MATTAMAC REGENJASSEN SPAANDER A Ce. "ring van zieke kinderen niet tot baar recht komen buiten de kinderziekenhuizen, die door de onvoldoende toestanden noodzakelijker- wijze geboren werden. Rotterdam ging in 18«63 v66r, daarop volgde in 1865 Amster dam, dat in 1874 het nu nog bestaande kin- derziekenhuis bouwde. Eerst in 1882 kwam Arnhem, later Dordrecht, Den Haag, Utrecht en Groningen. Van uit deze inricn- tingen verspreidden zich betere begrippen omtrent de eischen te stellen aan een goede kinderverpleging en kinderbehandeling, ter- wijl soortgelijke inrichtingen in het buiten- land, uit onbekrompen beurs gebouwd, een schittorcnd voorbeeld gaven. De aan al deze inrichtingen verbonden maimcn van weten- schap bouwden aan de hand van den voor- uitgang der algemeene medische kennis, een nieuw vak op, de kindergeneeskunde. Evenwel de, slechts in enkele gemeenten bestaande*, kinderziekenhuizen zijn niet meer voldoende om eenigszins in de behoef- te aan verpleging te voldoen, en zoo ziet men nu de grootere, meestal gemeentelijke ziekenhuizen aan hunne bestaande of nieuw op te richten ziekenhuizen ook kinderafdee- lingen verbinden. De Nederl. Vereeniging voor Paediatrie meent, dat het op haren weg ligt hare opvat- tingen en wenschen bij dit streven kenbaar te maken. Zij meent allereerst, dat aan alle zieken huizen een afzonderlijke verpleging van kin deren mogelijk moet zijn. Daarbij moet de kinderafdeeling der algemeene ziekenhuizen beantwoorderi aan de strengste eischen, die men aan een kinderkliniek zou kunnen stel len. De veroleging van zuigelingen en van oudere kinderen moet volstrekt gescheiden zijn, tcrwijl het verplegend personeel daar- voor bestemd, voor een geruimen tijd moet worden aangewezen. Onvermijdelijk is, dat een in de kinderver pleging bekwaamde verpleegster als vrou- welijk hoofd duurzaam aan de kinderafdee ling verbonden wordt. Dat cr gelegenheid zij voor quarantaine- verblijf der nieuw opgenomen kinderen, dat het box-systeem bij cje verpleging een groote plaats wordt ingeruimd, spreekt van zelf. Evenzeer, dat er een goed ingerichte melk- keuken moet zijn waar het voedstl voor de zuigelingen bereid wordt. Wat de behandeling der patientjes be- treft, deze moet, zoo eenigszins mogelijk, aan een bekwaam kinderarts worden toever- trouwd. Waar toch de kindergeneeskunde zich tot een zelfstandigen tak van weten- schap heeft ontwikkeld, waar aan de vier universiteiten leerstoelen voor de kinderge neeskunde zijn opgericht, daar blijkt te dui- delijk, dat dit speciale vak zooveel omvat- ^end is dat slechts een bijzondere opleiding den medicus in staat stelt het te beheer- schen. Te meer klemt dit. doordat aan zulke kinderafdeelingen een polikliniekjbehoort te zijn verbonden, die, zooals Dr. van Wely zoo terecht opmerkt in zijn historisch overzicht bij het 50-jarig bestaan der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees- kunst „er het meest toe hebben bijgedra- gen om betere kennis onder het votk te ver- spreidcn ortitrent de kindcrvoeding en, de wenken daar gegeven, betreffende het ver- zorgen en verplegen der kinderen hebben vruchten gedragen. Het nut dezer instellin- gen is onberekenbaar omdat daar de resul- taten van wetenschap en praktijk gemeen goed van iedereen worden". Zoo meenen wij dus met het meeste recht voor het zieke kind te mogen eischen: zijn eigen ziekenhuis zijn eigen geneesmeester! LICHT OP! Voor rijwielen en andere voertuigen he- dcnavond te 9.54 licht op. alkmaarsche BAD- EN ZWEMINRICHTING. Gen omen baden van 19 Juni tot en met 26 Juni: Heeren 613, Dames 287, Onvermogen- den 247, totaal 1143. Tempt, hoogste 66 gr., laagste 59 graden. iTigezonrten Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opnarru i deze rubriek bewijst geens- zlns; dat de RnMctie er mede instemt). Mijnheer de Hoofdredacteur. Van de drie kolommen van uw jongste arti- kel „Uit den Alkmaarschen Raad" wijdt U er twee aan cen interpellatie, die niet gehouden werd. Over de kipkarretjes-kwestie; want er is een kwestie, er is zelfs een drama, en dit dra ma heeft bedrijven. De Alkmaarsche Courant heeft het zelf gezegd. En rondom deze „kwestie" groepeeren zich alle goede ingezetenen van A'lkmaar en zij zijn verdeeld in vo6r- en tegenstanders, klaar- blijkelijk van de meening (welke meeaing?) van de Alkmaarsche Courant; en nu worden de juristen onder hen door U hupsch uitge- noodigd hun meening in uwe kolommen ken baar te maken. Minder hupsch krijgen enke- len dezer dan weer 'n eindje verder in uw ar- tikel 'n veeg uit de pan, omdat ze den Raad 'n 'blunder hebben laten slaan (weet u wel ze- ker, dat z ij het waren? want er zijn vele amb- tenaren op de secretarie en zij alien houden zich dagelijks van 912 en 1—5 met het toe- passen van wetten onledig), maar U meent dat niet zoo erg; U meent het ook niet zoo erg tcgen Mr. I.eesberg, U meent eigenlijk niets heel erg; U schrijft slechts hoofdartike- len Uw meening, dat er een kipkarretjes-kwes tie bestaat, duister en nevelig, doch met als vaste punten de Wethouder van Publi'eke Werken, art. 24 der Gemeentewet en na- tuurlijk de kipkarretjes behoort tot wat in de psychologie de overwaardige ideeen ge- noemd worden. U bent er niet van af te bren- gen; wie er anders over denkt, spant samen tegen't heil der stad en wie geen voorstan- der is, is tegenstander. Ik hcb een neefje, die op het gymnasium gaat, niet buitengewoon schrandcrj ook niet buitengewoon dom, zoo'n beetje de juiste middeimaat; hij zal het een heel rind brengen in de wereld, vrees ik. Ik ben gewoon hem te raadplegen in lastige gevallen gelijk anderen dc Haagsche Post doen en ik sprak aldus tot hem: de Alkmaarsche Cou rant meent, dat er een kwestie is en vindt, dat dc Raad er zich mee bemoeien moet; de Paad h<?:ft er zich echter niet mede bemoeid. Waarom niet, denk ie? Wel, was't prompte antwoord, ik denk, dat de Raad vona, dat er geen kwestie was. U ziet, mijn neefje is nog niet ver in de politiek. Ik probeerde hem d«l- delijk te maker: dat hij nog erg caief was en dat er natuurlijk veel meer „achtcr" zat. De Alkmaarsche Courant had immcrs zell ge zegd Nou juist, zoo sprak hot veelbe- lovend jongmensdi, wie zich aan een ander spiegclt, spiegelt zich zacht. Ik denk dat de Raad er weinig zin in had zich. ook nog oens belachToen heb ik gauw mijn hand op zijn mond gelcgd, want ik wilde niet graag door hem in moeilijkheden wor den gcbracht. Mijn neefje is toch nog wel erg jong. Juristen zijn veclal lieden. die puzzles moe- ten oplossen. Wie veel puzzles op te lossen hebben, maken wel eens een fout Derhalve maken juristen wel eens een fout. Maar zijn nu alle menschen die fouton begaan, jurist? Neen, nietwaar? Zij zijn dikwijls iets anders. Bijvoorbeeld hoofdrccateur. Met de meeste hoogachting, Uw dw VAN DEVENTER. (Zijn wij goed ingelicht, dan is de inzender van bovenstaand artikeltje een aankomend jurist en werkt hij op het oogen'blik als oom- mies-redacteur op onze gemeente-secretarie. Hij is er wel gauw bij, nu wij in onze courant de noodige plaatsruimte voor heeren juristen beschikbaar gesteld hebben, hoewel wij, eerlijk gezegd, op inzendiingen van deze zijde bij ons aanbod absoluut niet hebben gerekend. Wij lezen in zijn artikel dan ook geenszins een ernstige juridische bespreking van het kipkarretjes-vraagstuk, dat al mag de Raad een oogenblik doen alsof het niet bestaat toch de voile belangstelling van onze burgerij blijkt te hebben. wij hebben vanmorgen van verschillende zijdenvan menschen wier leeftijd en posi- tie ons althans waarde aan hun oordeel doet hechten tal van blijken van insternming met den inhoud van ons laatste Raadsover- zicht ontvangen. Daartegenover te ontkennen dat er een kip karretjes-kwestie met al wat daaraan vast zit, bestaat, is iets wat wij gaarne aan boven- staanden ambtenaar ter secretarie overlaten. Het komt ons voor, dat de gymnasiast, die hij in lastige gevallen gewoonlijk raadpleegt, hem meer van dienst zou geweest zijn wan- neer hij hem aangeraden had zich maar niet op den voorgrond te plaatsen. Wij vermoeden evenwel, dat onze opmer- king in zake den blunder, welke de Raad heeft geslagen bij het besluit betreffende het heffen van opcenten op de hoofdsom der Ver- mogensbelasting, den heer Van De venter aan het schrijven gezet heeft. Het was de heer Cloeck," die onweersproken er op gewezen heeft, dat de Raad deze fout maakte hoewel er drie juristen in het college en twee op de secretarie zetelen. Feitelijk moet de heer Van Deventer zijn verdediging dus tot dat raadslid rich ten, maar omdat wij met voile insternming de woorden van den heer Clocck hebben overge- nomen, willen wij den commies-rcdacteur met genoegen van antwoord diencn. Wij willen gaarne aannemen, dat hjj zon- der zonde is en dat een van zijn collega's de fout gemaakt heeft. Maar dan nog moet dat met juristen op de secretarie niet kunnen voorkomdn en boven- dien is het "college van Burg, en Wcth., waarin drie juristen zitting hebben, toch ten voile verantwoordelijk te stellen voor de voor- stellen welke zij in diverse bijlagen den Raad ter aanneming of verwerping aanbiedt. Wij zijn het met inzender volkomen eens, dat niet alle menschen die fouten begaan, ju rist zijn Gelukkig niet. Zonder in het minst te willen toegeven, dat wij in de lripkarretjes-kwestie een foutieve meening voorstaan wij zijn integendeel van meening, dat het laatste woord in deze zaak nog niet gesproken zal blijken geven wij gaarne toe, dat natuurlijk ook een hoofd redacteur zich wel eens vergissen kan. Zelfseen ambtenaar ter secretarie Hij zal waarschijnlijk op rijperen leeftijd wel willen erkennen, dat reeds het zich thans openlijk door hem op den voorgrond plaat sen een vergissing geweest is. Wij zullen dat maar toeschrijven aan zijn eigenaardige gewoonte om in voor hem duis- tere kwesties het advies van een gymnasium- scholier in te winnen. Kan deze misschien ook bovenstaand arti keltje voor den heer Van Deventer opgesteld en ingezonden hebben? Red. Alkm. Crt.) SCHOLEN IN VRIJZINNIO GODSDIENSTIGEN GEEST. Zeker moet men zelve voor eeri klasse staan, om het droevige van deze nieuwe scheiding iusschen kinderen te gevoelen. Zij hefbben sa men geleerd en gespeeld, maken plannen hoe zij; -het in een volgende klasse zullen hebben nu komen er wijze menschen, die vinden dat zij1 niet langer tezamen behooren. Laat men hat todi niet doen in naam van den Gods- dienst. T Zijn iminers alienkinderen van 6en Vader. Ik werkte altijd aan een Openbare School. Nooit heeft iemand1 mij belet tot de kinderen te spreken over God. Men voelt zich dan' niet amgsitvallig, al heeft men kinderen. voor zich van ouders van verschillende Godsdienstige richting. Wat het aller hoogste is, is voor alle kinderen, ook immers voor alle menschen hetzelfde. Maar op sdholen in Vrijz. Godsd. geest kan bijbelsche geschiedenis onderwezen wor den. Het voordeel hiervan weegt niet op tegen het nadeel van afscheidingen. Naar mijn mee ning is het't mooiste als het kind bijbelsche geschiedenis leert van de ouders zelf. In het kind ontvangen de ouders de wondere, groot- ste schat. De gedachte daaraan zal ze betei dan iemand hiervoor geschikt doen zijn, zeg niet, dat ge het te druk'hebt; een rustig sche- meruurtje met moeder, die verhalen uit den Bijbel vertelt, blijft onvergetelijk in de herin- nering van uw kind. Of als vader of moeder buiten op een mooi plekje, waar alles spreekt van God een van de mooie Bijbelsche verhalen vertelt, zou dat niet van grooter beteekenis zijn, dan een uur Bijbelsche geschiedenis op school; misschien tusschen andere lessen in. Er zijn eenvoudige. mooie Kinderbiibels. Ouders, die meer voor- lichting willen kunnen het hun predikant vra- gen. Zoodira uw kind den- leeftijd voor cate- ohetweb coderwtfB b«r«ttt tweft, Soort 4wt oh- d«r auja leading. W*uui«cr Ac ouders neb niet gnroepea v«* lea zmH den inboud van den tiijwtl met dun jonge kinderen te henandeieu., uan zijn er tocu ook nog de ZoudagsschQien met veel dat goed en moor is voor ae lunaeren. Wij willen trachtea het kind eerbied te doen gevoelen voor het o:prechte geioof ook van leaer, die anders denkt dan wij zelt-kunneu we dat oeter doen dan ze bijeea te laten in nun ieeren en speien. Wanneer zij, ais kind eikaar lieiheobexi en waardeeren, zullen zij ais mensch in staat zijn, iemand niet te be- oordeelen naar zijn Godsdiensugen oi poli- tieken overtuigmgmaar naar zijn persooa- ujkheid. U, mijnheer, de redacteur, mijn dank voor de plaatsruimte in uw blad. E. M.'BUIJS. SCHOOL VOOR VOORBERE1DEND M. T. O. In dozen tijd van het jaar moet door vele ouders de vraag worden beantwoord: Wat moet mijn zoon worden Nadat men deze vraag ernstig heeft over- wogen, staat men dikwijis voor de moeilijk- heia hoe en waar de jongen moet worden op- geleid. Hoe beter men bekend is met de ver schillende inrichtingen van onderwijs, die de stad onzer inwoning bezit, des te gemakke- liiker valt het om een juiste keus te doen. Daarom koint het mij gewenscht voor, om de aandacht te vestigen op de School voor Voorber. M. T. O., verbonden aan de Alk maarsche A. B. S. De cursus aan de Voorber. School duurt 2 jaren cn omvat: wiskunde, natuurkunde, bouwkundig teekenen, wcrktuigkundig teeke- nen, handteekenen, Nederlandsch, Duitsch en Engelsch. De school stelt zich ten doel leerlingen af te leveren aan de M. T. Scholen. Jongens, die den 2-jarigen cursus met goed gevolg door- loopen hebben, kunnen, na afgelegd examen aan eene M. T. S., hun studie voortzetten in het vak huuner keuze: burgerlijke- of water- bouwkunde, werktuigbouw, electro-techniek, chemische techniek of duikertechniek. Het nut eener goede technische opleiding kan moeilijk worden overschat. De heer Ir. A. Heldring zegt dienaangaande: „De techniek „in Nederland en vooral in de Kolonien hon- „gert naar alles wat van de M. T. S. af- „komt. De uitstekende resultaten der M. T. S. „zijn den algemeenen Nederlander nog vrij- „wel onbekend". Over de toekomst van den middelbaren technicus vertelt de-heer W. J. Heijdeman, directeur der M. T. S. te Amsterdam, een en ander in een klein geschrift, dat op aan vraag zeker gaarne zal worden toegczonden en waarin hij nrededeelt, hctgeen de oud-leerlin- gen zijner school hebben bereikt In1 de toekomst zal steeds mccr behoefte worden gevoeld aan technisch gevormde krachten We kunnen dus zonder overdrijving zeggen, ook in verband met het aantal leer lingen dat thans de lessen volgt, dat de Alk maarsche School voor Voorber. M. T. 0. alle reden van bestaan hoeft. Sommige ouders zullen wellicht finantieclc bezwaren hebben om hun zoon naar eene M. T. S. te zenden. In vele gevallen zijn n.l. de geldelijke uitgaven, die men zich voor een zoodanige opleiding zal moeten getroosten, te groat cn is men dus genoodzaakt er van af te zicn om dezen weg in te slaan. Men be- denke echter, dat den leerlingen tal van faci- liteiten worden toegestaan en dat voor een goed onderlegden jogen, die ijver cn aanleg toon't te bezitten, de kans bestaat om voor een studicbeurs in aanmerking te komen. Maar ook voor den jongen die niet van plan is om zijn studie aari eene M. T. S. voort te zetten, kan het onderwijs aan den 2-jarigcn cursus der Voorber School van nut zijn. Het genoten onderwijs biedt hem een zeer geschikte gelegenheid om zich ver der te ontwikkelen en wijst hem den weg om zich'te bekwamen voor een rang op technisch gebied van meerdere beteekenis: teekenaar- constructeur; assistent-opzichter, e. a. Het kwam mij gewenscht voor, nu de aan- vang van den nicuwen cursus aanstaande is (bep-in September a sop een en ander de aandacht van belangstellende ouders te vesti gen en hun tevens aan te sporen nadere in- lichtingen aangaande de Voorber. School al- hfer in te winnen bij den Directeur dier in- richtin" die daartoe z.eker bereid zal worden bevonden. Alkrrfaar, 26 Juni 1921. H. O. G. HISTORISiOHB AUSTECDOTEN. D'Hele, auteur van 1'A mailt jaloux ear., sprak weinig, maar als hij 't deed, dan ook goed. Dikwijls viel hij vervelende praters in de rede door te zeggen: „Dat is al gedrukt". Een voor name Berlijnsche, die een jongen wereldburger het leven&licht had doen aan- sohouwen, viel den beroemden dokter Heim onophoudelijk lastig, met vragen near dit of dat, wat haar Ikleine van nut zou kunnen zijn- En dokter, vroeg ze een®, wat denkt u van ezelinnenmelik Zou d!at niet uitatekend zijn? Ezelinnemelik, mevrouw, zei „der alte Heim", terwijl hij zijn hoed greep, is ten alien tijde goed1 geweest vogr jonge ezeltjesl 'Graaf De Sain-Vallier, die 20 jaren aan een maagkwaal sukkelde, was door de ge- neesheeren opgegeven en leefde al dien tijd alleen an melk. Ook aan de prachtige maal- tijden, welke hi} geven, moesf, gebruikte hij niets anders. Lang voor den val van het Kei- zerrijk, toen hij secretaris was van De Mou- si'er, die zeer aan hem gehedit was, had hij eens zu'lk 'n hevigen aanval van zijn ziekte te verduren, dat de geneesheeren niet verwacht- ten, dat hij een' dag langer leven kon. De Moustier ijlde naar de TuiHerieen, verkreeg 's keizers handteekeninig onder een besluit om hem tot gevolmachtigd minister te benoemen en kwam ermee aan't bed van den oogen- schijnlijk stervende. De lijder kwam bij, mis schien wel van' vreugde over de onderschei- ding en slaagde erin door schier bovenmen- schelij'ke kTachtsinspanning een uur later keu- rig gekleed zich bij De Moustier aan te Hid den om hem te bedanken. Vorst Joseph Galiczin was een hartstoch- telijk speler, die in 66n winttemacht al zijn roerende goederen, zijn grondbezittingen en zijn vsnnogen had verspeeld. Alleen zijn rij- tnlg whs bam nog omgeWwan. DM zefte M in. Hij verloor. De paarden voor het rijtuig roept hij en ook de paanden is hij kwijt. Nog ben ik geen bedelaar, noept Galic zin, de tuigen, die zooeven uit Parijs geko- men zijn, blijiven' me nog over. De ban'khouder haalt medelijdend zijn schoudens op. Nu keert de kans en in een uur heeft de vorst zijn vermogen terug gewonnen. Hij staat op en gaat heen. Wilt ge niet meer zetten vraagt een heer. Neen, is't antwoord, ik sped nooit meer.. En hij hield woord. In zijn paleis te St. Pe tersburg vertoonde hij1 de tuigen, die 'in een glazen kast waren gelhangen, aan zijn vrien- den, met de woordenDie hebben me ge- red. In 1835 maakte Liszt een' kunstreis door Frankrij'k en kwam toen in een provinciestad, welker bewoners zich meer op de suikerin- dustrie en het spiriitusbranden toelegden, dan zich met de kunst bezighielden. Bij zijn op- treden aldaar waren slechts zeven personen opgekomen om den grooten pianist te hoo- ren Met een weemoedig lachje boog Liszt- voor de ledige stoelen, en de zeven aanwezi- gen cn zeiDames en heeren 1 Uw tegen- wtordigheid is voor mij zeer vereerend. De zal is echter niet aangenaam, men stikt hier bijna. Als gij het gocdvindt laat ik de piano naar het hotel brengen, waar ik logeer en daar, waar wij geheel onder ons zijn, zal ik dan het prograrnma uitvoenen. Het voorstel werd aangenomen' en Liszt vergastte zijn toehoorders niiet alleen op mu- riek, maar liet ook een souper serveeren, waarop de champagne niet ontbrak. Den' volgenden avond, bij het tweede con cert was de zaal te kledn voor't aantal be- langstellenden. Te Parijs liep eens het geonucht, dat Sarah Bernhardt een been zou moeten worden afg-e- zet. Een Amerikaamsch hlad meldde dit den volgenden dag en d'en daarop volgenden dag kreeg Sarah van een ..Showman" een hoog hod. voor het af te zetten been, dat hij gebal- sernd ten toon wilde stellen. Een AJmerikaan Joe Leffel, die een leagte had van 48 duim, een gewicht van dertig kilo en 67 jaar oud was is eens gemeenteraadslid geweest van Springfield' (Ohio.) Voor dien liet hij zich te kijk stellen werd rijk en vestigde zich al® kruidenier te Spring field. Toen hij zijn candidatuur aan de kiezers aanbeval, zei Leffel, dat zij moesten weten, dat goede waar altijd in 'kliene pakjea ver- kocht wordt. Rousseau ontving eens bezoek van een jongmensch, dat hem zijn aanstaand huwelijk kwam meedeelen en alle goede eigenschappen van zijn meisje opnoemde. Rousseau nam pen en papier. Het jongmensch zei Mijta mdsie is zeer rljk. Rousseau schreef een aui. Zij is van adel. Weer 'n nul. Ze is zeer zacht. Nu plaatste e professor een 1 voor de drie nai'len, die daanioor eerst waarde kregen. Een grenadier van het leger van den maarschalk van Saksen werd op heeterdaad op diesftal betrapt en nadat hem het ges+o- lene, een horloge ter waarde van tien gulden, ontnomen was ter dood veroordeeld Schaam je je niet, voegde de maarschalk hem toe, je leven voro tien gulden in de waagschaal te stellen? In uw dienst waag ik het voor vijf stui- tfers per dag. antwoordde hij onverschrok- ken. Zijn tegenwoordigheid van geest redde hem het leven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 25 Juni. Neeltje, d van Zwier van Laar en Neeltje Brugts. 26 Juni. Gerhard z. van Jacobus Doeschot en Annetje Wallaart. Barbara Lena, d van Adrianus van der Ven en Jacobina Scheltens. OVERLEDEN: 26 Juni. Hendrik Rol, 72 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 27 Juni. Medegedeeld door het Nederlandsch Metcorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 28 Juni. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 769 8 te Stornoway. De laagste stand van den barometer 752.9 te Haparanda. VERWACHTINO. Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtihgen, licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Marktbericlften. ALKMAAR, 27 Juni. Alkmaarsche export- veiling. Aardappelen f 10.30 tot 19,20 per 100 K.G., Drielingen 5.20 tot 7.60 per 100 KG., Kriel 1.50 tot 2.10 per 100 K G. Aanvoer 16000 K G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 328 vette koeien le kw. 1.70 tot 1.90; 2e kw. 1.50 tot 1.60; 3e 1 tot 1.30 K G., 105 melk- en kalfkoeien 500 tot 750 per stuk, 39 grasikalveren 100 tot 175 per stuk, 83 nuchtere kalve- ren 22 tot 30 per stuk, 65 schapen f 40 tot 60 per stuk, 45 lammeren 20 tot 32 per stuk, 885 vette varkens le kw. 1.16 tot 1.19; 2e 1.12 tot 1.14; 3e kw. 1.10 per K.G. (schqongewicht). van 27 Juni 1921. Opgave van Noordbollandscb Landbouwcrtdiet. (Ontvangen per draadlooze telefoon.) STAATSLEENIN GEN.' 5 Nedcrl. '19 BANK.INSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij. INDUSTR. OND. BINNENL. Insulinde Oliafabr. INDUSTR. OND. BUITENL. Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Voratenl. Dito action* Compania Poerworedjo Bodjong PETROLEUM. Orion Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Oude Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Nederl. Rubber Intercontin. Rubber Koloniale Rubber Deli Bat. Rubber Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Scheepvaart Unie Holl. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoonnboot SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine pref. TABAKKEN. Oude Deli Senembah Medan Deli Batavia Besoeki AMERIKA. Southern Raila Unien pacific Virlgi kiirs. Koert Tin heden te pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.- pl.m. 2.15 94 "94 - 127 136* 153 123 135 150 124 136 31 30* 30i/« 31 30-29* 86 89 - 333* 197 1161/* 94} 110 96 V, 100 330 185 113 86-90 108 88 334 114* 99 90 335 190 115* 91 90 338 116 92 91 44 391} 164* 449 45 403 164 457 410 168 464 410 168-9 466-7 414 170 466-8 771,, 31 9'Vw 30 60 115 71 30 75 76 - 184 123 V, 63 106a/* 1061/, 94 184 124 60 105 184 124 105 105 184 124 105 105 124 IS'/w 55* - 389* 609 335 336 93 385 610 330 325 92 385 381 135 22*-3 139 pl.m. 2.30 94Va 29 342 190 116* 92 92 418 169-70 473 78 124 382 PROLONGAT1E vorige koera lieden 2Ui WISSELKOERSEN. Vddrbeura koera Dato Heden Berlljn Brunei Londen New-York Parlji iVeenen Zwitserland Vorige koeri. 417 24 224 11 33 f 3 03 24 27 0.59 51.10 4.05 J— 24 17* ■4.07 j 24224 11.341/*11 35 3.03 V*-3.03»/a 24.25-24 30 0.55-0.57 51.10-51.15 ▼REEMD BANKPAFIER. Duitsch Bankpapier (rood) 4.25 4.11 -4.16 Ooatenr. Rankpapier (ongestempeld) 0.60 0 50 - 0.57 Idem (gestempeld) 0.44 0.44—0.46 wegen nog gftn pond, zQn absoloot vatordlcht. (all66n-verkoop) e e a e e e 4

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 3