DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hdtel „Toelast". Nieuwe ruime bovenzaal A. DAM Go, I van J. R. KSUSS. Verhnren ultslnitend eroisohlooze Aotomo- ielen. YRIJDAG Mo. 145 DO trammer beataat ntt 2 bftrtten Honderd drie en twlntigste jaargang It. Abomiementsprijs bij voornitbctnling por 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.5Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brievon fnmeo N.V. Bock- on IKavulelsdr. v.h. XKerms. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Adininistr. No. 3. Rodactlo No. 113. Direcicur(J. II. Kit AIL. IIooMi-odaetourTj. N. ADEMA. 24 JUTfl Bultenland DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. Naar uit Oppeln wordt gemeld, hebben de besprekingen tusschen de commissie van twaalf, generaal Hofer en de vertegenwoor- digers uit de regeeringspartijen die naar Op- per-Silczie zijn gegaan, tot oyeroenstemming geleid, -betreffende alle kwcaties. Vooral betreffende de ontruiming konden de partijvertegenwoordigers zich met de com- missie van twaalf verstaan over het voorstel van generaal Hofer, met welk plan zij zich geheel ccusgezind verklaarden, en hetwelk volgens hen het spoedigst tot een ontruiming kan leiden. De rij ksdag-afgevaardigden zijn gisteren te Berlijn teruggekeerd. Van een hunner vernam „Der Tag", dat de parlemcntsleden alleen van hun fractie op- dracht hadden zich bij de delegatie aan te sluiten, met van de regeering. Zij zullen der- halve alleen hun fractie inlichtimgen verstrek- ken omtrent hun indrukken en het kabinet al leen dan, wanneer zij er toe worden uitge- noodigd. De commissie had in de cerste plaats op dracht zich omtrent den' toestand te orientee- ren. Zij heeft ook met generaal Hofer gecon- fereerd. Te Oleiwitz en omgeving is het Dinsdag- nacht weer heet toegegaan. Een bende Polen wilde in Petershof doordringeni, doch ont- moete daar een politietroep en drie Fransche soldaten. Het kwam tot een gevecht, waarbij 'de leidcr der Poolsche bende een doodelijk -schot in den buik kreeg. Onder de gearres- teerde leden van de bende bevonden zich ook vrouwen, gekleed in uniform en met voile wapenrusfing. Ten zuid-oosten van* Rosenberg heeft een gevecht plaats gehad tusschen Poolsche op standelingen en Duitsche plebiscictpolitiJe. In de z.g. nieuwe z6ne is de veiligheid nog steeds niet hersteld. Op verschillende punten ziin Poolsche benden gesignaleerd. DE BURGEROORLOO IN IERLAND. Te Cork zijn op last der miltaire autoritei- ten acht zaken gesloten; de gebouwen. moe- ten binnen tien dagen door de eigenaars worden ontruimd. De eigenaars moeten zich naar verschillende steden in het graafschap Cork begeven, waar zij zich tweemaal per week bij de politic moeten aanmelden. De re- den voor de sluiting is dat de buizen aan- houdend door rebelled werden gebezigd, met wie de eigenaars sympathiseerden. Bij een interpellatie in het Lagerhuis over de moorden op officieren in Ierland, waarbij aan de regeering werd verweten dat zij niet voor voldoende bescherming zorgde, heeft de coalitie-unionist majoor Ormsby-Gore medie- gedeeld, dat volgens inlichtingen, door hem uit Ierland verkregen, de gewapende macht van Sihn Fein gestadig toeneemt, dat voor iederen gewapenden Sinn Feiner verleden jaar om dezen tijd, er thans tien zijn, dat er wapens worden ingevoerd in Donegal en aan de westkust en dat het militaire probleem, waarvoor men staat, met dan dag ernstiger wordt. Het beroep van den koninig op de Ieren tot verdraagzaamheid en verzoentog vindt in de pere warmen bijval. Na het koninklijk bezoek en de opening van het Noord-Iersche parlement, ontving de premier Sir James Craig, talrijke gelukwenr sehen, o. a, van Lloyd George. Beide Huizen van het Noord-Iersche parle ment hidden gister in het stadhuis te Belfast hun eerste gewone zitting, waarin de onder- koning de door het Kabinet opgestelde troon- rede voorlas. Er waren geen Sinn Feinsche Nationalise ten tegenwoordig. De troonrede gaf te ver- staan, dat, zoodra de onderscheidene depar- tementcn zouden functionneeren, een poging zou worden gedaan om den handel uit te beiden, het onderwijs te hervormcn en de drankwetten te verbeteren. Het gcbruikelijk debat volgde, waarna de leden uiteen-gtogen tot 20 September. De koning en de koningin zijni van hun reis naar Belfast te Londen teruggekeerd'. Zij deelden Lloyd George mede, dat hun nog nooit een schitterender ontvangst was ten deel gevallen dan te Belfast. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. Hoewel er hier en daar weer wat in de Britsche mijnen gewerkt wordt, kan men toch 3lleen maar van Cannock Chase, South Staffs zeggen dat a lies weer normaal zijn gang gaat. De mijnen zijn wel opengcstcld, maar de meeste arbeiders blijven nog weg. In bo vengenoemd district was de tusschenkomst der poiltie noodig, omdat een zeer groote menigte tegen de weer aan het werk gaandc m-nnen een vijandige houding aonnam. In Dcrbyshre werken ongevoed 10.000 ar beiders in de uitloopers der mijnen en men zeart, dat ze daarmee meer geld verdienen dan wanneer ze op gewone wijze aan den gang waren gebleven Te Brierley Wood ontstond een onderling gevecht over de kwestie van al dan niet her- v? Hen van den arbeid, waar aan door in torbussen toesmcllende politie-agenten een einde werd gemaakt. Frank Hodges, de secretaris van den mijn- werkersbond, heeft in een vergadering ge- zegd, dat de arbeiders missdiiien voor de overmacht zouden moeten toegeven. Iedereen zou echter moeten erkennen, dat de mijnwer- kers cen grooten strijd hadden gestreden Op de le'der? rustte echter de groote verant- woordelijkheid cm te zorgen dat men niet te ver ging. Helaas echter was gebleken, zei hij met een duidelijke toespeling op de Triple Alliance dat de vakvereenigingsbeweging slechts een groep was van cooperaties, die alleen belang stelden in het welzijn hunner eigen vereeniging en al was dit een onaange- name ondervinding geweest, het was in ieder geval goed dat men dit nu wist. Veraer deelde Hodges nog mee, dat men tijdens de staking tusschen 100000 en 150,000 pond sterling had bijeengebracht, maar toch was in al die dertien weken in sommige dis- tricten niet meer uitbetaald dan 2 s. 8 d. per lid. Verscheidene groote vakvereenigingen heb- beni den mijnwerkers reeds doen weten, dat zij niet bereid zijn, aan de stakingsactie deel te nemen. Het hoofdbestuur der mijnwerkers zal he- den te Londen bijeenkomen, om den thans ge- schapen toestand te bespreken. DE MIJNRAMP TE HERNE. Het aantal slachtoffers is tot 89 gestegen. ge G De begrafenis der dooden heeft heden plaats. De rijkspresident Ebert richtte een telegram van deelneming aan de vakvereeniging te Mont Cenis. HET GRIEKSCH-TURKSCHE CONFLICT. Reuter vemeemt, dat Groot-B rittannie, Frankrijk en Italie oij de mededeeling aan Griekenland, dat de geallieerden 'bereid zijn om hun interventie te verleenen in zake de bijlegging van het Grieksch-Turksche con flict, geen gedetailleerde voorstellen hebben laan. Er is nog geen mededeeling aan urkije gedaan, daar het noodzakelijk wordt eacht, om zich eeret van- de houding van riekenland te vergewissen. Nadat de premier Goenaris In Griekenland was teruggekeerd, stelde de ministerraad een ontwerp-antwoord op het voorstel der gealli- eerde bemiddelaars op en zond het telegra- fisch- ter goedkeuring aan den te Smyrna ver- blijvenden koning. Het officieele antwoord zal waarschijnlijk heden aan de geallieerden worden overgemaakt. In overeenstemming met Frankrijk is de Britsche generaal Haringtom tcrt bevelhebber van de intergeallieerde troepen te Konstanti- •nopel benoemd, waardoor de eenheid van controle wordt verzekerd. EEN COMMUNISTISCH DREIGE- MENT. Een door de communistische partijen uit- geschreven protestvergadering te Berlijn te gen de veroordeeling van Marx Holz, had een kalm verloop. Een der sprekers verklaarde, volgens het H'bld., dat het tijdstip spoedig zou komen, waarop men er op los zou slaan. Men zou't niet vooraf aankondigen, om door de rachi- negewereu van politiepresident Richter te worden ontvangen, maar men zou zoo onver- wacht handelen, dat Richter er zijn groene politie de wapens zelfs niet zouden kunuen gebruiken, KORTE BE RICHTER Naar uit Dresden wordt gemeld, moest Holz voor het gerechf in- Dresden terecht staan wegens in Saksen gepleegde misdrij- ven. Nu hij echter door het Berlijiische hof tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld, ziet men te Dresden van een vendere berech- ting af. Er is een comity Bruxelles-iDinant ge- vormdi, dat itrachten zal te Brussel een lee- nimg van 50 millioen francs te plaatsen voor den wederopbouw van Dinant, welke nog niet erg wil vlotten. Een bezuinigmgscommissle zal maatre- gelan voorstellen, waardoor op de Deensche spoorwegen 10 mdllioen kronen bespaard wordt alleen door de arbeidsvoorwaarden z66 te wijzigen, dat de aribeid meer produc- tief zal wordeni benut. Ontevreden over het feit, dat de mijn- bouwmiaatschappijen niet de door dfe loon- oommissie voor den mijnbouw ingestelde loonscbaal hebben- toegepast, hebben1 de mijn werkers van Penylvania in 't district Pitt- stoni een staking geproclameerd, waabij1 10 000 mijnwerkers ziin betrokken. Clemenoeau heeft gisten in de universi- teit van1 Oxford het eere-doctoraat ootvan'gen. Volgens berichtem uit Konstantinopel breidt de opstandige beweging in het Don-ge- bied1 in den- Kaukasus zidh voortdurend uit. De Nation Beige" meant te weten1, diat de eerstvolgande zitting van den Oppersten Raad waarschijnlijk to het begin van Juli zal plaats hebben. Men' zou Ostende als plaats van bijeenkomst hebben uitgekozen. Den 30en Juni zal te Geneve een confe- rentie tegen den handel1 to vrouwon plaats hebben. Reeds 24 staten hebben zich bereid verklaard vertegenwoordigers te zenden en zullen vrouwen zenden als gedelegeerden, ad- viseurs en deskundigen. Thans hebben alle afdeeltagcn van de organisatie in de katoen-industrie te Manches ter toegestemd in loonsverlaging. De ,,Westm. Gaz." meldt, dat te Sand- wick op het eiland Yell, een der Shetland- eilandcn, twee rijke koper-aderen zijn ontdekt, die -■£?! bcioven. De ambtenaren der banken en spaar- banken te Weenen hebben wegens het niet inwilligen hunner eischen het work neerge- legd. De Amerikaansche admiraal Sims is te New-York aangekomen. Er had geen enkel incident plaats. Het staat thans vast, dat de ontbinding der Bcicrsche burgerwachten binnen den ter- mijn, welke in het ultimatum der Entente is voor yergaderlngen, parttjen enz. Beleefd aanbovelend, P. DUINKER. vastgesteld, zal plaats hebben. De Beierscbe regeering heeft het Rijk wat betreft de uitvoe- ring der vereische maatregelen de vrije hand gelaten. Hongarije heeft toelating verzocht tot den Volkenbond. Gemengd Nienws. HET KONINKLIJiK BEZOEK AAN URK. Urk is to feesMtesch. Het visscherseiland met zijn bijna 3000 koppige bevolktog, waar nog nimmer een regeerend vorst den wal heeft betreden1 als Prims Fiendrik was er to 1012 eenige uren te gast, ontvangt he den omze Voratin met haar gemaal. De botters en pinken zijn alle gepavoiseerd, natiomale vlaggen en wiimpels wapperen door het geheele dorp en alle bewoners dragen oranje. Aan het havenhoofd is een proof bord geplaatst met het opsdirift „Welkom op Urk!" Nfog meerdere borden met opschriftm zijn geplaatst. Van hetode en verre zijn alien, the In Urk thuis hooren naar hun gebooriedorp geko- men' om het zeldzaam koningsfeest met hunne families te vierem Gmstreeks half twaalf kwiam de torpedo boot ,^L. 2" to het zicht waannede het Vorste- lijk echtpaar met gevolg de reis naar Urk vamuit Amsterdam heeft gemaakt. Omstreeks half een verlieten de koninlklij- ke bezoekera de Medusa" om zich met de stoomsloep naar de haven te laten brengoi. Daar was nagenoeg de geheele bevolktog bij- eengekomcm om H. M. hartelijk toe te juichen. Toeni HI.M. en1 Z.K.H. den wal hadden be- reikt, werden- zij verwelkomf door den1 oommis- saris de koningin to de provtocie Nloord- Holland Jhr. Mr. A. Roeell en den burge- meester van Urk, dien heer A. Gravensteim. De dochtter van den1 burgemeester, Mej. C. Gravensteto bood 4e Vorstin eon bouquet aan. Door de groote eerepoort, waarop het ©p- schrift stond: „Hou en1 Trouw aan feoon en1 Troon" schreden de votstelijke gasten lang- zaatn voort naar het Raadhuis. Daar is oe kleime raadszaal speriaal voor dit bezoek prachtig gerestaureerd. Bij -aankomst der koninklijke familie sifon- den voor het Raadhuis in twee rijem 50 Urk- sche vrouiwen1 en meisjes to haar kerkgewaad. Toen de koningin tie raadzaal binnen- tradi verhieven zich alle aanwezigen van hun ze- tel. De koningin- nam- plaats onder een pur- perem -troonhemel. De burgemeester, de heer A. Gravensteim hield daarop een toespraak welke door H.M. werd1 beantwoordt, waarna de wethouders en raadsleden aan- de yorstelijke gasten werden voorgesteld, even-als de dokter van het dorp, de heer Lugtenborg en de predikant van de Christelijke gerefonneerde kieric, ds. van der Kodde. 'Na afloop van de ontvangst ten stadhuize maakten de vorsfelijke gasten eene wandel door het dorp, waar ovcral de Urker king 1-angs d'e wegen- was geschaard. Allereerst werd een bezoek gebrachf aan de openbare lagere school, waar Juliaantje Anker, een1 meisje, dat even oud is als Prin zes Juliana, namens alle schoolkinderen- de kontogto een bouquet aanbood. Vervolgens wandelde het kontoldijke echt paar naar den- 21 M. hoogen vuurtoren, voor welkem een 50-tal stoere IJrker-visschers in zee-costuum met den Zuidwester op en de oFejas aan, zooals die bij stormweer worden gedragem, stondea, om H. M. te begroeten. De komtogin- en de prin® brachten vervol- een bezoek aan het huis van een- ouden rrker vrouw, de wedtiwe van Urk. Aan de koningin werden voorgesteld 12 Urkera, die destijds eene mcd-aille hebben ge- kregen door hunne moed-ige redding van de bemanning d'er ..Jomkhecr Alting van Geu- sau", die toen1 to het ijs was vasfgeraakt. Na afscheid1 genomen te hebben van de autoriteitcn werden de vorstelijke gasten met de stoomsloep weer naar de Medusa" ge brachf, met welk vaantuig de reis naar den Holder werd aanvaard. BEZOEK VAe H.M. DE KONINGIN AAN DEN HELDER. Om-tren-t het bezoek van H.M. de kontogto en 2.K.H. Pins Hemdrik der Nederlanden aan- Den Helder wordt het volgcmde gemeld1: Vrijdagavond omstreeks half -acht arri- veert het koninklijk echtpaar alh'er -aan boord- van de HI. M. S. mijmen-legger ((Medhsa" waarmee de tocht van Urk naar hier wordt gemaakt. Direct na de omischeping zal de Chr. Oranje vereemigtog aan H. M. een zanghulde brengen. Indien het weder dit mogelijk maakt, zal H. M. ook met het jacht „de Fortuijn" van de Kon. Marine Jachtclub een -tochtje op de reede m aken. Ongeveer 12 uur zal H. M. weder voet aan wal zetten. Te half twee wordt per auto een bezoek gebracht aan het vli-egkainp de Kooi Aldaar zullen alsdan eeni-ge demonstraties worden gehouden. Op den terugweg wordt een bezoek gebracht aan de ondirzeekazerne. waarna de vorstaljjke bazoekcrs zich naar het Koninklijk Instituut voor de Marine begeven, waar te halfvier de prijsuitdeeling der to den zeilwedstrijd behaalde medailles door H M. ■laats vindt. Na afloop hiervan begeven H. en Z. K. H. zich lang den Hoofdgracht en Kanaalweg naar het staition, vanwaar de Kontogto te omstreeks 4.30 vertrekt. Z. K H. de prins keert naar de haven terug en zal naar het vliegkamp „de Mok" op Texel .over- steken, vanwaar Z. K. H. per watervliegtui-g naar Delfzijl vertrekt ter robbenvangst op de Wadden. De zeilwedstrijd der Kon. Marine Jacht- club vangt Zaterdagmorgen te 9 uur De deelname is vrij groat. Een volgboot, de sleepboot „Drenthe" voor leden en genoodigden alsmede voor de verte genwoordigers do- pers, vertrekt om 8.45 uit de haven. Stafmuziek der Marine is op deze boot togescheept. Om 9.30 uur komt deze -boot weder binnen om te 9.45 nogmaals naar de reede te ver- trekefcn. De stafmuziek gaat op dezen twee- den tocht niet mede. DE JAPANSOHE KROONPRIN8. In antwoord op het eenige dagen geleden medegedeelde telegram van de Koningin aan den keizer van Japan, naar aanleidmg van het bezoek van den Japanschen kroon- ?rtos, heeft de Koningin van den keizer van apan het volgende telegram ontvangen: ,,Met genoegen gevolg gevende aan de iendelijke uitnoodiging van Uwe Majes- teit, heeft mijn zoon zich naar Uw land be- K. H. den- Prins Gemaal en het ederlandsche volk. Nederland en Japan geven waar hem een hartelijke ontvangst ten deel is gevallen van de zijde jvan Uwe Ma- iesteit, Nederl zijn door een aloude vriendschap verbonden en eertijds was het Uw land dat er het meest toe heeft bijgedragen Japan de Wes- tersche bescherming te doen deelachtig wor den. Het Japansche'volk bewaart een dank- bare herinnering aan dezen invloed en beide landen smaken het geluk heden ten dage te. zien dat Nederland en zijn Bezitttogen met Japan in nauwere economische betrek- kingen dan ooit tevoren met elkander staan. Ik ben er zeker van dat het voor den- Kroon- prins even onuitsprekelijk aangenaam was door Uwe Majesteit te worden ontvangen als tegeliikertijd van groote waarde voor hem in Uw schoon land te verblijven en in aanraking te komen met de Nederland eigen beschaving. Ik twijfel er niet aan dat aeze p-ebeurtenis niet anders dan er toe bijdragen kan de vriendschappelijke bertekkingen die tusschen onze beide landen bestaan nog in- niger te maken. Uwe Majesteit dank zeggende voor het door ons ontvangen telegram en vurige wenschen uitende voor den voorepoed van het Koninklijke Huis en het edele Ne- derlandsche vok, bieden de keizerto en ik van ganscher harte Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins-Gemaal de verzekering onzer dankbaarheid en van onze oprechte vriend schap aan. (get.) „YOSHIHlTO" EEN GEVAARLIJKE STROOPER GEARRESTEERD. Woensdagmiddag is te Eindhoven binnen- gebracht de beruchte strooper Theunis van Laar uit Stratum, de dader van de poging tot doodslag op den onbezoldigd rijksveld- wachter Gieles, gepleegd te Zesgehuchten Van Laar werd reeds geruimen tijd gezocht en is gisteravond laat door de redierche te Maastricht aangehouden. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. MISDAAD OF ONGEVAL! Uit Muiden wordt aan de Tel. geschreven: Woensdagavond ongeveer halfzeven kwam een wielrijder Muiden binnenstuiven en vroeg ons naar de politie, want „de vrouw van J. V. van de Papelaan, had de hand aan zichzelve geslagen en- was reeds dood." Wij gaven hem den raad eerst naar den dokter en dan naar de politie te gaan. Hij deed evenwel het laatste en eerst een poosje later riep hij den geneesheer. Wij togen, een politieagent van Amster dam, die met verlof in Muiden- was, en on- dergeteekende, oogenblikkelijk op weg naar de aangeduide plaats en vonden daar een vrouw, badende in haar bloed en de daarbij staande jeremieerende J. V. Hij verklaarde, dat hij nog juist zag, dat zijn vrouw het mes uit de halswond trok en het toen in de sloot wierp, toen hij uit den stal kwam, wel ke echter volgens een der buren gesloten was. Spoedig zagen wij, dat de vrouw nog leef- de en vrij regelmatig ademde. V. nam toen de zakken, waarmede hij de vrouw had be- dekt, weg. Spoedig kwam dokter Ankersmit uit Mui den', en legde een verband, terwijl hij V. op- droeg een ziekenauto van Amsterdam te la- ten komen. De Amsterdamsche politie-agent verwit- tigde den burgemeester, die te Muiderberg woont, van het ongeval. Deze zorgde voor den auto en was zelf ook spoedig ter plaatse. Ondertusschen was de gewonde naar bin nen gedragen en daar uit haar bewusteloos- heid ontwaakt. Wat zij gezegd heeft, schijnt Alkmaar. Telef. 490. niet gunstig voor haar echtgenoot te zijn. Vast staat, dat dit huwelijk niet zeer voor- beeldig wa9 en de twee echtelieden reeda van den ochtend af, faoogststaande ruzie hadden. Naar het mes heeft men gedregd, doch niets gevonden. De vrouw is in 1 Onze-Lie- ve-Vrouwengasthuis te Amsterdam opgeno- men, waar men de wond niet levensgevaar- lijk achtte. EENHEID IN DE VAKBEWEGINC. Het Alg. Ned. Vakverhond heeft qp een verzoek van het N. V. V. om besprekingen te openen over de eenheid to de vakbeweging, e<.n antwoord gezonden, waaraan het volgen de is ontleend: „Het verheugt ons dat uw Vertwod d» vraagof het mogelijk zou zijn to de Neder- landirihe Vakbeweging tot eenheid te komen, thans concreet aan de oxide wil stel'len. „Of daarfhj steeds een gedeelte dier Vakbe weging, n.1. dat vereenigd to R. K. V. en G V. V., buiten beschouwing zal kunnen blijven is een vraag, die onzerzijds niet zondfer meer bevestigend beantwoord wordt. „In de tegenwoordige sdtuatie is het nfet te loochenen dat er bij de R. K. en Prot Chr Vakbeweging een nedgtog tot eenheid bestaat, maar wij meenen to dit verband er toch op te moeten wijzem, dat de opvattmgen over on derscheidene economische vraagstukken van uw Verlbond, het N. A. S. en het A. N. V., ook nog al iets verschillen, waarbij komt dat, zelfs al zou het doel dat men nastreeft het- zdfde zijn voor alien, de taktiek en de mid- delen welke toegepast moeten worden. om dat doel te berediken, ook nog niet uniform zijn. „Waar het vast staat, naar onze opvatting, wanneer de Vakbeweging iets van beteeikenis zal wil-len bereiken, zoowel ten opzichte van de dreigende reactie als van de groote, heel het leven van het huidige geslacht beheer- schende problemen, dat dan ben opzichte daarvan eenheid1 eisch is, zijn wij van oordeel dat de poging om tot de grooist mogeilijke eenheid te geraken, zoover doenlijk Is, moet wordm uitgestrekt. „Wij willen toestemmec, dat het daarom toomenteel wd het beste zal zijn, dlaf er em- stig overleg wordt gepleegd tusschen uw Ver- bond, het N. A. S. en onze Vakoentrale WERKI.OO&HEIDSBESTRIJDINO. De Minister van Arbeid heeft -aan den Ned. Weridoosheidsraad zijn oordeel gevraagd omtrent het door de werkgevers doen bijdra gen aan de werkloosheidsuitkoering. De vragen van den Minister zijn als volgt geformuleerd 1Is -het gewenscht ook de wericgevers in de kosten der weiMooshddsverzekerihg te be- trekken? 2. Hoe kan bevorderd worden, d'af zij meer dan thans belang er bij hebben werk- looshdd te vooricomen 3. Is het gewenscht, voor het sub. 1 be- oogde doel van die werkgevers een premie te heffen? Zoo ja is dan daartoe een de^sd van ver- plichte verzekering niet noodzakelij-k en dus de uitvoeiing hiervan gewenscht? 4. Of is een stelsel doeltoatig en uitvoer- -baar, waarbij de wericgever wettelijk wordt verplicht een bijsllag (tot een vast te stellen percentage) te versrtnekken boven de uitkee- ringen, die uit een andere bron worden ver- leend aan weridooze aiteiders? 5. Zoo ja, is dan ook daartoe met nood- zakdijk een stdsel van verplichte verzekering (waarvan wdlidif het bestaan van zdfbestu- rende weikloozenkassen als to het huidige stelsd zou kunnen worden opgenomen). 6. Is het gewenscht bij de wettelijke rege- ling der gemeentm in de kosten der verzeke ring te doen blijven bijdragen 7. Zoo ia, hoe -behoort dat te geschiedeo, zoodanig, dat zij er meer dan -thans bdang bij hebben, werkloosheid te vooiikomen of te bestrijden De Minister zal gaame e\entueele opmer- kingen vernemen, waartoe het thans hier te lande bestaande stelsel van verzeikering den Raad aanleddtog geeft en omtrent den weg, die bij een nieuwe regeling der verzekering zou behoonen te worden ingeslagen. RIJWIELKOGELTJES IN PLAATS VAN DIAMANTEN. Men herinnert zich de geruchtmakende Paul Moreelse, voorstellende Amalia van den geleden de verdenking viel, dat zij uit een paketje dat naar Antwerpen gezonden moest worden, diamanten hadden genomen en deze door rijwielkogeltjes hadden ver- vangen. De gebroeders P. werden toen ge- 1830. Bests zware Pruimtabak

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1