Alkmaarsche Gourant MjpipGBwmmmrmm Yrijdag 24 Juni. VERGADERING van den Gemeenteraad. Fenilleton. Christoffel en Columbus 14S. 1921. *Honderd Oris en Twlntlgste Jaargang. KIN'DERBEWAARPLAATS. Mevr. A u k e a verdedigde uitvoerig bet verzoek eQ berekende, dat dit ook in het fir nancieel belang van de gemeente zou zijn, aangezien vele moeders, die nu hun kinderen in de Bewaarplaats kunnen onderbrengen en daardoor met werken een 2 per dag kunnen verdienen, dan gedwongen worden om stieun bij het Burgerlijk Armbestuur aan te klop- pen, terwijl in de gezinnen van hen die dit onder geen omstandigheden willen doen, de armoede vergroot wordt. Spreker betoogde voorts, dat men de ze- delijke verheffing die er van de Bewaar plaats uitgaat, niet mag vergeten en verzocht den Raatl voor het verzoek te stemmen. Na verdere bespreking werd het voorsitel van B. en W. verworpen. Er v66r stemden slechts de wethouders, zoodat besloten werd het verzoek van het bestuur der Kinder be waarplaats om over 1921 een' subsidie van 1500 toe te staan, in te willigen. Devoorzitter deelde mede dat van de commissie van toezicht op het L. O. een adhaesiebtuiging met het verzoek tot stich- ting van een gemeentelijk u. 1. o. school was ingekomen. Werd gevoegd bij de stukken. Het woord was hierop aan den heer Westerhof voor het 6tellen van zijn vragen. Spr. had deze niet tegen het college ge- atela, maar omdat de circulaire van 1 Juni van den minister als een donderslag de ver- eenigingen voor een feit hadden gesteld. Spr. is overtuigd dat in hun hart de leden van rechts deze wijze van doen niet toelaat- baar is. Dit is een overrompeling. Het meest verkeerde is, dat de circulaire aan de particuliere bouw nog ruimte laat, maar voor de bouw van woningbouwvcr- eenigingen de deur dicht doet. Hoe lang izal dit duren. Het kan verband houden met de reconstructie van de regeerfcg. Spr. meent, dat het goed is B. en W. ant- woorden te ontlokken op zijn vragen. De ar- beiders zouden nog meer ontstemd zijn als B. en W. aan de kant van de circulaire zou den staan. Spr. weet dat B. en W. aan den kant van de arbeiderswoningbouwvereeni- gingen staan. Spr. lichtte zijn vragen toe. Spr. vond het gewenscht. dat de gemeente weet, wat het college gaat dien om den bouw alsnog te verkrijgen, en weet dat het college niet vriendelijk staat tegenover de bepaling van den Minister. Spr. weet, dat B. en W. de plannen van Rochdale" nooit met opzet hebben tegenge- houden. Mr: Leesberg had niet het minste be zwaar op de vragen te antwoorden. Hij was voorbereid gemoeg om reeds dadclijk.te kun nen antwoorden. De interpellatie was hem welkom, omdat het hem de gelegenheid gaf enkele dingen uit te spreken. Voor de circulaire van Juni van den Mi nister van Arbeid stond het zoo: 27 Mei was aangenomen de 140 woningen voor „Roch- dale" te doen bouwen. In Publico Werken was alles reeds klaar, om in deze raadsver- gadering te behandelen de plannen om van gemeentewege 88 woningen aan den Tienen- wal te doen bouwen en bovendien waren op datzelfde moment de ontwerpen gereed voor het bouwen van 80 woningen voor de vereeniging „Volkshuisvesting". Dat wetende, behoeft men er niet aan te twijfe- len, dat er in AILmaar nog groote woningnood heerscht. Het zou te dwaas zijn te denken, dat deze plannen opgezet waren in het wilde en daardoor woningen werden gebouwd, die niet noodig zijn. Het spreekt vanzelf dat in dit verband de circu laire van 1 Juni ook bij ons een' zeer onaan- gename verrassing heeft teweeg gebracht, men moge dan over de circulaire in haar ge- heel op verschillende wijze denken. In ieder geval vind ik, dat, waar men weet hoe verba- zend voel voorbereidende werkzaamheden er door een woningbouwvereeniging gedaan door de schrijfster van Elisabeth and har German Garden" 40) Wat mijnheer Twist betrof, die was zoo nnogelijk nog meer verruikt dan de Anna's, want daar hij ouder was, had hij veel meer Teelijke dingen gezien in zijn leve®, ja was hij mm of meer vortrouwd geraakt met de over- tuiging, dat ze de hoofdsom van bet leven uitmaken. Gehtei verdiept in het ui'tzicbt staarde hij naar buiten en dacht met verba- zing aan zijn moeders salon te Clark, vol sombere fluweelen ongemakkelijkheden, aan de kille mist, die er om het huis sloop en aan die laatste pijnlijke scbne daarbinnen, met de donikere driegonde gestalte zijner moeder, i lang en mager em bevend van ergernis. Onge- twijfeld was hij Erward1 Twist in dat vertrek geweest en had hij' haar duidelijk verstaan, toe® ze hem zoo wreedi verlochen- de, maar het was op dit oogenblik toch moei- lijk ite gelooven't leek net precies een nacht- merrie, waaruit hij nu gelukkig en normaal ontwaakte. Alle dtrie waren ze dus in de meest opge- wekte stemming toan ze te Los Amgelos uit- stapten en door de stad1 reden naar het Sout hern Pacific-station de naam alleen al deed hun har ten opspringen om daar den namiddiagtrci® te nemen1 naar de plaats waar de Etelloggs woondem. Hun gemoedstoestand zou. misschien hot beste te vergelijken zijn bij die waarin verl'oste zielen moeten verkeeren bij hun aanlcomst in' f Parade's blij, maar kaltn, gelukkig, maar eerbiedig; een toestand 'an wat je zoudt kunnen noemen: vroolijk ntzag. De somberheid van al't geen ze za- en imponeerde hen en maaktc hen stil. En nit lamps den raadl der Stile Zuidzae, moeten worden voor men' zoover Is, dat men kan gaan bouwen, dat het niet te p?s komt een circulaire zoo te schrijven, dat er geen overg angsbepalingen worden gelaten Dat is met geen enkele circulaire gebeurd Altijd stond cr in een circulaire, dat de bepalingen niet golden ten aanzien van die plannen die reeds bij den Raad aanhangig waren ge- maakt. Nu gaat men zelfs zoover, dat men de plannen die kant en klaar waren en waarvoor de Raad de gelden reeds votcerde, niet meer toelaat. In alle opzichten vond spr. dit on- billijk. Spr. meenit, diat men daartegen zeer zeker kan opkomen en wenschte overigens in het midden te laten in hoeverre de landsom- standigheden en financien het al of niet noo dig maken een dergelijke circulaire uit te ge- ven. Spr. kon dit niet beoordeelen. Men moet aannemen dat de maatregel niet is getroffen dan na rijp beraad. Dat dit geschiedde zon- der overgangsbepaling blijft onbillijk, Kort na het verschijnem van de circulaire was de Inspecteur van de Volksgezondheid, Jhr. de Graaf, in ons midden. Hij was van meening, dat de circulaire in hoofdzaak was een financieele circulaire. De bouwplannen vordei'en ontzaggelijke sommen. Zelfe in de dorpen is men met het bouwen op deze wijze aangevangen en daardoor is het een ouover- komelijk iete geworden. Toch zitten er in de circulaire wel enkele lichtpunten Bcpaald is, dat in uitzonderingsgevallen wel steun wordt gegeven. Wanneer blijkt, dat er in een bepaal- de gemeente nog woningnood heerscht en aangetoond kan worden, dat voor het bou wen in- de plaats voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn om met sucoes te bouwen', dan wordt fer wel steun gegeven. Ecu onderzoek of de toestand in Alkmaar zoo is, dat er kans bestaat aan de uitzonderingsvoorwaarden te voldoen, was allereerst noodig en uit de ver- kregen gegevens meent spreker dat die kan« er is. Het is gebleken, dat er op het oogenr blik nog 292 woningen tekort zijn, om in de meest nijpende gevallen te voorzien. Om dit tekort vast te stellen, hebben strengere bepa lingen gegolden, dan in het algemeen gelden De dubbele woningen zijn onderzocht. Met de bewoners is gesproken en slechts die ge vallen zijn genoteerd waarvan vast staat, dat de bewoners, zoo gauw zij een andere wo- ning kunnen knjgen, de dubbele woning la- ten schieten, ook als zij voor de nieuwe wo ning een zekeren prijs moeten betalen. Om dubbele woningen op te heffen, zullen er 155 nieuwe woningen gebouwd moeten worden. Spr. komt dan aan de verzocken van trouwlustigen. In een zich normaal ont- wikkelende maatschappij moeten de trouwlus tigen toch aan een woning geholpen kunnen worden. 46 van de trouwlustigen, die op een woning wachten, staan reeds ingeschreven en er zullen zeker nog heel wat opgaven zijn te wachten. De woningen aan het Scharloo, 31 stuks, staan opgeschreven om te wordeni gesloopt en het dient te worden erkend, dat de achter- liggende allang onbewoonbaar behoorden te zijn verklaardi. Het aantal personen dat in Alkmaar werkt en hier kostganger is, omrlat de gezinnen uit gebrek aan een woning el ders werken, wordt geschat op 60. Spr. ziet dus kans aan den eereten ebch in de circulaire te vo'ldoen. De tweede eisch is de kwestie van de bouw- vakarbeidexs. Door de Arbeidsbeurs en de vakvereenigingen zijn wij in staat vast te stellen en te bewijzen, dat buiten Alkmaar 170 bouwvakarbeiders werken, evenwel niet alleen omdat ze hier geen werk kunnen krij- gen. Er is een zeker percentage bij, dat naar Amsterdam gaat, omdat daar meer is te ver dienen. De heer Ringers „Hier werken ook verschillende bouwvakarbeiders van buiten. Het buiten de gemeente werken is maestai een loonkwestie." Mr. Leesberg nam aan, dat over het algemeen de buiten de gemeente werkanden liever in de gemeente arbeiden, ook al is het loon hier iets lager. In de gemeente zijln, schilders en stucadoors medegerekend', 360 georganiseerde en 130 ongeorganiseerde bouwvakarbeiders, zoodat de gemeente 490 bouwvakarbeiders telt. De heer V e r k e r k had in een landelijke telling gelezen, dat de sdiilders en stuca doors ook onder de bouwvakarbeiders gere- kend moeten worden. Mr. Leesberg betoogde verder, dat als maatstaf voor de prestatie van de bouwvakar beiders wordt aangenomen, dat in een jaar een bouwvakarbeider een woning bouwt. Het is dus niet moeilijk aan te toonen, dat in Alk maar een vold'oend aantal bouwvakarbeiders naar Aoapuico, waar de Delloggs woondeai, deed) hen in die stemming blijven, want de zon begon te zinken, en terwijl de itrein mijlen- lang dicht lang§ het water reed', met niets dan een smalle strook zand tusschen de rails en de branding, genoten ze intens van hun eersten zonsondergang, a an de Stille Zuidzee. Toevallig was het zelfs voor dat land: van schitterende zonsondergangen een buiten- gewoon mooie, en geen van drieen hadden ze ooit iets in hum- leven gezien, dat er ook maar in de verste verte bij hiaalde. Ze konden niet amdiers doen dan eerbiedig zwijgen en' bewon- deren. Die ontaaglijke zee en die smalle lijm van allerliefste eilandjes, als een collier van amethysten er op neergeworpen, die wijde, bloedroode hemel, weerspicgelendi in het gol- vende water, en aan de landzii'de, door de an dere ramen gezien, een scheip oprijzende muur van zwarte bergen1 het was fantas- tisch schoon, als lets dn'een gedicht of een droom. Toen' ze te Acapulco aamkwamen, was het donker. Gewend aani de kalme schemerge- woonten van de Oostzee, stonden de tweelin- gen verstomd over den nacht die den zonson dergang zoo plotseling vo'lgd'e, terwijl het eenige lichit buiten de stad verschaft werd door myriaden sterren1. Er waren geen Delloggs aan 't station, maar de tweelingen vonden1 het nu zoo ge- woon, niet te worden afgehaald, dat ze hen feitelijk ook niet verwacht hadden. Buiifendien was miinheer Twist bij hen, en hij zou wel zorgen dat als de Delloggs niet bij hen kwa- men, zij: wel veilig bij de Delloggs zouden komen. HW gebruikelijke itelegram, hun komst aan- kondigende, was afgezonden, en de taxi-chauf feur, die het huis der familic Dellogg dadelijk toonde ite weten', toen mijnheer Twist hem ver- telde waar hij hem brengen lfloest, scheem hot blijkbaar ook heel natuurlijk te vinden, diat re juiisi daar bean wanschtoc te jjaao. Br woowl om de ontbrekende woningen In Aan jaar te bouwen. B. en W. hebben reeds getele- grafeerd om in ieder geval steun te verleenen voor de bouwplannen van „Rochdale", om dat dit reeds door den Raad aangenomen was v66r er sprake was van de circulaire. Het deed spreker genoegen van den heer Westerhof te hebben vernomen, dat hij er geenszins aan denkt het college in deze te verwijten, dat de plannen 2 Juni zijn inge- zonden. Er is ook geen sprake van, dat B. en W. in deze eenig verwijt kan treffen. Wie kon weten, dat er een dergelijke circulaire kwam. Spr. was zich bewust, dat hij ten aanzien van volkshuisvesting m het algemeen geen oogenblik tijd heeft laten verloren gaan en dit geldt zeker voor de plannen van Roch dale" Met de data zou. spreker kunnen be wijzen, dat de meeste spoea is betracht. De heer Westerhof: „Wij twijfelen daaraan niet Mr Leesberg betoogde nog, dat naast het telegrafisch verzoek om den bouw toe te laten en in ieder geval het grondvoorschot te geven, het hem gewenscht voorkwam, een au- dientie met den minister aan te vragen en de zaak uiteen te zetten zooals hier was ge- schied en niet alleen ten aanzien van de wo ningen voor Rochdale", maar ook voor die van de gemeente en van „Volkshuisvesting". Meer kan spreker niet doen. De heer v. d. Bosch twijfelde er niet aan. dat de wethouder van Publieke Werken en net college alles in het werk zullen stel len, opdat er nog gebouwd kan worden. Spreker zou dit bijzonder graag zien voor de woningen van Rolkshuisvesting", waarvoor reeds maanden geleden plannen ter tafel zijin gebracht.. De plannen moesten steeds tenge- volge van tusschencirculaires worden onige- werkt en juist dit veroorzaakte stagnatie. De heer Westerhof dankte Mr. Lees berg voor de inlichtingen. Spr. was over tuigd, dat Mr. Leesberg alles zal doen om den bouw te bevorderen. Hierop werd besloten punt 11 aan het einde der vergadering te behandelen. HERZIENING JAARWEDDEN PERSO- NEEL HANDELSAVONDSCHOOL. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelde bij schrijvea van 2 Juni LI. Nr. 8378 Aid. N. H. O. mode, dat hij de door den Raad vastgestelde verorde- ning tot regeling der belooningea van het onderwijzend personeel aan de Handels- avondschool voor handels- en kantoorbe- dienden op een drietal punten wenscht te zien aangevuld en gewijzigd. B. en W. hebben geen bezwaar aan de gemaakte opmerkingen te voldoen en stellen derhalve voor de bedoelde verordening te wijzigen als volgt: aan artikel 1 b 2 na „f 3;" toe te voegen: „voor het onderwijs in Nederlandsche taal, aardijkskunde, geschiedenis, rekenen en schoonschrijven wordt de hoofakte ver- eischt"; in de laatste alinea van artikel 1 het woord Rentallen" te veranderen in „vijf- tallen"; de le alinea van artikel 6 te lezen als volgt: Indien bij de oproeping van sollici- tanten naar eene vacature mocht blijken, dat zich op de gestelde voorwaarden geen ge- schikte candidaten voordoen, kan de Raad, behoudens goedkeuring door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de aanvangsjaarwedde verhoogen. Na het aanbrengen van deze wijzigingen de verordening overigens opnieuw en on- veranderd vast te stellen en van een nieuwe dagteekening van vaststelling te voorzien. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. JAARWEDDEN PERSONEEL GYMNASIUM EN HANDELSSCHOLEN B. en W. stellen voor: A. in te trekken de besluiten van 25 Novem ber 1.1. No. 12, tot vaststelling van ver- oxdeningen, regelende de aanstelling, het "fetal der lesuren en de jaarwedden van pen Har en de Bandelsdagschool te Alkmaar; B. te nemen de volgende besluiten: I. De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat het met het oog op de invoering eener nieuwe regleing van de jaarwedden'van het personeel aan Rijks Hoogere Burgerscholen en de tot stand koming van een nieuwen leiddraad voor de bezoldiging van het personeel der Handelsscholen noodzakelijk is te achten de Verordening, regelende de aanstel ling, het getal der lesuren en de jaar- wedden van het personeel aan het Gym- was iets aan of in hem' wait kon doen denken, dlaf hij hen verwacht had bijna alsof hem was opgedragen naar hen uit te zien, want n-auwelijks was mijnheer Twist begonmen hem het adres te noemen, of hij zei, met een blik op de tweelingen „U moet zeker mevrouw Dellogg hebben," en van zijn ziitplaats da- lende, deed1 hij t porticr voor hen open, een attentie, zo6 ongewoon voor 'n Amerikaan- schan taxi-chauffeur, naar wat de tweelingen tot nu toe van die heeren hadden' ondervon- den), diat ze sterker dan ooit overtuigd: raak- tan, dat niets onviendelijks of onWelwillonds bestandi kon zijln tegen zon en' sinaasappelen. Rami lie?" vroeg de chauffeur hu door het raampje, terwijl hij't portier zacht en voor- zichtig slbot en mijnheer Twist met een kruier wegliep om naar de bagage te kijkan. „Wat bedoelt u?" vroeg Anna Rose terug. wFamilie van- de Delloggsen?" „Nleen," zei Anna Rose. „Vrienden." „Tenminste," vulde Anna Fdicitas aan, „zoowat." O zoo," zei de chauffeur en ging op vrien- del ijk-vertrouwel ijke manier met zijn armea op den onderrand der raamopening leunen, al zijn best gom kauwende en hen met nadenken- de belangsitelling opnemende. Zijn kaken waren zoo in actie, dat de twee lingen het heen en weer gooien van het stuk gom met evengroote belangstelling gadesloe- gen' als waarmee hij hen gadesloeg, en na 'n pauze hervatte hij: „Uit Los Angeles". „Neen," anitwoordde Anna Rose, „uit !Nlew- York." „Ten minsnte," vnlde Anna Felicitas weer aan, „feitelijk niet, maar voor 't oogenblik wel." ,>Nbu, 'k moet zieggen, u heeft er wat voor over!" zei de chauffeur langzaam en hortent; vanwege het dikke stuk kauwgom. Roo'rr reis te maken als je niet eens van de familie bent dat's nog eens een vriendschap, die wat waard isIadeoean kan even van' Los Anodes et personeel aan het Gymnasium en aan de Handelsschool met 2-jarigen cursus nasium, aan de Handelsdagschool en aan de Handelsschool met 2-jarigen cur sus te Alkmaar, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 22 Januari 1920, en nader gewijzigd bij raadsbesluit van 2 September 1920, aan eene herziening te on- derwerpen; Besluit: onder intrekking voor zooveel het Gymnasium aangaat van de hiervoren ge- noemde verordening vast te stellen een nieu we Verordening, regelende de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het personeel aan het Gymnasium te Alk maar. De heer C1 o e c k vroeg of de bedrijfsja- ren, elders doorgebracht, mede teld'en. Mr. S 1 u i s zeide, dat ieder geval in den Haag wordt uitgezocht. Dat de zaak niet helder is, is de schuld van den Haag. Het voorstel werd zondex hoofdelijke stem ming aangenomen. MaAND EXTRA-SALARIS PERSONEEL GYMNASIUM. De Vereeniging van leeraren en leerarea- sen aan het Gymnasium en de Handelsscho len te Alkmaar richtte zich bij den 21 Octo ber 1919 ontvangen verzoekschrift tot uwe vergadering met het verzoek aan het perso neel der genoemde scholen eene uitkeering in eens te verleenen gelijk aan die door het Rijk aan het personeel der Rijks Hoogere Burger- school alhier toegekend, welk adres wij den 28 October d a. v. ontvingen om bericht en raad. Daaraan thans voldoende deelen wij u me de, dat het aan de Handelsscholen verbonden personeel tengevolge der aanneming door de Tweede Kamer van de bekende motie-Smeenk de betrekkelijke uitkeering inmiddels reeds van het Rijk heeft ontvangen, zoodat het ver zoek thans alleen betrekking heeft op ret per soneel van het Gymnasium. Wij hebben over deze aangelegenheid het gevoelen gevraagd van de Commissie van Bij- stand voor Ambtenaars- en Arbeidsaangele- genheden B en W. schrijven o. a. in bijlage No. 92 B en W kunnen zich met de overwegingen en de conclusie van het schrijven dier commis sie vereenigen en deelen mede, dat hiermede een bedrag voor eens van rond 2200 benoo- digd zal zijn, waarvan het Rijk de helft voor zijne rekening neemt, en dat op den dienst 1921 alsnog eene nadere voorziening kan worden getroffen zoo noodig door mschrij- ving van den post voor onvoorzicne uitgaven. Indien de Raad van oordeel is, dat het perso neel van het gymnasium ten aanzien van een uitkeering in eens in een eenig uitzonderings- geval verkeert, stellen B. en W. voor te be sluiten aan het personeel van het gymnasium een uitkeering in eens te verleenen overeenkom- stig de regelen aangegeven in de circulaire van den Minister van Onderwijs. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het woord was hierop aan den heer Wes terhof voor het doen van zijn vraag over den kinderaftrek. De heer Westerhof betoogde, dat de bijlage de voorstemmers voor den verhoog- den kinderaftrek ten zeerste had teleurgesteld. Het was gegaan zooals de heer Leesberg had verwacht en spr. neemt niet aan, dat deze er daarom v6or stemde. (Gelach). Spr. las hetgeen de Voorzitter destijds dramatisch gezegd had over de toelichting op het geno- men besluit. Spr. wil gaarae weten hoe die toelichting er heeft uitgezien. De heer Th omsem verklaarde, dat het't college aangenaam was den Raa'd volledig in te lichtan1. Spr. verzocht het schrijven' aan den Commissaris der Koninigin voor te le zen. Deze voldeed aan het verzoek. In het schrijven werd gezegd, dat de uitvoering van het besluit niet tot onoverkomelijke moeilijk- heden zou leiden, zoodat de mindorheid van het college geen bezwaar kan maken- het met groote meerderheid genomea besluit uit te voeren De heer Westerhof concludeerde, dat uit den brief wel bleek hoe jammer het is, dat B. en W. de wet niet kenden Zij beriepen zich op de 30000 uit de 100 opcenten uit •de vermogensbelasting en. juist die heffing kan alleen gebeuren als de inning door het Rijk geschied't. Den Raad kan geen verwijt treffen, dat hij de wet niet kende. B. en W. hadden het onlwerp en moesten dus wel op de hoogte zijn. Het maakt een belabber- den indruk, tweemaal een besluit terug te moeten nemen, omdat men1 handclde in strijd met de Wet. Er blijft niets andcrs over dan te doen wat wordt voorgesteld, ton zij een na- overkomen, miaar heelemaal van New-York hierheen, te dekselDan moet u wel groote vrienden zijnen zijn belangstelling ont- wikkelde zich tot bewondering. Van1 hun kant bleven de tweeFngen hem aand'achtig aankijken. Niet allleen dat zijn werkzame kaken' hun blikkon boeiden', maar de dingen die hij' zei, kwamen hun zoo vreemd voor. ,,Mlaar we wildan- graag komen," zei An na Rose. „Nlatuuifijk. Sirekt u tot eer," vond de chauffeur. De tweelingen moesten hier eens even over nadenken. De heldere stationslichten besche- nen hun jonge gezichten>, die wit afetaken bij hun zwarte rouwkleeding. Toen ze Los Ange- los nad'erden, hadden ze zich zorgvuldig ge- kleed1 in wat Anna Felicitas hun ,,'guinstigen- eersten-indruk-tooi" noemde, de keurige zwar te miamtelpakken, die tante Alice hun bij hun moeders dood had cadeau gedaan, en in' een opwelling van spontaan medelijden bij een duren kleermiaker had laten maken. In de som bere yolmiaaktheid van deze kleedij zagen de tweelingen er uit als een paar goedverzorgde en bizonder aardige jonge kraaiem. 't Waren dezelfde kleeren waarin ze van boord' waren g^gaam, en, tot mijnheer Twist's onrust, zoo veel1 bewoinderende blikken 'tot- zidi hadden getrokken, dezelfde kleeren waarin ze zich on- der mijnheer Sack's afgetrokken, maar toch nog waardeerenden aandacht hadden ge bracht en dezelfde waarin ze later de achter- docht en/ antipathic van mevrouw Twist h'ad- den gewekt. In deze zelfde kleeren hoopten ze nu binnen enkele oogenblikken' blijvende vriendschapsbandenl te gaan knoopen met de Dellogigs, e toen ze bedachten, dat ze die al- lerbeste plunje iaan hadden, leek het hun meer dan1 waarschijnlij'k, dat niot alleen het zoninige, heerlijke klimaat dtn chauffeur zoo beleeid en' oplettend maakte, maar ook, voor gaan getnng daal, hun defitige, imponflarendc der schrijven aan de Regeering wordt geaon- den. Er zijn gemeenten als de onze, waar de kinderaftrek hooger is en spreker wil daar den minister op wijzen. De heer Thomson betoogde, dat de fout niet opzettelijk gemaakt is. Hat valt te betreu- ren, dat de fout gemaakt is en spreker be- treurt het, dat delout gemaakt is. Wie werkt I maakt ioutm. Spr. deelde mede, diat de kin- deraftrek te Zaandam f 25, te Helder 50, te Velzen 50, te Haarlem 100, te Hoorn 100, te Groningen, Utrecht en Amsterdam ook 100, te Hilversum 50 is. Waar de af- trek hooger is, daar is de aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud weer lager als hier. De heer Westerhof erkende, dat de bib tere pil wel geslikt moest worden. Uit de cjj- fers vielen geen argumenten te putten. De heer Cloeck had met genoegen ge zien, dat B. en W. bij vergissingen spoedig een punt vinden oui te betoogen, dat er geen kou aan de lucht is. Het komt hem voor, dat het te laken valt, dat 3 juristen achter de tafel 1 en 2 juristen-commies-redacteuren niet zien, dat men het voorstel niet had mogen doen. In Alkmaar is dit ergerlijk, te meer daar men spreekt .over het groote aantal ambtenaren. Men moet zorgen, dat deze dingen met zoo veel personeel als hier niet voorkomen en spr. hoopt, dat dit de laatste keer zal zijn. De heer T h o m s e n „De heer Cloeck stelt voor, geen abuizen meer te maken." Het voorstel, om de gemeente-begrooting, dienst 1921, te wijziigen, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. TARIEVEN ELECTRICITEIT. B. en W. stellen den Raad voor het vol gende besluit te nemen' De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat op de levering van electrischen stroom voor kracht- en verwar- mingsinstallaties verlies wordt geleden; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders in bijlage No. 86 tot 's Raads handelingen; Besluit: vast te stellen de vol gende Verordening tot wijziging der veror dening bevattende het tarief en de voorwaar den voor de levering van electrischen stroom door het Gemeentelijk Electrrisch bedrijf te Alkmaar (Gem. Blad 614), sedert gewijzigd bij raadsbesluit van 19 Februari 1920 (Gem. Blad 670). Eerste artikel. Art. 3 wordt ingetrokken en door het vol gende artikel vervangen: Art. 3. De levering van electriciteit ge- schiedt volgens aanwijzing van den meter. Het daarvoor verschuldigde bedrag wordt als volgt berekend: a. Voor krachtsinstallaties kleiner dan 3 K. W. volgens een tarief van 22 cent per eenheid(K. W. U.); b. voor krachtsinstallaties grooter dan 3 K. W. of verwarmingsinstallaties volgens een tweeledig tarief en wel een tarief van 33 cent per eenheid gedurende de uren van 410 uur des avonds in de maanden No vember, December, Januari en Februari en gedurende de uren van 610 uren des avonds in de maanden September,t October, Maart en April; gedurende de ovreige uren volgens een tarief van 16 cent per eenheid; Bovengenoemde uren zijn die, welke de werkelijke zonnetijd aanwijst; c. voor verlichtingsdoeleinden, hijschln- richtingen en alle huiselijk gebruik volgens een tarief van 33 cent per eenheid; d. voor hijschwerktuigen, waarvan motoren tevens voor andere doeleinden gcbruikt wor den volgens het tarief, als onder b. ver- meld, wanneer het iaarverbruik een mini mum van 100 K. W. U. overschrijdt. Met verbruikers, die in het geheel meer dan 10.000 eenheden voor licbt en kracht per jaar verbruiken, kunnen Burgemeester en Wethouders bijzondere overeenkomsten aangaan. Onverminderd boven Vermel de farieven, te bij aansluiting van kleinere verbruikstoestel- len met een vsrbruik beneden 10 Watt (ate scheltransfonnatoren of daarmee volgens het oordeel der Dtreetie gelijkstaande toe- stellen) een bedrag verschuldigd, gelijk staande met een verbruik van 10 K. W. U. per kalenderiaar,-berekend volgens het ta rief genoemd onder c. en bij vooruitbetalmg te voldoen. Wanneer een dergelijfc verbruikstoestel dienst doet voor een complex van woningen (als maximum mogen op een scheltransfor- mator 8 woningen woraen aangesloten) zal het te betalen bedrag verschuldigd zijn door den bewoner van het perceel of de woning, op welker binnenleiding het toestel is aan gesloten. Als voren. bamt dus zeker al ouwe vrienden," zei mi na een periodc van peinzend- gekouw. ..Mo"1- -m groote-dames-hoeden. Hun vennoeden werd bevestigd dbor zijn volgende opmerkiing. Loet wel, om zoo'® reis fe maken." „E'igenIijk niet oude," antwoordde Anna Rose, verdeeld tusschen) haar eerbied voor de waarheid en voldoenimg over het feit al voor zoo oud te wordbn aangezien. „We zijn nog heelemaal niet oud," legde Anna Felicitas uit, nooit aarzelend om de waarheid te zeggen, „dus kunnen we moei lijk „oude" vrienden zijn." Nu was het de beurt1 van den chauffeur om weer m» (e denken, en dlaar hij geen opmer- king vond' die hij er op wemsdite te maken, nam hij' het antwoord voor kennisgeving aan en zei: „U zult mijnheer Dellogg wel erg mis- sen." ?,Hoe zoo?" vroeg Anna Rose, haar ooren spitsende. Mijnheer Dellogg kan ons minder sche- len," verklaarde Anna Felicitas, „mevrouw Dellogg, die zoudten we niet graag missen." De chauffeur keek, alsof hij dit niet volko- men begreep. „Ja, dat zou gewoon vreeselijk zijnriep Anna Rose, emstig voor een herhaling van het Sack-drama. „U zei toch', is't niet," vroeg ze bezogd, „dat we mijnheer Dellogg zouden missen „Ja en wie zou dat niet?" antwoordde de chauffeur van de eene naar de andere Irij- kende. Hlet antwoord' kwam de Twinklers zoo vreemd voor, dat ze hem zwijgend aanstaar- den, in de venMideretelling, hier weer op een geheimzinnigen vonn van Amerikaansch slang te stuiiten, waarvan hun onbekend als ze waren mot de eigenaarcHgheden van de taal de diepe zin onopgelost moest blij- (Worcit vervolgd). „U b

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5