Alkmaarsciie Courant Woensdag 29 Juni. F e u i 11 e t o n. Christoffel en Columbus No. 14®. 1921. Honderd Drie en Twintigste Jaargang. H AN'DELS AVO ND SCHOOL MET 5-JA- RDGE CURSUS. 1921/1922. Oudters ea verzorgers, die hunne of de aan hunne zorig toevertrouwde kinderen het onder wijs aan de Handelsavondschool wenschen te doem volgen, behooren zich daartoe aan te ineLden bij den Diredteur der school, den heer J. H. Voort, in d'e voormalige ambachts- echool, sfcaande aan de Doelensitraat en wel op Dinsdag en' Woensdag 5 en 6 Juli a.s. des avonds van 7- itot 9 uur. LeerlingettL die reeds vroeger de school be- zochlen en die krachtens de overgangsbepa- ling deze nog volgens het oude programma kunnen afloopen, zulien opnieuw moeten wor- den aangegeven. 'Bij voldoende deeliiame lcunnen zij, die aan het eindi van den cursus 1920/1921 het eind- diploma hebben behaald nog 2 avonden per week d'e lessen volgen in Boekhouden, H'an- dolsrekenen, Duitsch en Engelsch. Als leerlingen worden tot de le klasse toe- gelaten: a. zij, die een verklaring kunnen ovcrleggen van het hoofd eener lagere school, waar- uiiit blijkt, dat zij in het jaar, waarin zij toeliating tot de Handelsavondschool vra- gen, met vrucht het 6e leerjaar zijner school hebben doorloopen en dat hij ze geschikiiacht, het' onderwijs van de Han delsavondschool te volgen; b. zij, die het toelatingsexamen met goed ge- volg hebben afgelegd. Tot een1 hoogere dan de le klasse kunnen ook zonder ex a men word en toegelaten leer- ilingen die bewijzem hebben gegeven, voldoen de omtwikkeling te bezitten orn het onderwijs in de klasse waarin zij wenschen te worden op- genomen, te kunnen volgen.. Bij het ontbre- ken daarvan kan toelating na afgelegd ex- amen met gunstigen uitslag plaats hebben. Provinciaal Nieuws UIT AKERSLOOT. De gehouden telling van vee en grond- gebruik in deze gemeente heeft de onder- staande gegevens opgeleverd. In gebruik was er 1797 H.A. 67 are, grasland en 198 H.A. 53 are bouwland en tuingrond w. o. eigen land 820 H.A. 35 are, gepacht 1175 H.A. 85 are van dit laatste van ouders gepacht 321 H.A. 82 are. Het grasland en bouwland buiten de gemeente in gebruik bedroeg 287 H.A. 23 are. Wat het vee enz. betreft waren er aanwe- zig 179 paarden boven 1 jaar, 37 daar be- neden, 40 springstieren, 1687 melk- en kalf- koeien, 22 mestkalveren, ander mestvee 345, jcogvee boven 1 jaar 332, beneden 1 jaar 477 schapen, 1384 lammeren, 793 bokken en feiten, 97 varkens boven 6 weken, 584 bene- en 6 weken 153, kuikens geboren in 1921 2663, andere kippen 2420 en 19 kasten met bijen. Dinsdagmiddag vergaderde de raad dezer femeente. Afwezig zonder kennisgeving de eeren Groot en Berkhout. De notulen der vorige vergadermg werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Goedgekeurd terug ontvangen van Ged. Staten het suppl. kohier hoofdel. omslag dienst 1921. Voor de verkieziMg van het Hoogheem- raadschap werd als gemachtigde voor de gemeente met algemeene stemmen benoemd de secretaris dezer gemeente. In verband met de aanschrijving van de Commissaris der koningin werd art. 16 en 17 van het re- glement van het Burgerlijk Armbestuur ge- wijzigd, dit is in hoofdzaak wat betreft het toezicht houden op uitbestede personen en kinderen. Tegen de ingezonden verordening op d" keuring van waren in vein and met de Wa- renwet, waren enkele berwaren door Gedep. Staten ingebracht en -nerd, verzocht hierin wijziging aan te brengen. Dien overeenkom- stig werd besloten. Met algemeene stemmen werd besloten de belooning voor de veetelling vast te stellen op 70 en het bedrag van het Rijk in de gemeentekas te storien. Af- en overschrijving d«enst-1920 tot een bedrag van 2132.63 M en hetaling uit/ de post van onvoorziene uitgaven a 1070.93 werd goedgekeurd. door de schrijfster van ..Elisabeth and her German Garden" 43) Het Twinklers-plan, met veel fraaie woor- den en een overdaad van optimistische bijzon- derheden voorgedragen, was: een school in de buunti te zoeken voor meisjes uit den be- schaafden stand en daar drie a zes maanden te blijven; zoolang als mevrouw Dellogg noodig zou hebben om weer „op haar verhaa' te komen." rot zoover liet de harmonic niets te wen schen over en behoefde mijnheer Twist slechts toestemmend te knikken. Doch dnarn a ston- den de meeniimgen van beide partijeni* helaas vlak tegenover elkaar. De tweelingen dachtcn er n.l. niet over, in eenige andere qualiteit dan als onderwijzeressen een schoolgebouw te betreden. ,,Leeraressen," zeiden ze; „leera- ressen in tialen en litenatutfr." Zooals ze te recht opmerkten, konden ze veel beter Duitsch spreken dan de Amerikanen en bezaten ze mijnheer Twist had dat zclf meer dan eens ge- zegd wat hum Engelsch betrof, een uitge- breide woordenkeus. Ze zouden dus les. geven in de Engelsche en Duitsche taal en letiter- kunde. Ze zouden bijvoorbeeld „een massa" kunnen vertetllen van Heine. Ze konden haast al zijn gedichtcn uit het hoo.fd, en van zijn treurig leven dm Parijs had1 „'f HIelpt mies of jullie daar mu al op door- draafitverzekerde mijmheer Twist, jullie zijm niet ouidi genoeg." ,,'Niet oud; genoeg?" Van af hun versdhil- lende rotsblokken kekem de Twimklers elkaar verbaasd en verootwaardigd aam. „Niet oud genoeg??" herhaalde Anna Ro- e. „Miaar wa zijn toch volwasaan 1 Hoe kun je Ingekomen een adres van de caflthoudera C. Schoon, C. Dekker en J. de Waard om in verband met de vele oakosfen die 2 ker- misdagen met zich brengen deze met 1 dag de Woensdag te verlengen. De beer Kerssens; 2 dagen is te kort, de menschen maken daar vele onkosten voor en ik ben er voor dit verzoek toe te staan. De heer v. 't Hof: De kermis heeft geen recht van bestaan meer en uitbreiden ben ik sterk tegen, beter was't deze geheel af te schaffen. De heer Koppes: Van 't Hof ziet 't wel wat duister in, de arbeiders krijgen dan fa- miliebezoek, voor afschaffing ben ik niet, maar wil het latesi zooials het thans is. De heer Helder: Ik zit op een eiland, daar wordt gewerkt en gezwoegd en juist met kermis komt er familie en wordt er gezellig feest gevierd. Velen komen nergens anders dan daar. Afschaffen ben ik sterk tegen en uitbreiding met een dag acht ik ook niet noodig. De voorzitter zeide ook persoonlijk tegen kermis te zijn en de vraag is of het voor aien tijd nog door Ged. Staten zal worden goed gekeurd zoo het aangenomen wordt. In stemming gebracht was alleen de heer Kerssens er voor de andere heeren tegen. De voorzitter deelde mede: In 1824 toen het Groot Noord Holl. kanaal ia gegraven heeft het Rijk aan de gemeente voor de ver- faven gronden een bedrag uitgekeerd van 2300. Dit geld is ter obligatie ter leen gegeven aan de familie Groot alhier, welke rente ten bate kwam van het Burgerl. Armbestuur dezer gemeente tot 1894 toen wilde de fami lie Groot er geen gebruik meer van maken, terwijl in dat jaar de raad een besluit nam op voorstel van den toenrilaligen wethouder Meijne om die rente in mindering te brengen op ae belasting voor de Hondsbossche. Dit is altijd zoo gegaan totdat ik in Februari j.l van den heer Teengs, penningmeester der Hondsbossche, vernam dat hij deze gelden niet meer in ontvangst nam omdat 1 Juli a.s. alle administratie overging op het Hoog- heemraadschap Holl. noorderkwartier. In verband daarmede las de burgemeester en kele brieven voor van 1893 en 1894. De heer Koppes stelde voor om het bedrag in de gemeentekas terug te krijgen en daar buitengewone uitgaven mede te dekken of productief werk te laten verrichten, zooals verbetering van de wegen. De heer Helder stelde voor de rente jaar- lijksch te ontvangen en zoo noodig het be drag terug te vorderen wanneer er behoefte aan bestaat. Het voorstel Koppes werd met algemeene stemmen aangenomen. De goedkeuring van Ged. Staten zal daarop worden aangevraagd. Rondvraag. De heer Kerssens vroeg of het niet zeer noodig was dat de spuit eens geprobeerd wordt, want met brand kon het wel eens misloopen, daar werkt nog al veel volk aan de fabrieken en daarom is't wel noodig dat daarin wordt voorzien. De voorzitter zeide, dat het bij groote branden niet mee zal vallen, want er is wel 80 man aan de spuit en als er zooveel af gaan moet hierin worden voorzien. De spuit zal geprobeerd worden als de grootste druk- te voorbij is. De heer Koppes zeide dat de loonen dan wel herzien mogen worden. Zal rekening mede worden gehouden. De heer v. 't Hof vroeg of de kwestie van de huurwaarde der woning van den heer de Boer, hoofd der school, al is afgeloopen, want hij had vernomen dat deze in het gelijk was gesteld. De voorzitter zeide dat dit nog niet in or- de is want uit het schrijven van Ged Staten daarover blijkt dat deze geen definitieve op- lossing geven, en enkel maar vermeenen dat de huurwaarde zoo bepaald moet worden. Maar dit zeide niets en daarom kunnen B. en W. ook daarin op deze losse gronden nog geen voorstel doen en zulien verder de zaak in behandeling nemen. De heer Koppes: Ik zou hierin wel een spoedig einde willen zien want zoo'n woning voor 200 is toch niets, met een beetje on- derhoud is het heele bedrag er mede ge- njoeid en zoo mogelijk zou ik de huurwaar de willen brengen op 300 per jaar, want het optreden van den heer de Boer is in deze unfair. Verder vroeg de heer Koppes naar de brandstoffencommissie of deze al is opgehe- ven door den burgemeester. De burgemeester zeide dat dit geheel buiten de gemeente om- gaat en daarover niets kan mededeelen. mu meer zijn dian volwassen Je bent volwas1- sen, of je bent het niet. En er kan niet de min- site twijfel bestaan omtrent hetgeen wij, zijn." En zoo'n opmerbing maakte nu nog wel diczelfde man, die, nog geen uur geleden, zoo eebiedig hun sitoelen had gereed gehouden! Ailsof je dat voor kinderen deed1! „JuUie zijn er niet oud genoeg voor, zeg ik nog- eens!" verzekerde mijnheer Twist, en hij liet zijn hand met een forschen slag op den rots neerkomen om zijn woorden kracht bij te zetten. Mem and zou jullie aannemcn jullie mat je k'inderwagen-gezichten ,,Kinderw ,.Eh in ieder geval, welke school zou ooit twee onderwijzeresjes aannemm, die precies hetzeilfde willen doceeren." Hierop kwam mijnheer als in 66n adem met met zijn eigen voorstel voor den dag en werd het gesprek zoo heftig, dat de goede verstand- houdimg gevaar begon tc loopen. De Twinklers waren meer-dan veroniwaar- digd over zijn plan. Naar school gaan? Zij, die daar, zelfs in hun kinderjaren, nooit ge- weest waren? Zij twee onafhankelijke vol wassen en, met 200 op de bank en met nie- mand die het recht bezat hun doen en laten te verbinderen? Nu nog naar school gaan, als een paar onnoozefle babies! Met gloeiende wangen en schifterende oogen viel Anna Rose hem't eerst van haar rotsblok aan. Hiji mocht dan vinden, dat ze kinderwa- gengezichten hadden dat was zijn zaak en 'it kon hen ook niets schelen wat hij vend; maar ze wenschfen hem toch eens onder de aandacht te brengen, dat ze, als d.e oorlog niet was uitgebarsten, nu de hun toekomende plants in de maatscbappij zouden: innemen; dat ze buirfendien al een cursus voor leerlimg- verpleegster hadden mecgcmaakt, in een zie- kenhuis werkzaam waren geweeat een taak, toch altaea toevenrouwd aan uobvaawn vxnu- De heer Helder beaprak de toestand aan 't achouw wanneer daar Zondagmorgena kerkwagena ever het kanaal moeten, varen daar maar geregeld zeiljachten been en weer zoodat het verkeer over het pont als 't ware gestremd is. Hieraan zal de noodige aandacht gewijd worden. Daama sluiting en ging de raad in comit£ tot het behandelen van nog enkele aanslagen H. O. dienst 1921. UIT HEERHUGOWAARD. In bet lokaal van den heer de Boer hield dc Tuinbouwvereeniging „Nieuw Le ven" een ledenvergadering, ter bespreking van dd sluisvergrooting te Noord-Scharwou- de en het betrekken van nieuw pootgoed voor de teelt van vroege aardappelen. Vooral met het oog op de veelvuldige gebreken, welke zich steeds meer in de aardappelakkers voor- doen., had men gemeend een groot aantal le- den ter vergadering te zulien krijgenzeer ve len schitterden echter door afwezigheid, nog niet eens 40 leden waren aanwezig van de ruim 200. Na opening der vergadering en lezing der notulen werd medegedeeld, dat een schrijven was ingekomen van de commissie van voor- loopig ogderzoek in zake zelf-export, waarin het aandeel in de kosten voor „Nieuw Leven" op 16 werd gesteld. Besloten werd dit bedrag spoedig over te maken. Een voorstel om in zake zelf-export door de Prov. Commissie een onderzoek te doen in- stellcn, zoo werd medegedeeld, is verworpen, zoodat deze zaak voorloopig van de baan is. Nadiat het volgende punt: „Vergrooting ier sluis te Noord-Scharwoude", door den voor zitter was ingeleid, werd daarover een uit- voerig debat gehouden. Wel werd algemeen vergrooting noodzake- lijk geacht, maar minder eenstemmig was men aanvankelijk over de vorming van het benoodigde kapitaal. Sommigen waren van oordeel, dat de gemeente Noord-Scharwoude in de ccrste plaats met haar offer moest ko men, andercn oordeelden den Noordermarkt- bond de aangewezen corporatie om v66r te loopen, terwijl vooral van bestuurszijde er op gewezen wera, dat boven het algemeen markt- belang toch nog het speciale belang staat voor de oostelijke vereenigingen, zoodat als bestuursmeening werd te kenncn gegeven, dat vooral ook „Nieuw Leven" met een flink aan- bod moest komen. Algemeen werd erkend, dat „Landbouwbelang" in dezen een flink voor- beeld had gegeven, terwijl de houding der afd. 't Veldt van den L. T. Bals deze ten minste slechts een voorschot van 100 aan- biedt cn daamevens niet flink wat aandeelen onder hare leden weet te plaatscn, evenzeer gelaakt werd. Tegen het plaatscn van aandee len onder de leden heeft men veel bezwaar; in den loop van debat werd zelfs de veronder- stelling uitgesproken, dat vele leden niet ter vergadering waren verschenen om buiten schot te blijven. Vrij algemeen werd de mee- ning gcuit. dat de vereeniging zelf maar een flink renteloos voorschot moest aanbieden, wat leidde tot het voorstel, dat „Nieuw Le ven" 10 pet. van het begrootingskapitaal, (zoo men weet is de begrooting 18000), als renteloos voorschot zal aanbieden. Wel had dit voorstel in de naanvang de uitwer- king van een donderslag uit helderen hemel, doch de schrik nam al gauw wat af, nadat was voorgerekend, dat dit voor de vereeni ging ongevecr 100 rente per jaar zal kos ten omgeslagen over de ruim 200 leden, wordt 50 cents per lid per jaar, terwijl't ka pitaal toch langzamerhand terug komt door jaarlijksche uitloting. Nadat nog verscnillende leden hunne mee- ning hadden geuit, stelde de voorzitter voor, het debat tc sluitcn en vroeg of iemand stem ming verlangde over het voorstel. Dit bleck niet het geval te zijn, waarop het voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Uit de gevoerde debatten moet nog wor den geconcludeerd, dat „Nieuw Leven"' van oordeel is, dat ook door den Noordermarkt- bond de zaak flink gesteund dient te worden Nadat door den voorzitter mededeeling was gedaan van de "commissie, welke naar Fries- land is geweest om een onderzoek in te stel len naar pootgoed voor de vroege aardappe len teelt welke mededeelingen werden aange- vuld door den heer Kostclijk, die de reis mce- gemaakt heeft, werd door de aanwezigen .de gewenschte hoeveelheid opgegeven Het re- sultaat was, dat ongeveer 5000 K.G. werden besteld. Nadat de heer Kostelijk het een en ander medegedeeld omtrent winteraardappelcn, werden nog aangevraagd 2750 K G. Borgers, hier meer bekend onder den naam van Eigen- wen, en dat oom Arthur hun stelig niet al dait geld had gegeven, om het nu nog te te verspi Hem aan een school-cursus „We zouden eenvoudig een paar anachro- nismen zijn," zei Anna Feticitas, in de dis- cussie partij trekkende met een voor haar zoo ongewone beslisitheid, dat het wel bewees, hoe diep ze zich gegriefd voelde. ,.Beseft u wel, dat we huwbaar zijn?" vroeg Arnna Rose op ijskouden toon. „En begrijpt u niet, dat het al erg genoeg voor ons is, ongewenschte vreemideliingen te zijn? vroeg Anna Felicifas, ..zonder ons nog clvronolpgisch te verwarren Mijnheer Twist zweeg even. Als't op dilcke woorden aankwam, voelde fiij zich *nooit te gen de Twinklers opigewassen. Met zijn kin op zijn beide vuisten zafc hij' recht voor zich uit in zee te staren, terwijl de tweelingen hem innig gegriefd' gadesloegen. Naar school ver- bceld-jeToeni, opeens, duwide hij zijn hoed' naar achteren cn begon zijn oor te wrijven. Ails jullie d'an absoluut niet wilt, mag ik hangen als ik weet wat ik met jullie beginnen moet," zei hij, nog steeds zijn oor wrijvende en naar de zee turende. De tweelilngen opendem hun monden tege- 1 ijikertijdl, igereed' om hem duidelijk te maken, dat een dergelijke wetenschap aan zijn kant ook volsirekt niet noodzakelijk was, doch hij sneed1 hun wooidenvloek af. „Als julfie 't goedi vindt," zei hij ,,zou ik deze discussie liever eens hervatten als jullie al'lebei wat kal. mer bent." „Wij zijn volkomen kalm," antwoordde An na Fefioitas. Miindef omtstemd: dan." „Wij zijn heelemaal niet ontsitemd'," beweer- de Anna Rose. „Nu goed', maar jullie maakt er dan toch den inidruk van. Maar daar't hier een be- langrijke quaestie geldt, wil ik op dit gcaprek fuag ceua gauw torugkomea; morgen bjj- heimera, en 600 K.O. Zeeuwsche Blauwe. De secretaris deelde nog mede, dat voor de leden van „Nieuw Leven" 1000 koolkragen ter bcschikking zijn gesteld voor proefneming. pSr. zelf heeft dit jaar een proef gen omen met eeii duizendtal kragen en daarvan uit- nemende resultaten kunnen constateeren, zoodat hij proefneming ten zeerete aanbeval. Nadat nog enkele vragen waren beant- woord, wera de vergadermg gesloten. Aan den Dinsdag gehouden wedstrijd in ringsteken namen 20 paren deel. le prijs d'a- mes: Mcj. A. v. Dam, alhier; 2e prijs mej Boots, Ursem. 1 e prijs heerenP. Wester, alhier; 2e prijs J Dekker, Obdam. Tijdens dezen wedstrijd geraakte de mili- tair Kossen, van Oudkarspcl, met zijn rijwiel onder en rijtuig. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het liep echter vrij goed al. UIT VEENHU1ZEN. Alhier gebeurde bij het hooirijden een on- geluk. Terwijl de heer Heeman van Zuid- scharwoude alhier zich op een hooiwagen van den heer Pijper bevond, brak de as mid- dendoor. De heer H. wilde van den wagen springen, doch niel, zoodat zijn been emstig gekneusd werd. Onder hevige pijnen werd' hij door den heer P. de Boer naar Langendijk gebracht, alwaar dokter V. hem geneeskundi- gen bijstand verleende. UIT 7.UID-SCHARWOUDE. De leden van de Tuinbouwvereeniging werden gister bij bekkenslag opgeroepen, ter bijwoning van een ledenvergadering. Deze had des avonds 7 uur plaats in cafe ,,'t For- tuin". Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer Jb. Kra mer. In zijn opening decide de voorzitter mo de, dat 2 bestuurslcden, 2 leden cn de heer Hazeloop eenige velden hadden bezocht ter orienteering van aardappelpoters. In. de Diepsmeer bleken een paar velden de goed keuring der heeren' te kunnen wegdragen, waarom zij besloten 2X6 snees aan te koo- pcn. Een man hebben zij heengezonden om te rooien De poters worden een poosje opgesla- gen in de boet des heeren Jb. Kroon. Het go- keurde land moet binncn 8 dagen gerooid zijn. De poters zijn verkrijgbaar k 18 per 100 KG. De bcstelling uit Friesland is nu zooals in de vorige vergadering besloten is ver- vallen, doen kan ieder die wil evengoed Schotsche muizen uit Friesland betrekken. De voorzitter deelde verder mede, dat het betrekken van poters uit Friesland d'it be zwaar had, dat zij met Juli gerooid, dan ge- kuild en dan met Augustus verzonden. Velen' der aanwezigen wijzigden hunne be- stelling uit Friesland door ook een kwantum Schotsche muizen uit de Dicpsmccr te be trekken. wijl anderen hun gehecle kwantum van daar wenschten te betrekken. Aan niet aanwezige bestellers wordt kennis gegeven van de in de Diepsmeer goedgekeurde po ters, wijl verder aer vergadering werd mede gedeeld, dat bij den heer K. Zeeman te Win- kel eveneens zeer gocde en onderzochte Schotsche poters waren te verkrijgen. Het aantal K G. per snees in de Diepsmeer be- draagt 450. De bestellers kunnen de hclft van nun kwantum, na hiervan door den pen ningmeester te zijn verwittigd, komen afha- len. Inmiddcls was de voorzitter ter vergade ring gekomen en deelde het verloop der ge- coinbinecrde bestuursvergadcring van „Kophandel", Tuinbouw- en Arbcidsvereeni- gin.g" mede, in zake het stakingsconflict. D"e kwestie was gelukkig opgelost. De waamemende voorzitter achtte het in het leven roepen van een scheidsgerecht wen- schelijk. waarop de voorzitter mededeelde, dat in dezen geest al iets besloten was. De waamemende voorzitter sloot hierop de vergadering. UIT SCHERMERHORN. Aan den dienstplichtige F. Moerbeek, uit deze gemeente, is voorgoed vrijstellin'g van militiedicnst verleend. UIT OTERLEEK Gister vermeldrien wij dat de heer W. van der Lippe deni 1 Juli den dag herdenkt, waarop hij voor 4 jaren als gemeenfe-ont- vanger alhier in functie trad. Dit is onjuist en moet zijn 40 jaar. KechtszakeTi Het Hoog Militair Gerechtshof deed m hooger beroep uitspraak in de zaak tegen een milicien-soldaat bij het 14e reg. inf., thans voorbeeld. Eini nu stel ik jullie voor, den dag verder te besteden aan t exploreereni van den omtrek, om onze geschokte gcvoelens weer tot kalmte te bren'gen." ,,Ik ben volkomen kalm, dank u," zei Anna Rose. Morgen. kunnen we dan misschien tot over- eenstemming geraken." Ik heb jullie irog niet al mijm plannen venfeld." o Door de snelheid, waarmee hij in hun ver- onitwaard'iging was meegcsleept, had' mijn heer Twist geen1 gelegenheid1 gevonden hun zijn wensch wat het voogdijschap betrof, mee tc deelen. ..Miaar of't jullie aansfaat of niet, 't zail wel blijken, diaiti we z66 niet heel fang in 't hotel zuilcmi kunnen logeeren." „Omdat het te d'uur is?" *0 niet alleen daArom de eigenaar is een, kennis van me, of ten minste hij zou wel een kennis kunnen zijn maar „Het ziet er anders wel erg duur uit", vond' Anna Rose, lierwijl een visioen van hun prach- tige slaapkamcre en' badkamer voor haar op- rees. Ze hadden in ziiden bedden geslapen en de kranen i'n hun badkamer voor zuiver goud aangezien. -,En omdat het ons niet convenieert in zoo'n chic hotel al ons geld te verbruiken", zei Anna Felidtas. vond en we het zoo wen- schelijk, zonder tijdverlies een gesSlarieerde betrekkinig aan een school te zoekon." „Ja, omdait we ons geld1 niet roekeloos mo gen verepillen, moeten we er onmiddellijk werk van maken", voegde Anna Rose er bij. „Maar ini ieder geval vandaag nog niet". zei mijnheer Twist vastbesloten. want hij gar de hoop nog niet op hen, als ze er wat aan geweindi waren, nog voor zijn idee te winnen. Vandaag, dezen enkelen dag, zulien we aan ons plezier besteden,. 't Zal ons alle drie goed doen. Een: mensch heeft niet dikwijls het voor- recht in zoo'n lusfoord te komen, wel? En het h«a£t nogal wait moeite gclcoat aor we ntovwr gedetineerd te Fort Spijkerboor, die in eer- sven aanleg door den Krijgsraad te 's-Herto- genbosch was veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf, tier zake dat hij op 14 Ma-art 1921 te Middelburg, teen een fou- rier hem gelastte de militaire uniform aan te trekken, uitdirukkelijk heeft geweigerd en op- zettelijk heeft nagelaten, die order na te ko men. Het Hof verzwaardte de straf tot adht maanden militaire gevangenisstraf en ont- zegde beklaagde tevens het recht. om bij de gewapende macht of als militair geemploy- eerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. DOOD9LAO ENi POGING TOT DOOD- SLAG. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroor- deelde A. W. te Boxtel tot vijftien jaar ge vangenisstraf wegens doodslag, gepleegd op P. v. d. B., en poginig tot doodslag op diens broeder A. v. d. B., te Boxtel. Hlet O.M. had- twintig jaar geeischt. ARRONiDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 28 Juni. VERDUISTERING. De 24-jarige veekooper Arie de B., wonen- de te Alkmaar, thans gedetineerd in het Huis- vnn Bewaring te Alkmaar, stond terecht ter zrke verduis'ering van 1 25 en 29, beide bedragen ten nadeele van W. Henstra, vee- handelaar te Alkmaar. Beklaagde was overeengekomen om met de hem door Henstra ter hand gestclde bedra gen voor gemcenschappelijke rekening le Uandelen. Hij heeft zich echter het geld we- derrechtclijk toegeeigend. Henstra dreef met beklaagde, die bij H. inwoonde, een gemecn- schappelijken veehandel. Op 30 April stelde Henstra hem ter hand een bedrag van f 100 in bankpapier. Beklaagde zou later met Hen stra afrektnen. Dit heeft H. echter niet ge daan. Beklaagde bekende hetgeen- hem was ten laste gelcgd. Hij is met het geld naar Am sterdam gegaan Hij liet zich deftig naar het station rijden. Dit kostte 1,25. Tc Amster dam hectt beklaagde 29 uitgegeven, de rest is hem ontstolen, zeide hij, Bekl. wilde dit geld, als hij daartoe in de gclegenheid is, aan getuige Henstra teruggeven. Beklaagde is tcvoren nimmer veroordeeld Drankmisbruik is de oorzaak van zijn- val. Hij is wel bereid zich aan te sluitcn bij een ge- heelonthoudersvereeniging. Beklaagde heeft met getuige gezamenlijk in eigendom een- paard en rijtuig, maar Henstra heeft a lies betaald. Het O. M., waargenomen door Mr. van Loockeren Campagne, vorderde cen voorwaar- delijke straf voor den tijd van 6 maanden, zulks in overeenstemming met het rapport der reclasseering. De verdediger. Mr. Langeveldt, dankte het O. M vcor het gunstige requisitoir Pleiter twijfelde echter of op de dagvaarding bekl'. kon worden veroordeeld. Er is hier een zui ver civiel-rechterlijke kwestie, die op de straf- zitting niet thuis behoort. Pleiter toonde dit nader aan en eindigde zij-n pleidooi met vrij- spraak te verzoeken, subsidiair een voorwaar- cfelijke straf. Hiema volgde repliek van het O. M' over de civiel-rechterlijke kwestie, waarop de ver dediger van depliek afzag. LANDLOOPERIJ EN OPLICHTING. Aagtje H21 jaar, wonende te Holder, zonder beroep, stond terecht ter zake land- looperij en oplichting, gepleegd te Helder, in 't laatst van Maart en begin April. In den nacht van 21 op 22 Maart heeft zij zich aan het bureau van politic vervoegd om nachfcverblijf, evenzoo in den nacht van 25 op 26 Maart, toen werd zij door een poli- tie-agent zwervende aangetreffen. Zij slicp gewoonlijk in een hooiwagen. Zij was van haar ouders weggeloopen, omdat zij ruzie had gehad met haar zuster. Zij had geen mid- delen van bestaan en heeft toen eenige kleine oplichtingen gepleegd In den winkel van Brandsma heeft zij 2 ons kaas gehaald en in den winkel van v d. Plaai koek, kaas en rookvlcesch op naam van zekere iufirouv/ Ssholtcn. Zij beweerde, dat deze jufrfeuw Scholten zelf niet kon komen, omdat zij haar kindje moest helpen Beklaagde heeft bij v. d. Plaat op crediet van mcj Scholten, in wier dienst beklaagde vroeger was, op Zaterdag 2 April 2% ons koekjes, 2% ons beste witte kaas cn 2 ons rookvlcesch gehaald. Beklaagde bekende. Anna Maria Koopman, huisvr. van loh. Scholten verklaarde dat beklaagde niet op 31 Maart on, op 2 April in haar dienst was. Zij gebracht hadden Ite?" Opgestaan s/i-ak hij hum elk een hand toe om hen van hun zitplaats te helpen-. „Van- diaag genoegen morgen zaken", zei hij ghmlachend. „Ik brand' van. verlangen", Idet hij er slim- qp volgen, „om eens te kijketm, hoe t er d-aarginds bij die heuvels uitziet. En zoo gebeurde het, dat ze ten sloilte nog een heenlijken dag doorbrachten in de be- koorl ke omstrekm van Acapulco. Ze bezich- tigden't oude Mdssiehuis met zijn1 omgeving, voorgegaan: door een monmik, dde hen niet mocht aamkijken en zijm oogen krampachtig op den grond gevestigd hield1; ze alien, op hooge stoeltjes gezeten, verrukkelijke poriies ijs bij den besten bankctbakker van het plaatsje, ze baadden goddelijk" 'in- de warme zee onder een klib, die van boven heelemaal met rose geraniums begroeid was; ze smulden, in een pricel van ilex-boomem, aan- den inhoud van een lunchmand, die mijnheer Twist ergens uit den, gehuurden auto te voorschijn toover- de; ze wancfelden eindelijk door velden en ecalyptusboschjes tot aan oen voet van 't ge- bergte en kwamen ten slotte, omstreeks vijf uur, doretig en- venlanigend -naar lihee, aan een alleraardiigste groep met bloemen begroeide cottages die om een restaurant lagen en- te- zamen, zooals mijnheer Twist hun vertelde, een der vele vormen van een Amerikaansch hotel1 ui'tmaakten, „A1' woon je niet in een van die cottages", vertelde hij, ,dan kun je toch ten alien tijde im' dat restaurant ietis gaan gebruiken. We zulien- dus maar onmiddellijk binnen stappen en thee bestellen". Eh juist doordat ze er geen thee konden krijgen (alles, maar alleen geen thee, ver klaarde hun de eigemarcs, tengevolge van de Acht-Uur-Dienstbod^n-Wet) kwam Anna Fe- licitas op haar grootsch denkbeeld. (Wordl wrvolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 5