LINGERIES naar Algiers, tn den Jierfst cert bezoek brengen aan de Vereenigde Sraten. Het Belglsche kabinet heefit besloten de1 ter en voor reden tot twijfel aan de geschakt de vei lwteilug, versnelMng en veieeuvuudi- j ging van het strafproces van den, kantonrecti- arbeidsovereenkomst van Washington met te onderteekenen. Minister Vandervekte mod venklaard hebben, dat hij geen reden zag een campagne te dezer zane op ton w te zeitten, zoolang Frankrijk en Engeland zich nog met hebben uitgesproken. TEGEN DEN COCAINE-HANDEL IN ITALIg. Naar de „Timesf'-eorrespondent nit Rotne meldt, voert die Italiaanschc politic op het oogenblik over het gdheele land een krachti- ge catnpagne tegen kcopc.-s en verkoopers van cocaine. Er zijn talrijke personen te Tu- rijn, Milaam, Napels en Florence gearres- teerd en de politie hecft een inval gedaan in een hotel te Rome, waar zij een dozijn per- sonen onder den inivloed van dit bedwel- mingsmiddel vond. DE JUWEELENDIEFSTAL TE PARIJS OP DE BOULEVARD ST. MARTIN. Men gelooft te Brussel een der leden van de bende op het spoor te zijn die, op de Bou levard St. Martin te Parijs een juwelierswin- kel geplunderd hebben. Gistcren twain een man van 25 k 30 jaar biji een juwelier te Brussel een partij diamanten en andere edel- gesteeniten aanbieden, welke te zamen een waarde van 30.000 francs vertegenwoordig- de. Hij bood den juwelier aan om de partij te laten voor een paar duizend francs. Dit wekte den argwaan van- den juwelier. Hij ver- zodht den onbekende eenige oogenblMen te wachten om hem gelegenheid te geven de ju- weelen nauwkeurig te onderzoeken. Hij ging de kamer naast de winkel binnen en belde daar de politie op. Toen hij onmiddelHj'k daar- op in de winkel terugkeerde, bleek de bezoe- ker editer verdwenen te zijn. De politie is on- middellijk de nasporingen in de geheele stad aangevangen. Blnnenland. UITVOER VAN NIET GECONTRO- LEERDE BOTER EN KAAS. In verband met den van 29 dezer af toege- stanen uitvoer van niet gecontroleerde boter en niet gecontroleerde kaas, zonder te zijn gedekt door een concent, deelen de dienstor- ders mede, dat het in de bedoeling ligt, dat van die gunst geen gebruik zal kunnen wor- r- meest j mart: is te achten den gemaakt, om belangrijke partijen onge- controleerde boter en kaas voor handelsdoel- einden naar het buitenland uit te voeren. Mitsdien is bepaald, dat door denzelfden af- zender niet meer dan 10 postpakketten onge- hcio der ontwerpen regeling om dat hootd- doel te verwezenujken schijnit voldoecde grand met aanwezig. Toi versiapping in de repressie der overtre- dinigeni kan een verbetering van het wetboek van strafvordering bezwaarlijk leiden. Wel- licht hebben de leden, die voor zoodanige ver siapping vreezen, daarbij het oog op het nieuw voorgestelde artikel 74 van net Wet boek van Strafxecht. Mocht dit het geval zijn, dan wil de minister opmerkeni, dat zijnS m- ziens toezich t van hoogerhand zal kunnen en modem* vooricomcn, dat verdachten of beklaag- den tot de afdeening humner strafzaken bui- ten proees op te lichte voorwaarden zouden worden toegelaten De minister kan niet toegeven dat de afdoe- ning buiten proces, gelijk die in artikel 74 (nieuw) geregeld: is, zou zijn rechtspraak en dcrhalve aan den rechter zou moeten worden opgedragen. Z.i. behoort het stellen eener voorwaarde door welker, voldoening het recht tot strafvordering vervalt, typisch tot de taak van het orgaan, waaraan dat recht toekomt, d.w.z. van net openbare ministerie. Met inge nomenheid constateerde de minister, dat de irstelling van den politicrechter bij vele leden instemming vand. HSj houdt zich overtuigd hiervan, dat voor eenvoudige en lichte straf zaken de collegiale rechtspraak met voordeel zal worden vervangen door den unus judex. De werkingsfeer van' dezen alleensprekenden rcchter zal eerst te ruim worden, indien men hem ook ingewikkelde of zware rechtbankza- ken zal laten berechten. Daarvoor is editor de samensprekende rechter: het college aangewezen. Het is juist, dat de politierechter in zijn straffen zal kun nen gaan tot gevangenisstraf van zes maan- den. Doch de kdntonrechter kan de politie rechter overigens ook wel gaan tot opleg- ging van hecntemis van een jaar en vier maan- den Bij 'vergelijking met de strafbevoegdheid van den kantonrechter kan de minister die van den politierechter niet te groot achiten. Indemaad geldt het hier enkel een proef- neming met. het instituut van den alleenspre kenden rechter in rechitbankzakcn. De pradijk zal op den duur wel leeren, welke begrenzing der strafbevoegdheid van den politierechter ver- controleerde kaas en 10 postpakketten onge- troleerde boter te gelijk aan net zelfde adres in het buitenland zullen mogen worden zonden. De controle op die verzendingen mede opgedragen aan de postambtenaren, die, wanneer meer dan 10 postpakketten bli ter of kaas door een afzender en voor den zelfden geadresseerde bestemd te gelijk wor den aangeboden, den belanghebbende vragen of de inhoud der pakketten uit gecontroleer de kaas of uit gecontroleerde boter bestaat en de desbetreffende douane-verklaringen in dien zin doen aanvullen. Vergeet de afzender de douane-verklaringen in vorenbedoelden zin aan te vullen, dan zullen de postpakket ten niet ter verzending mogen worden aan- genomen. VERVOER EN NEDERLAGE VAN GOEDEREN, Met ingang van 1 Juli is ingetrokken het vervocren, hebben of houden van vaartuigen en andere middelen van vervoer te water op een deel van de Maas en in daaraan gren- zende of nabijgelegen gemeenten;. De wet van 27 Juni 1919, tot wijziging en aanvulling van de wet van 31 December 1915, houdt in tijdelijke bepalingcn betref- fende het vervoer en de nederlage van goede- ren, in het belang van en meer afdoende be- teugeling van den smokkelhandelo. a. wordt daarim bepaald, dat het vervoer van alle goe deren, voor zoover dit niet geschiedt met gel- dige documenten tot in, uit- of doorvoer, ge dekt moet zijn door binnenlandschc paspoor- ten,St.-Ct.") Gemengd Nieuws INVOERING MILITAIR STRAF- WETBOEK. Blijkens de Memorie van Antwoord inza- ke het wetsontwerp tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht, kan omtrent het tijd- stip van.het inwerkingtreden dezer wetten thans nog geen zekerheid worden gegeven, maar mag wel worden aangenomen, dat dat tijdstip niet voor 1 Januari 1922 zal vallen. Bij de bepawing van dat tijdstip zal ook rekening zijn te nouden met de omstandig- heid. dat de nieuwe wetten mede bij de zee- macnt in Nederl.-Indie toepassing zullen vinden en dus ook daar te lande eenige tijd van voorbereiding noodzakelijk is. De Regeering kan zich niet vereenigen met het oordeel van sommige leden, dat de nieuwe wetten ten gevolge van het zeer lan- ge tijdsverloop tusschen hare vaststelling en de behandeling van dat wetsontwerp weder- om verouderd zouden zijn. De Regeering is aanvankelijk van oor deel, dat in de samenstelling van de mili- tair-rechterlijke colleges wijziging niet be- hoeft te worden gebracht. De in het Voorl. Verslag betoogde wenschelijkheid om het secretariaat bij de Krijgsraden aan een meester in de rechten op te dragen, kan de regeering niet voestoots toegeven. De juridische opleiding van officieren, ten einde hen te bekwamen voor militair-rechter- lijke betrekkingen, wordt zooveel mogelijk bevorderd. Op dit oogenblik zijn te Amster dam zeven officieren van land- en zeemacht in rechtsgeleerde opleiding, waarvan een de volled'ige academische vorming erlangt. De Regeering stelt zich voor, dat in deze richting moet worden doorgegaan. Zoo zul len het volgende jaar met hetzelfde doe! wederom vier officieren van de landmacht te Amsterdam worden geplaatst. VE REE NVOUDIG1NG VAN DE RECHTS- PLEGING IN LICHTE STRAFZAKEN. ■Blijkens de memorie van antwoord betref- fende bovengenoemd! wetsontwerp heeft de minister van Justitie met voldoening verno- men. dat heit wetsontwerp door de meeste le den met ingenomenheid is begroet en dat spe- ciaal de nieuw voorgestelde regeling der kan- tonigerechtprooedure algemeen bijval vond. H«t hoofddoed dat hier wordt nagestreefd is Een, vlugge executie van strafvonnissen is thans weder verzekerd. Naast de kwestie der loealiteiten voor de zittingen der politierech- ters en hetgeen verder voor de uitvoeringen der omtworpen regeling noodig is, zal, nadat deze wet Hot stand modit zijn gekomen, naar- mate zij toepassing moet vinden, het noodige onderzoek moeten worden ingesteld. Tot dus- ver was er nog geen aanileiding daartoe over wordt te gaan. ANTI-MILITARISTISCHE BETOOGING. Zondag is vanwege het Internationale An- ti-militaristisch Bureau in den tain van het volksgebouw aan de Prinsengracht in Den Haag een protestvergadering gehouden inza- ke de gevangenneming van Herman Grce- nendaal, den principieelen dienstweigeraar. Er waren ongeveer 1600 person en aanwezig, die bijna alleen een roode kaart droegen, waarop stond te lezen: „Herman Groenen- daal moet vrij". Onder de aanwezigen was ook de moeder van den dienstweigeraar. Enkele ingekomen brieven werdn voorgele- zem Daaronder was ook een brief van het Tweede Kamerlid den heer Drion, die o.m. schreef: „Het geval Groenendaal sdhijnt mij van zoo onbeltwijfelbaar emstigen aard, dat ik het geoorloofd zou achten, indien de wet dit niet verbiedt, hem tijdelijk naar huis te zenden, in afwachting van.de regeling bij de wet, die mijn motie beoogde. Een zoo geves- tigde overtuiging als die van Groenendaal, die zelfs niet tdgen ernstig liehamelijk lijden opziet, is helaas zeldzaam genoeg, dat zij niet zou verdienen als iets kostbaars behan- aeld te worden." Het woord heb'ben gevoerd de heer Albert de Jong, mevr. Meyer-Wi dhmann en de hee- ren Coenders, H. C. Eckhard en B. de Ligt. De heer De Jong zeide, dat het Zondag 3 weken geleden zal zijn, dat een jonge man van 20 jaar voor zijn overtuiging voedsel ging weigeren en dat hij: dat nog blijft weige- ren, niettegenstaande de kunstmatige ge- dwongen voeding ,welke spr. een lichamelijke en moreele marteling noemt. Hij wekte alien op tot militaire werkstaking. De heer De Ligt zeide, dat Groenendaal tic or zijn daad reedis heel wat heeft bereikt Van alle zijden bestaat reeds belangstelling, maar deze moet groeien, en de hongerstaker moet worden vrij gemaakt door den werksta- ker. Daarom was spr. gekomen1, om openlijk de aanwezigen op te ruien. Op straffe, dat zij den naam revolutionnair niet meer mo gen dragen, eischte de heer De Ligt van zijn toehoorders de werkstaking en het weigeren van den dienst; hij wekte ze op tot posten voor openbare gebouwen en tot het schreeu- wen op de tribune in de Tweede Kamer van de leusHerman Groenendaal moet vrij. Het gaat, zoo zeide hij, om de revolutionnaire eer, wanneer Groenendaal achter de muren wordt doodgemarteld; de macht om dit te vertiinderen, is bij het volk. Er werden moties aamgenomen, waarin de onnriddellijke invrijheidstelling van alle dienstweigeraars wordt geeiScht en wordt op- ^ewekt tot een ononderbroken en zoo scherp mogelijk actie, tot dit doel bereikt is. Besloten werd, deze moties ommiddellijk te gaan brengen naar den minister van oorlog, wonende in de Jan van Nassaustraat. Onder geleide van eenige agenten te paard trok daarop een stoet van ongever zeshonderd personen onder het zingen van liederen door Den Haag naar de Jan van Nassaustraat. Daar had den poltie reeds haar maatregelen getroffen, zoodat de straat van den Benoor- denhoutscheweg af tot de eerstvolgende zij- straat was afgezet. Een delegatie, bestaande uit die heeren De Ligt, Eckhard, De Jong en Van der Es, en de moeder van Herman Groenendaal werden echter doorgela'ten, teneinde een bezoek te brengen aan den minister van oorlog. Na het eerste bellen werd gezegd, dat de minister niet thuis was; op een nader aandringen kwam de boodschap, dat de heer Pop niet wenschte te ontvangen. Op het verzoek van de heer De Ligt, dan alleen de moeder van den gevangene te woord te staan, werd geen antwoord meer gegeven'. Na ongeveer een kwartier meende de dienst- doende chef van de politie een eind te moeten maken aan de demonstratie «n verzocht hij j den tan, hem to gaan. Dtze weuKfiten aan dit verzoek geen gehoor te geven, waarop de inspecteur hun in het (belang van de open- bare orde en veiligheid gelastte, zich te ver- wiideren. Ook dit had niet het gewenschte re- sultaatde inspecteur en eenige agenten trok- ken daarop hun sabel en deeide enkele klap- i pen uit aan' de betoogers die met gekruiste ar- men protesteerden tegen deze wijze van optre- den, en vroegen, waarom men hen niet arres- teerde, inplaats van te slaan. Hierop werden de heeren B. de Ligt uit Katwijk aan Zee en M. L. van der Es uit Soest gearresteerd.en, begeleid door 'nscha- re demonstranten, die anti-mili'tairistischen liederen zongen, naar het politieposthuis Boschbrug gebracht, waar zij ongeveer 3 uur weer werdfen vrijgelaten. Inmiddels was de menigte welke bij de Jan van Nassaustraat stond te wachten, door agenten te voet en bereden politie verspreid1, waadbij eveneeens van de sabel werd gebruik gemaakt. De betoogers trokken hiema in groepjes door de stad, een bord met een opschrift meer dragend, Ongeveer halfvier was de rust weer geheel hersteld. Tegen den heer De Ligt is wegens oprui- ing procesverbaal opgemaakt. In verband met het niet ontvangen van de delegatie, is aan minister Pop een' protest-te legram verzonden. EEN BRANDSTIGHTER. De in voorloopige bewaring gestelde van A., verdacht van Zaterdag 18 dezer in het „SpeldeTholt", eigendom van- Jhr. Teixoirade Mattos, opzettelijk brand te hebben gestidht, waardoor tusschen de 3 en 4 H.A. van de mooiste aanplanting dezer uitgestrekte be- zitting verloren ging, heeft thans een volle d'ige bekentenis afgelegd en medegedeeld het basoh op twee plaatsen in brand te hebben gestoken. NACHTEL1JWE ROOVERS. Door onbekende dieven is's nachts inge- broken bij Hendrina Valentijn is een vrouwtje dat geheel alleen in een leemen hut woomt te Etten. Het vrouwrtije werd wakker, waarop de inbrekers haar met een koffiemolen bewuste- loos hebben geslagen. 's Morgens vond men haar badende in haar bloed, met een gapende wonde aan' het hoofd. Alles was in het hutje overhoop gehaald, doch de dieven hadden mets van hun gading gevonden. TRAMDNGELUK. Op den Rotiterdamschen dijk te Schied'am is een tramongeluk met doodclijken afloop ge- beurd. Een uit de richting Rotterdam komen- de motorwagen van lijn der R.E.T.M. was juist het z.g. Roode Hek gep^sseerd, toen door tot nu toe onopgehclderde oorzaak, een op den dijk loopende man de trambaan over- stalc en door den motorwagen werd gegrepen. De bestuurder remde onmiddellijk uit alle macht en bracht den wagen dadelijk tot stil- stand. Het sl'acbtoffer bleek echter reeds door de voorste wielen overreden te zijn. Het perso- neel was genoodzaakt het motorrijtuig op te vijzelen, waarna de man, nog eenige teekenen van leven gevemd, per brancard naar den po- litiepost aan de Koemarkt werd vervoerd. Een kwartier later overleed de ongelukkige. Het sliachtoffer, 23 jaar oud, is G. J. R. te Schiedam, Lange Achterweg. GERED. Te Den Haag geraakte cfe 11-jarfge G. H., .die aan de Princessegracht aan het vis- schen was, te water. De neer P A. R., die passeerde, sprong gekleed te water, en wist den jongen ep het droge te brengen, waarna door een agent de kunstmatige ademhaling werd toegepast.. Per auto is de knaap naar zijn woning vervoerd. EEN INDISCHE REPUBLIEK? De Kalifaatconferentie in het district Bel- gaum (Britsch-Indie) heeft, aldus meldt men uit Simla aan de „Morningpost", een resolutie aangenomen, behelzende dat een Indische repubtiek zal moeten uitgeroepen, en wel in overleg met het Nationaal Con- gres, indien Groot-Britannig hetzij recht- streeks, of door middel van de Grieken, openlijk of in het geheim den strijd opneemt tegen de Turksche regeering te Angora. Verscheidene andere Kalifaatconferenties hebben soortgelijke resoluties aangenomen. A1 zijn deze conferenties betrekkelijk onbe- langrijk, toch zijn de resoluties volgens den correspondent het bewijs, dat de stemming tegen interventie van de zijde van Brittanie tegen Angora veldt wint. WETTELIJKE BEPALINGEN INZAKE MAKELAARDIJ EN KOOPMANS- BOEKEN. Het bestuur van de Vereeniging „Handels- recht" te Rotterdam heeft de Tweede Kamer het volgende adres verzonden Met groote ingenomenheid nam onze ver eeniging kennis van het indienen bij Uwe Ka mer van voorstellen tot wijziging van de wet- telijke bepalingen bebreffende de Makelaar- dij en de Koopmansboeken. De gebrekkigheid der bestaande regeling van genoemde onderwerpen behoeven wij niet meer aan te toomen. Zij is van algemeene be- kendheid en werd' ten overvloede in 1919 door onze vereeniging nog eens uiteen gezet in een iweetal vlugschriftjes, waarvan ook exempla- ren aan Uwe leden werden "ter hand gesteld Wij1 meenen echter met het oog op de vele en gewidhtige onderwerpen, welke Uwe aan- dach't vragen, goed te doen voormelde wets- ontwerpen meer in het bijzondler in Uwe be langstelling aan te bevelen en Uwe vergade- ring met gepasten aandrang te verzoeken te willen bevorderen, dat deze ontwerpen wel- dra tot wet worden verheven. ACTIE VAN WERKLOOZE VIiSSCHERS. Een aantal werklooze visschers hebben te Grimsby hoeveelheden visdi weggenomen, die uit een Duitschen treiler gehaald werden en deze in zee geworpen. Zij sloegen de rui- ten van het stuurhuisje in, beschadigden kom- pas en vielen de bemanning aan. De treiler werd buiten de haven gesleept. Later sloegen zij de ruiten van 'het kantoor van den verte- genwoordigcr der reedcrij van den treiler in. De politie belette, dat verdere schade werd aangericht. BRAND. Zondag v.m. stond een terrein heide en helm ongeveer 1000 M' groot, in de Westdui- nen bij 's-Gravenhage plotseling in brand. Aan het doortastend optreden van een op- zichter der gemeente plantsoenen was het te danken, dat erger werd voodkomen en nog voor da brandwaer kwam, was mm de vlam- men meester. I Tegen den middag versdieon de brandweer opnieuw, aangezien dbor den inmiddels feller geworden wind de vlammen hier en: daar weer uiitsloegen. Na een ongeveer een uur bleek het vuur even wel gedioofd. VOOR DE ZEND1NO. De (Doopsgez.) Zondagsbode deelt mede dat ds. J. M. Leendertz, doopsgezind "predi- kant te Wieringen, 28 dezer met de „Noor- dam" naar Amerika vertrekken zal om daar een bezoekreis bij de verechillendei doopsge- zinde gemeen ten te maken'. Hij doet dit in opdracht van de Doopsge- zinde Zendingsvereeniging, die door het op- h'ouden van de geldelijke bijdragen uit Rus- land, gedwongen zal worden reeds het vol- gend jaar haar werk te staken, tenzij er van elders hulp komt. De meest dringende beden om steun, tot de Hollandsche doopsgezinden gerioht, hadden geen bevredigend resultaat. Zoo werden de oogen naar Amerika geridht, waar onder de daar wonende doopsgezinden veel liefde voor het zendingswetk gevonden wordt. Het doel van ds. Leendertz's reis is nu hun 'belangstelling en steun ook voor den Ne- dcrlandsChen zendingsarbeid te winnen. Te- gelijk zal hij in opdracht van het bestuurder Algemeene Doopsgezinde Societeit het gods- dienstig leven onder de Amerikaansche doopsgezinden tradhten te bestudeerem en daarover later rapport uitbrengen. En dat wel vooral met de bedoeling om, zoo dat on- danks de ongdtwijfeld groote verschillen mo gelijk is, de toenadering ook tot deze verre broeders en zusters te bevorderen. WORTE BERICHTEN. De 18-jarige H. Donders te Tilburg kreeg bij een 'twist een steek in dm rechter- hand en in den rechterschouder. De vermoede- lijke dader C. de J. is gearresteerd. De gewon- dc werd op last van Dr. Boblman. naar het gasthuis gebracht. Zondiag geraakte het zoonltje van Jl. C. W. uit Utrecht, dat met zijn vader een fiets- tocht maakke, bij Maarssen in de Vecht. De va. der, die zijn zoontje nasprong, verdronk. Het zoontje werd gered'. Zaterdagnacht is ingehroken in het R.-K. kerk te Busseloo bij Gieteloo. Het geld uit de offerbus werd ontvreemd. De inbreker h'ield den veldwachter van Gieteloo, die hem- wilde aanhouden, een revolver voor en ver- dween op zijn zwaarbeladen fiets. In verband met de politieke omstandig- hed'en is de reis van H. M. de Koningin naar Noorwegen voorloopig uitgesteld. Overleden is de Oud-wethouder van fi- nancien te 's-Gravenhage J. Simons in den ouderdom van 76 jaar. In de vergadering der Coop. Vereen. van Nederl. ijzergieterijen is uitvoerig bespro- ken de fatale invloed der Arbeidswet op de industrie. 1De minister van Financien is gemadh- tigd tot de uitgifte van 138 millioen sohat- kistpapier. Bij de Rijkspostspaarbanlk is in de maand Mei bijna 7 ton minder ingelegd dan terugbetaald. De gewane audientie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaa-ts vin den In een schip aan de Oosterkade te Rot terdam, is ten nadeele van de firma J. en A v. d. S., een groot gedeelte van den inhoud van twee vaten met brandewijn gestolen. Mej. C. de K., van den Schiedamschen dijk te Rotterdam, is in de St. Laurensstraat een' portemonnaie met 20 ontrold. In ver band hiermede zijn aangehouden de kooplie- den B. B. en J. P. dc tangs de helling van het VTagtiuin etaamde dennenboomea, die met zooveel moeite an zorg zijn aangeplant en reeds zoo'o mooie be- schutting voor den wind vormriieni, geheel te behouden. Vele dezer boomen, die van boveni nog groenl zijn geblevm, doch waarondcr de brand is doorgegaan, zijn ten doode opge- schreven. Zooals zoo dik wij Is, is de brand ditm aal zeer waarschijnlijk aangekomen door vonken uit de loeomoiief van de stoomtram. Het is te verwonderen dat met deze droogte nog niet meer branden ontstaan, De Direotie der Staatsspcorwegen schijnit het niet noodig te vinden de locomotieven van z.g. vonkenkappen te voorzien, iets wat in het Gooi wel wordt toe gepast. Ook de stokers zijn nog al eens zorge- loos en niet doordrongen' van het groote brandgevaar, dat de tram langs de spoor- baan geeft. CONCERT BERGEN'S HARMONIE, op Donderdag 30 Juni. 's avonds van 8 tot 10 uur, in de Buitensocieteit. Programma. Les Amazones. Pas Redou- ■MA G. Lohman. Esnnralda. Valse de Con cert. M. J. H Kessels. Louisia.^ Ouverture. Pr. Francois. Pahnas et Couronne. Fantai Corsets, echt Jeagerondergoed, Kousen, - Handschoenen, - Overhemden. H. MEIJER Sc ZOON Provinciaal Nieuws INLIJVING. Op 8 Augustus a.s. zal door den prov. adjudant van Noord-Holland eene inlijving plaats hebben van dienstpl'ichtigen der lich; ting 1921 uit deze provincie. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Aan den dienstplichtige D. Keppel uit deze gemeente is voor goed vrijstel'ling van militiedienst verleend. Ds. J. Hoek, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk te Klundert. Prins Hendrik kwam gisteravond vijf uur op het eiland Schiermonnikoog aan als gast van graaf Bemstorff. Twee kleine marinevliegtuigen, bemand met vier marine-officieren, landden zuidelijk van het dorp op Schiermonnikoog. Het doel van den tocht is het demonteeren van de daar aangespeelde mijnen. UIT SCHOORL. Zondag was V. V. H. I. vannit Heiloo de gast van de voetbalclub S. V. V. I. alhier. De eindstand was 01 in :t voordeel van S. V. V. I. Zaterdag geraakte bijna een motorfiets met bestuurder en dame onder de tram, ter plaatse van den overweg nabij het station al hier. Slechts de tegenwoordigheid van gecst van den motorbestuurder voorkwam het on- geluk. Wanneer zal de spoordiredie daar eens af- sluitboomen plaatsen? Voelt zij eerst daar hare verantwoordelijkheid als er cen persoon- lijk ongeluk gebeurt? UIT OTERLEEK. Den 1 Juli herdenkt de heer W. van der Lippe den dag dat hij voor 4 jaren als ge- meente-ontvanger alhier in functie trad. UIT BERGEN. Maandagmiddag tusschen half 2 en 5 uur ontstond wederom brand langs de spoorbaan tusschen de Franschman en Bergen aan Zee, even vo6r het Vlagduiin. De brand breidde zich itengevolge van den noorden wind' z66 spoedig uit dat, voordat een voldoend aantal personen aanwezig was reeds bijna een bunder hcide en laag hout in brand stond. Zij, die op het hooren van den brand het eerst tegenwoordig waren, moesten zich, bij gebrek aan! ander bluschmaiteriaal, bepalen tot het met afgesneden takken uit- slaan van de vuurzee. De brand werd nader- hand door werklieden die, met schoppen wapend, spoedig kwamen opdagen geheel zworen. Het is evenwel niet mogen gelukken 1. Z. Bajus Guillaume sie. 5. Marsch Turque. L. Pauze. 6. Bon Voyage. Marsche A. W. Ganter. 7. Niets zonder Arbeid. Polka pour piston. T. v d Bossche. 8 Elvira. Ouverture. J. Werkman. 9. Ena. Fantaisie. E. Marsal. 10. Finale. UIT AKERSLOOT. In de gehouden kerkeraadsvergadering is tot president-kerkvoogd benoemd de heer G. Rijmberg, in de plaats van den heer Jn. Blokker Nzn. die uit de gemeente vertrekt. Door de politie is Zaterdagnacht op het Alkmaardermeer in beSlag genomen een aalzegen van 2 vischstroopers uit Zaandam. Zondag 1.1. werd door tet R. K. mu- ziekgezelschap alhier een serenade gebracht aan het echtpaar Koppes, wegens hunne 40- jarige echtvereeniging. Dit kan voor de nog krasse oudjes een aardige verrassing ge- noemd worden. Op den terugtoc't werd ook nog een ovatie gebracht bij den burgemees- ter als hoofd der gemeente. Of dit in ver band staat met het vertrek van den burge- meester naar elders is niet gebleken, maar dat zou nog te vroeg zijn. Ten slotte gaf het Prot. Harmoniekorps in de tent onder de boomen van 7.15 tot 9.15 uur een concert onder leiding van haren directeur, den heer O. Kuiper. Ook hier liet de uitvoering niets te wenschen over. In aanmerking genomen het mooie weer had de opkomst van het pu- bliek grooter kunnen zijn. De heer M A. W. Venker, van hier, is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het examen van werktuigkundig ingeni- eur. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Maandag werd hier op de veiling de eerste 700 kilogram roode kool in dit seizoen aangevoerd. Ze werden gekocht voor 15 de 100 K.G. Maandag zijn de transportarbeiders alhier en te Noordscharwoude in staking gegaan wegens niet inwilliging van door de expor- teurs gestelde voorwaarden. Deze zijn: 6 gulden per dag terwijl de arbeiders per kilo uitbetaling wenschen. De politie is met een paar man versterkt, terwijl gisteravond 6 uur een vergadering was uit- geschreven. Inmiddels liggen eenige tuinders met hun aardappelen te wachten op lossing. In verband met de staking vergaderden gisteravond de besturen der Arbeiders-ver- eenigingen „Samenwerking", Centrale Bond, R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", Ned. Fed. van Transportarbei ders", met Koophandel, Beurtbevrachting, de besturen van de Noordermarktbond, Groentecentrale, Provinciale enz. om tot een oplossing van het conflict te komen, Na vele discussien werd het contract aldus vastge- steldVoor een wagon aardappelen gehaald, personeel 3 man. Los verladen/2 man. Wa gen kool van gewicht beneden 3 kilo per stuk, 2 man ter inlading; boven 3 kilo 1 man. Het werk moet geschieden door geor- ganiseerde arbeiders. Door „Koophandel" werd als leider aan gewezen' den heer M. Wagenaar, bij wie de arbeiders op de lijst moeten staan ingeschre- ven en vanwaar de arbeiders in volgorde worden te werk gesteld. Het loon bedraagt 5 per dag. De staking is hiermede opgeheven, en kan dus het exporteeren weder aanvangen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De Raad dezer gemeente vergaderde Maan- dagavond. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer de Jong hoe het stond met de klok. De vOo^zitter deeide mede, dat daaromtrent nog geen antwoord is ingekomen, doch in de vergadering van B. en W besloten is op spoed aan te dringen. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering genomen besluit om de dienstjaren, elders doorgebracht. te doen meetelien, heelt de gascommissie besloten het voorstel als zoodanig te doen. Van het Prov. Waterleidingsbedrijf was de mededeeling ingekomen, dat de aanleg van de waterleiding een feit is geworden, dat de planncn spoedig ten uitvoer zullen worden gebracht en dat genoegen is genomen met het verzoek om na oplevering het onderhoud nog 12 maanden voor rekening van het be- drijf te houden. De heer Zeeman merkte hierbij op, dat het van Zuidscharwoude goed gezien was voet bij stuk te houden, waarvan het gcvolg was, dat de buis toch door de andere gemeenten gelegd zou worden. Het gevolg hiervan is ge- weest, dat Noordscharwoude en Broek op Langcndijk op hun besluit zijn terug geko men, zeer zeker in het belang van den ge- heelcn Langendijk. Als stemgerechtigde voor het hooghcemi- raadschap werd de voorzittcr aangewezen. Ingekomen was een verzoek van de afd. ,Het Witte Kruis om subsidie, daar dit ook van de andere gemeenten wordt genoten. B. en W. stelde voor, om voor dit jaar en eventueel voor volgende iaren, een subsidie van 20 per jaar toe te kennen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2