DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Luxe Automobielen Uit den Alkmaarschen Raad. JAG. MET, Autogarage, Alkmaar. fto. 146 iLonderd drie en trnlntigste jaargang lbonnomcntsprij9 bij vooriiitbctnling per 3 manndcn f 2.—, fr. per post X 2.50. Bowij9n. 6 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. regol, grootore letters naar plaatsruimte. Biicvcii franco N.V. Bock- on Handelsdr. v.h. norms. Costor Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itcdactio No. 33. ZATERDAG 26 JUNI SPAARBOEKJES Dlt mummer bestaat nit 8 blatfen Is de openbare raadsvergadering maar een schijnvertooning, eea commie voor Jan Pu- blieic waarin ieder de hem toebedeelde rod speelt? En zijn de fradie-vergaderingen, de min of meer geheimzinnige conferenties, waar nut- tige weaken en raadgevingen worden uiige- deeld, waar onderlinge afspraakjes gefabri- ceerd worden, waar de politieke regisseurs de rollen voor de komende groote openbare uit- voerig verdeelen zijn dat de eigenlijke bij- eenkomsten waarin over bet wel en wee van de belastingbetalende burgerij beschikt wordt? Het schijnt wel zoo. Wat was de raadsvergadering anders dan het voor de burgerij afdraaicn van een met zorg in elkaar gezette film, waaruit de schaar der politieke voormannen alles weggeknipt had wat men voor vertooning minder geschikt had geoordeeld. Nimmer zoo sterk als op de jongste bijeen- komst ten stadhuize hebben wij den indruk •gekregen, dat de leden van onzen gemeente- raad van eenzelfde groote famine zijn. Dat zij in schijn kunnen plukharen en in hun geloofsverschillen in den strijd om de kiezersgunst zoo nu en dan eens parlementai- re spiegelgevechten kunnen leveren, maar dat zij ten slotte, eendrachtig verzameldom de groene tafel, een van zin en £en in afwerend- optreden zijn zoodra het politieke leven van een der familie een ontijdig einde dreigt te nemen. Er zijn tijden geweest dat Burg, en Weth. figuurlijkerwijze gesproken geen vlieg kon- den doodslaan of de Raad sloeg er politieke munt uit. Er werden interpellaties aangekomdigd, er warden ellen-lange redevoeringen gehouden en de sprekers zorgden er wel voor, dat de bezoekers op de publieke tribune met een flinke dosis bewondering voor hen en hun politieke geloofsbelijdenis naar huis togen. Niet dat wij dit een goed sysfeem oordeel- den. Wij hebben er vaak genoeg tegen gestre- den, wij hebben te dikwijls reeds in het lidht gesteld, dat al die wijze lessen in vaderland- sche- en parlementaire geschiedenis slechts ten doel hadden den spreker en zijn partij bij de kiezers populair te maken. Maar todi nog liever dit dian het zoetsdp- pig gezamenlijk optreden onder het vaandel der eerbiedwaardighedd en ongenaakbaar- heid, dat de laatste raadsvergadering te aan- sdiouwen heeft gegeven. Van waar die roerende eenstemmigheid? Is er een kipkarretjeskwestie of is zij er niet? Zij bestaat niet, zegt de Raad!. Zij bestaat wel, zegt de Burgerij. En als zij al bestaat, zoo demonstreert de Raad, dan zwijgen wij haar dood. Welke houding moet de Burgerij daarte- genover nu aannemen? Wat zit er eigenlijk achter dat kipkarretjes- drama? Heeft het nog meer 'bedrijven dan de Bur gerij kan venmoeden Wordt er nog nagespeeld achter het ge- allen ken is? Het is ten slotte niet te ontkennen, dat er een kipkarretjeskwestie bestaat. En wie het zal durven ontkennen geven wij den raad met gesloten oogen de Emmastraat of Steijnstraat van die eene naar de andere zijde over te steken. Hij zal dan na weinige stappen met een •pijnlijik gezidit op straat zitlende althans niet durven ontkennen dat er tenminste rails liggen, die er niet behooren te liggen. Wij 'hebben als folk van de vele en terecht verontwaardigde bewoners der Emma- en Steijnstraat er op gewezen, dat aan de- zen onmogelijken toestand zoo spoedig moge lijk een eindle diende te komen. Wij hebben nagegaan hoe deze toestand ontstaan is en daarbij naar aanleiding van het als advocaat optreden van den Wethou- der van Publieke Werken er op gewezen, dat het de plicht van den Raad is na te gaan in welke mate de genieente bij het conflict tus- schen huurder en aannemers betrokken is ge weest. En ziet, <Ie Raadvindt dat niet noodig. Zelfs de sociaal-democraten houden nu als leden der groote Raadsfamilie den Benjamin de beschermende politieke hand boven het hoofd. Hij mag stout geweest zijn. De familie ziet het niet, wil het althans niet zien voor de buitenwereld. Welke waarde zal men nu voortaan aan argumenten van deze zijde moeten toekennen als haar politieke belangen weer eens rnee- brengen, dat Benjamin in het openbaar een kastijding krijgt? Wat kan er de verldaring voor zijn, dat al- le leden zoo hun uiterste best gedaan hebben de vuile wasch binnenskamers te houden Komt met het onderzoek der wethouderlij- ke gedragingen de Vereeniging Rochdale?' soois in den knel Eischt soms het financieel belang der ge- meente op het oogenblik het sparen van den wethouder van Publieke Werken? Of zijn er andere alleen aan ingewijde raadsladen bekenda factoran? D« aoodsrling* th*cri«5n, di* wij to d«n nog vallen dock nadat het pu'bliek deeds vertrok- loop van den middag hoorden verkondigen, hebben cms zeer sterk de overtuiging gege ven, dat hier hoogere politiek in het spel is. Noch een der heeren sociaal-democraten die er anders gauw genoeg bij zijn noch een lid van een der andere fracties heeft ook maar de minste nota genomen van de adres- sen der Emma- en Steijnstraatbewoners. Men nam zelfs niet de moeite dit deel van de burgerij even uit te leggen waarom eigen lijk aan him verzoek niet voldaan kon wor den, noch werd een enkel woord van kritiek over het voorgevallene in de eerste bedrijven van het kipkarretjes-drama vennomen. En wat het daahbij optreden van den wet- houder van Publieke werken betreft, werd ons als persoonlijke opinie van eenige soci- aal-democratische leden medegedeeld, dat men daar maar niet over spreken zou, omdat men door het verkrijgen van een onvoldioende stemmen-aantal tocn geen succes zou berei- ken. Dit zwijgen van deze zijde heeft ons nog wel het meest-gefrappeerd. Laten wij het ons een oogenblik voorstellen sociaal-democraten in den Raad die een on- derwerp maar niet aanroereti cwndat zij een nederlaag bij de stemming vreezen. Hoe 'honderden malen hebben wij niet hun politieke pleidooien moeten volgen tenwijl iedereen van te voren wist zij zelf in de al- lereerste plaats dat als het op stemmen aankwam, slechts de stemmien der fractiege- nooten de eenige zoudOn zijn waarop gere- kend zou kunnen worden. Hoe hebben wij nog niet in de jongste raadszitting tot vervelend wordens toe ge- luisterd naar het betoog inzake de gemeen- telijke groentenwinkels, hoewel iedereen op •zijn vingers kon natellen, dat er behalve de soc. dem. niemand voor dit voorstel te vinden zou zijn. Wij hebben inzake het optreden van mr. Leesberg met absolute onbdeendheid van fei- ten en toestanden geschreven, zoo luidde het vriendelijke oordeel van een vrijzinnig raads- lid-jurist, dat hij ons, schokschouderend, als zijn persoonlijke meening te kennen wilde ge ven. :Nu hebben wij wel steeds een groot ontzag voor een juridisdhe uitspraak, maar wij zien haar gaarne nader gemotiveerd. Geschiedt dit niet dan zal niemand het ons kwalijk nemen, dat wij1 haar niet zoo voet- stoots accepteeren. Het is ten slotte en. bij het heffen van die niet toelaatbare opesnten op de vermogensbe- lasting is dit juist in deze raadsvergadering weer eens gebleken mogelijk, dat zelfs ju- risten zich vergissen kunnen. Nemen wij in den regel dan ook niet voet- stoots als maatstaf aan, dat iets absoluut vaststaat en onaanvechtbaar is omdat een ju rist het zegt, in de kwestie waarom het thans gaat voelen wij ons in goed gezelschap nu ons dezer dagen uit uitlatingen van verschil- lende andere juridische zijden bleek, dat men met het door ons over het optreden van den advocaat-wethouder van Publieke werken ge- schrevene geheel accoord ging. Wij stellen gaarne de noodige plaatsruimte in ons Wad beschiikbaar voor heeren juristen v6or- en tegenstanders die het aandur- ven hun opinie openlijk in onze courant te verdedigen. Trouwens en dit nog aan het adres van het raadslid-jurist dat ons zijn vriendelijke opinie kenbaar maakte hebben wij niet gezegd, dat mr. Leesberg zijn bevoegdheid te buiten gegaan was. Wij hebben dit mogelijk geacht en het daarom de plicht van den Raad genoemd dit te onderzoeken. Wat is daar tegen? Blijkt het na onderzoek, dat de wethouder vrii uit gaat, des te beter voor hem. Maar het opzettelijk niet willen onderzoe ken versterkt ons in de overtuiging, dat de geheimzinnige band, die alle politieke frac ties in de jongste Raadsvergaaenng te za- men hield, wel heel sterk moet geweest zijn. Er is hier ten slotte geen sprake van een actie tegen een wethouder van een bepaalde politieke- of geloofsovertuiging. Het gaat er niet om welke bevolkings- groep mr. Leesberg in onzen Raad verte- genwoordigt. Er kan in orize opmerkingen geen poging gezien worden zoo.als het thans juichende katholieke dagblad hier ter stede, dat zich voor de Raadsvergadering angstvallig stil hield, op minderwaardige wijze insinueert een1 katholiek voorman uit onze Raadszaal te weren. Het is duidelijk dat zijn openkomende ze- tel onmiddellijk door een ander katholiek voorman zou worden ingenomen. Het gaat er hier slechts om, dat de Raad willens en wetens weigert te doen onderzoe ken of een zijner leden zich aan een grove overtreding van onze gemeentewet schuldig gemaakt heeft. ■k Wij zullen over de s+ille kracht, die den Raad bcheerschte, niet langer spreken en ten slotte nog een kort woord aan de overige pun ten der agenda weiden. Het is zeer zeker te betreuren, dat het Rijk gemeend heeft de financieele faciliteiten inzake woningbouw plotseling te moeten stop zetten, zoo plotseling zelfs, dat de Ver eeniging Rochdale, wier plannen in een zeer var gevorderd stadium varkeerden, dajuwan allereerst de dupe dieigt te worden. Wij hopen dan ook van harte dat men in een audientie bij den minister dezen er van zal kunnen overtuigen, dat de woningnood in Alkmaar nog zoo nijpend is en het aantal beschikbare bouwvakarbeiders daarnaast zoo groot, dat Alkmaar zal kunnen gerekend worden tot de plaatsen waarvoor een uit- zondering op de in de circulaire van 27 Mei vastgelegde ministerieele beschikkingen kan gemaakt worden. Dat de Kinderbewaarplaats het haar door Burg, en Weth. niet gegunde Bubsidie zou krijgen, was te voorspellen. Nimmer hebben Burg, en Weth. waar zij slechts hun eigen stemmen voor hun voor stel konden verkrijgen een grootere neder laag geleden. Mevrouw Aukes en de heer Verkerk, voortbouwende op de gronden van ons be toog neergelegd in ons laatste hoofdartikel, hebben nog eens in schrille kleuren het juis- te karakter van het prae-advies van Burg, en Weth. geschilderd. Het was voor den burgemeester geen1 aan- gename taak dit afwijzend prae-advies te verdedigen. O. i. beschouwde hij de kwestie te veel als een financieele affaire, met bijna volkomen negatie van de moreele zijde. En schijnbaar sterk was zijn argument, dat het Burg. Armbestuur niet op hoogere kosten zou gejaagd worden daar dit dan nu, na de sluiting der Kinderbewaarplaats, reeds had moeten blijken. Hij zag daarbij over het hoofd dat de Kinderbewaarplaats nog maar korten tijd gesloten is en dat de daardoor gedupeerden zich niet onmiddellijk om steun zullen aan- melden maar in den eersten tijd door ver- kooping van bezittingen zoo lang mogelijk zullen trachten aan de vernederende bedee- ling te ontkomen. Een1 sympathiek werkje was de verdediging van dit prae-advies op financieele gronden zeer zeker niet en de wethouders hebben het blijkbaar gaarne hun voorzitter overgelaten. Dat de sociaal-democraten bij monde van den heer Westerhof hun spijt betuigden over de weigering van den minister om den verhoogden kinderaftrek toe te staan was begrijpelijk. En even begrijpelijk was de verontwaardi- ging van den heer Cloeck over het voorbarig genomen besluit inzake het heffen van op- centen op de hoofdsom der Vermogensbelas- ting. Met een steeds groeiend aantal ambtena- ren, met drie juristen in het college en twee op de secretarie, had men den Raad het slaan van een dergelijken blunder moeten besparen. Dank zij het adres van den heer de Graaf is er kans op wijziging der Bouw- en Wo- ningverordening. Het is ten slotte toch beter deze, wanneer zij ondeugdelijk blijkt, te veranderen dan ze h tors et a travers in acht te willen nemen zooals zij nu is. In vogelvlucht-beschouwing willen wij ten slotte vermelden, dat eindelijk het personeel van het Gymnasium zijn maand extra salaris zal krijgen, dat over de kermis aan den Omval la mort sans phrase is uitgesproken evenals, zooals te voorzien wasl over de Gemeentelijke groentenwinkels al is dit laatste dan ook zeer zeker niet „sans phrase" gegaan en dat het voorstel om gemeentegrond voor een weegbrug te verhu- ren ter nadere bestudeering naar de Markt- commissie gezoniden zal worden. Den nieuw te benoemen directeur van Grondbedrijf, Sportpark en Marktwezen werd een aanvangssalaris van 5000 toe- gekend. De verwachtingen Qvpr de tooverkunsten van Lloyd George no. 2 die binnenkort in deze functie benoemd zal worden, blijken nog steeds hoog gespannen te zijn. Wij weten niet zeide de heer Westerhof bij de besoreking over de wenschelijkheid om het salaris over de drie betrokken dien- sten gelijkelijk te verdeelen wij weten niet waarop hij zich het eerst zal werpen. En een spotvogel aan de andere zijde van de groene tafel durfde voorspellen dat de nieuwe functionnaris zich wel het eerst op zijn salaris zal werpen. Het is te hopen, dat de eenige buitenge- woon geschikte candidaat, die natuurlijk wel onder de sollicitanten zal blijken te schui- len, dit niet te lezen zal krijgen. NOORDHOLLANDSCH L ANDBOUW CREDIET. Rente 4 70 Buitenland DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe. De Duitsche rijksregeering heeft Donder- dagmiddag een zitting gehouden, waar de directeur van het ministerie, Maltzahm, ver- slag uitgebracht over de Opper-Silezische kwestie. Hij deelde mede, dat tusschen gene- raal Henniker en generaal Hofer ovcreenstem- ming was bereikt. Volgens de gesloten over- eenkomst moet de volledige ontruiming van Opper-Silezie in zeven dagen geschieden. De Polen moeten volgen* de aanwijzingen van. de intergcallieerde conunis«i« binnen 56 uur een nieuwe linie ingenomen hebben., welke westelijk van Lublinitz ligt en in een bocht om Gleiwitz gaat. Eerst wanneer de Polen deze nieuwe linie bereikt hebben, zal de Duit sche zelverdediging zich terugtrekken. De nieuwe linie der Duitsche zelfverdiedigings- troepen ligt in het Noorden, iets ten Oosten van Kreuzburg en in het Zuiden ten Oosten van Ober Glogau. Nadat de Duitsche zelf- verdedigingstroepen de nieuwe linie bereikt zullen hebben, rust op Polen de plicht zich verder in de richting van de Duitsch-Pool- sche grens terug te trekken. Eerst wanneer de Polen Opper-Silezie geheel hebben ont- ruimd, zijn de Duitsche zelfverdedigingstroe- pen verpiicht, de streken ten Noorden en ten Zuiden van Oppeln te ontruimen. De gealli- eerde troepen zullen zoowel de Duitsche als de Poolscne troepen onmiddellijk volgen. Naar de Opper-Silezische correspondent van het „Berliner Tageblatt" ut Oppeln ver- neemt, is het door generaal von H5fer en ge neraal Henniker uitgewerkte plan in zake een ontruiming van Opper-Silezie door dc op- standelingen en den Duitschen Sclbstschutz door de intergeallieerde Commissie aangeno men. De voltooimg der onderhandelingen' wordt op het oogenblik nog slechts vertraagd door- dat de leden van de intergeallieerde commis sie nog met Korfanty in onderhandeling zijn. Door de thans verkregen overeenstemming is een belangrijk deel van de Opper-Silezische kwestie opgelost. Door de getroffen regeling wordt dus aldaar de status quo ante weer hersteld en dientengevolge ook weer het ge- zag van de intergeallieerde commissie. Het officieel orgaan van de intergeallieerde commissie te Oppeln heeft, zegt een Wolff- bericht, de cijfers van de volksstemming be- kend gemaakt. Volgens deze zijn 60 pet. der stemmen uitgebracht voor Duitschland. Van alle gemeenien kreeg 55 pet. een Duitsche meerderheid. In de districten Kreu: Leobschiitz en Ober-Glogau is volgens de ficieele cijfers geen enkele gemeente met een Poolschc meerderheid. In het geheele gebied waar gestemd werd, is slechts den enkele stad, die een Poolsche meerderheid had, n.l. Alt-Berim, in het district Pless, waar 1172 Poolsche en 255 Duitsche stemmen werden uitgebracht Naar uit Beuthen wordt gemeld, zijn al daar voor de eerste maal salert den opstand weer brieven uit Duitschland ontvangen. Ook het telefoon- en telegraafverkeer met Duitsch land wordt weer langzamerhand normaal. Dat het gezag der geallieerden nog wel noodig is, maakt het volgende bericht duide lijk Woensdagnacht omstreeks 12 uur drongen 20, met revolvers en handgranaten gewapende roovens Oppeln binnen. Zij begaven zich uaar het hotel Krug, waar zich eenige gasten bevonden, van welke zij onder bedreiging met revolvers, afgifte van geld en kostbaarhe- den verlangden. Toen drongen zij in de op d; verdieping gelegen hotelkamers en dreven de zich daarin bevindende personen, gedeel- telijk slechts met een nachthemd aan, de straat op. De politic, die gealarmcerd was, kwam met karabijnen gewapend opda waarop de roovers aftrokken, met de ging terag te zullen komen. Volgens een bericht uit Oppeln komen er steeds meer Haller-soldaten en Polen het land binnen. De uitbreiding van de loopgra- ven om Rybnik wijzen op nieuwe bedoelin- gen voor aanvallen der opstandelingen, ook op de groote steden van het industriegebied. Zij staan in schrille tegenspraak met de in de buitenlandsche pers verspreide Poolsche be- richten omtrent den terugtocht der opstande lingen. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Volgens de „New York Tribune" heeft ka- itein Shanley, de secretaris van den New- orkschen bond voor erkenning van de Ier- sche republiek, gezegd, dat twee duikbooten onder Icrsche vlag een geregclden passa- giersdienst gouden onderhouden tusschen Amerika en lerland voor officieele personen in de Iersche republiek. Verder moet Shan ley hebben verklaard, dat De Valera in' 1919 met een duikboot de reis naar de Vereenigde Staten en terug had gemaakt Versdieidene andere bekende Sinn Feiners, onder wie ook O'Callaghan, de lord mayor van Cork, moe ten van dezen dienst hebben gebruik ge maakt. Volgens een telegram uit Ehiblin zou de Valera. de president der Iersche republiek, gearresteerd zij% maar later weer zijn vrij- gesteld, omdat er geen enkele aankladit te gen hem was ingediend. De „Daily Mail" meldt echter, dat de gearresteerde niet de Valera was, maar iemand, die op hem ge- leek en daarom weer op vrije voeten werd ge steld. De Amerikaansche arbeiders hebben blijk baar geen trek om de Iersche beweging sterk te steunen. Uit Denver (Colorado), waar de jaarvergadering van de Amerikaansche arbei- ders-federtie (A. F. L.) wordt gehouden, wordt tenminste gemeld, dat de commissie voor de resoluties een motie heeft ingediend, ter vervanging van de door de pro-Ieren voorgestelde resoluties. Deze motie verwerpt de pogingen, om een boycot tegen de impor- ten van Britsche fabrikanten te beginnen. Zij maakt zich van de Iersche kwestie af, door de vergadering te verzoeken, nogmaals van hare sympathie voor de Ieren blijk te geven, door aan te dringen op de erkenning van de Ier sche republiek. Camuel Gotnpers,*de president der federatie, maakte een einde aan de bespre-- kingen hierover, door de zitting te variagan. Bij de hervatting van het defeat den P' Y< volgenden dag leden de pro-Ieren een overweldigende nederlaag, toen zij de verga dering uitnoodigden, een bepaling van den voorzitter ongeldig te verklaren, welke de ge- legenheid afsneed, om hun motie nopens den boycot van Engelsche goederen nogmaala is bespreking te nemen. Na een stormachtig debat werd de zaak af- gedaan door het aannemen van een motie, waarin overeenkomstig den wensch der com missie slechts uiting werd gegeven aan de sympathie voor de Iersche Gistermorgen hebben volgens een tele gram uit Belfast Sinn Feiners een militaire trein doen ontsporen. Veertig soldaten zijn gedood. In tegenspraak met een bericht, dat mel ding maakte van den dood van 40 soldaten, meldt Reuter, dat bij de met het ontploffen van landmijnen gepaard gaande ontsporing van een militairen trein tusschen Adavoyle en Dundalk, slechts drie soldaten werden ge dood en dertien gewond. Verder werden 70 paarden gewond'. De rails waren van tevoren door middel van bommen, die in gafen in den grond waren geplaatst, verwijderd. De loco- mo tief viel in het van spoorraiis ontdane gat, waarna de bommen ontploften. Deze treinontsporing heeft te Belfast, waar de militairen, alle cavaleristen, die op weg waren naar Dublin, thuis behoorden, zeer groote verontwaardiging gewekt. Het mee- rendeel der wagens viel onderstcboven en stortte van den dijk. De autoriiteiten hebben verscheidene perso nen gearresteerd. Het totaal der verliezen van de afgeloopen week bedraagt: gedood 8 politiemannen, ge wond 16 politiemannen en militairen, terwijl 11 aan Sinn Feiners toegeschrevcn moorden op burgers plaats hadden. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIJNEN. De uitnoodiging van het uitvoerend oomi- t6 der mijnwerkersfederatie aan de andere vakvereemigingen in zake een gemeenschap- pelijke actie, schijnt af te gaan op de teeke- nen, geheel in het water te vallen. Het con- gres van de LabouTparty hee,ft o financiee le, maar niet tot hulp door middel van sta king besloten. De meeste groote vakvereenigingen hebben voor de uitnoodiging bedankt, of, omdat men zich van te voren van haar opvatting vergewist had, geen uitnoodiging gekregen Ook de collega's van het Drievuodig Ver- bond willen geen sympathie-staking afkondi- gen. De transport-arbeiders heblwn' gewei- gerd, aan de voorgestelde conferentie deel te nemen; maar aan de spoorwegmannen, die er naar men wist tegen waren, is geen uitnoodiging gericht. De gemengde metaal- bewerkersvereeniging heeft bedankt; de an dere vakvereenigingen in de mptaal-industrie zijn niet uitgenoodigd. De leiders van de mijnwerkers hebben trouwens in redevoeringen zelven erkend, dat de algemeene staking in Engeland een ongebruikeliik wapen is en nooit minder po pulair is geweest dan nu. Intusschen wint de beweging om een zoo goed mogelijke regeling te verkrijgen, onder het gros van de mijnwerkers zelven veld. De mijnwerkers in Nottinghamshire hebben een afvaardiging naar Londen gezonden; om een beroep te doen ten behoeve van een eer- vole regeiing. De voornaamste leider in Derbyshire erkende, dat men aan het einde van ae hulpbronnen was en dat hij weinig vertrouwen had, dat men van andere ver- eenigingen hulp zou krijgen Het is teekenend dat de besluiten, die nu door mijnwerkerevergaderingen worden aan- genomen, te verstaan geven, dat men in vele bekkens gaarne van het bestuur bevel zou ontvangen, om weer aan het werk te gaan. Men verwacht in de eerstvolgende dagen een stap van het bestuur. DE GEARRESTEERDE LEDEN VAN DEN BEIERSCHEN LANDDAG. DirecteurG. II. KRAIL IloofdredacteurTj. N. ADEMA. m BILLIJK TARIEF. Telef«*n 572. De huishoudelijke commissie van den Beier« schen Landdag heeft het voorstel van onafhaa» kelijke zijde, om de zes afgevaardigden w.o. de afgevaardigde Toller in vrijheid te stellen, met de stemmen van de burgerlijke partijen tegen die der socialistische partijen verwor« pen. De afgevaardigde Hilfert (Mittelpartei) wees er bij de besprekingen over het voorstel op, dat de Landdag zijn eigen doodvonnis zou tee. kenen, indien hij deze lieden, die de parlemen. ten willen doen verdwijnen, in de mogelijkheid zou stellen, om met hun afbrekende arbeid voort te gaan. NIEUWS UIT RUSLAND. Op het congres van de derde internationale te Moskou verklaarde, naar uit Reval wordt bericht de voorzitter Sinofjef, dat een offen» sief van het proletariaai. in den eerstvolgenden tijd in voorbereiding was. Trotzki zeide in een rede, dat hij de hoop op de onmiddelijke uit« barsting van de wereldrevolutie definitief had op gegeven, maar de aanstaande strijd zou doer de hulp der vrouwea zeer bloedig zijn. De Duitseha eommuaiste Clara Zetldn ia ge«

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1