DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hdtel „Toelast". Diner bij abonnemen! a f Si.-. i\o. 157 BLonderd (trie en twlntigste jaargang mi A.bonncmentsprijs bij Toornitbctaling per 3 mnimdcn f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advortontiopr. 25 ct. p. rogol, grootoro letters naar plaatsrulmte. Bdeven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Horms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. 8 JTJLI Buitenland Fenilleton. Christoffel en Columbus Dlt mnnmor bostaat ait 2 bladen YRIJDAG DireetourG. II. KKAK. HoofdredaetourTj. N. ADESLA. ONTHULLINGEN VAN PRINS WINDISCHGRaTZ. In de Hongaarsche Nationale Vergade- ring verklaarde prins Windischgratz, dat hij indertijd van iiet Duitsche hoofdkwartier had vemomen, dat agenten van graaf Ka- rolyi zich tijdens den oorlog naar Zwitser- land hadden begeven om in voeling te treden met de Fransche regeering en de Fransche socialisten. Spr. citeerde redevoeringen van Fransche politici, waaruit hij de conclusie trok, dat de rapporten van graaf Karolyi omtrent den militairen toestand door de Fransche regeering werdem op prijs gesteld, maar dat deze het regiem niet kon steunen, welks be- trekkingen met de sovjets algemeen bekend waren. Deze verklaringen veroorzaakten groote beweging. De minister-president noodigde spr. uit, zijn documenten in handen van het gerecht te stellen, opdat de schuldigen konden wor- den vervolgd. Spr. antwoordde, dat de be- wijzen ter beschikking der justitie stonden. Omtrent deze verklaringen van Windisch gratz meldt de Berlijnsche berichtgever van net Hbl. nog het volgende: Hij deelde mede, dat hij in 1918, toen hij als minister van volksvoedmg eenige dagen te Berlijn vertoefde, door den Duitschen generalen staf op de door Karolyi in het le- ven geroepen revolutionnaire beweging op- merkzaam werd gemaakt. Hem werd medegedeeld, dat de Fransche en Italiaansche relaties van Karolyi bekend waren en dat de Duitsche keizer hem, prins Windischgratz, liet verzoeken aan koning Karl mede te deelen, dat de Duitsche gene- rale staf alle draden dezer revolutionnaire beweging in handen had. Keizer Wilhelm verklaarde, dat onder dergelijke omstandig- heden de voortzetting van den oorlog hem onmogelijk was, daar eenerzijds de Tsjecho- Slowaaksche troepen voortdurend1 verraad pleegden en anderzijds de actie der Karolyi- partij vroeg of laat de ineenstorting van de O.-H. monarchie ten gevolge moest heb ben. De Fransche regeering gebruikte Ka rolyi als spion om het weerstandsvermogen der Centralen te verzwakken. Zij het er ech- ter nimmer aan gedacht, dat Karolyi een- rnaal de regeering zou aanvaarden. Karolyi spande reeds voor de ineenstor ting der O.-H. monarchie met sovjet-Rus- land samen en had het plan opgevat met behulp der bolsjewieksche agitatie het O H. leger naar den ondergang te voeren. Prins W. citeerde ook een memorandum van Karolyi, waafin deze als minister-presi dent in November 1918 aan de Fransche regeering verklaarde, dat hij de oude grens van Hongarije onjuist achtte en bereid was de Hongaarsche nationaliteit „vrij te geven". Verder verklaarde W., dat Karolyi en zijn vrienden de Entente tijdens den oorlog be- langrijk militair materiaal hebben gelevrd. De Weensche berichtgever van het Hbl. meld't, dat de onthullingen van prins W. in Hongarije een geweldig opzien hebben ge- baard. De Hongaarsche bladen publiceeren op- gewonden commentaren. De partij der kleine boeren, waartoe vele personen uit de omgeving van Karolyi be- nooren, is voornemens een zuiveringsactie op tounw te zetten. Men wil in het parlement een voorstel indienen om het voormalige kabinet- Wekerle in staat van beschuldiging te stellen, daar het indertijd heeft nagelaten! van militaire hulp gebruik te maken om Karolyi te doen arresteeren. De regeering heeft besloten tegen alle medeplichtigen aan het landverraad van Karolyi met de grootste strengheid op te treden. Indien de mededeelingen van prins W. juist zijn, zijn Karolyi c.s. schuldig aan de ineenstorting der O.-H. monarchie. De aangelegenheid werpt ook een1 scha- duw op Oostenrijk, daar in de onthullingen van W. ook eenige te Weenen wonende Hon gaarsche vluchtelingen als medeplichtigen van Karolyi worden genoemd. door de schrijfster van Elisabeth and her German Garden" 49) „We hebben> geen oom dichterbij dan En- geland," lichtte Anna Felicitas allerbeminne- lijkst in. „Eu dien hebben' we nog maar bij toeval gekegen," vuldie Anna Rose aan. ,,Door een ongtelufckig toeval," zei Anna Fe licitas, haar herimnerdngen raadplegende. „0, ja?" vroeg de ouide heer. „He, hoe kwam dat zoo?" „Op de gewone tnnnier wanneer een oom geen bloedverwant van je is", antwoordde Anna Rose. „We hadden toeval lig een huw- bare tante, en daar trouwde hij mee." „Wat je noemt een wanbof," vervolgde An il na Felicitas, zich dat ver-verwijdeide beeld steed's meer voor den geest halend. „Ja," vond Anna Rose. „Kiji had even' goed iemand anders tante kunnen uitkiezen. Maar neen, zijn. spiedenri! oog viel ongalnkkig juist op de onze." y,Ja," stemdie die oude hear toe. ^Zetker," en terwiji hij ©var 'i gahoorete nadaeht, rusta rijn DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIg. Uit Oppeln wordt gemeld De terugtrekkende beweging der Duit- schers en der Poolsche opstandelingen duur- de gisteren voort overeenkomstig het plan der commissie. Ete Polen hebben het gebied van Beutihen tot ten Zuiden van Kattowitz geheel ontruimd. De Duitschers ontruimden Krieuz- burg. Omtrent den moord op den Franschen ma- joor Montalegre worden de volgende bijzon- derhedeni gemeld: Juist op het oogenblik, dat een compagnie Britsche troepen de stad bin- nenrukte, hidden ongeveer driehooderd Duit schers een anti-Fransehe betooging. Voor de societeit der officieren ilosten de betoogers eenige revolverschoten, waardbor twee onder- offieieren werden getroffen. Het tumult hoo- rende, kwamen de officieren naar buiten. !Nau welijks was majoor Montalegro op straat, of hij kreeg een revolverschot in- den- rug. Een Engelsche en een Fransche compagnie sndden toe. Verschddene betoogers werden gearresteerd1, doCh de moordenaar was- ver- dwenen. Majoor Montalfegre zal Donderdag te Beuthen worden begraven. De plechtige Tijlk- dienst zal Vrijidag te Gleiwitz plaats heb ben, in tegenwoorddghdd van troepenafdee- lingeni, de bevelhebbers en de hooge commis- sarissem der geallieerden. Naar de Berlijnsche bladen uit Breslau meldeni is het incident te Beuthen te beschou- wen als opzettelijk veroorzaakt van Poolsdie zijde. De opstandelingen wiilden daardbor de ontruimingsactie veriragco. Het schot, dat aanleiidng gaf tot de gebeurtenissen, viel uit den tuin van het Fransche casino, waarop, alsof het een teeken was geweest, uit een zij- s+eeg sdioten volgden1 van Poolsche opstnde- lingen. Door een- dezer schoten werd de Fran- sche majoor MontalCgro gedood, die bekend stand als eerlijk tegenover de 'Duitschers. Het geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de ged'oode niet door een revodverkogel, maar door een geweersohot werd getroffen. Daar de Duitschers niet in het bezit van ge- weren zijn, kan het schot alleen door een Pool gelost zijn. REDE VAN HET BELGISCHE KAMER- LID DE BROUKeRE. Gisteravond heeft het Belgische Kamerlid De Brouckere voor de afdeeling Amsterdam van de S.D.A.P. een rede gehouden over de Belgische arbeidersbeweging en de Bel- gisch-Nederlandsche kwestie. De komst te Amsterdam van dezen Belgischen afgevaar- digde is een der.resultaten van de conferen ce te.Brussel tusschen Belgische en Neder- landsche sociaal-democraten. De heer De Brouckere achtte de kwestie van de Wielingen te eenvoudig, om er een heele rede aan te wijden. Hij wilde in bree- de trekken de geschiedenis van de opkomst, den bloei, het verval en den weer-opbloei van de Belgische arbeidersbeweging behan- delen. Onder al de overheersching, waarvan de geschiedenis van het Belgische volk ver- haalt, is, zoo zeide hij, een ond'erworpen roletariaat ontstaan. In de jaren na 1880 warn er een felle opleving onder de arbei dersbeweging, welke in de jaren na 1880 een beperkt kiesrecht aan de arbeiders heeft gebracnt. Eerst de eisch van het kiesrecht heeft de les geleerd, dat de aaneensluiting noodig is. Er ontstond een krachtige economische be weging, welke de politieke beweging sterk beheerschte. Hoe was de toestand in de dagen van den wapenstilstand? Belgie met zijn zeer groote arbeidersbevolking was vier jaren lang wer- keloos geweest. Zijn grondstoffen waren vemield, zijn fabrieken waren weg, de ma chines waren verwoest en weggehaeld. Bij den wapenstilstand bestond de algemeene hoop, een bijna naieve zekerheid, dat het economisch herstel gemakkelijk genoeg zou gaan. De geallieerden zullen ons de noodige credieten verschaffen, zoo dacht men, en dan zou Duitschland toch ook over de brug moe- ten komen met een schadveergoeding, welke met die credieten zeker voldoende zou zijn om het economische leven te herstellen. Dat is een groote d'esillusie geworden. Men had er geen rekening mee gehouden, dat Duitsch- wdgeval'lige blik (hij bezat een gevod'ig tem per ament en was een laillervriendelijkst mensch) beuntelings op de beide Annans. ,,En dus is mijnher Twist we kennen hem natuurlijk allemaal een weldoener der menschheid' „Ja, dat is hit," sfcemde Anna Rose, aan de ambulance denkend, met een stralend ge- zichit toe. „Een zegen voor de onfbijttafal „Jla, vind u ook niet?" viel Anna Rtose hem opnieuwi, glanzend van plezier, in de rede. „Hij is altijd z66 gezeliig aan 'i ontbij't." „Eni dus is hij! mijnneer Twist „Trek- pot-Twist," zooal's we hem altijd in mijn wo'anplaa'ts noemen....." „Trekpot Twist?" herhaalde Anna Rose. „Hle, dat klinkt erg oneerbiedig, vind1 ifc." „Volstrekt niet zoo bedoeld hoor! T Is zoo'n vrimdelijk, vertrouwelijfc naampje; een teeken van ons alter dankbare genegenheid. Dius is hij 'geen oom van u?" ,,Onze eenige echte oom," vertelde Anna Fe- lioiitas nu, terwijl ze diroomerig met haar kin in idfe hand, dte bed'teniis van1 oom Col uit haar geheugen samenstelde, ,,is in den hemd." „Welzoo antwoordde de oude heer. „Wd- zoo." En hij dacht ook hier eens over na, ter- wijll zijn dorstig hart (hij1 bezat een dorstiig hart en ward do© zijn vrouw verhinderd dien land zelf door den oorlog uitgeput was, en dat de geheele wereld grondig was verarmd. Men had algemeen medelijden met Belgifi, en men acht, dat Belgie dood was. Maar Belgie was niet dood en wilde niet dood Het kwam er echter voor Belgie op aan, zichzelf te helpen, toen de geallieerden het voor dood hielden en tuk schenen op de er- fenis van Belgie's nijverheid en Belgie's plaats op de wereldmarkt. Er werd gespro- ken over de mogelijkheid van een gewapen- den opstand, om daarmede de macht in han den te nemen. Anderen begrepen echter, dat men met die macht niet de productie en de sociale republiek kan organiseeren. Er zou over niets dan over rui'nes te heerschen zijn geweest. Het socialisme is een' stelsel van vooruitgang, niet een organisatie van den honger. Onder die omstandigheden was een revolutie misdadig geweest. Een andere mogelijkheid was geweest, in de oppositie te gaan en den economicshen opbouw aan de bourgoisie over te laten. Ook die oplossing was niet de aangewezen. De derde mogelijkheid was: samenwerking met de bourgoisie, en dat was de eenige goede oplossing. Samenwerking in het parlement en in de fabrieken. Die oplossing is gebleken te zijn; Belgie was het eerste land, waar de industrie zich hersteld heemt, met medewer- king van het proletariaat. Het gevolg is, dat in geen land de arbeidersbeweging zoo dicht bij de macht is als in Belgie. Aan de vruchten kent men den boom. Sinds den oorlog is de vakbeweging sterk gegroeid, zijn de loonen sterk omhoog ge- gaan, is de 8-urige werkdag veroverd, is den werkgevers het collectief contract opgedron- gen. Dat is ook in andere landen' gebeurd, maar het merkwaardige is, dat het in Bel gie gebeurd is door een werkloos proletari aat, hetwelk bovendien zijn politieke macht sterk heeft zien groeien. Vooral aan het cle- ricalisme, den tegenstand van alien vooruit gang, is een zware stoot toegebracht. Bo vendien mag de Belgische partij zich er op beroemen, dat zij de eenheid heeft weten te bewaren. Moet nu de samenwerking in de regeering worden verbrokkeld, als de omsatndigheden minder abnormaal zijn geworden? Spr. was er voor, als de oppositie beschikt over de menschen, die de macht kunnen uitoefenen, dat de macht aan dd partij kom.t Vervolgens behandelde spr. de Belgisch- Nederlandsche vraagstukken. Er zijn, zoo zeide hij, drie groepen: vragen, die niet be- staan; vragen, die bestaan en vragen die bestaan moeten. Tot de eerste groep behoo ren de teritoriale vraagstukken. Als Belgie een aanslag wilde plegen op Nederlandsch grondgebied, zou dat een dwaasheid en een misdaad zijn. Zoo denkt de heele sociaal- democratische partij er over. Zeker, er zijn nationalisten, maar wij hebben hen bestre- den. Die nationalistische beweging is er niet meer; zij heeft zich wel tot een partij ge- vormd, maar h et gebracht tot een afgevaar- digde, die het gebracht heeft tot een rede en wel over een paardenwedstrijd. Een kwestie, die wel bestaat, is die van de Schelde. Bel gie kan niet zonder den vrijen toegang van en naar de zee. Er is overeenstemming met Nederland verkregen in een- nog niet onder- teekend tractaat. Dat tractaat is nog niet onderteekend, omdat er een nieuwe moeilijk- heid is gekomen, die van de Wieinlgen. De nationalistische partij beroept zich op histo rische rechten; maar historische rcehten zijn een dwaasheid, omdat de dooden toch niet over de levenden moeten regeeren. Het gaat om een kwestie van recht. Heel goed zou zijn arbitrage, beter nog een uitspraak van den Volkenbond, die een einde zou maken aan een betreurenswaardi- ge wrijving. In verband met kwesties, die gesteld moesten worden, doch niet gesteld zijn, wijst spreker op de gemeenschappelijke belangen van twee kleine naties tegenover de groote naties. Belgie oorlogzuchtig te noemen is een dwaasheid. Eeuwen door heeft het onder den oorlog van anderen ge leden. Dit is een gevaar, hetwelk Nederland ook bedreigen kan, al is het er bij den laat- sten wereldoorlog voor gespaard gebleven. Daarom hebben Nederland en Belgie, kleine dorst to lesschen) wiarm voor de tweelingen begon to kloppen. Eindelijk zei hij!„Dat's een heel eiind weg." „Wait is een heel eind weg?" vroeg Anna Rose. „De pliaats waar uw oom is." „0, niete te ver," vond Anna Fdicitas. „H5j ziit daar veil'ig. Hiji werd' erg oud, ziei) u, en, was ilastiig to verplegen, en eigenlijk kwam hij er nog door zijn eigen onvoorzichtigheid." „0, ja?" vroeg dte oude heer belangstel- lend,. „,Hloe kwam- dat dan?" „Dooidiat ja, ziet u, waar wij woonden was geen electrisch licht," vertelde Anna Ro se, ,,,_en eens op een nacht den nachit waar- in hiji naar dten hetnel ging zet-te hij' de pe- troleumlamp' En ze was op't punt die vreeselijke geschie- dtenis van1 oom Col's tragisch einde (in dteze bliadzijdani reeds aangeduid ails ongeschiikt voor publioiteit) to gaan vertelten toen An na Felicitas, wier gevoelans door den' tijd min der scheen to zijn afgestompt een smee- kende hand ophief. Zelfs na' al deze jaren kon Anna Fel'icitas niet zondter een griezelig ge- voel aan Oom' Col's eindte denken,. Htet had haar 'in haar bindsheid achitervoilgt. Het had haar afschuwel'ijk doen droomen van heete vlamnwin, die haar aan- alle kanten met hum landen, die economisch op elkander aange wezen zijn, eenzelfde belang bij den wereld- vrede; sterk met elkander verbonden, moe ten de volkeren van Nederland en Belgie in- houd geven aan de intemationale gedachte, waartoe spreker beide landen oproept. DE BURGEROORLOG I NIERLAND. Smuts heeft te Londen over de mogelijke oplossing van het Iersche probleem gespro- ken aan een feestmaal van de Zuid-Afrikaan- schc kolonie te Londen. Smuts wenschte niet over het Iersche vraag- stuk zelf te spreken, alleen te verklaren dat het volgens hem oplosbaar is. Daarna maakte hij een vergelijking met Zuid-Afrika, waar een dergelijk vraagstuk zich' eveneens heeft voorgedaan en ten slotte is opgelost. Indien het probleem van de onderwerping van het eene volk aan het andere, aldus Smuts, er ooit hopeloos heeft uitgezien, dan was het in Zuid-Afrika, waar de rassenstrijd honderd jaar heeft gewoed. Maar ten slotte hebben wij in een geest van groote wijsheid van.ge ven en nemen het probleem opgelost, en thans is Zuid-Afrika een van de gelukkigste landen van het geheele Britsche rijk. De koning heeft Smuts in het Bucking- hampaleis ontvangen. Warthington Evans, minister van oorlog, woonde de audientie bij, die een half uur duurde. In het Lagerhuis heeft Lloyd George in ant- woord op een vraag of er premiers der Do minions naar Ierland gaan of de Londensche i conferentie bijwonen, waartoe Lloyd George de Sinn Feinleiders en den premier van Ul ster heeft uitgenoodigd, verklaard dat Smuts, naar verluidt, den 5en Juli naar Ierland is gegaan op uitnoodiging van De Valera. Hij' wist niet of er nog andere Dominion-pre miers voornemens zijn Ierland te bezoeken. Zij zullen de Iersche conferentie te Londen niet bijwonen. Er is niets definitiefs geregeld aangaande een nieuw bezoek van Smuts aan Ierland. Lord Middleton zal de conferentie te Dublin bijwonen en de houding van het Britsche Ka binet en eveneens die van den premier van Ulster, Sir James Craig, uiteenzetten. Gister hebben in Londen geen besprekin- gen in verband met de Iersche kwestie plaats gehad. De verwachting dat de rust, welke gedu- rende de vredesbesprekingen in het gebied rond Dublin heeft geheerscht, een verminde- "ring der misdaden ten gevolge zou hebben, is niet verwezenlijkt. Dte guerillaoorlog tegen de Engelsche troepen toont geen teekenen van vennindering, alhoewel er geen aanwijzingen ziin dat de uiterste elementen der Sinn Fei- ners de bestaande vooruitzichten op een re- geling trachten te niet te doen. De verliezen der regeeringstroepen gedu- rende deze week hebben in het geheel veertig dooden bedragen, d.w.z. een weinig meer dan de voorgaande week. De politietroepen hadden veertien dooden en twintig! gewon- den; de militairen een doode en vijf gewon- den. Vijf-en-twintig keer werden pblitie en militaire strijdkrachten in een hinaerlaag ge- lokt, hetgeen in enkele gevallen tot ernstigen strijd leidde. De ambulante rechtbank te Surrez heeft Carpentier uit Cork tot tien jaar dwangar- ;id i beia veroordeeld wegens het in brand steken van vijf hooimijten en het schieten op een po- litiebeambte te Mitchan, in April j.l. De am bulante rechtbank te Chester verklaarde vier jonge Ieren schuldig aan het doorknippen van telegraafdraden en het dragen van vuur- wapenen, en veroordeelde hen tot gevangenis- straffen wisselend tusschen achttien maanden en tien jaar. SCHENDING AMERIKAANSCHE VLAG. Eenige mannen, naar beweerd wordt leden van de strijdkrachten der kroon, haalden de Amerikaansche vlag van de woning van den Amerikaanschen consul te Dublin. De over head heeft den consul haar leedwezen betuigd en beloofd, dat de schuldigen zouden worden gestraft, zoo zij tot de troepen der kroon be- hoorden. DE WESTMINSTER ABBEY. Van de 250.000 pond sterling, die voor herstel en duurzaam onderhoud van de West minster Abbey noodig werden geacht, zijn thans 160.000 pond bijeengebracht. Dit is voldoende om alle noodig geworden heretel- lingen uit te voeren. De overige 100.000 pond moeten bijeenge bracht worden om een fonds te vonnen voor toekomstig onderhoud. ONLUSTEN IN BITSCH-INDIe. Naar Reuter aan enkele bladen bericht, wordt officieel medegedeeld, dat onlusten hebben plaats gehad te Aligarhi in Britsch- Indie tengevolge van het proces van een poli- tiek agitator. Het politiebureaui, het postkan- toor en andere gebouwen werden door brand vemield. Er vielen veracheidene dooden. Po- litieversterking is uitgezonden. Aligarh is de zetei van de Moslin-univer- siteit. EEN RUSSISCH PROTEST. De vertegenwoordiger der Russische sov- jetregeering, Victor Kopp, heeft op het Duitr sche departement van buitcnlandsehe zakeo een nota doen overhandigen, waarin gepro- itesteerd wordt tegen de uitwijzing van den Russischen volksgevolmachtigden Krestinski en diens secretaris uit Beiren. Intrekking van het bevel tot uitwijzing en de bestraffing der schuldigen wordt geeischt. De Duitsche regeering stelt een onderzoek in naar het gebeurde. HET OONGRES RER ENGELSCHE SPOORWEGLIEDEN. De conferentie van spoorwegiieden te Newcastle heeft met een overgroote mcerder- heid een resolutie aangenomen, waarbij: de ao- tie van het uitvoerend comite, hetwelk tijdens het jongste conflict in de mijnen de staking ter ondersteuning van de mijnwerkers heeft afgelast, werd goedgekeurd. Het aannemen dezer resolutie wordt be- schouwd als een overwinning voor Thomas en de constitutionalisten over hen, die de di- recte actie voorstaan. DE FRANSCHE POLITIEK IN KLEIN AZIe. Voor dte senaatscommissiies voor builten- •landsche zaken en voor Finanden hield1 Bri- andi een rede over de Oostersche kwestie. Hij zeitte uiteen, dat een' spoedige regeling van den vrede met Turkije en een wijzigkLg van Frankrijk's politick in Syrie het moigelijk zul len maken, die bezettingstroepen en de alge meene ookosten te verminderen. Briand dirong editor aan op het besdhikbaar stellen van de credieten, welke voor de onderhandelingen noodig zijn alsmedte voor dte organisatie van het nieuwe diplomatieke statuut in Oilide. DE DUITSCHE LEVERING EN IN NATURA. De Fransche minister Lcudheur hield voor de senaatscommissies voor buitenlandsche za ken en finandtn een rede over het stelsel, vol gens hedwdk het resultant der besprekingen te Wiesbaden en te Parijs ten uitvoer zal wor den gebracht en van Duitsdiland de leverin- tongen belekten. En het waren niet alleen die vlammen. Er wiaren omstandigheden mee ge- paand gegaanNog maar konten tijd se- dert de oorlog T gevoel voor afigrijnselijk- heden op klei'nere schaal had' dioen afstom- pen wat ze den indlruk een beetje kwijtge- raafct. Tegenwoordig kon ze tenminste kalm over hem spreken, ja, er zich zelfs niet zon der vermaak in verdiepen, hoe om Col er wel in de hemelsche gloria' zou uitzien; maar de biizonldierheden- van zijn dood' kon ze toch nog niet aanhooren. Op dit moment kwam een al tameflijk be- jaarde dame van het magere, actieve type: kaarsrecht en met een igezidit vol rimpeltjes, het type, dlalt Amerifca bij' miassa schijnt te produceeren die trap af, en de tweelingen in gesprek ziende met den ouden heer, stap- te ze recht op hen af en ging met een welwil- lendan gliimiladi' biji hen' ziititen. „Kom, als mijnheer Ridding een praatje met u kan maken, zie ik niet in, waarom ifc het diet evengoed zou kunnen doen," zei ze, ter wijl ze haar breiwerk uit een hrocaten' tasch- je te voorschijin haalde en het groepje vriende- lij'k ito'eknikte. Ze was bezig met sokken voor de soldaten der igeaMieerden 'in1 Frankrijk tegen dte vol- ^endem winter, maar daar het op dit oogen- >l'ik erg heet was to Califomie, breiddte ze ka- toenieni sokken om minder fast van de wiarmte te krijgen. De tweelingen, waren ete en al beleeMe glimtiach1 temg. ,,'Ik brand letterlijk van verlangen eens iets van ju'l'lie te hooren," zei de levend'ige mage re dame, met groote energieke hreiende en. de Twinklens beuntelimgs toelachende. U kornt pas uit Europa, 'is't niet? U zegt? Kcrschvensch Jullie zijn een' paar biidiehandi- jes gdoof likVan, plan1 iang in de Staten te blijven? U zegt? Voor heel ons volgend leven? Neen, maar, dat noem ik een prachtig plan! Ouders ook gauw hier verwacht? U zegt? Verhinderd? Niu maar die ver- hindterihg zal zeker wel niet van heeli langeo duur zijn. En inmiddels onder de hoede van mijnheer Twist? U zegt? Is er geen „inmiddels...? Wel ik moet zeggen, dat ik dat niet heelemaal..... Is mijnheer Twist uw oom, of neef U ziegt? Volstrekt geen fami'lieHtm, hm. Volstrekt geen famiilie, zegt u? Em goed' vriend van-uw ouders dus zeker. U zegt? Kenden uw ouders hem niet? Him, hm. Ze kenden hem dus niet, zegt u? Mlaar ik begrijp niet goed1. U zegt? O, dat u hem des te beter kent. Jia, juist, dat zie ik. Hm, hm. Ik begrijp nog niet goed...." (Wordt vervolgd). Portorico van J. R. KEUSS onovertrefbaar.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 1