DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .^o. 153 Pit nmnmcr Hoataatnit 2 bladen Ibonnementsprijs bij vooroitbctnling per 3 manndon f 2.fir. per post f 2.50. Bcwijgn. 6 ct. Advcrtontiopr. 25 ct. p. rogcl, grootcre letters naar plaatsrnlmte. Bdeven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Hormg. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. M1 A\l) 1G DureeteurG. II. KttA.IL DoofJi-edacteiirTj. N. ADEMA. JTTLI Buitenland. I3E OPSTAND IN OPPER-SILEZie. De intergeal'lieerde commissie te Oppeln heeft een proclamatie tot de bevolking ge- ridit, waarin zij mededeelt dat heel Opper- Silezie op 5 Juli van opstandige troepen zal bevrijd zijn. Het heele plebiscietsgebied kom't dan onder het bestuur der comm isise. Ten einde een vreedzame regeling der Op per-Silezische kwestie mogelijk te maken, heeft de commissie tot een algemeeene am- - nestie besloten. Alleen zij die zidi door winst- bejag of persoonlijjken haat lietn lieden, zul- len gestraft worden. Ook zij, die na 5 Juli nog in't bezit van verboden wapens zijn, zul len gestraft worden. De commissie hoopt dat de Opper-Silezische 'bevolking zich waardig zal toonen voor de tegenover haar betoonde welwillendheid. Naar aanldding van dit afkondigen der amnestic door de intergeallieerde commissie heerscht onder de Opper-Silezische Duit- schers groote opwinding, meldt het Hbl. Zoo- als men weet heeft Lloyd George indertijd verzekerd, dat men niet zou rusten voor de aanstiehtens van den opstand ter verantwoor- ding waren geroepen. Ook de vertegenwoor- diger van Italae in de intergeallieerde com missie, generaal De Marimi, had! verzekerd, dat de aanstichters met groote gestrengheia vervolgd zouden worden en dat ze zeer zwaar zouden worden gestraft. Van dit alles is bij de amnestie van de interfgeallieerde com missie geen sprake meer. Een deel der Berlijnsche per® is zeer ver- ontwaardigd en protesteert or tegen dat de intergeal'lieerde commissie in haar manifest de Duitsche Sdbstschutz en de Poolsche in- surgenten over 6en kam scheert. De bladen wijzen er op, dat de opstandelingen Opper- Siilezie zijn binnengevallen Opper-Silezie zijn binnenvallen, terwijl daarentegen de Duit- sche Selbstschutz nit noodweer handelde en zijn mannen heeft laten oprukken om Opper- Silezie van de plunderende insurgenten te bevrijden. De intergeallieerde commissie moest de Selbstschutz dankbaar zijn, dat niet geheel Opper-Silezie door de opstandelingen is bezet. De rechtsohe pers betoogt, dat de uitvaar- diging van de amnestie het laatste straaltje hoop op een redhtvaardige en onpartijdige oplossing van de Opper-iSilezische kwestie wegneemt. De Italiaansche minister Sforza heeft een rede gehouden in het parlement over de bui- tenlandsche politiek, waarin hi] o.a. zeide, dat binnenkort een regeling van de Opper-Si lezische kwestie verwacht kan worden, welke beiden partijen voldoening zal kunnen sohen- ken, en billijk is en gebaseerd op het resultant van de volksstemming en het verdrag van Versailles, zonder dlat rekening gehouden is met de pogingen van bedde partijen, am de kwestie met de wapenem uit te maker.. De bladen melden uit Gleiwitz, dat het spoorwegverkeer naar het industriegebied op beperkte schaal is hervat. Volgens de „Vossisohe Zeitung" maakte de voortgaande ontruimmg allengs mogelijk een beter overzicht te verkrijgen over de voorval- len gedurende de heersdiappij der opstande lingen. De beridhten over de wreedheden der opstandelingen erlangen steeds nieuwe beyes- tiging. In zieken'huizen en particuliere hudzen liggen een groot aantal mishandelde man nen en vrouwen. Fotografische opnamen der geneesheeren bevestigen de feiten. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Dublin Castle meldt, dat zeven politieagen- ten te Cullensin bij Dromore in een hinder- laag zijn gevallen van twee groepen rebellen. Een politieagent werd gewond; twee politie- agenten werden gevangen genomen. Vier ble- ven' zich. verweren tot de aankomst van ver- sterkingstroepen, die de rebellen achtema zet- ten. Het officieel bericht beweert, dat de twee gevangen genomen politicagenten door de re bellen zijn vermoord. Het loopend gevecht duurde verscheidene uren. Gemeend wordt, dat een aantal rebellen werd gedood. De Valera heeft Zaterdag te Dublin een prodamatie uitgegeven, waarin bij verklaart, dat den 4den dezer de Amerikaansche vlag in geheel Ierland eer zal worden bewezen bij1 wijze van waardeering van de vriendschap en hulp der Amerikanen en als erkend sym- bool van het beginsel, dat een regeering haar gezag ontleent aan de toestemming van de bestuurders. FRANSCHE HULDE AAN DE AMERIKAANSCHE TROEPEN. De Fransche ambassadeur te Washington, Jusseraud, heeft uit naam van de Fransche regeering aan president Harding 'n verkleiod model aangeboden van het gedenkteeken dat te Flirey zal worden opgericht tcr eere van de Amerikaansche troepen die in den oorlog hebben meegevochten. Een deputatie van 259 leden van het Amerikaansche legioen zal de onthullingsplechtigheid bijwonen. POLEN IN WESTFALEN. Een Poolsche commissie onder leiding van Naumann, die uit Posen naar het Rijnsch- Westfaalsche gebied is gezonden, heeft te Bo- chum besprekingen gevoerd over beweerde achteruitzetting van Poolsche arbeiders in dat gebied, met vertegenwoordigers van de Duitsche vakvereenigingen en de pers. Ook een vertegenwoordiger van de Poolsche vak- vereeniging nam deel aan de conference. Naumann deelde med'e, dat de commissie overal te Bochum en Essen veel medewerking en steun had ondervonden. Er was nergens spnake van ongRBegcldhedan *d van ontsla^ op groote echaal van Poolsche arbeidaw. DE GELDSMOKKE'LARIJEN IN DUIITSCHLAND. Tegen het baakiershuis E. P. Grusser Philipsen Co. ,te Berlijn zijn voor de recht- bank wederom twee zalcen wegens kapitaal- sinokkelarijeni behandeldi. Gdbleken is, dat buiten prins Elitel Friedrich ook een groot aantal kooplieden en polici met Grusser im verbimd'iing staan met het huidige ministerie, daarbij betrokken zijn, meldt die Tel. Tegen den eigenaar van een verffabriek was nu een aanklachts.? ingediend, dat hij 50000 mark ter beschikking zou hebben ge- steld van het bankienshuis om daarvoor aan- deelen van een Hollandsche maatsdiapplj te koopem. De tweede geldsmokkelarij, waarbii zekere fabrikant Bergman betrokken is, gaat om bediragen van 220.000 mark en .158.000 maTlk. De rech thank verkl'aarde, diat deze bedira gen aan het rijk vervallen zijn. DE AANSLAG OP PRINS ALEXANDER Het naar aanleiding van den op den prins-regent van Servie gepleegden aanslag ingestelde onderzoek heeft uitgemaakt dat het daar een communistisch complot betreft. De wetgevende vergadering heeft aangeno- men het door den minister van justitie geda- ne verzoek tot opheffing der parlementaire immuniteit van drie communistische afge- vaardigden, dies niet vreemd zouden zijn aan den aanslag. AMERIKA EN DUITSCHLAND. De Amerikaansche senaat heeft de reso- lutie betrefende het herstel van den vredes- toestand met Duitschland met 38 tegen 19 stemmen aangenomen. Volgens een bericht uit New York zal pre sident Harding dadeliik na bekrachtiging der vredesmotie onderhandelingen over een handelsveredrag met Duitschland beginnen. HET INT. ARBEIDSBUREAU. Op uitnoodiging van de Zweedsche regee ring zal morgen een bijeenkomst van het internationale arbeidsbureau te Stockholm geopend worden. De conference wordt Don- derdag besloten door een Gardenpartij, aan- feboden door het Zweedsche koningspaar. r zullen vertegenwoordigers zijn uit En- geland, Nederland, Tsjecho-Slowakiie, Duitschland, Frankrijk, Spanje, Belgie, (5a- nada, Argentinie en Japan. RUSLAND BANG VOOR DE BUREN? De „Golos Rossiji" verneemt uit Moskou dat de sovjet-regeering zich zeer ongerust maakt over het plan tot het sluiten van een unie tusschen de Baltische landen. De bolsjewistische pers tracht aan te too nen dat deze unie niet alleen defensief zal zijn, maar offensief en tegen Rusland ge- richt. DE V^RDWENEN SCHEPEN. De eerste stuurman van het uit Newport te Malmo aangekomen Zweedsche stoom- schip „Argo" deelde omtrent het beweerde in den grpndboren of vermeesteren van Amerikaansche en Engelsche schepen door de bolsjewiki mede, dat in het Westen van den Atlantischen Oceaan een ontzettenden orkaan heeft gewoed, waarin de vermiste schepen zijn vergaan. Het wrak van een dier schepen is aangetroffen en het bleek duidelijk, dat dit schip niet was getorpe- deerd. HET OFFENSIEF DER KEMALISTENL Het officieele Turksche communique van 30 Juni meldt, dat de Turken aan het ooste- lijk front naar Sabandja oprukken eh de Grie- ken in de richting van Tepataria achtema zetten. DE DWANGMAATREGELEN, In tegenstelling met de houding der Fran sche pers tot nog toe, traden Zaterdagavond twee groote Parijsche bladen met aandrang op voor vermindering en opheffing der dwangmaatregelen. Het Briand toegedane blad „Petit Parisien" meent, dat, nu het be- lang en het poli'tieke fatsoen eischten Duitsch land te bevrijden van de niet nicer gerecht- vaardigde ketenen. Het „Joumal" zegt, dat sedert 5 Mei de Duitsche autoriteiten den op- rechtcn wil hebben getoond om hun verplich- tingen te vervullen. Eergisteren heeft generaal Nollet nog verklaard te Parijs, dat de ontwa- pening in Duitschland was doorgevoerd. KORTE BERICHTEN. De Fransche generaal Baillond is te Parijs overleden aan de gevolgen van een val met een vliegmachine. De kroning van den koning van Rroe- menie is vastgesteld op 27 Sept. a.s. De tocht van het Deensche konings paar op IJsland wordt nog steeds overal door hartelijke demonstrates opgeluisterd. Morgen zal het gezelschap de reis naar Groenland vervolgen. De Poolsch-Litausche besprekingen worden 15 dezer te Brussel hervat. In' den Newyorkschen gemeenteraad hebben twee leden z66 gevochten, dat 6en hunner per auto naar huis gebracht moest worden. Uit Moskou wordt gemeld dat de sov jet-regeering aan den gedelegeerde van Li- tauen een leening beloofd heeft van 500 millioen tsaristische roebels als voorschot op de goederen welke Litauen via Reval aan Rusland zou leveren. Te Kopenhagen is het 3e Skandinavi- sche vredescongres geopend. Ongeveer 50 gedelegeerden zijn aanwezig. In verband met de bijlegging van het Engelsche mijnconflict is att uitmanvacfafld van stMalMal opgehoven. In het hoofdpostkantoor te Memel is voor vijf milioen mark aan nieuwe 1000- mark-biljetten gestolen, voor meer dan 30.000 mark postzegels en een aantal pa- ketten van waarde. Door aanneming van het voorstel van het scheidsgerecht hebben de Noorsche ma- trozen en stokers toegestemd in een loons- verl aging van 12 pet. en vanaf 1 Dec. op- nieuw met 5 pet.; voor machinisten is de verlaging 12 pet. en vanaf 1 Dec. weder 12 pet. Men verwacht, dat dit ook voor buiten- landsehe vaarten zal worden aangenomen. Het Zweedsche Roode Kruis bereidt de uitzending voor van een nieuwe hulp-expedi- tie naar Rusland, voomamelijk met genees- middelen en voeaingSmiddelen. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de avondvergadering van Vrijdag wer den aangenomen: 1. het wetsontwerp hou- dende bepalingen omtrent den handels- naam; 2. het wetsontwerp, houdende ver- eenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken; 3. verschillende wetsontwerpen zonder discussie of hoofdelijke stemming o.a. het wetsontwerp fot invoering van het wetboek op het militair. strafrecht en van de wet op het krijgstucht; het wetsontwerp tot instelling van een bezuinigingsinspectie. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen, waarscnijnlijk tot "Dinsdag 26 Juli. Stadsnieuws DE GNIGEIVALLEN TIJDENS DE MOTGRRENNEN. Over de ongevallen, welke gister bij de motorrennen plaats hadden, gaf de bulge- meester gister het volgende bulletin uit: Er zijn hedenmiddag bij, de motorrennen twee zeer betreurenswaardige ongevallen voorgekomen. Ten cinde daaromtrent loopende, blijkbaar overdreven, geruchten tot de ware afmeting terug te brengen, deel ik u hierbij de juiste toedracht mede: le. De motorrenner Van Akea' uit Amster dam keek in voile vaart om en viel. Hij raakte buiten kennis en is op dit oogenblik nog niet bijgekomen. Aangaande zijn toestand valt verder nog niets te zeggen, maar deze is uit den aard emstig. 2e. Het motorrijwiel van den renner van den Berg uit den Haag kreeg een defect aan den voorband, tengevolge waarvan het hem onmogelijk was verder zijn stuur te houden. Hij raakte uit den koers en reed den hoofd- agmt van politie Marbus onderste boven. Deze brak dientengevolge het linker onder- been; zijn toestand is op dit oogenblik gum- stug. Beiden zijn opgenomen in het St Elisa- bethgesticht alhier. Het bulletin van heden morgen luidde: „Toestand van Aken Maandagmorgen 10 uur onguinstig, is nog bewusteloos; idem hoofdagent Marbus vrij gunstig". Bij het afdrukken van dit nximmer vema- men wij, dat de heer van Aken nog steeds be wusteloos is. Wij vera amen, dlat de sympathieke motor renner, de heer van Aken, tevorcn nog door het lid van de wedstrijd-commissde, den heer C. Wittcveen Jr., tegen het omkijken gewaar- schuwd is. Ook andere rijders kunnen de verleiding niet weerstaan om onder het rijdcn om te kij- ken, om zich te vergewissen hoe de tegenpar- tij zich houdt Dit is niet alleen gevaarlijk, maar ook zeer in- het nadeel van den rijder, aangezicn zij daardoor hun tegenpartij gele- genheid geven op te komen, wat de heer van der Linden uit Numansdoip gister nog zeer ten zijnen nadeele ondervond. De jury besloot gister hem voor dit omkij- kijken strafpunten toe te kennen en overwesgt die ook aan andere rijders toe te kennen. Ook de heer Burfiage zal het omkijken moeten af- leeren. Dat de baan de oorzaak van de ongevallen is, moeten wiji op grond van de door ons ont- vangen mededeelingen tegenspreken. Alle rij ders (cn zij zijn1 toch de baangebruikera) ver- klaaiden ons, dat de baan zeer goed is. Wei is het gewenscht, om' de bochten vrij van pu- bliek tc houden en dit zal zeker in den ver- volge wel geschieden. De ongevallen zijn ten zeerste te betreuren, waren ze niet gebeurd, dan zou Alkmaar zeer zeker de herinneriHg bewaren aan een wclge- slaagden dag. Ons anders wel wat stille stad- je was gister een centrum van een en' al le- ven. In verband met de betreurenswaardige on- gelukken bovengenoemd heeft de heer J. W-es- terhof den gemeenteraad verlof gevraagd, om aan B. en W. de volgende vragen te mo- gen stellen: le. Kan van B. en W. na de zoo treu- rige ongelukken bij de motorraces op Zondag 3 Juli j.l. worden verwacht, dat zij voor- taan geen toestemming meer tot het houden dezer races zullen geven, zeker niet zoolang hier geen goede, geheel afgesloten wielerbaan is? 2e. Wanneer zal eindelijk eens de op voor stel der commissie voor de strafverordeningen door den Raad aangenomen en reeds langen tijd geleden door Ged. Staten goedgekeurde snelheidsbeperking voor motorrijwielen, au- tomobiclen enz. door het plaatscn van deze beperking (tot 14 K.M. per uur) aangevende borden practisch ingaan? Achten B. en W. 66k deze tweede vraag niet zter urgent bij het dagjclijks kunnen waarnemen van de meer dan ediandeUjkB snelheid, waarmede onverantwoordelijke mo- torrijders en autobestuurders de wegen cn straten onzer gemeente onveilig maken, in bi- zondere mate nog Zondag 3 Juli j.l. den Kennemerstraatweg (nog wel na de plaats gehad hebbede ongelukken), terwiji er dui- zenden menschen waren, behalve politie-agen- ten? Aan den Burgemeester vraagt de heer Wes- terhof le. Acht u het niet noodig, als hoofd der politie, vanaf heden afdoende maatregelen te nemen, om bij alle gelegenhedea welke veel menschen bijeen brengen, de veiligheid voor alien te verzekeren? 2e. Was het tekort aan politieagenten op Zondag 3 Juli j.l. misschicn een gevolg van een zuinigheidsmaatregel? Zoo ja, adit u deze zuimigheid dan niet uit den booze en dus verwerpelijk? JURISTENVERGADERING. (Vervolg). i De eerste spreker was prof. Mr. Dr. R. Kranenburg, Amsterdam, die began met er op te wijzen, dat Prof. Lohman ibegonnen was met theoretisehe beschouwingen. Spr. zou hem daarin niet volgen. Op rechtsfiloso- fische gronden was spr. van meening dat de dbmocratie in wezen de zelfregeering was. De vraag is of ons staatsstelsel werkdijk regelmatig functionneert, zoodat de grond- beginselen van het staatsrecht worden ver- wezenlijkt. Spr. stelt dfe vraag of het volksreferendum in bepaalde nuances geen middel ter verbete- ring is. Spr. meent in tegenstelling met de tendenz van de prae-adviseurs, deze vraag be- vestigend te moeten beantwoorden. Het tegenwoordig parlementaire systeem functionneert hortende en stootende. De regeering en de staatsoomm. meenen dat wij geen plant van' vreemden bodem moe ten enten op ons staatsbestel, dodh spr. meent, dat dit niet zoo iets vreemds is. Hier- v .or herinnert hij aan hetgeen den Tex be- toogde bij de grondwetsherziening van 1840. Het beginsel van de openbaarheid' wordt thans praktisch in vele gevallen niet gevolgd en spr. vindt dit een groot gevaar. Dat collegiate verantwoordelijkheid van het mlnisterie ta loor gaat is evenaens een ge vaar. Wij zten in siterke mate, dat de regeling, doordat de combinatie van partijen noodza- kelij'k is gewonden, op bepaalde punten waarover de partijen het niet eens zijn, zeer vaak verzwaikt wordt als het over die punten gaat. Men kan dus niet zeggen, dat het referen dum de regeering verzwaikt. In de praktijk blijkt nil, dat de basis van de tegenwoordige regeering, door de partij groepeering, uiterst zwak is. Men kan niet zeggen dat het volk niet in staat is de souvereiniteitsrechten uit te oefe- nen', als het gaat om het beoordeelen van het Wetboek van Koopliandel, het B. W. enz. Dit geldt ook voor vele kamierieden. Zwitserland heeft zijn mooi B. W. te dan- ken aan den gezonden volkszim, die over deze zaak geen referendum wilde. Men kan boveu- dien voor het houden van een referendum een groot kiezersan-ps eischen, b. v. 1/5 of 1/4 deel van de kiezera. De verantwoordelijkheid voor de wetgeving leomt door het referendum te liggen daar waar ze bij een zelfregeeremd volk behoort te liggen' n.l. bij: het volk. 'Het eigenaardige gevolg daarvan is, dat leert Zwitseri'and', dat de levensduur dier re geering er door wordt verlengd. De heer de Savomin Lohman„Had je me maar." Prof. Kranenburg: Waaraan is het groot aantal stemmen op „'Bad! je me maar" tee te schrijven Aan de vol komen ontevredenfheid over <fe functionneering van ons tegenwoordig verte- genwoordigend stelsel. De heer de Savomin Lohman„Nou.w Prof. Kranenburg: Al kunnen wij toege- ven, dat er onder de kiezers, wanneer zij hun bevoegdheid zullen uiteefenen, een zeker per centage zal zijn dat van deze bevoegdheden een volkomen onvoldoend' gebruik zal ma ken, dan is niet te verwachten, dlat dit aantal in' ons land grooter zal zijn d'an in andere landen. Spr. gelooft niet, dat ons volk voor zelfregeermg minder geschdkt zal zijn dan andere volken. Spr. is voor het referendum en wil bij in voering daarvan de Eerste Kamer afschaffen, aangezien de controle op de Tweede Kamer door de Eerete Kamer beter dbor het referen dum kan worden vervangen. Met behoud van die Eerste Kamer wil spr. het referendum ook wel aanvaarden, om net beginsd van openbaarheid door te voeren. (Applaus.) De tweede spr. was Mr. Verkouteren, die meende, dat het niet die vraag was of een volk een neiging heeft om zich meer uitge- breid met de politieke zaak te bemoeien, maar of die neiging goed was. Spr. ontkent het be- sitaan van die neiging bovendien. De democra tic trekt de zaken wel naar zich toe, maar is niet In staat de zaken af te maken. Men moet niet te veel verwachten van het inzicht van het volk. Men kan 'het volk alles wijs maken. behalve de juiste waarheid. Dit leerae reedl9 die Fransche revolutie. Het volk heeft verstand van koffie en thee en Plato leerde reeds: als men het volk wil leiden dan moet men het bedriegen. (Ge- lach). Overal blijkt, daveal Veeeara edaehta Imn Het volk heeft geen wil en reeds Jesaia zeide ,^iet volk laat zich misleiden." Bij een referendum zullen de kiesvereeni- gingen het geld missen om het volk over de zaak voor te lichten. De openbare meening Is dikwijila de open- bare dwaling. De democratic is geen rich- ting, aldus Dr. van Dtenen, maar een be- smettelijke ziekte. De wil van een volk kan niet het onrecht tot recht stempelen. Het volk is niet souve- rein. De Koning mag niet doen wat het volk wil, maar wat recht is. Spr. waarechuwde zelfs tegen het facultatieve referendum wanneer het volk eenmaal macfat heeft ge- voddy is het als die tijger dei bleed proeMe, en bent net geen referendum. Spr. meende voorts, dat het referendum zelfs met democratisch is. (Applaus). Prof. Krabbe wilde een toeliditing geven tot het vraagpunt „behoort het referendum niet in de grondwet te warden opgenomen? Spr. legt met den nadruk op net woord „giond^ef maar op het woord „behoort" en meent dat men als jurist op grond van het recht van meening behoort te zijn, dat het re ferendum behoort te worden aanvaard. Wij moeten' ons houden aan het recht. Met Boasson is spreker het eens, dat de rechtsvormen een overstenxming moeten zijn met de volksovertuiging. De waarde van een recht hangt geheel af van de aansiuiting van de overtuiging van een' volk. De volksovertuiging doet rich .gelden door het in het leven roepen van een representatie- ve volksregeering en door het rechtstreeks deelnemen aan de wetgeving door het referen dum. Men voldoet niet aan den risch van lie* recht, wanneer men de volksovertuiging geen gelegenheid geeft zich door het referendum te uiten. De volkswil kan wel bijna door de repre- sentatieve valksvertegeawoordiging tot uitiug komen; nog niet geheel omdiat de candidaat- stellihg buiten het volk om gesdhiedt. Het referendum' moet worden aanvaard, als men aanneemt, dat de wet moet gronden' op re volksovertuiging. Daarom moet ook het volksmftiatief worden aanvaard., Wanneer de volksovertuiging zoo sterk is, dat ze zich zelfs uit door het deelnemen aan staking door peraonen doe daardOoi met den strafrechter lb aanraking komen', dan hebben wij den plicht de volksovertuiging te organi- seeren. Wanneer het volk politick rijp is, dan moet men het niet laten tobben. De heer de Sarvomin Lohman: „Wiemaakt uit of het volk rijp is?" Prof. Krabbe: Het volk zdf. Wij kunnen geestelijke kradhten niet dwingen. E)e wetge- ver dient die te eerbiedlgen. De staatsrnan Schaper stelde zidh op net stamdpunt, dat men het volk geen voorwendsdl miag geven om langs ongeardenden weg zijn wil tot uiting te brengen. Spr. kon begrijpen, dat een staatsman dit zegt, doch wij als juristen hebben de zaak zuiver te bekijken uit een oogpunt van recht en de rechtsvraag is geen andiere dan deze. dat, wanneer een volksovertuiging zidh doet gelden voor concrete maatregelen in de wet geving, er voor den wetgever niets anders over blijft, dan te organiseeren de geestelijke fcrachten die in de maatschappij opkomen Spr. wees er nog op, dat de geschiedenis van ons staatsrecht leert, dlat er steeds een groei was in het toefcennen van nedhten aan net volk. Om dd vraag te beantwoorden of het volk nu rijp genoeg is voor het referendum, moet men' de feiten raadplegen en dleze stellen ons in het gd'ijk en dan heeft de wetgever niets anders te doen dan de geestelijke kradhten te organiseeren. (Applaus). Mej. Mr. Hans, Hilversum, meende dat men leans beloopt, diat de geek van het volk verpolitiekt wordt, door een steeds grooter deel te dwingen aan de politiek de .1 le ne men. Er bestaat nog andere geestelijke waar de d'an wetenschap, kunst en gezin. Spr. was daarom ook niet voor het alge- meen kiesredht, omdat ook dit mensdhen dwingt zich bezig te houden met dingen die hun kradhtens hun aanleg niet trekken. Mr. Coops (den Haag) had nergens een drang bij het volk naar een referendum ont- ddkt. Prof. Kranenburg: Het staat in het pro gram der Soc. Dem. Mr. Coops was dit bekend, dodh deze par tij was zeker niet de partij waar de volkswil tot uitin'g komt. Spr. herinnerde aan het standpunt van deze partij inzake Vrouwen- kiesrecht en Staatspensioen. Een groot be- zwaar van directen volksinvloed' is, dlat het volk incompetent is om over alle zaken te oor- deden. De bewering „dat het referendum een opvoedende kracht heeft" is zeer bedenke- lijk. Men erkent dat het volk opvoeding noo dig heeft en wi'l dus onopgevoeden laten be- slissen. De verwijzing naar Zwitserland ging niet op. Deze staat is niet zoo gecompliceerd als de Nederlandsdhe. (Applaus). Mr. Limburg wilde na de twee laatste spr. toch nog een poging doen om het referendum bij <fe vergadering aan te bevelen. De laatste spreekster en spreker zijn geko- men met argumenten ontleenid' aan de prakti- sche politiek, die buiten de steer van de ver- eeniging ligt. E)e vereenfging heeft het referendum aan te bevelen wanneer de functionneering van de staatsorganen beter tot haar recht Can ko men en heeft dan niet te vragen of er een groote volkswil voor hot referendum naar vo-

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1