DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fto. 166 Honderd dric en Mnsfigs&e jaargaog i%: Abonnementsprjjs bij voomitbotaling per 3 maamion f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortentiopr. 25 ct. p. rcgel, grootore letters naar plaatsruimte. Brievon franco N.V. Book- on VlandcMr. v.h. norms. Costor Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rodactlo No. 33. 7 JUT, I Bnltenland Staten-Generaal pit mnnmer ftcatBftt'Plt^bl.aflBp DOMMERDAG DirecteurG. H. KRAK. noofdrodactourTJ. N. ADEMA. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIe. Berichten uit Kattowitz doen zien, dat ten oosten van en rondom deze stad de opstan- delingen zich niet aan de ontruimings-over- een'komst hebben gehouden. De uit- en toe- gangen van Kattowitz zijn nog steeds door gewapendb insurgenten bezet; nog steeds waait op de meeste Opper-Silezische mijnen en metaalgieterijen de wit-roode vlag. Op de hooldverkeerswegen van het indusn triegebied, voor zoover dit reeds ontruimd heet te zijn, bevinden zich nog steeds posten der insurgenten, slechts met dit onderscheid, dat zij in het gebied1 ten westen van Katto witz ongewapend zijn. Zaterdagmiddag werd in Morgenroth door de Poolsche insurgenten een jonge Duitscher, die men van spionnage verdacht, op grond van het standirecht dood- geschoten. Uit Beuthen werd gister gemeld, dat de stad nog steeds door Fransche posten oinsin- geld is en dat elk verlaten of binnenkomen van de stad verboden is. Het treinverkeer is volkomen gestaakt; de tram naar het indtus- triegebied rijdt slechts tot aan de grens der steden. In de kringen der diploxnatidk Entente-com- missie te Berlijn meent men, volgens het Hbld., dat van het incident te Beuthen geen verdere internationale verwikkel'ingen het ge- volg zullen zijn, maar dat het gcbeurde als een locale aangelegenheid zal worden be- schouwd en behandeld. Berichten uit Poolsche bron aan de „Temps" melden, dat te Merby bij Beuthen, de Duitschers de grenswachten hebben aan- gevallen; drie Polen werden gedood, talrijke gewond. Zondag openden te Konigshutte de Duit schers het tout op een stoet, waarbij twee vrouwen werden gedood en een groot aantal personen gewond. In hun aanvallen op een voorstad van Beutehen, maakten de Duit- schers gebruik van machinegeweren en dwon- gen de bevolking om in de kelders te vlucb- ten. De aankomst van Fransche tanks maak ten een eind aan het vuur. DE BURGEROORLOO IN IERLAND. Da meening, diat er een wapenstilstand in Ierland behoort te zijn gedurende die onder- handelingen, wordlt dioor da bladen betspro- ken. Gedurende eenige dlagen zijn er geene officiaele of niet-offieieele repressailles geno- mm door de stry'dkrachten dter kroon. 'De tactielk der onverzoenlijke Sinn Fedn- elemeniten' wordt voortgezet in sommige dee- len van Ieiiand. Bij da brug over de Tyrone bi] G'ortovoy ward een Ieiiche goedarentrein tot staan ge- bracht, doordat da rails warern verwijderd, waama de train gedeeltelijk vernield en ver- brand werd door eene benda van omstreeks 100 gewapende Sinn Fedners. Te Fineway ten Z. van Armagh werden 5 mannm, waaron- der 2 zonen van een sergeant der constabula ry van 'hun bed gehaald en met kogels door- boord en te Belfast werden 2 constabels aan- gevallen en emstig gewond De politieke medewerker Van de ^Evening Standard" verneemt, dat De Valera en zijn collega's na de hernieuwde confermtie te Dur blin met de zuidelijke Unionisten, morgan naar Londen zullen komen voor de voorge- stelde conferentie met Lloyd George. Zij wenschen een neutralen voorzitter, bij voor- keur Smuts. Naar verluidt zou er gedurende de onderhandelingen een wapenstilistand wor den gesloten. Smuts' reis naar Dublin is inspannend gie- weest. Hij reed eerst naar het raadhuis, waar hij een onderhoud had met den lord-mayor en andere personen, welke ten nauwste met den Ierschen toestand verbonden zijn. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur Daara begaf hij zich naar Fitz William Squa re, waar hij DeValera, Arthur Griffiths en andere Sinn Feinleiders aantrof. De bespre- king droeg 'n vriendscbappelijk karakter. Ver volgens bezocht Smuts verscheidene vooraan staande nationalistische leidters. Na een haas- tig middagmaal vertrok hij naar Londen, waar hij gisteroehtend om vijf uur aankwam.. Hij heeft Lloyd George bezocht, en ook eene bespreking gehouden met Sir Hamar Green wood' en Lord Middleton. Vo6r Vrijdagmiddag wordt geen verklsi- ring der Britsche regeering verwacht. !in welingelichte kringen is men van oordeel, dat een offilcieel'e verklaring zal worden afgelegd v6or de komst van De Valera en zijn colle ga's. De „Star" zegt, dat er goede reden is om te gelooven, dat in de onverwachte conferen tie van gisteroehtend beraadsfeagd is over een brief van De Valera aan Llyod George, welke Lord Middleton heeft meegebracht. De mededeeling heeft, naar men gelooft, betrek- king op het tot stand brengen van een wa penstilstand en de middelen, waarmede een einde aan het dooden aan beide zijden Fan worden afgedwongen. Het blacf gelooft, dat het zeer wel mogdijk: is dat Sir James Craig, de eerste minister van Ulster, evenals Smuts, de conferentie van Vriidag te Dublin zal bijwoncn. Draadloos wordt uit Poldhu gemeld, dat tijdens de zitting van de conferentie van Maandag een groote menigte voor het raad huis te Dublin voor het tot stand1 komen van den vrede heeft gebeden. DE PROCESSEN TE LEIPZIG. Nadat de beide verdedigers langdurige plteir dooien hadden gehouden, deed1 het gerechts- hof gistenniddag uitspraak. In de zaai tegen gseiaraal Stenger m majoor Crusiua werd Stenger vrijgesproken. Crusi.us werd wegens het veroorzaken van den dood door nal'atig- heid vcroordeeld tot twee jaar gevangeais- straf, terwijl het dragen der uiniformi hem ge durende twee jaar werd verboden. De voor- loopige hechtenis (vier maanden en drie wo ken) werd in mindering gebra>cht. De kosten van het proces komen voor reke- ning van de schatkist. Heden begint te Leipzig het: proces tegen den lsten luitenant b. d. Ad. Laube uit Charlottenburg. Tegen hem is) eenzelfde aan- klacht ingediend als tegen de beide bovenge- noemde beklaagden. Torn na de uitspraak in het proces-Sten- ger-Crusius vier Fransche controleurs per auto het gerechtsgebouw verlieten, gaf de me nigte op luidrudhtige wijze uithig aan haar afkeuring. Voor het proces tegen den Mtenant Laube zijn 17 getuigen en twee geneesfaoeren uit de Elzas gedagvaard. RIJKSKANSELIER WIRTH OVER DE SANCTIES. In een onderhoud met de „Dusseldorfer Nachrichten" verklaarde de Duitsche Rijks- kanselier met betrekking tot de uitlatingen in de Fransche pers, die op een gedeeltelijke op- heffing der sancties doelen, da.t het work omi tot een overeenkomst te geraken, voortdur rend stiet op de moeilijkheden door de Banc- ties veroorzaakt. Duitschland, zeide hij, kon zijn financieele verplichtingen slechts nakornen, wanneer het economisch ruim baan had. Van het van Duitsdhland geeischte eerste milliard gaud- marken moest v66r 31 Augustus het grootste gedeelte worden gedekt. Hoe zou Duitsch land deze som opbrengen,, wanneer het juist in de belangrijkste Duitsche landstreken zul- ke ketenen te torsen had?' Een opheffing der sancties zou voor de de mocratic een steun hebben kunnen zijin. De sancties waren niets dan sabotage. De dou- anegrens was, gelijk de Uijkskanselier in bet Fransch zeide: JDe grootste stonimiteit in Europa". Wij hebben aldus besloot dr. Wirth ons ontwapend, wij spannen onze uiterste krachten in om de schadevergoeding te beta- len. Bestaat er dan 6dn enkele redelijke grond om de sancties te handhaven DE POLITEEK DER KElVLALISTENi. - In de nationale vergaderinig te Angora heeft de commissaris van buiteiilandsche aan- gelegenheden verklaard, dat de betrekkingen 'met Moskou een gunstig verloop nemen. wel- dra zullen ook betrekkingen worden' aange- knoopt met de Perzische regeering. Aan de Fransche regeering waren voorstel- len gedaan, welke in overeenstemming waren met het nationale programma van Turkijiei, want de regeering te Angora is er van over- tuigd, dat Frankrijk besloten was, den staat van oorlog met Turkije te doen verdwijnen. Een antwoord wordt binnenkort verwacht. De commissaris had1 met genoegen vemo- men, dat het meerendeel der Fransche solda- ten uit Zengoeldak terugegtrokken was en hij wachtte er met ongeduld op, dat Italie zijn belofte zou gestand doen en eveneens zijn troepen uit net Turksche gd>ied zou terug- trekken. Spreker eindigde met te zeggen, dat die buitenlandsche politiek van Turkije onver- zwakt gericht zal blijven op de erkenning van de nationale rechten van Turkije. Het Turk sche volk wilde meester zijn binnen de gren- zen van zijn eigen rijik. Daarop werd1 met groote meerderheid een motie van vertrouwen aangenomen. DE ENGELSCHEN IN KONSTAN- TINOPEL. Harmsworth, onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, deelde in het Lager- huis mede, dat op 29 Juni de opperbevelheb- ber te Konstantinopel 52 ongewenschte per sonen in hechtenis liet nemen, van welke er 18 tot de Russische Sovjet delegatie behoor- den. Van deze 18 werden' er 9 denzelfden dag in vrijheid gesteld, terwijl de andere 9 gedeporteerd werden. Harmsworth voegde er bij, dat de handelwijze van Sir John Sta- rington noodzakelijk was gemaakt door de ontdekkng van een complot, om eene revolu- tie in Constantinopel te beginnen, welke met de vermoording van hem zelf zou aanvan- gen. DE RUSSISCHE STEENKOOL-PRO- DUCTIE. Naar de te Praag verschijnende „Tribuna" vernecmt, heeft de Russische sovjet-regeering officieel aan de Tsjechische mijnbedrijven ge- vraagd een delegatie van hun technici naar Rusland; te zenden, opdat deze de steenkoo'Ir productie in Rusland helpen bevorderen. Ten ge\rolge van de socialisatie der Russische mij nen is de productie, die in 1914 2 milliard 200 mil'lioen poed bedroeg, iin 1920 tot 460 mil- lioen poed gedaald. CRQOTE SPOORWEGRAMP. Zooal's wij in ons vorig nummer reeds on- der „Te.legrammen" vermeldden is gister- nacht de trein, welke te 11.40 uur uit Brus- sel naar Parijs vertrekt (de sneltrein Am sterdam'Parijs) bij het station Hennuieres (prov. Heiiegouwen) ontspoord. De goede- renwagen .achter de locomotieyen werd ver- nield, waar door de twee zich daarin bevin- dende condvicteuren werden gewond. Hun toestand is gevaarlijk. De op den goederen- wagen volgende postwagen werd versplin- terd. Zeven Fransche postbeambten werden gedood, drie gewond. De ovarige wag«n» derailleerden, maar vielen niet om. Een twintigtal reizigers werden gewond. Onder de gewonden is een Holander, n.l. de heer Arie de Jong van Sliedrceht. Gister schreven wij, dat de oorzaak onbe- kend was, thans blijkt, dat men meent met een misdadigen aanslag te doen te hebben, daar op sommige punten van den weg de bouten waren verwijderd. Het parket is ter plaatse. BRAND IN HET STAATSPALEIS TE LIMA, De ,„Times" verneemt uit Lima: Een geheimzinnige brand brak uit in Ihet scdert 1535 bewoonde staatspaleis en ver- woestte den geheelen historischen vleugel, die de vertrekken bevatten van den presidient der Peruaansche republiek. De brand, die aan opzet wordt toegeschreven, breidde zich zeer snel uit en vernietigde ook vele kostbare schil- derijen en documenten. De president, die een half uur tevoren het paleis verlaten had oni een wedren bij te wonen, had daartoe op het Iaatste oigenblik besloten. De paLeiswacht hoorde een gedempte ontploffing en zag een roOkkolom opstijgen. Daarop brak de brand uit. Men vermoedt, dat een bom in een der vertrekken was geborgen of daarin is gewor- pen. HONGERSNOOD IN RUSLAND. De „Times" verneemt uit Helsingfors: De bolsjewistische bladen melden, dat de inwoners van Centraal- en Zuid-Oostelijk Rusland aan hongersnood ten prooi zijn. De bevolking van Samara en Saratof trekt Oost- waarfs om voedsel te zoeken. De droogte deed den geheelen oogst verloren gaan in deze gouvernementen en in het Oeralgebiled. De „Prawda" zegt, dat deze toestand een herhaling lean worden van de groote volsks- verhuizing in de vijfde eeuw. EEN WERVELSTORM. Een wervelstorm heeft zware schade aan- gericht in Manila en het omliggende ge bied. De electrische cenitrale werd onklaar en de stad in duisternis gehuld. Tal van huizen werden van hun dak beroofd en verscheiden kleine schepen1 in de baai op het strand ge- worpen. Geen verliezen aan menschenlevens. AMMERIKA'S AANDEEL IN DE OVERWINNING. Ter gelegenheid van den Amerikaanschen onafhankelijikheidsdag (4 Juli) heeft maar- schallk Foch een overzidit geschreven van het aandeel van Amerika in de overwinning der geallieerdeni. Hij komt daarin tot de volgende conclusie: „In den langen oorlog. dien de vrije naties te voeren hadden tegen ae onderdrukkers van het recht. heeft de directe hulp van Amerika zich slechts uitgestrekt over een tamelijk fcor- te periode. Aan het Amerikaansdie volk komt echter de eer toe, dat het zich in het be- slissende uur geheel in den strijd geworpen heeft en om de overwinning te verzekeren op alle gebied allies gedaan heeft wat mogelijk was; een nationale krachtsinspanning zon- der weerga. „Ooik het Amerikaansche leger, dat zoo snel van zoo ver kwam, heeft getoondi een krach- tige organisatie te zijn en heeft zich van den aanvang af onderscheiden door heldenmoed en vastberadenheid. Het heeft zich met zijn voile jeugdige kracht in den geweldigen slag geworpen, die aan den gang was. Daardoor heeft het veel bijgedragen tot de overwinning van recht en vrijheid. Edelmoedig heeft het zijn bloed vergoiten voor de gemeenschappe- lijke zaak; 75000 kinderen van Amerika, op Franschen bodem gevallen, zijn daarvan de onvergankelijike getuigenis. „Eere aan deze dooden, eere aan het Ame rikaansche aterer". verh<7oging invoerrechten OP LEDER. Door de Handel-Maatschappij M. L. Ro- zenberg te Amsterdam is aan den.' Minister van Financien een adres gericht naar aan lei- ding van het adres, door de Commissie uit den Bond van Nederiandsche Lederfabrikan- ten en de R. K. Vereniging van Nederiand sche Lederfabrikanten aan dczen Minister. In dat adres wordt den Minister verzocht, aan den wenseh van de ledlerfabrikanten om leder alsnog onder de artikelen, waarvoor een verhooging van fiscale rechten wordt voorgesteld, op te nemen, geen gevolg te ge- ven. DE VERHOOGDE PETROLEUM- BELASTING IN' MEXICO. De Mexicaansche president Obregon heeft een decreet uitgevaardigd aan de petroleum- maatschappijen in Tamaulipars en Vera Cruz, die „zonder voldoende reden" het werk heb ben stilgezet, dat zij schadteloossteUing moe- ten hetal en aan de a 1 daar werkloos gewor- den arbeiders. In de streek van Tampico zijn de Iaatste dagen meer dan 10.000 man buiten werk geraakt. Het bedrag der schadeloosstelling wordt niet genoemd, maar men zegt, dat het drie maanden loon zal bedragen. De houd'ing der maatschappij is het gevolg van de verhooging der uitvoerrechten op petroleum. Het Amerikaansche departement van mari ne heeft een kruiser en een kanonneerboot naar Tampico gezonden om de Amerikaan sche belangen te beschermen, wanneer als ge volg der werkloosheid arbeidersonlusten mochten voor komen. TRAGISCH EINDE. Te Hull is onder zeer eigenaardige om- standigheden overleden de heer Boy, Fransch consul aldaar. Tijdens een telefoongesprek vroeg zijn rwager hem: „En hoe gaat het je?" ,T)ank je, goed", antwoordde de con sul Dat waren zijn Iaatste woorden, want op hetzelfde oogenblik maakte em beroerte een einde aan zijn leven. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN IN DUITSCHLAND. Volgens de „Tribune" te Chicago zijn de senaatsleden Johnson en Borah van plan, om, als president Harding bij de proclamatie van den vrede met Duitschland niet zelf de terug- trekking der Amerikaansche troepen uit het bezette Rijngebied verlangt, een motie in te dienen, waar in zij die terugtrekking vragen. OVEREENKOMST MET SPANJE. De Minister van Btiitenlianidlsidie Zaken heeft iter kennis van de Tweede Kaimer der Staten-Generaal gebradht dat tusscfaem die Nlederlandisdhe en de Spaansche Regeeringen. is overeengekomen, dat bij: wijlze van tijdelij- ken maaitregel bij, dlen invoer van Spaansche goederen hier te lande behandleling op den voet van meesitbegunstiging zau plaats vin- den> terwijl anderzijds voor den invoer van Nederlandteche en Nedierlandsch-Indlische ar tikelen in Span je die rechten zullen wordlen geheven, vermeld' in de 2de Mom van het nieuwe Spaansch Douanetairief (minimum-ta- rief). 'De duur dezer voorlooplge overeenkomst Is gesteld op drie maanden met stilzwijigende verienging tot een maandl na opzegging. EEN COMMUNISTISQHE WRAAK- NEMINO. Het proces tegen Buchwalter, een jongen communist uit Lodz, die te Berlijn terecht stond onder verdenking van moord op een ge- heimen agent der Poolsche communisten, "ITieodor Rosenblum, heeft een geval van comi- munistische wraak aan het licht gebracht. Volgens de acte van beschuldiging was Ro senblum door de communisten ter dood ver- oordeeld, daar hij gelden, toebehdorende aan de communistische partij, had verduisterd'. Buchwalter werd aangewezen om het vonnis ten uitvoer te brengen. Hij vond Rosenblum te Berlijn, zocht hem op een avond van Fe- bruari van dit jaar op en gaf hem een dolk- steek in de borst. De nospita van Rosenblum h'oorde kreten, en liep naar boven, om te zien wat er gaande was." Tegelijkertijd liep de moordenaar naar buiten, doch in zijn baast liet hij zijn hoed en zijn dolk achter. De poiltie deed onderzoek, of een jonge man zonder hoed in een winkel in die buuirt ook een hoed had gekocht. Dit bleek inder- daad het geval te zijndoor deze aanwijzing kwam de politic Buchwalter op het spoor, en kort daarna was hij: gearresteerd ITALIAANSCHE NATIONALISTEN HEBBEN BAROS BEZET. Naar de „Neue Freie Presse" uit Fiume verneemt, hebben de facisten zich naai- de haven van Baros bij Fiume, die aan Zuid- Slavie is toegewezen, begeven en deze voor bezet vetklaard. Carabinieri, die de deraon- stranten aanmaanden om terug te terekken, werden beschoten. Daar de facisten, niette- genstaande herhaalde aansporing, niet wilr den vertrekken, gaven de carabinieri tenslotte vuur, waarbij vijf dooden en meer dan twin- tig gewonden vielen. AMERIKAANSCHE KINDER- STRAFFEN IN ENG'ELAND. De „Times" deelt mede, dat de eerste kin- derrechtbank is opgericht in een gebouw, ge- scheiden van de poiltie-rechtbank, te Lambeth Town Hall, Brixton. Dit geschiedde ter uit- voering van de kinderrechtwet, het vorige jaar aangenomen. De wet schrijft voor, dat ieder rechtbank bestaat uit een politiemagis- traat, benoemd door den minister van bin- nenlandsche zaken, en twee vrederechters in het district Londen. De rechtszitting werd ge houden in een ruim, goed gemeubileerd ver- trek. Er was geen bank voor beldaagden en de aanwezige politiemannen droegen burger- kleeding. De te behandelen gevallen waren zeer vcrschillender waren jongens, die ap- pels en chocolade weggenomen hadden, an- deren, die een heg hadden veniield. De rech- ter, mr. Halkett, zei tegen vier jongens, die appeb hadden gestolen, dat hij hen op z'n Amerikaansch zou behandelen en hun elk een boete van 5 s. zou opleggen. Het was er niet om begonnen, de ouders te straffen, want dat was wel het Iaatste, dat hij van plian was te doen. Hij richtte zich tot de moeders der overtreders„Ik verlang. dat ieder van u een zakboekje neemt en daarin administrate houdt. Telkens, als ge volgens gewoonte uw jongen twopence zoudt willen geven, geeft ge hem een penny. Uit uw aanteekeningen zal dan blijken, dat uw zoon u in zes maan den de 5 s. terugbetaald' heeft". Een beetje Amerikaansch en 1'ang geen on- aardig systeem, ten minste voor kinderen die gewoon zijn, zakgeld te krijgen. DE OTAKEiNDE ENGELSCHE VIS'SGHERS. Gisteroehtend hiadddn nieuwe oogeregelid* hddien pllaats iin de visschershaven van Grims by. WerMooize visschers wierpen met visch, waarop de politic tussehen beiriten kwiam. Teem de mannen een ulitdagende houd'ing ;aan- namen itrok de politie de stok en joeg db be- toogers uiiteen. Eenige mannen werden1 licht getFoffem. DE KOSTEN VAN HET MI JN- OONFLICT. Minister Homed! heeft in het Lagerhutis medegedbeld, dat de 'loosten der maatregelen, die men had moeten nemen in1 verbiand met let conflict in de mijninidustrie, haddbn be- dragen: won verdiedigings-oorpa, legerreser- ves, eniz. 7.000.000; marine 1^25.000; luchtddenst 330i.000; burgeriijke uitgaven 300'.000; subsidie voor het steenkoolbeidriiJ 10.000.000. DE IKANAlAL-TUNiNlEL. En1 de Maandag te 'Louden gehouden ver- gaderiing idler „KauiaaI Tunnel Maatschappij", zeide de voorzitter Baron d'Erlanger dat men, in- verband met mededleeliingen, die het besituur ontvangen toadj, een machine zou1 vervaardi- gen, die, bijaldien men toestemming zou krij gen om met de wericzaamhieden te beginnen, de boringen buiteugewoou zou bespoedigen. Er was nu ongeveer 60.000 besteed voor het oonstrueereu' dier mach'ine en de voorioo- pige proeven er melde genomen, waren zeer voldoende geweest. Mien wias voomemens, die machine ite vmpiaatsen uaar die rotsen van Dover en daar proeven te nemen op het mate- riaalL wiaannede men van dloen zou hebben. Steeds zou de machine ook voor andere dOel- eindten gebruikt fciinnen1 wodden. Tot diusverre had men in het parlement weinig voorigau|g gezien omltrent het bouiwen van- de tunnel, niet- tegenstaandia aili het werk door hat parlement- tame oomiitd voor dlen tunnelbouwi, onder voor- zittterscfaiap van1 dlen heer Arthur Fell, gedaan. Er was nog niets dat er op wees idat het par lement de kwestie emstig odder de oogen zou zien. Wat da wereldl noodig had was vrede en zoodang die niet volkomen verkregen wias. vreesde hij! dat de toestemmiing om1 den.1 tunnel te bouwen, nog vertraagd zou worden. DE VROUWElNiBQND VGOR VRIJHEID "EN VREDE. Door het publicatie-bureau van den1 Inter- natkmialten Vlrouwenbondl voor 'Vrijhieid en Vredle wordt medegedeeld, dat die internatio nale uiltvoerende commissie van dezen bond onlden voorzitterschap van Joanna Adam haar voorbereidenden arbeid voor de bijeen1- komst van het derde congres is begonnen, dat van 10 tot 16 Juili in die Wiener HOfburg zali worden gehouden. Een groot laantal gede- legeerden zijin reeds te Weenen aangekomea o.a. uiit Amerika, Engelanki Duitsehland, Zwiitserliand!, Nederland, Denemarken, Mexico, Ghina en Japan. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van de verdere verhooging van den kolenprijs is door het Rijksmiinisto- rie voor economie de hoogste prijs voor ce ment voor het Rijnsch-Westphaalsche cement met 60 mark voor 10.000 K.G. vanaf 1 JiuM verhoogdi Uit Grosz Strelitz wordt bertcht, dat de intergeadieerde commissie in de districten Grosz-Strelitz en Rosenberg opnicuw? den staat van beleg heeft afgekondigd, om de Poolsche benden, die zich wederom gevonnd hebben, te kunnen bestrijden. Uit Zuid-Rusland komen berichten van verschrikkelijke pogroms Het heet, dat in de Oekrame 100.000 joden zijn vennoord. Volgens de „Echo de Paris" zou de Opperste Raad te Parijs bijeenkomen, doch niet voor half Augustus. Een bericht uit San Giuliana (ItaliS) meldt, dat er bij een gevecht tussehen' fascis- ten en communisten twee communisten zijn gedood en vele gewond. De fascisten ver- nielden het gebouw van de Kamer van Ar beid te Nistor Bianco bij Catane. Uit Praag wordt gemeld, dat de bank- beambtenstaking onhoudbare toestanden met zich hrengt. Te Karlsbad zitten de zo- mergasten zonder geld. Uit andere distric ten komen berichten van gelijken aard. Het Turksche communique van 5 Juli meldt, dat zich- in de omstreken van Bagts- jidijik emsdge gevechten hebben ontwikkeld Aan de andere fronten heerscht rust. Volgens een bericht van het Oekr. Persb. hebben Oekrajensche boerenopstan- delingen een trein, die van Moskou naar Charkof onderweg was, aangehouden en eenige daarin zittende West-Europeesche communisten, waaronder Bela Kuii, gevan- gen genomen De Belgische legerbegrooting bedraagt 1 milliard, 14 millioen, 722 duizend frcs. De bladen melden, dat Hindenburg, Mackensen en Ludendorff als zomergasten te IschI bij Innsbruck worden verwacht. Ge- neraal v. Linsingen* vertoeft aldaar reeds sedert vier weken. De Oulifeche Zeppelin.1 L 64 is bij een paging tot opstijgiing in een Engelsche ludnth'aven: vemielldi. - Het Mtemationale Vrouwenoongires voor Vlredte en' Vrijheid zal 6 Jul'i ian. te Weenen warden1 geopenid!. Naar veriuildlt, zal idle Duitsche rijksoom- missaris voor den wederopbouw, dir. Guggen^ faeimer, moirgeni weer naar Parijs vertekken ter voorliizetiing der besprekingen' nopens de leveringen' in naitura aan Frankrijk. Cta in de werfcdoosheid te voorzilan en het bouwbedrijif weder te doen1 hervatten, heb ben de tegelfabrieken te Budapest besloten, de prij'zen met die helff te verllagen. Uit Weenen wordt gemeld, dlat de stads- ambtenaren hedeniaivond1 besloten hebben een referendum; te houden of zij in staking zullen gaan am' de arbeiders va de sfadsparken, die reeds eenigem tijd stakien, daardoor te steunen. TWEE'DE KAMER. Zaoals wij gisiteren reedis hebben medege deeld, is de Tweede Kamer bijeengaroepen ter vergadering op Dinsdag 12 Juli, te balftwee. Aan de orde is: regeling van werkzaam- heden. De voorzitter zal voorstellen om, indien het eindverslag is uitgebracht over het voorstel

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1