S TEGEN DE „RUITEN*TIKKERS." Teneinde de juweelen en edielgesteenten in zijn uitstalkast te beschermen tegen de heeren ..ruitentikkers", heeft een juwelier in de Rue de la Paix te Parijs een vemuftige uitvinding gedaan. Achter zijn ruiten heeft hij onzicht- baar-dunne koperdraden gespannen, die, wanneer de ruit door die een of andlere oor- zaak breekt, electrisdi contact maiken, waar- door de ijzeren rolluiken onmiddellijk neer- vallen en de uitstalkast naar achteren rijdit. HET DUITSCHE BEWIND TOCH GOED? In de zitting van Woensdag der Britsche Rijksconferentie verklaarde Winston Chur chill over het vroegere Duitsche gebied van Tangayka, dat dioor het vredesverdrag onder Engelsch toezicht kwam: „De pogingen van Groot-Britannie om het bestuur even goed te doen zijn als het vroegere Duitsche, zijn tot- nogtoe mislukt en men moet vreezen, dat ge- durende een of twee aren het Britsche be stuur aan het gebied van Tanganyka niet de zelfde welvaart zal kunnen geven als inder- tijd het Duitsche bewind." Dit klinkt wel een beetje anders dan de vele verklaringen over Duitsch wanbeheer, die tijdens en ook nog na den oorlog werden geuit. IN DE LUCHT GEVLOGEN. Op het station te Rybnick is een tweetal munitiewagens der Polen ontploft. Alle spoorlijnen in de buurt zijn verwoest en vele gelbouwen zwaar beschadigd. Men schat de schade op 35 millioen mark. Door den Pool- schen commandant zijn eenige Duitsche han- delaars gearresfteerd, die ervan verdacht wor den, schuld te hebben aan deze orotploffing. Het is den Italiaanschen ddstrictscontroleur nog niet gelukt, deze lieden in vrijheid te doen stellen. Hij heeft evenwel aan de intergealli eerde commissde een telegram gezondeu waar- in hij zegt, dat faun persoonlijke veilighedd niet in gevaar is. GEEN VOLKSSTEMMING IN STIERMARKEN. Naar uit Grazi wordt gemeld, heef t de Landdag besloten, de op 3 Juli te houden volksstemming over aansluiting bij Duitsch- land niet te doen doorgaan. In het debat verklaarde een christen-soci- aal, dat de Italiaansche gezant ten stelligste hhd verzekerd, dat wanneer een volksstem ming Werd gehouden er geen sprake meer zou zijn van het verleenen van een crediet- Deze mededeeling heeft er ten zeerste toe meegewerkt. de volksstemming van de baan te schuiven, of althans tot beteren tijd uit te stel len. HET CONFLICT IN DE ENUEL5CFTF MTJ'NEN. Sir Robert Horne, Vaoselier der ediatVist, mijtiwerter*' staking. „Wij zijn tbans", zeide hij, „na 12 weken van staking op het nicest critieke pimt, nu er kans schijnt te bestaan, dat er eene re- geling wordt verkregen. Er worden thans po gingen aangewend, om tot eene regeling te gerakem", voegde hij er bij. Hij kon niet zeg- gem dat de regeering tusschcnbeiden kwam, noch, dat er onderhandelingen gevoerd wer den. Maar er hadden zich gunstige gelegen- heden tot onderhandelingen voorgedaan, waarvan hij zooveel partij wilde trekken als mogdijk was. Na' afloop van de gister gehouden vergadie- ring van het federatiebestuur der mijnwerkers decide de secretaris Hodges het volgende me- de: I Het bestuur heeft een schrijven behandtelt, ontvangen van Arthur Henderson, den secre taris van de Labour Partij,, waarin te kennen wordt gegeven, dat de sub-commissie van de Labour Partij bereid is, hulp aan te bieden aan het fedieratiebesituur om te trachten een weg te vinden, die tot een oplossing van het steenkoolconflict kan voeren. Het federatiebestuur heeft besloten, hierin te treden en die commissie uit te noodigen tot een vergadering, welke morgenochtend om elf uur zal plaats vinden. De vergadering besprak verder den gefaee- len toestand. Ook werd behandeld de corres- pondentie, die het federatiebestuur heeft ge voerd met de andere vakbonden en waarin deze werden uitgenoodigd tot het bijwonen van de vergadering om te spreken over de ail- gemeene actie, dodn met het oo£ op den aard j van' de gevoerde oorreppondenhe werd beslo- ten die vergadering niet te dden doorgaan. j Voorts werd1 door het federatiebestuur be sloten machtiging te verzoeken voor verdere onderhandelingen met de eigenaara der mij- nen en met de regeering, vooral met het oog op de verklaring, dOor minister Horne in het Lagerhuis afgelegd en het federatiebestuur zou den leden van de federatie aanraden, de ze verklaring te acoepteeren. Hodges deelde verder nog mede, dat het bestuur reeds in verbinding is getreden met de mijneigenaars en dat meer waarschijinlijk heden een samenkomst zal worden gehouden. OVERSTROOMING IN JAPAN. In KyuShu staan duizendeu huitzen onder water. Talrijke bruggen zijn weggeslagen Veertig kolenmijnen worden met vernieling bedreigd. De oogst is verwoest. Honderden zijn zonder voedsel en onderdak. EEN ,,POOLSCHE LANDDAG". In den Landdag van, den vrijstaat Danzig is het weer eene tot rumoerige tooneelen geko- men tijdens de besprekingen over politie-aan- gelegenheden schrijft het Berliner Tage- blatf', De commumistische sprekers zochten elkander in beleediging fen van den Senaat fen van de regeering te overtreffen. Toen de ver- tegenwoordiger van den Senaat, vice-presi dent Ziehmi, op de waardigheid van het huis wees, bnak op de banken van de uiferat-link- j sche partij'eni en op de tribune een geweldig 1 rumoer los. Slechts met moeite gelukte het aan den voorzitter om den vertegenwoordiger van den Senaat weder gehoor te verschaffen, doch' dit was niet van langen duur. De com- munisten hadden1 het spreekgestoelte omringd j eq trachtten door voortdurende interrupties den vice-president het verder spreken onmoge i lijk te miaken. Dit gaf wederom aanleiding tot rumoerige tooneelen. De voorzitter luidde mi- nutenlang met den bel om de rust weer te her- stellen doch deze moeite was tevergeefs. Ten laatste namen ook de toehooiders op de tribu- j ne aan het tumult deel. De voorzitter zag zich door dit alles genoodzaakt om de zit- i ting op te heffen, hetgeen de communisten be- antwoordden met een ,Jioch" op de revolutie van het proletariaat. EEN PARTIJ VAN INTELLECTU- EELEN. Te Brussel heeft zich een „radicale partij van intellectueele beambten en arbeiders" ge- vormd. Op het program der partij staan de volgende eenigszins vage punten vermeldde instelling van een referendum en van het volksinitiatief de verplichte raadgeving der economische raden; eefbied voor het mensdielijk wezen de exploitatie der na- tionale rijkddmmen, ten bate der natie en niet ten bate eener maatschappij van bevoorrech- ten, het ,Jndustrialiseeren der groote open- bare diensten. Een lange reeks van meer ondergesdrikte punten zijn aan bovengenoemde toegevoegd. ONLUSTEN IN DE KONGO De „Vingtieme Sifecle" zegt uit goede bron te vememen, dat in Belgisch Kongo zeer ern- stige onlusten zijn uitgebroken en wel in het gebied van Ngiri, een linkerzijtak van de Ubansji. In het bizonder zijn botsiingen voor- gekomen in de streek van Bomana en de moe- rasachtige streek, gelegen ten Noorden van Nieuw-Antwerpen. BRIAND, ANTI-MILITARIST. Groot is de verontwaandiging onder de uiterete linksdie partijen in Frankrijk over het wetsontwerp der regeering ter bestrijding van het antMnilitarisme. Er worden protestver- gaderingen belegd, en de „Humanite" verze- kert dat het proletariaat niet toegeven zal. Het blad is in woede outstoken over het feit dat het juist de regeering van Briand is, die het wetsontwerp indient; Briand, die in zijn vroegere jaren een1 overtudgd anti-militarist is geweest. Het drukt een manifest af, dat een aantal anti-militaristen in Juni 1899 het l lidit hebberi doen zien, en dat ook door Ari- stide Briand is onderteekend. VERVOLGDE DUITSCHERS. Naar uit Posen wordt gemeld, neemt de vervolging der Duitschers in Polen toe. Op vele plaatsen, zegt de Berlijnsche correspon dent van het Hbld., werden Duitschers ge- dwongen te verklaren, dat ze onmiddellijk, met achterlating van have en goed, het land zouden verlaten. Bijzonder ems tig waren de ongeregeldheden in Elsenau en Mezodosi. Uit vrces voor nieuwe vervolgingcn is een i groot aantal Duitsche families in Bromberg I uit de stad gevlucht. STEEDS SPECULATIE. De Brusselsche correspondent van de Tel. «einde DonHerdagmorgen aan zijn blad, dat de Oppeiste Raad zijn eerstvolgende bijeen- ranr WERTHSIS! G0MPERTZ 1834 CRED1ETVEREEN1G1NG 1853. KAPHAAL EN RESEItVEN 719.50(7.000.-. Kantoor ALKMAAR. BREEDSTRAAT n. Corresp. H00HN Directeur K. TAN NTEITES Jr. GROOTE N00RD 140. komst vermoedelijk te Ostende zou houden, welk bericht hij aannam op gezag van de „Nation Beige*'. Het avondblad van de Tel. I van gisteren bevat nu een rectificatie van dat bericht, waarbij medegedeeld wordt, dat be- doelde zitting te Boulogne zal plaats hebben. Een bekend eigenaar van speelhuizen te Os tende had aan verschillende bladen verzocht, j het bericht te lanceeren, dat de vergadering I te Ostende zou worden gehouden, in de hoop i natuurlijk, dat dit denkbeeld in kringen, die te dezcr zake hebben te beslissen, ingang zou vinden. De „Nation Beige" was het eeni ge blad, dat zich tot het publiceeren van dit bericht leende. RADIUM. Een merkwaardig geval heeft zich1 in Jer sey City in de Vereenigde Sitaten voorgedaan met een tube radium, van een1 waarde van 6000 dollars. De dokter in het gasthuis aldaar maakte gebruik van twee tuben radium voor een be- straling na een operatie. Meenende, dat hij slechts fefem tube had gebruikt, gooide hij: de andere weg met het verband. Na veel zoeken kwam men op de gedachte de asch te onderzoeken uit den verbraodings- oven. De kelder, waarin de verbrandingspro- ducten voor het onderzoek waren neergelegd, werd donker gemaakt en die asch werd be- sprenkeld met een chemische substantie, welke ter plaatse waar de tube lag een doffe glans deed1 ontstaan. Het radium- was onverlet ge- bleven. EEN AANSLAG OP GENERAAL GOU- RAUD. Als gendarmes vermomde roovers hebben op generaal Gourand geschoten, toen hij, uit Damascus komende, zich in de richting van het Tiberias-meer bewoog tot het brengen van een bezoek aan bevrionde stammen. De mouw van het wamhuis, dat de generaal droeg, werd doorschoten, doch hij wed niet gewond. De gouvemieur van Damascus, die zich ter linkerzijde van den generaal bevond, bekwam drie lichte kwetsuren. Bij aankomst te Koeneitna ontving de generaal bezoek van al le stamhoofden. DE VERDWENEiN AMERIKAANSCHE SCHEPEN. Volgens Renter's bijzonderen dienst schrijft men in Engelsche scheepvaartkringen het ver- dwijnen sedtrt 1 Januari van de twintig Ame rikaansche schepen zonder het nalaten van1 eenig spoor, niet aan bewcerde samenzwerin- gen der ©olsjewisten toe, doch is men van cor ded, dat zij tengevolge van het slechte weer vermoedelijk schipbreuk hebben geleden en zijn vergaan. DE AALANDS-EILANDEN. De Raad van den Volkenbond. heeft zijn be- slissing ten aanzien van de Aalamds-eilanden publiek gemaakt. De archipel moet bij Fin land blijven, terwijl de eilanden in militair opzicht neutraal zuilen blijven. Branting tee- kende uit naam van Zweden protest aan, doch verklaarde dat hij voor de beslissing zou bui- gen. DE WEDEROUBOUW VAN FRANKRIJK. In de centrale commissie van den Rijks- dag heeft de Duitsche minister van weder opbouw, Dr. Walther Rathenau inlichtingen verstrekt omtrent zijn besprekingen met Lou cheur te Wiesbaden en de Fransche deskun- digen te Berlijn, zijn mededeelingen waren vertrouwelijk. Naar verluidt, zou uit de verklraingen van Rathenau zijn gebleken, dat de confe rences met Loucheur nog in geen enkel op zicht tot eenig resultaat hebben geleid. KORTE BERICHTEN. Er is heden in den Volkenbondsraad een vollcdige overeenkomst tot stand geko- men tusschen de vertegenwoordigers van Polen en Dantzig over de kwestie betreffende het recht van Polen om vrijen toegang tot de zee te hebben. Volgens de „Tribune" werd in de ge- meenschappelijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en den Senaat der Vereenig de Staten de bespreking over de motie-Porter over den vredestoestand met Duitschland tot nader order verdaagd. De Russische Sovjet-regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Lctland afge- broken. De Russische vertegenwoordiger gaf als reden hiervoor op,'dat de Letlandsdie re geering 17 communisten heeft laten terecht- stellen, ofschoon dezen hadden verklaard, dat zij Russische onderdanen waren. De conference der Britsche arbeiders- parCj heeft een motie aangenomen, waarin voor voortzetting van steun aan de mijnwer kers door de arbeiders werd gepleit. De conferentie nam verder een moCe aan, waarin herziening werd gevraagd van de vredesverdragen. In 1926 zal de 150ste verjaardag der onafhankeUjkheidsverklaring der Vereenigde Staten op feestelijke wijze worden herdacht. De stad Philadhlpria heeft het plan opgevat, om bij die gelegenheid een wereldtentoonstel- ling te houaen. In de laatste weken is de werkloosheid in Frankrijk aanmerkelijk afgenomen. Bij1 de behandeling der supplementaire begrooting over het jaar 1921 is de Duitsche minister van financien gemachngd, ter bestrij ding ineens van de buiitengewone onkosten, leening aan te gaan voor een bedi'ag van 16 milliard mark. Te Freiburg zijn verscheidene gewezen acCeve officieren gearresteerd', die beschuldigd1 worden van hoogverraad. Zij zouden een or- ganisatie hebben gevormd naar het voorbeeld van de „Orgesch die zich over heel Baden uifstrekte. De zeeliedenstaking te New York is ge- einddgd. De Japansche knoonprins was Donder- dag te Straatsburg, waarbij een militaire revue bijwoonde en de kathedraa'l bezocht. De „Times" verneemt uit New-York, dat de hi't'te ialdaar Woensdag ondagelijk was. Om 3 uur's middags bedroeg de tempcratuur in de schaduw 93 gr. F., hooger dan ze ooit op dien datum is geweest. Te middemacht wees de thermometer nog 80 gr. F. Tal1 van perso nal vielen op straat flauw. In een Deensch dbrp nabij Nastved (See- land) hebben zich verscheidene gevallen van zwarte po>kken voorgedaan. Bij de stemming onder dte leden van den sociaal-democraCschen bond over de vraa niging haafd moet worden, beantwoorddien 3562 le- of de tegenwoordige vakvereeniging gehan- den deze vraag bevesCgend, 768 ontkennend. De aansluiting bij de vakvereenigdngsintema- tionale van Moskou werd met 3716 tegen 3512 stemmen verworpen. Gemengd Xieuws DE PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In de vergadering van 30 Juni 1920 werd om praeadvies in handen van Ged. Staten ge steld een inoCe van mej. A. C.-van den Bergh van den volgenden inhoud: De Prov. Staten1, udtgaande van1 het begin- sel, dat voor gelijken arbeid gelijk loon moet worden betaald, van oordeel dat dit begin- sel in acht moet worden genomen bij de sala- risregeling overal waar mannen en vrouwen gelijken of gelijksooiCgen arbeid verridhten, modigen Geo. Staten uit de salarisregeling in vereand met vorenstaande nader te over- wegen en1 de uitkomst van deze overweging, eventueel vergezeld van een voorstel tot wij- ziging, aan de Staten mede te deel en. Ged. Staten hebben bij de verschillende tak- ken van dienst inlichtingen ingewonnen. Daarbij is gebleken, dat, behoudens enkele twijfeladhCge gevallen, in het algemeen ge- zegd kan' worden, dat de door de Staten vast- gestelde salarisregeling aan de bedoeling der motie beantwoordt. In het bijzonder is aandadht gesdionken aan de vraag, of de adjunct-directrices van de provinciate ziekenhuizen terecht een lagere jaarwedde gendeten dan de mannelijke func- tionarissen, die als administrateur, hoofd van het technisdh bedrijf of hoofd van den econo- mischen dienst werkzaam zijn. Te dien aan zien is gebleken, dat naar moet worden aan genomen in dit geval niet van gelijksoortigen arbeid kan worden gesprokenLaatstgenoem- de functies loopen zoozeer uiteen dat ook naar het oordeel der commissie van bestuur voor een verschillende salarieering alleszins grond bestaat. De catagorieen, wier werkzaamheden groo- tendeels bvereenikomen, doch die niettemin in verschillende salariSklassen zijn opgenomen, zijn de ongeschoolde vrouwelijke werkkrach- ten (klasse I) en de ongeschoolde mannelijke werkkradhten (klasse II). 'Dit onderscheid is gemaakt, omdat anders het verband met het geen te dezen aanzien in de vrij'e maatschap pij geldt, geheel verloren zou gaan, terwijl niettemin het loon' der vrouwelijke onge schoolde werkkrachten nog aanmerkelijk hoo ger is dan in de vrije maatschappij. Het meestt overeenkomstig is wel de betrek- king van werkster of vrouwelijke diensfbode met die van huisknecht. Evenwel is gebleken, dat de huisknecht komt te staan voor weCk, dat niet aan een vrouwelijke beambte kan worden opgedragen, omdat het van zwaarde- ren aard is of andere eischen stelt dan waar- waan het vrouwdij'k personeel kan voldoen, zoodat naar de meening van Ged. Staten de ongelijke salarieering der hier bedoelde cate- gorieen zeer wel verdedigbaar is, daar de ar beid niet volkomen gelijk is te stellen. Op grond van bovenstaandte overwegingen deelen Ged. Staten mede, dat zij geen aanlei ding kunnen vinden, in verband met de boven genoemde motie voorstellen te doen tot wijzi- ging van het salarisreglement. Ged. Staten stellen voor goed te keuren de 4de suppl. begrooCng van het provinciaal zie- kenhuis bij Santpoort, dienst 1920 tot een be drag van 187,679, verder de rekening over 1920 van dit gesCcht vast te stellen op 3,135,323 waaronder een subsidie der pro- vincie van 1,394,688. Verder een 2die suppl. begrooCng voor dit ziekenhuis dienst 1921 tot een bedrag van 316,812 en een le suppl. begrooting voor't ziekenhuis bij Bakkum tot een bedrag van 293,703. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN URK. Op den kruiser ,,Gelderl'and", die op de reede lag, garadeerden de mairozen bij het passeeren van den biinnenkomenden mijnen legger, en na deze militaire begroeting, had de ontvanigst van het koninklijk echtpaar aan den wal plaats. Op het havenhoofd waren duizenden men- schen samengekomen, die een gecstdriftig ge- jule' aanhieven, toen de koningin en de prms op het opperdek verschenen. De leden van de Christclijke Oianjevereeni- ging, hadden zich aan den steiger opgesteld en toen de „Mtedusa" aan wal lag zong het gemengde koor dier vereeniging", onder lei ding van den heer Asma, het „wil heden nu treden" en het „Wilhelmus". Daarop begaf de vicec admiraal J. Souten- oam, commandant van de Marine te E>en Hel der zich met zijn staf en de burgemeester de heer W. Houwimg zich aan boord' ter begroe ting van< het koninklijk echtpaar Vervolgens betraden de vostelijke personen den wal, hartelijk door de groote menigte toe- gejuicht. 4Hare Majesteit onderhield zich een oogen- blik met den dirigent van het genoeinde zang- koor eni daarna werden de nol-auto's beste- gen en reed het koninklijk gezelschap naar tet foederenemptacement van de Nedelandsche poorwegen, waar een salonr.tuig gereed stond. Hier werd door het koninklijk gezelschap gedineerd, en vervolgens in een slaapcoupe den nacht doorgebracht. Morgenochtend zal het vorstel k echtpaar zeilwedstrijden bijwonen. De door ons aan- gekondi'gde bezoeken. zuilen' echter niet door gaan, daar de koningin in verband met Kabi- nets-orisis voeg naar den Haag moet terug- keuren DE JOURNALISTENDAG. De Nederlandsche Joumalistenkring, die ieder jaar voor zijn leden een uitstapje or- ganiseert (Journalistendag), heeft ditmaal mede als gevolg van een ontvangen uit- noodiging de keus laten vallen op Dord recht. Het bezoek heeft plaats op 9 en 10 Juli a.s. Op den eersten dag zijn de joumalisten de gasten van het gemeentebestuur. Zij wor den 's middags officieel ten stadhuize ont vangen. Verder wordt dien dag een bezoek gebracht aan de fabrieken der firma Lyssen, aan de gerestaureerde Groote Kerk, waar voor deze gelegenheid het prachtige avond- maalsgoud zal worden uitgestald. De ge- meente biedt den deelnemers een rijtour door de stad, een boottocht ter bezichtiging van de zeehaven en een maalCjd aan. De tweede dag is bestem voor een boot tocht naar het slot Loevestein en Gorinchem. HULDE AAN HoLZ. Een Amsterdamsche bloemenwinkelier, die ten zeerste met de revolutionnaire 'arbeiders- beweging sympathiseert, heeft, zoo meldt de „Tribune", een bos roode bloemen ter be- schikking van het partijbestuur der commu- nistisdie partij gesteld, met het verzoek, deze bloemen aan den tot levenslange gevangenis- straf veroordeelden Duitschen communist Max Holz op te zenden. Het bestuur van de CommunisCsche Partij heeft deze taak in dank aanvaard en deze zending naar Berlijn vergezeld doen1 gaan van een brief, waarin hulde en sympatnie voor Holz wordt ge bracht on hem de kracht en het uithoudings- vermogen wordt toegewenscht, tot voor hem het uur der bevrijding geslagen zal hebben. HET RAADSLID S. DE WOLF NEEMT ONTSLAG. Naar het H'Mbl. verneemt heeft de heer S. de Wolff, 27 April j.l. voor het eerst als soc. dem. lid van den gemeenteraad gekozen, als zoodanig ontslag genomen, omdat hij het niet eens is met de houding der soc.- democratische raadsfractie inzake de 8- Junistakers. Hij is van meening dat de S. D. A. P. geen wethouderszetel mag bezet hou den, wanneer blijkt dat er van de zijde van het gemeentebestuur geen wijziging wordt gebracht in de bestraffing der 8-Juni-stakers in gemeentedienst. Volgens de soc. dem. lijst voor kieskring III is zijn opvolger de heer Jan A. van Zutphen, secretaris van den A. N. D. B. kosen tot roorzttster v«a do vrouwelfjke com* munistische Internationale in Rusland. Volgens een fcericht uit Reval heeft de sov» jctregeering den geallleerden mogendheden meegedeeld. dat Rusland in oorlogstoestand met Japan is, omdat dit land samen met de tegenrevolutionnairen een deel van Oost>Sibe» rie bezet houdt Semenef is te Wladiwostok tot staatshoofd gckozen. DUITSCHLANDS VERPLICHTINGEN. De Fransche deskundigen Cheysson en Le» ffevre zijn naar Parijs teruggekeerd, waar de Duitsch>Fransche besprekir _,en over de kwes» tie van het herstel de vo!.,tnde week worden voortgezet. De Duitsche staatsfecretaris Bergmann en Guggenheimer zuilen 27 Juni te Parijs aankomen. Volgens een bericht uit Parijs heeft Loucheur verklaard, naar aanleiding van een persbericht, dat hij van do Duitsche leveringen voor den wederopbouw niet heeft afgezien en dat de onderhandelingen over den wederopbouw goed vooruitgaan. GRIEKENLAND EN DE GEALLIEERDEN. De Grieksche regeering heeft op hoffelijke wfjze geantwoord, dat zij het aanbod nopens een intergeallieerde interventie in 't Grieksch» Turksche geschil en een voorgestelde staking der vijandelijkheden afwijst Als bovenstaand Reuter»telegram, d.d. Don» derdag uit Athene verzonden, bevestigd wordt, eal aan de hoop der geallieerden op een spoc dige beeindiging van het Grieksch<Turksche conflict den bodem worden ingeslagen. Gric» kenland zal dan alleen de gcvolgen dragen van een hemieuwden strijd in Klein'Azie en 't zal geenszins op den steun van zifne vroegere bondgenooten kunnen rekenen. De erkenning van Konstantijn als Grieksch koning zal nu nog wel langer op zich laten wachten. De strijd, dien Goekenland te voeren krijgt tegen de Kemalisten, zal zwaar zijn, omdat de Turksche nationalisten hunne eischen niet ge» makkelijk zuilen laten varen. Dat de Kemalisten hun invloed steeds verder uitbreiden, is bekend en dat de regeering te Konstantinopel het met Kemal pacha op een accoordje moet gooien, staat te verwachten. De Petit Parisien meldt reeds, dat een fusie tusschen Konstantinopel en Angora weldra tot stand zal komen volgens de Ottomaansche kringen in Parijs. Of Griekenland den strijd tegen deze ver« eenigde macht zal kunnen volhouden? BANKDIEFSTALLEN OP KLAARLICHTEN DAG. Op klaarlichten dag zijn vier bandieten in een der drukste straten van Philadelphia uit een auto gestapt. Zij drongen het kantoorgc bouw van de Mutual Trust Company binnen en ontrukten een bankbediende een geldkistje, bevattende 10.000 dollar. Daama stapten ze kalmpjes en zonder zich te haasten weer in hun auto en reden weg, zonder dat men er in slaagde, hen te vatten. Onder dezelfde omstandigheden werd te Granite City (Illinois een bedrag van 17-500 dollar gestolen ten nadeele van de National Lead Company. VROUWEN MOGEN NIET ROOKEN. In het Amerikaansche Huis van Afgevaar» digden is een wetsontwerp ingediend, waarbij het rooken door vrouwen strafbaar zal worden gesteld met 20 dollar. Bij herhaling van het „misdrijf" zal eventueel een boete van 100 dob lar „per cigaret" worden opgelegd. Indien het ..vergrijp" wordt gepleegd in een publieke gelegenheid, zal aan den eigenaar daarvan een zelfde boete worden opgelegd. Bij de indiening van het ontwerp, zeide de afgevaardigde Paul Johnson, dat hij reeds lan» gen tijd tegenstander was geweest van het roo« ken door* vrouwen, „doch", zeide hij, „wat ik gisteravond heb gezien, heeft bij mij de deur dichtgedaan. Ik zag hoe een meisje bij het ver» laten van een bioscoop de cigaret uit den mond van baar verloofde nam en er een aantal haab tjes aan deed!" Volgens den heer Johnson was tabak nog erger dan whiskey. VROUWEN EN MEISJES ALS SLAVINNEN VERKOCHT. De „Times"»correspondent uit Peking meldt droevige bijzonderheden omtrent het nameloos lijden in den afgeloopen winter van millioenen Chineezen in de door hongersnood geteisterde provincies. Het droevigst van zijn mededeelin. gen is wel, dat talrijke meisjes en vrouwen als slavinnen werden verkooht om het leven van de mannelijke leden van haar gezinnen te red. den. De gemiddelde prijs van een vrouw was tien dollar en in de meeste gevallen werden die ongelukkige wezens verkocht voor de prostitu. tie. Nu de hongersnood is afgeloopen, verwacht men, dat in de geteisterde provincial epide. mieen zuilen uitbreken. N Het Koninklijk bezoek, waarbij de Koningin en de Prins een zeldzaam geestdriftige ont« vangst is ten deel geyallen, duurde ruim drie uur, en gedurende dien tijd wandelde Hare Majesteit, die gekleed was in een wit mantel' costuum, onvermoeid door het dorp, en sloeg met zeer groote belangstelling alle beziens» waardigheden gade. Toen het programma was afgewerkt, gaf Hare Majesteit nog den wensch te kennen, een der botters te bezoeken, waarvoor de eerste de beste die men passeerde, werd uitgekozen. Nadat schielijk den loopplank was uitgelegd, begaven de Vorstelijke Bezoekers zich aan boord. Na hier een kijkje te hebben genomen, namen de hooge gasten afscheid van de dorps« autoriteiten, en maakten daarop langs de vele in de haven liggende gepavoiseerde botters een inspectietocht, in gezelschap van den burge» meester, den heer Gravenstein, en de Commis» saris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Roell, die vergezeld was van den griffier van de Provin« ciale Staten, Mr. Vening Meines, speciaal voor dit Koninklijk Bezoek met een bootje van den H&venstoombeotdienst uit Amsterdam sear Drh gekomen. De menigte op den wal zong toen, begeleid door het Urksche Muziekkorps „Adrianu» Va« lerius", onder leiding van den vischverkooper en tevens orkestdirigent G. Snoek. (Psalm 121, vers 4). De sloep met de Koninklijke bezoekers keer« de toen nog eenmaal terug, om de Heeren Roell en Gravenstein aan wal te zetten, en na van hen afscheid te hebben genomen, begaf zich het Vorstelijk Echtpaar per stoomschip naar de mijnen legger H. M.'s „Medusa", waarmede de reis naar Den Helder werd ge« maakt. Luide juichten de eilandbewoners de Ko« ninklijke bezoekers een „tot weerziens" toe, en het zal omstreeks kwart over vier geweest zijn, toen het Koninklijk gezelschap aan boord kwam van den mijnenlegger, waarop ook onze speciale verslaggever en een aantal coilega's de reis meemaakten naar Willemsoord. Spoedig na aankomst van dit gemengde ge« zelschap van passagiers zette de ..Medusa", begeleid door de torpedobooten Z. 2 en Z. 6 koers naar het noorden en toen waren wij, gezeten op het als redactiebureau ingerichte mijiiendek getuige van een treffend schouw» speL Vele Urkers namelijk, die klaarblijkelijk nog niet tevreden waren met het overigens bijzonder enthousiaste afscheid aan den wal, waren met talrijke gezinnen scheep gegaan op een tiental door motoren gedreven botters, teneinde de „Medusa" een eind te vergezellen. En vanaf deze schippersvaartuigen juichten de vreugdevolle vrouwen en mannen de door hen zoo geeerde vorstin toe, die buigend de hartelijke begroetingen beantwoordde. Niet lang evenwel hielden het de visschersvaartul« gen het tegem de 12 mjjlen loopende oorlogs* bodem vol, en zoo waren na een klein half uur alle visschersvaartuigen en eveneens het eiland, dat hedenavond bij de speciale verlichting van het raadhuis en andere gebouwtjes nog heerlfjk feest viert, uit het gezicht verdwenen. Voort ging het over de kalme zee, steeds met de« zelfde vaart totdat wij de smalle vaargeul na« bij de Tesselstraat genaderd waren, en dan plotseling een tamelijk hevigen schok, door» dat de „Medusa" over „den drempel van den Vlieter" was geloopen, doch gelukkig niet op het zandbankje bleef zitten. Zonder oponthoud werd de prachtige zeereis voortgezet en om kwart over acht was de oever van Nieuwediep bereikt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2