DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luxe Automobielen ErgaatNIETSboven JAG. MET, Autsgarage, Alkmaar. BAUER'S Ksfli! II Thin. IS SPAARBOEKJES ft©. 152 Dit nmnmer bestoat nit 3 blades Abonncmcntsprijs bij vooroMbetnling per 3 manndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiopr. 25 ct. p. regel, grootorc letters naar plaatsrnimte. Ifrievon franco N.V. Boek- en Hamtakdr. v.li. llerms. Coater Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. Buitenland. DE OPSTAND IN OPPER SILEZIe. De outrunning van de cerate zone door de Poolsche opstandelingen heeft volgens d; ge- sloten overeenkomst plants gevonden Vol gens berichten nit Oppeln zal de intergeal'i- eerde commissie op 10 Juli haar rapport be- treffende de verdeeling van Opper Silezii in- dienen. Naar van betrouwbare zijde wordt g*meld is de Engelsche regeering besloten om de kwestie van Opper-Silezie door de meerder- heid van den Oppersten Raad te laten be- slissen. De „Stelbstsc!hutz" ontruimt termijngewijze het bezette gebied van Opper-Silezie Fnkele troepen der Poolsche opstandelingen trekken alleen hun uniformen uit om als burgers op hun post te blijven. Bij Schirokau do-ken in den rug der Duitsche „SelbstschutzM-troepen, plotseling ben-den opstandelingen op. Een ernstig conflict werd slechts verhoed door oogenblikkelijke bemiddeling der Engelschen Uit Breslau wordt gemeld: Generaal Ho- fer heeft aan de Duitsche Selbstschutz een proclamatie gericht, waarin o.m. gezegd wordt De opmarech der intergeallieerde troepen ter -bevrijding van ons land is toegonnen. De intergeallieerde commissie heeft beloofd, Op per-Silezie binnen weinige dagen tot de gren- zen van de opstandelingen te zullen zuiveren. Zij meent daarbij onze hulp, die i'k haar her- haalde malen heb aangeboden, te moeten wei- geren. Het belang van ons land eischt, dat wij de intergeallieerde commissie gehoorza- men. Wanneer wij1 tegen den uitdrukkelij'ken wensch van de intergeallieerde commissie hadden gehandeld, dan hadden wij de aan- sluiting van Opper-Si'lezie bij het Duitsche rijk in gevaar gebracht en hadden wij het ge- heele Duitsche volk wellicht onafzienbare na- deelen berokkend. Ook onze thans nog niet bevrijdte landgenooten zullen, naar ik hoop, onze bonding begrijpen en er ons later voor d-an'ken. Wanneer den intergeallieerden troe pen de zuivering gelukt, dan is onze taai ge- eindigd. Wij zullen weder uiteen gaan. DE STRIJD IN KLEIN-AZIe. Het wordt voor de Grieken in Klein-Azie niet prettiger. Een telegram uit Konstantino- pel meldt al weer vooruitgang der Turken en zegt, dat de Kemalisten vasten voet brengen in den omtrek van Sabandja en daarna hun o-pmarsch voortzetten. De Grieksche troepen, belast met de verdediging van het Sjive-defi'le en versterkt met drie groepen artillerie, wer- den door de Turken omsingeld. Men ver- wacht zeer spoedig hun nederlaag. Volgens den Matin zou de thans te Parijs vertoevende Bekir S'ami Bey aan Briand heb- ben verklaard, dat de Kemalisten geenszins voornemens zijn, om naar Constantinopel op te rukken, maar of de geallieerdien hierop mogen vertrouwen, zal de tijd leeren. Indien Sami Bey's verwachting niet bewaarheid wordt, komen de geallieerde troepen in de Turksche hoofdstad in een moeilijlk p'arket. Zij zullen dan wel slag moeten leveren tegen de Kemalisten en zodoende de Grieken toch te hulp komen. Dat men in Engeland zoowel als in Frank- rij'k alle bewegingen van de Kemalisten ga- deslaat, is te begrijpen. De Engelsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Harmsworth, heeft ontdekt, dat er in Angora een verlangen be- staat naar het aanknoopen van nauwe betrek- kingen met zekere elementen in Bulgarije. De Kemalisten zijn Ismid binnengerukt en zijn genaderd tot de neutrale linie der gealli- eerden JODENVERVOLGING IN RUSLAND. De „Cbschtye Tjelo" deelt mede, dat de an ti-semi iische beweging onder de Russische arbeiders en boeren steeds verder om zich heengrijpt. In het gouvernement Gomel kwam het tot bloedige jodenvervolgingen, die zich van daar uit naar Wolhynie uitbreidden, waar vooral in Radomysl vreeselijke pro- groms plaats hadden. BOLSJEWIEKEN GEARRESTEERD. De Engelsche politie heeft een dertigtal bolsjewistische agenten aangehouden, die er van verdacht worden een revolutionnaire be weging in Konstantinopel te hebben willlen ontketenen. Onder de aangehoudenen zijn drie Iedcn van de zoogenaamde handelscom- missie. Een Nederlandsche vrouw werd even- eens aangehouden. Er zijn tal van documen- ten in beslag genomen. De gearresteerden werden gevangen gezet op een Britsch pant- /serschip. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Gistcr hebben te Dublin niet-officieele be- sprekingen plaats gehad tusschen E>e Valera, Mac Neill en Griffith betreffende den huidi- gen toestand en het toekomstige program van Sinn Fein De schikkingen voor de confe- rente op 4 Juli te Dublin tusschen de Sinn Feiners en eenige unionisten uit Zuid-Ierland maken bevredigende vorderingen. Een Iersch magistraat, die den 2'len Juni, tegelijk met lord Bandon, ontvoerd werd, is door regeeringstroepen ongedeerd gevonden op een boerderij in het graafschap Cork. Sir Arthur Griffith, de vice-president van Sinn Fein en John Mc. Neill,, beiden leden van het Lagerhuis, zijn hedenavond uit de ge- vangenis vrijgelaten. Ook zijn verschililende andere Sinn Fein- parkmen'tsleden op vrij voeten gesteld. Deze in vrijheidstellin-gen zullen wel in verband st'aan met de prging dar Engelsche m dm Tmnmkm Uwwms te immm. Zij wil waarschijnlijk hiermee een bewijs van toenadering geven en de Valera golcgenheid biedien tot bespreking met de vooraanstaande Sinn Feiners. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE MIIJNEN. Het Lagerhuis heeft met algemeepe stem- men het regeeringssubsidie tot een maximum van lien millioen pond voor de mijnen goed- gekeurd. Er was geen discussie, daar het Huis niet het risico wenschte te loopen1 de regeling van het conflict te storen. De „Temps" meidt, dat tengevolge van een botsing te Grosseto, waar de commuinisten een fascist uit Sienna doodden, een duizendtal fascisten uiit Rome, Eienna en1 Triest zich naar Grosseto begaven, waar zijj, ondanks de scho- ten, waarmee zij ontvangen werden, dfc Ka- mer van Arbeid voor de iypografie, een com- munistisch bladi cn verschililende huizen van oommunisten plunderdeni. De gewapende madii was niet in staat deze ongeregejdhe- dien te beletteni. Volgens een communique der fascisten van Sienna werden er 15 communis- ten gedood en een aantal gewond. De „Tem- po" geeft het bericht onder alle Voorbehoud. De Engelsche bladen zijh van oordeel, dat er teefkenen aanwezig zijn, dat op de hervat- ting van dien arbeid door de mijnwerkers on- midd'ellijk een groote opleving van industrie en handel zal volgen. E>e fabrikanten in de groote industrieele centra hebben zooveel be- stellingen, dat zij hun arbeiders voor langen tijd aan het werk. zullen kunnen houden. Wat betreft de stemming, door de mijnwer kers gehouden over de nieuwe loonregeling, wordt gemeld: De gedelegeerdenvergadering der mijnwer kers van Zuid-Wales heeft Donderd'ag met een meerderfieid van slechts drie stemmen, 112 tegen 109, besloten tot aanvaarding van de nieuwe overeenkomst met de mijneigenaars. De gedelegeerdenvergadering der mijnwer kers van Lancashire en Cheshire wees de overeenkomst eenparig van de hand en nam een resolutie aan, waarin wordt geprotesteerd tegen de handelwijze van het federatiebe- stuur, dat ih strijd met den uitslag van de jongste stemming den eisch in zake het natio- naal mijnfonds liet varen. Een vergadering van mijnwerkers te Bris tol nam een resolutie aan, waarin de stap van het federatiebestuur eveneens wcrdt be- treurd, doch vervolgens de meening wordt uitgesproken, dat in verband met de omstan- digheden de mijnwerkers verstandig zullen doen, de hun „opgelegde" voorwaarden te aanvaarden. In Noord-Wales, Nottingham, Derbyshire, Chestershire, Yorkshire, Durham, Northum berland en Sdhotland besloten de p'aatselijke besturen de aanvaarding van de overeen komst aan te bevden. Uit bovenstaande berichten blijkt wel, dat de nieuwe loonregeling lang niet algemeen wordt goedgekeurd', wat zeker_ wel van in- vloed zal zijn op den duur van den vrede in de kolenindustrie. In Derbyshire zijn vele mijnen door ver- waarloozing dermate bescradigd, dat voor- loopig niet meer dan een dcrde van de mijn- werkers weer aan het werk zal kunnen gaan In het Schotsche district Midlothian hebben honderden mijnwerkers het werk als hervat In Lanarkshire, waar in het begin van het conflict enkele heftige tooneelen voorvielen en de mijnmachinitten werden vexhinderd de pompen te laten werken, wordt iit thans door de mijnwerkers betreurd, en1 zij verklaar- deti, de maohinisten niet meer te zullen no- pen, het werk te verlaten. AMERIKA EN DE CENTRALEN. Rente DE LOONEN IN DE ENGELSCHE TN- DUSTRIeN. In de volgende bedrijven is reeds een over eenkomst bcreikt in zake de loonsverminde- rimg1: mijinindustrie, katocn en wolindiistrie, transportbelrijvcn, spoorwegen, gasbod'rijven en spoorwegconstructie-werken.Ofschoon een definiilieve regeling nog niet verkregen is in de machinebouwiindustrie, is een overeenkomst toch zeer waarschijmlijk. DE AANSILAG OP DE1N SERV1SCHEN KROONPRINS. Onder hen, die bij den aanalag op prios Alexander gewond1 werden, bevindt zich ook de Zwifsersche prof. Boissier die zwaar ge- kweist werd:. In den loop van den dag werden Woensdag nog drie personen gearres'.eerd, die alle bij den aamslag betrokken waren. TSJECHOSfLOWAIWIJE EN EX-KEIZER KARL. Uit Praag wondt gcmeldl: Van Tsjechische zijde is bij de National® Vergadering een voorstel1 ingedaend om niet alleen beslag te leggeni op die goederen van den cx-keizer, dodn ook op die van zijn familie. De voor- steliler beriep zich op souvercine rechtem van den Staat. Dc besprakingem over bet voor stel zijn verdaagdi. DE REGELING VAN HET HERSTEL. De besprekingen tussclien de Fransche en de Duitsche deskundigen in zake de sohade- vergoeding zijn verdhagd tot 10 Juli. De Duitsche deskundige Bergmann verlaat Pa rijs, om aan zijn regeering aanvullende in- structies te vragen. fntusschen wordt ver klaard, dat de besprekingen aanzienlijk zijn gevorderd en- op den goeden weg zijn. De da tum van 10 Juli is door minister Loucfaeur zelf gekozen De Fransche garantie-commissie te Ber- lijn is met de Duitsche regeering overeenge- komen dat van de eerste schadel oosstellings- annuiteit welke in Mei van het volgende jaar vervalt, slechts 300.000.000 goudmark in geld zullen worden betaald terwijl het over- blijvende gedeelte in goederen en arbeids- prestatie zal worden voldaan. GEEN OUD»SOLDATEN IN DE BOUW. VAKKEN. KORTE BERICHTEN. De internationale conferentie tegen den andel in vrouwen en kinderen is gistermor- gen geopend. In de Italiaansche provincie Bari zijn d or doorsijpeling van water in den grond 40 huizen ingestort; 300 personen zijn dakloos. Er wordt in Rusland weer een congres van de derde nationale gehouden. Er nemen, circa 1000 man deel uit verschillende lan den. Sinovjef is voorzitter. Het congres zal tot half Juli duren. Er zijn nogal eens van dat soort bijeenkomsten. Volgens een telegram uit Stockholm aan de „Berlingske Tidende" zijn in het Noorden van Zweden tal van bolsjewistische propa- ganda-geschriften en documenten in beslag genomen. Verscheidene arrestaties zijn ge- daan. Donderdagavond zijn in het centrum van Barcelona op straat vier handgranaten geworpen, waardoor een twaalftal menschen gewond werden. De Pruisische Landdag nam een wets- ontwerp aan, waarbij het rechterlijk ambt meer algemeen toegankelijk wordt gemaakt. De Britsche regeering is voornemens zich tot den Volkenbond te wenden in zake het houden eener conferentie om de regeling van den arbeidstijd meer elastisch te maken. De „Times"-correspondent te Rome meldt, dat Bonomi de opdracht heeft aan- vaard een nieuw Italiaansch kabinet samen te stellen Tevoren had de correspondent ge meld, dat De Nicolo, de voorzitter van de Ka- mer, steeds meer aarzelde om een opdracht te aanvaarden. BILLIJK TARIEF. Telefaan 572. Staten-Generaal EERSTE KA'MER. Ini dte zittiing van gisteren kerd voortge- gaan met de behamdeling van het Djambi- ontwerp. De heer Mienidiele vervx>lgde zijn Dander- dag afgebroken rede. Hij betoogde dat de statuten en het contract onvoldbende zijn om het staatsbelamg voildoende ,te waarborgen en- den staat voldoende zeggenschap t£ geven-. Evenmin word/t intensieve qxploitatie verze- kerd. Spr. wees op de -taktiek van de Konink- lijke om oud-ministers en- hoogere ambtenaren te benoemen tot directeur of oommiissiaris. De heer Bergsma zou vooralsnog niet het ontwerp kunnen stemmen. De wijze waarop deze zaak -is behandleld- geeft .geen vertrou wen. De heer de Waal M-alefyt achtte den voor- gesteldten exploitatievorm het voordeel'i-gst voor die Indlische scha-tkist. Hij was het wat d-eni intem-ationialen leant der zaak betreft met den heer Cremer eens. Spr. dfeelde mede dat de heer Colljni zich in 1922 igeheel los gemaakt zal hebben- van de Kloniinklijke en andere maatschappijen. Mini. Ruys dte Beerenbrouck verklaarde, dat de regeering zich alleen iaait -leiden- door het algemieen belon-g. Het demission-air Kabinet wilde loo pen de zaken afdoen- waar-toe behooren- de bij de Eerste Kamer in behandelimg zijn- die cmtwerpen zonder uitzondtering. De afdoe- ning van de Djambi-ont-wcrpen is nood-ig met het opg op dte Itndische financien en de lnter- ati-ona-le betcekenis van- de zaak. Minister de Graaff betoogdie dat zuivere staatsexp-loiitatie groote bezwaren- zou opleve- ren. Hii1 hielldi vol dat die Bataafsche een Ne- d'erlandsch -karakter draagt. Rcciprociteit zou kunnen ileiden tot veel ite groote versnip- peringen van -terreinen. iDe heer Middel-berg, rej ris beh'andtelde enkele detailpunitm. Minister van Karnebeek kwam op tegen1 dte beweringen van den heer Menidels, omtrent ach-terhoudendheid ten aanzien van de Ameri- kaamsche hriefwisseling. Nedterland! is oudi em wijs genoeg om- zelf te kunnen- beslissen wat hot wil doen met zijn petroleum. En van Amerika is geen misken- ning van dl-t rech-t -te vreezen. De gevoerde corriesponidienfie zal- ons standpunt aan- de overzijde van den Oeeaan te betcr dloen be grijpen-. De heer Kraus zou omdan-ks bezwaren v66rstemmen omdiat hij geen vender ui-tstel wil. Het ontwerp werd aangenomen met 27 te gen- 8 stemmen-. Tenl 5 uur werden die ber-aadslagingem ver- d-aagtdi tat's avonds half 9. Gemengd Nieuws ELECTRI CITE ITSB EDRIJF VAN NOORD-HOLLAND. Aan het verslag over het boekjaar 1920 van het Provinciaal Electri citeitsbedrijf is ontleend dat het jaar 1920 in velerlei opzicht moeilijk was. Het vraagstuk van het tarief blaef bij voortdnring site dari uii telijk epgeloat. EERSTE ALKMAARSCHE ELECTRISCHH KOFFIEBRANDERU EN THEEHANDEL. Het totaal der over het jaar 1920 geinde tariefsverhooging tengevolge van de aan vaarding van de 50 pet op den prijs pes kilowatt door de afnemers bedroeg 173.800 of, in procenten van de totale inkomsten uit stroomlevering ad 4.132.300, 4.2 pet. welk bedrag ten eenenmale onvoldoende is om de verhoogde kosten, nog vermeerderd met de geldelijke gevolgen van de geleden verlie- zen, te kunnen goedmaken. Omstreeks September 1920 begon zich gaandeweg een crisis in de industrie af te teekenen, die tot onmiddellijk gevolg had eeo relatieve inzinking van de industrieele ener- gie-afneming. Tegen het einde van het ver- slagjaar was deze inzinking nog geenszins geeindigd. Ongeveer terzelfder tijd teekende zich lang zamerhand een enorme prijsdaling van elec- trische materialen af, die tegen het einde van het verslagjaar ongeveer 35 pet. ge- middeld bedroeg, doch geenszins tot staan was gekomen op dit tijdstip. Deze daling koint ons bedrijf echter slechts ten goede voor de uitbreidingen, waarvoor nog geen materialen besteld waren. Het bedrijf maakt blijkens de winst- en verliesrekening 611.621.14^ verlies. Het jaar 1921 laat zich zeer donfcer aan zien, tenzij een oplossing gevonden wordt. De volled-ige inwerki-n.gtred-ing der P. E, G. E. Mn 1-aait n-og steeds op zich wachtm. Oinidertusstehen! werd wekelijks regeknatig ver- gaderd door de directie der P. E. G. E. M., teneindte de vaststell-ing dter inbren-gsommen en sbroomlevermgsvoorwaarden voor te be- reiden. Aan het verslag van den- heer A. H. van Deursen, verificateur, is ontleend: De balans en de verlies- en winstrekening zijn in overeenstemming met die boekern. Na een- afschrijving op de diverse activa ten bedrage van 448.674.23^4 bedraagt he* sakta verlies over 1920 611,621.14)4. Ui-t de ba-lans blijkt, dia-t het totale bedrag der verliezm- over de j areo 1917 tot en mot 1920 bedraagt 1,324-.298.57. In overweging wordt gegeven te bevordb- ren dat dit verlies uit de Provinciate Jcai wordt aangezuiverd. De magazijngoederen worden op de balans verantwoond voor een bedrag van 2,790,417.74y2j. De wa-arde dter artikelen is berekend- volgens den inkoopprijs. Een waar- vol-gens die marbtwaarde is noodl- d'e zakeiijk. De niet onbdamgrij-ke waardevermin- dering, die hiervan een gevolg zal zijn, be- hoort dan als verlies te women -afgeschre- vem. OVERGANG NA-AR DE LAND WEER. Op 1 Augustus gaan over naar de land- weer: De d-ienstplichfigen der mili-tie, behoo- rende tat dte infanierie (die wielrijders hieram- der begrepen), de vesting-artillerUdte port- tonniers, die genietroepen, de hospuaalsotda- ten en de administratutroepen, wier bij de mi-lifiewet bepaaldte dlieesttijd1 op 31 Juli- 1921 eind-igt. (Dat is in hoofdzaak het geval ten aanzien van hen-, die deel uitmaken van- de mititielichting 1915 en in- den loop van dit jaar een zesjartgen dienst bij' de mili-tie heb ben volbracht of nog zouden- vaibrengen). De mii'liitie-plich .igom, werkzaam bij Aemotoraf- deeling. moeten voorwat den overgang naar dc 1-andweer betreft, worden beschouwd als bij- die afdedinig te zijn gedetscheerd. Bevin- den- zich onder hen personen, wier milifie- d-iensttijd op 31 Juli a.s. eind'igt, dan gaan derbalve ook dezen op 1 Augustus 1921 naar de landweer over, voor zoover zij1 it verband met het vorenstaamde moeten- geacht wordlen te behiooren/ft tin der hlervoren genoemde wo pens of dlenstvakken. LID PROVINCIALE STATEN. Tot lid der Provinciate Staten van Noord- Holland in de vacature-wijlen Van Kuyk- hoff is gekozen verklaard de heer C. Tho- massen (soc.-dem.) te Bussum onderwijzer bij het openbaar onderwijs te Amsterdam. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De heer M. Polaik van1 de firma Dru-kker en Podak te Amsterdam, werd Woensdag bij een auto-botsdmg in de buurt van- het kasteel- Do- ninigton, terwij-1 hij: met een gezelschap van nog dlrie personen op weg was van Londen naar Manchester^ gedood. De auto werd' op zij geworpen door een lorrie. De heer Pol-ale wendi onmiddellijk gedood, terwijl hij in de auto sliep. De heer Druklcer benevens een fa- brikiant ui-t Londen werden gewond. De chauf feur brak een- sleutelbeen. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht is de heer Druklcer vrijwcl on-gedteerd1 en zou de fabrikant de heer Beal uit Leicester aan de bctomen verwondingen over leden zijn. STAATSPENSIOEN. De Bond voor Staatspensionneering houdt zijn algemeene vergadering op Dinsdag 26 Juli te Utrecht. In de morgenvergadering wordt besproken de „intemc" toestand van den Bond. (Dit gedeelte is huishoudelijke. In de middagverga- dering komt aan de orde „De Bond voor Staatspensionneering en de Verkiezing Inleider Ds. D. A. v. Krevelen: „De voor Staatspensionneering en de Raden van Arbeid1'. Inileiders Ds. Spaargaren en Pairio. Z4.TERT)kG Direeteur: G. II. KRAK. UoofJreduetcurTj. N. ADEMA. g ,11 H/f Het Huis van Afgevaardigden heeft het rap» port aangenomen van de conferentie der beide Huizen in zake de resolutie tot beeindiging van den staat van oorlog met Duitschland en Oostenrijk. Naar de Times meldt, zou president Harding nu voornemens zijn de Aimerikaansche troepen uit Duitschland terug te roepen. Hij zou het voornemen daartoe reeds hebben medegedeeld aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Belgie, opdat zij dadelijk kunnen zorgen voor overneming van de bezettingstaak te Co« blenz. RUSSISCH GOUD NAAR ZWEDEN. Uit Reval wordt gemeld, dat voortdurend groote zendingen goud van Rusland naar Zwe» den plaats hebben. Dit goud wordt bij Zweed< sche banken gedeponeerd, welke als bemidde» laars dienen voor de transacties tusschen Rus» land en Amerika. Van Zweden wordt het goud in baren naar Amerika doorgezonden. Naar verluidt, is in de laatste vier maanden een hoe« veelheid goud ten bedrage van 71 mihioen kro» nen naar Zweden vervoerd. DUITSCHLAND EN DE SANCTIES. De Rijksdag heeft de interpellate der Duit< sche Volksparty, betreffende de sancties, be» handeld. De afgevaardigde Zapfen gaf een toelichting van de interpellate. Na de aanvaarding van het ultimatum moesten volgens hem de sane, ties worden opgeheven, aangezien ze niet in overeenstemming waren met het vredesverdrag van Versailles en de beginselen van het volken« recht. De by het aannemen van het ultimatum aangegane verplichtngen kon Duitschland zelfs niet bij benadering vervullen, wanneer het door de bezetttng van economisch belangryke steden en door het voortduren van de tolgrens langs den Rjjn in twee douanegebieden werd verdeeld, waarvan 6dn aan de Duitsche han» delswetgeving was onttrokken. De interpellate werd beantwoord door den rffksminietev van BuiteaUndacke Zakea, dr. N06RDH0LLANDSCH L AfiDBOUWCREDIET. I 0/ '0 Rosen, die onder grooten bijval van het Huis betoogde, dat de sanctes iederen grond hadden verloren. Het was een eisch der loyaliteit, dat de sancties onverwijld werden opgeheven. „Met groot leedwezen", aldus dr. Rosen, „heb« ben wij kennis genomen van het standpunt der Fransche regeering, hetwelk volgens het oor» deel der Duitsche regeering onvereenigbaar is -met recht en billjjkheid. Niets is nagelaten, om de opheffing der sanctes te verkrijgen. Wij hebben hoop, dat onze opvattng bij een deel der geallieerden instemming zal vinden". De Duitsche gezant te Parijs, dr. Mayer, die in opdracht der rijksregeering had gewezen op het onrecht der sancties, had van Briand ten antwoord ontvangen, dat de sancties nog niet konden worden opgeheven. Ook de Fransche Kamer«commissie had zulk een besluit geno« men. Duitschland's wil, om -de aangegane ver» plichtngen na te komen, was door Rathenau bewezen en zou in de toekomst nog nader worden bewezen. Dr. Rosen sprak ten alotte de hoop uit op het gezond verstand der tegenpartij en de er' kenning, dat de opheffing der sanctea een eisch der rechtvaardigheid was. DE DOODSTRAF. In de gister gehouden zittng van den Prui» sischen Landdag werd het voorstel tot afschaf. fing der doodstraf met 175 stemmen (rechter« zijde, centrum en een groot gedeelte der demo' craten) tegen 133 (linkerzijde) verworpen. Van links werd voortdurend „foei, foeil" ge» roepen. Eenige onafh. en comm. afgevaardigden dron» gen door tot bij de banken van het centrum en riepen: ..huichelaarsbendel" Een onafh. afgevaardigde verklaarde: Ik con« stateer, dat de partij, die immer naastenliefde predikt en het vijfde gebod verkondigt, bij de stemming zich y66r den moord zal verklaren. In het centrum ontstond daarop een oorver' doovend lawaai, mc'dt het Hbld. Zooals men zich herinnert was de Engelsche regeering voornemens, om 50.000 ex>soldaten, als leerling'bouwvakarbeider, of om hen in staat te stellen, hun vroegere bedrevenheid als bouwvakarbeider langzamerhand weer terug te krijgen, in de bouwvakken onder te brengen, doch stuitte dit plan af op den onwil der in de bouwbedrijven werkzame arbeiders om tot de uitvoering ervan mede te werken. Thans ver» neemt de ..Manchester Guardian", dat ook de patroons in de bouwvakken, met uitzondering van die te Londen, evenmin bereid zijn, de re» geering te steunen bij de uitvoering van haar plan fen op grond van de kosten, fen van de moeite, die ermede gepaard zouden gaan. Oor» spronkelijk waren de patroons er voor, als een middel om de loonen verlaagd te krijgen, doch nu zij ook zonder opneming van ongeschoolden in de bouwvakken loonsverlaging hebben ver» kregen, erkennen zij thans met de arbeiders, dat het plan onuitvoerbaar en ongewenacht is. Da laidera dar bouwvakarbeidera zijn than* vcn eeadaal. dat da ragaaziaa dm naak niat sal forceeren en dat eerlang het plan der regeering geen geschil meer zal uitmaken tusschen werlc gevers en arbeiders. Afgescheiden van het bovenstaande heerscht er thans groote werkloosheid in de bouwvak* ken.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1