DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 150. Honderd dri© ©n twintigste Jaar gang. DONDERDAG 80 JUNL OR nntnmor besfoat nR 2 blades Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uiigegeven. Abonnemenisprijs bij vooruitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone Adverientitn. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handeladrnkkerfj v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33. Dlrectenr: 0. H. KRAE. HoofdredacteorTJ. N. ADEMA. Biiitenland. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIe. Generaal Henniker heeft generaal Hofer doen mededeelen, dat de Polen de eerste zone, die zich van Lublinitz over Hinden- burg tot Rybnick uitstrekt, geheel hebben ontruimd. Daarop is generaal Hofer onmiddellijk be- gonnen met de hergroepeering van de Duit- sche Selbtsschutz. De links-democratische bladen te Berlijn verlangen van de regeering, dat zij een on derzoek zal instellen omtrent de vervalsching van een beweerd geheim rapport van gene raal Lerond, waarvan de „Berl. Lokal An zeiger" zelfs niet tracht de echtheid vast te stellen. DE STRIJD IN KLEIN AZIe. Het blijkt steeds duiddijiker, dat de Grie- kea de handen meer dan vol zullen hebben om de Kemalisten de bepalingen over het vredesverdrag te doen erkennen. Zij hebben reeds herhaalde malen ondervonden dat de Turken geen gemakkelijk te overwinnen vij- and zijn. Thans blijkt dat de Grieken weder- om voor de tegenstandere moesten wij-ken te Ismidt, welke stad zij moesten ontruimen en die daarop door de Turken in brand werd gestoken. Daar er gevaar bestond, dat er een groot bloedbad zou worden aangericht, deed de vertegenwoordiger der geallieerden stap- pen, om te voorkomen, dat zoo iets zou ge- sdiieden. In de stad 'bevonden zich duizenden vluchtelingen en veel udtgeput vee. De geallieerden hebben een neutrale linie geproclameerd op tien K.M. ten Westen van Ismidt. Te bezien staat of de Kemalisten de ze grens zullen eerbiedigen of zullen opruk- ken naar Konstantinopel. De geallieerde En- gelsche en Fransche troepen zullen den Ke malisten den weg naar de oude Turksdie -hoofdstad versperren, maar deze troepen zijn niet groot in aantal. De Fransche regeering heeft er in toege- stemd, dat de Fransche detaohementen ter plaatse deel zullen nemen aan de verded-iging der neutrale z6ne van de zeeengten door de Engelschen, maar men beschouwt het als on- mogelijk thans nieuwe versterfcingen te zen- den. Men gelooft te Parijs, dat de Grieken Is midt hebben ontruimd niet uit onmiddellijke militaire noodzaak, maar als middel om de geallieerden te verplichten deel te nemen aan het Grieksch-Turksche conflict en gevechten ueschen de Turken en de geallieerden uit te lokken. v De vooruitzichten op overeenstemming met de Kemalisten zijn ongetwijfeld nadeelig be- mvloed, doordat, naar gemeld wordt, de Rus- sische volkscommissaris Tsjitsjerin te Angora is aangekomen. Men vreest, dat diens aanwe- zigheid de extremisten te Angora zal sterken DE SURGEROORLOG IN f-ERLAND. VolgenS een telegram uit Dublin hebben de vier union istische leden van hot zu-idel-ijk parlemenit De Valera's uiitnoodiging aange- nomen. om met hem den 4cn< Juli te Dublin te* eonfereereni. Het parlement van Zuid-Ierlanld is ge- opend te Dublin door den Lord Chief of Jus tice ais vertegenwoordiger van den onderko- mimg. Zooals verwacht werdi kwameni van de 128 led en van het Htuis van Afgevaandigden slechts vier op, die de universiteit van Du blin vertegenwoordigden. De plechtigheid duumde 15- minuten en1 wekte geen- openbare belangsteliing. Het parlement werd verdaagd tot 13 Juli. In de voorgdezen troonrede werd er o.m. aan herinnerd dat het voortduren van het parlement volgons de wet niet verzekerd was, als niet birmen veertien1 dagen fenmiinste de hclfti der leden van het Lagcrhuis den eed1 hadl afgelegdi. De voorstollen tot het voeren van onderhan- dclingeni in zaike de Iersche kwestie hebben de campaigme van wandaden der Sinn Fei- ners niet belemmerd. Dtrie soldaten', die in een buiten-wijk van Cork wandeldiep, werd-en Maandagavond ontVoerd. Ecu hunner wist te ontsnappcn, van de beidc anderen \yerd er 6en doodgeschoten, de tweede cmstig ge- wond Te Ki-ngsbridge werd een constabel in bur- gerktleeding van achteren doodgeschoten. Te Sligo hebben- Sinn Feiners drie gevan- gen-en uit de gevangenis bevrijd. EE'N OVERWINNING VOOR LENIN. De correspondent te Helsingfors van het Journal seint aan zijn Mad, dat het Lenin thans gelukt is zijn stel-ling van een compro- mis met het kapitalisme te doen aanvaarden, ferwijl diti bericht ten slotie ook wordit bevestigdi door het Russische persagent- schap, dat uit Libau seint, dat de aanneming van de mo-tie van Lenin werd- gevolgd door een geestdriftige ovatie. Te Moskou is het teer druk en er heerscht thans een merkbare ze- nuwachtigheid-. GEHE1ME OVEREE'NKOMST MET FRANKRIJK? Het Acht Uhr Abendblatt deelt mede, dat het reeds geruimen tij-d kennis droeg van een geh-eime overeenkomst, welke tussdhen Polen •a Fnankrijk is gcaLotaa kjjdsns hat baeoek. dat voor eenigen tijd door Sapiha en Pilsud- sky aan Parijs is gebracht. Hierin verplicht Frankrijk zich alle Poolschc aanspraken op Opper-Silezie te ondersteunen en het met alle diplomatieke en militaire hulpmiddelen te hulp te komen. Polen neemt in deze overeen komst de verplichting op zich een leger van 600.000 man te onderhouden de generate staf van dit leger zal voor het grootete ge- deelte uit Fransche officieren bestaan en met dit leger moet Polen Frankrijk in een eventu eelen oortog te hulp komen. Ook geeft Polen vo-lgens deze overeenkomst aan Frankrijk het exploitatierecht van de nog niet ontgonnen kolenmij-nen im de districten Rybnick en Pless Ook zal Polen aan Frankrijk f-acicliieiten toe- staan bij de exploitatie der Oost-Galicische petroleumvelden, terwij-1 eveneeens Frankrijk voor 150 m-illioen francs aan luxe-artikelen in Polen- mag invoeren. Frankrijk verbindt zich het Poolsche ecoraomische leven door het toestaan van een groote leening te zullen on dersteunen. DE AANSLUITING BIJ OOSTENRIJK De Eclair publ-iceert een correspondentie uit Hongarije, waarin de Tiroler Anzeiger en het Gratzer Volksblatt worden aange- haald om te bewijzen, dat een aantal Oosten- rijksche bladen het Hongaarsche standpunt aanvaarden en van meening zijn, dat Oosten rijk de vriendsch-ap van Hongarije n-oodig heeft om zijn eoonomische moeilijkheden to overwinnen. In het aangehaalde artikel van het Gratzer Volksblatt wordt gezegd, dat de pers der Kleine Entente zich uitspreekt voor onmiddellijke aansluiting van West-Honga- rije bij Oostenrijk, daar zij daarvan een ver- zwakking van Hongarije hoopt. Men bemerlct bij sommige Tsecho-Sl-owaaksche bladen de hoop, dat tusschen Hongarije en- Oostenrijk zulke com plica ties ontstaan, dat de militaire bezetting van WesUHongarije noodzakelijk zou kunnen worden. In dit geval zou Tsjecho- Slowakiie de gelegenheid te baat nemen om zijn hulp aan te bieden. De openbare mee ning van Hongarije, aldus eindigt het artikel, besehu-ldigt Oostenrijk in het WesLHongaar- sche vraagstuk dubbel spel te hebben ge- speeld en te beproeven te bewerken, dat daar een toestand ontstaat, die de militaire bezet ting ten gevolge heeft. MUNITIEDNTPLOFFING. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in een depot van Duitsche munitie in het bo-sch van Brepy, ca. 10 K.M. ten Z. van Metz. Het vuur deelde zich aan het bosch mede. De ontploffingen- bleven geruimen tijd voortduren. De autoriteiten hebben de noodi ge maatregelen genomen. DRAADLOOZE TELEFOON. Het draad-looze station te Nauen, bij Ber lijn, had een afspraak gemaakt met het Ar gent ij-n sche sChip „Bahia Blanca" om te rachten zoo lang mogelijk in draadlo-ostele- fonische verbinding te blijven. Tot op den ge- weldigen afstand van 4340 K.M. dat is ongeveer van Amsterdam naar Alexandria ton het schip Nauen nog h-ooren. 'EEN BREUK IN DE RUSSISCHE COM MUNI ST I SCHE PARTIJ? Op het congres der communistische inter- nat-ionale te Moskou ontstond- volgens een N. T. A.-beridht uit Berlijn een breuk in de Russische communistische parti}. Bij de plaat- selijke sovjetverkiezingen te Perm, leden de Bolsjewieken een volkomen nederlaag. Geen enkele communist werd gdkozen in de buiten- gewone commissie. Het gedenkteeken ter eere der leiders van de revolutie werd in de rivier geworpen. BEDRIJFSSPIONNAGE TEN BEHOEVE VAN MOSKOU. Naar de „Neue Berliner Zeitung" uit Mun- chen verneemt, zijn uit de Beiersohe motor- fabrieken aldaar in -het afgeloopen jaar acht a tienduizend plannen, teekeningen en calcu- laties ontvreemd, waarvan slechts een deel is teruggevonden. Ongeveer duizend plannen enz. werden bij een huiszoeking in het bezit gevonden van den mechanicien Michael Stahl, die bij de motorfabrieken in betrekking was. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat Stahl, een zeer begaafd man, het slachtoffer was van liedeni, die te Moskou een fabriek van vliegtuigen wilden oprichten-, welke door de sovjet-regeering zou worden overgenomen en op communistisohen grondslag gedreven zou worden. Aan Stahl, die niet tot een poli- tieke partij behoorde, was een lei-dende posi- tie in deze fabriek beloofd. Zij-, die de meeste schu-ld hadden aan het stellen der plannen en teekeningen, kondien zich bijtijds uit de voeten makende aan- klaeht wegens diefstal werd tegen Stahl inge- diend. In den loop van het verhoor ontkende Stahl, de in zijn bezit gevonden plannen en teekeningen ontvreamd- te hebbenhij gaf toe, de stukken mede naar huis te hebben geno men, doeh niet om te behouden, maar om er „afschriften en lichtdrukken van te maken, die voor .de Russische fabriek waren bestemd. Door zijn arrestatie was het hem onmogelijk, de oorspronkelijike stukken te geven. De bij Stahl gevonden constructieplann<ni «n teekanmgm van uliegtuig^a «n zijn zoo volledig, dat volgens de verklaring van deskundigen de Russische fabriek op grond daarvan de vervaard-iging van vlieg- tuigmotoren ter hand had kunnen nemen. De stukken hebben een waarde van een h twee millioen mark. DE HELPERS VAN HoLZ. De communist Hutselmann uit Berlijn, de helper van Holz, die mede den gewapenden opstand in de Leunawerke op touw zette, werd door de bijzondere rechtbank te Halle veroordeeld tot levenslange tuchthuistraf en eerverlies. Zijn adjudant Prenslow uit Ber lijn werd tot twee jaar vestingstraf veroor deeld. DE HANDTEEKENING VAN FOCH. De „Figaro" vertelt hoe maarschalk Foch onlangs uit naam van den Franschen minister-president aan een lunch een gezel- schap Amerikaansche journalisten van de Harvard-universiteit heeff ontvangen. De maarschalk was in uniform, doch hi had zijn ernstig uiterlijk afgelegd en glim- lachte vriendelijk tegen al die jonge vreem delingen, die den Oceaan waren overgesto- ken om Frankrijk te zien. Na den maaltijd traden twee Amerikanen op Foch toe, de een met een menu, de ander met een vulpen, en vroegen om een hand- teekening. De groote strateeg glimlachte, zette zijn lorgnet op en voldeed aan het verzoek. In dien tijd hadden de overige Amerikanen zich om hem heen geschaard en verzoohten nu ook allemaal om een handteekening. Foch bleef maar schrijven op den stroom van menu's, die onder zijn pen doorgleed. „Wij zijn met zijn zestigen, mijnheer", merkte een der jongelui uit de Vereenigde Staten op Toen schoot Foch hartelijk in den lach om deze opmerking, waarin eerbied en toch ook een tikje brutaliteit geklonken had. En hij voorzag alle zestig menu's van zijn handtee kening. DE DUITSCHE HANDELSVLAO. Naar de Tagliche Rundschau uit Lubeck verneemt, heeft de handel aldaar het vol- gende telegram aan den rijkspresident, den rijkskanselier en den Rijksdag gericht. De Kamer van Koophandel protesteert tegen het besluit van den- Rijksdag over de han delsvlag. De Kamer betreurt dit besluit om- dat het de Duitsche scheepvaart, die zich herhaaldelijk voor de zwart-rood-zwarte vlag heeft uitgesproken, negeert. De Kamer spreekt het vertrouwen uit dat thans het Duitsche volk zelf door referendum rekening zal willen houden met de wenschen van de Duitsche scheepvaart. Het oude plan om over het vlaggevraagstuk een referendum te houden, wordt dus opnieuw ter tafel ge bracht. Tot dusver is in de pers slechts de Tagliche Rundschau daarvoor. HET PROCES TEGEN ERZBERGER. In het strafproces, dat tegen den voormali- gen Duitschen minister van financien Erzber- ger. wegens meineed bij zijn verhoor in het Helfferich proces, hangende was, heeft het Landgericht overeenkomstfg het voorstel van het O. M. en den verdediger, besloten den be- schuldigde bij gebrek aan bewijs van rechts- vervolging te ontslaan. De kosten komen voor rekening der schatkist. Het partijbestuur van het Centrum kwam gister bijeen, hoofdzakelijk om te beraadsla- gen over de kwestie-Erzberger. Zooals bekend is, heeft Erzberger voor en kele maanden zich bereid verklaard in poli- tiek opzicht eeni'ge reserve in acht te nemen, totdat het proces wegens meineed zou zijn af geloopen Hij is van meening, dat thans tot reserve ^bij zijn optreden in de politick geen aanleiding meer is. Hij zal nu wel weer meer in het openbaar optreden. DE 1NTERPARLEMENTAIRE UNIE. De Belgische groep der interpariementaire Unie heeft haar besluit gehandhaafd om geen deel te nemen aan de beraadslagingen of werkzaamheden der Unie zoolang deze open staat v >or Duitsche leden, en de Duitsche re geering haar verantwoordelijkhcid voor het ontketenen van den oorlog niet heeft erkend. De „Temps" poogt stemming te maken om ook de Fransche groep terug te houden van de in Augustus te Stockholm te houden ver- gadering van de interpariementaire unie. Het blad acht den tijd nog niet gekomen voor een samenwerking met Duitsehers en vreest, dat de.door Duitschland aangevallen volkeren uit zulk een samenwerking zouden afleiden, dat reeds de vergetelheid is begonnen-. Frankrijk mag volgens het blad niet meedoen aan een demarche, wel-ke zou kunnen worden uitge- legd als een stap naar de verzoening. De Duitsehers moeten goed voelen, dat hun mis- daad tegen het reeht en de menschheid hen buiten de samenlevin-g der beschaafde staten heeft geplaatst en dat zij daarin niet kunnen terugkeeren, alvorens zij hun schuld geboet en hersteld hebben. Totdat termen aanwezig zijn om hun gedelegeerden toe te laten in den Volkenbond moet de grootste reserve be- tracht worden, oordeelt de Temps". DE PROCES&EN TE LEIPZIG. Cattmatas^xi weodien de proceeaaa teg*a de Duitsche oorlogsmisdadigers hcrvat. Tnans koint een aantal Fransche gevallen aan- die orde. Behalve door vertegenwoordigers der Rijks- regeeriing werd de zi-tting bijgewoond door 'n Fransche juridische commissie. Bij het begin deelde de voorzitter mede, dat a-Ileen tegen- majoor Crusius en niet tegen ge neraal Sponger door het O. M. een- aankl-acht is ingediend. Hlet proces tegen Sponger was al-leen aanhangig gemaakt op grond der be- beschuldiging in de ui-tleveriingslijst en- het O. Ml. wid een- gerechtelijke beslissing in deze zaak trachten te venkrijgen. De beschuldi- ging houdt in, dat Sponger in Aug. 1914 bevel zou hebben gegeven aTle gewonde Fran schen op het slagveld en ook de in gevangen- schap geraakte Fransche soldaten te dooden. Majoor Crusius moet o.a. hebben gepoogd op 21 Aug. 1914 een Franschen soldaat te doen dooden en op 27 Aug. eenige. ten minste zeven, gevangen genomen Franschen hebben -1-aten dooden. Hlet proces Spenger-Crusius wordt ook bij- gewoondl door den president van den Neder- laindschen krijgsraad in Den Hiaag, mr. G. van Slooten Azn. DE OPHEFFING DER SANCTIES. Het in den laatsten tijd in Duitschland sterker naar voren gekomen verlangen naar opheffing der sancties (de rijkskanselier sprak er ook over in een interview van de „Neue Freie Presse") wordt ook in Frankrijk besproken, maar veel tegemoetkoming blijkt er niet uit. De „Temps" stelt tegenover de Duitsche eischen tot ontruiming van Dusseldorf het argument, dat deze sanctie geenszins ver- band houdt met de jongste besprekingen of met de regelmatig verrichte eerste beta- lingen. De sanctie zal worden opgeheven, als Fraskrijk volledig vertrouwen zal kunnen hebben in de Duitsche regeering, maar thans weet het nog niet of wxrth den toestand meester is. DE AUTO. E6n der meest belangwekkende kenmer- ken van het tegenwoordige verkeer op feest- dagen in Engeland is de snelle populariteit geweest van de auto. Nieuwe wegen worden elke week over het geheele land geopend en bijna elken dag worden door de fabrikanten krachtiger en beter uitgeruste voertuigen geleverd. Men reist thans van dicht bevolk- te streken naar de verst verwijderde deelen van het land en op vele wegen loopen de „char-a-bancs" volgens het tijdrooster met de regelmatigheid van treinen, terwijl de kosten lager zijn dan de minste spoorkosten De ontwikkeling van het reizen op de wegen heeft een ophooping op de eindpunten ten gevolge gehad, doch men heeft dit bezwaar doen1 verdwijnen door het aanleggen van be- dekte wegstations, van platforms voorzien, die als punten, waar gestopt wordt, herkend kunnen worden. NIEUWS UIT RUSLAND. De gebeurtenissen in Raden Rusland wor den emstiger; de Raden-regeering geeft, vol gens een bericht uit Riga, toe, dat zij zich in zeer moeilijke omstandigheden bevindt, we gens de sluiting van Siberie door de troepen van Kappel. De in- en uitvocr van gocderen is bijna geheel lamgelegd. In M-ongolie heeft de opstand zich uitgebreid. In den- Oost Siberi- schen Landdag te Kortschawok hebben de ko- zakken Setjonow tot hetman gekozen. Naar de „Augsburger Abcndzeitung" uit Metz verneemt, liggen van 89 hoogovens in Elzas-Lotharingen 64 stil. Geheele mijn- bedrijven zijn- gesloten. Het aantal werkloo- zen stijgt voortdurend-. EEN FATA-MORGANA AAN DE NOORDZEE. Uit Cuxhaven word aan den „Berl. Lokal Anzeiger" gemeld, dat aldaar kort voor het losbreken van een onweer een fata morgana is waargenomen. Gedurende meer dan twin- tig minuten was n.l. het silhouet van het eiland Neuwerk zichtbaar. Het beeld van het eiland en van eenige voorbijvarende schepen stond op den kop. OORLOGSTRAGEDI'E. Sterke verontwaardiging wekt het ver- laal, volgens hetwelk de burgemeester van Reuilly Sauvigny in het Aisne-departemem met hulp van raadsleden een tijdens den terugtocht van Charleroi ziek achtergeble- ven zouaaf, Letermelier. verdronken hebben, uit vrees. dat de Duitscners anders het dorp in brand zouden steken. Later vischten zij het lijk weer op en begroeven het. Deze zaak heeft jaren gesleept. De moeder van den zouaaf werd met een kluitje in het riet gestuurd. Twee person en waren van het verdrinken getuigen. Eindelijk zou de bur gemeester zich voor het gerecht te verant- woorden hebben, door zelfmoord heeft hij zich echter daaraan onttrokken. EEN LI EVE VROUW. Te Capelle-Brouck bij Duinkerken is on geveer een jaar geleden een landbouwer, een man van 43 jaar, Mahieux geheeten, spoor- loos verdwenen zonder dat iemand voor zijn vertrek maar amife redes wist op te geven. In Mei is er op verzoek van een broer van Mahieux een onderzoek ingesteld, dat ech ter niets heeft opgeleverd. De vorige week nu trof het de buren van den verdwenen boer, dat zijn vrouw zoo druk in den grond van haar tuin gewerkt had en men ging zich af- vragen of er soms een misdaad in het spel kon zijn en bijvoorbeeld het lijk van den ver dwenen man in den tuin verborgen kon zijn. De veldwachter werd gewaarschuwd en de vrouw werd ondervraagd. Zij bekende zon der slag of stoot, dat zij haar man doodge schoten had en zijn lijk in den tuin verbor gen. Maar zij was een paar dagen geleden ongerust geworden omdat te Boulogne aan zee een moordenaar ontdelct was niettegen- staande ook hij het lijk van zijn slachtoffer begraven had. De vrouw had net lijk toes maar weer opgegraven, in stukken gehakt en in haar kachel verbrand. KORTE BEiRICHTEN. Den Krupp-directeur Wiedtifeld zou do gezantschaps-pok te Washington zijn aange- boden. Te Morinvillers bij Lun6ville zijn bij een spoorwegongeluk met een trein, die militairen uit Rijnland vervoerde, dirie soldaten gedood en zeventien gew-ond, waarvan drie ernstig. Sir James Craig, de premier van Ul ster, zegt in 'amtwoond op de uitnoodiging van de Valcra, as. Maandiag eene cconferen- tie te Dublin bij te wonenFfet is mij onmo gelijk eenige bijeenkomst te regelen. Ik heb do u-itnoodiging van den eerstrn minister tol eene conference te Londen reeds aangeno- men. Binnenkont za-I de Britsche adim!iraliteil zich ontdioen van de zes laaitste Duitsche dink- booten die nog in h-aar bezit zijn. In het ge heel zijn 176 duikbooten uitgelevend. Deze zijn op zes na alle in diep water tot zinken gebracht bij Portsmouth, Devonport en Chat ham. Volgens beridit uit Stockholm zou de BeieTsehe spartacist dr. Levin thans in Rus land zijn. De Fransche staat heeft een subsidie van 1334 miillioen toegekenid voor het stich- ten- van een- universt-teitswiik op de oude stadswa-Wen van Parijs. De bekendie Parijsche ri chard1 en filanthroop Deutsch de l'a Meur- the heeft voor .deze „oitt universitairc" reeda 10 millioen- toegezegd. In een afscheidswoord aan de Beierscho Einwohncrwehren legt Escherich zijne func- tie als Landeshauptman neder. De veeprijzen in Mainz en Wiesbaden toonden deze week een sterke daling, zelfs tot 225 mark voor een centenaar levend vee) van alle veesoorten, behalve voor varkens. Evenals de rijksregeering heeft thans ook de Beiersche de burgerwachten voor ontbonden verklaard. Overtredingen dezer verordening zullen zwaar worden gestraft. De grondwet van het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovencn is met 223 te gen 35 stemmen door de constitueerende vergadering goedgekeurd. De prins-regent zou gisfer den eea op de grondwet afleggen Volgens den correspondent van de „Ti- mes" te New York, is adiniraal Sims bij zijn terugkeer in Amerika op hte Wite Huis al- lerhartelijkst door Harding ontvangen waar- uit dus zou blijken dat de berisping wegens de bekende rede in Engeland niet op bevel van den president is geschied. Maarschalk Foch zal begin Ostober naar Amerika vertrekken en daar waar- schijnlirk twee maanden blijven. Den llden November hoopt hij den herdenkingsdag van den wapenstilstand te Washington mee }e maken>. In Belgig zullen de van x66r den' oorlog bekende 15-daagsche abonnementen op de spoorwegen weer worden ingevoerd met in- gang van 1 Juli. De vroegere abonnementen van vijf dagen- schijnen- voorloopig nog niet in eere hersteld te worden. Uit Munchen wordt gemeld, dat dr. Esserich de eerefunctie van „Landeshaupt- mann" van de Beiersche burgewracht heeft neergelegd. De communistHutzelmannKempin uit Berlijn, die in samenwerking met Holz den gewapenden opstand op de Leuna-Wer- ke leidde, is heden door een bijzondere recht bank wegens hoogverraad tot levenslange tuchthuisstraf met levenslang eerverlies ver oordeeld. Van de veertig personen die te Gent, tengevolge van vergiftiging doof het ge- bruik van gehakt bedlegerig waren, is persoon overleden. Volgens een officieele mededeeling heeft de hoeveelheid goud in het bezit van de Amerikaansche schatkist en de banken een totale waarde van 3.250 millioen dollars, d. w. z. ongeveer twee derden van den ge- heelen goudschat der wereld. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de zi-tting van gister deed de griffier voorlezing van een missive van den tijdclij- ken voorzitter van den ministerraad, houden- dc mededeeling, dat de beantwoording va» schritoiLijike vragen. zoolang de crisis duunt.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1