Zonder eiwit geen leren! Vol gens het gezegde van dr. DEKKER if het lichaam een eiwitmachine, die met vet er koolhydraten gestookt wordt. Ook de men schelijke is aan slijtage onderhevig. Deze slijtage openbaart zich door een gevoel var zwakte. H< bedSden die ztdt atfifd nog goal getroraden >lg da f - Op straat werden eenige agenten door op- resciioten jongens aangevailen, soma cen hebben hangen nu slap als een gevolg dat ze agent door tnie ot vier mannen tegeiijk. Up 1 te veel to lijden bebben van bet plukken in ae Prinsegracht hij de Lage Nieuwstraat verband met de aanhoudende diroogte. verd dooi de poiiue op de menigte gesciio- Toeh is er nog geen gebrek aan aardbeien .en, waaruoor, vooi2oy/ci tot duavei kon en dit is ook niet te verwcnderen wanneer iarder stoken, meer smeren me opgewekkende middelen, als alcohol, koffie thee, helpt niet. Het eenige wat baat, is hei herstellen der slijtage door verhoogden toe voer van eiwit, net materiaal, waarvan dc machinedeelen gebouwd zijn. Die toevoer geschiedt, na ar het oordeel van meer dan 21.000 artsen, net best door het gebrulk van Sanatogen. Sanatogen is dar ook het middel bij uitnemendheid bij bloed- armoede, zenuwachtigheid, uitputting, m ziekten, enz., want zooals een van Euro- pa's beroemdste medici, prof. VON NOOR- DEN, zegt: „Sanatogen bevordert krachtig de eiwitaanzetting". Sanatogen is bij alle apothekers en dro, ten verkrijgbaar in verpakkingen vanaf H) ENID E RWET. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR bremgera ter algemeene kennds: lo. dat heden op de gemccnte-secretarie ter inzage is gdegd het aan hen ingedien- de verzoek met bijlagen van J. ROOS tabaksfabrikant alhier om vergimning tot oprichting "vankeen eest, te dirijven door een electro-motor van 1 P.K., voor het drogen van tabak, in het perceel Groot Ntieuwland Wijk D. No. 2. Bezwarera tegen deze oprichting kun- nen worden Lngediend ten raadhuize de- zer gemeente, mondeling op Woensdag 13 Juli e. k. 's voonmiddags te elf uur er. schriftelijk v66r of op dien tijd. Geduren- de drie dagen v66r gemelden dag kun- men! de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht op de secretaris dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kcnmis nemen; dat zij bij humne besluitem van 28 dezer vergunning hebben verleend aan-: dt N. V. v/h. W. Hoogenstraaten Co. te Leaden- tot het uitbreiden van bare fa- briek vam verduurzaamde levensmidde- len volgens overgelegde beschrijviog en teekening i Wijk E. No. 16; Ml. KRAP alhier tot het oprichten van j een' vleeschrookerij en vetsmelterij in het j AOi'Ucii vasigtsiitiu, b. A. van tie* iieydeu ii .en sdiot in aet been bekwam. iiij de charges net de sabels werden eenige verwondingen van lichteren aard toegeoracht. Een deputatie, bestaande uit drie perso- l .ien, trok naar het bureau aan de. Kivier- i .isciimarkt om de invrijheidstelling van de .jearresteerden te verzoeken. Hun werd me- Jegedeeld dat men van de arrestatie niets vist, waarop men zich telefonisch in verbin- iing stelde met de centrale recherche. Deze ieelde den deputaties mede dat men na een jut zou beslissen over de al of niet invrij- neidstelling van Leentje van Buuren. Op dat oogenblik werd den heer De Ligt jen verhoor afgenomen. Wat de politiemaat- Dgis- I fegelen betreft, op net bureau aan de Ri f j /iervischmarkt was een groote politiemacht iamengetrokken om voorbereid te zijn op al ie gebeurtenissen. Het Hbl. verneemt dat Leentje van Buu- .'en omstreeks middernacht in vrijheid is ge steld. Wat de heer De Ligt betreft, diens ar restatie geschiedde op bevel van den officier /an justitie. Hij zou den nacht doorbrengen op het bureau van de Centrale Recherche en zal heden naar het Huis van Bewaring wor ien overgebracht. Dinsdagavond hebben zich te Utrecht rel let j es voorgedaan, veroorzaakt door anti- nilitairisten. Hunnentwege werd een verga- 2o. a iering gehouden in het Gebouw voor Kun gen >ten en Wetenschappen, waar de anti-militai- rist Albert de Jong critiek oefende op den minister van Oorlog en jlezen uitschold voor „laffe leugenaar". Na afloop der samenkomst poogde men, in optocht door de stad te trekken, hoewel daarvoor geen vergunning bestond. De po litic jo eg de menigte uit elkander en arres- teerde den spreker Albert de Jong fti den heer en mevrouw Boeke uit Bilthoven, die weigerden zich uit de menigte te verwijderen Onmiddellijk daarop formeerde mem we- derom een optocht met de bedoeling, naar het hoofdbureau van politie te trekken en perceel Oudegracht Wijk D. No. 72 Alkmaar, den 29 Juni 1921. Burgemeester en Wethoudera voomoemd W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONiATH, Secretaris. een net nootaoureau van po imjiet perceei rabrieksweg^iar jn vrijheidstelling te eischen van de gearresteerden. De politie verbood een en ander, waarop de leiders eieren kozen voor hun geld en den optocht op een plein ont- bonden, na medegedeeld te hebben, dat men hedenavond wederom zou manifesteeren. BEROOVING. In een perceel »p het Amstelveld 353 te A'dam zonderde zich gistermiddiag omstreeks 4 uur iemand met eene vrouw af. Toen hij't huis verliet,.miste hij zijne portefeuille met ruim 200. Hij decide dit aan een politie- agent mede, die de recherche waarachuwde. Volksgebouw te 's-Gravenhage weder protestvergadering gehouden tegen het ge- vangen zetten van den principieelen dienst- weigeraar Herman Groenendaal. De heer Spierdijk, voorzitter, sprak een f. Deze stelde een ondterzoek in, met het gevolg, openingswoord, _waaima als eerste spreker dat eene vrouw, als verdaflht van deze beroo- optrad de heer Bot, die den toestand te Am sterdam uiteenzette. Hij deelde mede, dat in die gemeente vandaag, vele revolutionnaire arbeiders in verschillende bedrijven hebben gestaakt „als protest tegen de mishandeling van Groenendaal". Vooral in de bouwbedrij- ven is druk gestaakt. 's Morgens werd in de stad gedemonstreerd. De kreet: „Herman Groenendaal moet en zal vrijklonk door de stad. Spr. vertrouwde dat er ook onder de Haagsche arbeiders spoedig ten staking zou uitbreken. Hij deelde mede, dat a.s Dinsdag een nieuw blad zal verschijnen, ge- naamd „De Dienstweigeraar." Spreker was van meening, dat men in deze maatschappij niet op een hoogen trap kan komen, zonder zijn mensch-zijn over boord te werpen. Hij zou willen dat reeds morgen de staking zou ingaan, die niet mag eindigen voor alle dienstweigeraars vrij zijn Mevr. Kolthek Timmer wilde eenige woor- den zeggen als moeder van eenige zonen en wees er op, dat de Minister aan de moeder van Groenendaal gezegd heeft: „Als dit zijn overtuiging is, laat hij dan den moed hebben, daarvoor le sterven." De moeder van Groenendaal heeft een leven van lijden gehad, haar zoon was de eenige lichtstraal voor haar. Deze moeder aldus spr. vraagt aan u het leven van haar zoon. Zij hoopte dat de vrouwen voor aan de detnon- stratie zouden gaan, en deelde mede, dat de heer De Ligt op weg naar de vergadering is gearresteerd. Bij het uitgaan van de vergadering gih- gen eenige duizenden naar de Riviervisch- markt om daar te demonstreeren voor de vrijlating van den heer De Ligt. Bij de Groote Markt werd de menigte opgevangen door bereden politie, die het volk met de blanke sabel uiteenjoeg, te'rwijl enkele char ges moesten worden uitgevoerd. Op de Groote Markt handhaafde politie te paard en te voet de orde. De toegangen tot de Ri- viervischmarkt werden eveneens bewaakt, zoodat niet te veel volk kon passeeren. Aan het Politibureau vroegen enkelen den wachtcommandant te spreken. Zij werden te woord gestaan door den hoofdinspecteur, den heer Fundter de Beauchene, die mede- deelde, dat de heer De Ligt zich niet op het bureau bevond. Bijzondere maatregelen waren door de vmg, naar het bureau Stadhouderakade werd overgebracht. DE BUITENLANDSCHE REIS VAN DE ZAANDAMSCHE GASCOMMISSIE. In de Maandagavond gehouden raadsver- gadering van Zaandam kwam naar aanlei- ding van een ingekomen schrijven van de Norske Gasverkers Forening te Sandefjord, waarin protest werd aangeteekend tegen uit- latingen in den Raad1 ten nadeele van den thans overleden directeur van de gasfabriek te Bergen (Noorwegen), opnieuw de buiten- landsche reis der bedrijven-commissie ter sprake. B. en W. gaven te kennen, dat deze direc teur in de gevoerde raadsdebatten niet was genoemd, doch de heer Tel haalde verschil lende pcrsverslagen aan ten betooge dat nie- mand anders kon zijn bedoeld. Hij laakte het in den heer Duijs dat deze op praatjes van anderen was afgegaan, want hij hield zich overtuigd, dat het ook niets dan praatjes waren. De heer Prins, die de reis heeft medege- maakt, ontkende eveneens dat men de in het schrijven bedoelde directeur in den Raad had besproken. Hij deelde mede, dat de heer Duijs (deze was zelf niet aanwezig) de mededeeling vertrouwelijk had ontvangen. De heer Tel hield vol. dat niemand anders kon zijn bedoeld. Men had gezegd, dat de di recteur het West-systeem had gesaboteerd, omdat de zoon bij een ander systcem was be- trokken De directeur is, zooals uit het schrij ven blijkt, een bij zijn collega's algemeen ge- acht man en hij verlangde dan ook, dat de heer Duijs zijn beschuldiging terug zou ne men of de bron noemen, opdat men in Bergen ziin maatregelen zou kunncn nemen. Na eenige discussie werd bcsloten aan de orp-anisatie te Bergen mede te declen, dat de in het stuk bedoelde directeur in den Raad bii de gevoerde debatten niet is genoemd. EEN GIFT VAN DEN JAPANSCHEN KROONP R INS. De Japansche geza-nt te 's-Gravenhage heeft, in opdracht van den Japanschen kroon- prins Hiro Hito, een bedrag van 9000, doera toekomen aan den minister van Buiten- landische Xakert, welke som, ingevodge de wensch van den kroonprins, in drie gelijike deeleni ter beschikking zal woiden gesteld van - gelen waren door de po- burgemeestens respectievclijk van Amster- litie niet genomen, slechts trad let detacne- dam, Rotterdam era 's-Gravenhage, ten ein- de het geld voor een liefdadig dioel aan te wenden. ment van de Riviervischmarkt op. Het spreekt wel van zelf dat een en ander ook veel nieuwsgierigen bijeenihield, zoodat het in de binnenstad zeer druk was. Wegens het niet-opvolgen van de bevelen der politie, werden eenige personeni gearres teerd. Om halfelf gisteravond hadden de anti- militairisten een tweede vergadering in den tuin van het Volksgebouw belegti, waar be- raadslaagd werd over de mogelijkheid, in verbinding te komen met de arrestanten (de bekende juffrouw Leentje van Buuren is eveneens gearresteerd, verdacht van oprui- ing op straat.) Ongeveer elf uur ging de vergadering ender het zingen van de Inter nationale uiteen. De opgewondenheid der gemoederen kwam toen tot uiting, o.a. door gejouw op de politie, die ook nu met de sabel optrad. Dit veroorzaakte een panischcn schrik onder de velen die van de vergadering kwamen De opgewonden menigte rende de trappen van het X'olksgebouw weer op, den tuin in en door alle bereikbare gangen. Wil de men het gebouw verlaten dan werd er bij den uitgang weer naar binnen gevlucht, uit angst voor sabelhouwen of kogels, daar de politie ook van de revolvers gebruik maalrte. HET BOLLENPELLEN EN DE ARBEIDSWET. Naar het Weekblad voor Bloembollencul- tuur verneemt, is er door den Bond van Bloemboilenhandelaren bij den Hoogen Raad van Arbeid een paging gedaan om voor het bollenpellen, voor wat den 8-urigen arbeids- dag betreft, ontheffing te verkrijgen. Dit ver- zoelc is gunstig ontvangen en de toezej gedaan, dat, wanneer bij de Districtsraden te Utrecht en te Amsterdam een rekest namens den Bond wordt ingediend, hierop gunstig zal worden geadviseerd. De beslissing zal nu spoedig vallen en er is alle kans dat voor het bollenpellen ontheffing wordt verleend. DE AARDBEIEN. Men schrijft uit Heemskerk aan het Vad.: Ofschoon de aardbeienpluk minstens een week vnoeger dan gewoonlijk is, zitten we nog te midden der drukte. Rijen van wel 1 K.M. lang ziet men des namiddags te Beverwijk wachten dat ieder zijn beurt krijigt. Zware vrachten treft men niet aanhet weer is niet gunstig, het is veel ta droog. De men weet, dat alleen in Heemsikerk circa 40 H.A. meer aangelegd is dan verleden jaar. 't Is misschien zoo goed a's kwaad dat het gewas maar matig is, daar .de tuinder in tegenovergestelde geval den halven prijs niet maken kon dan thans het geval is als een ge volg van overvloed. DIAMANTEN FEEST VAN VROED- VROUWEN. Den laatsten van deze maand zal op eenigszins plechtige wijze de herdenking plaats hebben, dat 60 jaren geleden de Rijks Kweekschool voor vroedvrouwen. te Amsterdam werd opgericht. Ter gelegeriheid van dit feit is door de meesteresse vroedvrouw mejuffrouw S. Sie- vertsen Buvig een boekje samengesteld, dat de geschiedenis bevat van deze zeer nuttige instelling. Het geschriftje begint met een schrijven van den 4en Juni 1861 van den toenmaligen minister van Binnenlandsche zaken van Heemstra aan de „Provinciale commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzicht", waarin de wenschelijkheic wordt uitgesproken tot verbetering van den stand der vroedvrouwen. Nauwelijks 3maan- den later is reeds het kon. besluit verschenen van de oprichting van-eene Rijkskweekschool voor vroedvrouwen. De school werd geves tigd aan den N. Z. Achterburgwal (thans Spuisbraat) en begon met 13 leerlingen. Di recteur was dr. L. Lehman. Steeds breidde de school zich uit, waardoor steeds een grooter perceel werd betrokken, maar ook steeds werden hoogere eischen gesteld aan de leerlingen. Eindelijk, in October 1900, werd het te- genwoordige gebouw in de Camperstraat betrokken. Intusschen is dit ook al weer uit- gebreid. Men kan nu spreken van een mo- derne kliniek. Sedert enkele jaren is ook aan de school de leertijd uitgebreid. Men kon ten slotte de leerstof niet meer in twee jaar ver- werken, zoodat thans de vroedvrouwen een leertijd van 3 jaar hebben door te maken, vooruat zij haar diploma kunnen behalen De tegenwoordige vroedvrouw wordt niet alleen onderwezen in de practische en theo- retische verloskunde, maar eveneens in de zuigelingenverzorging en hygiene, zoodat zij, in de maatschappij geplaatst, met kennis van zaken raad kan geven en krachtig kan medewerken tot verbetering van de volksge- zondheid. Ook aan de lichamelijke opvoeding der leerlingen wordt tegenwoordig meer aan dacht geschonken. Zij ontvangen geregeld les in de Zweedsche gymnastiek, zoodat deze jonge vrouwen niet alleen met de noodige kennis. maar ook met een gezond en krach tig licnaam hare moeielijke en zware taak aanvaarden. Een aantal bekende mannen hebben in den loop der jaren als directeur hunne beste krachten aan deze inrichting gewijd. Wij noemen behalve prof. Lehman, prof. G. H van der Mey, prof. G. C. Nijhof en niet het minst de tegenwoordige directeur dr. R. J. Th. Meurer. Zij en nog vele andere eminen- te mannen en vrouwen hebben geijVerd voor de verbetering van het vroedvrouwenonder- wijs. Vij ondersdirijven gaame de woorden. waarmede het boekje eindigt: „Moge dat on- derwijs blijven groeien en bloeien om steeds meer en meer te doen ontstaan een ontwik- kelden, hoogstaanden vroedvrouwenstand, die werkt tot heil van het Nederlandsche volk." LOOS ALARM. Bij een landbouwer te Annerveenscheka- naal (Drente) is een door de dienstbode achtergelaten brief ie op tafel gevonden, in- houdende, dat de daarbij gevoegde ring ver- der door haar zuster gedragen moest worden en dat men baar zelf in het Kieldiep vinden kon. Nadat daar te vergeefs was gedregd, vond men de meid in levende lijve in een ko- renveld, waarin ze zich verstopt had. Twee jaar geleden heeft ze iets dergelijks uitge- haald. REIZENDE BIBLIOTHEEK. In het aanstaande najaar zullen voor de veertiende maal Reizende Bibliotheken naar alle oorden van ons land worden gezonden. Deze in&tclling beoogt, gedurende ae winter- maanden, wanneer het werk op het land bij- kans stil ligt en veel tijd thuis wordt doorge- bracht, aan de bewoners van het plattelai .d goede en degelijke lectuur te verschai'fen. Elke zending bestaat uit 100 of 50 zorgvuldig ge- kozen ooeken en wel: romans, werken voor de jeugd, populair-wetenschappelijke wer ken en enkele t ijdsch ri ft j a argangen De inhoud der bibliotheckjcs k a n in be- laalde gevallen worden samengesteld jn over- eg met de Vereeniging of de personen die de boeken aanvragen. dus zoo dat icder boeken ontvangt van de soort of het gehalte als hij het meest geschikt acht. De boeken worden met eenige administra- tieve formulieren in een kist verpakt, terwiji mede, zoo noodig, een cenvoud-ig boeken- kastje wordt verstrekt. De toezending ge schiedt geheel kosteloos, nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verklaard als boekbe- heerder te willen optreden. Van de lezers wordt slechts eeo leesgeldi van 3 cent per boek en per week gevorderd. Alle plaatsen, waar de gelegenheid tot het verkrij'gen van goede lectuur ontbreekt, kun nen voor de vestiging van een Reizende Bi- bliotheek in aanmerking komen. Bovendien bezit de Vereeniging een uitge- breide vakbibliotheek van boeken op het ge- bied van Tcchniek en Ambacht, Land- en uimbouw, die door middel van, de boekbe- leerders der reizende bibliotheken het geheele iaa.r door aan belangstellenden tegen' een kjein lccsgeld franco per post worden toege- zonden Hoczeer deze instelling allcrwcge in den smaak valt, blijkt het best uit de groote uit- breiding die zij in enkele jaren gekregen heeft Terwiji den eerstcn winter, nu dertien aar geleden. slechts 25 bibliotheken waren litgezondcn, zullen in het as. najaar 160 kis- W ter verzending gereed staan. De toezen- dihe heeft in' October plaats, en de kisten worden in Mei terug verwacht. Oemecnten, die van deze instelling willen profitceren, zullen zich v66r 1 Augustus s. moeten wenden tot de Centrale Vereeniging t voor Reizende BtbHotheiren te Broek in Wa i terland. J Het is wenschelijk, dat de aanvrage ge j schiedt door eenige notabde ingezetenen liefst met aanduiding van iemand,' die bereii is als boekbeheerder op te treden. VEREENIGING FIRMA's BERVOETS EN ANDRIESSEN EN ZOON. Eenige dagen geleden meldden we, dat d< firm-a's Gebr. Bervoets te Sneek en Andries se en Zn. te Rotterdam, vereenigd en in d( fabrieken van laatstgenoemde firma onder gebracht zullen worden. Dit bericht behoef in zooverre rectificatie, dat het fabrieksge gebouw met installati^ en machines van d> firma Andriesse en Zn. door de firma Gebr Bervoets is aangekocht en dat het fabrieks bedrijf van d'eze firma uit Sneek naar gemelc pand te Rotterdam wordt overgebracht. Ei is geen sprake van een vereeniging der twe< firma's. UITBREIDING DER VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING. Naar het Gentrum meldt, zijn de plannen om aan de vrijwill-ige ouderdomsverzekerin.' een aanmerkelijke uitbreiding te geven, reed in een vergevorderd stadium van voorberei ding gekomen. De bedoeli-ng daarbij is, d( uitkeering, die thans ten hoogste 6 guide; per week kan bedmgen, te verhoogen tot ee; maximum van 20 gulden, met een daaraa' geevenredigde premie-betaling. Het aangaai van zulk een verzekering zal voor iederee: openstaan. Bovendien ligt het in de bedoe ling de uitkeering in eens bij overlijden var 100 op 400 te brengen. Het aantal personen, dat zich voor de vrij willige ou derdomsverzekering opgeeft, be droeg over April 7058 en over Maart 8568 terwiji het aantal verzekerden beneden de 3.r jaar gestadig toeneemt, zoowel verhoudings gewijze als a'bsoluut. De vrijiwillige verzekering wordt thans air regel voor de hoogste uitkeering aangegaan dus niet voor 3, 4 of 5, maar 6 gulden per week. HET LEVENDE LIJK. Een waker vara een par-ticu-lieren nachtvei ligheidsdienst kwam Zon-dagnacht om vij uur met bleek gelaat op'het bureau Arahime desstraat te den Haag mededeelen, dat waar- schijnlijk in een hooiberg op de boerderij van den heer v. B., bij Loosduinen, het lijfc zou liggen van den landlooper J. v. d. B. waker had dezen man den vorigen nadhi hooren gillen. Of hier van moordi of zelf- moord sprake was, kon hij niet opgeven. Rechercheurs 'gingen onmiddellijk op on derzoek uit. De berg bevatte 90.000 K.G hooi. Zoofn hoeveelheid om te halen is geen kleinigheid. Daarom gingen de speurderc eerst eens in de stad kijken of de nachtwaker zich ook vergist kon hebben. V. d. B. was een goede beikende en men zocht alle plaatsen na waar de zwerver placht te komen. En zoo- waar, men vond hem des morgens^ rustig zijn slaapje doende in het Malieveld. De rechercheurs prezen zich gdukkig, dat de hooiberg nog ongerept stond OP ZOLDER VAN EEN ONVOLTOOID HUIS. Bij een bezoek, dat iemand met zijn vrouw bracht aan de in aanbouw zijnde woningen in de Hemonystraat te Zutphen, hoorde deze plotseling stemmen boven zich klinken. Een klein meisie zei: „moeder, daar is ook een juffrouw!" En inderdaad. De zolder van het nog niei voltooide huis bleek door een gezin bewoond Hoe het kon? Eenige maanden geleden werd een per- roncontroleur van Lage Zwaluwe naar Zut- rhen- overgeplaatst. Hij kwam er, maar hij iet zijn gezin in Lage Zwaluwe achter, tot- dat het op straat werd gezet na eenige kee- ren uitstel van de Huurcommissie verkregen te hebben. In Zutphen was ook geen woning te krij- aen. Wel werd het gezin een woning in de Hemonystraat toegewezen, maar deze was nog niet gereed. Intusschen was het voor het gezin we gens bizondere omstandigheden zelfs noo dig. De man vroeg vergunning alvast een woning te betrekken, maar hij kreeg hiertoe geen verlof, van het bestuur der woningen, noch van Gemeentewerken, maar ten einde raad1 betrok hij in alle stilte met zijn gezin een zolder in een der in aanbouw zijnde hui- zen. ONiWEER. Bij- een wolkbreuk boven- Zuid-Laren1 is een buitangewone hoeveelheid water gevallen. Ook omtiliastte zich een hevig onweer, waarbij de bliiksem sloeg in een niieuw huis van den- heer Sijlzema, bewoond door den heer A. Harms. De echtgeraoote werd getroffera en men vreesde voor haar leven, maar later kwam zc weer bij. KORTE BERICHTEN. - Een Rotterdamschen juffrouw, die bij den Ruigen Hock in <fe buurt vara Noordwijk, een hoog drain afholde, kwam -te vallen en brak daarbij het rechterdijbeera. Maaradag is te Breda een 25-jari-ge ge- trouwde arbeider gearresteerd, die de wegen in den omtrek reeds een i-gen tijd a is naaktl oo- per onvei-lig maakte. De man is in een kliniek voor zenuwlijders te Groniingen opgenomen. DE PROTESTSTAKINO. AMSTERDAM, 29 Juni. Naar ons van de zijde Yan het P. A. S. wordt medege deeld, wordt het gegeven stakmgsparool, gezien de korte voorbereiding, goed opge- volgd. Het aantal stakers is grooter dan gisteren. Cijfers omtrent het aantal sta kers kon men ons evenwel niet mededee len. Getracht zal worden de staking een grooteren omvang te doen aannemen, met name om daarbij ook de gemeentewerklie- cen te betrekken. Om 11 uur hedenmorgen kwamen de stakers weer op he' Parkschouwburgter- re.n bij een, waar verschillende sprekers het woord vcerden DE PROTEST-STAKING INZAKE GROENENDAAL DUURT VOORT. AMSTERDAM, 29 Juni. De protest- staking tegen de gevangenhouding van den dienstweigeraar Groenendaal zal he den worden voortgezet. Het bestuur van het Plaatselijk Arbeids-secretariaat met de besturen der aangesloren vakbonden, hebben in een hedennacl't gehouden ge- combineerde vergadering n 1. besloten aan de revolutionnaire arte,dors te adviseeren, de staking voort te zetten, zoo mogelijk in de versch.llende bedrijven uit tebreiden. Hedenmorgen vroeg is op de Amsterdam- sche fabrieken een manifest verspreid waarin het P. A. S.-bestuur den arbeiders opwekt den arbeid te staken. Het is nog niet bekend hoelang deze staking zal voortduren. Het P. A. S.-bestuur vergadert heden avond opnieuw om verdere besluiten te nemen. DE ZAAK-GROENENDAAL. AMSTERDAM, 29 Juni. Door de Lan- delijke Federatie van Metaalbewerkers is aan den Minister van Oorlog -het volgen- de telegram gericht: betuigen door dezen adhaesie met protest telegram Land. Co- mite Int. Militairistische vereeniging te gen de gevangenhouding van H. Groenen daal cn anderen 's-GRAVENHAGE, 29 Juni. Bij de straatrelletjes, na afloop van de gister avond gehouden protestvergadering "tegen de gevangenhouding van den principiee len dienstweigeraar en hongerstaker Her man Groenendaal, zijn eenige personen licht gewond. Iemand die een schotwond in zijn been bekwam, kon, na door den ge- neeskundigen dienst te zijn verbonden, naar zijn woning worden vervoerd. Een der sprekers op de protestmeet-ing van Zondag, Ds. de Ligt, die gisteravond op straat is gearresteerd, terzake opruling, is vandaag in het huis van bewaring opge- sloten. Naar aanleiding van de geruchten om trent de mishandeling, welke Groenendaal bij zijn kunstmatige voeding, in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen zou ontvangen, verklaarde men ons, desge- vraagd, van bevoegde zijde, dat er geen sprake is van eenigerlei mishandeling niet alleen, doch dat.Groenendaal, aan- gezien hij bij het doorslikken van het hem toegediende, hetgeen hij als hij daartoe bij machte was beslist zou weigeren, geen in- vloed kan uitoefenen en zich op geenerlei wijze verzet tegen zijn kunstmatige voe ding, welke «iet door zijn neus doch door middv.1 van een buisje in den mond plaats vindt. Zijn gezondheidstoestand wordt als uit- stekend gekenschetst. Stadsnieuws Tftle^rammen van heden UIT V A ART J. G. VAN KUYKHOF. AMSTERDAM, 29 Juni. De uitvaart van het stoffelijk overschot vad den heer J. G. van Kuykhof, in leven penningmeester der S. D. A. P. en lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad, had hedenmorgen on der groote belangstelling plaats. Op de lijkbaar lag de roode vlag van dt •b L>. A. P., waarop de spreuk: „Proleta- riers aller landen vereenigt U!" Achter de lijkkoets reea een- open rijtuig, waarin vele kransen met roode rozen la- gen en daarachter volgden deputaties van de Kamerfracties, de redactie van „Het Volk", de federatie Amsterdam der S. D A P. en de Soc.-Dem. Vrouwenclub. In de volgrijtuigen zaten, behalve de fa- milieieden van den overlcdcne, de heeren W H Vliegen, C. Werkhoven en A. B. Kleerekoper, vcrtegenwoordigende het Par- tijbcstuur der S. D. A. P., de heer J. H Schapcr, tweede voorzitter van dc Kamer fractie Jos. Loopuit en Ed Polak voor dc Rraadsfractie en S. J. Pothuis, de voorzit ter van den Amsterdamschcn Bestuurders- boai Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken' bekend-, dat zij aan Gedcputeerde Staten hebben bericht, noch de gemeente noch hare ingezetenen als gebonden te beschouwen! aan der termijn van 1 Juli voor wiat betreft ie op-zegging der wa'terleidingabonnementen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONIATH), Secretaris. DE ABO-NINE ME NTE N OP DE WA- TER'LEIDING. Burgemeester en- Wethouders hebben aan Gedepuiteerde Staten een conferen-tie verzocht over de waterleid'ingkwest'ie naar 'aanleiding /an de j-ongsie wijziging der tarieven. HET SCHOOLFEEST. De belangstelling voor de afvaart van „De Alkmaai4" was heden, evenals vorige jaren, weer bijzonder groot. Honderden hadden zich op de Voormeer en de Biedkade op-gesteld en onder gejuich vertrok om 'half een de mooie driedekker met een aanvankelijke snel'heid van een 10 K.M. De m-uziek wakkerde de kinderen tot geest- driftig gezang aan en ondanks het ontbre- ken van het kleurgevende zonlicht, bood toch de mooie versierde boot met de honderden wuivende kleinen een onvergetelijken aanbli-k. Voor de wel wat dun gekleede kinderen valt het ten zeerste te hopen dat het vandaag droog blijft. De kinderen kunnen dan in Schoorl wat meer genieten en de ouders zullen dan zeker van avond de kinderen blijder na de aan- komst van de boot, die ongeveer half negen aan de Handelskade zal meeren, in ontvangst nemen. GESLAAGD. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het 2e gedeclte van het examen ter verkrijging der middelbare teekenacte, bedoeld onder de let ters M. Fonze stadgenoot de heer J. C. Bleeker, leerling van den heer P. Langeberg, alhier IS FW SOHRTJFMACMINE DEFECT? bel 150 op wij helpen U direct. L. FHANIKKN1BERG ALKMAAR. DE MOTORRACES VOOR A Si ZONDAG. Naar wij vememen besloot de afd. Rotter dam van de Kon. Motorrijwielclub a.s. Zon dag naar de alhier door „Alcmaria" te hou- den motorraces een clubtocht te organiseeren Ten gctale van een 100 deelnemers gaat het dus Zondag per motorrijwiel naar Alkmaar. Dat kost benzine. ALKMAARSCHE PADVINDSTERS- VEREENIGING. Wij veStigen de aandacht op een in dit nurrtmer voorkomende advertentie van boven- genoemde vereeniging. Hieruit blijkt dat op 2 Juli a.s. 's middags van 2 tot 5 uur en's av. %- /"Yi nrllarrra oVi f W«'.lr Va 70

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 2