jagwrreo gaunter warden ter reedb rail Texe! tomc&m. h. Ms. „Zeelan#fde tor- iJoboatem Z. 8 en Z. 6 en die ondterzeeboo- ten 0.7 en O. 8, kwam de Z. 8 in aanvartog met de periscoop van de O. 7, waardoor deze varbpgen werd. Verdere besehadiigtog kwam naet voor, daar de O. 7 op diepte voer en ge houden werd', in welk geval vaartuigen van den diepgang van de torpedobooten de onder- zeeboot niet 'kunnen raken. Buitenland. G E'MOEiDELIJK G EVA>NG;E NIS-LEVE N-. De gezworenen van het Framsche dfeparte- miant Euire-et-Loire hebben op 4 Juli j.l. ken- nis genomen van de toedrachit eener misdaad, waarvan de oorrespondenit van het Journal de wligende bijzoaidierhedcn vermeldt: In het huiis van bewaring te Nogent-le-Ro- itrom bevondbn zich twintig gevangenieni, on- der bewaikiing van twee cicpiers. Deze bewa- king scheen allesztos voldoende, w nt de ge- vangenen waren' alien van ka' aardi, en maakten 'n berouwvollen em oorzamen in- druk. Een hunner evenwu, de landbouwer Happolyte Royer, die reeds eenige veroordee- I'ingen wegens diiefsrtal achtar den rug had, koesterde in het geheim een plan am de vlucht te nemen. Op Zondag 6 Febraari j.l. was de boofd- cipier 's middags een wandeling gaan1 doen. Toen achtte Royer de gelegenheid1 gekomen om1 zijn pi an uit te voeren. Zonder eenige aan leidtog zeide hiji tot1 zijn lotganooten rWiji zijn met z'n twintigeni; de cipier is al leen; zullen we er vandoor gaan „Nooit van zijn levenl" antwoordden de anderen als uit £to mood; „we hebben het bier goed, en we blijven." „Dain maar niet! Dan ga ik alleen, en als het noodig is, rijg ik den cipier nan m'n mes De anderen dachten dat Rover maar wait pochte, en stoegen niet veel acht op hetgeen hij zeide. Mlaar de miisdadiger hiidd woord. Hiji wist een mes te bemachtigen en gang naar de keukenwaar de cipier Guil'lotaux bezig was aardiappelen te scM'ten voor het avonid- eten. Met sluipendie passen' kwam Royer na- dtarbij, en gaf den cipier met zijn mes acht steken boven in den rug. Guil'lotaux glide van pijln en riep om hulj>. Royer begreep dat hij moest opschieten; hi] nam eon: bijl en wiil'de die juisit op het hoofd van dien cipier doen neerkomen, teen een stevige hand hem tegen- hieltdi. Een' der gevangenen, Armiand Besnou, had zijn cipier het leven gored. In de verwiarring van het eerate oogenblik maakte Royer zich meester van den skutel- bos van zijn slachtoffer en' nam hiji d'e vlucht. Hij opende een' paar deureni, sloeg cr een paar siukl, waarvan hij den' sleutel niiet fcon vinden, spron'g uit een' i aam, en was in vrijheid. In de gevangenis brachten de gevangenen hun cipier weer bij bewustzijin, maakten zijn wonden stihoon en' verbonden hem. Daarna overtegdeni zij:, wat hun thans te dtoen stond. Twee hunner gingem oak die stad to, maar niet om te vluehtenEen ging er naar de marechaussee, de ander ging den rechter van: tostruotie haleni. Toen deze met de gendar- men' bij1 het huis van bewaring aankwamen, wendto zij door Besnou ontvangen. „Ifc ben dfe igevangene Besnou", zeide deze. „Wijl hebben geen oipier meer. Nlu neem' ik zoolang zijn betrekking waar en bewaak de anderen." 'In d'e met bloed besmeunde keuken stolde de rechter van tostruotie zijn oniderzoek in. Hij verhoordte de geiuigen en veriuam, hoe het dlrama zidh had aflgespeeld. In den geheden omitrek vaardiigde hij1 een bevel tot arrestatie van den moordtaaar uit, met dions signale- ment. Doch hij1 deed1 zoeken naar iemand, die slechts door een houten beschot van hem was gescheiden Wat was er namelijk van Royer geworden? Toen hij eenmaal op vrijc voeten was geko men, begreep hiji zeer gced, dat zijn vreugde slechls van korten' duur zou zijn,. Hij had geen' cent op zak en geen papieren. En evenais een verdoold schaap, bcsloot hij, de schaapskooi weer op to zoeken'. Hii keerde torpg op zij'n scbredien. maar niet geheel tot het etode. Een maal terug in het huis van bewaring, deins- de hij1 terug voor het bloedbad to. de 'keuken. Hij ging voor het bureau van den hoofdeipier ziitten. Op zijn gemak, zonder zich te baas- ten, doorsnufiielde hij' die dossiers. Hij brak de geldkist open en maakte zidi meester van den tohO'Uid, vijltien biljetten1 van honderd francs. Ook onderzocht hiji de papieren en voorwer- peni, die door de adtoimstoatie der gevange nis to beslag waren genomen bij het opslui- ten der gevanigenen. Hij zocbt naar een sig- nalement, d'at eeniigszins overeenkwam met het zijne. Hij vond er een ten name van zekeren Oudot, en stak het bij" zich. Op een plank zag hij het brood van den hoofdeipier liggen, 'r brood1 van een kilogram, smakelijk gebakkeni, en dat was ook van zijn gading. Toen vond1 hij, dat hij: voldoende was toege- rust voor de vlucht, eni, zonder to het mtost lasfcig te zijn gevallen, maakte hij zich uit de voeten. Doch vier of vijf dagen later wend' Royer, die zich -inmiddiels als bediende had verhuura te Theligny. in het depantemenit Sarthe, op- nieuw gearesteend1. Zijn slachtoffer, de cipier Guiilotaux was zijn wonden gelukkig te bo ven gekomen. DE STER IN DE HALVE MAAN. De Muzelmansche bevol'king van Kon- stantinopel is j.l. Zaterdag door een ver- schijnsel <aail den hemel to heftige beroering geraakt. Om, 2 uur to den mididiag was de wassendc maan zidhtbaar aan den Zuidelij- ken hemel. Tussdhen de honens van de maan, precies to het midden', bevond zich een ster. Men weet, dat de nationale vlag der Tur- ken een halve maan voorstelt met in het mid den, tussdhen de honens, een ster, to wit op een rood veld. De Tuiksche bladen beschouwen deze ge- beurtenis als een' gunetig voorteeken voor den oorlog met de Grieken. De astronomische medewerker van de „Dai- ly Mail" zegt, dat op genoemd tijdstip Venus zidhtbaar was tusschen die honens der wassen- de maan. INBRAAK IN EEN KATHBDRAAL. tobrekers hebben zidh toegang versdhaft tot de kathedraal van den H. Petrus tie Mont- pellier. Zij zijn doorgedrongen tot de sacris- tie, waar zij een' brandkast opend'en, waarto de heilige vaten waren opgeborgen. De boos- doeners namen verschillende kelken en scha- len van groote waarde met zidh mede, terwijl zij tovena eenige offerblokken ledi'gden. EEN CAMPAONE TEOEN OfNWETOMV HE I'D. De Revue Pddagogique" neemt uft het Mexicaansche ,;Boletin de la universadad" aver, dat de universiteit aldaar georganiseerd is en> zich aan het hoofd heeft gestela van het schoolsysteem van den Staat. Onder hare auspicien heeft een corps van ontwik'kelde mannen en vrouwen zich opgemaakt tot een strijd tegen onwetendheid to de republiek. Aanvoerder van dit geleerdenregiment is de rector der universiteit D. Jose Vasconcelos, die zijn strijdeommando's per circulaire geeft. In circulaire No. 4 geeft hij aan, dat de wer- ken van drie schrijvera de basis moeten vor- men van alle onderwijs aan de middelbare jeugd, drie zieners weer leerstelltogen de ziel VtJi Mexico moeten overstroomen; het zijn de romans en> de drama's van Perez Galdoz, de werken van Tolstoi en die van Romain Rolland. EEN DUITSGHE OORLOOSGESCHIE- DENIS. Het 'Duitsche Rijksarchief is bezig met een ,yDarstellung des Weltkrieges, 19141918". In d'it werk worden voor het eerst die geza- menlijke ambtelijke stukken verwerkt, alsmede mededeelingen die het archief van particulie- ren heeft ontvangen. Een staf van medewer- kers zal niet alleen de militaire, m'aar ooik de pcli'tieke en' economische geschiedenis van den oorlog bewerken en een besdirijving van Duitechland's cultureele en sociale ontwikke- l'ing in die jaren geven. Het eerste deel vermoedelij'k zal het werk uit 10 deelen be- staanzal in de herfst 1922 gereed zijn en bij Miitter en Sohn to Berlijn versohijnen. DE BOLSJEWIKI EN DE OEKRAINE. Naar verluidt hebben' die bolsjewiki to de streek van Charkof een nieuw leger gevormd, dat voornamelijk uit Baslcieren en Kirgiezen be^taat en 'hetwelk tot ,taak heeft de Oekrain- sche opstandelingen' te bestrijden. IS TROTZKY GEVANGEN GENOMEN? Naar een der bladen te Warschau heeft vernomien, vermeldt het blad' „Narod" in Moskou, dat Trotzky zou zij'n gevangen geno men en het Kremlin bezet. De aanleidtog hiervan zou zijn het aanmatigend optreden van Trotzky. In Berlijn is nog geen bevestiging van dit bericht ontvangen. DE REIS NAAR DE NOORDPOOL. Volgens een telegram uit Seattle is d'e Noordpoolreiziger Amundsen aldaar aange- komen. Hij verklaarde het n'og steedis als mo- gelijk te beschouwen, met 'het drijfijs naar de Noordpool te ddjven met den stream, die van Greenland over de Noordpool naar Siberie gaa't. Amundsen zal zich een' jaar to de Ver- een'igde Staten ophoudm en daarna opnieuw itrachten de Noordpool te bereiiken. ONGEREGE'LDHEDE'N I'N TSJEOHO- SLOWAKIJE. In de kolencentra van Ostrau hebben de werkers de filialen van de bank bestormd en het personeel, dat zich niet bij de staking had willen. aamsluiten, mishandeld. Militairen moeslen- ingrijpen, om de orde te herstellen. AANEENSLUITING VAN BA'LTISOHE LANDEN. Het Letlandsche ministerie van buitenland- sche zaken verklaarde, dat een nauwe aan- sluiting van Lithauen en Letland eenerzijds en Esthland en Finland anderzijds binnen- kor"t te wachten1 is. Een definitieve verklaring omtrent de aaneensluiting dezer vier staten, zonder dat d'aarbij op Polen gdlet is, zal op de miinisterieele conferentie op het einde dezer week te Riga worden afgelegd. WIRTH NAAR BRUSSEL. Rijlkslkanselier Wirth zal binnenkort naar -Brussel vertrekken. Daar ter stede zal Wirth besprekingen' houden met de autoriteiten en de lei'ders' der politieke partijen. Vrijdag a.s. zal de Rijkskanselier in een openbare verga- dering een rede houden, waarin hij zal uit- weiden over de groote politieke vraagstukken en in het bij zonder Opper-Silezie. Het is niet ui'tgesloten, dat ook de minister-president van Beieren, de heer Stegerwald, met Wirth naar Brussel vertrekken zal. DE PROCESSEN TE LEIPZIG. Voor het Rijiksgerecht begon gister het pro- ees tegen dien eersten luitenamt1 Adolf Laule, thans eerste luitenant bij het rijksweenntois- terie. In de uiitlevertogslijst wordlt hij beschul- digd in Aug:. 1914 to het dorp Hessen bij Saarburg den Franschen kapitein opzettelijk en met voorbedachte rade te hebben gedood. Ek waren' negen Duitsche en vier bui'ten- landsche getuiigen verschenra. Volgens zijn verkliariing hiad' bekl. op den morgen ma den slag bij Saarburg to het dorp Hessen eetn Franschen kapitein toegeroepen, dat dfeze zijn gevangene was en' hem de wa- pens moest overgeven. De kapitein weigerde dit, Bekl1, wi'lde nu dien Franschman met ge- weldl zijn kepi omtnemen, doch de kapitein gaf hem een zoodanige vuistslag, dait hij op op den grond viel. Laule gelastte nu zijn mannen den officier te vatten en hem de wa- pens af te nemen. De kapitein sloeg daarop een soldaat to het gelaat, waarop deze den Franschman neerschoot. Bekl. omikent ten' stelligsite id'aartoe bevel' te hebben gegeven. Het O. M. eisehte vrijspraak van bekl. en d'ienovereenikomsltig werd ook uitspraak ge- daan. De processiekosten komen ten laste der rijksschaikist. Naar aanleidtog van de demonstratie te gen de Framsche controle-oommissie bij het rijksgerecht heeft de rijksregeertog de poll- tie aldaar opgedragen een oraderaoek im te stefflen en maatregelen te treffen om herhaltog van een dergelijke demonstratie te voorkomen. De vertegenwoordiger van het departe- ment van buitenl zaken bij het proces te Leip zig heeft den leider d'er Framsche delegatie zijn leedwezen betuigd over het voorgeval- lene. KON. LUCHTVAARTMAAT9CHAPPIJ. Met togang van Woensdag heeft de K. L. M. het vertrek harer vliegtuigen uit Ham burg op 9.15 gesteld, waarmedle zij bemeilkt, dat reizigers uit Hamburg, Bremen en Ber lijn (want te Bremen heeft aansluittog plaats op het uit Berlijn komende toestel) nog den- zelfden dag door kunnen vliegen naar Lon- den. De reiziger, die om kwart over negen uit Hamburg vertrokken is, staat om half zes op het vliegveld te Crcydhn bij Louden. Het langste traject, namelijk Berlijn-Bremen-Am- sterdam-Londien, duurt nog geen twaalf uur. Er zijn bttemdere regdingea getrvffm voor het vervoer van de Berlijnscfae post naar Lou den. Uit Londoi kunnen reizigera in omgekeer- de richttog per nachtboot Hoek van Holland of Rotterdam bereikan en vinden' dan ook ter- stond om 9.30 aansluittog op 'het to^tel rich- ting Bremen-Hamburg-Berlijn. Dit toestel neemt de heele Engelsche post voor Duitsch- land mee. Op deze wijze is Nederland1, dank zij zijn toternationale luchtlijmen, een zeer belangrijk fciooppunt to het wereldverkeer ge worden en maaikt de regeling van den dienst der K. L. M. een' snel zakenverkeer tussdhen Engelamd en Duitschland mogelijk. Het steeds toenemenicfe aantal reizigers in beide ridhtingen bewijst, dat aan zulk een ver- keer behoef te bestaat, HET SPOORWEGONGELUK IN BELGIe. Uit het onderzoek is afdioende gebleken, dat men hier met een moedwillige daad heeft te doen, die echter niet is toe te sdhrijven aan bolsjewistische actie. De daad moet zijn ge- pleegd door een vakman, die good op de boog ie was van den toestand van de 6poorlijn. Men vermoedt, dat een spoorwegbeamibte uit de omstreken den aanslag 'heeft gepleegd. Het parket hoopt dien dader spoedig te arres- teeren. KORTE BERICHTEN. Van I>uitsche zijde wordt gemeld, dat te Beuthen oneenigheid zou heerschen tusschen Engelschen en Franschen. Ut Parijs wordt gemeld, dat prins Hiro- Hito een bezoek zal brengen aan den Paus. Van Lithausche zijde wordt gemeld, dat de Polen nieuwe intriges beraxnen ten aan- zien van Wilna. Het centraal comite der communistische partij to Litauen is gearresteerd. Er werden belangrijke documenten in beslag genomen. De Tiroolsche Landdag heeft de vreeme- lingenbelasting definitief op 30 pet. van den huurprijs der woningen en op 60 pet. van den pensionsprijs vastgesteld. Sport. iDRAVERIJEN. Het programma voor de dravenjen op de baan aan de Nieuwpoortslaan, op Zondag 31 Juli 1921, des mamiddags half twee, is ea- mengcsteld als volgt: Groote prijs van Alkntaar. Derby L 'Dra- verij voor Nederlandsche 'hengsten en mer- rien, gcboren to 1918. Afstand' 2400 Meter. 'Prijzen 950.waarvan le prijs 600.; 2e prijs 200.— 3e prijs 100.—4e prijs 50.— en 500.voor den fokker van het winnende paard, waarvan 250.is uitge- loofd door de Nederlandsche Harddinaverij- en Renvereenigimg. 2. Juliprifs. Prijzendraverij; 2e en 3e klasse. Afstand 2200 M. Paarden die 4 of minder le prijzen hebben gewomnen gaan van start. Belasftog voor iedere meerdere gewonnen 1 e prijs 20 Meter en voor ieder gewonnen 2e prijs 5 M. Prijzen 400.—, 100.— en f 50.—. 3. H out prijs. Handicap le klasse. Afsitand 2400 Meter. Open voor paarden. die het eigendOm zijn van leden der Nederlandsche Heerrijdersclub, te rijden door werkemde le den dier club. Prijzen 500.—, 100.— en J 50.—. Be- nevens kunstvoorwerpen voor de rijders van da winnende paarden. 4. Kortebaanprijs. Kortiebaan draverij han dicap. Open voor geregistreerde paarden. Maximum afstand 800 Meter. Prijzen 300.—, 150.—, J 75.— en 25.—. De bekendimaking der 'afstanden zal ge- schieden op 26 Juli. Zeettj<Ungen STOOMVAARTLIJNEN. Stv. Mi}. Nederland. Biatoe arr. 7 Juli v. Wallaroo te Amsterdam. Bian'da arr. 6 Juli v. KSofasicbang te 9uez. Java' (u-i'tr.) ar. 1 Juli te Kumrachee. Oramije (thuisr.) veTtr. 3 Juli v. Sabamig. R'iouw vertr. 4 Jul'i1 v. B'afavia n. Amsterdam. Saparoea (thu'isr.) 6 Juli v. Port Said). Simaloer arr. 1 Juli v. Java te Saigon. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Jumo vertr. 6 Juli v. Saloniea n. Volo. Mledea vertr. 6 Juli v. A'dam n, Hamburg. Minerva arr. 2 Juli v. A'dam te Rosado. Neptunus veritr. 6 JuM v. Malta n. Allgiems. Pollux vertr. '5 Juli, v. Rosario n. 9t. Vincent. 9trabo vertr. 6 Juli v. Gothenburg n. Kopen- hagen. Venus vertr. 4 Juli v. Cadlx n. Valencia. Calypso arr. 6 Juli v. Malaga te Cadix. Dido amr. 7 JuM v. Lysekil te R'dam. Triton vertr. 6 Juli v. Volo n. Saloniea. Uranus arr. 7 Juli v. Triest te A'dam. Kon. West-lnd. Maild. Orion' arr. 7 Juli v. West-Indie te A'dam. Or-estes arr. 4 Juli y. Cal'lao te Moilemdo (verb.) S'tuyvesanit vertr. 2 J!ui v. Colon n. Puerto Columbia. Kon. Holl. Lloyd. Brabantiia arr,. 7 Juli v. Buenos Ayres te Amsterdam. Holland*Amerika Lifn. Burgerdijfc, v. Rett. n. New-Orleaiis, vertr. 6 Juli v. Comma. Kii'nderdij'k, Rott. n. d. Pacifickust, arr. 4 Juli te San' iPerkx>. Eemdijk, v. Rott. m. d. Noond'-Pacifidcust, arr. 5 Juili te Astoria. Rott. Lloyd. Rimdh'ami (thuisr.) vertr. 4 Juli v. Padang. Siitoeljondo arr. 2 Juli v. Biaitaviia te Soera- baya. Soerakarta vertr. 3' Jtul v. Soerabaya n. Aus- tialiie. Rott. Z.-Amerlka Lifn. Alphiard arr. 5 Juli v. R'dam te Bueno®- Ayrcs. Holland-Australii lijn. Mien'ado arr. 7 Juli v. Sydney te Rotterdam. HollandrOost-Afrika Lijn. Haarlem, (thuisr.) arr. 5 Juli te Suez. Heemskerk (uitr.) arr. 4 Juli te K'ilimdtoi. Hollarui-West-Afrlka Lijn. Hercules (thuisr.) arr. 1 Juli te Lagos. Saiturnius (uitr.) arr. 27 Juni te Mossamcdes. Stoomv. Mij. Oceaan. Amchises, v. Japan n. A'dam vertr. 30 Juni v. Singapore. Teircsias, v. R'dam m. Japan, air. 1 Juli te Penang. Htttorat-ffrttSKftr-tmSS LSfn, St. Augustine Abbey (thuiar.) arr. 6 Juli te Mameila. Tamora (uiilbr.) air. 6 Juli te Hamburg. Boekaankondiging NiEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevertog van 5 Juli vinden wij als eerste redactioneele bijdrage het vervolg van de geniustreerde beschrijving van Den Haag als todustriestad. De meest uiteenloopende takken van nijver- heid passeeren de revue zooals aardewerk, metaaltodusitrie, voedings- en genotmidde- len, kleed'ing, bont, rubber, emz. enz. Ook de takken van nijverheid welke to de aangrenzende Gemeenten worden uitgeoe- fend zijn niet vergeten. Een afzondenlijik gedeelte van het artikel wijdt de schi'ijver nog aan het Laa'kkwaritier, de zoo voorspoedig ontwikkelde todustriewijk. •Ddt artikel ;kan als een uitstekende tolei- ding worden beschouwd voor de Nijverfieids- tnntoonstelling van 'sCravcnhage en de aan grenzende Gemeenten welke in Augustus a.s. op initiatief van de Afdeeling den Haag der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaar te Scheveningen zal wordtan gchouden. De heer Kalff vervolgt zijn mededeeltog over de Nederlandsche Tapijtwevers. Nad'at de schrijver op onderhoudende wijhe heeft udteengezet welke 'hooge trap van onfcwikke- ling to vroeger dagen deze kunst hier te lan- de heeft bercikt, wijst hij: crop hoe gewenscht het is dat dtze oude kunstaijveihdd weer zou herleven zoo niet voor de patrioiers woningen dan toch voor de openbare gebouwen, voor atichttogen gelijk het Vredespaleis, het Rot* terdamsche stadhuis enz. enz. Voor de stof- feertog van groote zalen to todruikwekikende gebouwen eigenen de gobelins zich uitennate. De exploitatie van de petr leumgebiedien to Nederlandsch Indie geeft een belangwek- kend overzicht van de petroleum winning to de Cost, een schetskaartje verduidelijkt de beschrijvtog. Ten slotte zir nog vermeld de rubrieken „Van alles war' en „Van en voor de Vrouw", terwijl van de officieele mededeelingen einde- lijk nog de aandacht wordt gevestigdi op de bemiddeltog voor werkgevera en werkzoeken- den met opgare van gezochte- en aangebo- den betrekktogeni, en de exporirubriek to wel ke zijn opgenomen handelaren over de gehee- le wereld verspreid welke to aaflraking wen- schen te komm met Nederlandsche fabrikan- tesn. Ingezonden stukken. (Buiten vermntwoerdtlijkheii van de Rtdac- tie. De apname in due rubriek bewijst geens- zins; dot de Redaetie er mede instemt). Alkmaar, 7 Juli 1921. EEN OPENBARE VRIJZINNIGE SCHOOL VOOR U. L. O. TE ALK'MAAR Mijnheer de Redacteur. ■Gij hebt mij in de gelegenheid gesteld iets te zeggen naar aanleidtog van de bekend- making van B. en W. omtrent het U. L. Q.; wil mij nu nog de gelegenheid geven iets te vragen aan het Bestuur der Alkmaarsche Vrijzinnige School vereeniging. Is het openbaar lager onderwijs niet vrij- zinnig en niet gericht op veelzijdige en har- monische ontwikkeling van verstand en ka- rakter harer leerlingen? Ind'ien wel, dan behoeft gij, vrijztonigen, geen bijzondere school. Is het openbaar onderwijs bevooroordeeld, dogmatisch niet wetenschappelijk? Moet de openbare onderwijzer zijn mee- ning dwang opleggen en zwijgen1, ter wille van de volgens u geeischte neutraliteit, voor wat de wetenschap leert in zake geschiede- nis, natuurkennis, godsdienst en plichtsbe- trachting? Zal het bestuur der Vrijzinnige School- vereeniging in staat zijn de beginselen en beginselvastheid van door hen aan te stellen onderwijzers naar waarde schatten? Meent het Bestuur^ dat de vrijztonigen iets voelen voor bijzonder onderwijs? d. w. z. dat zij, evenais vroeger de christe- lijken en katholieke bevolking van Neder land zich daarvoor geldelijke offers willen getroosten of, wat meer zegt, zichzelf daar voor wilien geven? Zoo niet; maak dan geen misbruik van de wet, die U in de gelegenheid stelt schoolbe- stuurtje te kunnen spelen en onderwijzers te noodzaken beginselen te huichelen om een begeerde positie te verkrijgen. Heeft het Bestuur van de Vrijzinnige Schoolvereeniging ooit kunnen constateeren, dat ons openbaar onderwijs gebrek aan grond'slag heeft, waaruit de door welden- kenden zoozeer afgekeurde onverschiligheid en laksheid voortvloeien? Met welk recht durft gij schrijven aan de memschen, diie Uw bijzonder onderwijs niet willen „Wie de jeugd laat glippen en al te zelden ernstige zaken op ernstige, tevens paedagogische wijze behandelt, vergeet, dat hij tevens de toekomst prijs geeft"? Is de eisch aan de openbare school ge steld: „opleiding tot alle christel'ijke en maat- schappelijke deugden" van minder waarde, dan de voorschriften, die gij uw bijzondere onderwijzers geeft om met warmte op te komen: le voor wat de wetenschap leert to zake geschiedenis; 2e voor wat de wetenschap leert in zake natuurkennis; 3e voor wat de wetenschap leert In zake godsdienst; 4e voor wat de wetenschap leert to zake waarheid1; 5e voor wat de wetenschap leert to zake plichtbetrachting? De volgorde in deze voorschriften is erger- lijk en zal, hoop ik, de denkende vrijztonigen terughouden om u te steunen en voor de op- richting der door U begeerde school geld te vermorsen voor nu en in de toekomst. Ik twiifel er dan ook ernstig aan of gij recht heb te zeggen: ,,Wij zijn to staat in September onze school te openen." Mijn dank voor de plaatsing. J. CLOECK. Alkmaar, 5 Juli 1921. Zeer geachte heer Redacteur! Beleefd verzoek ik u voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veel gelezen dagblad. 't Is over de kermis, die al ruim 70 jaar heeft bestaan, en waar voor vele bur gers nog een slaatje uit valt te slaan. Zoo wordt h? maar afgxsdraft ttoor den Raad der gemeente Alkmaar, die gunt de men- schen aan dan Omval niet veel. Altijd zijn er volksspelen aan verbonden en kon er door oud en jong nog eens vroolijk gedanst wor den, maar dat alles is nu verdwenen. Dat er een doode kwam, daar heb ik nog nooit van gehoord en ook niet dat een politieagent gebroken beenen of iets dergehjks opgeloo- pen heeft. Ik begrijp niet dat Alkmaar zoo maar het recht neemt om de kermis af te schaffen, altijd geschiedde d'e regeling van de kermis door de Schermerbode alleen. Ver- leden jaar voor't "eerst niet. De Schermer bode was daar lang niet over te spreken, want't werd door de Alkmaarders geregeld en het bestuur van de Schenner laat het ze- ker bij zich neer valen. Ik vind het, met me5r anderen, vreemd dat dit bestuur zoo eduldig en goedgunstig is om de kermis oor den Alkmaarschen gemeenteraad af te laten afschaffen Het stond den vorigen keer net in de cou- rant alsci de kermis alleen voor mij was, rnaar dat is niet zoo Er wonen nog meer menschen, die door dc kermis een boterham kunnen verdienen en zelfs zijn er Alkmaar ders ook die daar in deelen- Bierhandelaara enz. zullen ook wel degelijk de kermis mis- sen, dus niet ik alleen De menschen aan den Omval hebben even- wel al niet veel; want iedereen heeft geen geld om op een wedren van motorfietsen te kunnen komen, dit is voor velen te duur en ook te verschrkkelijk door de vele ongelukken die er nog verleden Zondag zijn voorgeval- len. Dankzeggend voor de opname uw dw. Snr. J, W. BOERSEN, aan den Omval, Schenner (Alkmaar.) Marktberichten. ALKMAAR, 8 Juli 1921. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 157 stapels wegende 126000 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk 72.50 zonder rijksmerk 69; commissiekaas met rijksmera 79. Boerenkaas: kleine met rijksmerk 68, zonder rijksmerk 75; Commissiekaas met rijksmerk 88, zonder rijksmerk 70. Handel matig. ALKMAAR, 8 Juli Alkmaarsche export- veiling. Aardiappelen' f 5.30 tot f 11.70, 'Drielto- gen 3.20 tot 5.60, Kriel 1.90 tot 2.30 per 100 KG. Aanvoer 15000 KG. ALK'MAAR, 8 Juli 1921. Op de heden ge houden graanmarict waren aangevoerd 640 H.L. als: tarwe 20 tot 24.75, rogge f 23, gerat chev. 22, haver 14.50 tot /18, bruine boonen 18 tot 20, Citroenboonen 20, witte boonen 34, karwijzaad 24, blauwmaanzaad 42, erwten (groene) 1Q tot 46, erwten (grauwe) 75 per 100 KG. AMSTERDAM, 8 Juli 1921. De aard- appelprijzen waren heden: Schoolmeesters 66.25; Katwijker zandmuzien 4; Blanke eigenheimers 8; Blauwe eigenhei- mers 9; Langedijker muizen 5.50— 6.25; Westlandsche ronden 9.75; An- dijker kleine muizen 4.20; Andijker groote muizen 8. PURMEREN'D, 6 Juli. Afslagvereeni- ging „Beemster, Purmerend en Omstr." 4100 zak Aardappelen f 1.82 per zak (25 K.G.) doorsneeprijs; Slaboonen 9.10 9.90 per zak (15 K.G.); Snijboonen 6— 7.75 per zak (15 K.G.); 5512 zak Tuin- boonen 1 per zak (F5 K.G.) doorsneeprijs; Peulen f 12.4019.40 per 100 pond; Doperwten 7.20—/ 10.40 per 100 pond; roode Aalbessen 0.27—/ 0.64 per K.G.; zwarte Bessen 0.86—/ 0.87 per K.G.; Klapbessen 1.904.30 per mand; Frambozen 0.70—/ 1.10 per K.G.; Aard- bezien 0.27—/ 0.51 per K.G.; Augurken 1.30-/ 1.45 p. m. (6 K.G.); Bloemkool 4.10—/ 14.10 per 100 stuks; SI a 1.90 3.70 per 100 krop; Rabarber 5.20 7.50 per 100 bos; Wortelen 10.80 per 100 bos; Prei 6.10 per 100 bos. Handel zeer vlug. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 7 Juli 1921. Heden besteeade men voor: Bloemkool I 19--/ 26; II 11—/ 14; III 3; Roode kool 9.50f 11; Schotsche muizen 3.704.50; Koksianen 3.30 3.40; Kleine 2.30—/ 3.40. WARMENHUIZEN, 7 Juli 1921. Schotsche Muizen 6.70—/ 13.20; Schoolmeesters 4.90—/ 10; Drielingen 26.10; Koksianen 6.40; Duken 6.70. Aanvoer 53400 K.G. PURMEREND, 7 Juli. Afslagvereeni- ging „Beemster, Purmerend en' Omstr." 4310 zak Aardappelen 1.62 per zak (25 K.G.) doorsneeprijs; Slaboonen 9.30— 10.60 per zak (15 K G.): Snijboonen 6.10—/ 6.90 per zak (15 KG.); 6338 zak Tuinboonen 0.95 per zak (15 K.G.) een- heidsprijs; Peulen 11.70—/ 15 per 100 pond; Doperwten 4.20—/ 9.90 per 100 pond; roode Aalbessen 0.16—/ 0.60 per K.G.; Klapbessen 1.603.50 per mand; Frambozen 0.83 per KG.: Aardbezien 0.340.48 per K.G.; roode kool 19.90 tot 1 22 per 100 stuks; Sla 1.20—/ 3.50 per 100 krop; Andijvie 4.50 per 100 bos; Rabarber 7.30—/ 7.80 per 100 bos. Han del vlug. NOORDSCHARWGUDE, 7 Juli. Schotsche muizen 5.40—,12.50; Julia 6.40; Koksianen 6.10--/ 6.70; Duken 6.80; Schoolmeesters 611; Negen- tigvoud 6.40—/ 6.90; Blauwe aardappe len 13.90—/ 15; Drielingen 3.70— 6.50; Roode kool 10.50 per 100 K.G. Boswortelen 7.80—/ 8.20 per 100 boa. Bloemkool 18—/ 20.10 per 100 stuks. 2e soort 99.20 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK (Langedif- ker Groentenveiling), 7 Juli 1921. In de heden gehouden veilingen werd betaaldvoor Bloemkool le soort (per 100 st.) 12.90 tot 17.70; 2e soort 5.60—/ 10.20; Roo de kool 9.20—/ 11.30 per 100 K.G.; Wortelen 7.20-/ 10.70 per 100 bos; Julia muizen 7.10; Schotsche muizen 6.10—/ 19.20; Schoolmeesters 5.50— 11.30; Drielingen 4.308.30; kleine 22.20; Graafjes 19.30; Koksianen 6f 8.20; Due 6.50f 7; Negentig- voud 6.70 per 100 K.G. Aanvoer: 3500 st. Bloemkool, 7100 K.G. roode kool, 28460 bee wortelen, 377.800 K.G. aardappelen.

Alkmaarsche Courant | 1921 | | pagina 6