DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IS: Ao. 149 Dlt mnnmer bestsat Tin 2 Mattes Abonnemcntsprijs bij voormlbctnlins per 3 mimnden f 2.—, fr. per post f 2.50. Itowijsn. 5 ct. Advortentiepr. 25 ct. p. regcl, footer© letters Ihioven franco N.V. Bock- en Bandelsdr. v.h. Bfems. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOENSD 1G DireetourG, n. KRAIL. nooMroduetourTj. N. ADEMA. 29 JTJNI naar plaatsrnimte. Buitenland DE OPSTAND IN OPPER-SlLEZIe. Blijkens een mededeeling der intergeall commissie zulleii de beraadslagingen van den Oppersten Raad over die verdeeling van Opper-Silezie op 15 Juli beginnen en uiter- lijk 20 Juli zijn geeindigd. Volgens een officieele mededeeling heeft de Fransche gezant te Berlijn tot dr. Rosen een schriiven gericht, waarin hij verklaart, dat het door de „Lok. Anz." gepubliceerde geheime rapport van generaal Lerond ver- valscht was. De Lok. Anz." bepaalt zioh nog steeds tot de "verklaring, dat het document echt is en behoudt zich verdere mededeelingen voor. Volgens berichten uit Beuthen neeft de opperbevelhebber der opstandelingen te Blot- nika het pacificatie-plan van Opper-Silezie in zijn dctinitieven vorm geteekend. Volgens dit nieuwe plan moeten de opstandelingen zich verder naar het binnenland terug trek- ken dan voorheen bepaald was. De leiding der opstandelingen heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, getee kend door leden van het comite van Korfan- ty, waarin de bevolking en de opstandelin gen worden aangespoord om de orders van de intergeallieerde commissie loyaal uit te voeren, en de overtuiging wordt uitgedrukt, dat de definitieve beslissing van den Opper sten Geallieerden Raad rechtvaardig en bil- lijk zal zijn overeenkomstig de resultaten van de volksstemming. Een N. T. A.-bericht uit Berlijn meldt: Volgens berichten der laatste dagen uit Opper-Silezie, denken de opstandelingen er nog geenszins aan om terug te trekken vol gens de aanwijzingen der intergeallieerde commissie en het bezette gebied te ontrui- men. De spanning tusschen de Polen en de Engelsche zoowel als Italiaansche bezet- tingstroepen neemt zoozeer toe, dat conflic- ten tusschen opstandelingen en Engelschen aan de orde van den dag zijn. In het indus- triegtbied in Pless en Rybnik kunnen de Italianen zich alleen nog vrij bewegen met toestemming der opstandelingen. Zelfs de Italiaansche districts-controleur moet telkens als hij een autotocht wil maken, dit mede- deelen aan de opstandelingen. Volgens berichten uit Opper-Silezie beslo- ten de vertegenwoordigers van de intergeal lieerde commissie om behalve Gleiwitz ook Hindenburg te neutraliseercn. Volgens berichten uit Hindenburg hebben de Poolsche opstandelingen den voorzitter der plaatselijke afdeeling van vaderlands- getrouwe Opper-Sileziers benevens een mijn- directeur en vier andere personen gevangen genomen. Te Idaweiche zijn de Duitsche volksstem- mingscommissaris von Nikomai en de koop- man Blasel door de opstandelingen gevan gen genomen. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Het kabinet van Ulster heeft de uitnoodi- ging van Lloyd George aangenomen in zake 'een conferentie met de regeering en De Va- Sir James Craig gaf den wensch te ken- nen, om ter conferentie te worden vergezeld door vier zijner ministers, onder wie lord Londonderry. .De Vlera telegrafeerde aan Lloyd George: „Ik ben bezig te beraadslagen met de voor- naamste vertegenwoordigers, die beschikbaar zij. Wij wcnschen nog vuriger bij te dragen tot het vestigen van een duurzamen vrede, maar zicn geen uitweg, indien gij de noodza- kelijke eenheid van Ierland ontkent. Ik tracht tot eene conferentie te komen met eenige ver tegenwoordigers der politieke minderheid". De Valera schreef ook aan Sir James Craig en andcren, waarin hij om eene conferentie te Dublin verzocht op Maandag. De Valera heeft een conferentie gehad met Griffiths, dten vice-president van Sinn Fein, die zich in de gevangenis te Dublin bevindt. Volgens de Daily Herald heeft de Valera Zondag in Blackrock College, waar hij1 inder- tijd leeraar is geweest, een mis gecelebreerd. Hij moot verklaard hebben, dat hij vertrou- wen stelt in de nieuwe wending, welke de za- ken thans hebben genomen. Een voomaam Ier heeft aan een corres pondent van de Dailv Mail eenige voorwaar- den genoemd, welke Ierland stellen zal. Ier land moet zichzelf regeeren, behoudens uit- zondcringen voor de buitenlandsche aangele- genheden. de landsverdediging en andere strategische waarborgen. Aan Ulster (of het gebied van de zes graafschappen) zal door het overige Ierland een zoodanige mate van zclfbestuur verleend worden als de Valera altijd bereid is ge weest om toe te staan binncn de perken van oen onafhankelijke Iersche regeering. In Iersche kringen verwacht men, dat de Valera geen besluit zal nemen omtrent het nieuwe aanbod van Lloyd George, voor hij met de Sinn Fein-vertegenwoordigers over- legd heeft In "'cnoemde kringen is men, naar de Berli ner Zeitung am Mittag uit Londen vemeemt, niet bijzonder gunstig gestemd voor het voor- stel. Een geweldige betooging van Sinn Feiners had Zondagavond plaats op Trafalgar Spuare in Londen. De brief van Lloyd George werd daar ge- kenschetst als een poging om de mislukte po- litfek van de ^ewapende hand voor de oogen dpr beschaafde wereld schoon te wasschen, alvorens in Juli hot militaire blocdbad be- gint. Ia mi toltfraa uit BuWii wijat de Baily Herald er op, dat de Valera in geen geval de uitnoodiging tot een gemeenschappeujk on- derhoud kan aannemen. Samen met Sir Ja mes Craig overleggende, zou de Valera daarmede hem als president van Noord-Ier- land erkennen. De Valera heeft bij de laatste verkiezing 77 pet. van alle stemmen op zich vereenigd als leider der republiek, terwijl 80 pet. aller stem- men tegen een splitsing van het land in Noord- en Zuidwest waren. De deelnemers aan de Iersche conferentie krijgen vrijgeleide. Naar men zegt heeft ge neraal Smuts niet gerust, voor dat de uitnoo diging gedaan was. Wat er gebeuren zal, als de uitnoodiging wordt afgewezen, zal niet veel minder dan een Iersche massamoord zijn, meent het blad. ANTI-DUITSCHE BETOOGINGEN. Volgens de laatste berichten uit Schneide- muhl wordt bevestigd, dat een anti-Duitsche beweging in geheel Pommeren en het vroe- ?ere Pruisische Posen zich heeft uitgebreid. lit vele plaatsen zijn berichten ontvangen omtrent agressief optreden van de arbeiders en het houden van betoogingen tegen Joden en Duitschers. De beweging heeft veelal een bepaald bolsjewistisch karakter, meldt de Berlijnsche correspondent van het Mbld!., zoodat voor de Poolsche bezittende klasse bijna evenveel gevaar dreigt als voor de Duitschers en de Joden Het gevolg van de anti-Duitsche beweging is, dat de Poolsche arbeiders weigeren met Duitsche arbeiders same te werken, wat in vele gevallen aanlei- di'ng heeft gegeven tot het ontslaan van alle Duitschers. Hierdoor ontstaat het gevaar van een nieuwen stroom vluchtelingeri naar Duitschland. De schade, door de ongeregeld- heden te Bromberg aangericht, bedraagt meer dan 8 millioen mark. DE JUWEELE NDIEFSTAL TE PARIJS. Naar de Stand aard" meldt, heeft de poli tic van Poperinghe drie Polen gearresteerd, die hoogstwaarsdiijnlijk betrokkai zijn bij, den .te Parijs gepdeegden1 juweelendiefstal. Zij zijn gevankelijk naar Yperen overgebracht. Men vomtd bij hen een aa-ntal kostbare juweelen. Onmiiddelilijk werd1 de Fransche recherche ge- waarschuwid1. Men vermoedt, dat de Polen lid van een imtemationale bende zijn, die onlangs ook te Antwerpen talrijke diefstallen heeft ge- pleegd. ENGELAND EN DE KEMALISTEN'. De „Times" deelt mede, d'at de ongerust- heid, welke voor eenigen tijd in Engelsche re- geeringskringen bestond naar aanlciding van de vijandige houding van de Turlcsche natio- nalistische regeering te Angora, vermeerderd is door de ontvangst van een telegram, waar in de overeenkomst met betrekking tot het vrijlaten der Britsche gevangenen wordt te niet gedaan. Dezc overeenkomst was door Bekir Sami Bey bij de conferentie te Londen in Maart j 1. geteekend. Reeds gcruimen tijd geleden Iieten de Britsche autoriteiten 40 van de 64 Turlcsche politieke gevangenen op Malta vrij en verwittigden de regeering van Angora, dat de rest ook in vrijheid zou wor- den gesteld, wanneer de 32 Britsche krijgsge- vangenen te Angora eveneens op vrije voeten werden gesteld. Behalve de politieke gevange nen worden aldaar ook ongeveer 60 Turksche misdadigers gevangen gehouden, waarover in de overeenkomst niet was gesproken. De re geering te Angora heeft nu bericht, dat de Britsche gevangenen niet eerder zullen wor den vrijgelaten- voordat alle Turken te Mal ta, met inbegrip der misdadigers, in vrijheid zullen worden gesteld. VOOR EEN ZELFSTANDIG RIJNLAND. De Republikeinsche Volkspartij in Rijnland heeft Zondag een vefgaderimg gehouden, waarop meer dan 20O personen aanwezig wa ren, vertegenwoordigende ongeveer 50 plaat sen in Rijnland, benevens eenige vertegen woordigers der 'buitenlandsche pers. Met algemeene stegunen werd een motie aangenomen, waarin o.a. het volgende ge- eisdht wordt: zelfstand'igiheid van Rijnland, als een onafhanlcelijiken Rijnstaat, waarvan de neutraliteit djoor alle staten gegarandeerd wordt. Verder wordt, in de plaats van den Pniisischen Staats-Commissaris voor Rijn land, een Rijnlandsche vertegenwoordiger bij de Hooge Inter-geallieerde Commissie ver- langdeen eigen 'begrooting en een Rijnland^ sche Comtoissie van controle op de financien, welke er voor waken zal, dat de golden uit het Rijnland (van de spoorwegen, de post enz.) slechts voor Rijnlandsche belangen ge- bruikt zullen worden. Verder wordt geeischt de bescherming van de Rijnlandsche arbei ders tegen de vestiging van Pruisische arbei ders, benevens bezetting van alle ambtenaans- posten in Rijnland door Rijnlanders. Ten slotte vrij'lating van alle politieke gevangenen en bescherming der Rijnlanders tegen de chi canes van de Pruisdsdre politie. DE SCHADE LOOSSTELLING. De Duitsche regeering heeft Maandag aan de Oommissie van Herstel een, nieuwe beta- ling in gouden marken gedaan in Europee- sche munt, ten bedrage van 44 millioen. Daardoor is de som, die de Duitsche regee ring tot nu toe betaald heeft, gestegen tot 244 millioen. Op 31 Augustus heeft de Duit sche regeering nog 756 millioen gouden mar- ken te betalen. DE ONTPLO'FFING TE RYBUICK. Uit Rybnick wordt gemeld', dat uit steeds nieuwe bijzonderheden blijkt, dat de ontplof- fing op het station niet alleen in de stad, doch ook in de omgeving groote verwoestin- ■«n heeft aangeridit. Em groot aantal da rn Mhoorataaom wad weg^jealin^md m honderden vensters werden vemield. Een ge- heele spoorwegwagon werd 500 M. ver weg- geslingerd. De prachtige St. Antoniuskerk, de grootste en mooiste kerk van Opper-Sile zie, is zeer zwaar besChadigd. De mijnen te Rybnick hebben tengevolge van de aange- riohte schade het bedrijf moeten stopzetten. HET ENGELSCHE M1JNCON- FLICT BIJGELEGD. Het mijngeschil werd gistermiddag op de conferentie tusschen Lloyd George en de mijnwerkers bijgelegd. Het werk in de mijnen zal onmiddellijk her- vat worden. Er worden in Zuid-Wales reeds toebereidselen gemaakt. Gemeld wordt, dat de loonsverlaging in Juli 2 shilling, in Au gustus een „hafl-crown en in September 3 shilling zal bedragen. Daar de mijnwerkers eenige, door de regeering gestelde voorwaar- den aanvaard hebben, zal door deze een som van 10 millioen pond1 sterling aan de industrie verstrekt worden. om de loonen op peil te houden gedurenae de periode van depressie. Voor de eerste maal is in de groote industrie het beginsel van aandeel in de winst door overeenkomst aanvaard In het vervolg zul len, nadat in elke mijn de vaste kosten uit de opbrengsten der industrie zijn betaald, 83 pet. van hetgeen overblijft bij de loonen ge- voegd worden en de overige 17 pet. als winst worden beschouwd. Deze zullen echter niet geheel aan de mijneigenaars ten deel vallen, daar er nog eenige bedrijfskosten te betalen zullen zijn. Aan de arbeiders wordt 28 pet. boven het standaardloon van 1914 gewaar- borgd; verder is er eene overeenkomst ont- worpen, om eene verhooging van de produc- tie en een voortdurenden vrede in de indu strie te verzekeren. De datum waarop de nieuwe regeling in werking zal treden is op 1 October bepaald en gedurende den tijd welke tusschen heden en den lsten October verloopt zal dan de re- geeringssteun voor dte mijnwerkers worden aangewend Dte regeling welke op 1 October in werking zal treden, zal op zijn minst voor 12 maan- den gelden en zou nog 3 maanden kunnen worden verlengd. De regeling dus van 1 Oc tober a.s. zou niet eerder kunnen worden ge- wijzigd dan na den 3lsten December 1922. DE SANCTIES. De Duitsche Riikskansclier verklaarde aan een vertegenwoordiger van de ,,Neue Frete Presse" in een interview, dat indien de staats- liedcn en bladen der Entente in ovcreenstem- ming met hun uitlatingen het bchoud der de mocratic van Duitschland wensch ten, de eer ste stap daarvoor de opheffing der sancties zou zijn, waarvoor na aanneming van het Londensche ultimatum door Ehiitschland geen enkele grond meer aanwezig was. Ook de Fransche bewering hield1 geen steek dat de sancties nog noodig waren als middel voor druk op Duitschland ter nakoming van de aangegane verplichtingen. Duitschland's eerlijke wil behoeft geen dwangmiddeL De sancties verzwaren integendeel de taak der nakoming, daar zij den arbeid en het verkeer belemmeren en dagelijks nieuwe verwikke- lingen scheppen, gelijk de rijkskanselier zelf, door zijn persoonlijk bezoek in het Rijnland, kon ontwaren De volgende week zal de rijksminister van buitenlandsche zaken, Rosen, voor den Rijks- dag een regeeringsverklaring afleggen over 'de sancties EEN BOLSJEWISTISOH OFFENSIEF Uit Riga wordt gemeld': Achter de nieuwe Poolsch-Russische grens aan de Duna heerscht een koortsachtige be- drijvigheid der bolsjewisten, hetwelk er op wijst, dat zij nog in den loop van den zomer of uiterlijk in den herfst. een grooten aanval op Polen beramen. In de streken om Smo lensk en Witebsk hebben reeds sinds een maand belangTijke troepenconcentraties, vooral van troepen uit den Kaukasus plaats. Aan den spoorweg van Petersburg zijn drie Russische arbeiderslegers uit Peters burg en Karelie Samen getrokken, die aan verbetering en herstel van de baanvakken en bruggen werken. In den sector van opmarsch zijn munitie-depots en levensmiddeleilmaga- zijnen aangelegd geworden. VALSCH VERKLAARDE BANK- BILJETTEN. Van de gestempelde bankbiljetten, die door Oostenrijk naar Hongarije waren ge- zonden tot wisseling, hebben de Hongaar- sche overheden een buitengewoon groot aan tal men spreekt van 90 pet. als v-alsch eweigerd. Als de Hongaarsche regeering ierbij blijft, zou dit voor Oostenrijk een verlies van verscheidene milliarden beduiden. EEN VERMIINDERTNG VAN LOONEN EN PRTJZEN. De.Times" vemeemit uit New York, dlat te Dunbar in den staat Pennsylvania aan dui- zenden werklieden van de American Manga nese Company werd medegedeeld, dat de fa- briek op 1 Juli zou worden, gesloten. De arbei ders boden daarop een loonsverlaging van 40 aan, wanneer het werk niet zou worden stopgeziet. 'De d'irectie ging hierop in, en ver- minderde als contra-prestatie d'e huishuur van hun, employes met 40 De winkeliers te Dunbar mlden toen niet achterblijven en be- sloten tot een prijsvermindering van alle le- vensbehoeften. EEN COM'PLOT VAN ENVER PA9JA? Naar de Daily Mail" uit Konstantinopel verneemt, heeft de Turksche national istische regeering een complot aan het licht gebracht, ep teuw gezwt door Enver Paaia. den eud- miniater van Oorlog, m«t kit deel, Kladn-AriS binnen te vallen en de macht in Turkije in handen te nemen. Door middd van over de Caucasische grens gesoiokkelde pamfletten trachtte hij een communistische partij te stich- teni. GROOTE W1NSTEN. Ieder liefhebber van film en photo kent de Amerikaansche firma Kodak, tenminste bij naam. Weet men1 wat deze omdememing die met een kapitaal werkt van 19.503.400 dollar - in de twee laatste jaren verdiend heeft? In 1919 bedroeg de netto-winst 1S.326.188 dollar; in 1920: 18.566.211 dollar, na aftrek telkens van) alle belastingcn. Op elk van beide jaren, werden 10 miillioen dollar gevoegd bij de reserves. VERKLAKINGEN VAN V. SOHOEN. In het „Eerl. Tageblatt" vestigt Th. Wolf in een hooidartikel de aand'acht op een bij de Deutsche Verlaganstalt uitgekomen boek van Von Schoen Duitsch gezant te Parijs in Augustus 1914 dat als titel „Erlebtes" draagl Aan diit artikel is het volgende ontleend: tin den' zomer van 1910 werd Von- Schoen tot 'gezant in Parijs benoemd. Het zet in zijn boek uiteen hoe in Frankrijik door die Miarok- ko-geschiedends het nationalisme weer op- komt en onder leiding van Poincare en ls- wolsE een tegenover Duitschland vijandige politick wordt gevoerd, zeer gevaarlijk voor den Europeescnen viedc. Toen Von Schoen, eens tegen Poicar6 en d'iens vTiend1 Barthou zeide, dat de gemeenschappelijke goede wil een1 weg moest vinden voor een rustig naast elkaar leven, zeide de onbpigbare: „Geef ons E'lzas-Lotharingen terug, dan1 zullen wij de beste vriaiden ter wereld' worden". Toen, niettegenstaande alles, de gemoede- reni een weindg tot rust kwarnen en het Fran sche volk, gelijk Von' Schoen constateert, niet in het minst aan een oorlog, maar aan het oces-Caillaux en' andere dingen dacht, am de onheilvolle dag, waarop d'e WeenL sche regeering haar ultimatum m 'Belgrade deed' overhandigem. Freiherr Von Schoen bcoordeelt, schrijrt Wolff, de wijze, waarop de oorlogsverkla- ring is ge€nsmieerd en, de oorlog begonnen, met een oprcchtheidl, die cok thans nog, of lie ver thans weer, moedig genoemd moet wor deni. Hij, moest, gelijk bekend is. aan de Fran sche regeering, voor het geval deze beloofde zich neuitraal te -houden, vcrklaxcn, dat Duitschland een borgtocht eischte, en Toul en Verdun1 voor dfen duur van den oorlog zou be- zetten en hij' toont zich zichtbaar voldaan er- over, dat het hem bespaard1 is gebleven, deze waanzinnige opdracht na te komen. Ook verooraeelt v. Schoen het onjuiste te legram omtrent den vliegeraanval op Neuren- berg. De bekentenissen van den oud-'ambassa- deur trekken te Parijs zeer de aand'acht, deelt de correspondent van het Hbl. mee. Men vraagt zicn af, of er nu nog Duitschers zul len zijin die loyaal dent oorsprong van dten oorlog willien bespreken. De ,,Matini" schrijft: Indien een riiplo- maat, die het 'instrument was van de keizer- lijke manoevres, erkent, welk schaamte hij gevoelde bij het overhren,gcn aan- dc Fransche regeering van groteske cn schandelijke voor- wendsels voor den' oorlog, is dit een1 gebeurte- nis van. belang. Maar wanneer hij erkent, dat niemamid in Frankrijk den oorlog wilde, dan is dat een' scherp dementti, niet alleen voor de Duitsche propagandisten, maar ook voor de welwillenae medewerkers, die zij in Franknjk hebben gevondtn. DE STEENKOLENPRIJS. Naar het Duitsche mijnwerkersblad meldt, zijn vanaf 1 Juli de prijzen van stuk- en eierkolen met 25 Mark per ton en die van ;emengde kolen met 6.25 Mark per ton ver- ioogd. E>e Rijkskolenbond heeft de prijsver- laging Van steenkolen-briketten in het Ruhr- ehied en in Saksen vanaf 1 Juli met 16 ...ark goedgekeurd. Met het oog op den goedkoopen prijs van pek zal een verdere verlaging van 8 Mark per ton voor Ruhr- briketten worden ingevoerd. PARIJS EN ANGORA. Bekir Sami Bey, die te Parijs is aangeko- men, heeft aan de „Temps" het volgende ver klaard: Men heeft gezegd, dat de extremis- ten in Angora aan het bewind zijn gckomen; men heeft gezegd, dat deze nieuwe regeering tegen iedere onderhandeling zou zijn. Het Turksche volk en de Turksche regeering wen- schen zoo spoedig mogelijk tot een ,,entente cordiale" met Frankrijk te komen. Hij kwam naar Parijs ter definitieve oplossing van de kwestie van Cilicie. Er bestaat, zoo deelde hij verder mede, voor het oogenblik geen verbondSverdrag tusschen Rusland en Turkije. De betrekkin- gen tusschen beide landen zijn vriehdschap- pelijk Echter heeft Rusland de Turksche ei- schen erkend, vervat in het nationale pact, dat goedgekeurd is door de nationale verga- dering van Angora. Of zij overwinnaar zijn den wel overwonnene, zullen de Turken van Angora niets aan, datpad veranderan,, dat't maximum aan offers vertegenwoordigt, waar in d'e Turksche natie kan toestemmen met het oog op een rechtvaardigen en, duurzamen vrede. POLITIEKE MOORDEN. In Chicago heerscht op het oogenblik een ^litieke veete die reeds een aan tal slacbtof- .:ers heeft geeischt. Nadat korten tijd geleden de politieke leider Andrea was vermoord, is thans zijn vriend Jozef Laspisa, een rijk aan- nemcr, die zich eveneens op politiek gebied bewoog, aan het stuurrad van zijn. automa ta el door onbekfloden newgwehoten. STINNES KOOPT NIEUWSBUREAUX! De „Freiheit" deelt mede, dat de groot-in- dustrieel en multi-millionnair Hugo Stinnes de beide Duitsche parlementaire bureaux heeft gekodit, en ze in zijn Telegraphen- Union heeft ingelijfd. Deze beide persagentr schappen voorzagen bijna de geheele Duit sche pers van berichten omtrent het gebeurde in parlement en parlementaire commissies en de Freiheit zegt, dat de organisatie van Stin nes thans alleen die beriahten behoeft door te laten, welke zij zelf verkiest, en volgens haar de belangen van haar eigenaar dienen. De „Verstmniseering" van de openbare meening begint thans zelfs onder de bladen van de .bourgeoisie" onrust te verwekken. Er is nu geen enkele ondememing van eenige beteeke- nis meer in Duitsdblana of Stinnes heeft er medezeggenschap in, zoo hij al niet de eige naar is. EEN 9CHEEPSRAMP. Naar Reuter den 27sten Juni uit Sydney meldt, is daar bericht binnengekomen, dat de stoomboot F'itzroy ter hoogtc van- Kaap Haw- ke met 30 man aan boord zou zijn vergaan. Stechts drie ledeni der bemanning konden de kust bereiken, en1 men' vermoedt, dat alle ove- rigen zijn omgekomen. DE ECHTSCHEIDING VAN MARY PICKFORD. De film-ster mevr. Mary Pickford was naar men zich wellicht herinneren zal na een weinig gelukkigen echt gescheiden van haar mau, Owen Moore. Sedert was zij her- trouwd met den' film-acteur Douglas Fair* banks. De wettigheid van de scheiding, en dus ook die van het latere huwelijk was aan* gevochten, zoodat de positie van de nieuwe echtelieden zwervend en niet weinig pfenible was geworden. Thans heeft rechter Largon, te Reno, een beslissing gegeven ten gunste van de wettigheid van scheiding en tweede huwelijk. De attemey-generaal van den staal Nevada, die de validiteit der scheiding be- twist, is echter in hooger beroep gegaan. ONGEREGEL'DHEDEN TE FIUME. Uit Fiuxne wordt geseind, dat de Italiaan sche commissaris, commandant Faschini, den bezetters van de haven van Baros heeft ge- last, deze te antra mien. Men was reeds tat overeenstemming gekomen? toen er zich in de stad een levenmge agitatie merkbaar maak- te. Een aan tal betoogens begaf zidi naar de brag van Sussak om de haven van Baros binnen te dringen. Een compagnte Alpenja- gers, die de brag bewaakte, moest van de wa- penen gebruik maken. Naar verluidt, werden vier personen gedood en twintig gewond. KORTE BERICHTEN. De secretaris van de London Library, do heer Hagberg Wrigat, heeft naar hij ver moedt, in de Allan-collectie, die bijbels en godsdienstige verhandelimgen omvat een tweetal handschriften van Luther ontdekt In de kringen van het Kasselsche ge- meentebestuur neemt men aan, dat Scheide- mann niet lang meer burgemeester dezer stad zal zijn, daar hij nog eledits op een meerder- heid van 66n stem kan rekenen. Overstroomingen hebben een groote bies eslagen in den spoordijk nabij Amroha Britsdi-IndiS). Een personentrein viel in het gat; de locomotief en de twee voorste wagons verdwenen geheel. Men vreest dat veertig passagiers en het personeel op de looomotim zijn omgekomen. In China zou een nieuwe hurgeroorlog zijn uitgebroken. Het eiland Tenedos is door het Engel sche gamizoen aan de Grieksche overheid overgedragen. De „Daiiy Telegraph" vemeemt, dat de Japansche troepen met de bolsjewiki in ern- stige gevechten zouden zijn gewikkeld. Laatstgenoemden zouden Ochotsk ingenomen hebben. De vulkaan Stromboli is weder gaan werken. De bewoners verlaten het eiland. Luitenant Proctor, de Engelsche oor- logsvlieger, die 60 vijandelijke vliegtuigen en 28 kabelballons had neergeschoten, is te Hendon, bij Londen, doodgevallen. Naar verluidt, heeft de Sovjet-regee- ring besloten wederom zilvergeld uit te ge- ven en de vroegere staats-spaarbanken op- nieuw open te stellen. De republikeinsche leiders in Amerika deelden mede, dat een vergelijk is getroffen fen aanzien van de moties Knox en Porter, nopens de beeindiging van den oorlogstoe- stand met Duitschland en Oostenrijk. Volgens bericht van het „Achtuhr- Abendblatt" zijn de inkomsten der posterijen over 1920, vergeleken met't jaar te voren, meer dan verdubbeld. Desondanks is het te- kort der posterijen nog toegenomen. Ingevolge een verzoek der Ententecom- missie aan de Duitsche rijksregeering zullen nog 260 oficieren, die aan het legerbestuur zijn verbonden en ook reeds v6or den oorlog daarbij hooge posten bekleedden, worden ontslagen. Inkprin, secrtaris der communistische partij van Groot-Britannie, is wegens publi- catie van communistische litteratuur tot 6 maanden gevangenis veroordeeld. Na een langdurige afwezigheid keert hedenavond de Engelsche gezant te Berlijn terug en eveneens de Amerikaansche zaak- gelastigde, die gelijktijdig met den Engel schen gezant te Londen heeft vertoefd. GemeTic;d Nienws. PROTESTVERGADERING VAN DE ANTI-MILITAIRISTEN. Oiitorvond w«rd in dm tuin van hit

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1