar inwoners vooruitgaatwant dan en ook d'an alleen kan Alkmaar bloeiea. B. en W. zeggen to bijlage 87Het is ons enzoovoort. Oogenschijnlijk hebben B. en W. gelijk en ik ben er voor, dat aan het besttlur van de K. B. to overweging wordt gegeven de prijs van't eten, te regelen naar den welstana die het gezin geniet, want al zijn er vrouwen die misschien iets meer dan 6 verdienen, er zijn er ook, die lichamelijk zoo zwak zijn, dat zij geen f 2 per dag maken; maar ge- looven B. en W. waarlijk, dat een vrouw, die buitenshuis arbeid verricht, haar kinderen voedt op dezelfde manier, waarop de kleu- ters het in de K. B. krijgen? Weet U, hoe het gaat in zulke gezinnen? Zooveel voor huishuur, zooveel voor klom- pen, zooveel voor kleeren, de rest is voor t eten; is er geen geld genoeg voor warm eten, dan vanmiddag maar brood. Een beker melk? Waar zou ze het van be- talen! Wat slappe koffie is ook goed! Voelen B. en W. niet, het groote, het prachtige, dat juist to de voeding van de Vraag het de doctoren eens, hoe_deze kin deren opknappen? Juist de goede" voeding, die moeder niet geven kan, al wil ze nog zoo graag; de opgewekte geest, het verzorgd worden' der kletotjes maakt ze vroolijk en sterk. Komt U er wel eens? Hebt ge ze er wel eens zien spelen? Dan is er nog een scha- duwzijde aan de sluiting der K B. verbon- den.' Er waren enkele vrouweft, die hun kin deren brachten, die lang niet, nu laten we maar zeggen, netjes waren in hun huishou- d-ing. 't B. A. had hun meer dezen steun ge- weigerd, omdat zij jong en sterk waren. Ze gingen werk zoeken hun kinderen brachten ze in de K. B. die werden daar goed ge- wasschen en verzorgd. Zij zelf verkeerden die dagen in nette ge zinnen en ziet een zekere ommekeer had plaats. De kinderen kwamen goed gewas- schen, met geen verscheurde kleertjes meer in de K. B. Zullen deze vrouwen, alle dagen weer in eigen gezin, uit bekrompen beurs, moetende huishouden weer niet in hun oude sleur vervallen? De prikkel tot werken, tot netjes zijn is weggenomen. Wilt ge weten welke gezinnen van de K. B. gebruik maak ten. Dus zeer zeker wordt van de K. B. door de geheele bevolkin, die't noodig heeft, ge bruik gemaakt. Nu wil ik nog iets uit de bijlage aanhalen. B. en W. zeggen Zonder enz. 't particulier initiatief, waar ik een_ groot voorstandster van ben, drukt, dat weten wij alien, altijd op een zeker aantal menschen; bij wie iedere vereeniging aanklopt; maar aan alles komt een einde, en ook aan de post,'die wij voor goede daden bestemmen. Een jonge vereeniging trekt dus zeker aan het kortste eind. De contributie die wij ge ven wordt klein of we kunnen heelemaal niet meer geven. Al klopt een vereeniging als de K. B. deur aan deur aan, het geeft hen niet. Dat kan doen een vereeniging als het Witte Kruis, die geeft de menschen wat voor hun contributie. Worden ze ziek dan kunnen ze van alles ter leen krijgen. Zoo'n vereeni ging kan wel komen tot een 2000 leden; maar dat kan de K. B. niet. Wat geeft het of wij subsidie geven voor zuigelingen-bescherming, kraamverzorging, kindervoeding voor schoolkinderen en we la- tenvonze peuters van de K. B. aan hun lot over. Hartelijk hoop ik dat mijn mederaadsleden &nparig zullen zeggen: „B. en W. hoewel wij het zeer waardeeren, dat ge wilt zorgen, dat onze belastingen niet drukkender wor den er is een oud spreekwoord dat zegt: De zuinigheid bedriegt de wijsheid. En dat zal geschieden als de Raad met het voorstel van B. en W. meegaat Mat valla overtuigtog sal ik dan ook mijn stem tegen (fit voorstel uitbrengen. De heer Verkerk achtte zich na dit be* toeg vun dc taak ontalagen, om het voorstel te bcetrijden. Spr. had van dt college dtt voorstel niet veiwacht. Het betoog van B. W. Ls geheel to otrijd met hetoeen B. «a W. •bij Kindervoeding betoogen. Epr. meende, dat het college moest waardeereu, dat men getracht had zoolang mogelijk op het parti culier initiatief te steunen. Na de rekeusom van mevr. Aukes moest het duidelijk znij dat het ftoancieel belang van de gemeente ook gebaat was bij towilliging van het verzoek. DeVoorzitter zeide, dat B. en W. het werk van de Kinderbewaarplaats ten zeerste waardeeren. Door het beschikbaar stellen van de barak is reeds getoond dat B. en W. ook willen steunen. De houding van het col lege vloeit voort uit de overweging, dat het zich principieel stelt tegen het verleenen van subsidiea tuschentijds. De beslissing zaPcon- sequenties met zich brengen, die niet zjjn te voorzien. De voorstelltog van zaken door Mevr. Aukes gegeven, is niet geheel juist. De handcling van spr. was een gevolg van het eerse request, ingekomen 20 Maart, en de be grooting is bhandeld op 8 Maart. Had het Itestuur zijn verzoek een week eerder inge diend, dian had het bij de begrooting beltan- deldi kunnen worden. Spr. meende, dat men, wanneer men de begrooting niet sluitende kan maken, beter doet om tevoren aan den Raad te vragen 6m te betalen. Nu is het zoo, dat men maar opricht en als men niet slaagt, maar tot de gemeente komt Dat men de ver eeniging opricht, daar is gee bezwaar tegen, maar wel dat men de zaak zoo maarto exploi- tatie zet. De vraag is of de vereeniging steun vindt bij een zoo groot deel van de bevol- king, dat de steun mo^t worden verleend., B. en W. meenen op grond van dc bijlage van niet. Wanneer de Berekening van mevr. Au kes juist is, dan is het beter toch maar te sub- sidieeren. Spr. meent, dat mvr. Aukes de zaak te theoretisch heeft opgezet. De mede deeling de^d de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur reeds en spr. heet de zaak onder- zocht en het is zeer de vraag of de 30 perso nal bij het Brgerlijk Armbestuur zullen ko men. Een deel ervan wordt reeds ondersteund tot het maximum en zal nietmeer kunnen krijgen. „Zij moeten dan „Daarover straks." „Dat is een zeer ver- heer Verkerk maar verhongeren." De Voorzitter: „Daar praat ik niet over, het gaat oyer het sommetje.' Een ander deel wordt niet gesteund en zal ook niet ko men." Mevr. Aukes: „Die verhongeren lie- ver." De Voorzitter De heer Cloeck keerde redeneeming. Spr/ gaf toe, dlat de slui ting voor vele gezinnen vergrooting van de armoede het gevolg zal zijn. B. en W. schrik- ken daarvoor niet terug om het eerste in de bijlage en ten tweede candat het een open vraag is of men hier de Bewaarplaats had moeten oprichten. Men moet hier niet grootstcedsch doen. De heer Verkerk: „U was v66r het geven van de barak." De Voorzitter: „Wij meenden niet verder te moeten gaan en meenen ook nu nog ons voorstel te moeten handhaven." Mevr. Aukes bestrced het betoog van den voorzitter en stelde to het lichf, dat men niet dient te vergeten, dat men niet weet waar de kinderen blijven, als ze niet zijn in de Kinder bewaarplaats. Is 1500 te veel om de kin deren van de straat te houden? Al was er maar een gezin, dan was dit de 1500 waard." Spr. besprak de gezinnen en toon- de aan waarom de Kinderbewaarplaats voor deze gezinnen niet overbodig is. De heer Verkerk betoogde, dat het be toog van deni voorzitter, omdat deze een slechte zaak moest verdedigen, gewrongen was geweest. Het bestuur van de Kinderbe waarplaats heeft niet kunnen bevroeden, dat men hier 4 maande nte laat was met het be handelen van de begrooting. Juist de men schen als de burgemeester moesten het toejui- chen dat het bestuur zoolang mogelijk ge tracht heeft uit eigen' middelen de zaak gaan- de te houden. Het Bewaarschoolonderwijs drijft ook op de gemeentesubsidie. De conse- quentie eischt, dat men de Bewaarplaats voor kinderen benedten 4 jaar subsidieert. Het ar gument, dat het niet te jtas kopit voor een klein deel van de bevolking geen 1500 uit te trekken, past niet to de monden van hen wier opvoeding aan Staat en Gemeente dui- zenden heeft gekost. De heer Westerhof „Daar hebben de heeren niet van terug." (Gelach). De heer Verkerk betoogde nog, dat 'het college moest aanmoedigen het streven van deze vrouwen die liever door arbeid ver dienen', dan door het B. A. bedeeld worden. De Voorzitter meende, dat de vraag voor subsidie van de vereeniging ter zijner tijd kan besproken worden. Het college oor- deelt het ztdh even wel tot plicht om te advi- seeren geen subsidie tusschentijds toe te staan. De heer v. d. Bosch was v66r het vast- houden van een stelregel, doch hij meende, dat men de zaak moest -steunen en zqu daat- om zijn stem geven voor het verzoek Het voorstel van B. en W. werd hieroip ver- worpen. Voor Mr. Leesberg, Mr. Sluis, en de heer Thomsen.. Met 15 tegen 3 stemmen werd besloten de vereeniging de 1500 subsidie toe te kennen. De voorzitter deelde mede dat van de commissie van toezicht op het L. O. een adhaesiebtuiging met het verzoek tot stich- ting van een gemeentelijk u. 1. o. school was ingekomen. Werd gevoegd bij de stukken. Het woord was hierop aan den heer Westerhof voor het stellen van zijn vragen. Spr. had deze niet tegen het college ge steld, maar omdat de circulaire van 1 Juni van den minister als een donderslag de ver- eenigingen voor een feit hadden gesteld. Spr. is overtuigd dat in hun hart de leden van rechts deze wijze van doen niet toelaat- baar is. Dit is een overrompeling. Het meest verkeerde is, dat de circulaire aan de particuliere bouw nog ruimte laat, maar voor de bouw van woningbouwver- eenigingen de deur dicht doet. Hoe lang zal dit duren. Het kan verban'd houden met de reconstructie van de regeering. Spr. meent, dat het goed is B. en ant- wooraeu te ontlokken ep zijn vragen. De ar- KERMIS AAN DEN OMVAL. Onder overlegging van de verschillende bo« ven reeds vermelde rapporten en voorts nog van nadere gegevens van zeer recenten datum betreffende den persoon van den aanvrager, stellen wij Uwe vergadering voor aan J. W. Boersen in antwoord op zijn verzoek te berich* ten, dat uwe vergadering zijn verzoek niet in» willigt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2